„Suddenly last summer": film naar toneelstuk van Tennessee Williams SNELFIX FILMS Gero-casselfe VULPEN KWIJT! Boeiend scenariotopbezetting (met o.m. Elizabeth Taylor) en een duidelijk zedelijk motief Impressionist van aard, detaillist in zijn werk „Hel in Saipan": meedogenloos beeld uit wrede oorlogstijd Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 10 juni 1961 Tweede blad no. 30376 VAN DEZE WEEK Trianon Een film van bijzondere klasse! In een iopbezetiing (Elizabefh Taylor, Kaiharine Hepburn en Montgomery Clift) ontrolt zich het mee slepende drama van een meisje, Catharine, dat tijdens een buitenlandse reis met haar neef Sebastiaan getuige is van diens afschuwelijke dood en daardoor op de rand van verstandsverbijstering is geraakt. Op de achtergrond woedt de stille, maar verbeten strijd tussen Sebastiaans moeder, mevrouw Venable, die haar zoon op een ziekelijke wijze verafgoodde, en een jonge hersenchirurg, dr. Cukrowicz, die op intelligente wijze het boosaardige spel ontrafelt van de schatrijke weduwe, die ten koste van alles de ware toedracht verborgen wil houden en daaraan de gezondheid en eventueel het leven van de enige getuige, namelijk Catharine, wil opofferen. Deze korte samenvatting bewijst reeds, dat het scenario niet afkomstig is van de eerste de beste: deze film is namelijk op een van respect getuigende wijze gemaakt naar een stuk uit 1957 van de beroemde Amerikaanse toneelschrijver Tennessee Williams, die er, zonder in goedkope prekerigheid te vervallen, een zedelijk motief in neer legde: dat men niet van andere menselijke wezens misbruik kan maken (zoals Sebastiaan) zonder daarvoor te boeten met het eigen leven. Verbeten strijd om een leven met inzet van miljoen dollar Al betreft het hier een verfilmd to neelstuk, toch is dit werk op-en-top film geworden. Het spreekt vanzelf, dat van de ruimere mogelijkheden, die het film-procédé bood, dankbaar gebruik is gemaakt, o.a. door de terugblik op wat er zich op die zomerreis precies heeft af gespeeld. Verheugend is het te zien, dat met name Elizabeth Taylor tenvolle voor haar taak berekend blijkt te zijn. Zü wordt nog te vaak beschouwd als het mooie-meisje-zonder-meer. Maar „Liz" bewijst hier. dat zij een voortreffelijke actrice is, die het kan opnemen tegen geroutineerde krachten als Katharine Hepburn (in de prachtige rol van de bi zarre mevr. Venable) en Montgomery Clift (de hersenchirurg). Het verhaal Advertentie Zoekt U een van f40.— of f400.—. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. De Gero-specialist. Grenspiraten Regen van kogels Rex In het theater aan de Haar lemmerstraat speelt deze week weer een cowboyfilm volgens het oude recept. Veel schieten, veel doden (op een brug vallen er een stuk of zes). Het meest opmerke lijke van de film is, dat er vrijwel geen vrouwenrol in voorkomt. De sterke zwart-wit tekening van de karakters is kenmerkend voor de Amerikaanse kleu renfilm. Buchanan, een stoere cowboy, passeert op doorreis naar Texas het bij de grens gelegen stadje Agrytown, waar de macht in handen is van één familie: de Agry's. De jongste van de Agry's haalt over de grens een streek uit, maar een jonge Me xicaan, Juan de la Vega, komt hem neerschieten. De jonge Juan wordt over meesterd door de sheriff en zijn mannen doch dit gaat zo weinig zachtzinnig, dat Buchanan voor hem in de bres springt. Beide mannen worden opgesloten, en zullen opgehangen worden. De vader van Juan is echter een rijke Mexicaan, die de rechter weet om te kopen. Dit blijft de sheriff niet onopgemerkt, zodat er een strijd om het geld losbarst. Deze strijd wordt bij een brug tenslotte