GEORGE KENNAN SCHILDERDE BEELD VAN DE JONGSTE TIJD LANGEZAAL chauffeur Amerikaanse historicus en diplomaat schuwt de eenzijdigheid van zwart-wit en blijft nuchter Canadese journalist voorspelt een nieuwe opstand in Ethiopië Een bezoek aan onze Speciale afd. Meubels en Woninginrichting loont altijd de moeite a. Gereedschapmaker b. Gereedschapschaver ENERGIEKE AGENTEN MAANDAG 12 JUNI 1961 (Van onze Amerikaanse correspondent) George Kennan, een van Amerika's grootste deskundigen op het gebied van de Sowjet-Unie, een man die voortreffelijk Russisch kent en jaren lang verbonden is geweest aan de Amerikaanse ambassade in Moskou, heeft een boek geschreven, dat veel meer is dan alleen maar een beschouwing over het rijk van Lenin en Stalin. De titel luidt: „Russia and the West" en de ondertitel geeft aan, dat met name de tijd van Lenin en Stalin zal wor den behandeld. In feite echter is dit boek uitge groeid tot een machtig schilderij van een tijd, die velen onzer bewust hebben doorleefd: de periode tussen 1917 en 1953. Ieder heeft in die tijd bloot gestaan aan politieke propaganda en nationale emotie, daarvoor was reden genoeg. Maar daar door hebben velen van ons ook een vertekend beeld gekregen van de gebeurtenissen, die wij het beste behoorden te kennen, omdat wij ze zelf hebben meegemaakt. Men zou wensen, dat Kennans boek alom werd vertaald en dat het gelezen zou worden door ieder, die, in welke functie ook, to kiezen en te oordelen heeft bg de problemen, die in de toekomst aan de orde zullen komen. Kennan, die behalve een belangrijk diplomaat ook een groot historicus is, geeft een beeld van deze tijd, waarin de grote Ign scherp wordt getekend, terwijl de uitbeelding toch uitermate subtiel blijft. Kennan, die als diplomaat o.a. in Berlijn, Praag en Moskou heeft gewerkt (als ambassadeur in Moskou kwam hij in conflict met de regering van de Sowjet-Unie), is daarna professor geworden aan het „Institute for advanced study" in Princeton. In de laatste jaren heeft hg verscheidene boeken gepubli ceerd over de fazen van het Russische communisme, maar nooit nog heeft hij met zoveel visie en uilbeeldingskracht de gehele periode weergegeven van het einde van de eerste wereldoorlog tot aan Stalins dood. gen, als zwart en wit gezien: de vijand als de baarlijke duivel, zichzelf als de personificatie van gerechtigheid en mo raliteit. Men zou hierbij kunnen opmer ken. dat de moderne propaganda in alle landen zulk een vertekening in de hand werkt. Oorlogspropaganda kan moei lijk subtiel zijn en heeft een regering het volk eenmaal overtuigd, dat een be paalde vijand de personificatie is van alle kwaad, dafi gaat dat volk zelf ook eisen, dat die vijand volkomen verplet terd zal worden. Zo alleen zou er een betere wereld kunnen ontstaan. Wat de eerste wereldoorlog betreft waren het eer Frankrijk en Italië dan Amerika en Engeland, die aan Duits land onmogelijk zware lasten wilden op leggen. Maar het resultaat was toch maar, dat de toestand in Duitsland zo moeilijk werd, dat de Duitsers in Rapal- lo hun toevlucht zochten in een akkoord met de Sowjet-Unie en dat later het nationaal-socialisme kon profiteren van de wrok die in Duitsland was gekweekt. Inzicht in heden en wenk voor toekomst Kennan is een belangrijk historicus, maar president Kennedy heeft er goed aan gedaan hem niet in Princeton te laten doch hem weer als diplomaat te betrekken in de dienst van zijn land: sedert kort is Kennan weer ambassa deur, thans op de belangrijke waarne mingspost in Joego-Slavië. Van goede geschiedschrijving mag men verwachten, dat zij tevens een in zicht geeft in het heden en een richtlijn voor de toekomst. Kennans werk doet dat stellig. Tot tweemaal toe (In beide