Juridische strijd over liet „document - Sassen" Dr. Berghuis bepleit respect voor overheid Openhartig Twee doden bij botsing te Well RADIO TELEVISIE Grens van ontoelaatbare wordt benaderd zo niet oversehreden Agenda Met een enkel woord ZATERDAG 10 JUNI HET mag bijna een sensatie heten, dat een Westerse topfiguur het openlijk voor „het kolonialisme" heeft opgenomen. Het was onze land genoot mr. D. U. Stikker, secretaris generaal van de Noordatlantische Ver dragsorganisatie, die donderdagavond aan een officieel banket in de Portugese hoofdstad Lissabon „de lawaaierige aan vallen" aan de kaak stelde op dat, wat tegenwoordig als kolonialisme bestem peld pleegt te worden. Het zou tragisch zijn, aldus de heer Stikker, wanneer die aanvallen ernstig genomen zouden wor den „en indien alles vergeten wordt wat het Westen heeft gedaan en nog doet om andere gebieden in de wereld te helpen zich vrij en zonder vrees voor de eigen veiligheid te ontwikkelen, waarbij elk land de nadruk kan leggen op zijn eigen vorm van vrijheid". Dat waren klanken, die, uit angst voor impopulariteit bU de z.g. vooruitstrevenden al te lang niet meer gehoord werden. Het is volstrekt overbodig te zeggen, dat mr. Stikker geen voorstander is van verouderde beheers- methoden, waarbij geen recht wordt ge daan aan redelijke verlangens van de Inheemse bevolking. Hij sprak dan ook over „cynische aanvallen, waarbij geen enkel onderscheid werd gemaakt" en zin speelde verder op de strijd tegen de com munistische doorsijpeling. Het gaat daar bij om een worsteling, welke alle facet ten van de politiek, de economie en de propaganda omvat en niet alleen maar om een krachtmeting op militair ge bied. Die allesomvattende strijd wordt, aldus zei de heer Stikker met duidelijke ironie, „door hen, die uit zijn op vernie tiging van het Westen, „vreedzaam naast elkaar bestaan" genoemd" Inder daad ligt hier de kern van de zaak. Oost en West gebruiken dezelfde woorden, maar bedoelen heel wat anders. Als het Westen over de vrede spreekt, wordt daarmede een toestand bedoeld, waarbij geen der partijen de ander afbreuk doet. Maar in Moskou betekent het alleen maar het niet-gebruiken van wapens. Alle andere middelen blijven geoorloofd! ZO is het ook met het kolonialisme. In het Westen verstaat men daar onder uitbuiting van inheemsen door buitenlanders, die. meestal eeuwen geleden, met geweld van wapenen zijn binnengedrongen en wier beleid ook nu, in een meer verlichte tijd, nog steeds in de eerste plaats gericht is op eigenbelang inplaats van op bijstand aan de autoch tone bevolking. Maar de propaganda- makers in Moskou hebben een geheel andere definitie, die zij overigens zorg vuldig verzwygen! Voor hen is kolonialis me élke invloed van een Westelijke mo gendheid in een door gekleurden be woond land. En dit „kolonialisme" hoe profijtelijk het ook moge zijn voor de zwakkere partij dient met de grootste spoed vernietigd te worden om te worden vervangen door kolonialisme in eerst genoemde zin, maar dan ten voordele van het Kremlin! Op hypocriete wijze spelen de rode wereldheersers-in-spe met woorden, die een andere betekenis heb ben dan bij ons. Gelukkig wordt dit slu we spel steeds meer onderkend. Men mocht het alleen niet zo openlijk zeggen Aan die angst voor openhartigheid heeft de heer Stikker resoluut een einde ge maakt. Er zal nu, in de rode wereld en bij haar roze aanhangers in het Westen, wel een gehuil van verontwaardiging op gaan: Stikker steunt het kolonialisme Gelukkig is de heer Stikker in goed ge zelschap. President Kennedy heeft, zij het inzake andere onderwerpen, woor den van soortgelijke strekking gesproken. Kortom, het is weer mogelijk dingen te zeggen, die kortgeleden min of meer taboe waren, omdat ze niet in overeen stemming werden geacht met het voca bulaire van de communisten Men onderschatte dit niet. Want het Westen is al half geketend, indien het voor zijn woordkeus dient te kijken. Kolonialisme is geen scheldwoord meer, maar - en dan geen scheldwoord meer, maar en dan natuurlijk in de moderne zin en naar verlichte opvatting bijna een eretitel. BU een verkeersongeluk in Well zyn gistermiddag twee Duitse jongelui uit Essen om het leven gekomen. Toen hun auto door een autobus gegrepen werd. De slachtoffers zijn de 24-jarige D. Kraay uit Essen en de 18-jarige mej. G. Er- nisch, eveneens uit Essen. Van de inzittenden van de autobus werden enige passagiers licht gewond, een passagiere kreeg een shock. Het onge luk gebeurde, doordat de personenauto met het Duitse