Ploegleider Post heeft alle troeven in handen CABALLERO Martin Wierstra sloeg alle hoop van Van Honwelingen de bodem in Snijder in oranjetrui Wim van Est gehuldigd Ook Ad de Graaf en Peter Post prolongeerden lnin titels Opgericht 1 maart 1860 Woensdag i-j j_... Vierde blad no. 30379 Nationale baankampioenschappen PETER POST succesvolle dag, als renner en als ploegleider Martin Wierstra prolongeerde gisteravond op gemakkelijke wijze zijn nationale stayerstitel bij de professionals. De Amsterdammer, „geboren en getogen" op de baan van het Olympisch Stadion, die als eerste startte, had tot 25 ronden voor de finish slechts enige con currentie te duchten van Arie van Houwelingen. Maar in de slotfase ging ook deze door de knieën. Wierstra, die zeer gemakkelijk draaide, had tevoren met weinig moeite de aan val van Van Houwelingen afgeslagen. Het werd reeds snel duidelijk, dat bui ten dit tweetal niemand voor de titel in aanmerking kwam. Ook Wim van Est. de glorieuze winnaar van Bordeaux- Parijs, speelde geen rol van betekenis. Toen de coureur uit Sint Willebrord na 138 van de 200 monden de strijd staakte wegens kramp, had hij reeds vyf ron den achterstand opgelopen. De laatste 20 ronden waren dan ook slechts in teressant voor de bezetting van de der de plaats, die evenals de eerste twee recht zou geven op deelneming van de wereldkampioenschappen. Nadat Koch door een knap herstel van Stakenburg, die na ongeveer 40 ronden van fiets had moeten wisselen, naar de vierde en later naar de vijfde plaats was ge drongen, volgde kort voor het einde een felle aanval van Wout Wagtmans op de positie van Stakenburg. Het leek erop of Wagtmans op de valreep in zijn po- S'ng zou slagen. Hij kwam in de voor- atste bocht boven de Amsterdammer, maar werd door een ongeoorloofde ma noeuvre van diens gangmaker gedwon gen in de laatste bocht onderlangs te gaan. Daarbij werd Wagtmans opnieuw gehinderd, waardoor Stakenburg op het nippertje de derde plaats kon behouden. Wierstra had intussen alle hoop van Van Houwelingen de bodem ingeslagen door de Sassenheimer, die in de slotfase een paar maal contact met de rol verloor, nog op een ronde te zetten. De reactie van Gerritsen kwam opnieuw te laat en met een voorsprong van bijna een halve lengte ging De Graaf over de streep. Uit Leeuwarden De derde renner, die zijn kampioen schap op succesvolle wijze verdedigde, was Peter Post. De Amstelvener, die als ploegleider meerijdt in Olympia's Toer, was speciaal uit Leeuwarden gekomen om zjjn kansen te verdedigen in de fi nale tegen Daan de Groot. Aanvankelijk liet Post zjjn tegenstander enkele ma len voorkomen, maar in de laatste drie ronden maakte hjj duidelijk dat hij met De Groot kon doen wat hij wilde. Damkampioenschap In de zevende ronde van het toernooi om het persoonlijk LDDB-kampioen- schap ontbrandde tussen W. Heemskerk en A. v. d. Zwan een fellestrijd, waarin de titelhouder Heemskerk op fraaie wijze een gewonnen eindspel forceerde. Op dat moment maakte hij echter een fatale vergissing, waardoor v. d. Zwan alsnog de winst binnen sleepte. A. v. d. Zwan heeft nog nog slechts 2 punten uit 2 partijen nodig, om de titel te bemachtigen. Uitslagen: Hoofdklasse: P. PasschierG. v. d. Wiel uitgesteld: C. VarkevisserA. Brunt 11; W. HeemskerkA. v. d. Zwan 02; A. TurkW. J. v. d. Starre afgebroken. Donderdag