Compromis-formule wekthoopvoor gestagneerde LAOS - conferentie Impasse was gevolg twist over uitleg Chroesjtsjows belofte BEWAKERS en GEVANGENEN NAMEN ELKAAR ONDER VUUR BRANDT VERWACHT NOG DIT JAAR CRISIS OVER BERLIJN ZATERDAG 10 JUNI (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Op de Geneefse conferentie over Laos beginnen zich de vage vormen van een compromis af te tekenen tussen het Westelijke, vooral het Amerikaanse standpunt, dat een wapenstilstand als voorwaarde van een politieke regeling stelt en dat van de Sowjet-Unie, die de nadruk legt op zo'n politieke regeling zelf. Na een bespreking tussen de Amerikaanse delegatie-leider Harriman en de Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromiko, die een uur duurde, verluidde gisteren in Genève, dat de twee blokken ieder een beroep zouden doen op hun beschermelingen in Laos om zich stipt aan de wapenstilstand te houden en dat zij zich voor de naleving daarvan min of meer garant zouden stellen. Zo'n compromis zou de conferentie in staat stellen met haar eigenlijke werk te beginnen. De veronderstelling dat de stokkende Laos-conferentle hierdoor op nieuw op gang gebracht zou kunnen worden, werd kracht bij gezet door het bericht dat de Britse minister van Bui tenlandse Zaken. Lord Home, tegen alle verwachtingen In zondag Genève zou arriveren. De huidige impasse op de Laos-con- ferentie in Genève kwam voort uit ver schillende internpretaties van de over eenkomst die Kennedy en Chroesjtsjow in Wenen sloten. De Amerikanen die te zamen met Engeland. Frankrijk, Thai land en Zuid-Vietnam de conferentie voorlopig boycotten, wezen erop, dat in het Weense communiqué het „belang van een effectieve wapenstilstan" wordt van 'n effectieve wapenstilstand" wordt als voorafgaande voorwaarde voor het voortgaan van de conferentie, vooral sinds de communistische Pathet Lao met de verovering van Ban Padong die wa- Enorme vertragingen in treinenloop Hoilen en draven. (Van onze Amsterdamse correspondent) Hollen en draven van het ene perron naar het andere dèt was het beeld op hert Centraal Station te Amsterdam gisteravond tijdens het spitsuur van de naar huis kerende forensen. Hoewel de Spoorwegen in de loop van de dag de treinvertragingen tot een mini mum wisten te beperken, liep het na half vijf in Noord-Holland ge heel uit de hand. Reizigers met bestemming Gooi kampten met vertragingen tot een kwartier, als zij tenminste geen trein misten, want de aanhoudende mededelin gen over op andere perrons dan gewoonlijk vertrekkende treinen vereisten grote oplettendheid. Tot half zeven vertrokken alle treinen in de richting Haarlem te laat. Om enige orde op zaken te 6tellen werden negen treinen tussen Amsterdam en Haarlem geschrapt. Belangrijke vertra gingen, soms van twintig minuten, deden zich ook voor op het traject Amsterdam—Alkmaar. Door In Amsterdam en elders de wachttijden van aansluitende treinen zoveel mogelijk te beperken, werd de achterstand in de loop van de avond ingelopen. De spoorwegen wyten de moeilijkheden grotendeels aan stroom storingen. Politie-invallen in Parijs bij linkse kranten en figuren (Van onze Parijse correspondent) Terwijl in de Franse staatscourant gisteren een decreet van het staats hoofd generaal De Gaulle verscheen, waardoor het de ministers van Binnen landse Zaken en van Justitie mogelijk wordt gemaakt zonder enige vorm van proces politie-ambtenaren of magistra ten te ontslaan aan wier trouw getwij feld zou kunnen