Karel I Geen verband met vorige „Electra^-ongevalleii Belangrijke rede van Britse EDEN stelt vorming politieke generale staf voor Westen voor „Ook in moderne wijk plaats voor de kerk" vad^r|dag Belgische premier bevestigde aanstaande blijde gebeurtenis CHARMANT In de Negeb zwerven 22.000 Bedoeïnen Israël wil nomaden hinden door hun leven te moderniseren MAANDAG 12 JUNI 1961 Gekant tegen overhaaste en ondoordachte toetreding van Engeland tot Euromarkt (Van onze Londense correspondent) Voor het eerst na zijn aftreden als premier en leider van de Con servatieve partij in 1956, heeft Sir Anthony Eden zaterdag een be langrijke politieke rede gehouden. Hij sprak voor jeugdige Conser vatieven in Wetherby-Yorkshire. Hij opperde in zijn speech het denkbeeld van de vorming van een politieke generale staf voor het Westen, bestaande uit vier tot zes personen. Volgens hem zijn de regeringsleiders en de ministers van Buitenlandse Za ken overbelast en zullen zij door een dergelijke politieke staf dienen te wor den bijgestaan, vooral ook omdat de buiten-Europese vraagstukken veel meer dan tot nu toe bij alles betrokken die nen te worden. Alleen op die manier zal werkelijke eenheid in de vrije wereld kunnen worden tot stand gebracht, wel ke nodiger ls dan ooit. Eden wil een gesloten politiek front om het communisme te weerstaan. Vol gens Eden zijn de gevaren thans gro ter dan zij sinds 1939 zijn geweest. De macht der communisten en van dege nen die met hen samenwerken is de laatste twaalf maanden ontegenzeg lijk toegenomen, met name in het Ca- raibische gebied. In het Midden-Oos ten dreigt een nieuwe crisis. Het gevaar is niet een nucleaire oor log, maar communistische infiltratie. Alleen wanneer het Westen een goed georganiseerde eenheid vormt het lijkt er nog niet op zal het de druk uit het Oosten kunnen weerstaan en in plaats van alleen maar op de gebeurte nissen te reageren zelf daaraan vorm kunnen geven. Waarschuwing Sir Anthony waarschuwde voor over haaste en ondoordachte toetreding van Engeland tot de Euromarkt. Men zal nauwkeurig moeten weten waaraan men politiek en economisch toe is, alvorens een dergelijk onherroepelijk besluit ge nomen mag worden, aldus Eden, wiens rede voor Macmillan, die thans met kracht voorbereidingen treft voor de Britse economische aanhechting bij Eu ropa, een schok moet zijn geweest. Want hoewel Eden zich voorzichtig uitdrukte, heeft hij zich kennelijk op geworpen als de aanvoerder van allen, die aarzelend en afkerig staan tegen over het Britse lidmaatschap van de Europese markt. Eden onderstreepte nog dat de Britse landbouw niet alleen En- gelands belangrijkste industrie is, maar zoals in twee wereldoorlogen gebleken is, deel van de Britse nationale de fensie. Eden had altijd gehoopt dat Enge land niet in z'n eentje met de E.E.G. zou onderhandelen, maar samen met tenminste enkele der belangrijkste Ge menebest-landen aan de tafel plaats nemen. Volgens Eden heeft de ontmoeting tussen Chroesjtsjow en Kennedy de din gen in feite zo gelaten als ze waren. Het kon ook moeilijk anders, aldus Eden. Gisteren elf doden in Algerije Zeker elf mensen hebben zondag bij aanslagen en andere incidenten in Al gerije het leven verloren. Vijf van deze elf zijn opstandelingen die door Franse militairen werden gedood, nadat de op standelingen te Tiaret ten oosten van Oran een Franse soldaat hadden dood geschoten. Nabij Oran beschoten opstandelingen een auto met vier inzittenden. Drie van hen kwamen om. Eerder was in Oran al een Europeaan gedood. Twee handgranaten ontploften in Al giers, een in Constantine en een in Bone, waar bovendien drie plasticbommen schade aanrichtten. Bij deze ontploffin gen van handgranaten kwam in Algiers een politieman om het leven en werden 21 mensen gewond. Zondagavond kwam het in Oran tot een botsing tussen politie en Europese betogers. De menigte, die brand stichtte in winkels van