paar in een bocht tegen het linker voorwiel van een tegemoet komende bus van de Zuidooster botste en daarna over de kop sloeg. KWESTIE „THEATER" Geen „Commissie van goede diensten" meer (Van onze correspondent) In de z.g. „kwestie Theater" hadden B. en W. van Arnhem een „Commissie van goede diensten" benoemd, welke een bemiddelende taak had tussen de direc tie van de toneelgroep Theater, het be stuur van de Stichting en de schouw burgcommissie. Deze commissie heeft in middels van B. en W. bericht ontvan gen. dat het niet meer zinvol is om de werkzaamheden voort te zetten. B. en W. zijn tot dit besluit geko men. omdat gebleken is. dat na het be sluit van de heer De Vries om Arnhem te verwisselen voor Rotterdam, de „Com missie van goede diensten" weinig meer kon uitrichten. Deze commissie be stond uit de heren G. J. van Leersum, directeur van de Haagse Kon. Schouw burg. C. Klevwegt, lid van de Tweede Kamer en van de Prov. Staten van Gelderland, en J. Kassies, lid van de Raad voor de kunst. Proces-Eichmann in Jeruzalem V) De openbare aanklager in het proces-Eichmann, Hausner, heeft gisteren het Hof gevraagd het document-Sassen", een op de band opgenomen verklaring, die volgens het Openbaar Ministerie door Eichmann aan een Neder landse journalist, Willem A. Sas sen, is gedaan, lang voor Eich- manns gevangenneming, als be wijsmateriaal toe te laten. Het Openbaar Ministerie had eerder verklaard, dat een reeks artikelen in het Amerikaanse tijdschrift „Life" aan dit document is ont leend. Hausner, die het Hof heeft meege deeld, dat „Life" geweigerd heeft de bron van zijn artikelen ter beschikking van het Hof re stellen, heeft niet gezegd, hoe de fotokopieën zijn verkregen. Naar Hausner zei heeft „Life" verklaard, dat het blad een overeenkomst had met Sassen, waardoor de bron van de arti kelen niet aan het Hof in Jeruzalem beschikbaar gesteld kon worden. De procureur-generaal zei, dat Eich mann bij een verhoor had toegegeven, gesprekken met Sassen gevoerd te heb ben. Maar de gepubliceerde passages waren volgens Eichmann uit hun ver band gelicht. Dr. Servatius, Eichmanns Westdultse verdediger, heeft bezwaar gemaakt te gen toelating van het „document-Sas sen". Hij meent, dat Sassen moet getui gen. „Ik kan bewijzen, dat hij (Sassen) de gesprekken met Eichmann uit eigen belang verdraaid heeft om een ver koopbaar boek te kunnen laten uitge ven", aldus Servatius. Bovendien had men Eichmann veel sterke drank gege ven toen hy zijn verhaal deed. Servatius zei verder, dat in deze kwes tie twee getuigen, een in Oostenrijk en een in Argentinië, konden worden ge hoord. Onder de invloed Naar aanleiding van Servatius' ver klaring, dat Eichmann zijn verhaal aan Sassen onder invloed van sterke drank had gedaan, herinnerde Hausner aan het spreekwoord: „In vino Veritas". Het oproepen van getuigen, van wie er een in Argentinië zit, zou op grote moei lijkheden stuiten, aldus Hausner. Het Hof, dat naar verwachting vrij dag de zitting voor een week zou ver dagen om de verdediging meer tjjd te geven voor de voorbereiding van haar zaak, zal nu maandagochtend weer bij eenkomen om een beslissing te nemen over de kwestie van toelating of niet van het „document-Sassen". Voor de opheffing van de zitting van vrijdag, zei Hausner, dat hij desnoods Sassen in Argentinië wilde laten onder vragen. Dr. Servatius zei, dat de getui ge in Oostenrijk over wie hij gesproken had, een zekere Fritsch is. Sinds het begin van het proces-Eich- mann, nu negen weken geleden, heeft het Openbaar Ministerie 1400 documen ten overgelegd, waaronder een van een miljoen woorden het verhoor van Eichmann door de Israëlische politie; 109 personen hebben tegen Eichmann getuigd en het Hof heeft tot dusver 42 dagen zitting gehouden, waarmee in het geheel 252 uur was gemoeid. Voormalig medewerker van Eichmann aangehouden In Wenen Is gisteren Franz Slavik, een voormalig medewerker van Eichmann, aangehouden. HU wordt er van ver dacht tezamen met Eichmann in het voorjaar van 1944 in Boedapest een joodse jongen te hebben doodgeslagen, die kersen zou hebben gestolen. Het geval was reeds kort na de oorlog onderzocht, doch men liet de kwestie in 1949 „wegen gebrek aan bewijs" rus ten. Nu in het proces tegen Eichmann .nieuwe bezwarende feiten" tegen Sla vik aan het licht zijn gekomen, acht het Oostenrijkse ministerie van Justitie het noodzakelijk de zaak opnieuw aanhan gig te maken. GUNSTIG SPAARRESULTAAT BIJ BOERENLEENBANKEN Mei heeft voor de stichtingen spaar bank van de banken aangesloten bij