worden, heeft de politie in Parijs in de vroege ochtend weer een dertigtal invallen gedaan bij kran ten en bij politieke organisaties en fi guren. Het heeft echter opnieuw ver bazing verwekt, dat niet rechts-activis- tische en fascistische kringen en figu ren het doel van deze politie-operaties waren, maar dat de invallen bij libe ralen. linkse of pacifistische intellectu elen, professoren en journalisten zijn ge daan. Het schijnt echter dat de regering en premier Michel Debré in het bijzon der nog steeds dezelfde politiek van symmetrie wil blijven volgen, door een maatregel tegen „rechts" consequent door een actie op het linkse front te doen volgen. Langs die weg poogt de premier bij de publieke opinie blijk baar een indruk van objectiviteit te vestigen. Een verraderlijke objectiviteit evenwel, aangezien een jong verleden overduidelijk heeft aangetoond, dat de veiligheid van de staat momenteel toch zeker niet in de eerste plaats door paci fisten, liberalen en links-georiënteerde rooms-katholieken wordt bedreigd. Onder de figuren, die gisteren in de vroege ochtend door politie-inspecteurs en agenten van hun bed werden ge licht, bevonden zich naast redacteuren van literaire en politieke maandbladen, twee professoren van de Sorbonne en een voormalig lid van het kabinet van de minister van Justitie, Edmond Michelet, die enkele maanden geleden op last van de minister-president moest worden ontslagen. Deze politie-invallen, die dus als poli tiek tegenwicht ten opzichte van de schoonmaak in het leger en de admi nistratie beschouwd moeten worden, hebben uiteraard weer in brede krin gen ergernis en zelfs weerzin opgeroe pen. „Le Monde" sprak gisteravond zo van „een ongezond principe door welks toepassing bovendien geen enkel ver standig mens zich meer om de tuin laat 'ciden". penstilstand huns inziens heeft geschon den. De communistische delegaties hadden een andere uitleg. Zij zeiden: „Lees het Weense communiqué maar eens goed na. Daarin staat méér namelijk dat de beide leiders het tot stand komen van een internationaal gegarandeerde neutraliteit voor Laos wensen en in dat verband het belang van een effectieve wapenstilstand erkennen". In hun con ferentiestrategie betekende dat: „Naar mate er vooruitgang op de conferentie wordt geboekt, kan de huidige, onge twijfeld gebrekkige wapenstilstand ver beterd worden". Een van de Oostblok-ministers zei mij: „Zolang de strijdende partijen in Laos geen vrede naderbij zien komen, zullen zij de posities willen versterken van waaruit zij morgen misschien op nieuw slag moeten leveren en dat schept onherroepelijk incidenten". Interpreteren. Het geval-Ban Padong zelf blijkt overigens ook uit uiteenlopende interpre taties te zijn voortgekomen. De door de Amerikanen gesteunde Boen Oem-rege- ring heeft toegegeven militaire verster kingen naar deze strategische enclave achter de Pathet Lao linies per vliegtuig te hebben gestuurd, in de veronderstel ling dat dat mocht. De neutralist Prins Soevanna Phoe- ma en de Pathet Lao-leider Soevanoe- vong waren een andere mening toege daan. Zij gaven Boen Oems troepen één week de tijd de aangevoerde verster kingen terug te trekken en teen dat niet gebeurde ondernamen zij een „schoon- maakoperatie om de orde te herstellen". In de veronderstelling dat dat mocht. Blijf zitten waar je zit Een nog beslissender impasse dan de twist over de wapenstilstand houdt de kans op succes van de conferentie tegen, namelijk het uitblijven