OOK HIJ IS EEN BESTE „OPPAS!" Oostende spant zich in om publiek te trekken KRUISWOORDRAADSEL Concurrentie van de televisie is bijzonder sterk merkbaar ZATERDAG 10 JUNI VAN alle problemen is het „oppas'-probleem niet een van de minste. Duizenden ouders weten hoe ge daarmee „oppassen" moet. Dagen, soms weken tevoren breken ze zich het hoofd, hoe een avond vrij te maken, zon der dat de kindertjes tekort komen. Ze willen bijv. graag gehoor geven aan de dringende oproep: samen gezellig naar de bioscoop, of aan de invitatie van kennis sen, om misschien nóg gezel liger een avondje te bridgen maar er zyn altijd de kleine peuters, die om bescherming vragen. Dan wordt het zoeken, wegen en wikken, want iemand, die bescherming geven kAn. staat niet zó maar voor de deur. En als er tenslotte iemand na eindeloze moeite gevonden wordt, is het nog oppassen, op dat ze goed weten, wie ze in huis halen. HIT moet een vrouw (of, man) zyn, die goed de zuigfles hanteren of aar dige sprookjes vertellen kan en als het beslissende moment van naar bed gaan gekomen is, pre cies weet dat er geen „liever koekjes" gebakken kunnen wor den. Die dus, wanneer het erop aan komt, geen medelijden kent en de kinderen tegelijk het za lige gevoel geeft, dat het slapen gaan een bijzonder pretje is. Maar o! m'n hemel, wAt al voeten heeft het in de aarde, vóór er zo'n ideaal wezen gevon den wordt. En als dan lang tevoren de afspraak gemaakt is, kan het nog best zijn, dat er op het laat ste moment een afzegtelefoon tje rinkelt, zodat er van het hele ultgaansavondje niets terecht komt DAT is dus één van de tal loze moeilijkheden, waar mee een jeugdig ouderpaar te kampen heeft. Al even moeilijk is het wan neer de jonge moeder haar da gelijkse boodschappenronde gaat doen. Er is zóveel in te slaan, er is op zóveel ook het oog te houden, dat ze er dikwijls ner veus en prikkelbaar van wordt. Dan is het plezierig een klein oppaskeffertje by de hand te hebben, dat alles nauwkeurig in het oog houdt en zich niet met een kluitje in het riet laat stu ren. Daar zit-ie parmantig in zijn mandje en laat zich de kaas niet van het brood eten. Alle boodschappen worden nauwkeurig in de gaten gehou den en wee! degeen, die er zich aan zou willen vergrijpen: hij krijgt het met hem te kwaad. voor de dingen, die ze voor de kinderen inslaat. Ze weet in de winkel, dat ze op hem vertrouwen kan als op geèn ander. Dat het hondje voor haar in kopen zal opkomen daarover hoeft ze zich geen moment on gerust te maken. Ach; zou het met de „menselijke" oppas ook zo mogen zijn. Dan zou moeder in de bioscoop of op het bridge- rr" avondje nooit angstig hoeven te denken: „hoe staan de zaken thuis?" Helaas: dat kleine keffertje heeft 's avonds zélf zijn oppas nog hard nodig. Al is het alleen maar, om hem precies op tijd hl- en uit te laten Een grote zorg apart! FANTASIO Foto Will Eiselin, Ryswyk. Stiiclentenoptochten iu Wenen verboden WEL VERHOGING VAN DE MELKPRIJS AN haar keffertje heeft moeder-de-vrouw de béste oppas! Wel niet voor de kinderen, wél Op platteland van Zuid-Frankrijk Frans-Nederlands artsen echtpaar bouwt „Albert Schweitzer-dorp*' Vrijwilligers uit vele landen helpen (Van onze Amsterdamse correspondent) Maandaa vertrekken uit Neder land, Zweden, Denemarken, Enge land en Frankrijk twintig jonge mannen en vrouwen, meest studen ten en leerkrachten, om hun ander halve maand vakantie door te bren gen in het Zuidfranse dorpje Pau- nat. Zij komen er niet om rust te zoeken integendeel, zij zullen die zes weken acht uur per dag werken als paarden om het nog zeer prille Albert Schweitzer-dorp" bewoon baar te maken voor de toekomstige bewoners. Die bewoners zullen be staan uit ontheemden, vluchtelingen en verlaten verwaarloosde kinderen. De twintig vrijwillige arbeidskrachten zijn leden van de Service Civil Inter national en zij zullen werken onder lei ding van de Nederlander de heer P. Heijmens Visser. Van Nederland uit wordt de verwezenlijking van het Al bert Schweitzer-dorp krachtig gesteund, zoals ook het idee van de stichting ge deeltelijk Nederlands is: de gedachte is afkomstig van het Frans-Nederlands echtpaar Barthélemy-Van der Kreek, dat ook de leiding van het dorp zal krijgen. Greet van der Kreek, een uit Bussum afkomstige chlrurge. vertrok destijd naar Lambarene, waar zij van 1955 tot I960 de chirurgische afdeling van het ziekenhuis leidde. Verleden Jaar trad zij in het huwelijk met de oprichter van het Parijse Albert 8chweitzer-comité. de heer G. Barthélemy. Zij besloten in de geest van dr. 8chweitzer werk te verrichten ten be hoeve van de geestelijk misdeelden in Europa, waarbij zU vooral dachten aan de vluchtelingen, van wie er nog tallozen zonder enig perspectief in de kampen verblijven. Dit zou kunnen gebeuren in een centrum op het platteland van Zuid- Frankrijk, zo meenden zij. De eerste stap is nu gezet. In Dor- dogne, nabü bet dorp Paonat, is 25 hectare grond aangekocht, waarop reeds een landhuis met tien kamers, twee boerderijen en enkele bijgebouwen staan. Een bejaarde landbouwer, die geen op volger voor zijn bedrijf had, schonk voorts 51 hectare bij Villeneuve-sur-Lot. In belde eentra hoopt men in de loop van dit Jaar twaalf gezinnen en vijftien alleenstaande kinderen op te nemen. Oetracht zal worden, de gezinnen een eigen woning te geven; de kinderen wor den opgenomen in de gezinnen van de medewerkers van het echtpaar Barthé lemy. Het werk zal op coöperatieve basis worden verricht en zal bestaan uit land bouw, groententeelt, fruitteelt, veeteelt, bosexploitaite en lichte industrie, zoals een wasserij en een drukkerij. Voor een deel zijn de medewerkers al aanwezig. Uit Nederland zijn gekomen een architect, een landbouwkundige, een verpleegster, een technisch en een wis kundig studente en een administratieve kracht, allen jonge mensen, die voor lopig alles aanpakken, wat hun han den te doen vinden. Zo zijn de land bouwkundige en de verpleegster samen aan het ploegen om het land in gereed heid te brengen. Voorts is begonnen met de aanleg van een groot waterreservoir, want waterleiding is niet anwezig. Het Albert Schweitzer-dorp onder vindt veel steun van particulieren en van rooms-katholieke zowel als protes tantse organisaties in Frankrijk. Abbé Pierre zond enige van zyn medewer kers om te adviseren over technische problemen en Pater Pire heeft zich be reid verklaard de selectie te regeien van de in de centra onder te brengen vluchtelingen. In Nederland ontstond rond het ouder lijk huis van mevrouw Bafthelemy te Bussum een comité „Vluchtelingendorp Paunat" en in Zwolle, in Zeist en ae Zaanstreek zjjn plaatselijke comité's in oprichting. In ae komende maanden hoopt men echter een landelijke hulp organisatie in het leven te roepen, aie samen met de Franse en andere buiten landse comite's het Albert Schweitzer- dorp van geld en goederen wil voor zien, om de moeilijke start mogelijk te maken. Daadwerkelijke steun wordt al gege ven door de internationale vrijwillige hulpdienst, de Nederlandse tak van ae Service Civil International, die maan dag een aantal vrijwilligers naar Pau nat stuurt. Het vrijwilligersteam zal on der meer werken aan de verbetering van een weg, het herstel van de gebouwen en het Inrichten van een kippenfarm, opdat de eerste bewonders in het na jaar kunnen worden ontvangen. Nieuwe attracties in de Casinozaal De badplaatsen hebben het in één opzicht moeilijk, namelijk in het trek ken van publiek naar het lichte amu sement, dat sind9 vele tientallen jaren vast verbonden is aan het strandleven. De badgasten blijken namelyk niet ge makkelijk meer bereid veel geld uit te geven voor programma's, zelfs van de grootste vedetten, die zij toch al een of meer malen per jaar en dan vaak nog beter op het televisiescherm kun nen zien. Oostende heeft dat in het afgelopen seizoen ondervonden, maar men heeft nu een formule gevonden, die naar men hoopt in staat is het publiek weer te rug te brengen in de immers grote Casinozaal. Voordat, zoals gebruikelijk, na de pauze de grote sterren als Colette Renard, Charles Aznavour en Juliette Greco optreden komt men met een zo genaamd psychorama op het toneel. Het publiek in de