KNVB gaat de competitie zeer drastisch wijzigen Eef Kamerbeek verbetert nationaal record tienkamp met één punt Sporttoto Volgend seizoen zes clubs naar amateurs VOLENDAM MET VUURWERK TERUG IN DE EREDIMSIE Vooruitgang op de werpnummers Wolkbreuk bracht wateroverlast Piet Kruiver naar Italië? Opgericht 1 maart 1860 Maandag 12 juni 1961 Vierde blad no. 30377 Sanering betaald voetbal Op voorstel van het sectie- bestuur betaald voetbal heeft het bondsbestuur van de K.N.V.B. besloten enkele drastische wijzigin gen in het competitiestelsel van het betaalde voetbal in te voeren ten einde tot een spelpeilverbetering te komen. Het sectiebestuur is van mening, dat het competitieprogramma te geforceerd is door het grote aantal wedstrijden, waardoor bovendien het bekerprogramma in het ge drang komt en zijn waarde verliest. Voor het seizoen 1961/1962 wordt een promotie en degradatie regeling ingevoerd, waardoor bij de aanvang van het seizoen 1962/ 1963 het volgende competitiebestel zal zijn ontstaan: 1 ere-divisie van 16 clubs; 1 eerste divisie van 16 clubs; 2 tweede divisies van maximaal 16 clubs. Om tot deze formatie te komen zal voor het seizoen 1961/1962 de volgende regeling worden toege past: Eredivisie De 18 elftallen, die in het komen de seizoen in deze ere-divisie spe len, worden door degradatie van 3 elftallen, die naar de eerste divisie j degraderen teruggebracht tot 15 ploegen en door promotie van één j elftal uit de eerste divisie tenslotte j weer gebracht op 16 elftallen. De nummers 16, 17 en 18 van j de ere-divisie degraderen automa- j tisch naar de eerste divisie. De kampioenen van de eerste divisie j A en B spelen een gehele compe titie (dus twee wedstrijden) om één plaats in de ere-divisie. Eerste divisie De 36 eerste divisie-elftallen (twee afdelingen van 18 elftallen) worden door degradatie van drie ploegen uit en de promotie van een elftal naar de ere-divisie tot 38 elftallen vermeerderd, doch ver minderd met de degraderende nummers 8 t.m. 18 (2 x 11 22 elftallen) alsmede de verliezer van de beslissingswedstrijd tussen de nummers 7; in totaal dus met 23 elftallen, waardoor 15 elftallen overblijven. Hierbij komt tenslotte 1 elftal, dat uit de tweede divisie promoveert, dus 16 elftallen in totaal. De nummers 8 t.m. 18 van beide eerste divisie-afdelingen degrade ren dus automatisch naar de tweede divisie. De nummers 7 van de eerste divisie A en B spelen een beslissingswedstrijd om het behoud van 1 plaats in de eerste divisie. De kampioen van de tweede divisie promoveert automatisch naar de eerste divisie. Het resul taat van al deze mutaties is dus 16 elftallen waarmee aan het seizoen 1962/1963 wordt begonnen. Tweede divisie Door de degradatie van de 23 elftallen uit de eerste divisie, het promoveren van 1 elftal naar de eerste divisie en de automatische terugkeer van 6 elftallen (de num mers 11, 12, 13, 14, 15 en 16) uit de tweede divisie naar het amateurvoetbal wordt het aantal tweede divisieclubs van 16 ge bracht op 32. Indien de kampioen van Nederland van het amateur voetbal het recht vraagt en ver krijgt naar het betaalde voetbal over te gaan, waardoor het seizoen dus met 17 elftallen wordt begon nen, zullen niet 6 maar 7 elftallen (ook nummer 10) automatisch uit de tweede divisie naar het amateurvoetbal terugkeren, zodat het aantal tweede divisie-elftallen aan het einde van het seizoen 1961/1962 altijd op 32 uitkomt. Ferrari domineerde in 24 uurs race van Le Mans Zonder ook maar een moment be dreigd te zijn heeft Ferrari de klassieke 24 uursraee van Le Mans, de vierde wedstrijd die telt voor het wereldkam- I pioenschap sportwagens (merken) ge- wonnen en daardoor de wereldtitel voor j 1961 veroverd. Van start tot finish heeft het Italiaanse merk geleid. Steeds gro- j I ter werd de voorsprong van de vuurrode bolides. Toen zondagmiddag om vier uur de zwartwitte finishvlag viel, be droeg de voorsprong van de winnende Ferrari van Olivier Gendebien-Phil