de Coöperatieve Centrale Raiffeisen- bank te trecht en de Coöperatieve Cen trale Boerenleenbank te Eindhoven een gunstig spaarresultaat opgeleverd. Er werd in deze maand f. 193,8 min ge stort en f 156.1 min terugbetaald, zodat het spaaroverschot f37.7 min bedroeg. Dit betekent een stijging van 52 ten opzichte van de overeenkomstige maand van 1960, toen de aanwas f. 24,9 min beliep. In totaal werd er in de eerste vijf maan den van dit jaar f. 169.3 min gespaard tegen f. 112,7 min in 1960. De voorzitter van AR-party, dr. W. P. Berghuis, heeft op een vanmorgen in Utrecht gehouden deputatenvergadering van deze party gepleit voor de erkenning van de hoogheid van het overheidsambt. Dr. Berghuis meent, dat zy die het overheidsambt bekleden een andere wyze van benadering verdienen en behoeven, dan bijvoorbeeld een bedrijfsdirectie of een verenigingsbestuur. CRICKET Eerste testmatch EngelandAustralië AUSSIES LEIDEN IN 1STE INNINGS MET 164 RUNNS Het Engelse cricketteam is de strijd om de legendarische „Ashes" bijzonder slecht begonnen. Op de tweede dag van de eerste testmatch tegen Australië was het Engelse team voor slechts 195 runs all out. De drie wickets, die Engeland na de eerste dag, die werd afgesloten op 180 voor 8, over had, leverden slechts 15 punten op. Australië antwoordde vrijdag met 359 runs voor het verlies van 5 wickets, zodat de voorsprong van de Aussies al 164 punten bedraagt. Vooral de linkshandige Neil Harvey en Norman O'Neill weerstonden de Engelse bowlery voortreffelijk. Binnen twee uur scoorden zy voor het derde wicket 146 runs. O'Neill zorgde voor 82 punten <11 x 4), Harvey scoorde zijn twintigste century in testcricket. Hij voegde 114 runs toe aan het Australische totaal. Zijn innings bevatte 15 vieren. Ruim 20.000 toeschouwers waren ge tuige van het voortreffelijke batten van de Australiërs, die met prachtig aanval lend cricket de bezoekers tot geestdrift brachten. Debutant Bill Lawry, die opende, zorgde meteen al voor een ver rassing. Rustig en beheerst scoorde hij 57 runs. De Engelse aanval stelde teleur. Zelfs Staham en Trueman. de Engelse fastbowlers, slaagden er niet in de Aus tralische batslieden in moeilijkheden te brengen. De Aussies hadden voor hun 359 runs dan ook nauwelijks 5 uur nodig. ,Nu de overheid zich op een zeer breed terrein met onderscheidene scha keringen van de samenleving bezig houdt en bezig moet houden en dien tengevolge in een groot aantal indivi duele en groepsbelangen regelend in grijpt, is er", aldus de heer Berghuis, „in ons democratisch bestel sprake van een veelvuldig contact, en overleg met allerlei maatschappelijke organen en instanties. Talrijk zijn de vertegenwoor digers van materiële en ideële belangen op economisch, sociaal, cultureel en an der terrein die hun belangen bij de over heid bepleiten. Dit geschiedt met name in de sociaal-economische sector. Dr. Berghuis meent, dat in het daaruit voortvloeiende intensieve onderlinge ver keer tussen overheid en burgerij in de stijl van het contact met die overheid, en de vorm waarin men zijn wensen en verlangens aan de orde stelt en via de publiciteitsmedia naar buiten draagt, soms iets tot uitdrukking komt van een niet geheel in acht nemen van de zeer bijzondere positie van die overheid. Dr. Berghuis ziet voorts o.a., dat ook bij de politieke spot en het humoris tisch aan de kaak stellen van regerings- en andere hooggeplaatste personen zoals die in ons land gedreven wordt door WIm Kan de grens van het ontoelaat bare heel dicht wordt benaderd, zo niet overschreden. „De wyze waarop de heer Kan soms met de minister president omspringt mag", aldus dr. Berghuis, „uit een oog punt van menselijke zwakheden aan de kaak stellen erg geslaagd schijnen, maar het gaat soms een gebrek aan respect voor het ambt verraden, althans by anderen veroorzaken. De heer Berg huis noemde het tenslotte van belang, dat juist terwille van het grote goed der democratie ook de grenzen van de democratie en van de democratische spil in acht worden genomen. Een doel bewust hooghouden van het gezag is", aldus de heer Berghuis, „een levensvoor waarde voor de democratie". Dr. Berghuis bepaalde zijn gehoor bij enkele uitgangspunten voor een christe lijke staatkunde zoals de A.R.-partij die als belijdende reformatorisch-christe- lijke partij stelt. Hij deed dit ter gele genheid van de behandeling van een nieuw beginselprogramma van de A.R.