zaal kan een auto winnen als het met hulp van informa sonen broer en zuster zijn. De Vlaamse televisie neemt enkele uitzendingen over. Voor de kijker wachten reizen om de wereld als beloning. De Jonge burge meester van Oostende, de 39-jarige volksvertegenwoordiger Jan Piers en de directeur van het Casino, de heer R. V. de Ramée hebben dezer dagen in Am sterdam een toelichting gegeven op de plannen van de badplaats. Onder meer konden zij. een goedkope wekelijkse vlieg- verbinding tussen Schiphol en de Bel gische kust aankondigen. Oostende ziet de laatste tijd steeds meer Nederlanders komen, voornamelijk als gevolg van de vijfdaagse werkweek. Oostende is tegenwoordig het hele sei zoen in bedryf. In de winter organi seert men met veel succes culinaire weekeinden, in het voorjaar champagne- weekeinden. Het wintertoerlsme is daar door aanzienlijk gestegen. Voor de zo mer is er het gebruikelijk programma van licht amusement tot kunst met een grote „K" toe: naast het optreden van o.a. Edith Piaf op 29 juli. een ballet avond van Zizi Jeanmaire en Roland Petit op 11 augustus, de Berlijnse Ka meropera met Mozarts Entführung" (Van onze Weenae correspondent) Er is voorlopig nog geen verandering gekomen in de treurige toestand waarin zich het Oostenrijkse hogere onderwijs bevindt. Ondanks het feit dat de mi nister van O.K. en W. zijn ontslag heeft aangeboden en ondanks de staking op de universiteiten en een groot aantal middelbare scholen, blijft het culturele budget ontoereikend. Onder de druk van de publieke opinie hebben nu ook de socialisten zich voor een verhoging van dit budget uitgespro ken, maar de regering ziet voorlopig geen kans om hiervoor de nodige mid delen vrij te maken. De enige bezuini ging waartoe zij kon besluiten is de verlaging van de regeringssubsidie voor bepaalde landbouwprodukten. Van deze verlaging worden echter niet de boe ren het slachtoffer, maar de consumen ten, die binnenkort 14 cent meer voor een liter melk zullen moeten betalen. Deze maatregel is echter in 't geheel niet van invloed op het culturele budget. De studenten hebben intussen op nieuw met een staking gedreigd, wan neer namelijk de regering vóór 15 juni a.s. geen bevredigende toezeggingen doet. Daar men dit niet kan verwachten, willen zij op de genoemde datum protest optochten organiseren en hebben daar voor reeds de nodige toestemming ge vraagd. De politie heeft dit echter ge weigerd en zich daarvoor beroepen op overwegingen van „verkeerstechnische aard". Ofschoon dit klaarblijkelijk een uitvlucht is, zullen de studenten toch niet mogen demonstreren. Blijft dit ver bod gehandhaafd, dan zullen zjj een beroep doen op het hoge gerechtshof, doch daardoor zal deze zaak op dood spoor komen. Cheque van f 100.000 voor „Zonnestraal" De algemeen secretaris van het NW, de heer C. van Wingerden, heeft de voorzitter van het algemeen ziekenhuis Zonnestraal te Hilversum, de heer J. Landman, gistermiddag toen de nieuwe uitbreiding van het gebouwencomplex op feestelijke wijze in gebruik werd ge nomen, een cheque van f 100.000 ter hand gesteld. Dit bedrag is door de le den van het vakverbond bijeengebracht, o.a. met spaarbusjes-acties en bazaars. Het voormalig sanatorium „Zonne straal" is sinds enige tijd een algemeen ziekenhuis met aparte afdelingen voor t.b.c.-patiënten en voor geriatrische-re- validattepatiënten. Het is de bedoeling het aantal ziekenhuisbedden uit te brei den tot 100. Voor de geriatrische patiën ten, die een zeer langdurige verpleging behoeven, zal een verpleegtehuis wor den gebouwd met 128 bedden. Het be stuur van „Zonnestraal" hoopt aan het eind van dit Jaar of begin volgend jaar de Rijksgoedkeuring te kunnen ontvan gen voor de verwezenlijking van dit project, waarmee ongeveer 2 3/4 miljoen gulden is gemoeid. Erkenning buitenlandse academische titels Binnenkort zal in de Nederlandse Staanscourant een lijst worden gepubli ceerd van universiteiten en hogescho len van welke het doctoraat en het ingenieursdiploma, worden erkend in dien zin, dat zy aan de Nederlander, die een dergelyk doctoraat of