wereld oorlogen), zo constateerde deze schrij ver, heeft Amerika dezelfde fouten ge maakt: tot tweemaal toe heeft men ge streefd naar de onvoorwaardelijke over gave van Duitsland en heeft men vechtende voor dat doel geen acht geslagen op mogelijkheden om de ont wrichting van de Westelijke samenle ving te beperken en om reeds tijdens de strijd de basis te leggen voor een har monische wederopbouw. Wit en zwart Te zeer, naar Kennans oordeel, heeft men het historie-beeld, tijdens de oorlo- Verzuimd contact Kennan geeft toe, dat voor de eis van „onvoorwaardelijke overgave" en voor het doorvechten tot het bitter einde in de tweede wereldoorlog meer reden was dan in de eerste. Toch betreurt hg het, dat het Westen niet getracht heeft serieus in contact te treden met het on dergrondse verzet in het Duitsland van Hitler. Een afzonderlijke vrede van het Westen met Duitsland had Kennan niet zonder meer willen verwerpen. Hij merkt zeer scherp op, dat het Westen en de Sowjet-Unie g e 1 ij k t ij d i g, maar niet gezamenlijk tegen Hitier streden. Meer dan eens noemt deze schrijver de denktrant en redenering van Frank lin Roosevelt in de laatste jaren van de oorlog kinderlijk en dilettantistisch. Er wordt wel beweerd, dat het Westen in de laatste jaren van de oorlog allerlei concessies aan de Russen heeft gedaan, uit vrees dat de Russen anders een af zonderlijke vrede met Duitsland zouden sluiten. Maar toen de Duitsers aan het wijken waren, had Stalin er juist alle belang bij om de achtervolging voort te zetten. Zo alleen kon hij de macht van de Sowjet-Unie naar het Westen uit breiden. Nadat de Russen op schande lijk wijze hadden toegelaten, dat de Poolse verzetsbeweging in Warschau door de Duitsers vernietigd werd (de Russen maakten vlak bij de stad pas op de plaats), had het voor het Westen volkomen duidelijk kunnen zijn, dat men geen Russische beloften over vrijheid en democratie voor de bevrijde volken behoefde te geloven. Toch ging het Westen ook daarna nog door krach tige steun aan de Sowjet-Unie te ver lenen. Polen was op dat moment niet meer te redden geweest, maar Praag en Berlijn had men misschien nog voor het Westen kunnen behouden. Gebrek aan eensgezindheid Twee belangrijke aspecten van deze periode worden uit Kennans boek wel bijzonder duidelijk: allereerst blijkt her haaldelijk hoe moeilijk het is om een krachtige politiek te voeren wanneer die uit moet gaan van diverse bondgenoten. Te vaak worden noodzakelijke beslis singen maar uitgesteld, wanneer geen eensgezindheid is te bereiken en wan neer men dan tenslotte tot daden moet overgaan, zijn die vaak halfslachtig en klungelig. Het boek wemelt van illustra ties hiervoor. Na lezing beseft men des te sterker welk een voordeel het is voor Moskou om absoluut volgzame satellie ten te hebben en hoezeer het Westen er zich over moet verheugen, wanneer zich symtomen voordoen, die wijzen op groter onafhankelijkheid in het commu nistische bloc. Een tweede belangrijk aspect is dit: het is normaal, dat zulke heterogene hondge noten als het Westen en de Sowjet-Unie zo mogelijk elkaar de kastanjes uit het vuur laten halen. De Sowjet-Unie zag graag dat het Westen en Duitsland el kaar uitputten, maar het Westen moest er een voordeel in zien, dat de Russen de zwaarste aanvallen van Hitiers legers opvingen. De neiging om eigen krachten te spa ren is begrijpelijk. Het Westen begon pas laat met het tweede front en tracht te het in de eindstrijd tegen Japan ge makkelijker te hebben door Rusland op het laatst van de oorlog ook in het Verre Oosten te doen optreden. Achteraf is echter gebleken dat het Westen een gro te prijs moest betalen voor deze tactiek. Had men het tweede front vroeger kun nen