Hill op de Maserati van Pabst en Thompson - de bes te-niet-Ferrari - maar liefst 295 km. De zege is niet alleen een triomf voor Ferrari, maar stellig ook een persoon lijk succes voor de Belg Olivier Gende- bien, die voor de derde maal als win naar de 24 uursrace van Le Mans be ëindigde. Opnieuw heeft Gendebien ge toond dat hij een van de allergrootste sportwagencoureurs is De uitslag was: 1. Gendebien-Phil Hill (België/VS) met Ferrari 4476,580 km (nieuw record, oud record: Flock- hart-Buen met Jaguar 4397,108 km); 2. Mairesse-Parkes (België/GB) met Fer rari 4438,718 km; 3. Noblet-Guichet (Fr.) met Ferrari 4258,009 km; 4. Pabst- Thompson (VS) met Maserati 4181.897 km; 5. Gregory-Holbert (VS) met Por sche 4154,460 km. Ook Dennis Law naar Torino Dennis Law, de bekende voorhoede speler van Manchester City, heeft za terdag een contract getekend met de Italiaanse profclub Torino. Alan Dou glas, de voorzitter van Manchester City wilde niet mededelen wat de Italianen voor Law hadden moeten betalen, maar volgens de geruchten gaat het om een bedrag van ruim een miljoen gulden. Eerder in de week had Torino reeds f 650.000 uitgetrokken om Joe Baker van Hibernian (Schotland) over te nemen. In enkele dagen tijd heeft Engeland dus drie van zijn meest vooraanstaande voetballers: n.l. Jimmy Greaves, Dennis 7 en Joe Baker aan het Italiaanse voetbal moeten afstaan. Lief en leed van de voetbalvelden Nederlandse overwinning in Brugge Promotie-competitie Een enorme wolkbreuk zette gister middag omstreeks halftwee boven Noord- *)jk de watersluizen zo ver open dat voor halfdrie de aanvang van de P'omotiestryd SJC—DUNO het veld *an de Noordwijkers compleet onder *ater stond. Publiek was er niet. Wèl arbiter Spaans die, vergezeld van be stuurders van beide verenigingen bij het «en van zoveel water niet anders kon ^slissen dan „afgekeurd". En dan te *®ten dat de „regeninstallatie", die de ö'nt Jeroen Club rijk is, deze week van een de droogte tweemaal het veld be sproeid heeft! De beide andere ploegen 's-Gravenzande en RAVA kwamen *e' in het veld. Na spannende strijd *«rden de punten (11) gedeeld. stand is nu: «M'A 3 1 2 0 4 6—2 s-Gravemande 3 1 2 0 4 5—3 «NO 2 0 2 0 2 1—1 SJC 2 0 0 2 0 2—8 cuswerpen het nummer waarop hij de laatste tijd constant 46 tot 47 me ter werpt die hem belette goed te draaien. In een goede ring is hij in staat enkele meters verder te komen. Tijdens deze drietanden wedstrijd toon de hij van aparte klasse te zijn. Want niet minder dan zesmaal werd hij op een nummer eerste, namelijk op de 110 meter horden, discuswerpen, pols stokhoogspringen. waar hij driemaal op het nippertje bij 3.80 meter faalde, speerwerpen.- Kamerbeek wierp slechts eenmaal met een licht geblesseerde arm en kwam tot 60,73 verspringen en kogelstoten. Op de 400 meter moest hy in 50.8 sec. de eerste plaats delen. De grootste tegenstand ondervond Kamerbeek van Jelle Doornbosch, die met een totaal van 5970 als tweede eindigde en dit vooral te danken heeft aan zyn enorme vechtersmentaliteit op de 1500 meter, die hij volkomen leeggelopen beëindigde in 4,29. Overigens bleef de 25-jarige Haarlemmer iets beneden zijn presta ties van een jaar geleden, maar wan neer de goede vorm er weer is, dan zal hij zeker zijn persoonlijke record op 6500 punten kunnen stellen. Deceptie Enerverende 1500 m Intense stilte heerste er zondag middag op het knusse sintelbaantje in Brugge, getooid met de wellui dende naam Julien Saelens. Een bijna voelbare spanning na twee dagen van zware strijd op het moeilijkste nummer dat de atletiek kent: de tienkamp. Negen num mers waren voorbij en het laatste, de slopende 1500 meter, zou de beslissing moeten brengen. Niet of Nederland de eindoverwinning mee naar huis zou nemen, dat was reeds een uitgemaakte zaak. Maar wel of Eef Kamerbeek er in zou slagen het Nederlandse record, dat hij met 7236 punten in het Olym pisch Stadion in Rome vestigde zou verbeteren. De kans hierop was groot, want