van de ontmoe ting tussen de drie Laotische prinsen. Soevanna Phoema, Soevannoevong en Boen Oem. waaruit mogelyk een coa litieregering te voorschijn zou kunnen komen om de nationale eenheid van Laos alsnog te herstellen. De luttele kilometers die hen in Laos zelf scheiden, konden zij niet overbruggen. Nadat zij alle drie de halve wereld zijn rondge reisd, stokken hun avances opnieuw. De halfbroers Soevanna Phoema en Soevanrvouvong zitten in Genève, Boen Oem vertoeft in Nice en alle drie spelen het spel „blijf zitten waar je zit en ver roer je niet". Boen Oem heeft doen we ten: „Kom naar Nice en doe het gauw, want zondag moet ik terug naar Laos voor de begrafenis van mijn moeder". De rose en rode halfbroers zeiden gis teren in Genève op een persconferentie: „Laat hem maar naar hier komen. Als wij naar Nice gaan is hij inmiddels naar de Noordpool vertrokken en vraagt ons hem daar op te komen zoeken". Persconferentie De persconferentie van de neutralist Soevanna Phoema en de kameraad prins Soevannoevong was overigens niet onvermakelijk. De beide prinsen verde digden met groot élan hun standpunt, dat in Laotische termen misschien re delijk klonk, maar dat tegen de achter grond van het Oost-West conflict een volledige verdediging van de Russische positie inhield. Een Westelijke correspon dent naast mij mompelde: „Als zelfs prinsen ons schip verlaten, dan moet het wel zinkende zijn". De Oostblok-correspondenten leken eerder verbaasd over de nieuwe aan winsten van het „kamp van de vrede en de vooruitgang". Zij hebben immers Aziatische prinsen altijd als feodale uit zuigers van de werkende klasse moeten omschrijven. Wie weet komen zij straks in de positie, waarin de Amerikanen nu nog verkeren, de gegeneerdheid over hun eigen bondgenoten in het merkwaardige zuidoost-Azië. Achter de amusante aspecten van het Laotische massaspel doemt nochtans het niet zo amusante einde op. Het Westen heeft de keuze uit drie dingen: vechten, waar het geen zin in heeft; de handen van Laos aftrekken, hetgeen het moei lijk kan doen; in onderhandelingen zien te redden wat er te redden valt. Ondanks alle waarschuwingen, drei gementen en boycot zal het uiteindelijk die derde mogelijkheid moeten kiezen. Onderhandelen dus en wel zoals het gewoonlijk gaat, op de voorwaarden van de sterkste party. Ten overvloede zy nog opgemerkt, dat die positie niet door het Westen wordt ingenomen. Oorzaak ramp Hugo de Groot onzeker De Raad voor de Luchtvaart kan, blijkens de gistermiddag het gebouw van de Hoge Raad der Nederlanden in Den Haag door de voorzitter van de Raad mr, J. E. van der Meulen, voorge lezen uitspraak, niet met zekerheid de oorzaak vaststellen van het ongeval op 14 augustus 1958 nabij Ierland overkomen aan het KLM- vliegtuig ,,Hugo de Groot". De Raad komt tot deze uitspraak op grond van de beschikbare gege vens en het onderzoek van de denkbare mogelijkheden voor het optreden van ernstige verstoringen van de veiligheid. In de uitspraak wordt voorts medege deeld, dat ook het onderzoek met be trekking tot de mogelijkheid, dat de oorzaak van het ongeval een gevolg zou zyn van een bomexplosie geen feiten heeft opgeleverd die een conclusie zou den wettigen. De Raad kent echter een hoge graad van waarschijnlijkheid toe aan de juist heid van de veronderstelling als zou de oorzaak van het ongeval liggen in het optreden van „overspeeding" en het ge blokkeerd zyn van een der buitenste luchtschroeven. Dit zou het gevolg heb ben kunnen zyn van verontreiniging van de olie na het optreden van tandwielbreuk by het overschakelen van de aanjager van de bijbehorende motor op een hogere versnelling. Deze over schakeling moest omstreeks de tyd waarop het vliegtuig verongelukte ge schieden. SOEKARNO FULMINEERT WEER OVER N.