of willen opzetten, dan had men de Russen verder oostwaarts ontmoet en had men Japan verslagen zonder Rusland erbij te halen, dan had de Sowjet-Unie haar macht niet zover in de richting van Japan kunnen uitbrei den! Deuren openhouden Kennan, dat bleek reeds, is geen man, die gelooft in zwart en wit, in absoluut slecht en absoluut goed. Hij ziet zeker de enorme macht ten kwade in Hitier en Stalin, maar hij is niet blind voor hun capaciteiten. Over Duitsland is zijn oor deel enkele nuancen gunstiger dan past in de denktrant van de meeste Neder landers, die de oorlog hebben meege maakt. Maar deze historicus ziet in, dat Onrust in het land voor n deel te wijten aan hervormingspogingen van de keizer (Door Phil Newsom) Een man die vele jaren ervaring heeft opgedaan in Ethopië, voor spelt, dat er een nieuwe opstand op komst is in het land van Keizer Haile Selassie. Die man is Percy Richards, 'n Canadese journalist, die tot voor kort hoofdredacteur is geweest van „De stem van Ethiopië", het dagelijks in Addis Abeba (de hoofdstad) verschijnende blad. Richards voorspelt voorts, dat de reeds sterke pro-communistische nei gingen nog sterker zullèn worden. Hij baseert zijn voorspellingen op de gebeur tenissen welke hebben geleid tot en zijn gevolgd op de mislukte revolte van de cember jl. welke werd geleid door de keizerlgke lijfwacht. De omstandigheden welke tot de op stand hebben geleid, bestaan nog altijd, aldus Richards, en de onrust neemt weer toe. Merkwaardig genoeg komt de onrust voor een deel voort uit de pogingen van Keizer Haile Selassie om zijn hand op te heffen uit de feodale omstandig heden welke er nog heersen. men met zijn vijand een rudimen tair gemeenschappelijk belang kan heb ben en dat wrijving tussen vrienden vrij nol-maal is. Wil men echter, als diplomaat en staatsman, profiteren van de mogelijk heden, die zowel bondgenoten als moge lijke vijanden kunnen opleveren, dan is in elk geval contact noodzakelijk. Dat contact kan formeel diplomatiek zijn of alleen zakelijk, maar weigert men in communicatie te treden, dan snijdt men altijd waardevolle mogelijkheden af. De ontmoeting van Kennedy met Chroesjtsjow in Wenen past stellig in Kennans opvattingen over het juiste in ternationale gedrag en men zou zich kunnen voorstellen, dat althans deze Amerikaanse diplomaat ervoor zou voe len communistlsch-China te erkennen, zo niet rechtens, dan toch in feite. Dit is een boek zonder eigengerech tigheid, zonder cliché's en zonder hol nationalisme. Het is zeldzaam, dat de tegenstelling tussen Oost en West op die manier be handeld wordt. Daar dit werk is voortgekomen uit colleges, die Kennan in Oxford en Har vard heeft gehouden, is het geschreven in een zeer direct gehouden spreektrant. Dat verhoogt de levendigheid en dat maakt dit boek, dat toch allerminst op pervlakkig is. begrijpelijk voor iedere leek in de internationale politiek, mits hij maar een eerlijke belangstelling heeft voor de problemen van zijn eigen tijd en van de toekomst. In 1955 liet de keizer een vrijere grondwet invoeren, waarin ondermeer een leerplichtplan en de persvrijneid waren opgenomen. Thans is het echter zo ver gekomen, dat jonge mensen met een universitaire opleiding zich ten achtergesteld voelen, omdat de ministers van de Keizer er kans toe zien om vele van zijn ideeën tegen te werken en te ondermijnen. Richards noemt het landhervormings plan als voorbeeld. Het voornaamste uit voerartikel van Ethiopië is koffie. Het grootste deel van de vruchtbare grond is echter in handen van grootgrondbe zitters, van wie er velen in de regering zitten zodat van een werkelijke uitvoe ring van het landhervormingsplan geen sprake kan zijn. Enorme plantages zijn een gewoon