uit gevochten. Midden op de brug de buidel met geld; aan weerszijden de „gegadig den". Het recht zegeviert echter en Juan de la Vega kan naar huis in Mexico gaan. De familie Agry heeft zichzelf uit gemoord. krijgt een ongewone spanning door de „inzet" van de strijd tussen de geweten loze moeder en de onraad vermoedende dokter: de schatrijke weduwe heeft na melijk een donatie van een miljoen in uitzicht gesteld voor de primitief-inge richte kliniek voor geesteszieken, waarin Catherine is opgenomen, mitsar. Cukrowicz haar opereert. Maar die ope ratie is allerminst ongevaarlijk en mo gelijk zal het meisje als een geestelijk wrak achterblijven, weliswaar bevrijd van haar spanningen, maar zonder her innering. Om dit laatste is het mevr. Venable juist begonnen. Maar de dokter geeft het niet op. ook niet als er druk op hem uitgeoefend wordt met het oog op de verbeteringen, die dankzij de do natie mogelijk worden. Hij wint de strijd. Catharine krijgt haar gezondheid terug en mevr. Venable trekt zich. volkomen verdwaasd door wat er eindelijk aan het Verboden moederliefde Moederlijke non CASINO „Verboden moederliefde" is de soms ontroerende geschiedenis van een non, die een moederlijke genegen heid opvat voor een Italiaans „schoffie". Het jongetje wordt niet bepaald liefde rijk opgevoed door een tante. Zijn moe der, die al vroeg weduwe is geworden, moet kiezen tussen haar nieuwe geliefde en haar zoon. Zij kiest de eerste. Al gaat het afstand doen van haar zoon haar erg aan het hart. De non brengt zich zelf in grote moeilijkheden. Zij ziet haar „fout" (de verboden moederliefde) in als zij merkt, dat de binding tussen moeder en zoon groter is dan zij dacht. Zij brengt de jongen naar zijn moeder terug. De film die voor het grootste deel in een kloos ter speelt, komt erg langzaam op gang. Ook moet het ons van het hart. dat het spel van Anna Magnani soms iets te veel heeft van „de vrouw in het volle leven" en dat haar doen en laten voor een kloosterzuster op zijn zachtst uitge drukt nogal nonchalant is. Maar mis schien maakt zij deel uit van een wei nig strenge werkorde. Het gezicht" Begrijpelijke prolongatie Studio Het zou wel hèèl merkwaar dig zijn, indien een film van de beroem de regisseur Ingmar Bergman niet ge prolongeerd werd. Zo blijft dus diens „Het gezicht" ook deze week nog gehand haafd. „Het gezicht", dat wonderlijke verhaal van een magnetiseur-hypnotiseur die de wereld met vreemdsoortige séan ces weet te bedriegen, maar desondanks tenslotte door de Koning voor een voor stelling wordt opgeroepen, toont Ingmar I Bergman als cineast weer in zijn volle kracht. Het zijn speciaal de originele beelden, welke een voor een als schilde- I rijen aandoen, die. naast het spannende I verloop, de aandacht boeien. Ingmar Bergman betoont zich wel een zeer apart figuur onder de huidige filmproducen- Iten! Protestants vluchtelingenkerk je in Haid (Oostenrijk) Verrijk uw vakantie door een kleine beperking Al enkele jaren deden wij in deze tijd van eigen vakantie-voorbereidingen een beroep op U om iets af te staan van Uw eigen vakantie-geld en zo wat vreug de te brengen in het barre bestaan van de vluchtelingen die geen respijt kennen van hun ellende en die nooit ook maar eén dag even „eruit" komen. Ditmaal bleef van het met Kerstmis ingezamel- I de geld zóveel over, dat voor de komen de zomer in Haid een feestdag met de bejaarden en een uitstapje met de kin- deren op het programma staat. En zo mogelijk wat hulp aan verspreid leven de vluchtelingen in de buurt van Linz, die onder geen enkele hulp-instantie res sorteren. Deze keer wil ik uitsluitend nogmaals wijzen