ingenieursdi ploma heeft verkregen, het recht geven de titel doctor <dr) ingenieur (ir), hier te lande te voeren. Bovendien zullen in deze publikatie aanwy zingen worden gegeven over de indiening van aanvragen om erkenning van titels, die zyn verleend door instel lingen, die niet op deze iy»t voorkomen. Boven het stadsgewoel van Utrecht verrijst het hoogste kantoorgebouw van Nederland, dat 65 meter hoog wordt. Van de Domtoren af heeft men een duidelijk gezicht op het ge vaarte van beton en staal. NASOETION SPREEKT MET DR. ADENAUER De Indonesische minister van De fensie, generaal Nasoetion. zal tijdens zijn bezoek aan Bonn o.m. besprekin gen voeren met Bondskanselier dr. Ade nauer en de minister van Buitenland se Zaken, Von Brentano. Generaal Na soetion zal op 26 juni in Bonn aan komen. tieve gesprekjes op een formule juist een speciale Spaanse week van 21 tot aanwyst wie van twintig aanwezige per- en met 27 Juli. Horizontaal: 1. landbouwgereedschap 4. historisch davboek 9. woord-zang 12. stel 14. keukengerei 15. smart 17. bedryfsvorm 19. verstopping 21. bedorven, verzuurd 22. familielid 23. rekening op het toeval 25. bloem in ontwikkeling 27. vogelwoning 28. zandplaat 29. schoenmakerswerktuig 31. scheepskeuken 33. voertuig 34. verduisterd 36. pynlyk 39. deel van een schip 40. strook water 42. gewone maat 43. jongst verstreken 45. nummer 46. van gedachte zyn 48. voegwoord 49. lidwoord 50. zwaar 51. ondertoon 52. moe zonder inspanning 53. boom en noot 54. titel 55. signaal 56. titel 58. Franse ontkenning 59. martelaar 61. ontelbaar 62. plezier 64. deel van oud uurwerk 67. rampzalige herrie 69. lokmiddel 70. werkplaats 73. groente 74. mop en bergplaats 75. Engelse huid 76. sprookjesfiguur 78. vluchtige substantie 80. meisjesnaam 81. vlek 83. gordel 85. gulden-aanduiding 86. lichaamsorgaan 87. beker 89. voedsel opnemen 91. afsluiting en bevel 92. zeer opgevoed iemand 93. vogel Verticaal: 1. liederen voordracht 2. In plaats 3. vocht 4. bocht 5. voorzetsel 6. doordrenkt 7. voorzetsel 8. waaruit een school is opgebouwd 9. onderrichting 10. hetzelfde 11. handeling 13. beroemd schip 16. loot 18. dieren-eten 20. uiteinde van magnetische as 21. helder 22. financiële term 24. tydmeter 26. tijd herinnering 27. op dit ogenblik 28. rooklucht 30. teken 32. veilige bewaarplaats 33. centrale deel 34. Nederlands dichter 35. keten van verhogingen 37. begroeide vlakte 38. makkeiyke sul 40. appelsoort 41. stoom verzamelaar 44. ongebonden 46. schadeiyke insect 47. kloosterzuster 49. smal 54. óók een zoogdier 57. tocht 59. Indonesisch eiland 60. treedt veel op by regen en vorst 62 vogeltje 63 loot 65. met bomen omzoomde weg 66. grootscheepse overval 67. landbewerker 68. diefachtige vogel 71. onbekende 72. uitroep van verbazing 74. nydig 75. groente 77. tennisterm 79. krachteloos 81. afdekking 82. onderdompeling 84 wapen en hulshoudeiyk artikel 86 onderwysvorm 87. op dit moment 88. wiskundig symbool en Griekse letter 90. onbekende Oplossing onder het motto „Kruis woordraadsel dienen voor woensdag a.s. te 9 uur v.m. In het bezit te zijn van de redactie, Wittesingel 1 te Leiden. Onder de goede oplossingen stellen wjj een eerste prys van f 5 en twee prijzen van f 2,50 beschikbaar waarnaar alleen abonnees kunnen mededingen. Oplossing kruiswoordraadsel Horizontaal: 1. fruithandel: 5. nis; 7. lepel; 9. dromend; 11. voordelig; 12. le gio; 13. God 15 stoeprand 18. wande lend; 19. ren; 20. alarm 22. vervelend 24. rotonde; 25. dylon; 27 nee; 28 ge weldenaar. Verticaal: 1. fel 2. talud; 3. Andalusle; 4. Leegloper; 5. nodig; 6 stroomdraad; 8. ploegen; 10. oog 11. voorwaarden 14. doelmatig; 16. onderdeel; 17.aandeel; 21. aarde; 22. van; 23. einde 26. nor. De eerste prfls van f 5 werd toegekend aan de heer C. Jan son. Rhyngeestrr- I straatweg 60 te Oegstgeest. de twee pry- Izen van f2,50 aan de heer A. W. Harte- ivelt. Lange Pleterskerkkoorsteeg 11 te i Leiden en aan de heer II M. v. d. Heu vel, Boshulzerlaan 11 te Leiden. De prysen worden de winnaars toe- 1 gezonden.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9