verschijnsel in het land. En zelfs des keizers ministers, van wie er een in de revolte van december jl. werd vermoord, behoren tot de bezitters van de onvoor stelbaar grote bezittingen. Nu het volk De misbruiken waartegen het leger zich vorig jaar verzette en er tegen in opstand kwam, worden nu door het volk besproken. Ministers worden ervan verdacht hun rijkdommen buitenlands in veiligheid te brengen. De sympathie die men ten tijde van de opstand voor de keizer koesterde is overgegaan op de rebellen. Het volk toonde openlijk zijn smart toen de leider van de op stand, generaal Mangistoe Newaj, werd opgehangen. De Sowjet-Unie heeft aan Ethiopië een lening op lange termijn verstrekt tegen een zeer lage rentevoet. Het be treft een bedrag van 100 miljoen dollar. Ook heeft de Sowjetrussische regering voor de bouw van een technische school gezorgd. Er wordt in Ethiopië voorts een olie-raffinaderij aangelegd welke de ruwe olie uit de Sowjet-Unie zal verwerken. Russische onderwijzers geven les op Ethiopische scholen en Joegoslavische economische adviseurs leiden in feite de staatshuishouding van het land van Haile Selassie. Volgens Richards heeft Haile Slassie tenslotte niet meer zijn oude vaste greep op de gebeurtenissen in zyn land. STILLE RIJN 3—4 LEIDEN TELEFOON 26545 ROYAL McBEE NEDERLAND N.V. vraagt voor spoedige indiensttreding voor haar Gereedschapmakerij Schriftelijke of mondelinge sollicitaties met vermelding van de functie waarnaar gesolliciteerd wordt te richten aan de Afdeling Personeelszaken van ons bedrijf. Tevens kunt U zich iedere DINSDAGAVOND van 7 tot 8 uur wenden tot het Gewestelijk Arbeidsbureau, Lage Nieuwstraat 40 te Den Haag en iedere VRIJ DAGAVOND tussen 7 en 8 uur aan ons bedrijf, waar wij zitting zullen houden voor het verstrekken van inlichtingen. ROYAL McBEE NEDERLAND N.V. - LEIDEN ROOSEVELTSTRAAT 20 - TELEFOON 31545 VERZEKERINGSMII. vraagt voor bestaand agentschap en uitbreiding van haar organisatie Brieven aan het bureau van dit blad onder nummer 21889. WU vragen voor spoedige indiensttreding IN VASTE DIENST een ervaren voor het halen en brengen van particuliere- hotel- en dergelijke wassen. Aanmelden: HAARLEMMERWEG 49. SLEUTELTJES GEVRAAGD WH betalen veel geld voor gebruikte goederen, zoals ra- aio's, stofzuigers, pickups, gram.motoren, elektr. moto ren. meubelen, fietsen, brom- en motorfietsen, auto's enz. In- en verkoop. G. van Vliet, Janvossensteeg 34. Gezin (1 meisje 4 J.) zoekt: gemeub. huisv. tot 1 sept., In Lelden, Voorschoten of omg. Br. aan Ir. E. A. Beijlevelt, Hunzestraat 114, A'dam. Flinke hulp gevraagd, van 9 tot 12 uur. BIJ Pardon. Papengracht 12 a. .Jonge dame zoekt gemeubi leerde zlt-slaapkamer. zonder pension, ln de omgeving van Acad. Ziekenhuis. Brieven m. prijsopgave bur. van dit blad OQder no. 5813 k. 2J Hoge beloning voor wie Jong echtpaar met 1 kind aan woonruimte helpt. Hoge huur geen bezwaar. Brieven bur. v. d. blad no. 5857 k, Onderwyzeres zoekt ongem. kamer met kookgelegenheid. Br. bur. v. d. blad no. 5877 k. Meisje gevraagd, voor 31 dag p. w. Niet dinsdag en woensdag. 2 werksters aanwe zig. De Boer, Lange Kerkdam 84, Wassenaar. Tel. 81751 - 2188. Korfbalver. Vitesse '59 zoekt trainers tegen vergoeding reis kosten, Aanmelding bij: G. C. Bilks, Van Kempenstraat 22, Voorschoten. Secretariaat) Net meisje gevraagd voor ae morgen. Mevr. Mazurel, MarlënpoeLstzraat 31, Lelden. Mevr. Kamer, Bachlaan 3, Voorschoten, vraagt meisje of werkster voor enige ochtenden per week. Moderne bungalow, olie c. v. Hoog loon. Klein ge zin. Gevraagd voor direct, flinke Jonge hulp ln de hulsh., ln gezin met 3 kl. kinderen. In modern huls voor 4 a 5 halve dagen per week. Aanm. J. P. Coenstraat 