Hollandia's bizarre Boei leerschool voor notabelen en broedplaats voor infiltranten De Twentsche Bank a Zeer bijzondere gevangenis Vele hotels in Tirol en Salzburg sluiten liun restauratiebedrijf Oud en jong in 1961... Service van de Nachtveiligheidsdienst in de vakantie Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 10 juni 1961 Derde blad no. 30376 De gevangenis van Hollandia is een bizarre instelling, gehuisvest onder oud zink in gammele gebou wen. maar tegelijkertijd een gevan genis, zoals men die zelfs in de hoogontwikkelde landen" niet ziet. Geen opeenstapeling van cel len en geen afstotend complex vol tralies en alarmsysteem, maar een ruim terrein met hier en daar een gebouw, omheind door een zinken omheining, met op de hoeken wachttorens. Tot de bewoners behoren infiltran ten, koppensnellers, intellectuelen en to venaars. De directeur van de gevangenis te Hollandia-binnen, de heer W. Knuisting, bracht enige tyd geleden voor het eerst een bezoek aan een Europese gevan genis, de strafgevangenis te Breda. Hij vond het een „beklemmend" in stituut. De gevangenis, die onder zijn leiding staat lijkt meer op een kazerne. In Nieuw Guinea heet een gevange nis: „boei", een woord dat uit het voor malig Nederlands Indië is geimporteerd. De gevangenis wordt thans „bewoond" door 168 gevangenen (capaciteit 250), van wie slechts enkelen in preventieve hechtenis. Men kent er diverse groe pen, zoals de infiltranten uit Indone sië en de inheemse gevangenen. Voorts wordt onderscheid gemaakt tussen ge vangenen. die veroordeeld zijn door een inheemse rechter (de autochtonen) en die welke veroordeeld werden door een gouvernementsrechter (de niet-autoch- tonen). Intellectuelenkamer Het regime is voor allen gelijk op twee uitzonderingen na. Er is een spe ciale „intellectuelenkamer", waar men sen worden ondergebracht, die reeds kennis hebben gemaakt met de Wester se leefwijze. Deze gevangenen slapen op een matras, maar zij krijgen wel het zelfde voedsel als de anderen. De an deren slapen op houten britsen. Voorts komen de lichtgestraften in aanmer king voor werk buiten de gevangenis. Deze gevangenen verzorgen de vuilop haaldienst in Hollandia-binnen en on derhouden de begraafplaats, de tuin van de gouverneur en de groentetuin van de gevangenis. Er bestaat voor alle gevangenen een stelsel van premies en Kerkelijk L even Samenleven in één kerkverband De generale synode van de Geref. Kerken (vrijgemaakt) heeft zich deze week in Assen met enkele belangrijke punten van haar agendum bezig gehou den. Ds. D. van Houdt heeft gerappor teerd namens commissie drie over het rapport over de samenspreking met de Chr. Geref. Kerken. Uitvoerig heeft de synode over deze zaak van gedachten gewisseld. Tal van sprekers hebben wen sen geuit voor een nauwere contact met de Chr. Geref. Kerken of opmerkingen gemaakt over de siutatie, zoals zy die in deze kerken zagen. Er is opgemerkt, dat men geen ant woord van christelijk gereformeerde zij de moet forceren. De voorzitter was van oordeel, dat deputaten terecht van de christelijke gereformeerde synode thans een duide lijke uitspraak wensen. De commissie stelde voor, aan de christelijk gerefor meerde synode de vraag voor te leggen of zij thans na de gevoerde besprekin gen met de synode van Assen van oor deel is, dat de verhouding tussen kerken met eenzelfde belijdenis wel zo duide lijk is, dat zij het nodig acht dat de kerken aanstonds pogen tot eenheid te komen. Verder stelde de commissie voor deputaten te benoemen, met de op dracht om bij een instemmend antwoord de besprekingen met de christelijk gere formeerde deputaten voor te zetten. De synode wil de kerken herinneren aan hun verantwoordelijkheid om waar mogelijk zelf wegen in te slaan, die zou den kunnen leiden tot het samenle ven met de Chr. Geref. Kerken in één kerkverband. Prof. H. J. Schilder was van mening, dat de besprekingen nog niet geheel klaar zijn. Er moet echter, naar zijn mening, geen onderbreking in het over leg komen. Resultaat was, dat het rapport naar de commissie werd terug verwezen, op dat deze zich zou bezinnen op het ge sprokene en zal pogen tot een eenparige beslissing te komen. UITZENDING VAN KERKDIENSTEN. De synode heeft verder behandeld het rapport over uitzending van kerkdien sten per radio en televisie. De commissie kwam na uitvoerige discussies met een gewijzigd voorstel over het medewerken aan t.v.