op de nood van het verbrande noodkerkje. Na de eerste „Spatenstich" met Pinksteren is men hu met het graafwerk begonnen. Op 16 juli e.k. vindt de eerste steenlegging plaats. De dienst wordt dan in een oude barak gehouden, die voor die tijd nog wat wordt opgeknapt. Maar er zal geen mu ziek zijn, omdat ook het orgel verbrand is en op onze laatste oproep een be drag van f 212.50 is binnengekomen, niet voldoende voor de aankoop van het al lerkleinste orgel zonder registers. Wij hopen vurig, dat op deze laatste oproep voor de vakantie nog zoveel bin nenkomt. dat een behoorlijk harmonium aangeschaft zal kunnen worden en er zo iets van muziek zal zijn in het eento nige bestaan van deze van alles berooi de mensen. Nog een woord van harte lijke dank aan de N.N.-gevers, o.a. uit Katwijk. Dr. E. A. FRANKEN-DUPARC. Lammenschansweg 71, Leiden. Giro: 285812. Lijm ronder Memmen met van Ceta-Bever ELIZABETH TAYLOR en MONTGOMERY CLIFT licht is gekomen, in haar kostbaar inge richte vertrekken terug Op meesterlijke wijze zjjn de bedoe lingen van de auteur op het film doek verwezenlijkt, Tennessee Williams schreef namelijk een uiterst knappe ont leding van wreedheid en immoraliteit, zonder belangrijke concessies aan sex of glamour. Twee elementen, die men ook in sommige van zijn andere werken aan treft. treden hier duidelijk naar voren: enerzijds een sfeer van oververfijning (de door Sebastiaan ontworpen exotische tuin!), anderzijds een ongeremde bruut heid. De zoon ziet de schepping als een verslindend organisme, hijzelf handelt dienovereenkomstig, maar moet boeten voor het „gebruiken" van anderen. Zijn verdwaasde moeder ziet in Sebastiaan echter de „dichter", die één gedicht per jaar maakt en daarvoor negen maanden nodig heeft Bijna was een jong meisje slachtoffer geworden van een verfijnde verwording, die over het graf haar klauwen nog naar Catherine uit strekt. Een boerend gegeven, dóór Wil liams prachtig uitgewerkt en hier op voortreffelijke wijze verfilmd! Het weerzien van Flor is Verster Prof. Hammaclier hield rede in Lakenhal Gisteren was het een eeuw geleden, dat de schilder Floris Verster in Leiden werd geboren. Ter herdenking van dit feit heeft op verzoek van de vereniging „Belangstellenden in de Lakenhal", prof. dr. A. M. Hammacher. directeur van het Rijksmuseum Kröller en Muller in Otterloo, een rede uitgesproken, die hfj „Het weerzien van Floris Verster" had genoemd. Na een korte inleiding van de voorzit ter van de vereniging, de heer P. Herfst, ving prof. Hammacher aan met zijn rede. Hij zeide, dat het feit. dat hij de uitnodiging om naar Leiden te komen had aangenomen, ondanks de grole hoeveelheid werk. waarmee hij was overladen, zijn rede had. „Floris Verstar was de eerste grote figuur in de kunst wereld waar ik van nabij kennis mee maakte", aldus spreker. „In het jaar 1917 leefden wij in een tijd, dat wij. door de oorlog daartoe min of meer gedwon gen, ons concentreerden op onze eigen kunstuitingen". Prof. Hammacher zeide. dat hij in die jaren de eer had gehad de grote schilder diverse malen te ontmoe ten. Spreker zeide. dat het moeilijk is om door de „baaierd van andere rich tingen" de schilder op dezelfde wijze te blijven zien als destijds Hij walde dan ook niet ingaan op historische bijzon derheden. Hij vond het belangrijker om vrij en onbevangen tegenover Verster te staan. In zijn beginperiode kan men in de werken van de schilder een duidelijke invloed van de Haagse School ontwaren. Later heeft zijn werk een iets ander en typisch „Verster-karakter" gekregen. Verster had weinig vrienden. Toch was het belangrijk voor hem om er enigen te