8. Voorschoten. Tel. 1717 - 2638. Gevraagd net meisje voor twee dagen ln de week, van 95 uur. Mevr. Klerk, Wal- deok Pyrmontlaan 4, Oegst- geest. Leerling-kok gevraagd, ondags vrij. Vakantie te re gelen. Aanmelden na 8 uur. Restaurant Bernsen, Breestraat 157. Buksen. Vereniging vraagt goede tweede hands buksen te koop. Brieven bur. v. d. blad onder no. 5936 k. Engelse comblnatle-wandel- lHndcr wagen gevraagd. Bernhaxdkade 20. B Wie wil van 17—24 Juni helpen ln een kamp voor ge brekkige kinderen. Inl.: Burg- gravenlaan 155. tel. 30466. Alphen a d. RUn. .long echt paar zoekt zo spoedig moge lijk ln Alphen a/d. Rijn. on- gemeublleerde kamer. Brieven bur van dit blad no. 16894 k of telef. 01720 - 3994. Vriendelijk tehuis gezocht voor Jonge zindelijke kater. Plm. 8 mnd. Tel. 24295. Nette heer zoekt zlt-slaap kamer, omgeving 5 Meilaan. Br. bur. v. d. blad no. 5965 k. Gevraagd een meisje voor e hulshouding, voor enige uren per dag. Tijden in over leg. Of een werkster voor enige hele of halve dagen p. w. Maredljk 19 A. Gevraagd Iemand voor het onderhouden van een tuin. Geen. beroeps. Brieven bur. van dit blad no. 16895 k. Wie helpt verloofd paar, dat wenst te trouwen, aan 1 of 2 kamers met keuken of gebruik van keuken. Brieven bur. van dit blad no. 5943 k. AANGEBODEN Uw televisie defect, Euro lectra repareert perfect. Voorschoten. Lelden en om streken. Tel. 01717 - 2196. 'S Avonds 3610. Aangeboden Flat 500, To- pollno 1953. leuk vakantie- wagentje. In pr, staat. Prijs f 800.Geen opkopers. Te bevragen: 5 Meilaan 150. S| Tuinslang 28 ct. p. meter, proeiers, spaden, graven, rie ken, schoppen, kippegaas, harm, gaas, punt/draad, tuin banken, stoelen, gieters en al les voor Uw tuin. Hartwljk, Nwe. Beestenmarkt 7-9-4, Lel den. Tel. 26627. Wegens verhuizing te koop: een prima schrijfmachine lan ge wagen (Smith) f 100.een opklapbed f 15. een stofzuiger f 15. een buffet f30 enz. Br. bur. v. d. blad no. 5959 k. Aangeboden een z.g.a.n. wit gasstel, merk Comforta. v .d. Berg, v. Lennepstraa/t 2 A, Lelden. Wegens omstandigheden te koop pracht Duitse Herder, 9 mnd., reu. Burggravenlaan 223. Te koop Duitse Herder, met stamb., oud 7 m.. t.e.a.b. Lombokstraat 12, Lelden. H Grote zonnige kamer, ln centrum stad, voor 1 of 2 dames, eerste stand, gebruik van keuken, f 100 per maand. Tel. 33701. Steenschuur 7. Damesrljwiel, geheel com pleet met trommelremmenln g. st. z. Prils f 25. Prinses Wllnelmlnastraat 6, Leiden. Jaho. Wegens verhuizing aangeboden een kamer Jabo, ln zeer goede staat. Lang 6 m., breed 3.20 m. Prijs f20.—. Hyaclnthenstraat 11. Lelden. Geslaagd by Eurolectra, te vreden door Eurolectra met televisie van Eurolectra. Voorschoten, Lelden en om streken Tel 01717 - 2196. 's Avonds 3610. B Aangeboden kosthuis voor net persoon. Centrum stad. Alle comfort aanwezig. Br. bur. v. d. blad no. 5967 k. Dressoir van zwaar teak hout. f 100. K&gerstraat 8. Verhuur van Zanussl 135 liter compressor koelkast, tro pical. Bel Eurolectra voor Voorschoten. Lelden en om streken Tel 01717 - 2196 's Avonds 3610. Aangeboden Flat 500, 3- deurs, 4-pers Stationcar, loopt 1 17, bouwj. 1955 en mecha nisch prima. Na 6 uur. Hooi gracht 4 A. Tel. 31459. Een goede nacht? Neen, alle nachten indien Brlër uw ma trassen radicaal herstelt, op nieuw overtrekt en bijvult. 