-GUINEA President Soekarno heeft In een toe spraak in de universiteit van Moskou o.m. verklaard: „ik kan met de diepste dankbaarheid zeggen, dat de Sowjet- Unie ons de grootste en meest funda mentele bijstand heeft verleend bij de opbouw van onze strydkrachten". Soekarno verklaarde voorts, dat „ko lonialisme", „imperialisme" en „verove ring" nog bestaan. „Het imperialisme is nog niet dood. Ik zie al zyn kentekenen in Laos. Angola, Cuba. Kongo en andere landen". Hij voegde hieraan toe. dat het Imperialisme nog bestaat op Indonesi sche bodem. „West-Irian staat nog onder de over heersing van buitenlandse veroveraars. Daarom is het Indonesische volk vast besloten dit deel van zijn vaderland te bevrijden". Hij legde er de nadruk op. dat „zyn vertrouwen in de overwinning niet ge schokt kon worden." BONUSAANDELEN NIET ALTIJD VRIJ VAN I.B. (Van onze Haagse correspondent). Blijkens een rondschrijven aan de be lastingdienst is de vrüstelling van in komstenbelasting voor bonusaandelen, uitgekeerd ten laste van de agioreserve, voor sommige gevallen niet van toepas sing verklaard. Naar wy vernemen worden aandelen, die na 7 juni 1961 worden uitgekeerd uit een agioreserve, die kan ontstaan door verwisseling van aandelen in het kader van een fusie van vennootschap pen, belast volgens artikel 32 I.B., krachtens welk artikel bonusaandelen voor de nominale waarden als dividend worden beschouwd. Hierbij wordt uitgegaan van het standpunt, dat een agioreserve, die bij een fusie kan ontstaan als de waarde van de ingebrachte aandelen hoger is dan de nominale waarde van de uit gegeven aandelen, materieel de nog niet uitgedeelde en derhalve nog niet bij de aandeelhouders belaste winst reserves van de samenwerkende ven nootschappen omvat. Schietpartij op Curagao Het Venezolaanse militaire vliegtuig dat donderdagavond op de Antillen werd gedwongen te landen, vroeg vóór de landing de verkeerstoren om een ambulance. Het toestel landde echter zonder antwoord te hebben afgewacht. Enkele inzitten den renden roepend om asiel naar het stationsgebouw, waarbü een schietpartij ontstond. De marinepatrouille op het vliegveld greep in. Alle inzittenden werden aangehouden. De gewonde tweede piloot werd naar het ziekenhuis vervoerd. Onder de zeventien inzittenden van het vliegtuig bevonden zich zeven ge vangenen, ex-militairen die onder bewa king op weg waren van Puerto Cabello naar Maiwuetia. Onderweg werd het vliegtuig onvermeesterd, waarby de lei der en de tweede piloot werden gewond. Na de vlucht van de zeven gevange nen uit het vliegtuig bemachtigde de leider, kapitein Tallardat, een machi negeweer. Hij dwong de gevangenen weer in te stappen. Toen daaraan geen gehoor werd gegeven ontstond het vuur gevecht, dat door de vluchtelingen werd beantwoord. Daarbij werd de eerste pi loot niet levensgevaariyk gewond. Reuter meldt uit Caracas dat de ze ven ex-militairen worden vastgehouden terwyi Venezuela tracht hun uitlevering te verkrijgen. De Nederlandse ambassadeur werd ge vraagd ervoor te zorgen dat de man nen in afwachting van gerechtelijke stappen worden vastgehouden. De Venezolaanse minister van Bin nenlandse Zaken, L.A. Dubuc. en de