- partij. Hij herinnerde eraan, dat het eerste beginselprogramma werd gesteld en geschreven uit de magistrale hand van één figuur, één man, die daarmee vertolkte wat leefde in de veelal nog onmondige harten van een brede volks groep. „Het huidige ontwerp van het begin selprogramma is een produkt van deze tijd", aldus de heer Berghuis, „in nuch ter collegiaal verband opgesteld, maar met inspraak van de mondige geworden volksgroep, welker opvattingen het ook thans vertolkt". ZATERDAG Garenmarkt: Excursie Ver. „Oud Lel den" naar Monnikendam en De Rijp. 8.30 uur v.m. Prediker: Herdenking eeuwfeest C.J.V. Prediker 12 la. 8 uur n.m. Leiderdorp. Zaterdag. Tennispark „De Munnik". ig Tenn ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je hovah's Getuigen. 5.30 nan. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Chris tus van de heiligen der laatste dagen, 10.30 uur v.m. MAANDAG Prediker: Viering eeuwfeest C.J.V. Pre diker 12 :-la. 2 uur en 8.15 uur n.m. Het Gulden Vlies. Ver. tot bevordering van de welsprekendheid. 8 uur n.m. Tweede Looierstraat (bij Meelfabriek) Straatpredlklng Open-Deur-Werk. 7.15- 7.45 uur n.m. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkzaal): Half uur van Bezinning. 12.50-1.20 uur n.m. Rehoboth: Ledenvergadering Chr. Plat telandsvrouwen- en mel8jesbond. 8 uur n.m. Stadszaal: Provinciale Vrouwendag V.V.D. Spr.: mevr. drs. J. F. Schouwe- naarFranssen en H. van Riel. 10 uur vm. Steenschuur 6: K. en O. Lezing dr. M. J. Adrlanl over „Mens, natuur en na tuurbescherming". 8 uur n.m. Oegstgeest (Hoge Morsweg)Aan- Doktersconflict in Finland Daar het tot nog toe niet gelukt ls het zogenaamde „doktersconflict" in Finland tot een oplossing te brengen en tot een bevredigende hervorming van de salarissen voor de ziekenhuisartsen in staats- en gemeentedienst te komen, hebben zestien afdelings- en assistent artsen van het centrale ziekenhuis in Lappeenranta in oost-Finland en twaalf in Vaasa in het westen begin juni hun post verlaten. De resp.8en7 chefartsen bij deze ziekenhuizen hebben ook opge zegd en vertrekken begin augustus. Ook in Helsinki zijn ontslagaanvragen inge diend. De huidige wettelijke regelingen bie den geen mogelijkheid voor de gevraag de salarisverbetering. Een compromis voorstel van de president van de hoge administratieve rechtbank is door het parlement niet aanvaard. Een wetswij ziging op korte termijn is niet moge lijk aangezien het parlement inmiddels op reces is gegaan. BINNENLAND Gisteravond ls b(j het oversteken van de weg voor zyn woning ln Meerveld (gem. Apeldoorn) de 67-Jarige H. Blinberg door een auto gegrepen, en op slag ge dood. Het slachtoffer laat een vrouw en negen kinderen achter. Een 56-Jarlge Duitse vrouw uit Ober- hausen. heeft zich. toen ze met kennissen een dagje ln Den Haag vertoefde, schul dig gemaakt aan winkeldiefstallen. In een van de grote magazijnen in de binnen stad wekte haar gedrag argwaan bij het personeel. De politie, die de vrouw aan hield, vond ln de auto van haar ken nissen wlnkelgoederen ter waarde van ongeveer f 1.000. De vrouw ls Ingesloten. Het derde tweedaagse ledencongres van de Ned. My. tot Bevordering der Tandheelkunde, dat gisteren ln het Rljn- botel te Rotterdam werd geopend, ls ge heel gewyd aan de betekenis van de f roelende Europese eenwording voor de andheelkundige professie. Een drie-Jarig meisje, Christina Ko lenbrander. is bij het spelen in een sloot langs de West-Varkenoordseweg te Rot terdam gevallen en verdronken. In Zwljndrecht is ln een sloot de twee-Jarige Eddy Tuyt. verdronken. Het Jongetje was bij zijn huls aan het spelen geweest. Toen zyn ouders hem misten werd de politie gewaarschuwd. Een uren lange zoektocht leverde niets op. Ten slotte vond men het kind ln een sloot. Medische hulp mocht niet meer baten. De gemeentepolitie te Roermond heeft een 24-Jarige Duitser, uit Nleder Krüchtcn aangehouden, die ervan wordt verdacht ln Roermond en ook elders in het land. o.a. te Venlo en Jutphaas een groot aantal Inbraken en diefstallen te hebben gepleegd. De Jongeman was nog maar kort geleden ontslagen uit de straf gevangenis te Roermond, waar hy een gevangenisstraf van een Jaar, eveneens voor gepleegde diefstallen had uitgezeten. Hy wordt ook gezocht door de politie in Duitsland voor daar gepleegde diefstallen. Gistermiddag is het drie-Jarig zoon tje van de familie Hermans te Geleen gegrepen door een vrachtauto en op slag gedood. De kleuter stak de drukke Ryks- weg over. De 43-Jarlge houthandelaar A. Kelm uit Breda ls gistermiddag om het leven gekomen toen hy met de door hem be stuurde personenauto ln botsing kwam met een grote vrachtwagen. Het ongeluk gebeurde op de weg van Antwerpen naar Turnhout onder Westmalle. Oorzaak van het ongeluk was het springen van een band van de auto van de heer Kelm. BUITENLAND Een Britse lector uit Ghana. Jeffrey John Holden. 