„RUSSISCH PROTEST INZAKE BERLIJN IS ONBEGRIJPELIJK" Veiligheidsraad tegen onderdrukking Angola WEERBERICHT Bonn wijst op onwaarachtigheid van Moskou: tot 1959 werden geen bezwaren vernomen Portugees houdt voldat golf van terreur van buitenaf komt FLIM Dinsdag einde van de R.T.C.? ANNA PAUL KAN ZELF NIET VOOR HAAR KINDJE ZORGEN (9ud teuws Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 10 JUNI 1961 No. 30376 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 6705S Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 ZO DENKT WASHINGTON EROVER Washington vindt de dezer dagen overhandigde Russische protest nota, waarin gezegd wordt, dat West-Duitsland de speciale status van Berlijn schendt door daar commissies van het Westduitse parlement te laten vergaderen, maar „moeilijk te begrijpen", zo heeft de woordvoer der van het State Department (Buitenlandse Zaken), Lincoln White, gisteren meegedeeld. Hij zei, dat de V.S. deze vreedzame bijeenkom sten op geen enkele wijze provocerend of onverenigbaar met de speciale status van Berlijn achten. Lincoln White wees erop, dat Rusland het wel goed vindt, dat de Oostduitse Volkskamer in Oost-Berlijn vergadert! Hij vond dit merk waardig, omdat de speciale status van Berlijn zowel voor de Oostelijke als de Westelijke sector van de stad geldt. legde ook de nadruk op het recht van het gehele Westduitse parlement om in West-Berlijn zitting te houden, iets waartegen de Oostduitsers en de Russen ook van leer waren getrokken. Voor 16 Juni staat trouwens een primaire zitting van de Bondsraad (Eerste Kamer) in West-Berlijn op het programma. Perschef Von Eckhardt zette uiteen, dat de Russen er kennelijk op uit zijn met hun protesten een onderhandelings positie in de Berlijnse kwestie op te bou wen. Ook bedenkingen tegen bezoeken van Liibke en Adenauer Onze correspondent in Bonn telefo neerde hedenochtend: De Russische protesten tegen het bij eenkomen van Westduitse parlementaire commisies in West-Berlijn werden giste ren met alle scherpte afgewezen door Bondsdagvoorzitter Gerstenmaier. Deze Recordprijs voor 'n Rembrandt verwacht (Van onze correspondent in Washington) De kunsthandel van Parke-Bernet op Madison Avenue in New York zal in november een zeer kostbare Rembrandt te koop hebben, namelijk het schilderij, dat tot titel draagt „Aristoteles kijkend naar de buste van Homerus". Rem brandt kwam in 1653 gereed met dit werk, een opdracht van Antonio Ruffo, een voornaam Siciliaan. Tegelijk met deze Rembrandt zullen nog tweeëntwintig andere schilderijen worden verkocht van Nederlandse, Vlaamse, Italiaanse, Engelse en Franse meesters. Zij komen alle uit de erfenis van mevrouw Anna E. Ericson. Mevrouw Ericsons echtgenoot bezat een bekende advertentie-firma. Hij kocht de Rem brandt in 1928 voor een prijs „boven de 500.000 dollar". Intussen heeft deze Rembrandt reeds de bijnaam verworven van de „Rem brandt van een miljoen dollar". Men zal nog moeten afwachten of het doek in november die naam eer zal aandoen. Zou dat het geval zijn, datn zou de re cord-prijs van 770.000 dollar gepasseerd zijn. Die prijs werd in 1959 betaald voor Rubens' .Aanbidding van de wijze uit het Oosten". De onwaarachtigheid van de Russen blijkt overigens wel uit het feit, dat tot 1959 niemand aanstoot heeft genomen aan Westduitse parlementaire bijeen komsten in West-Berlijn, aldus de pers chef. De communisten maakten de laat ste dagen overigens ook bezwaren tegen het bezoek van Bondspresident Lübke en tegen het plan van Adenauer om volgen de week naar West-Berlijn te gaan! Deze bezoeken acht men aan gene zijde van het ijzeren gordijn „provocerend" Lübke heeft hiertegen stelling genomen door te verklaren, dat hij steeds in West- Berlijn terug zal blijven komen. Dat ook Adenauer zich niet van zijn stuk heeft laten brengen, spreekt vanzelf. Actie „Wij Komen" In dank ontvangen van: K f. 10,— H T f. 2.50; fam. H f. 2,50; mevr. P J M R f. 2,50; mevr. F D te O f. 2,50; J H te A f. 2,50; J D f. 2,50; L P W S te O f. 5,—: mevr. M W J F-M t? O f. 5,—. Totaal f. 35.