-uitzen- dingen van kerkdiensten. Als bezwaren werden onder meer uitgesproken: het gebruik, dat van de televisie in het algemeen gemaakt wordt, de schade lijke invloed die ervan uitgaat, zondaga- arbeid voor ongeveer 20 man personeel. Verder dat de kerkdiensten niet langer dan een uur mogen duren, storing we gens het gebruik van technische appa raten en de extra inspanning, die van voorgangers en kerkgangers wordt ge vraagd. Dit voorstel werd aangenomen met 17 tegen 10 stemmen. NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Suawoude (toez.) P. Datema te Witte veen. GEREF. KERKEN. Beroepen te Koudekerk a. d. Rijn W. J. de Ruiter te Idskenhulzen Te Dalfsen H. Olde, kand. te Dedemsvaart BAPTISTEN GEMEENTEN. DONDERDAG. Prediker: Spr. ds. J. A. Smink van Den Haag. 8 uur nam. straffen, lijfstraffen kent men er niet. De intellectuelenkamer wordt afgeslo ten door een deur met een hangslot. Er naast echter, van kniehoogte tot het plafond, bestaat de „muur" uit kippen gaas, waarin een zeer groot gat zit. „Dat is om de kat uit te laten" was de uitleg die buitenlandse jounalisten kre gen. Een van de meest opvallende inwo ners van de gevangenis is het opper hoofd Amoeli, uit de Baliemvallei, die naar verluidt 50 moorden op zijn gewe ten heeft. Dat is geen kwestie van mis dadigheid, maar van adatplicht. Zijn escapades waren aanleiding tot de straf expeditie destijds naar zijn dorp, het geen weer aanleiding werd tot het be ruchte „vlagincident". Het is Amoelie overigens aan te zien, dat hij nog niet gewend is kleren te dragen. Alles zit hem schots en scheef om het lijf, het geen hem overigens niet verhindert breed en gul te glimlachten als er be zoekers komen, zoals de adat van zijn streek voorschrijft. Notabelen In de gevangenis kunnen vele vak ken onderwezen worden. Men kan er timmerman worden, tuin man. kleermaker, kok en zo meer. Zeer tot verdriet van de directie van de ge vangenis verlaat binnenkort een leraar- kleermaker voortreffelijk vakman de gevangenis. De man heeft er bijna acht jaar opzitten, waartoe hij veroor deeld was. Hij heeft het vak zelf ook in de Boei geleerd. Deze kleermaker hoopt een bedrijfje te kunnen vestigen in Biak en de heer Knuisting hoopt, dat hij regeringskrediet zal krijgen. Deze ontwikkeling doet zich wel meer voor. Zendelingen en missionarissen in het binnenland hebben opgemerkt, dat voormalige gevangenen, die naar het binnenland terugkeren, daar snel een vooraanstaande plaats gaan innemen. Het zijn mannen, die niet alleen de „Sekolah-Boei" (de gevangenisschool) hebben doorlopen, maar veeleer man nen die „de wereld" (Hollandia) heb ben gezien. Als men de werkplaats in de gevan genis bezoekt, wordt dat duidelijk. De Papoea, die sinds eeuwen in volkomen vrijheid heeft geleefd, kan het begrip vrijheidsstraf geestelijk nauwelijks aan. Dat is een van de reden, dat men hem niet „opsluit". Daarbij komt dan, dat het leren van een vak, het omgaan met „mensen van de wereld" een in grijpende leerschool vormen. Er zijn bijna geen recidivisten. Pa poea's, die weer in vrijheid worden ge steld, weten meer en kunnen meer dan hun stamgenoten en dat geeft hen be langrijkheid. Problemen Naast de gevangenis te Hollandia-bin nen ligt een pro-Indonesische kampong (inheemsenwijk). Ten gerieve van spe ciaal de gevangen infiltranten, maar ook tot lering van de andere gevan genen zet men er keihard „Radio Am- bon" aan, de zender ^n de Republiek Indonesië, die speciaal gericht is op Ne derlands Nieuw-Guinea en propaganda- uitzendingen verzort. De