mohammedanen, werd door middel van traangas uiteengedre ven. De politie hield 25 mensen aan. Sikkim (bij Tibet) krijgt modern leger De Indiase regering heeft erin toege stemd het strategisch belangrijke ko- ninkrykje Sikkim in de Himalaya een modern leger te helpen geven, aldus is officieel in Nieuw-Delhi vernomen. India zal aan Sikkim officieren af staan om het leger te trainen. Dit zou i dan te zjjner tyd patrouillediensten kunnen gaan verrichten aan de grens van Sikkim met Tibet, bedreigd door de Chinezen in dat overrompelde boed dhistische land. Maharadje Koemar van Sikkim keerde zaterdag naar zijn land in de bergen terug, na een week van onderhandelin gen met premier Nehroe van India en diens betrokken ministers. De heer Van der Bengel: Naar alle waarschijnlijkheid staat de oorzaak van het ongeluk van het KLM-toestel „Sirius" nabij het vliegveld te Cairo niet in verband met de oorspronkelijke tekortkomingen van de 12 Electra's, die door de KLM gebruikt worden. De andere Electra's van de KLM zullen dan ook bepaald niet uit de roulatie worden genomen. Dit heeft een uiteraard ernstig gestemde drs. E. H. v .d. Beugel, president-directeur van de KLM, medegedeeld op een persconferentie in het hoofdkantoor van de KLM, die vanmorgen werd gehouden. Dit is de bemanning van de Lockheed Electra van de K.L.M. ,Sirius', die in de nacht van zondag op maandag bij Cairo is veronge- lukt. Bovenste rij v.l.n.r. hofmeester J. Schriel over wiens lot nog niets bekend is. tweede piloot W. H. Heuts. die omgekomen is en purser G. H. Thijs omtrent wiens lot evenmin iets bekend is. Onderste rij v.l.n.r. gezagvoerder K. J. Reynolds, stewardesse mej. J. G. P. Peeters. boordwerktuigkundige J. Voogt en navigator J. C. de Gooyer alle vier gered doch gewond. Jaarvergadering Hervormde kerkvoogden Kerkelijk Leveu Vrijgemaakten in Zwolle bijeen Een groot aantal Vrijgemaakt Gere formeerden is teleurgesteld over de jongste besluiten van hun synode te Assen, waardoor elke weg tot overleg met de Synodaal Gereformeerden werd afgesloten. Op een bijeenkomst te Zwolle sprak zaterdag ds. B. J. F. Schoep, predikant te Nieuwer Amstel. Zijn uiteenzetting droeg het karakter van een rustige bezinning, waarin toch ook iets van een „cri de coeur" door klonk Prof. dr. H .de Jager, hoogleraar te Kampen aan de Theologische Hoge school van de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt), gaf aan het eind van de bijeenkomst een resumé van de op merkingen en suggesties, die deze mid dag gehoord werden. „Wij moeten broe derlijk dienen", aldus prof. De Jager. „Wij, de vrijgemaakten, werken echter door elke afwijzing in de hand, dat de Gereformeerde Kerk meer contact zoekt met de Ned. Herv. kerk. Een kapotte vaas kan gelijmd worden, maar er blij ven breuken. Twee groepen gerefor meerden hebben 15 jaar lang naast el kaar geleefd en dat blijft niet zonder conseq uen ties' Macht, recht en liefde Ds. E. van Bruggen, academie-predi kant te Rotterdam, heeft zaterdagavond tijdens de jaarlijkse ontmoetingssamen komst van „Kerk en Vrede", die in het conferentie-oord „Woudschoten!' te Zeist werd gehouden, gesproken over „Macht, recht en liefde", het hoofdthema van de conferentie. De lezing van de theoloog had als uit gangspunt de stelling, dat macht, recht en liefde in hun ware verhoudingen al leen zichtbaar en kenbaar worden in de zelfopenbaring van God, van wie alle macht, recht en liefde afkomstig is. Ge zien uit het oogpunt van Gods zelfopen baring, noemde de predikant recht en macht de buitenkant van Gods liefde. De christenheid zou, aldus ds. Van Brug gen, vanuit haar kennis van God steeds moeten blijven geloven en hopen, dat macht, recht en liefde nooit tegen elkaar uitgespeeld mogen worden. Ds. G. Mulder met emeritaat In de gereformeerde Maranathakerk en de Salvatorikerk te Alphen aan den Ryn is gisteren meegedeeld, dat ds. G. Mulder om gezondheidsredenen