wordt in Bellevue de acht ste ronde gespeeld. VOETBAL Promotiewedstrijden Interregionaal Jeugdvoetbal Voor bovengenoemde wedstrijden heb ben de A-junioren van Quick Boys za terdag j.l. gespeeld tegen RFC. De Kat- wijkers wonnen deze wedstrijd op vlotte wijze met 41. Gisteravond werd ge speeld tegen HDVS. Nu ging het niet zo best, want hoewel ook nu de Kat- wijkers kansen kregen op de overwin ning, bleef de thuisclub met 10 de baas, welks doelpunt gescoord werd uit een strafschop. Het verdere programma luidt: zater dag 17 juni: Q. BoysDFC; woensdag 21 juni: Q. BoysLeonidas; zaterdag 24 juni: Q. BoysAlblasserdam. SJC—DUNO nu zaterdagavond De zondag j.l. uitgestelde wedstrijd SJCDUNO wordt nu zaterdagavond a.s. om 7 uur gespeeld. De dag daarop staat de return op het programma. In een hoog tempo liep Post uit en aan de finish bedroeg het verschil pre cies acht seconden. De strijd om de derde en vierde plaats tussen Jan Plantaz en Theo Syt- hoff had een weinig interressant ver loop. Plantaz was veruit superieur, liep regelmatig uit en zegevierde tenslotte met grote voorsprong. Karstens won In het bijprogramma was o.a. een amateurwedstrijd over 10 km opgeno men. Karstens (Leiden) zegevierde in de tijd van 13.40 minuten vóór de Am sterdammer Koel en Oudkerk, die de zelfde tyd kregen toegewezen. OLYMPIA'S TOUR Overtuigend De Rotterdammer Ad de Graaf be hield zijn sprinttitel bij de amateurs door zjjn tegenstander Mees Gerritsen in twee ritten overtuigend te slaan. De Graaf verraste Gerritsen volkomen in de eerste rit door een demarrage op ruim 300 meter voor de finish. Gerritsen trachtte nog wel terug te komen maar kon de Rotterdammer niet meer bedrei gen. In de tweede rit spurtte De Graaf uit eerste positie weg bij de 200 meter lijn. HENGELSPORT Vlscollege V.O.P. Wedstrijd ln het Kanaal bij Rijnsburg. Vangst slecht. Uitslag: 1. D. v. d. Voort (gr. blei); 2. D. Klinkhamer; 3. G. Tegelaar4 H. v. Oosten; 5. H. Gordijn (gr. voorn): 6. A. Sliering; 7. J. Hoogenvorst: 8. E Houwe- ling; 9. G. v. d. Blom en 10. D. Huijgens. Visvereniging „Het Hof" Wedstrijd ln het Aarkanaal. De vangst was slecht. Uitslag: 1. A. Monteba (met gr. voorn); 2 B. v. Rhijn; 3. T. H. Zwart; 4. T. H. Halvemaan (gr. bliek); 5. A. Bromeijer sr.; 6. I. Monteba: 7. B. Ouwerkerk; 8. C. Sierat; 9. J. v. Went sr.; 10. J. v. d. Steen. Viscollege „De Zinker" Wedstrijd ln de Vliet ter hoogte van de Kniplaan te Voorschoten. Het geheel werd opge luisterd met stromende regen. Uitslag: 1 B. Kromhout 8 stuks 560 gram; 2. W. de Wit jr 7 st. 495 gr.: 3. H. v. d. Leek 4 st. 350 gr.; 4. A. J. N. Landwaart 305 gr. en gr. voorn; 5. A. van der Hulst 300 gr.; 6. Andr. v. d. Blom 250 gr.; 7. P. Wil- lemse 140 gr.: 8. H. Leugering 140 gr.; 9. H. v. Gent 135 gr.; 10. K. Oevern 65 gr. Kantoorbediende KEES PIERS rijdt in de Caballero-ploeg van Gerard Peters de sigaret die anders is dan andere I Katwijk versloeg luchtmaclitelftal Een vriendschappelijke wedstrijd tus sen een luchtmachtelftal van het vlieg veld Ypenburg en Katwijk, werd door de Katwijkers met 41 gewonnen. Linksbuiten C. Guyt zo uit de ju nioren en Spiering (2 x) gaven Kat wijk reeds voor rust (met wind tegen) een 30 voorsprong. Pas kort voor het einde kon Blom (Gouda I) de eer voor de luchtmacht redden. Katwijk had echter het laatste woord: v. Royenstelde de eindstand vast op 41. Tijdens de wedstrijden om de Ne derlandse baantitels in het Olym pisch Stadion, is Wim van Est nog maals gehuldigd voor zijn overwin ning in de wedstrijd Bordeaux Parijs van dit jaar. Van Est werd, evenals M. Wierstra en Nop Koch deze werden nogal laat in het zon netje gezet voor hun prestaties tij dens de wereldkampioenschappen van vorig jaar toegesproken door dr. Van Dijk van de KNWU. De heer Van Dijk besloot zijn toespraak met de wens dat de coureur uit St. Wille brord deel zou nemen aan de Tour de France van dit jaar, hetgeen on getwijfeld de eenheid en samenwer king in de ploeg ten goede zal komen. Wierstra en Koch ontvingen daar na uit handen van dr. Van Dijk de medailles van de KNWU voor hun prestaties in Leipzig. De medaille voor de amateurstayer Henk Buis, die bij de wereldkampioenschappen van het vorig jaar als tweede ein digde, werd bij diens afwezigheid in ontvangst genomen door zijn gang maker De C-aaf. Op de foto ziet men Wim van Est een ereronde rijden. Nederlandse amateurs naar IJsland Voor de trip, die het Nederlands amateur-elftal van 18 t/m 24 juni naar IJsland maakt, heeft 'e KNVB de vol gende 17 spelers geselecteerd: Doel: Hooymans (Blauw Zwart) en Van Zanten <ZAC>; achter: Hersche <ONA>, Potter (PSV), Quaedackers (Hoensbroek) en Werdens (Sittardia); midden: Hoogendoorn (AFC), Libregts 'Excelsior), Molenaar (KFC) en Zin nemers (Rheden); voor: Bouwman (Kon. HFC), Brand (DCV), Hainje (Heerenveen), Kerens (Spel Emma), Roovers (TSC), Rose boom (EDE), We ber (BW). Het Nederlandse team speelt drie wed strijden tegen IJslandse ploegen. ZWEMMEN Prestatietochten in zwembad Poelmeer In het kader van het 75-jarig bestaan van de Leidse Zwemclub wordt zaterdag a.s. in het zwembad Poelmeer een zwem- programma gehouden, waarin naa*t di- plomazwemmen (voor LZC-leden» ook een prestatietocht over 500 en 1000 meter verzwommen zal worden. Aanvang 2.30 uur. PAARDESPORT Hairos II en Jour de Java naar Duitsland Zondagmiddag zullen de Franse in Nederlands bezit zijnde hengsten Hairos II en Jour de Java deelnemen aan de Grote Prijs van Recklinghausen, een in ternationale draverij over 2100 meter. De pryzen bedragen in totaal 36.000 Dm, waarvan er 20.000 zijn bestemd voor de winnaar. Willem H. Geersen zal Hairos II rijden en zijn eerste assistent Martin Vergay Jour de Java. Grote Prijs <ler Lage Lauden Inschrijvingen uit 7 landen met 33 dravers Voor de achtste Grote Prijs der Lage Landen, die op zondag 25 juni a.s. op de renbaan Duindigt wordt gehouden, zijn niet minder dan 33 paarden, afkom stig uit zeven landen ingeschreven. Hier onder bevinden zich de Franse draver La Coulonces, die vorig jaar derde werd, de Zweedse ster Adept en de 4-jarige hengst Quick Song, die in 1960 voor het enorme bedrag van 150.000 dollar naar Italië werd verkocht. De Nederlandse stallen schreven in totaal slechts zes paarden in, w.o. van zelfsprekend de wereld- en Europees kampioen Hairos II, die de Grote Prijs der Lage Landen reeds twee keer ach tereen won. De andere Nederlandse ver tegenwoordigers zijn Vrijdag, die door zijn prachtige zege in de Belgische Grand Prix dUiver ongetwijfeld tot één der favorieten gemaakt zal worden, Ka- ranos, Typhoon, Quicksilver S en Jour de Java. De overige inschrijvingen voor deze internationale draverij, waarvan de afstand 2600 meter en de totale do tering f35.000.