heer Knuisting heeft reeds ge tracht een radio aan te schaffen voor de gevangenis, maar er is geen geld en hij kan dus geen „tegengif" verstrekken met behulp van Radio Biak: de radio- omroep van Nieuw-Guinea. Evenmin kan hij dus het geluid uit de kampong aan de andere zijde van de zinken schutting overstemmen. Enkele maanden geleden heeft, een Papoea-agent zichzelf van het leven be roofd, toen hij op wacht stond voor de gevangenis. Lange tijd wilde niemand op die plek op wacht staan, omdat men de geest van de agent vreesde en zijn bloed rook. Toen werd de schutting ter plaat se driemaal overgeschildderd. Er werd een nieuwe agent heen gebracht en hem werd gevraagd wat hij rook. „Verf" was het antwoord. „Niets anders?" „Neen. niets anders". De agent be mande die post en overtuigde daarmee tenslotte de anderen, dat er geen bloed te ruiken was. „Bekeren" Een groot probleem is ook. dat er geen gescheiden faciliteiten zijn voor „gewone" gevangenen en poltieke ge vangenen. Daardoor bestaat het gevaar, dat pro-Indonesische elementen, zoals de talrijke infiltranten, de anderen „be keren". Voorts is daar bijvoorbeeld de beruchte tovenaar Maselkosoe. die zeer veel invloed heeft. Onlangs werd op een gevangene een amulet gevonden, dat de drager onkwetsbaar moest maken voor Nederlandse kogels. In tegenwoordigheid van de gevangene besloot directeur Knuisting het gezag van de tovenaar te tarten. Hij nam het tovermiddel en pakte het uit. Eerst een koordje, toen een rood lapje, gewikkeld om een cent. Op de papiertjes stond, dat de eigenaar een „koelit Besi" <koe- lit is huid, besi is ijzer) had die be stand was tegen kogels. Gebruik was gemaakt van de huid van Christus en die van Mohammed. Het heeft niet ge holpen, de gevangene gelooft, nog steeds in de kracht van zijn „djimat" (amu let). PROTESTACTIE WONINGHUREN Naar wij van de zijde van de Huur adviescommissie vernemen is de heer J. Kloet, die onlangs op een vergadering verklaarde, dat hij tijdens een onderhoud met deze commissie minder prettige er varingen had opgedaan, bij de Huur adviescommissie een volkomen onbeken de figuur. De heer Kloet heeft nimmer een gesprek met deze commissie aange vraagd of gehad. Tekort aan kelners en serveersters (Van onze Weense correspondent) In het komende seizoen zullen toeristen, die hun vakantie in Oostenrijk willen doorbrengen, met de mogelijkheid rekening moe ten houden, dat het restauratie- bedrijf in verschillende hotels ge sloten zal zijn. Dit is voornamelijk te verwachten in Tirol en in de streek rondom Salzburg, waar een aantal hoteliers van plan is hun restaurants te sluiten. Zy zien zich hiertoe gedwongen, om dat zy niet voldoende personeel kunnen krygen om hun gasten met de tradi tionele zorg te bedienen. Op adverten ties reageren weliswaar nog kelners en serveersters, maar op grond van de in ternationale concurrentie worden er zo hoge financiële voorwaarden gesteld dat een gemiddeld Oostenryks bedryf daar op niet kan ingaan. Een groot gedeelte van het bedieningspersoneel heeft, reeds contracten met het buitenland afgeslo ten. Ten gevolge van deze voorgenomen beperking in de hotels zullen dus de gewone restaurants een grotere aanloop krygen en overvol worden. Natuurlyk heeft de Oostenrijkse horecaf tegen der gelijke plannen gewaarschuwd, maar de hoteliers zyn van mening dat zy de nadelige gevolgen van de huidige ont wikkeling niet alleen kunnen dragen. Zy willen wel kamers verhuren en bo vendien nog een ontbyt en kleinere ge rechten serveren, maar verder kunnen zy volgens hun mening niet gaan. al thans niet in de westelijke provincies die juist t meest door buitenlanders worden bezocht. In de streek rondom Salzburg en in Tirol zullen zich dus moeilijkheden voor doen, doch deze zullen zich beperken tot de hotels van de gemiddelde klasse die aan de grotere verkeerswegen zijn gelegen. In verder afgelegen streken echter en vooral in hotels van de eer ste categorie zal men zeker volledige