emeri taat heeft aangevraagd tegen het a.s. najaar. Ds. Mulder, die de nestor is van de Alphense gereformeerde predikanten, is 61 jaar. NED. HERV. KERK Beroepen te Biezelinge A. Sleders, kand. te 's-Gravenhage te Deventer (wykgem. Enkwyk-voorstad) G. D. J. Dlngemans te Rinsumageest te Hengelo (O.) (vac. M. M. de Jong) (toez.) P. Verdam te Beet- sterzwaag. Benoemd tot vicaris te Arn hem (voor het werk onder de vrijz. herv.. mej. J. J. Wijle. kand. te Amsterdam. Be noemd tot vicaris te Deventer P. Bijleveld vic. te Groningen. Benoemd tot leraar Duits aan de hbs te Meppel D. Benter te Zuidbroek, die deze benoeming heeft aan vaard en 1 sept. het predikambt zal neer leggen. ,Het is beslist niet zo, dat in de mo derne stadswijk geen menselijke con tacten meer bestaan en dat de stede ling daar een prooi is van massificatie vereenzaming en het slachtoffer dreigt te worden van extreme en ge vaarlijke levensbeschouwingen". Dit zei prof. dr. ir. H. G. van Beuse- kom, voorzitter van de Vereniging van Kerkvoogdijen in de Nederlands Her vormde Kerk, op de zaterdag in Utrecht gehouden jaar vergadering van de her vormde kerkvoogden.- „Ook in de nieuwe woonwijken", al dus de voorzitter, „blijkt plaats te zijn voor de kerk". Hij deed een beroep op alle leden van de kerk de bouw van kerken te helpen bevorderen. Het bij het Ministerie ingediende Urgentieprogram ma voor Kerkenbouw van de Neder landse Hervormde Kerk bevatte voor 1959 in totaal 23 bouwplannen (bouw som zes miljoen gulden), 29 bouwplan nen (ruim acht miljoen gulden) voor 1960 en voor 1961 38 bouwplannen (ruim dertien miljoen gulden). TWAALF KERKEN „In '58, zo vervolgde spreker, kwamen twaalf nieuwe kerken gereed, waarvan één herbouwde kerk. in 1959 tien, in 196Q twaalf en gedurende de afgelopen vijf maanden van 1961 reeds tien". Voorts drong hy er by de kerkvoogdij op aan mee te leven met de predikant in de geestelijke zorgen voor de gemeente. Ook zou de kerkvoogdy de zorgen van de predikant kunnen verlichten door hem een tractement te betalen, dat niet in de eerste plaats wordt bepaald door het minimum volgens de generale rege ling, maar door hetgeen de predikant en zyn gezin nodig heeft. Dr. J. M. van Veen, directeur van het instituut „Kerk en Wereld" te Drieber gen hield een referaat getiteld „Afbraak en opbouw van de gemeente". „Het is zaak", aldus deze spreker, „dat wy ons door duidelijke verschynselen van ach teruitgang en afbraak in onze kerk en in onze gemeenten wél laten beleren maar niet laten ontmoedigen". GROTE KANSEN „Wanneer wy de tekenen der tijden verstaan en bereid zijn tot vernieuwing, zyn er in onze tüd grote kansen. De veranderingen gaan alleen razend snel. Zyn wy waakzaam en snel genoeg?", zo vroeg dr. Van Veen. Hy wees er op, Bond Heemschut Verkeersmoloch beteugelen „De onverzadigbare moloch, het ver keer, zal doeltreffender beteugeld moe ten worden, willen wy er niet aan ten gronde gaan. Ruimtewet en woningwet moeten afgestemd worden op het be houd van natuur- en stadsschoon en de verouderde natuurschoonwet zal aan de hedendaagse eisen aangepast moeten worden". Aldus het jaarverslag over 1960 van de Bond Heemschut. De bond vindt verder een effectieve natuurbescher mingswet dringend nodig. Een krach tige wet tegen de „schrikbarende" ver ontreiniging van de Nederlandse bin nenwateren is reeds jaren te laat, al dus het verslag. „Op een welbewust en goed in handen gehouden planologisch beleid wordt allang gewacht. Is het niet begrypeiyk, dat in onze gelederen na 50 jaar Heemschut en met alle waardering voor een byna tot stand gekomen monumentenwet en voor een misschien binnenkort aangeboden ont- werp-natuurbeschermingswet, grote ver ontrusting heerst over de naaste toe komst?". De algemene ledenvergadering van de Bond Heemschut, die zaterdag in Am sterdam heeft vergaderd, benoemde mr. A. M. d'Ailly, oud-burgemeester van Amsterdam, tot voorzitter. Hij