Nederlandse ambassaderaad in Caracas, F. von Oven, zyn op Curacao aange komen. Zij hebben het vliegtuigincident besproken met de Antilliaanse vice-mi nister-president, C. D. Kroon. De gevangenen aan boord van het Venezolaanse vliegtuig waren leger-of- ficieren die waren gearresteerd wegens medeplichtigheid aan de mislukte op stand van april 1960. Hun leider was generaal Casto Leon die zich nog be vindt in het fort van San Carlos op de marinebasis Puerto Cabello. In politieke kringen in Den Haag wordt verbazing uitgesproken over het feit dat in het vliegtuig met zulke be- langrijke arrestanten aan boord kenne- lyk geen behoorlijke veiligheidsmaatre gelen waren genomen, waardoor het mo gelijk werd dat het vliegtuig terwijl er een schletparty plaatsvond, op een vliegveld van een bevriende mogenheid daalde met alle gevaren vandien. De V.V.V. te Warmond gaf gis teren in Meerrusteen feestavond voor de tieners. Onder de kap van een hooiberg werd op muziek van de Down Town Jazzband gedanst. Hoewel de Blue Diamonds wegens ziekte verstek moesten laten gaan. bleef het toch gezellig. Te elfder ure had men n.l. het zangeresje Anneke Grunloh gecontracteerd. Deze zong een aantal pittige rock 'ji roll-liedjes. Op de foto Anneke Grunloh in volle actie. (Foto L.D./Holvast) TTV/.s Adenhuer al te optimistisch (Van onze correspondent in Berlijn) Bonn heeft gisteren in het teken gestaan van gegoochel met woorden. De burgemeester van West-Berlyn, Willy Brandt, zei op een persconferentie, dat hy het op grond van zyn inlichtingen over het gesprek tussen Kennedy en Chroesjtsjow onbegrypelyk achtte, dat Bondskanselier Adenauer de laatste dagen een „optimistische" toon had aangeslagen. Hoewel Brandt verder volstrekt ge heimzinnig Weef doen over de inhoud van zijn informaties, zei hy wel, dat een crisis inzake Berlyn voor het einde van dit jaar zeker tot de mogelijkheden behoorde. Pessimistisch toonde hij zich overigens toch niet. Hij zei „vol vertrou wen" te zyn, dat de harde stryd om Berlyn door het Westen gewonnen zal kunnen worden. Het goochelen met begrippen als opti misme en vertrouwen ging verder op de persconferentie waarop Adenauers pers chef Von Eckardt het woord voerde. Hjj deed met zorgvuldig gekozen woorden uit de doeken dat Adenauers optimisme al leen gebaseerd was op het feit dat Ken. nedy aan Chroesjtsjow zo duidelijk had laten merken standvastig te zullen blijven. Een zo stralende voorspelling van de kanselier dat hy binnen vier jaar over eenstemming over ontwapening ver wachtte, had echter met informaties uit Wenen niets te maken. Die verwachting baseerde Adenauer op zyn inzicht dat ook de Russen het bewapenen beu zullen worden, aldus Von Eckardt. Burgemeester Brandt, die in Bonn eigenlijk optrad als socialistische kan didaat voor het kanselierschap, zette ook ■nog uiteen dat hy optimistisch is ten aanzien van de uitslag van de komende verkiezingen. „Dat gevoel is gegrondvest op myn contacten met mensen in het hele land en op resultaten van een opinie-onderzoek", aldus Brandt. Na tuurlijk ging hij niet zo ver te beweren dat de opinievorsers hadden uitgevonden dat de socialisten in populariteit aan de kop lagen. Maar de uitslag was nog „open", aldus Brandt en dat gaf meer dan genoeg grond aan „zijn" optimisme. De Berlynse burgemeester wydde nog een paar woorden aan de meer dan schandalige uitlating van Schneider, de grote man van de Deutsche Partei, die een dezer dagen heeft beweerd dat Brandt