restaurant-accommodatie vinden. Ook in Wenen en omgeving is het gebrek aan keuken- en bedieningsperso neel nu reeds acuut geworden, voorna- melyk op zondag. Om wandelaars en autorijders tegemoet te komen en hun het lange zoeken te besparen, zullen hotels en restaurants die volledig in be drijf zyn, kenbaar worden gemaakt door opschriften en opvallende symbolen, b.v. een kok met muts. De aandacht van de samen oplopende twee is van hun gesprek afgeleid, als de grootvader, op wandel met het kleinkind, hen staande houdt; en van alle drie is ze nu geheel gericht op het plotselinge middelpunt. Drie mannen, drie verschillende levens, in de saamhorigheid van hun jaren. ,,Hoe vind je hem?" Omdat het antwoord uit hetzelfde rijk van woorden is als de vraag, ontplooien de gelaatstrekken zich tot de onderlinge gelijkenis van de eensgezinde, warmzekere lach, waarmee de verstillende levensavond zich zont aan de pril heid van het begin. ANTOON COOLEN. Een eeuw De Twentsche Bank. Een goede grondslag voor de pioniersgeest van de jeugd, gespiegeld aan het verdiept inzicht van de ouderdom. Een harmonisch samen gaan van oud en jong. Zoals op af geheelde foto. waarbij een nederlands schrijver zijn impressies weergaf. Puhlikatie ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan Proces in Hongarije tegen priesters Op het ogenblik wordt In Boedapest een proces gehouden tegen elf vooraan staande rooms-katholieken, die beschul digd worden van pogingen om „een elite van jonge rooms-katholieken" in het le ven te roepen, die regeringsfuncties zou den moeten bekleden in een „christelijke republiek". De republiek zou gevormd worden met steun van een „buitenland se mogendheid", zo vermeldt de acte van beschuldiging. Onder de elf verdachten bevinden zich zeven priesters. llen, op de priester Oeden Lenard na, hebben verklaard schuldig te zyn aan „staatsgevaarlyke activiteit, gericht op omverwerping van de Hongaarse Volks republiek" Lenard gaf wel toe dat hy verkeerd had gehandeld door brochures te schrij ven met „een onjuiste inhoud", maar dit was volgens hem geen misdaad. Hy zei. dat hy na zyn vrylating uit de ge vangenis colleges had gegeven over „christelyke ideologieHy ontkende echter hardnekkig dat hy gepoogd had „een op politiek gebied georiënteerde christelyke elite" te vormen. De president van de rechtbank vroeg hem of zijn geestelijke overheid hem. na zyn vrylating uit de gevangenis, ver lof had gegeven om zyn priesterlyke ac tiviteit voort te zetten. Lenard antwoordde, dat de aartsbis schop van Esztergom kardinaal Mindszenty verhinderd wordt zyn Aan de Parkkade te Rotterdam Idie een o[[icieel bezoek van enkele [manning van elk der schepen be- liggen vier Britse kustmijnenvegers. dagen aan ons land brengen. De be-\draagt 42 koppen. VEROORDEELD WEGENS POGING TOT DOODSLAG Het gerechtshof te Arnhem heeft een 43-jarige man uit Groesbeek wegens po ging tot doodslag conform de eis ver oordeeld tot een gevangenisstraf van 2 jaar en 6 maanden met aftrek. Het von nis van de rechtbank luidde 4 jaar met aftrek. Hy had zyn gewezen vriendin uit Groesbeek met een mes ernstig ver wond. In de nacht dat dit gebeurde had de man niet geheel nuchter een steen gegooid door een venster van het huis van de vrouw, toen zy op zyn herhaaldelijk bellen niet had openge daan. De vrouw was hem vervolgens op de fiets achterna gegaan en had op haar beurt een ruit van zyn huis ingegooid. De dader was daarop naar buiten ge vlogen en had haar acht steken in de rug toegebracht. Arrestaties in Bolivia Reizigers die uit La Paz in de Argen- tynse hoofdstad Buenos Aires zijn aan gekomen. hebben meegedeeld, dat er in Bolivia byna 200 mensen zyn gearres teerd na de ontdekking van wat ge noemd is een communistisch komplot om de macht te grypen. De arbeiders van de Boliviaanse myn- bouw en industrie zouden een algemene staking hebben afgekondigd om de re gering te dwingen de gearresteerde lei ders van het communistische komplot in vryheid