volgt in deze functie mr. S. P. baron Bentinck op. Het aantal buitengewone leden van de Bond steeg het afgelopen jaar met 369 tot 2.565, het aantal gewone leden steeg van 210 tot 255 en dat van de donateurs van 105 tot 115. In verband met het 50-jarig bestaan van de Bond Heemschut zal het komen de najaar een gedenkboek verschynen. dat juist hier een taak en verantwoor- delykheid liggen voor kerkvoogden. De ochtendvergadering werd geopend met een wydingswoord van ds. H. F. Landsman, secretaris voor algemene za ken van de Ned. Hervormde Kerk. Uit het jaarverslag van het hoofdbe stuur over '60 blijkt, dat het aantal aan gesloten gemeenten aan het einde van het jaar 1.248 bedroeg. Een mijlpaal werd bereikt, doordat Zeeland thans als eerste provinciale af deling met alle gemeenten bij de Ver eniging van Kerkvoogdijen in de Ned. Hervormde Kerk is aangesloten. zet vader in de mode Mededeling aan Pans Johannes de 23ste was beslist vertrouwelijk bedoeld (Van onze Brusselse correspondent) Zaterdag is dan eindelijk de lang verwachte officiële bevestiging gekomen van de berichten, volgens welke Koningin Fabiola in blijde verwachting zou zijn. Premier Lefèvre heeft, nadat hij op het Belgische vliegveld met het vorstenpaar uit Rome was teruggekeerd, een korte verklaring afgelegd. Daarin heeft hij, op welhaast vaderlijke wijze, geëxcuseerd, dat Koning Boudewijn en Koningin Fabiola eerder de Paus dan het Belgische volk op de hoogte hadden gesteld. En hij heeft eveneens duidelijk laten doorschemeren, dat Paus Johannes de 23ste eigenlijk zijn kerkvorstelijke mond ietwat heeft voorbijgepraat, door aan de Belgische journalisten, die hij in audiëntie ontving, er medede ling van te doen. (Van onze Haagse correspondent) Drs. Van der Beugel zei voorts, dat de eerste gedachten uitgaan naar de familieleden van de omgekomenen. De „Sirius" werd gevlogen door een voor treffelijk getrainde bemanning. Er bestaat gegronde reden om aan te nemen, dat de obrzaak van het ongeluk bekend zal worden, vooral ook omdat er overlevenden onder de bemanningsleden zyn. De commissie van onderzoek is van daag om een uur met het lijntoestel van de KLM naar Cairo vertrokken. Aan boord bevinden zich behalve de commissie van deskundigen, de echt genotes van een drietal overlevende be manningsleden, mevr. Reynolds (echt genote van de gezagvoerder), mevrouw Voogt (echtgenote van de boordwerk tuigkundige) en mevr. De Gooyer (echt genote van de navigator). Voorts be vindt zich een achttal journalisten aan boord, onder wie onze Amsterdamse correspondent. Tenslotte maakt een cameraman van de Nederlandse televi siestichting de reis naar Cairo mee. De „Sirius" is volgens de laatste be richten verongelukt op de heuvel van het vliegveld van Cairo waar enige jaren geleden (op 19 februari 1958) ook de DC-6 „Jan Huygen van Linschoten" onder gezagvoerder Musselman neer stortte. Toestand der passagiers Uit de na de persconferentie van de heer Van der Beugel bekend geworden gegevens blykt dat de toestand van de 13 overlevende passagiers als volgt kan i meld dat van de bemanning van zeven worden omschreven: personen de purser en de aankomende worden omschreven, Een zeer ernstig hofmeester eveneens om het leven zyn gewonde passagier heeft men nog gekomen. Van de bemanning is voorts de tweede vlieger omgekomen. Drie van de 29 passagiers hadden in de eerste-klasse afdeling geboekt, de rest was economy"-klasse passagier. Op het traject AmsterdamRome heeft nog een aantal passagiers de reis meegemaakt. niet kunnen identificeren, zyn toe stand is kritiek. Kritiek is ook de toe stand van de heer E. M. Williams uit Nottingham (Eng.) Zeer slecht wordt de toestand genoemd van de heer E. L. M. Gan uit Glasgow (Schotland). Slecht wordt de toestand beschreven van de Nederlandse passagier R. M. Binkhorst, niet behorend tot het personeel der KLM. Redelijk wordt de situatie genoemd ten aanzien