Weens Festival: IN DE MOESTUIN ctf FILMKIT ALS REGEN-VERWEKKER H aa>- r ZATERDAG 10 JUNI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 2 Nederlands Kamerkoor onder de eerste gasten J BIJNA ELKE AVOND EEN ANDERE OPERA Weense ABC 0nó ómallilmltoekjé MAÏZENA DU RYEA (Van onze Wcense correspondent) Het is ondoenlijk om ook maar bij benadering een indruk te geven van het rijke programma dat tijdens het huidige festival in Wenen in de loop van vier weken wordt afgewerkt. In tegenstelling met het Holland Festival concentreert alles zich hier op de hoofdstad, omdat enkele andere steden zoals Salzburg, Bregenz en Graz eveneens festivals hebben, doch met een zo individueel karakter, dat ze liever zelfstandig blijven. Dit brengt natuurlijk hogere kosten met zich mee want dergelijke demonstraties moeten nu eenmaal gesubsidieerd worden doch in Oostenrijk is men scheutig, wanneer het buitenland er mee gemoeid is en het geheel een spectaculair karakter vertoont. Het gebouw van de Musikverein in Wenen, een van de vele culturele plaatsen in de Oostenrijkse hoofdstad, waar thans het Festival wordt „gevierd". In Wenen zou men op drie plaat sen tegelijk moeten zijn om ten minste een gedeelte van het gebo- dene te kunnen genieten, want de concerten zijn over twee gebouwen verdeeld, namelijk het Konzerthaus dat speciaal voor de moderne mu ziek het leeuwendeel heeft, en de Musikverein, het traditionele con certgebouw dat de beste akoe stiek heeft. De grote moeilijkheid begint echter met de opera, want terwijl er in het Konzerthaus goe de muziekuitvoeringen, buitenland se orkesten, koren en solisten te beluisteren zijn, heeft de Opera voor dezelfde avonduren een over dadig programma opgesteld, waar van een muziekliefhebber uit het buitenland dadelijk begint te wa tertanden. Gedurende de dertig dagen van dit festival worden er namelijk 26 verschillende opera's opgevoerd, dat wil zeggen, bijna elke avond een ander werk. Het programma is dus vol afwisse ling cn vrijwel zonder één reprise, maar dit heeft voor de leden van het ensemble tot gevolg dat zij een hele maand lang niet tot rust komen. Want al behoren deze werken grotendeels tot het vaste repertoire, de zangers leven toch in een voortdurende span ning. Nauwelijks is een algemene re petitie en de daarop volgende voor stelling achter de rug, of er komt weer een geheel nieuwe opera, weer met een repetitie en een geheel andere mise- en-scène, die natuurlijk niet zo „ge held" zit als bij een reprise. Gecompliceerd programma Bovendien is het programma muzi kaal gezien vrij gecompliceerd. Van Uit het Weense A.B.C. voor buitenlanders tijdens het festival het volgende: Alda: een opera van Verdi, ook tegenover de Weense Opera een lunchroom, die de meisjes veel beter kennen; fooi: in Wenen onbekend; Haydn-museummaandags ge sloten; Heuriger: hier vindt men de Weners, wanneer ze niet in het koffiehuis (zie aldaar) zitten hotelkamer: in Wenen niet te krijgen; koffiehuis: hier zit de Wener, wanneer hij toevallig niet moet werken; opera-kaartjes: in Wenen niet verkrijgbaar; Staatsoperahier wordt het opera-bal gehouden; tot 1969 uitverkocht; Tosca: een café in de Prater- stras.--e en een opera van Puccini, in alle twee wordt er met messen gestoken en met pistolen geschoten. ze winnen het zelfs van de Weners die wel grote bewondering hebben voor de muzikale kostbaarheden, maar minder gevoelig zijn voor zijn pathos. Buitenlandse gasten Toch wordt dit festival slechts ge deeltelijk door de Opera beheerst, want intussen komt de Volksoper met 14 verschillende operettes en lichtere ope ra's voor de dag, terwijl keinere kost baarheden zoas Cosi Fan Tutte, Figaro en Entfllhrung aus dem Serai van Mozart ook nog in de Redouten-zaal van de Hofburg worden opgevoerd. Volgens gewoonte heeft men tevens een aantal buitenlandse orkesten uit genodigd, deze keer o.a. het Symphony Orchestra van Londen onder Stokows- kl, de Los Angees Stings met Henry Lewis, het orkest van Berlijn onder leiding van Fricsay en het staatsor kest uit de Sowjet-Unie dat tweemaal #met de violist David Oistrach optreedt. Aan het begin traden dadelijk twee buitenlandse koren op, vooreerst het Sloweense koor uit Ljoebljana onder leiding van de Oostenrijkse dirigent Matacic, die echter van Joegoslavi