Toestand Reynolds kritiek; Thijs en Schriel aan wonden bezweken Weer Nederlands-Duits gesprek op komst? Na de ramp van de „Sirius": Toestel is in tweeën gebroken en voor groot gedeelte verbrand WEERBERICHT Wrak Fridtjof Nansen gevonden Onrust over Duitse concessies aardgasexploitatie aan de Eems (9uc/ 9lu leuws Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 13 JUNI 1961 No. 30378 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A_ E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f750 per kwartaal; f255 per maand; f059 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Staven goud schitterden onder de hemel Vannacht precies 24 uur nadat de nieuwste ..Electra II" van de K.L.M., de PH-LLM. .Sirius", bij het vliegveld van Cairo verongelukte hield Egyptische politie streng de wacht bij de zandheuvels ten zuid oosten van Cairo, waar de Sirius terechtkwam, in vlam werd gezet en gedeeltelijk explodeerde. Er was geen bijzondere reden voor die scherpe bewaking, maar in het ongeveer 300 meter lange spoor dat de machine na de aanraking met de grond door het zand trok, werden staven goud gevonden van een goudzending die het toestel aan boord had. Deze staven goud lagen te schitteren onder de heldere hemel boven Egypte toen leden van het grondpersoneel van de KLM tien minuten na het ongeluk de plaats van de ramp bereikten Het grondpersoneel had op het platform van het vliegveld van Cairo op de komst van de „Sirius" staan wachten, toen het het vliegtuig plotseling hoorde neerkomen in de stilte van de nacht. De mannen za gen vrijwel onmiddellijk daarna een grote rookkolom opstijgen. Zij renden naar auto's en reden met grote snel heid naar de plaats des onheils. Gedu rende het laatste gedeelte van de rit moesten zij door het woestijnzand rijden. Toen zij bij het vliegtuig kwamen stond een deel van de machine nog in brand. Het toestel was in tweeëen ge broken, en daarna uiteengescheurd met uitzondering van het voorste deel en het kielvlak. Reynolds zat beklemd Zij vonden stoffelijke overschotten in bet spoor dat de machine op de grond had achtergelaten en een aantal over levenden, waarvan vele niet brandwon den. Gezagvoerder Reynolds zat beklemd in wat was overgebleven van de stuur hut. Hij was bij kennis, doch heeft in het ziekenhuis het bewustzijn verloren. De leden van het grondpersoneel moes ten op de Egyptische reddingsploeg wachten die ongeveer een half uur later arriveerde, voordat zij er in slaagden de gezagvoerder te bevrijden. Dit moest zeer voorzichtig gebeuren teneinde te voorkomen dat zij hem pijn zouden doen. Met scharen werden heel behoed zaam de metaaldelen van de stuurhut om hem heen weggeknipt. Hij werd naar het dar EI Shifa ziekenhuis overge bracht en toen gisteravond de commissie van deskundigen uit Nederland op het vliegveld van Cairo aankwam was zijn toestand kritiek. Kritieke nacht Dr. K. Vaandrager, hoofd van de ge neeskundige dienst van de KLM, begaf zich na aankomst onmiddellijk naar het ziekenhuis waar hij de 17 overlevenden van het ongeluk onderzocht. Hij vertelde de andere leden van de commissie van onderzoek later in het „Shepherd hotel" in Cairo dat purser Thijs en de aanko mende hofmeester Schriel om het leven zyn gekomen. „Dit is een kritieke nacht voor het merendeel der gewonden", zo zei dr. Vaandrager, „gezagvoerder Reynolds heeft evenals verscheidene anderen be halve een shock nog verwondingen" Gisteravond was de toestand van de andere overlevende leden van de be manning als volgt: stewardess mej. Pee- ters enigszins kritiek, boordwerktuigkun