hebben, die als het ware een resonans waren van zijn werk. De belangrijkste van die vrienden is ongetwijfeld de dich- ter-prozaschrijver Albert Verwey. Deze heeft zich niet alleen over Verster geuit. Hij schreef over schilders en problemen der beeldende kunsten uit zijn tijd in het algemeen. BRUSSEL In zijn jongste tijd is de Leidse schil der, die het grootste deel van zijn leven op „Groenoord" in Leiden heeft door gebracht. naar Brussel geweest. Zulks op uitnodiging van zijn tijdgenoot Toorop. Typisch is, dat hoezeer Ver ster Toorop ook bewonderde in zijn werk hoegenaamd geen invloed van de laatste valt te onderkennen. Na zijn Brusselse tijd in de jaren 1880 heeft Verster zich teruggetrokken op „Groenoord". Daar begon hij. die zich in den beginne meer aangetrokken had gevoeld tot het landschap, zich bezig te houden met het stilleven. Hoewel van aard een impressionist kon Verster uit eindelijk in deze kunstrichting geen be vrediging vinden. Met grote energie zet hij zich aan het detail. Soms zien wfj een vlaag van impressionisme in de werken van de schilder, die zich uit in een enkel zeer snel en met grote vaart geschilderd doek. Daarna zien wij weer een zich toeleggen op het detail, waarbij Lido ,,Hell to eternity": imposante film uit de tweede wereldoorlog, episode, welke de meedogenloze strijd tussen Amerikanen en Jappen om en op het eiland Saipan behandelt. Schildering van een ware ..hellestrijd" Daarvan zijn de voorbeelden vele: gevechten van man tegen man, een ganse nacht lang. Op een gegeven ogenblik valt dan de stilte. Een lugubere stilte, na het schreeuwen der mannen, de knallende schoten, na al het lawaai en tumult van de oorlogshel. Men ziet een leger doden en stervenden. Men ziet alle denkbare oorlogsverschrikkingen en hoopt, dat ze voorgoed voorbij zullen zijn Dat is de hoofdindruk. Maar er zijn vele andere. Daar is generaal Matsui, vertolkt door Sessue Hayakawa. bekend door zijn rol in „The Brigde on the river Een onvergetelijke verschijning. In zijn Kwai" schuilplaats gevangen genomen door soldaat Babaldon, voelt hij zich tegen over hem toch altijd nog de „heersende meester". Generaal Matsui wil tot het einde doorvechten, de resten van zijn schamel leger opofferen voor een zin- en nutteloos doel. Soldaat Gabaldon, die eerst op een onbeheerste wijze de dood van zijn beste vriend gewroken heeft, door in het wilde weg Japanners neer te schieten, haalt generaal Matsui tenslotte toch over de strijd op te geven, om daar door de overgeblevenen te sparen. Tus sen beiden speelt zich een aangrijpende scène af, met bovengenoemd resultaat. Maar de trotse generaal Matsui pleegt harakiri na deze totale overgavej voor SESSUE HAYAKAWA als generaal Matsui hem persoonlijk is de smart té groot. ..Hell to eternity" is een film. welke él het oorlogsleed openrijt. Een film, waarin Amerikaanse mari niers en Japanse soldaten elkaar op beestachtige wijze afslachten Daartegen over staan ook andere beelden, vrolijke, wanneer de mariniers in nachtlokalen zich „vermaken", intussen met een wel licht. spoedige dood voor ogenEen wel héél lang uitgesponnen strip-tease scène vormt daarbij een hoogtepunt. Sterk spelende acteurs als Jeffrey Hunter, David Janssen en Vie Damone i (in de film een hecht drietal kamera- I den) en actrices als Patricia Owens en j de Japanse Miiko Taka (bekend uit I „Sayonara", waarin zU met Marlon Brando de hoofdrol vertolkte), maken I Narigheid. Niet blijven hopen, maar nieuwe kopen zelfde dag wolfslag Breestraat 145 - Tel. 23211 l BB moet zouteloze komedie verkopen LUXOR De nieuwste film van Brigitte Bardot, „Bandeloos", zal de meeste