1- pers overtrekken 19.75, 2-pers. 3-dellg 34 75. In één dag. Brlër's Beddenmakerij, Hooi gracht 4A, Tel. 31459. Te koop 2-persoons tulmel- bed met prachtige blank-eiken ombouw, dfuims dik, matras sen, matrasdek, rails en gor dijnen. Geheel compleet voor f 100.Spieghelstraat 34, Leidi&n. Rubber zwemrlng 98 ct. ware kwaliteit rubber, diver se fraaie kleuren. Alleen met inlevering van deze adverten tie voor 98 ct. Geldig tot 25 juni. I.V.A., Haarlemmerstraat 48. Nova. Noordelnde 43. Lel den. Werphengel f 2.98. Prachtig plastic handvat met uitneem - bare hengel met geleiders, me talen werpmolen met rem en vrijloop en 16 meter snoer. Ge heel compleet f 2.98. I.V.A., Haarlemmerstraat 48. Nova. Noordelnde 43, Lelden. B Plastic tuinslang 25 ct. per meter. Zware kwaliteit. Hierop passende straalpijp en water diefje. samen f 1.98. Gazon- sproeier f 1.90. deze besproeit 28 vierkante meter tegelijk van Uw tuin. I.V.A., Haarlemmer straat 48. Nova. Noordeinde 43 Leiden. m Plastic w.c.-bril f3.98. Zwa re kwaliteit, geheel compleet met bevestigingsbouten. Past op elke stenen w.c.-pot. Diver se kleuren. Nu ook ln wit. I.V.A., Haarlemmerstraat 48. Nova, Noordelnde 43. Lelden. B Vaderdag 18 juni. Zeer mooie drukasbak f 1.50. Uitgevoerd in diverse fraaie kleuren met verchroomde bovenkant. Alleen met inlevering van deze ad vertentie voor f 1.50. I.V.A., Haarlemmerstraat 48. Nova. Noordelnde 43. Leiden. B Kinderhengel 98 ct., twee delig model, geheel compleet met snoer, dobber en 3 haak jes. Prima Japans fabrikaat. Prij9 f 1.49. Nu met deze ad vertentie geheel compleet 98 cent. I.V.A Haarlemmerstraat 48. Nova, Noordelnde 43, Lei den. B Voor Uw pruik, wrong, vlecht, heren toupet enz. enz. Kappen en reinigen van alle haarwerken. Inlichtingen te vragen aanBEMO, Haarhuis, Rumpenerstraat 23, Bruns- sum. Tel. 04449 - 2492. B SlagerU Pieterse. Reclame aanbieding 500 gr. gehakt halfom f 1.40. 500 gr. verse worst f 1.50 500 gr. rookworst f 1.25. 3 slavinken f0,98. 200 gr. smeerworst f 0.50. 100 gr. plokworst en 100 gr. rook worst. samen f 0.68. Herenstraat 29. B Verf .behang, glas. Alle materialen worden eerst door ons gekeurd. U kunt vol ver trouwen kopen. Onze 35-Jarlge zelfstandige ervaring staan daar geheel achter. Rich. J. Blok, Hoge woerd G2. tel. 23123. Erkend schilder-behanger. B Te koop Singer trapnaai- machlne, in old-flnlsh kast. (Schuitspoelf 50.0 0 Bernard Zweer&straat 3. B Riante woonboot, 15 x 3 m., kamer, moderne keuken, clo set. portaal. 3 slaapkamers. Buta geiser en gasstellen. Br. bur. v. d. blad no. 5892 k. B Aangeboden een gitaar, z. g. a. n.. met hoes en koord, f 40. Hansenstraat 2 A, Lelden. B Te koop aangeboden prach tige witte trouwjapon, maat 40. lang apart model met toe behoren Te bevragen: Jan v. Houtkade 41's Avonds na 8 uur. Tel. 26873. B Kredieten t./m. f3000 (voor Iedereen en zondeT borg), voor aankoop meubelen en woning textiel. direct van fabriek. Enorme keuze en besparing Uiterst soepele betalingsrege ling en strikte geheimhouding. Vraagt vrijblijvend Inlichtin gen; Postbus 538, Den Haag. B Te koop een lange witte bruidsjapon, maat 4244. v. Riebeeckhof 51. B Aangeb. herenfiets, com pleet f 17.50. Wolters. 2e Gor testraat 49. Lelden. Na 3 uur. Wegens omstandigheden te oop aangeboden Bel la-scooter ln goede staat. Te bevragen: Kersenstraat 4, Lelden. B Te koop een weekeindboot, ook geschikt om in te wonen. Prijs f900.—. Te bevr. café De Kwaak. Haarlemmervaart. H Zomerhuisje te huur aan geboden. 6 pers., Noordwijker- hout. vTij van 10-6 tot 15-7, 5-8 tot 12-8 en 19-8 tot 30-9. Telef. no. 32833. Lelden. K9 Ileinkel scooter, 40.000 km., in goede staat te koop aange boden. Konlnginnelaan 69, Leiden. B Plano, tegen elk aann. bod. Hedenavond 79 uur. Prins Hendriklaan 14, Oegst- geest. B Te koop aangeb. V.W. stan daard '52/'53, revisiemotor 16.000 km. f 1850.—. Na 5 u. Ridderspoorlaan 101, Oegst- geest. B Kampeerhuls.je bouwen? Ik heb ramen, deuren en kozijnen te koop. tegen spotprijzen. Te bevr,: Waardgracht 68, Lei den. Na 6 uur. fTe koop Goggomobil Isar 700 1961. Calex Autobedrijf N V., Leiden, Kort Galgewater 14—16, tel. 33355. B Goed tehuis gez. voor lieve poesjes, gezond door Felix. Fam. De JongBroers, Plan tage. Leiden. B Trouwjapon en bureau. Aangeb. trouwjapon (wit) en kapje, maat 40 f 90.Dames bureau f 65. Telef. 