van de toestand van de passa gier Clowacz; niet bekend is of dit een vrouwelijke dan wel een mannelyke passagier is en evenmin is thans nog de nationaliteit bekend. Uitstekend wordt de toestand genoemd van passagier M. Denkmann, zeer goed die van passagier H. Schuster, goed die van passagier Bro- kotic en kind Brokotic, zeer goed die van passagier Refat Jhafin, goed die van de Italiaanse passagiers Edgardo Gaeta en Arturo Chiappini, goed ook die van passagier Schields. De omgekomenen Omgekomen zijn van de passagiers de Nederlandse familie J. M. Grootegoed, bestaande uit man, vrouw, jongetje en twee meisjes en de Nederlandse passa giers A. H. M. Mast, J. M. van Dyk, B. Doeve en C. H. Fitsch. Voorts de passagiers Azmi Faruk (on bekende nationaliteit nog), de religieu zen zuster H. M. Ryan en zuster S. Cur- ran, beiden uit Ierland; de Burmese U. Bangwe, de Duitser Hermann Milchsack, het Italiaanse gezin van Mario Rodo- canachi, bestaande uit man, vrouw en kind. Aangenomen wordt gelijk elders ge- „Het is juist", zo zei Lefèvre, dat de Koning en de Koningin aan de Paus hun hoopvolle verwachting van een mogelyke geboorte hebben toevertrouwd. Het is vanzelfsprekend en ook over eenkomstig de traditie dat de aankon diging van een dergelyke gelukkige ge beurtenis aan het Belgische volk in de eerste plaats wordt gedaan. Wanneer deze althans zeker is." „Ik meen", zo zei de premier, „dat ik de tolk ben van het land wanneer ik de wens uitspreek, dat hetgeen thans nog niet meer is dan een hoopvolle verwach ting. binnenkort tot vreugde van ieder een zal kunnen worden bevestigd". Ver der zei Lefèvre dat de mededeling van het Koninkiyké paar aan de Paus ge heim was en dat. de Koning het hem. Lefèvre. ook onder het „zegel van ge heimhouding" had verzekerd alvorens de Paus te bezoeken. „Ik was van oordeel", zei Lefèvre. dat onder die omstandigheden van geheim houding geen enkel bezwaar bestond tegen de mededeling aan de Paus. Ik hoop dat ieder van ons, die getrouwd is en van wie de vrouw een kind verwacht of heeft verwacht, de gevoelens die de Koning hebben bewogen om de pause- ïyke zegen voor een voorspoedige ont wikkeling van de gebeurtenissen te vragen, zal begrypen. De Koning deed. wat wU in zo'n geval aan de pastoor zouden vragen. Dat is", zo besloot; Le fèvre zijn verklaring „teruggebracht tot zyn juiste proporties een incident, dat zeker niet had moeten plaatsvinden, maar dat evenmin mag worden opge blazen". Men kan uit de verklaring van de pre mier dus afleiden; dat Koning Boude- wyn het hoofd van de regering in ken nis ha<i gesteld van de mogelyke blijde gebeurtenis, alvorens hy de pauselyke zegen daarop ging vragen, en dat de mededeling en aan de Paus en die aan de premier zuiver vertrouwelyk zijn ge weest en dat de Paus dus zich het ge heim heeft laten ontsnappen. Parlementaire missie uit Nieuw-Guinea De parlementaire missie die een be zoek aan Ned. Nieuw-Guinea heeft ge bracht. is gisteren van Biak vertrok ken. By het vertrek waren de plaats vervangend gouverneur, de heer Boen dermaker. de directeur van Binnen landse Zaken, de heer Veldkamp, de voorzitter van de Nieuw-Guinearaad, de heer Sollewyn Gelpke. de plaatsvervan gende voorzitter van de Raad, de heer Kaisiepo en enkele leden van de Nieuw- Guinearaad aanwezig. Een deel van de missie vertrok rechtstreeks per DC 8 naar Nederland; de overige leden reizen per DC 7 c via Tokio. De station-manager van de KLM te Rangoon de heer Jan Grootegoed werd geboren op 8 september 1924 te Amster dam; zyn echtgenote, de 35-jarige mevr. Theodora Carolina GrootegoedComes, op 5 december 1925 te Amsterdam. Hun drie kinderen waren de 10-jarige Ingrid Monique, de 7-jarige Susan Thérèse en hun broertje Roeland Stephan die op 2 augustus as. 2 Jaar zou zyn geworden. Zy allen hebben gelijk gemeld het leven by de ramp verloren. Nog bevonden zich aan boord de KLM- employé's Benny Doeve, op 