- bedraagt, luiden als volgt: Duitsland: 2600 m. Lek, Ibara S; 2620 m. Alfa Romeo en Robby; Frank rijk: 2600 m. Mahan, Joyau II; 2620 m. Laïphéra, Lafayette V, Jobard II, Mario, Nystag; 26.60 m. La Coulonces; Italië: 2600 m. Ma Pile, Négrier, Astor; 2620 m. Newstar, Lavanddiére III; 2660 m. Quick Song; Oostenrijk: 2600 m. Ker Williams; Zweden: 2600 m. Lucifer III, Kavaljer Fortuna, Rangoon; 2620 m. Directiv, Ja neiro. Lady Rollo; 2640 m. Adept. Van de Nederlandse of in Nederlands bezit zijnde pa: -den start Hairos II op het maximum van 2660 meter. Jour de Java en Quicksilver S op 2620 meter en de rest op 2600 meter. Intertotocompetitie Zaterdag en zondag ax wordt een begin gemaakt met de eerste intertoto competitie, een internationaal voetbal kampioenschap voor clubs, ontworpen naar het oorspronkelijke plan van de Zwitser Karl Rappan. De 32 clubs uit 8 landen (Nederland. Zwitserland, Zweden, Oostenrijk, West Duitsland, Oost Duits land, Tsjecho-Slowakjje en Polen) *Un ingedeeld in 8 afdelingen van 4 elf tallen. die in deze eerste fase een ge hele competitie - dus per club 6 wed strijden - spelen. Bij een gelijk aantal punten zal het doelgemiddelde beslis sen. Indien ook dit gelijk is beslist het lot. De 8 winnaars gaan over naar het eindtoernooi, waarin volgens het cup- systeem in kwart finales, halve finales en finale verder wordt gespeeld. In dit eindtoernooi wordt bij een verlenging van twee maal 15 minuten gespeeld. Wanneer er dan nog geen winnaar is, beslist het lot. Dit gebeurt dan op het veld in het bijzijn van de aanvoerders. De speeldata voor de zes voorronden zijn: 18 juni, 25 juni, 2 Juli, 9 Juli, 16 Juli en 23 juli. Enkele wedstrijden zullen echter op de aan deze zondagen voorafgaande zaterdagen worden ge speeld. De wedstrijden in het eindtoer nooi kunnen worden gespeeld tot mei 1962. Het programma voor zaterdag en zon dag a.s. ziet er als volgt uit: Afd. 1: Vorwaerts BerlijnWiener AC; Odra OpoleSlovan Bratislava. Afd. 2: Grazer AK—Motor Jena; Banik Ostrava Osnabrück. Afd. 3: Wiener Sportclub —Dynamo Berlijn; Spartak Hradec Kra- lovaGornik Zabrza. Afd. 4: Lokomo- tive Leipzig—Vienna; Kickers Offen bachTatran-Presow. Afd. 5: Feijenoord Chaux de Fonds; Schalke '04Goete- borg. Afd. 6: FC Zuerich—Malmoe FF; PirmasensAjax. Afd. 7: FC Grenchen —VVV; OergryteGceteborg; Borussia Neunkirchen. Afd. 8: FC BazelSoarta; Tasmania BerlijnElfsborg Boras. Gerrit Schulte de grote verliezer Peter Post heeft op de voorlaatste dag van Olympia's Toer, een reuzen slag geslagen. Zijn kopman Mik Snijder veroverde in de etappe van Zutphen naar Leeuwarden de oranje trui en heeft nu de leiding met een voorsprong van 2.40 op ploeggenoot Henk Nijdam. Tezamen zorgden deze renners ervoor dat de witblauwe formatie van Peter Post ook de eerste plaats in het algemeen ploegenklassement met een winst van 8 minuten op de zwarte rijders van Schulte vast in handen kreeg. De grote verliezers op de vijfde dag waren dan ook de ploeg van Gerrit Schulte, die ook met twee man in de beslissende slag had ge zeten maar zowel Rutte als Kees de Jongh werden tenslotte losgereden en verloren vele minuten en de truidrager Piet Steenvoorden, die met 't peloton een achterstand van ruim 8 minuten op etappewinnaar Cees Lute boekte