na de negen -proeven had Kamerbeek een voorsprong van maar liefst 81 punten op zijn record en hij zou aan een tijd van 4 minuten 54 seconden voldoende hebben om tenminste zijn beste prestatie te evenaren. Gestart in de laatste serie nam de Eindho- venaar direct de leiding en reeds na de eerste 400 m. in 61 seconden ont snapte er een zucht van verlichting aan alles wat Nederlander was. Ge stadig draaide Kamerbeek door en er scheen geen vuiltje aan de lucht. Tot het moment waarop er iets in het EEF KAMERBEEK in actie tijdens het hoogspringen. ritme begon te haperen. Dat was pas in de laatste ronde. Steeds kramp achtiger werden de armbewegingen van de Nederlander en steeds lang zamer zijn tempo. Bijna geluidloos tikten de ivijzers van de chronome ter de tienden van seconden weg. Het ivas een strijd geworden tussen de ivilskracht van de nationale re cordhouder en de koel tikkende ivij zers van het horloge. Op de laatste tientallen meters scheen het pleit beslecht, maar een uiterste krachts inspanning bracht Kamerbeek toch nog iets sneller over de eindstreep. Doodstil ivas het toen de jury een tijd van 4.53.9 annonceerde. Een tijd, die besliste dat het Nederlandse re cord met één punt toas verbeterd. Op dat ogenblik heerste er niet al leen vreugde over het feit. dat Kamer beek tenminste zijn record van Rome had verbeterd maar ook was er hila riteit omdat dit met het kleinst mo gelijke verschil gebeurde. Overigens zal ook dit record niet lang stand houden, want wanneer men de prestaties van deze sterke atleet bekijkt, dan blijkt dat Kamerbeek een grote vooruitgang heeft geboekt op de werpnummers, zö het tenkoste van zijn springnummers. Maar deze zijn van een dergelijk ge halte, dat over een maand tijdens de zes landenwedst-rijd in Parijs het niet verwonderlijk zal zijn wanneer het Ne derlands record op een hoger peil wordt gebracht. Stroeve ring Pech had de Nederlander ongetwijfeld in de te stroeve werpring by het dis- Een deceptie was hoe kan het anders na een 4 maanden durende reuma de vierde plaats van Herman Timme. De Maastrichtse verzekeringsagent heeft zijn vorm volkomen verloren en zal vooreerst niet in staat zijn beste presta tie van 6992 punten te verbeteren. Tim- me stond na 9 nummers op de tweede plaats voor de Brit Mc Lachlen met 5525 punten, maar de 1500 meter werd zonder enige overtuiging en zonder con ditie gelopen. De 80 punten, die hij met 5.32.1 vergaarde, waren onvoldoen de om zijn positie te handhaven en hij werd dan ook door Jelle Doorn bosch en Mc Lachlen voorbij gestreefd, j Toos Mutter en Mieke de Graaf- Schenk eindigden in de vijfkamp da mes op de tweede en derde plaats ach ter de vroegere wereldrecord houdster hoogspringen en de huidige internatio nal van het Ierse dames Hockey elftal, Thelma Hopkins, die vooral op de laat ste twee nummers, de 80 m. horden in 11,3 en het verspringen met 5,82 haar internationale klasse toonde. De 25-ja- rige atlete uit Belfast verdrong met deze prestaties onze landgenote Toos Mutter van de eerste plaats, die zij na de eerste dag had ingenomen. Toos Mutter had na de eerste dag na de drie nummers het kogelstoten, het hoogspringen en een goedgelopen 200 m. in 25,5 seconden tegen haar grootste rivale Thelma Hopkins, die tweede werd, met 2467 punten de lei ding. Op de tweede dag echter ging zij op de 80 m horden te laat weg en werd zij door de Ierse atlete versla gen. Ook het verspringen werd een onbe dreigde zege voor Thelma Hopkins met een sprong van 5,82 m. zodat zij er voor zorgde, dat de persoonlijke zege naar Groot Brittannië ging terwijl het landenklassement by de dames even eens een Britse zege te zien gaf. Eindelijk heeft dan Volendam, op de laatste competitiedag, de kampioensvlag kunnen hijsen. Eigenlijk twijfelde vrijwel nie mand meer aan een terugkeer van de Volendammers naar de ere divisie, want men kon van hen niet verwachten, dat zij zich door het reeds gedegradeerde Helmondia zouden laten