—. Totaal-generaal f. 4385,—. Rekening houdende met de mogelijk heid van enige nakomende giften en daarop hopende! zullen wij in ons Blad van woensdag a.s. de laatste ver antwoording van onze actie „Wü komen" publiceren. Voor de laatste maal in dit verband mogen wjj de aandacht vestigen op ons gironummer 57055. (s.v.p. op strook vermelden „Wij komen") De Veiligheidsraad heeft gisteravond een beroep op Portugal gedaan om de onderdrukkingsmaatregelen in Angola direct in te trekken en de commissie van onderzoek, die in april door de Algemene Vergade ring is ingesteld, opdracht te geven haar taak onverwijld" uit te voeren. De door Ceylon, Liberia en de V.A.R. ingediende ontwerpresolutie is dus aangenomen. Engeland en Frankrijk onthielden zich van stem ming. De V.S. stemden voor. Amendement van Rus werd verworpen Bij monde van Sir Patrick Dean had de Britse regering gisteren in de Vei ligheidsraad verklaard dat zij de gevoe lens van de Afrikaanse landen inzake Advertentie PHILIPS TELEVISIE v.a. f 645.— Persoonlijke service LANGE MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betaling. NIET BETROUWBAAR De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Een zwakke rug van hoge luchtdruk beheerste vandaag het weer in onze omgeving. De rug is aanwezig tussen een tweetal depressies. Een ervan ligt boven Oost-Europa, terwijl de andere vanochtend in Ierland aankwam. Laatstgenoemde storing breidt zijn invloed geleidelijk in de richting van ons land uit. Hoewel de depressie wat opvult, moet er toch voor morgen rekening worden gehouden met meer bewolking en toe nemende kans op regen of een regen bui. De temperatuur wordt daarbij iets lager, terwijl de wind veranderlijk zal zijn. (Opgemaakt te 10 uur). 11 JUNI. Zon op: 4.20 uur; onder 20.59 uur. Maan op: 3.45 uur; onder: 18.55 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.52 en 14.21 uur, laagwater te 9.49 en 22.25 u. (12/6 hoogwater te 2.35 en 15.01 uur, laagwater te 10.42 en 23.04 uur). STRANDVERWACHTING VOOR MORGEN. (Van een weerkundig medewerker). Morgen minder fraai strandweer. Meer bewolking met tijdelijk kans op regen, mogelijk gevolgd door opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen zuid oost en zuid. Overdag temperaturen van 16 tot 18 graden. Temperatuur zeewater bijna 15 graden. Vooruitzichten: achter kleine depressie, die ons morgen zuide lijk passeert, verbetering, maar nog wis selvallig. Dit nummer bestaat uit fji pagina's en een ByvoegseL Vermagerd en verzwakt heeft de 45~jarige Franse chansonnière Voedselproduktie in Oost-Duitsland is niet voldoende Op een persconferentie gehouden ter gelegenheid van de opening van een Oostduitse landbouwtentoonstelling, heeft de Oostduitse minister van Land bouw, H. Reichelt, gisteren medegedeeld, dat de voedselproduktie in Oost-Duits- land niet voldoende is om de snel groei ende behoeften van de bevolking volle dig te bevredigen. De beweringen als zou het eerste volle jaar van de collectivise ring van de Oostduitse landbouwonder nemingen hebben geleid tot een daling van de produktie, noemde de minister evenwel „niets dan laster". Edith Piaf het Amerikaanse zieken- huis in Neuvilly verlaten, waar zij geruime tijd is verpleegd. Gisteren is zij echter onverwacht teruggekeerd om terstond geope reerd te worden. Dit jaar Westelijke topconferentie Het Amerikaanse radiostation „ABC" meldde gisteravond, dat president Ken- ndey, premier Macmillan en president De Gaulle vóór het einde van dit jaar een topconferentie zullen houden. Zij zouden zich voornamelijk willen bezig houden met de Duitse kwestie en een j gemeenschappelijke politiek op het ge- bied van dc kernwapens. de gebeurtenissen in Angola deelt, maar dat zij haar steun niet kan geven aan een „eenzijdige" resolutie, waarin alle schuld op Portugal wordt gewor pen. Engeland, zo merkte Sir