dige Voogt en navigator-radiotelegra fist de Gooyer beide matig. wisselen. Mevrouw Voogt en mevrouw De Gooyer konden met hun echtgeno ten spreken en kwamen enigszins opge lucht naar het hotel. Mevrouw Reynolds, die in Siam is geboren, kon alleen maar even naar haar echtgenoot kyken. Nog levensgevaar Een woordvoerder van de KLM heeft vannacht meegedeeld, dat de toestand van een aantal gewonden nog zeer zorg wekkend is en dat zij in levensgevaar verkeren, ondanks dat het medisch team van vier Egyptische artsen doet wat mogelijk is. Dit team bestaat uit prof. Josef Orfali en uit de artsen Bontros, Deep en Chaldial. Dr. Vaandrager van de KLM zeide meer dan tevreden te zijn over de geneeskundige behandeling van de gewonden. Zenuwslopend Voor drie dames die met de commissie van deskundigen in de CS-8 lijnmachi- ne de zes uur durende vlucht van Am sterdam naar Cairo meemaakten, was het de zenuwslopendste vlucht die ze ooit hadden gemaakt. Dit waren de echtgenoten van de heren Reynolds, Voogt en De Gooyer. Niemand kon ze gedurende deze vlucht vertellen, of ze nog op tijd zouden komen, of in welke toestand ze hun echtgenoten zouden aantreffen. In haar gezelschap bevond zich mej. Molly Bosman, hoofd der ste wardessen der KLM, die opgeroepen was om stewardess mej. Peeters bij te staan. Mej. Bosman begaf zich na aankomst eveneens naar het ziekenhuis waar zij enkele woorden met mej. Peeters kon „Sirius" had geen moeilijkheden Definitief is thans vastgesteld, dat de „Sirius" niet in moeilijk heden verkeerde toen het gister morgen rond één uur de Egypti sche kust bereikte. Gezagvoerder Reynalds had de controletoren op het vliegveld mededeling van zijn komst gedaan en hem was opdracht gegeven op de kortste van de twee landings banen (met een lengte van 2500 meter) te landen. Alvorens te lan den maakte de gezagvoerder of misschien zijn tweede piloot J. W. H. Heuts een grote boog om op de landingsbaan te kunnen aansturen. Op het moment van de landing was het weer uitstekend. Er was een heldere lucht en er stond een wind uit noordelijke richting. Gissen naar oorzaak Enkele seconden na het laatste radio contact stortte de „Sirius" ongeveer vijf km ten zuiden van de landingsbaan neer op de helling van een zandheuvel of omdat het toestel te laag „in" kwam als gevolg van een vergissing of door een andere nog onbekende oorzaak. Geruchten volgens welke het landings gestel niet naar buiten kwam zijn door de KLM-commissie in Cairo categorisch tegengesproken. Het vliegtuig veronge lukte in heuvelachtig gebied op ongeveer 200 a 500 meter hoogte. De reis van de Nederlandse commissie van onderzoek ondervond gisteren enige vertraging. Het toestel moest ongeveer twee uren in Rome wachten voordat het naar Cairo kon doorvliegen, daar een Tsje chisch „Toepolef" straalvliegtuig ter nauwernood aan een ongeluk ontsnapte bij de landing op de 2500 meter lange rolbaan van het vliegveld van Cairo. Pas nadat de Toepelef was weggesleept kon de DC-8 van de KLM binnenko men. Dat was te 19.50 uur Ned. tijd (21.50 uur plaatselijke tijd). Toestand van de overlevenden ramp „Sirius" Levensgevaar voor Reynolds en mej. Peeters Hier volgen de namen van de over levenden van de „Sirius" en de laatste gegevens over hun toestand: Binkhorst, kritiek; E H. Gam (uit Malakka), kritiek; R. Williams, kritiek; Jolanta Glowacz, (Polen», zeer goed; Denkman, zeer goed; Schuster, goed; mevrouw Brokotic (D) goed en haar kind goed; Refat Jhafin, zeer goed; U. Bangwe, goed; Gaeta, Goed; Ch. Fitsch, kritiek; K. J. Reynolds, nog in levens