32834. B Aangeboden Berin I M13, (eitje), in goede staat ,150. Na 7 uur 's avonds, v. d. Pol, Sumatrastraait 88. B Aquarium, 85 x 50 x 60, op standaard, met planten en vis sen, t.e.a.b. Prlnsessekade 5 A. B Aangeboden naaimachine in salonkast. In zeer goede staat, f 95.Nawmann handnaai machine. In zeer goede staat, f 65.Verkoop met garantie. Herenstraat 23. Tel. 32027. B Opslagruimte te huur voor alle doeleinden geschikt, 40 m2. Grote deuren. Kan aan gesloten worden op licht en kTacht, Zoeterw.weg 23. Telef. 21830, B Te koop 6 t.l. bulzen met armaturen, f 60, 1 toonbank met glazen opstand f 60, 1 ven tilator f 60. Herenstraat 39. Leiden. H Aangeb. meisjesfiets, leeftijd 7—8 Jaar, in zeer goede staat. Prijs f 55.—. Churchllllaan 6. B Nette vlugge verstelnaalster met vele goede referenties biedt zich aan voor verstel- en veraaderwerk. Brieven bur. v. d. blad onder no. 5939 k. II Aangeboden Rap Rocky, snelbrommer. 3500 km. gere den Geen gebreken. 5 Meilaan 10. Hoge Rijndijk, Zoeterwoude RTe koop Opel Kapititn, uwj. 1952. In pr. st. Ben zineverbruik 1 op 10. Uiterste g ys f 650Inruil mogelijk, arenmarkt 22. B Te koop aangeb. Rap Sport 3 V. v. Kempenstraat 43. Voorschoten. B H.H. Studenten, aangeboden n Remington Noiseless schrijf machine. v. Wassenaerlaan 19, Oegstgeest. B Gratis proefles ln onze nieu we Opel. Snelle, dus voordelige oplelainjr bil erkende rijschool Frans Goddljn, Madoerastraat 29 of Garenmarkt 5, Lelden Telef. 34430. Desgewenst wordt U van huls gehaald. B Te koop, in prima staat zijnde invalldewagen. Handbe diening. Langevaart. 51, Rijns burg. B Klassieke langsp.platen 17 cm f 0.75 en f 1.50. 25 cm. f3.50, 30 cm. f6.50, kleine ra dio f 12.50. Leliestraat 17 a. B| Dames voorkomt nu bet eschadigen van Uw hakbekle- dlng en laat door ons, de nieuwste bogalltehakbescher- mers plaatsen Klaar terwijl U wacht en slechts 95 ct. d. p. De Concurrent, Noordelnde 2B B Alle denkbare service. Autorijschool „Asard", Lijster straat 16. Lelden. Tel. 33109. B Steeds prima gebruikte bromfietsen voorradig. Door Inruil verkregen, door vakmen sen nagezien! Van Zhp. Haar lemmerstraat 295. Korevaar- straat 6. B Nieuwe auto's zonder chauf feur. Volkswagen. Chevrolet. Opel Consul. V W.-busjes, be stelwagens Blonk's automo bielbedrijf, Nieuwstraat 33—41 Tel 30600. B Gulf smeerstation. Serieuze aandacht voor Uw kostbare auto. Gulf Service, Verdam straat 6. B Leert D.A.F .rijden. Een voudiger, goedkoper. Inlich tingen bij Gebr. van Ulden, D.A.F.-dealer, Verdamstraat 6. Tel. 23041. S| Ook U kunt ln het bezit omen van een klasse naaima chine. Na le aanbetaling reeds vanaf f5.- per week. Komt U eens praten bij: P. J. v. Steljn, Nieuwe Rijn 46 B. B Alle motnronderdelen heeft motorsloperij Cor Bolman. Hekkelaan 223. Den Haag. te lefoon 11.45.01. B Voor pedicuren by U aan huis kunt U afspraken maken De Concurrent, Noordelnde 2 B en J. P. Coenhof 6. B Nederl. taal foutloos schrij ven. Kon. Erk. Pitmanschool. Plantsoen 65. B Overhemdenreparatie, mo derne boorden met stevige voering. Herenmode Warnecke, Haarlemmerstraat 158. Lelden. Tel 33983 B „Wienese" ladders, trappen, steigers voor timmerlieden, aannemers, loodgieters, schil ders. Fabrieksprijzen. Hout- board .triplex .hangkasten, leg kasten, keukenkasten. Komt vrijblijvend eens ki,ven en prijs vragen. „De Houthal", Hoge- woerd 99. tel. 22536. Q Verhuur van nieuwe luxe automobielen, o.a. Mercedes, Opel. Slmca. V.W. en D.AF. Blerman's Automobielbedrijf. Oude Singel 66. Leiden, telef. 