en terugviel naar de zesde plaats met een achterstand van bijna zes minuten op Mik Snijder. Heuvelmans en De Waard zich losruk ten. Dit viertal kwam ruim een minuut na Cees Lute, die gemakkelijk de spurt van de koplopers had gewonnen, op het Zaailand ln Leeuwarden aan. Rutte ein digde in het gezelschap van De Weyer op meer dan drie minuten. Kees de Jongh raakte in die laatste 15 km zelfs nog 5minuut achter. De triomf van Peter Post en zijn mannen was volledig. Het was alsof er een storm door de klassementen was geraasd. Klassementen De uitslag van de vijfde rit (Zutphen- Leeuwarden) luidt: 1. Cees Lute (ploeg SJ. Janssen) 5.07.48 (met bonificatie) 5.06.48: 2. Groeneweg (ploeg Vooren) 5.07.49 (met bonificatie) 5.07.19; 3. Snijder (ploeg Post) 5.07.50 (met bonificatie) 5.07.35; 4. Nijdam (ploeg Post) 5.07.51; 5. Boom (ploeg Vooren) 5.08.56; 6. Piers (ploeg Peters) z.t.; 7. Heuvelmans (België, ploeg Jans- sens) z.t.; 8. De Waard (ploeg Lam- brichs) z.t.; 9. Van de Weyer (België, ploeg Janssens) 5.10.50; 10 Rutte (ploeg Schulte) 5.10.51; 11. Dullemans (ploeg Vooren) 5.11.38; 12. De Jongh (ploeg Schulte) 5.13.13: 13. Van Aert (ploeg Lambrichs) 5.14.51; 14. Timmermans (ploeg Simons) z.t.; 15. Schroeder (ploeg Sjefke Janssens) 5.15.13. Het algemene klassement luidt na vijf ritten: 1. Snijder (ploeg Post) 21.58.11; 2. NU- dam (ploeg Post» 22.00.51; 3. De Waard (ploeg Lambrichs) 22.01.21; 4. Heuvel mans (ploeg Rene Janssens. België» 22.01.40; 5. Rutte (ploeg Schulte) 22.01.50 6. Steen voorden (ploeg Peters) 22.04.10; 7. Becker (ploeg Sjefke Janssen) 22.04.28 18. K. de Jongh (ploeg Schulte) 22.04 28; 9 Verstraete (ploeg Sjefke Janssen) 22.04.36; 10. Groeneweg (ploeg Vooren) 22.05.06; 11. Sebregts (ploeg Van Heus- den) 22.05.54; 12. Timmermans (ploeg Simons) 22.07.08: 13. Lute (ploeg Sjefke Janssen) 22.07.59; 14. Van Dongen ploeg Simons» 22.08 52: 15. Solaro (ploeg Van Beek) 22.09.13. Het algemene ploegenklassement: 1. ploeg Post 64 38.36; 2. ploeg Schulte 64.46.46; 3. ploeg Sjefke Janssen 64 47.21; 4. ploeg René Janssens (België) 64.54.19; 5. ploeg Peters 64.54.56. Het puntenklassement: 1 Becker (pl. Sjefke Janssen) 51 pnt. 2. Snijder (ploeg Post) 54 pnt.; 3. Se bregts (ploeg Van Heusden) 56 pnt. Het ziet er naar uit dat Peter Post zijn mannen in triomf naar Amsterdam zal kunnen brengen. Hem wacht nog één moeilijk punt, nl. de Afsluitdijk, dié in bijna elke wielerwedstrijd voor een grote scheiding zorgt. Maar een triomf van Peter Post zou verdiend zijn. Want de Amsterdammer gaf in de rit naar de Friese hoofdstad een staaltje ploegleider schap weg, waardoor hij die successen verdient. Toen nl. na 100 km. even voorbij de legerplaats Steenwijkerwold, Jurrie Dokter, Dullemans en de Belg Van der Weyer het bruggehoofd sloegen voor de grote slag en achtereenvolgens Cees Lu- te. Kees de Jongh, de Belg Heuvclmans, De Waard, Boom, Snijder, Nijdam. Piers, Groeneweg en Rutte zich bij de vluchters voegden, was Post met drie man het sterkst vertegenwoordigd. Onderhandelingen Dat was helemaal niet naar de zin van Gerrit Schulte, die zijn eerste plaats in de ploegenklassering aangetast zag en Rutte en Kees de Jongh opdracht gaf om geen kop te doen. Maar Peter Post had de hulp van deze twee zwarte rij ders broodnodig om Mik Snijder naar voren te brengen en ging dus onderhan