BB-fans niet meevallen. Na ..La Vérité". waarin zij beslist meer deed dan zich alleen maar in allerlei verleidelijke situaties en houdingen laten kieken, heeft de vicieuze? cirkel zich gesloten. Evenals haar eerste grote succes, „Et Dieu crea la femme", moet de jongste BB-film het uitsluitend hebben van Brigittes fysieke kwaliteiten. Dus huppelt zij weer als Frankrijks super-seks-bom metje over het witte doek en huppelt zij niet, dan ver- of ontkleedt zij zich ivel, kortom: doet zij alles wat ieder een van BB verwacht; het enige nieuwe zijn haar korte avondtuurtjes op skelter en bobslee. Hiermee is het belangrijkste over deze film gezegd. Want weinigen zullen met andere bedoelingen dan' om op BB-pi- kanterieën vergast te worden deze film gaan zien. En daartoe bestaat trouwens ook geen reden, want een zoutelozer ko medie hebben we zelden gezien. „Ban deloos" ce Nederlandse titel is ove rigens een opvallend niet terzake doende vertaling van „La bride sur le cou" vertelt van een fotomodel, Sophie (BB), die verliefd is op haar baas (JacquesRi- berolles», die op zijn beurt van plan is een rijke Amerikaanse te trouwen. So phie wil haar rivale met een geweer neerschieten, maar een student (Michel Subor» raadt haar dat af en zegt dat het effectiever is te proberen haar baas jaloers te makenmet hem Aldus geschiedt. Het resultaat de baas krijgt zijn zin en Sophie vindt haar geluk bij de student. Originaliteit is dus wel het laatste dat men de scenarioschrijver verwijten mag. Typisch is eigenlijk alleen het slot. als Sophie-Brigitte afscheid van de toe schouwers neemt met een stekelige op merking aan het adres van persfotogra fen. Regisseur Roger Vadim, BB's eerste echtgenoot, heef1 dus niet kunnen na laten een weinig geslaagde toespeling te maken op de in wezen betreurenswaar dige publiciteitsdrukte rond BB. mede deze film tot een boeiende en be zienswaardige. Doch bovenal staat daar toch de onheilspellende figuur van Ses sue Hayakawa: een onverbiddelijke vijand, zijn vaderland getrouw tot in de dood. Wie niet weten mocht, hoe verschrik kelijk wreed het In een oorlog toegaat, kan dat door deze film wel tot in merg en been te weten komen. Verster echter nimmer het geheel als zodanig uit het oog verliest. MEESTERWERKJES Uiteindelijk vloeien deze beide rich tingen in de schilder bijeen. Deze samenvloeing heeft een kleine serie meesterwerkjes opgeleverd, voornamelijk stillevens. Uit deze stillevens blijkt de positieve levenshouding van de schilder. Prof. Hammacher typeerde het werk van de grote Leidenaar als een „geobjecti veerde, positieve uiting". Na zijn rede liet de spreker een aan tal plaatjes projecteren van het werk van Verster en ter vergelijking werken van tijdgenoten als Breitner en Israels. De heer Herfst dankte prof. Ham macher voor zijn rede. Tevens merkte hij op. dat, hoe Verster ook wordt be naderd, hij altijd weer de toets van de kritiek ruimschoots kan doorstaan. „Wij behoeven ons in Verster niet te vergis sen", aldus de voorzitter. Zangconcours Ring van Chr. Zangverenigingen De Ring van Chr. Zangverenigingen „Leiden en omstreken", houdt donder dag 15 juni 's avonds om half zeven, een avond-zangconcours in de Stadsge hoorzaal. Diverse koren, die hun ver plichte en vrije werken ieder naar eigen interpretatie zullen uitvoeren, treden deze avond op. De beoordeling der koor zang zal geschieden door een jury van drie bekwame toonkunstenaars. Het Ringbestuur heeft de burgemees ter van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot, bereid gevonden het ope ningswoord te spreken. VERPLAATSING FABRIEK VAN PARMENTIER Raadslid stelt vragen Het lid van de Leidse gemeenteraad, dokter H. M. J. W. J. Kortmann, heeft aan burgemeester en wethouders de vol gende schriftelijke vragen gesteld: 1. Hebben B. en W. kennis genomen van de berichten voorkomende in de Leidse bladen waarin vermeld wordt dat de Parley Wolspinnerij van de N.V. Jo- han Parmentier Textielfabriek in sep tember 1961 in haar geheel naar Dok- kum wordt verplaatst? Zo ja berust dit bericht op waarheid? 