een landverrader was omdat hij tegen zyn eigen landgenoten heeft ge- Dwangarbeid voor Rosalie Kunze Het hoogste Westduitse gerechtshof in Karlsruhe heeft gisteren de 31-jarige Rosalie Kunze, een aantrekkelyke ex-se cretaresse van 't ministerie v. Defensie, wegens spionage ten behoeve van Oost- Duitsland tot vier jaar dwangarbeid veroordeeld; 14.000 mark die zy voor haar spionage-activiteit had ontvangen werden in beslag genomen. De openbare aanklager had vyf jaar geëist. Hiermee is een einde gekomen aan een spionagegeval, dat by de ont dekking veel opzien in West-Duitsland had gebaard. Rosalie had aan Oost-Berlijn met name bijzonderheden over de Neder landse en Noorse Marine verstrekt, die voorkwamen in geheime documenten welke zy had weten te bemachtigen. Rosalie werd in 1960 gearresteerd toen zy by een oefening van de Bundeswehr alle voor haar Oostberlynse opdracht gevers gemaakte notities by zich droeg. Zy heeft vier jaar gespioneerd. Zy had tydens het proces meegedeeld, dat zy ermee had ingestemd te spioneren toen zy in 1954 in Oost-Duitsland woonde. Zij zei, dat zy lid van de communisti sche party was. De rechter noemde het van Rosalie geschilderde beeld vals als zou zy door haar aantrekkelykheid op officieren een zodanige indruk hebben gemaakt, dat haar spionage-activiteit daardoor moge lyk was geworden. Kennedy's toestand is verbeterd De assistent-perschef van het Witte Huis, Andrew T. Hatcher heeft gisteren te Palm Beach meegedeeld, dat presi dent Kennedy's toestand al enige „ver betering" vertoont, nadat hy een paar maal een bad heeft genomen in ver warmd zoutwater. Kennedy bewoog zich gisteren in zyn vakantieoord Palm Beach voort op krukken. Het Amerikaanse staatshoofd, die hinder ondervond van zijn rug, zou van plan zijn de krukken tot zondag avond te biyven gebruiken. Morgenavond reist de Amerikaanse president per vliegtuig terug naar Washington. streden. (In de tweede wereldoorlog heeft Brandt in Scandinavië niet zo zeer zyn volk, als wel het nazisme bestre den.) Terecht zei Brandt onthutst te zyn over Schneiders uitlating. „Hy maakt misbruikt van zyn immuniteit als parlementslid door dingen te zeggen, die normaal als smaad gestraft zouden wor den. Met zyn opmerking heeft Schneider zich geïdentificeerd met nazi-Duits- land", zo zei Brandt tenslotte. Geruststellend is overigens dat de Deutsche Partei van Schneider in 1957 slechts 3,36 procent van de stemmen in de Bondsrepubliek behaalde. De baby-affaire Rapporten vermelden onjuiste gegevens Toen minister Beerman enkele maan den geleden weigerde de verblyfsvergun- ning van de Oostenrijkse baby te ver lengen heeft hij zich laten leiden door rapporten van ae Raad voor de Kinder bescherming en de Oegstgeester politie. Zowel de Raad voor de Kinderbescher ming als de politie hebben volgens de heer S. de Leeuw in deze rapporten on juiste gegevens vermeld. Het rapport van de politie d.d. 22 oktober 1960 vermeldde, dat diverse overheidsinstanties onaange name ervaringen met de heer De Leeuw, althans zyn uitzendbureau, hebben op gedaan, o.m. het gemeentebestuur van Deventer. Een op 8 mei j.l. aan de heer De Leeuw gerichte brief van het gemeentebestuur van Deventer luidde echter als volgt: Naar aanleiding van Uw schryven van 29 april jJ. in aansluiting op het te dezer zake met U gevoerde telefoonge sprek deel ik U mede, dat het my niet bekend is, dat door het gemeentebestuur van Deventer gebruik is gemaakt van de t diensten van Uw