1 mei 1925 geboren te Emmahaven (Indonesië), medewerker van de dienst marktanalyse der KLM, gehuwd, vier kinderen, wonen de te Zoetermeer; de drieëndertig-Jarige eerste vliegtuigmonteur Jan van Dyk, geboren 5 oktober 1927 te Rotterdam; sedert 8 januari 1951 in dienst der KLM, gehuwd: twee kinderen, wonende te Badhoevedorp; de 30-jarige Christiaan Hendrik Fitsch, geboren 28 Januari 1931 te Rotterdam. Medewerker verkooplei ding passage Verre Oosten, gehuwd, twee kinderen, wonende te Zoetermeer en de 35-jarige eerste vliegtuigmonteur Albert Harmens Mast, geboren 12 maart 1926 te Haskerland, sedert 4 Juli 1946 in dienst der KLM, gehuwd, geen kinderen, wonende te Amsterdam. Kleine attentie? Zal wel In goede aarde vallen. Sigaartje? CHAR MANT, de kleine attentie, die altijd gewaardeerd wordt 20voor f1 De Israëlische regering streeft er naar de 22.000 Bedoeïenen, die op Israëlisch grondgebied wonen en er een nomadenbestaan leiden, om te vormen tot gevestigde, aan huis en haard gebonden burgers. De regering is van mening, dat deze noma den een minder groot gevaar voor 's lands veiligheid zouden vormen, indien er een einde zou komen aan hun rondzwervend bestaan in de Negeb-woestUn. Die woestijn beschouwen zij als hun grondgebied sedert de dagen van voor Abraham. Volgens de Israëli's zijn deze bedoeïenen, die voortdurend in de buurt van de Jordaanse grens zwerven, potentiële spionnen en smokkelaars. Tot de oorlog tussen Israël en de Ara bische wereld uitbrak in 1948, woonden er in de onherbergzame vlakten van de Negeb ongeveer 70.000 nomaden. Tegen het einde van de oorlog waren zy vrywel allen naar het naburige Egypte of Jor danië gevlucht, maar sindsdien is een groot deel teruggekeerd. Deze schilderachtige lieden leiden hun kudden schapen en kamelen van het ene armelyke stukje grasland naar het andere en van oase naar oase. Hier en daar doen zy een beetje aan landbouw op een uiterst primitieve manier. Hun werktuigen daarbij zyn vrywel geiyk aan de gereedschappen die men in bij belse tijden gebruikte en de gerstekorrel wordt bij voorbeeld uit. de halm gedorst door er kamelen op te laten stampen. Oorspronkelyk was de Israëlische re gering van plan deze nomaden naar het noorden van het land over te brengen en hen daar te vestigen. Maar de be doeïenen weigerden om hun „reservaat" te verlaten. Thans heeft men het dan ook over een andere boeg gegooid. Op verscheide ne punten in de Negeb-woestUn wordt een waterleiding aangelegd en worden er nen worden ingepast In het grote pro ject om de Negeb tot een „land van melk en honing" te maken. Velen echter weigeren nog steeds hun zwarte tenten op te geven, in bedden te slapen en mes en vork te gebruiken als ieder ander. Er zyn echter, die zich geleideiyk een moderne leefwyze eigen maken. Zij leren thans dat men de land bouw beter beoefent door de aarde ge durende bepaalde perloden te laten rus ten of te bebouwen met wisselende ge wassen. Ook leren zy het nut van kunstmest kennen. Bedoeiense stamhoofden ontdekken tot hun verbazing, dat een trekker het werk van twintig kamelen kan doen. Een van die sjeiks was zo onder de indruk, dat hy van zyn stam een coöpe ratie maakte en op die manier twee trekkers en een maai- en dorsmachine kocht. Honderden bedoeïenen zyn op het ogenblik de trotse eigenaars van een fiets en men ziet ze wild over de woes- tynwegen peddelen, terwyi hun boer- noes achter hen aan In de wind wap pert. Het economische middelpunt van deze gemoderniseerde bedoeïenen is BeersJe- ba. waar zij landbouwwerktuigen, keu- scholen en wegen gebouwd. Daarmee j kengerei. radio's, schoenen en kleding hoopt men de nomaden ertoe te bewegen I kopen. Sommigen hebben het zelfs ge- k.„. I..I.,.n J 1_ Tl-1.1 hun traditionale leefwijze op te geven. Daarmee zouden deze mensen ook kun- waagd in Beersjeba te gaan wonen en daar te werken.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5