34403. B Triplex - Multiplex nieubel- plaat ln berken, llmba, eiken, mahonie, Afrormosia. teak. ma- coré enz. enz., diverse dikten. Voordijk's Houthandel, La- Mare 106, tel. 22017, Lelden. B Alles voor (le baby. Baby- sets. watten, gaasjes, alcohol, boorwater, babykruiken, bed- zell, veiligheidsspelden, navel bandjes. babyzeep. Drogisterij Boerhaave. Haarlemmerstr. 68. Lelden. fnybewys? Bondsryschool endriks g 't U vlugge, vei lige en goedkope lessen ln de nieuwste Dauohlne 1961. Mar°?in?el 37. tel. ~3623. B Prllzen der schoenreparaties Dameszolen en -hakken 3.50. Dameszolen 3.00. Dameshakjes 1.00, ln nylon en leder. De Concurrent, Noordeinde 2 B B Stofzuigers vanaf f 115. By aankoop van een nieuwe ge geven wij f 25.- voor Uw oude. Fa. Dusoswa. Turfmarkt 13 B Peugeot 403. In prima stnnt aangeboden. Stalllnga. Was- I straat 4, Leiden. Tel. 24949. B Zlg-zag naaimachines vanaf f 350.met 3 jaar garantie en gratis les aan huls. P. J. v. Steyn, Nieuwe Ryn 46 B, Lel den B 't Huren van automobielen ls een vertrouwenszaak. Tip- Top heeft Mercedes, Consul, Taunus, V.W., V.W.-busje en 2 C.V., Opel Kapitën, Opel Re- kord St.-Aagtenstraat 14. Lei den. Telef. 25709. BPryzeu der schoenreparaties erenzolen en -hakken 4 50. Herenzolen 3.50. Herenhakken 1.Uitgevoerd in de beste kwaliteiten leder en rubber. De Concurrent. Noordelnde 2 B B Heeft U timmer- of met selwerk? Ook alle reparaties. Vraagt prys. Prins Frederik- straat 4. Telef. 21218. B Kwak's Verkeersinstituut o. 1. v. oud-examinator. Er kende V.W.-riJschot Rydtmet V.W 's 1961, open dak. Iedere woensdag theorieles 8 u. nam. Zoeterw. Singel Tel. 22803 B Nieuwe auto's zonder chauf feur Nieuwste modellen 1961, o.a. Taunus 17 M, Opel Rekord, Volkswagens, Anglia, Consul, Volkswagenbusjes met open dak Garage Werkhoven, Mare dljk 34 a. Tel. 22300 - 32735. B Huurt een televisie-appa raat groot beeld, nieuwste mo del 1961, 59 cm. b.b. Slechts f27.50 per maand. Vraagt vrij blijvend inlichtingen: Postbus 173. Lelden. B Uw adres voor rotan meube len. mandenwerk, wiegen en bekleden van wiegen. Fa. v. d. Vaart, Lange Pieterskerkkoor- steeg 24. reparatie-inrichting, telef. 30534. B Iedereen Is enthousiast als wij Uw matras overtrekken met damast, eenpers. vanaf f 19.50, tweepers. f26.50. Smit's bedden-tapijtenmagazljn, Mare 98. Vrouwensteeg 9, tel. 23913. a Auto, merk Slmca ,te koop eventueel te rvillen voor snelbromfiets. Geregracht 20. S| Te koop praktisch nieuwe romflets. merk Rap. Fred. Hendrlklaan 18. Voorschoten. B Te koop een llmba bergmeu bel met Ingebouwde radio en boekenkast. Fred. Hendriklaan 18. Voorschoten. B Te koop Bruynzeel aan- rechtblad (ocriet). Fred. Hen driklaan 18, Voorschoten. B Aangeb. z.g.a.n. Jazz-gitaar. Tevens gevraagd Dwergpin- cher of ander klein rashondje. Br. bur. v. d. blad no. 5827 k. B Z.g.a.n. haard, smeedyzeren hulskamerlamp. gebeeldhouwde kapstok, antieke Weense kof fiefilter te koop aangeboden, wegens vertrek. De Sltterlaan 54, Lelden. DIVERSEN B Dansen, Iedere donderdng vanaf 8 uur in „Den Burcht" Jacobazaal). B Huwelijk. Jonge man, i .j., eenvoudig werkiman, met eigen woning, zoekt kennismaking met eenvoudige Jonge vrouw of weduwe. 1 of 2 kinderen geen bezwaar. Brieven bur. v. d. blad onder no. 5822 k. R Verloren damesnaraplu, bus- lte Konlnginnelaan. Nage dachtenis overledene. Mevr. M. Guldemond, p/a. Driftstraat 64. B Woningruil. Aangeboden flink herenhuls, omgeving: Cobetstraat, Lelden. Gevraagd kleiner huls, Oegstgeest en omgeving. Liefst kopen. Br. bur. v. d. blad no. 5858. B Aangeb. zonnig hovenliiils, 3 kamera, keuken, balkon, zol der. huur 7.75. Gevraagd klei nere woning voor 2 pers. Brie ven bur. van dit blad onder no. 5947 k.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 10