gevaar; J. Voogt. goed; J. G. de Gooyer, goed; mej. J. G. J. P. Peeters, nog in levensgevaar. Duizend Starfighters voor de NAVO Gisteren is in Parijs bekendgemaakt, dat de NAVO-raad zijn goedkeuring heeft gehecht aan 'n vierjarenplan voor de vervaardiging van ruim duizend Amerikaanse „F-104-G Starfighter"- straaljagers voor de NAVO. De meeste van deze toestellen, die als jachtbommenwerpers en als onderschep- pings- en verkenningsvliegtuigen onder alle weersomstandigheden kunnen wor den gebruikt, zullen in Europa worden gebouwd. Men verwacht dat hierdoor werkgelegenheid zal worden geschapen voor duizenden werknemers in Neder land, België, West-Duitsland en Italië. OPKLARINGEN De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond- Opklaringen en hier en daar ook en kele buien. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Krachtige tot matige wind tussen noord en noordwest. (Opgemaakt te 11.15 uur) 14 juni Zon op: 4.20 uur; onder: 21.01 uur. Maan op- 5.43 uur; onder: 21.46 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.54 en 16.21 uur. laagwater te 12.04 uur. Strandverwachting voor morgen (Van een weerkundig medewerker) Morgen wat zonniger; met afnemende wind uit noordelijke richting. Vrijwel overal droog, maar nog te koel weer. Overdag omstreeks 17 graden C. Tempe ratuur zeewater 14 graden. Vooruitzich. ten: rug van hoge druk brengt Iets gun stiger en stabieler strandweer. Dit Dammer bestaat alt 14 pagina's Boodschap van drs. Van der Beugel De -president-directeur van de KLM, ,drs. E. H. van der Beugel heeft zich in een speciale boodschap tot het gehele personeel der maat schappij gericht. De heer Van der Beugel zegt daar in: „Binnen veertien dagen hebben drie tegenslagen ons getroffen. Twee daarvan hebben groot persoonlijk leed medegebracht. Onze diepste ge voelens gaan uit naar de families in wier kring een onherstelbaar ver lies is ontstaan. In het geval van de DC-7c, de PH- dSm, zondag j.l. boven de Atlanti sche Oceaan, waarvan wij weten dat de bemanning met grote bekwaam heid is opgetreden, is persoonlijk leed bespaard gebleven. Onder omstandigheden als deze ondervind ik, als uw zojuist opgetre den president-directeurmèt U hoe zeer het werk in ons bedrijf ons allen verbindt en wat het betekent wan neer de risico's, ivaarvan wij weten dat zij aan de luchtvaart verbonden zijn, werkelijkheid worden. De kracht van ons bedrijf ligt nu en in de toekomst in onze vastbera denheid om grote moeilijkheden, zo als zich nu hebben voorgedaan, het hoofd te bieden. Wij vertrouwen in onze kracht en kunde, dezelfde kracht en kunde waarmede deze on derneming is opgebouwd en vroegere tegenslagen heeft overwonnen. In deze dagen kunnen allerlei vra gen bij ons opkomen. Ons antwoord kan slechts zijn dat wij ieder voor zich en gezamenlijk alles zullen doen wat in ons menselijke vermo gens ligt om dit bedrijf met vertrou wen en rust verder te brengen. Op welke plaats wij dan ook zijn gesteld, wij zullen onze taak vervul len met de toewijding, de vastbera denheid, de waakzaamheid en de verbondenheid met het werk, welke passen bij het wezen van de KLM. Gisteren is in de baai bij Lissa bon op circa drie. kilometer uit de kust Het wrak gevonden van de op 30 mei j.l. daar verongelukte Douglas DC-8 machine „Fridtjof Nansen" van de KLM. Men heeft op een diepte van niet meer dan 30 meter de min of meer intact gebleven romp van het vliegtuig aangetroffen. Het is voor kikvorsmannen mogelijk op deze plaats in de baai een nader onderzoek in te stellen. Het plan bestaat om te trachten de romp in zijn geheel