verrassen. Dat is dan ook niet gebeurd, hoewel de Bra banders hun de wijdbroeken in de eerste helft een spel voorschotel den, waarop deze vermoedelijk toch niet hadden gerekend. Met een betere schutter, maar ook met wat meer geluk zouden zij zelfs de eerste helft met een voorsprong, in plaats van met een 20 achter stand hebben afgesloten. Na de rust verslapten zij echter en Tol tekende, na met Pelk al in de eerste drie kwartier gescoord te heb ben, het vonnis over Helmondia door nog viermaal de bal in het doel te plaatsen en ten slotte was het Kras, die een einde maakte aan het schut- tersfestijn. Kort voor het einde ver zocht het bestuur de scheidsrechter het eindsignaal aan te kondigen door het ontsteken van wat vuurwerk. Het bleek, dat hij bij een doelpaal dit vuurwerk uit het broekzakje van Veerman moest halen en toen hij dit had ontstoken, gingen de spelers op de schouders, dol van vreugde, dat zij het eredivisieschap hadden heroverd. Met moeite Volewyckers, nauwelijks nog hopend op een misstap van Volendam, heeft met succes, maar ook met heel veel moeite zijn tweede plaats tegen HVC verdedigd, die de Amsterdammers nog een kans biedt tot de eredivisie door te dringen. De Amersfoortse ploeg deed Vreugde in het kamp van Volen dam, nadat Dick Tol rechtszijn zoveelste treffer achter de Helmon- dia-doelman heeft gedeponeerd. was de sportieve plicht haar oplegde en gaf de punten niet cadeau. Eerst kort voor het einde konden de Amsterdam mers het tweede en beslissende doel punt bejubelen. Was dat niet gebeurd, zij zouden een beslissingswedstrijd tegen KFC hebben moeten spelen, dat in Veendam het zekere voor het onzekere nam. In de afdeling B liep het met de bezetting van de tweede plaats anders dan verwacht werd, want terwijl DHC, dat evenals Heracles 49 punten achter zijn naam had, zich tegen Wageningen duidelijk de sterkste toonde en een ruime 5-0 zege behaalde, leed Heracles een 3-1 nederlaag in Den Haag tegen SHS, dat zich tot de tanden had gewapend om de degradatie naar de tweede divi sie te voorkomen. Wat de Almeloërs ook probeerden, zij konden zich de Hage naars niet van het lijf schudden en dat betekende, dat niet Heracles, maar DHC met Volewijckers een beslissings wedstrijd zal spelen. De winnaar daar van speelt dan een hele competitie tegen Elinkwijk om één plaats In de eredi visie. Voor SHS was het een kostbare over winning, want het onttrok zich daar mee aan de degradatiewedstrijden tegen de winnaar van de beslissingswedstrijd van de nummers drie en vier van de tweede divisie, NEC en Wilhelmina. Dat lot treft Helmond, dat 'tGooi met een 3-1 zege huiswaarts zag keren en wat voor de Brabanders erger was EBOH zijn laatste kans zag grijpen. De Dordtenaren stelden zich tegen Ex celsior zodanig te weer dat de Rotter dammers hun tegenstanders met 2-1 de eer moesten laten. Het reeds gepromoveerde Haarlem werd gisteren ln de tweede divisie kam pioen door een 3-0 overwinning op Zwolse Boys. Hilversum, nog hopend op een laatste misstap van Haarlem, hield Rigtersbleek met 7-2 eronder. Uitslagen Tienkamp heren: 1. Kamerbeek (Ned) 7237 pnt.; 2. Doornbosch (Ned) 5970 pnt.; 3. Mc Lachlen <GB) 5737 pnt.; 4. Timme (Ned) 5605 pnt.; 5. Mc Kin ney (GB) 5462 pnt.; 6. Andrews (GB) 5399 pnt.; 7. Jaspers (Belg) 5395 pnt.; Schoufs (Belg) 4966 pnt.; 9. Lede gen (Belg) 4770 pnt. Vijf kamp dames: 1. Thelma Hopkins (Eng) 4379 pnt..; 2. Toos Mutter (Ned) 4251 pnt.; 3. Mieke de Graaf-Schenk (Ned) 4192 pnt.; 4. Jeanine Knaepen (Belg) 4188 pnt.; 5. Carol Hamby (Eng) 4153 pnt. Landenklass^ring: 1. Nederland 27255 pnt.; 2. Groot Brittannië 25.131 pnt.; 3. België 19.219 pnt. Heren: 1. Nederland 18.812 pnt.; 2. Gr. Brittannië 16.598 pnt.; 3. België 15.131 pnt. Dames: 1. Gr. Brittannië 8532 pnt.; ^Nederland 8443 pnt.; 3. België 4188 De international Piet Kruiver van PSV zal waarschijnlijk het voorbeeld van de Engelse topspelers, die hun voet balcarrière in Italië gaan voortzetten, 'volgen. Er