bureau en derhalve j evenmin, dat van de zyde van het ge meentebestuur klachten over U of Uw bureau naar voren zouden zyn gebracht, getekend door de gemeentesecretaris van Deventer. De Oegstgeester politie stelde voorts in haar rapport, dat zy zich in verbinding had gesteld met de directeur van het Gew. Arbeidsbureau te Leiden teneinde na te gaan of er geen mogelijkheid be stond tegen het gezin te ageren wegens overtreding van de arbeidsbemiddeling net. Blijkens de mededeling van de po litie te Oegstgeest was te dezer zake door het G.A.B. reeds eerder een proces ver baal opgemaakt en strafvervolging inge steld. Op 9 juni j.l. deelde de directeur van het G.A.B. de heer De Leeuw schriftelijk mede: In antwoord op Uw schryven van 3 juni 1961 bericht ik U, dat vanwege myn bureau geen proces verbaal tegen U is opgemaakt terzake overtreding ar- beidsbemiddelingwet, getekend door de directeur van het G.A.B. te Leiden. Mootens accordeon opnieuw gestolen De accordeon van de Amsterdamse musicus Harry Mooten is vannacht op nieuw en voor de tweede maal in korte tyd gestolen. Twee 20-jarige jongens uit Amsterdam, die zich de eerste maal aan de diefstal hadden schuldig gemaakt, waren deze week door de rechtbank te Amsterdam hiervoor tot gevange nisstraf veroordeeld. Een van hen had de accordeon, die de eerste maal even eens uit een auto was verdwenen, weer by Harry Mooten teruggebracht. Het instrument, dat in een grote rechthoekige koffer is opgeborgen, werd ontvreemd uit Mootens wagen, die voor de sociëteit „Kiekeboe" op de Keizers gracht in Amsterdam geparkeerd stond. Het instrument heeft een waarde van f 3.000.Het linnen dak van de auto was van voren opgeduwd, waardoor de dief het portier kon openen en de accor deon er uit halen. „Als het een wraakneming is dan ligt het instrument voor de sociëteit in de gracht", zei de gedupeerde musicus van ochtend vroeg. Engelse ingenieur oppert „menselijke buizenpost" (Van onze Londense correspondent) Een Engelse ingenieur heeft op een technische conferentie in Londen het denkbeeld ontwikkeld van „menselyke buizenpost". Zyn bedoeling is om het massale vervoer in Londen en andere grote steden te laten geschieden door middel van een eivormig omhulsel, dat van een startpunt met behulp van sa mengeperste lucht door een 1.30 m. wij de buis kan worden geblazen. Het enige dat de reiziger heeft te doen is zyn be stemming aan te geven op een elektro nisch apparaat dat op de seconde ver- trektyd en de route uitwerkt. Per uur zouden op deze manier 10.000 van deze menselyke capsules door het buizensy steem kunnen worden gezonden. Auto's, helikopters en Hoovercrafts (luchtsleeën, welke zich boven de grond verheffen» zou men aan de grens van de bebouwde kommen moeten achterlaten teneinde de reis per buizenpost voort te zetten. MARKTBERICHTEN AALSMEER. 9 Juni. Bloemenveiling. C.V. Centrale Aalsmeerse Veiling. Gerbera per stuk 15—24, Bouvardla 1029, Calla 2035, Clematis 4085; Amaryllis pér -kelk 812; Iris 4061; Pyre thrum 3560 Ornlthogalum 70105- Campanula 4580 Anjers per stuk: rooa 714, roze 714, wit 511, Orchid. Beauty 2031. Rozen: Rosalandla 511, Parel van Aalsmeer 714, Geh. Duisberg 612, Pechtold 5 11, Towny Gold 612. Mad. Of man 613, Baccarat 2038. Montezuma 1524, Stokman 716, Floriade 1223, New Yorker 1016. Carol 714, Pink Sensation 1020, Z wee the art 10-16, Nympf 2545, Moulin Rouge 714. AALSMEER, 9 Juni. Bloemenveiling. - Per stuk: Zonalen O115. Peltatum 90 125, Petunia 