naar boven te bren gen en dan op een schip te leggen. Of dit plan kan worden uitgevoerd wordt nog nader onderzocht. Toestand in Kongo is „bemoedigend" zegt Hammarskjöld Secretaris-generaal Hammarskjöld van de V.N. is „zeer bemoedigd" door de jongste ontwikkeling in Kongo. Naar zijn mening is het kritieke stadium voorby, behoudens onvoorziene ontwik kelingen. In kringen der Ver. Naties en Katangese bestuurders wordt voorts tegen het einde van deze week een ak koord verwacht tussen de ruziënde re geringen in Leopoldstad en Elisabeth- stad. Bovenstaande optimistische verklarin gen houden overigens niet in. dat alles nu even vlot loopt. Zo zijn gisteroch tend tweederden van de Kongolese amb tenaren in Leopoldstad in staking ge gaan. Velen hebben hun kantoren ge sloten en de sleutels meegenomen Het betreft hier de ambtenaren op maandcontract, van wie er in geheel Kongo ongeveer 20.000 zijn, of bijna tweemaal zoveel als het aantal ambtena ren in vaste dienst. De stakers willen een-zelfde loonsver hoging als na de onafhankelijkheidsver klaring aan de ambtenaren in vaste dienst werd toegekend, nl. van 50 tot 110 procent. Het werk bij de openbare diensten ondervindt grote vertraging, nu alleen de ambtenaren in vaste dienst op him post zijn. Op verschillende kantoren in Leopoldstad hebben zien vechtpartijen voorgedaan tussen stakers en niet-sta- kers, waarbij enige personen verwon dingen opliepen. De echtegnote van de Ameri kaanse president, Jackie Kennedy brengt een bezoek aan Griekenland en maakt als gast van premier Ka- ramanlis een tocht langs de Griek- se eilanden. Mevr. Kennedy bij haar bezoek aan de haven van Epidaurus de eerste plaats, welke het jacht van de Griekse premier aandeed. NEDERLANDSE AUTO IN FRANKRIJK OVER DE KOP De 22-jarige L. van Loon is gister middag naby Remoulln in Frankrijk verongelukt, toen hij met zijn auto over de kop sloeg. Zün zuster Theodora, die bü hem in de nagen zat. werd licht gewond. Beiden z(jn afkomstig uit Rüs- wijk IZuid-Holland). Behalve de heer Van Loon en zün zuster zaten nog twee personen in de wagen. De bestuurder \an de auto. de 24-jarige H. Kolderwün, schijnt ernstig gewond te zün. HÜ en een nog niet ge ïdentificeerd jong meisje, dat licht ge wond werd. zijn overgebracht naar het ziekenhuis in Nlmes. De heer Kolderwün is als vliegtuig fotograaf werkzaam bü bet Marine- Opleidingscentrum in Voorschoten Koning Boudewijn en Koningin Fabiola bij hun terugkeer in België na hun bezoek aan Italië en het Va- ticaan gefotografeerd op het vlieg- veld bij Brussel. Geheel rechts pre* mier Lefèvre. De Nederlandse regering heeft aan de regering der Bondsrepubliek voorgesteld een nieuw gesprek te voeren over kwesties, die in het Nederlands-Duitse verdrag geregeld zijn. Deze mededeling werd gedaan naar aanleiding van het communiqué, dat door de A.K.U. werd uitgegeven men zie elders alsmede naar aanleiding van geruchten als zouden van Duitse zijde concessies zijn verleend voor de exploitatie van aardgas in het gebied van de Eemsmonding. Deze geruchten willen, dat deze concessies zich ook zouden uitstrek ken tot het betwiste gebied van de Eemsmonding. Zij hebben ertoe geleid, dat de Nederlandse regering in Bonn inlichtingen heeft gevraagd. Indien deze geruchten juist zouden blijken te zijn dan zou dat naar de mening van de Nederlandse regering niet in overeenstem ming zijn met de geest van het Nederlands-Duitse verdrag. Men meent in Delfzül stellige aan wijzingen te hebben, die reeds enige tijd lopende geruchten over mogelijke Duitse aardgasboringen in de