sche afkomt is. Daags daarop volgde het Nederlands kamerkoor, gedirigeerd door Felix de Nobel. Opvallend was dat ook het Joegosavisch koor met reli gieuze meerstemmige liederen begon; voor de rest van het uitstekend ge zongen programma hield dit ensemble zich krampachtig vast aan nationale volksliederen. Het Nederlandse koor toonde zich ook in de keuze van het repertoire zeer international, want op enkele meesterstemmige stukken volg den liederen van Britten, Milhaud en Dallapiccola. Waardering voor Nederlanders Ondanks het gure weer was de Mo- zartzaal zeer goed bezet en het ap plaus bewees dat de klank en de inter pretatie van ons Kamerkoor hooglijk op prijs werden gesteld. Wat waarde ring betreft is het Weense publiek niet alleen dankbaar, maar ook des kundig. Het laat zich niet door het weer tegenhouden om een concert bij te wonen. Bovendien treedt de jeugd steeds meer op de voorgrond Bij de uitvoering van A. Schönbergs Gurre- lieder was de grote zaal van de Stadthal tot de laatste plaats bezet en onder de 9.000 toehoorders telde men voornamelijk jongeren, die met deze muziek dwepen en er veel meer van begrijpen dan ouderen willen toege ven. Bij de samenstelling van het pro gramma laat men zich niet alleen door vraag en aanbod leiden, doch ook door een algemeen thema. Vorig jaar vorm de het werk van Mahler het middel punt, nu heeft men zich meer gecon centreerd op Liszt, omdat dit jaar het feit wordt herdacht dat hij 150 jaar geleden in het Oostenrijkse dorpje Raiding werd geboren. Van deze vir tuoos worden niet alleen de moeilijk speelbare piano-concerten ten gehore gebracht, maar ook werken die hun grote waarde niet hebben verloren, zo als de Mis van Gran, zijn Tasso en het geniale concert is Es. Grotesk Tegenover deze demonstratie van muzikale cultuur staat echter het feit, dat juist aan het begin van dit fes tival duizenden universiteitsstudenten in staking gingen om tegen de ver waarlozing van de wetenschap in Oos tenrijk te protesteren. Ze zijn van mening dat de regering blijkbaar wel geld genoeg heeft om spectaculaire muzikale prestaties te subsidiëren, niet echter om de wetenschappelijke toe komst te waarborgen. Men moet het grotesk noemen dat deze intellectuelen vlak voor de Opera een sit-down-sta king organiseerden om de regering te laten weten dat cultuur niet alleen in muziek bestaat, maar ook in weten schappelijk onderzoek. Zuinigheid is een goede eigenschap, maar al te grote zuinigheid brengt bepaalde nadelen mee, zoals een oud rijmpje het nog al kernachtig uitdrukt. In de tijd, dat die poëtische uitspraak over de door zuinigheid eventueel te bouwen kastelen werd geboren, bestond het plakken van smalfilms waarschijnlijk nog niet. Want één van de stelregels daarbij is juist, dat men niet zuinig, maar zelfs gierig met het plakmiddel dat filmkit heet moet omgaan. Dit is zó belangrijk, dat we het vermelden, vóór we eigenlijk over de plakpers en de lijm begonnen. Om die zuinigheid-tot-het-uiterste met filmkit er alvast in te prenten, want dan alleen kunt U later goede filmlassen maken! Nu u dus weet dat een zeer grote zuinigheid ook zijn voordelen kan heb ben. gaan we eerst even de hulpmid delen voor het aan elkaar zetten van films bespreken. De plakpers is een instrumentje, dat niet alleen plakt, maar ook en voor af de film snijdt. Wie een blank gedeelte uit zijn film wil verwijderen, kan zonder enig bezwaar de delen los knippen met een gewone schaar. Maar wil hij nu de losse einden aan elkaar zetten, dan moeten beide opnieuw maar dan volkomen haaks afge sneden worden door de mesjes, die aan of op de plakpers zijn bevestigd. Om te zorgen, dat er geen afwijking ontstaat, zodat de film. al is het nog maar zo weinig, scheef komt te liggen, zijn op de plakpers kleine tandjes aange bracht. Deze hebben onderling precies dezelfde afstand als perforatie gaatjes in de smalfilm en zijn éven kleiner dan deze gaatjes. De film kan daarom volkomen glad en vlak neer gelegd worden en de tandjes houden de film op z'n plaats. Bovendien is er een verend aandrukplaatje. dat op de film wordt gedrukt en vastsnapt. zodat de film niet meer verwikken kan. Dan wordt met een korte, snelle beweging het meestal ongelijk afgesneden eindje van de film nu volkomen recht afge sneden. Dit