te stellen. plichten uit te oefenen. „Daarom kon ik myn verzoek niet indienen". Zoals be kend is kardinaal Mindszenty tegen het einde van de Hongaarse opstand naar de Amerikaanse legatie in Boedapest ge vlucht, waar hy zich nog steeds bevindt. Vier beklaagden, allen priesters, wor den in de aanklacht de leiders van de tegen de staat gerichte activiteit ge noemd. Het zyn Lenard, dr. Laszlo Ikvai, Gioergi Koelley en dr. Oedoen Barlay. Deze laatste was Cisterciënzer monnik. Drie beklaagden hebben verklaard, dat hun tegen de staat gerichte organi saties al in 1948 zyn opgericht In 1958, toen vele leden werden gearresteerd, vie len deze organisaties uiteen. Advertentie Nu de vakantie weer is aangebroken en daardoor vele woningen en bedrijven tydelyk onbewoond en onbewaakt wor den achtergelaten, heeft de Leidse Nachtveiligheidsdienst een circulaire op gesteld waarin nuttige wenken worden gegeven om huis en'bezittingen zo goed mogelyk te beveiligen. Bovendien kun nen zy die met vakantie gaan hiervan even tevoren kennis geven aan ons kan toor Plantsoen 61. telef. 22883 of 30083. dat dan de bewaking van het opgegeven object in haar surveillancesysteem kan opnemen, hetgeen echter niet inhoudt dat er dag en nacht een waker voor en achter het te bewaken object wordt ge posteerd. Hond aan het stuur John Bunt, wegenwachter in Cornwall, Engeland, dacht dat hij droomde. Hij moest twee keer heel goed kijken, maar de auto, die lang zaam kuam aanrijden werd écht be stuurd door een hond. Bunt handelde snel. Hij plaatste zijn wagen voor de aanrijdende auto, sprong er uit, opende de deur van de andere wagen en stampte de rem op de plank. De bestuurder, een witte foxterrier, die naar de naam ..Skipper" luisterde, stond achter het stuur, met zijn voorpoten op het stuurwiel. Dominee G. F. Sand/ield, de eige naar van de hond, vertelde later, dat het dier, als de wagen gepar keerd stond, graag op de bestuur dersplaats ging staan met zijn poten op het stuurwiel, om wat rond te kunnen kijken. Vermoedelijk heeft Skipper de handrem losgedrukt, toen hij op de bank klom. MINISTER WEERLEGT BESCHULDIGINGEN Zaak Van der Putten Het ministerie van Defensie in Den Haag heeft met bevreemding kennis ge nomen van berichten in de zaak Van der Putten, volgens welke twee collega's van de heer Van der Putten met terug werkende kracht zyn bevorderd. „De feitelijke gang van zaken Is totaal an ders geweest dan wordt gesuggereerd", zo verklaarde prof. dr. J. J. de Jong. als woordvoerder van de minister van De fensie. In Amsterdam is er helemaal geen bevordering geweest en een bevordering in Dongen heeft een geheel andere ach tergrond. Het hoofd van het bedryfs- bureau in Dongen was een technisch ambtenaar eerste-klasse. die vorig Jaar augustus door zyn commandant was voorgedragen voor bevordering tot tech nisch hoofdambtenaar (de naasthogere rang» met ingang van 1 juli 1960. Die bevordering is na een taakonderzoek door het ministerie van Binnenlandse Zaken in april jl. goedgekeurd, met terugwerkende kracht tot 1 Januari van dit jaar. „Het hoofd van het bedryfsbureau in Amsterdam", aldus prpf. De Jong. is een technisch ambtenaar eerste-klasse. die in mei 1959 door zyn commandant werd voorgedragen voor bevordering tot tech nisch hoofdambtenaar (eveneens een naast-hogere rang dus) per 1 januari 1960. Bij taakonderzoek door het mi nisterie van Binnenlandse Zaken was gebleken dat die functie geen hogere rang wettigde, omdat het bureau zich nog in een ontwikkelingsstadium be vond. Na verloop van tyd wanneer o.a. door invoering van het tariefsysteem het bedryfsbureau in Amsterdam zich wat meer zal hebben ontwikkeld, zal de taak van het hoofd daar nogmaals aan een onderzoek worden onderworpen. Tenslotte merkte prof De Jong op dat er onder de Landmacht een hele reeks bureaus zyn als die te Amsterdam en te Dongen, waarvan de leidende functies verschillend zyn geklassiflceerd.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5