Eems- bodem bevestigen. Men heeft vernomen dat een groep van grote Duitse onder nemingen het plan heeft naar aardgas te gaan boren in de bodem van de Eemsmonding. Onder deze zeearm moet een uitloper liggen van de grote gasbel, die in Gro ningen tussen Slochteren en Heveskes is ontdekt. Een deel der Eemsmonding Twee doden bij botsing bus-trekker Voorts elf gewonden (Van onze correspondent) Op de Rijksweg Breda-Etten is gisteravond een vrachtauto met rollen papier tegen een bus van de B.B.A. gebotst. Dit ongeluk kostte aan twee personen het leven. Een inzittende van de bus werd levensgevaarlijk gewond, twee werden ernstig gewond en acht liepen minder ernstige verwondin gen op aan het gezicht. Het onge luk gebeurde ter hoogte van de zijweg de vaarkant. De lijnbus Breda—Bergen op Zoom met 45 passagiers minderde snelheid om bij de halte die aan de Rijksweg is gelegen passagiers te laten in- en uitstappen. Achter de bus reed met vrij hoge snelheid een trekker met oplegger, geladen met zware rollen krantepapier. De chauffeur, uit IJmuiden. merkte te laat dat de bus zou stoppen. Hy kon de trekker nog langs de bus krygen. maar de zware oplegger boorde zich met de rechter voorkant in de linker achterkant van de bus. Drie twee persoons zitban ken werden uit de grond gerukt en ver pulverd. De 17-jarige A. van den Made uit Etten en de 20-jarige mej. Meesters uit Oudebosch waren onmiddellijk dood. Mevrouw Fensardon, 31 jaar. uit Stand- daarbuiten werd ernstig aan het hoofd gewond, voorts werd haar been verbrij zeld en liep zij een shock op. Voor haar leven wordt gevreesd. De 26-jarige J. Cavalié uit Ouden bosch werd eveneens ernstig aan het hoofd gewond. Hy moet zyn linkeroog missen F Mangelaars uit Oudenbosch, 28 jaar, werd ook zo zwaar aan het. ge zicht gewond, dat hü met beide ande ren in het St.-Ignatius-ziekenhuis te Breda werd opgenomen. Van de overige passagiers werden er acht lichter aan het gezicht gewond. Twee van hen had den een gebroken neusbeen. Doordat de vrachtauto nog 40 meter is doorgereden, voordat hü in de berm tot stilstand kwam. was de weg bezaaid met glasscherven en stukken uit de bus. Op de aanhangwagen lag een rand van de ramp-bus. is op het ogenblik, nu het Nederlands- Duitse verdrag nog niet is geratificeerd, nog omstreden gebied, aangezien de Ne derlandse en Duitse opvattingen over de grensschending uiteen lopen. De Duitse ondernemers stellen dan ook. dat zy het recht hebben om in dit gebied boringen te verrichten. Exploitatie van aardgas in de Eems monding zou, naar men meent, beteke nen dat de Groningse gasbel van Duitse kant zou worden afgetapt. Als voor naamste voorvechter van het nieuwe Duitse plan wordt de Zwitserse indus trieel Dutweiler genoemd, die zoals be kend in Emden de Frisia olieraffinade rij heeft opgericht en grote plannen heeft voor een verdere uitbreiding van deze onderneming. Advertentie l breestraat 173 f Uit het Leidsch Dagblad van l 14 Junij 1861 De jongeboren infante van J Spanje heeft tijdens doop 117 f namen gekregen. a Ten aanzien der zeebadinrig- a ting te Katw. Zee kan worden 'f f berigt, dat de zomer van het j jaar 1860 voor het gebruik der zeebaden ongunstig was. Over j het geheel kan men aannemen. I dat het verblijf aan de zeekust 0 voor scrofuleusc gestellen uit- muntend gunstig is Wanneer men nu daarbij in aanmerking neemt, dat de ziekte in den kindschen leeftijd zich het meest en krachtigst openbaart, dan kan er niet genoeg op wor den aangedrongen deze kleinen derwaarts te zenden.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1