1528. Salvia 15—22, Lobe lia 1016, Margrieten 2035, Ageratum 20 45, Afrikanen 1020, Mesumbrianthe- mum 1525, Dahlia 1525. Fuchsia 25 35, Bolbegonia 1015, Nemesia 15—22. BOSKOOP, 9 Juni. Coöp. Ver. „De Bos- koopse Veiling". Baccara 1501Ó0, But terfly 160—130. Duisburg 240—170, Bet- tertimes 12070. Vierlanden 240110, Hadley 140—160. Netvyorker 320—220, Pechtold 240—180. Rosalandia 110—100, gemengd 90120. Offmann 220180, Mar- dy Graz 240—170, White Butterfly 260 200, Lathyrus 6560, Delphinium 4846, Rhodo gemengd 145, Pioenen Sarah Bern- hard 170. Idem Maxima 180, Idem Albert Crousse 230, Idem Relne Hortense 220, Sweetheart 11075, Nympf 240330, Va- leta 130—110, Wolfs Glorie 150—75, ELse Poulsen 130—95, Carolea 8090. Aria 9580, Juweeltje 130. Flreking 280—240, White Sweetheart 9556, Weatcoft 180 140, Phlladephus 3942, Centaurea 25 27. Goudibonte llgustrum 5866, Erlgaron 3225, Campanula wit 6555. blauw 64 -53, Duizendschoon 3537, Pyrethrum 56. In pot: Peperomia 28, Cineraria 27, Ma- rantha 35, Hedera 42, Coleus 15, Hedera stam 145155, Ficus 25, Bladbego- nla 22, Hertshoorn 295. Knolbegonia 29, Cissus 150, Gloxinia 200, Begonia 155 125, Babyrozen 65. KATWIJK AAN DEN RIJN, 9 Juni. Groenteveiling: sla per 100 st. 1 6.70- 10.40, 2 2.30-3.50, bloemkool per 100 st. Al 46.— tot 65.—, A2 16.— tot 44.—, waspeen per kist Al 15.60-17.50, A2 17- 18.50, BI 10.40, stoofsla 14— 16.—, he renbonen per kg 1.75, andijvie 2 13.tot 19.spitskool 24.tot 28.postelein 24. spinazie 14.tot 37.bospeen per 100 bos 83.tot 90.kroten per 100 bos 16.tot 26.sjalotten 28.— tot 30.pootuien 29.tot 34.radijs per 100 bos 7.tot 14.rabarber 17.tot 27.aardappelen 24.tot 25.kom kommers per 100 st. 27.tot 28.aard beien per doosje k 200 gr. 33, krulpeter- selle per 100 bos 3.10-5.10, selderie per 100 bos 2.20-3.90, kervel per 100 bos 10.70- 11.60. RIJNSBURG, 9 Juni. Bloemenveiling Flora. Diverse Irissen 2560, Anemonen. 1118, Anthemus 3640, Lathyrus ge mengd 30-35, Lupine 23, Orlon 43. Dui zendschoon 2635 alles per bos; Margrie ten 180220, Korenbloemen 80120, Ra nonkels gemengd 220250, geel 140160, Esther Read 550700, Violieren 1600— 1700, Sara Bernhard 16002100, Capanula 460, Anjers: sim wit 50080„ sim rood 800, sim roze 700800, Mac Arthur 1700, Schocklng Pink 1600. Gladiolen Plerson 10 0012.00, Dr. Fleming 2400, Red Sig naal 2400, Sneeuwprlnses 17001800, Zin nia groot 1500 alles per 100. RIJNSBURG. 9 Juni. Groenteveiling. - Sla 370400 per 100 stuks, peterselie 200 300, bospeen 80.00. radijs 11001510, selderie 200400, uitjes 810, bonehkruld 200330 per 100 bos. Peulen 101.00 per 100 kilo. Ter Aar, 9 Juni. Groenteveiling kassnijbonen 1.10-1.37, id. B 88-1.09, ld. stek 61-1.01, stamprlnsessebonen 1.90-2.70, peulen 85-1.12, ld. B 31-80, capdoppers 59-68, doppers 59-65, tuinbonen 51-63, to maten A 90-1, ld. B 87-1.10, id. C 59-87, ld. CC 50-60, andijvie 20-34, postelein 21- 38, nieuwe aardappelen 26-39, ld. kriel 17-22, komkommers stek 10-19, waspeen 50-53, ld. stek 37. augurken 50, rabarber 19, spinazie 39. spitskool 32 alles per kg. sla 1 8-12, ld. 2 6-7, ld. C 4-5, bloemkool A 42-64. ld. B 27-45. ld. C 11-25. ld. stek 10. komkommers 15-36. ld. stek 10-11 alles per stuk. bospeen 45-57, ld. 2 34-43, selderij 2-5, bosprel 6, peterselie 5, bos- kroten 8 alles per bos. aardbeien 32-55 per doosje. Bloemen: Lathyrus 13, Dui zendschonen 15 per bos. Salvia's 18-18. Afrikanen 13 per stuk.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 4