is reeds een principiële over eenkomst bereikt tussen PSV en de Ita liaanse eerste divisieclub Lanerossi (Vi- cenza) over een transfer van de ex- Zaankanter, waarmee een bedrag ge moeid zal zijn, dat meer dan 25 miljoen lires (150.000 gulden) bedraagt. Het juis te getal is niet bekend gemaakt. Nog deze week zullen de onderhandelingen worden voortgezet om tot een definitief akkoord te komen. Een afgevaardigde van PSV zal met Kruiver hiervoor naar Italië reizen. Mogelijk za Piet van der Kuil, even eens international en speler van PSV, de reis meemaken, daar in Italië ook voor hem belangstelling bestaat. De on derhandelingen over Van der Kuil zijn echter nog in een beginstadium. Jeugd succesvol Concours hippique in Den Haag Het tweedaagse nationale coneours hippique van de Zuidhollandse Jacht- vereniging in het Westbroekpark in I)en Haag heeft op de zondag, toen de be langrijkste nummers op het programma stonden, veel te lijden gehad van de zware regenbuien, die in het begin van de middag openbraken. Vooral het springconcours m a dreigde hierdoor letterlijk en figuurlijk in het water te vallen. Des te verheugender was het daarom, dat op het zware terrein de overwinning aan de jeugd kwam, na melijk aan Cees Schmal met Feldblu- me, de enige combinatie, die ook in de barrage zonder straf punten bleef. De tweede prijs kwam aan Madv Kos ter van Axel. Niet alleen echter in dit hoofdnummer onderscheidde de jeugd zich, ook het springconcours speel uw spel" werd door een van de jonge rui ters gewonnen, namelijk door Ad Stok jr. met Elbekind, welke combinatie met 130 punten onbereikbaar was voor de overigen. Bij het barrièrespringen be- ieikte Sam van Spaendonck als verte genwoordiger van de Jeugd met de schimmel Prins AJax een goede tweede plaats achter Ebben, die met Tamara als enige foutloos door de derde ronde, toen de maximale hoogte van de zes in serie opgestelde hinderafcaen 1.65 meter bedroeg, kwa»»- (Van onze Haagse correspondent) Tien deelnemers aan de Sporttoto van zondag delen tot nu toe de eerste prijs van 73.142 gulden. Zij behaalden 14 punten. De tweede prijs van eveneens 73.142 gulden gaat naar een nog on bekend aantal deelnemers met 13 pun ten. Deze prijswinnaars moeten zich schriftelijk bij het bureau van de Sport toto melden. In totaal werd door 393.629 deelne mers 487.613 gulden ingezet. Dubbele zege van Marian Luderus De Nederlandse vertegenwoordiging bij de internationale roeiregatta in Duisburg heeft een uitstekend figuur geslagen. Allereerst was er de verras sende overwinning van Blaisse en Ve nemans in de ongestuurde Twee over de Olympische kampioenen Renneberg' Knubel en verder zegevierde Marian Luderus zowel zaterdag als zondag in het dames skiffnummer. De geduchte Oude Vier zonder stuurman van Nereus slaagde er evenwel niet in zich als eerste te klasseren. Germania Dusseldorp was na 1200 meter al vrijwel zeker van de zege, al slaagden de Amsterdammers erin de achterstand tot 2 seconden be perkt te houden. De belangrijkste uitslagen luiden: Dressuurproef m-3: 1. mevrouw F Benedictus-Lieftinck met Lorbas. 524 pnt.; 2. mevr. I Siem-Roderwald met Barcelona. 511 pnt. Dames-springconcours (na barrage tussen acht deelneemsters): 1. Mej. Proetske Arts met Theresa. 0 strafpnt - 32.9 sec.; 2. mej. E. Riedlin met Tam boer. 0-34 7 sec. 3. mej. Mady Koster met Axel, 0-34.9. Jeugd-springconcours voor ruiters tot 18 jaar: 1. Paul Kouwenberg met Oriën tale, 0 strafpnt-beoordelingscijfer 9 2. Hans Vollaard met Unce. 0-9. Springconcours ma: 1. Cees Schmal met Feldblume, 0 strafpnt-58.2 sec 2 mej. Mady Koster met Axel. 4-54.2 sec' Springconcours ..speel uw spel"- 1 Ad Stok Jr. met Elbekind. 130 pnt.' 2. J. J. Wouters van den Oudenwetjer met Springtime. 125 pnt. Barrière springconcours (na barrage in derde ronde): 1. A. Ebben met Ta mara. 0 strafpnt.; 2. Sam van Spaen donck met Prins AJax, 4 6trafpunten.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11