zelfde gebeurt met het andere einde van de film op precies Advertentie Kunstmest voor Kamerplanten 65°/o - 100 grs. 65 ets. bepaalde Italiaanse opera's zoals Don Carlos, Bohème, Aida, Turandot, kan men beslist zeggen dat zij in 't gehoor liggen en dus voor het muzikale ge heugen geen grote moeilijkheden ople veren, zelfs wanneer men telkens wis selt, maar de partituur van Wagner is veel ingewikkelder en stelt de hoogste eisen aan het geheugen en de aan dacht. Nu worden Juist van Wagner vrijwel alle grote opera's ten gehoren gebracht. Het is een delicatesse niet alleen voor de Wagner-vereerders, maar ook voor echte muziekliefhebbers, want ze krij gen hier Parsifal, Tristan, Rheindgold, Walkure, Siegfried, Götterdammerung en Fliegendeer Hollander te horen. Dat Meistersinger niet op dit lijstje voor komt, is zuiver toeval, want deze opera behoort tot het vaste repertoire en werd juist nog op de avond opgevoerd, voordat het festival begon. Er worden dan ook aan de zangers en niet te vergeten can het koor de hoogste eisen gesteld, want ze springen van een Italiaans werk over naar Wagner, vandaar opeens naar een Don Giovanni of Figaro van Mozart, dan naar Beethovens Fidelio of, wat nog moeilijker is, naar een van de werken van Richard Strauss, die een zeer in gewikkelde partituur heeft. Maar men is nu eenmaal in Wenen verzot op Strauss met zijn impressionistische muzikale schilderingen en zijn hoogst gecompliceerde orkestratie. Uitstekende bezetting De bezetting is over 't algemeen uit stekend, in veel gevallen staat zij op zeer hoog, zelfs op het beste peil. Ka- rajan als directeur van de Opera is een magneet, die de beste krachten aantrekt. Door zijn connecties met de Scala van Milaan staat hij in voort durende verbinding met de beste Ita liaanse zangers en zangeressen, die hij voor een half jaar of voor een paar maanden aan de Weense Opera beeft weten te verbinden. Zonder kwaad aardig te willen zijn spreekt men toch in Wenen over een Italiaanse invasie, die zo sterk is dat bij voorbeeld Oos tenrijk (of Duitse) krachten geen kans hebben om in een Italiaanse ope ra op te treden. Een vinnig ABC voor vreemde lingen tijdens het festival schrijft dan ook onder I. Italiaans is de voertaal in de Weense Opera. Dit neemt echter niet weg dat Ka- rajan de beste krachten heeft gewon nen, zowel de dames Tebaldi, Ciutti en Simoniato als de heren Dl Stefano, Bastlanini, Protti en ook nog Zam- pieri, ofschoon hij de laatste tijd iets tegenvalt. Des te meer kans hebben de Weners en ook de Duitsers voor het werk van Wagner, waarmee de Italia nen minder goed overweg kunnen. Vooral de Duitsers beheersen door hun vlijt de moeilijke Wagner-partituur en De erwten en peulen staan in volle boei. Als men op tijd ge zaaid heeft, kunnen de eerste spoedig geplukt worden. Laat vooral uw peulen niet te dik worden; ze zijn dan voor de consumptie niet meer te gebrui ken en dat moet men zien te voorkomen. Als het klimmende soorten betreft, zal men er nog eens touw of katoen langs moe ten spannen: het gewas moet men zo veel mogelijk overeind zien te houden. Als het tegen de grond slaat, krijgt men het niet zo gemakkelijk meer over eind en dat zou jammer zijn. De later gezaaide erwten en peulen kan men nu nog eens een lichte overbemesting geven. Voor dit doel kan men wel ge bruikmaken van de bekende korrelmest soorten. Als men dit voorjaar normaal bemest heeft, kan men nu volstaan met on geveer twee honderd gram per tien vierkante meter. Later kan men dan nog een lichte over bemesting geven. Ook uw snij- en spercieboontjes. die boven de grond komen, zullen een beetje extra voedsel moeten hebben om op gang te komen. Hoe sneller ze nu doorgroeien, des te beter. Overigens kan men nu voor de tweede maal bonen zaaien, doch dan dient de grond voldoende voedzaam te zijn: In droge grondsoorten is weinig te begin nen; daar zal men de grond dus eerst voldoende vochtig moeten maken. De afgedragen tuinbonen kan men eventueel wel opruimen. Overigens zullen vele planten nog volop dragen. Dat is af hankelijk van de zaaitijden en zal men dus zelf moeten bekij ken. Op een zonnig bedje kan men nu ook wel postelein zaai en; dat is een echte zomer groente. die de volle zon nodig heeft. Het fijne zaad moet men vooral niet te diep