delen met zijn voormalige koppelgenoot. Zij kwamen tot een akkoord. De ver baasde volgerskaravaan zag hoe Post even later naar de kopgroep reed, iets tegen Dokter zei en nog even later hoe Dokter zich liet terugvallen Dat was de basis geweest waarop Schulte had wil len onderhandelen. „Als we beiden met twee man in de kop zitten, zal ik De Werd Henk Nijdam misschien geïnspi reerd, toen hij 15 km voor Leeuwarden het plaatsje Oudkerk binnenreed? Zoals men weet is Jaap Oudkerk zijn tegen stander in de finale om het achtervol gingskampioenschap. dat over een week uitgevochten zal worden. De Groninger demarreerde met zon geweld, dat slechts Groeneweg. Snijder en Lute hem konden volgen. Dit viertal ontwikkelde een hoog tempo, zo hoog. dat de anderen na enkele op niets uitlopende pogingen om de vluchters te achterhalen, zich moedeloos overgaven. Ook Rutte en Kees de Jongh. Gerrit Schulte zag verbeten toe hoe zijn troeven door de azen van Peter Post werden weggevaagd. Niets bleef Schulte bespaard. Want het twee- tal kon zich ook niet meer handhaven ;»Jongh en Rutte mee laten vechten", al- toen Boom, Piers, de uitstekend rijdende De kopgroep bij Drachten. Voorop Nick Snijder, de nieuwe drager van de oranjetrui. dus Schulte, die er heimelijk op hoopte, dat zijn sterke rijders zich tenminste zouden kunnen handhaven. Hij kwam echter bedrogen uit. De voorsprong van de koplopers groeide tot 3V2 minuut in Drachten (142 km), zodat Mik Snijder, die het best geklasseerd stond toen symbolisch al ln de oranje trui stak. Maar het was nog niet genoeg. De samenwerking in de kopgroep was uitstekend en de voorsprong werd al maar groter, zo groot als nog geen vluchter in deze succesvolle Olympia Toer had bereikt. Geïnspireerd? CRICKET EngelandAustralië toch nog een draw Engeland is gisteren op de vijfde en laatste dag van de eerste testmatch tegen Australië, die in Birmingham werd gespeeld, aan een nederlaag ontsnapt door het goede spel van Ted Dexter en Raman Subba Row. De wedstrijd eindigde in een draw. Engeland scoorde in de eerste innings 195 runs en in de tweede innings kwa men de Engelsen op 401 runs voor het verlies van vier wickets. Australië scoor de in de eerste innings 516 runs voor 9. Engeland had gisteren 215 runs nodig om een innings nederlaag te ontgaan. De pitch had de regen van maan dag, toen de wedstrijd werd gestaakt, doorstaan en de Engelse batslieden trokken daar dinsdag tenvolle profijt van. Subba Row stond vier uur aan bat en scoorde 112 runs. Dexter. die na de lunch ging batten, scoorde ook een cen tury. Hij voegde 180 runs aan de Engel se score toe en had daarvoor 5 uur en 45 minuten nodig. SOFTBAL De gemeentelijke schoolsportcommissie organiseert zaterdag a.s. schoolsoftbal- wedstrfjden. De Jongens spelen op de terreinen van het sportcomplex Room burg: de meisjes op het voorm. NBLO- terrein aan de Zoeterwoudse Singel. Aanvang 2 uur. DUIVENSPORT P.V. „De Reisduif" Wedvlucht met 155 oude duiven vanaf Orleans (508 km.). Gelost om 10 uur met z.w. wind De eerste duif bereikte haar hok om 16-09-29 uur, de laatste of 30ste prijs winnaar arriveerde om 17-14-19 uur De uitslag luidt: 1. G. Zwart; 2. 3. 6 A. v. d. Hulst; 4. A. Siera; 5. F Bouwman 7. S Koster; 8. P. Mooten; 9 T v. Am sterdam; 10. W. Siera.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11