1b gisteren ,,ln het open baar belang" uit Zuld-Afrika gewezen, zo heeft het ministerie van Binnenlandse Zaken in Johannesburg bekendgemaakt. De 28-Jarlge Holden werd in de vroege ochtend aangehouden ln een particuliere woning In Johannesburg, waar hij lo geerde. Tengevolge van zware stormen zijn ln het gebied van de Oostdultse stad Erfurt dertig bruggen vernield of bescha digd; 50.000 ha bouwland ls onder water gelopen. Erfurt en omgeving levert het merendeel van de groente- en frultpro- duktle van Oost-Dultsland. welgerd aan een Oostdultse delegatie die de „Europese conferentie 1961" wilde bij wonen, welke gisteren ln Oslo is ge opend. Volgens het Oostdultse persbu reau ADN zouden de Noren dit hebben gedaan op aandringen van het West dultse ministerie van Buitenlandse Zaken. In de afgelopen week zyn in West- Dultsland tenminste dertien mensen door de bliksem gedood en zeven gewond. Acht slachtoffers vielen ln Neder-Saksen. De minister van Landbouw van deze staat, Kubel. heeft bekendgemaakt dat de rege ring steun zal verlenen aan allen wier bestaan wordt bedreigd door het over stromen van landbouwgronden. De bevoegdheden van de 32 leden van de Zuldkoreaanse „Opperste nationale raad" zijn thans ln handen gelegd van een permanente commlsssie van zeven leden, onder leiding van de „sterke man" van de militaire Junta, generaal Pak Tsjoeng-hi. De Oostenrykse socialisten achten de verklaring van loyaliteit aan de repu bliek, eerder ln deze week afgegeven door de Oostenrykse aartshertog Otto von Habsburg, „onvoldoende". Zy zullen zich verzetten tegen zyn terugkeer. Dit ls mee gedeeld door de vlce-kanseller Bruno Pitterman tydens het partycongres van de socialisten ln Wenen. De conservatieve volksparty zou zich niet tegen de terug keer van de voormalige troonpretendent verzetten. De coalitiepartijen, socialisten en conservatieven, zullen de kwestie vol gende week bespreken. By de Zuldafrlkaanse kamer zyn twee wetsontwerpen ingediend die de niet-blanke bevolking een grotere per soonlijke en politieke vryheld beloven. Op grond van het ene zal aan nlet-blanken worden toegestaan zonder vergunning sterke drank te kopen. Tot nu toe kun nen zij alleen het lichte z.g. kafferbler vrij kopen. Het wetsontwerp verhoogt tevens de straf op dronkenschap voor blanken en niet-blanken van 50 tot 400 rand of een Jaar gevangenisstraf. Het andere ontwerp beoogt de instelling van plaatselijke bestuursraden, bestaande uit negers en werkend onder Jurisdictie van het plaatselijke blanke bestuur. Het transportkorps van het Ameri kaanse leger heeft voor de pers op een strand in Virginia eon experimenteel ap paraat gedemonsteerd, met behulp waar van op een soort televisietoestel een lan ding op de kust tot ln bijzonderheden waarneembaar was. ondanks het feit dat het volkomen donker was. Het apparaat werkt niet met lnfra-rode stralen, doch het kan elke vorm van licht, variërend van het licht van sterren tot het schijn sel dat door wolken wordt teruggekaatst, honderdduizend maal versterken. In het platsje Ravenna ln de Ame rikaanse staat Kentucky zijn gisteren ongeveer vyftlg mensen gewond door een hevige wervelstorm. Tot de slachtoffers behoorden ongeveer twintig kinderen, die bedolven werden onder het puin van een kerk, die tijdens een bijbelles Instortte. Elders ln het plaatsje, dat slechts ruim 900 Inwoners telt. werden ongeveer dertig mensen gewond. De materiële schade ls bijzonder groot. In een naby gelegen plaatsje kwam een negenjarig meisje als gevolg van de 6torm om het leven. VOOR HEDENAVOND: Hilversum I, 402 m. KRO: 14.00 Idem. 15.00 Gram. 15.10 Franse les. 15.30 V. d. jeugd. 16.00 Gre- ;orlaanse zang. 16.30 Instr. octet. 16.50 _Coorz. 17.10 Gram. 17.20 Sport. 17.30 Lich te muz. 18.00 Kunstkron. 18.30 Volksmuz. 18.45 En nu mijn geval, vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 20.00 Utrechts Sted. ork. en soliste. 21.00 U bent toch ook van de partij?, lezing. 21.10 Tips voor toeristen. 22.25 Boekbe- spr. 22.30 Nws. 22.40 wy lulden de zon dag ln. 23.00 Religieuze muz. met comm. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 14.10 Streekultz. 14.30 Amateur- ork. 14.50 Wielrennen: Olympla's tour door Nederland. 15.00 Gram. 16.40 Boekbe- spr. 17.00 Jazzmuz. m. comm. 17.30 Week- Journ. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 19.00 Kunstact. VPRO: 19.30 Passepartout, lezing. 19.40 Korter werken - anders le ven, lezing. 19.55 Deze week, lezing. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.35 Me- tropole-ork. 21.15 Soc. comm. 21.30 Dans- muz. 22.00 Sportact. 22.30 Nws. 22.40 In terview en zang. 23.10 Lichte muz. 23.40 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA AVRO: 17.00-17.30 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Televlzier. 20.30 Gevar. progr. 21.00 Film. 21.30 Muzlk. progr. 22.00-22.20 Franse chansons. VOOR ZONDAG 11 JUNI Hilversum I, 402 m. KRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.25 Hoog mis. NCRV: 9.30 Nws. en waterst. 9.45 Gram. Convent van Kerken: 10.00 Sa menkomst van het Leger des Hells. NCRV: 11.30 Gewyde muz. 11.40 Gram. 11.55 Gewyde muz. KRO: 12.15 Bultenl. comm. 12.25 Klein koor. 12.40 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.05 De hand aan de >eg, lezing. 13.10 De Wadders, hoorsp. __.30 Lichte muz. 13.50 Boekbespr. 14.00 Le Rol Davld. Bybels oratorium. 15.20 De Vliegende Hollander, praatje. 15.30 Muzi kale aspecten, muzikale lezing. 16.00 Sport. 16.30 Gods spreken met ons, le zing. IKOR: 17.00 Ned. Herv. Jeugddienst. 15.00 Het Geladen Schip, kritieken. 18.30 De Kerk aan het werk, act. 18.40 Wlka worden is niet moellyk klankb. NCRV: 19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Jeugdkoren. 19.30 Gemeenschap der Heiligen, lezing. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Gram. 20.30 Act. 20.35 Promenade-ork., koor en sol. 21.30 Triptiek voor moord, hoorsp. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Avondgebed. 22.55 Metropole ork. 23.35 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 8.00 Nws. 8.18 Voor het platte land. 8.30 Gevar. progr. 9.45 Geestelijk leven, lezing. 10.00 Gram. 10.35 Brieven van beroemde kinderen. 10.55 Promenade ork. 11.30 Cabaret. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.30 Sportsplegel. 12.35 Gram. 13.00 Nws. 13.07 De toestand ln de wereld, le zing. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Verz. progr. v. d. strijdkrachten. 14.00 Gezien, gehoord, gelezen, symposion. 14.40 Ope- raconc. 15.40 BIJ de branding, klankb. 16.00 Dansmuz. 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Lichte muz. 17.30 Harry en kwartjes ln de ruimte, hoorsp. v. d. jeugd. 17.50 Nws.. sportultsl. en sportjourn. VPRO: 18.30 Korte kerkd. v. d. Ned. Prot. Bond. IKOR: 19.00 V. d. Jeugd. 19.30 De Open Deur. gesprek. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.40 Zin en onzin in goede manieren, praatje. 20.55 Lichte muz. 21.10 Amus. muz. 21.25 Latijns-Amerikaanse muz. 21.55 Gram. 22.30 Nws. en meded. 22.45 Act. 23.00 Volksliederen. 23.15 Gram. 23.55-24.00 Nws. Radio Bloemendaal - 9.30 uur ds. A.Vos te Wassenaar; 11 uur ds. G. Toornvliet te Bloemendaal, dienst voor belangstellenden 12.15 uur ds. L. J. Boyinga te Rijswyk. Jeugdsamenkomst in de Pnlëlkerk te Amsterdam. 2.45 uur Kinderdlenst. 3.30 uur ds. A. Vos. TELEVISIEPROGRAMMA RKK10.30 H. Mis. NTS: ca. 15.30-18.45 Eurovisie: Reportages v. de int. tennls- week te Stockholm; Ronde v. Italië; fol kloristisch waterfeest te Amalfi. NCRV: 20.00 Filmdocumentaire. 20.15 Kamermuz. 20.25 Dossier Karpaan TV-spel. 21.50 Dag sluiting. NTS: 22.00 Sport in beeld. Engeland. BBC Home Service, 330 m. 12.io Kritieken. 12.55 Weerber. 13.00 deelhoudersverg. N.V. Ingenieursbureau voor Bouwnyverheid. 10.30 uur v.m. DONDERDAG Hogewoerd 175: Byeenkomst Jehovah's Getuigen. 7.25 uur n.m. Stadsgehoorzaal. Zangconcours Ring van Chr. Zangverenigingen. 6.30 uur nam. VRIJDAG. Delft (Prinsenhof)K. en O. Ned. Co- medle „Elokerlyc". 9 uur nam. BIOSCOPEN Luxor: „Bandeloos". 18 Jaar. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „Suddenly last summer". 18 Jr. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Casino: „Verboden moederliefde". 14 Jr. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur; donderdag cyclus: „Mensen zoals jy en ik". Studio: „Het gezicht". 18 Jaar. Werkd.: 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45 7 en 9.15 uur. Lldo: „De hel van Salpan". 18 Jr. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Rex: „Grenspiraten". 14 Jaar. Werkd 2.30, 7.15 en 9 15 uur; zondag 2.30, 4.45. 7.15 en 9.15 uur; donderdagcyclus: „Razzia op Monmartre". Astra-Theater - Wassenaar: Vrydag 8 u.. zaterdag 7 en 9.15 en zondag 7 en 9 15 uur. „Echt Iets voor Conny". Elke leef tijd. Maandag en woensdag 8 uur. „Op De Drempel van het Leven". Donder dag 8 uur. „De Koe en de Gevangene". Elke leeftyd. Voor de jeugd: Zondag en woensdagmiddag 2.30 uur. De Hond van Vlaanderen". Elke leeftyd. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling van werk van Florls Verster (tot 3 lull). Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1; Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 —12 en 2-4 u Zon- en feestdagen 2-4 u Ryksmuseum voor de Geschiedenis der Natuurwetenschappen (Steenstraat la): Tentoonstelling „Uit de kinderlaren van de elektriciteit" (Werkd 10—16 uur; 's zondags 1316 uur) (tot en met 29 ok tober). WEEKEINDEDIENST DER TANDARTSEN. Voor spoedgevallen neemt waar tand arts A. Riddel, tel. 01719 - 3800. AVOND- EN NACHTDIENST VAN DE APOTHEKEN. Te Leiden ls geopend apotheek Kok. Rapenburg 9, tel. 24807. De Oegstgeester Apotheek, Wllhelmlna- park 8. tel. 26274 is 's zondags geopend van 1213 en 's avonds na 18 uur. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN. Voor spoedgevallen zijn van zaterdag middag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur bereid waar te nemen de doktoren Veld- huyzen. tel. 20617; Coutlnho. tel. 30363; Van Leeuwen, tel. 20412; Hartman, tel. 26371 en PlelteT, tel. 31337. Te Oegstgeest de doktoren Van Walch- ren. tel, 22030 en v. d. Vlietde Vries, tel. 22331. BH geen gehoor van Uw hulsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. Nws. 13.10 Vragenbeantw. 13.40 Gram. 14.00 Wenken v. d. tuin. 14.30 Ork. conc. (15.25-15.45: Lezing). 16.15 Klankb. 17.00 Voordr. 17.15 Hoorsp. 17.45 Lezing. 17.50 Praatje. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. en lourn. 18.45 Lichte muz. 19.30 Gesproken irlef. 19.45 Godsd. progr. 20.25 Lieldadig- muz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 in. 12.00 Verz. progr. 13.30 Gevar. progr. .00 Hoorsp. 15.00 Hoorsp. 15.30 Film- progr. 16.05 Gevar. muz. 17.00 Interviews en gram. 18.00 Samenzang. 18.30 Gevar. progr. 19.30 Nws. 19.35 Lichte muz. 20.30 Godsd. samenzang. 21.00 Verz. progr. 22.00 Lichte muz. 22.30 Nws. 22.40 Lichte muz. 23.30 Lichte muz. 23.50 Meditatie. 23.55- 24.00 Nws. Nnrdivestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Ork. conc. en kamermuz. 13.00 Nws. 13.10 Operamuz. 14.30 Volksliederen. 15.00 Amus. muz. 16.30 Dansmuz. 18.15 Zangrecital. 19.00 Nws. 21.00 Popul. muz. 21.45 Nws. 22.15 Gram. 23.00 Dansmuz. 23.15 Gevar. muz. 24.00 Nws. 0.05 Ork. en koor. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3. 280 en 235 in. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 13.40 Hoor spel. 15.50 Operamuz17.55 Ork. conc. 19.25 Lichte muz. 19.55 Gram. 20.00 He dendaagse Franse musici. 22.35 Gram. 23.52-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 in.: 12.02 Gram. 12.15 Amus. ork. 12.30 Weerber. 12.35 Amus. ork. 13.00 Nws. 13.15 V. d. sold. 14.00 Gram. 15.00 Lichte muz. 15.30 Sportrep. 17.00 Sport en nws. 17.10 Gram. 17.50 Gram. 18.00 Pianoreci tal. 18.30 Godsd. ultz. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 De zesde dag. 22.00 Nws. 22.15 Lichte muz 22.45 Gram. 23.00 Nws. 23.05 Nieuwe Gram. 23.55-24.00 Nws. 484 in.: 11.55 Gram.. 13.00 Nws. 13.15 Verz. progr. en sportultsl. 17.00 Nws. 17.40 Ork. conc. 19.00 Kath. halfuur. 19.30 Nws. 20.00 Chansons. 20.30 Gram. 20.35 Gevar. progr. 21.45 Gram. 22 00 Wereldnws. 22.10 Licht progr. 22.55 Nws. 23.00 Jazz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 12 JUNI Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.30 Ge wyde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.30 Gram. 8.45 Idem. 9.00 V. d. zieken. 10.20 Theol. etherleergang. 11.05 Bariton en piano. 11.35 Feulll. 11.55 Lichte muz. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land en tulnb. meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Promena de-ork. en solist. 13.40 Gram. 14.05 School radio. 14.30 Metropole ork. 15.15 Gram. 15.35 Kamerkoor. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Gram. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber 17.45 ren. 19.30 Radiokrant. 19.50 Volksmuz. 20.15 Alleen maar vandaag, hoorsp. 21.30 Planorecital. 22.00 Parlementair comm. 22.15 Gram. 22.30 Nws. en S.O.S.-ber. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespr. 23.05 Muzikale lezing. 23.35 Gram. 23.65-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. en orgelspel. 8.30 Gram. 9.00 I Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 In het krachtenveld van de techniek, overdenking. VARA: 10.20 Gram. 11.15 Voordr. 11.35 Pianorecital. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tulnb. meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Hammondorgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Voor de middenstand. 1320 Instr. kwint. 13.45 Naar de Rio Plata, reisbeschrijving. 14.00 Strykkwart. 14.20 De verdachte volgt het spoor, hoorsp. 15.50 Gram. 16.00 Zestig minuten voor boven de zestig. 17.00 Oude liedjes. 17.15 Gram. 17.25 Roemeens ork. 17.50 Mil. comm.. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 Jazzmuz. 18.50 Openbaar kunstbezet, lezing. 19.00 Parlementair overzicht. 19.15 Regeringsuitz.: 19.15 De Zilvervloot, met het Leedy-trlo en Meneer Jacob. 19.30 Wielrenrep. 19.40 Amus. muz. 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.35 Discussie over het proces Eichmann. 21.05 Gram. 21.40 Ra- tilofllharm. ork. en solist. 22.30 Nws. 22.40 Radlofilharm. ork. (verv.). 23.35 Gram. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP. (Over de 4e Ujn van 1820 uur). I. Wolfgang Amadeus Mozart. 1. Sonate voor plano en viool ln f gr. t. KV 376. Allegro. Andante .Rondo. Allegretto gra zioso. Johanna Martzy, viool. Jean Anto- nlettl, plano 2. Symphonle nr. 35 in d gr t. KV 385 („Haffner Allegro con spirlto. Andante. Menuetto. Finale. Presto l'Orchestre des Concerts Lamoureux o.l.v. Igor Markevltch. 3. Concert voor klarinet en orkest ln a gr. t. KV 622. Allegro. Adagio. Rondo. Allegro. Heinrich Geuser. klarinet. Symphonie Orkest van Radio Berlijn o.l.v. Ferenc Frlcsay. II. Joseph Haydn. 1. Concert voor hobo en orkest in c gr. t. Allegro spiritoso. An dante. Rondo. Allegretto. Kurt Kalmus, hobo. Münchener Kammerorchester o.l.v. Hans Stadlmalr. 2. Symphonle nr. 103 in es gr .t. (mit dem Paukelwlrbel)Adagio. Allegro con spirlto. Andante. Menuetto. Allegro con spirlto. Symphonle Orkest van de Beierse Radio o.l.v. Eugen Jochum. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Act. 20.30 Filmrep. 21.10 Gevar. muz. 21.40 Kruispunt der tijden, TV-spel. 22.05 öplloog. Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Ork. conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 13.40 Schoolradio. 14.00 Schoolradio. 15.00 Hoorsp. 16.30 Zangre- cital. 16.45 V. d. oudere luisteraars. 17.00 V d. jeugd. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Samen zang. 19.30 Gevar. progr. 20.30 Inter views. 21.15 Hoorsp. 22.00 Nws. en ber. 22.30 Voordr. 22.45 Pari. overz. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.45 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 217 m. 12.00 Gram. 12.31 Gevar. muz. 13.31 Intermezzo. 13.35 Crlcketuitsl. 13.40 In termezzo. 13.45 V. d. kleuters. 14.00 V. d. vrouw. 15.00 Motorraces. 15.10 Lichte muz. 15.31 Muz by het werk. 16.10 Motor races. 16.15 Mr. Dale's dagb. 16.31 Uitsl. races en cricketuitsl. 16.35 Gram. 17.31 Dansmuz 18.00 Cricket. 18.32 Weerber. en nws. 18.36 Sportnws. 18.45 Hoorsp. 19.00 Nws. en Journ. 19.25 Sport. 19.31 Hoorsp. 20.00 Hoorsp. 20.31 Lichte muz. 21.00 Ge var. progr. 21.31 Ork., koor en sol. 22.15 Pianospel. 22.30 Nws. en muz. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk 309 m. 12.00 Jazzmuz. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 16.0C Ork. conc. 17.00 Nws. 17.50 Lichte muz. 19 00 Nws. 19.30 Ork. conc. 21.45 Nws 22.15 Jazzmuz. 23.05 Gram. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. FrankrUk 3, 280 en 235 m. 12.10 Ork. conc. 13.30 Gram. 13.50 Gram. 14.25 Gram. 14.30 Gewijde muz. 15.00 Gram. 15.30 Ork. conc. 16.00 Orgelspel. 16.15 Ork. conc. 17.30 Gram. 18.05 Ka mermuz. 19.00 Nws. 20.05 Ork. conc 22.35 Gram. 23.10 Solistenconc. 23.35 Gram. 23 53-24.00 Nws. Brussel 324 en 484 m. 324 m.: 12 00 Nws. 12.02 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 V. d. landb. 12.42 Gram. 12.50 Beursber. 13.00 Nws 13.15 Lichte muz. 14.00 II Fllosofo dl Campagna. opera. 15.15 Gevar. muz. 16.00 Beursber. 16.06 V. d. zieken. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17.45 Franse les. 18.00 Operettemuz. 18.20 V. d. sold 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Wedstr. schoolkoren. 20.00 Ork. conc. 21.30 Amus. ork. 22.00 Nws. 22.15 Kamermuz. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelleden. 481 ui.: 1155 Gram. 12.40 Idem. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.03 Ork. conc. 14.45 15.15 en 16.07 Gram. 17.00 Nws 17.10 Gram, 17.20 Strljkkwart. 18.45 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Operettemuz. 20.50 Gram. 21.15 Disco-club. 22.00 Wereldnws. 22.10 Jazz 22.55 Nws.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2