2. Hadden B. en W. te voren kennis genomen van de geruchten die hierom trent reeds lang in de stad circuleerden? Zo ja, welke maatregelen hebben B. en W. genomen om te trachten de directie van bovengenoemde N.V. van haar voor nemen af te brengen? Zo neen, wat over wegen B. en W. te doen om zeer tijdig geinformeerd te zijn indien eventueel andere directies het voornemen hebben eveneens hun bedrijf over te plaatsen, ten einde op deze wijze te voorkomen dat de arbeidsmogelykheid in Leiden be perkt zou worden? 3. Zyn B. en W. niet van mening dat van het aantrekken van nieuwe indus trieën, hoe loffelijk ook. op deze wijze weinig effect resulteert, wanneer ander zijds niet alles in het werk wordt gesteld om van ouds gevestigde bedrijven alhier te behouden. Chr. Diagnostisch Centrum in Leiden Tot oprichting besloten Tydens een gehouden vergadering met alle protestantse organisaties, die zich bezig houden met de problemen van hetafwijkende kind, is in beginsel beslo ten over te gaan tot oprichting van een Protestants Christelijk Diagnostisch Cen trum voor Leiden en Omgeving. Het doel van dit centrum is om aan de ouders van afwijkende kinderen voor lichting te geven bij de opvoeding van hun kinderen. Daar de vragen, die hier mede samenhangen, niet zyn los te ma ken van de levensbeschouwelijke basis van de ouders, achten deze besturen een Protestants Christelijk Diagnostisch Cen trum een eerste vereiste. Aan het Chris telijk Orthopaedagogisch Instituut is de opdracht gegeven de plannen hiervoor nader uit te werken. Het ligt in de be doeling, dat het te vormen diagnostisch centrum zo veel mogelijk gebruik zal maken van de bestaande psychiatrische en psychologische diensten, terwijl voorts contact zal worden gezocht met andere op dit punt werkzame organisaties. Het initiatief hiertoe is uitgegaan van het Christelijk Orthopaedagogisch Insti tuut en is ondersteund door alle protes tantse organisaties op het gebied van het christelijk buitengewoon onderwijs in Leiden en omstreken, zoals de ouder vereniging „Philadelphia", de protestant se nazorgorganisaties in Leiden en de Rijnstreek, het bestuur van de nieuw op te richten protestantse school voor zwakzinnigen en het bestuur van de op te richten school voor christelijk indi vidueel nijverheidsonderwijs. Eindexamen Gymnasium Van de groep B m van de eindexa men-kandidaten van het Gymnasium te Leiden slaagden de heren: R Booy. J. G. Goekoop. R. M. N. van der Linden, W. G. van den Berg, A. M. Vossepoel. allen te Leiden, F. van der Wind te Aar- landerveen, W. T. Visser te Voorschoten. Van de groep B II slaagde alsnog de heer G. H. Bakema te Leiden; 3 kandi daten van deze groep werden afgewezen. Van de groep B 1 slaagde alsnog mej. S. Verhoekx te Leiden. Het eindexamen is heden geëindigd. Van de 39 kandidaten zijn er 32 ge slaagd en 7 afgewezen. Officiële puhlikaties Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter openbare kennis, dat de Veilingkade met Ingang van 12 lunl 1961 voor de duur der bestrattngswerkzaamhe- den aldaar, ls afgesloten voor het ver keer met alle voertuigen, rij- en trekdie ren en vee, ln belde richtingen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3