onder wer ken. Het is voldoende als het Juist onder de óppervlakte zit. Als het droge grond is. kan men die beter afdekken met vochtige zakken of lappen, die dan ook vochtig gehouden moeten wor den. Zodra het rode waas zicht baar wordt, moet men dat dek verwijderen. G. Kromdijk Foto's Turkenburg, Bodegraven IN DE MOESTUIN dezelfde manier. Van één van deze twee stroken wordt nu door middel van een bij het plakapparaat behorend schrapertje of mesje de gelatinelaag, waarop het filmbeeld is gevormd, over een breedte van ongeveer één milli meter weggehaald. Daardoor komt dus een uiterst fijn laagje van de filmon derlaag bloot te liggen. Dit is noodzakelijk, omdat alleen dan de kleefstof filmkit zijn dienst kan doen. Deze lost nl. wan neer een druppeltje ervan op de afge schuurde plek wordt gebracht een heel dun laagje van het fllmopperviax op, waardoor deze kleverig wordt. Drukt men nu. met behulp van de plakpers het andere ook geheel vlakliggende stuk film met de achterkant op dit kleverige laagje, en klemt dit enkele seconden met het plakpersbeugeltje stevig aan, dan vormen de twee stuk ken weer één geheel. Zo'n filmlas, zoals men een aanel- kaar geplakt gedeelte noemt, is vrijwel even sterk als de film zelf en kans op plotseling breken is dan ook mogelijk, wanneer er een sterke trekkracht op uitgeoefend wordt. Waarom zijn we nu begonnen met een ode aan de bijna te grote zuinig heid? Omdat in dat kleine zinnetje van zoeven: „Wanneer een druppeltje ervan op de afgeschuurde plaats ge bracht wordt" het grote gevaar van „teveel" schuilt. Dat druppeltje moet eigenlijk geen druppeltje zijn. Het moet minder zijn. Veel minder! En als we erbij zouden zitten als u aan het plakken gaat, zouden we waar schijnlijk zeggen: Nog minder. Het kwastje, of staafje, dat bij het flesje met filmkit hoort, moet goed afgestre ken worden. Want een druppeltje van deze olieachtige filmkit vloeit onder de klem van de film door en maakt vlek ken op het naastliggende en misschien ook nog wel op het dan volgende film beeldje. Opgedroogde filmkit geeft spo ren alsof een vette slak over uw film heeft gekropen. En bij de projectie van de film verschijnen in de beelden allerlei ongestemde sliertjes en vlekjes in de omgeving van de lassen, die gemaakt zijn. Omdat het teveel aan filmlijm ook op de film zit, wordt een gedeelte ervan afgeschuurd door de film-aandrukplaat van de projector. En voor het filmvenster verzamelen zich dan de uiterst fijne, maar ook zeer harde stukjes filmkit, die als een soort wil kolengruis uw film gratig van slijpsporen voorzien in de vorm van lange kabels en krassen! En dat is helemaal niet zo leuk, want „kabels" op een film zyn nooit meer te verwijderen. En veel kabel vormen de bekende indruk, die ook by het kijken naar zeer oude of af gedraaide bioscoopfilms ontstaat: het „regent" op de film. Nogmaals dus: Spaar uw films voor die regen en zorg, dat geen overtollige hoeveelheid filmkit op de las terecht komt. Over die filmkit zelf en ook over andere manieren van plakken de volgende keer meer. maakt Uw groenten zo lekker. VARIA EEN RAT PER INWONER In Nederland wonen evenveel men sen als ratten. Dat wil zeggen, een schade van jaanfjks 50 miljoen gulden en een alom verspreide infectiebron voor besmetteiyke ziekte met name paratyfus, de ziekte van Weil en var kenspest. Er is byna niets veilig voor deze vraatzuchtige dieren. Ze bijten zelfs gaatjes in gas en waterleidings buizen. Ze hebben biggen en bijna volwassen konynen afgemaakt. By een aanval op kuikens zyn er onlangs nog een 140 door ratten weggesleept. Het biykt dat zy al hun slachtoffers niet meteen doden, maar een verlammende beet toebrengen en dan opbergen. Een levend dier kan immers langer be waard worden. Men schat, dat in ons land bijna 135 miljoen kilo graan door ratten wordt verslonden. Het bestryden van dit gevaariyke ongedierte is zeer moei- lyk, aangezien ratten bijzonder slim zyn. De wetenschappeiyke bestryders stellen reeds alles in het werk maar zonder de hulp van de gehele bevol king zullen de resultaten onbevredi gend biyven. Ook op de boerdery is er nog wel het één en ander te doen om de bestryding met meer succes te la ten verlopen, aldus de „Nieuwe Veld bode".

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 20