Patrick Dean voorts op, twijfelt nog steeds ernstig aan de waarde van dit debat op dit ogenblik. In de resolutie wordt bijna uitsluitend gesproken over binnen landse aspecten van de gebeurtenissen in Angola, zo zei hij. De internationale aspecten worden genegeerd. Hij hoopte echter dat Portugal bereid is om samen te werken met de subcommissie van vijf man uit de Assemblee, die de toe stand in Angola moet onderzoeken. Sir Patrick had scherpe kritiek op de verklaring, die de Rus Valerian Zorin in de raad over de kwestie-Angola heeft afgelegd. Zorin had getoond zich niets aan te trekken van de verantwoorde lijkheid van de Veiligheidsraad. De Amerikaan Charles Yost zei, dat de raad zijn taak moet vervullen in een opbouwende geest. Hij verwees naar Salazars verklaring van 31 mei, waar in deze zegt dat de Portugese regering van plan is om hervormingen in Por- tugals overzeese gebieden in te voeren. Yost noemde dit een „bemoedigende ont wikkeling" en hoopte dat er „in de naaste toekomst" concrete stappen ge nomen zullen worden. Men moest Por tugal een bepaalde tijd gunnen om de aangekondigde hervormingen te kunnen invoeren. De Portugees Vaso Garin verklaarde EXCLUSIEVE FOTO VAN PRINS BERNHARD De exclusieve foto welke het Prins Bernhard Fonds en de Anjerfondsen sedert 15 jaar ter gelegenheid en ten bate van hun jaarlijkse anjeractie in juni mochten verkopen, was tot dus verre gewijd aan het voltallige Konink lijke gezin. Nu de Anjeractie 1961 wordt gevoerd tegen de achtergrond van de 50ste ver jaardag van Prins Bernhard, meenden de fondsen dit jaar de traditie te moe ten doorbreken met een exclusievel foto van hun regent. De kleurenfoto, waarop de Prins met een witte poedel aan zijn voeten is afgebeeld, zal op 19 juni af door de Anjercomite's in het gehele land wor den verkocht en dit jaar ook in de boek- en kantoorboekhandel verkrijg baar zijn. nogmaals dat er bewijsmateriaal „ten over" is voor zijn stelling dat de re cente gebeurtenissen in Angola „van buitenaf zijn uitgelokt". Deze buiten Portugals grenzen voorbereide actie had een meedogenloze golf van terrorisme veroorzaakt in noord-Angola, waar vreedzame mensen het slachtoffer zijn geworden van wreedheden. Hij zei, dat de raad. gezien het handvest van de VN en het optreden van de volkeren organisatie in soortgelijk aangelegenhe den, zich niet moet bezig houden met een vraagstuk, dat betrekking heeft op de binnenlandse orde en veiligheid van een lid-staat. Nederlaag voor Zorin De Rus Valerian Zorin dienden hier na een amendement in op de Afrikaans- Aziatische resolutie, waarin o.m. de „ko loniale oorlog tegen het volk van An gola" veroordeeld wordt. Zorin liet voorts weten, dat hij om een spoedzitting van de Algemene Vergadering zou verzoe ken als de raad niet handelend zou optreden inzake Angola. Het Russische amendement haalde het vereiste aantal stemmen niet. Voor Zorin zijn amende ment indiende, had Chili twee kleine wijzigingen op de Afrikaans-Aziatische resolutie voorgesteld. Hierin wordt o.m. de hoop uitgesproken, dat „er, in over eenstemming met het handvest van de VN een vreedzame oplossing voor het Angolese vraagstuk gevonden zal wor den", deze wijzigingen werden aangeno men. Terwijl de toestand in Laos aan- zienlijk verscherpt is door het ver breken van de wapenstilstand, zijn in Genève weer enkele hoofdrol spelers in deze affaire aangekomen om deel te nemen aan de inmiddels door de gebeurtenissen lamgelegde besprekingen, namelijk Prins Soe- vanna Phoema en Prins Soevanna- i'ong. Van links naar rechts de In diase minister Krisjna Menon die de Laotianen op het vliegveld ver welkomde. Prins Soevanna Phoema, Prinses Moene Soevanna Phoema en Prins Soevanavong, de leider van de Pathet Lao. Een ingestelde ..kleine commis sie" uit de Ronde-Tafel-Conferen tie heeft overeenstemming bereikt over het principe van Suriname's zelfstandigheid. Naar aanleiding hiervan werd een verklaring opge steld, die aan de plenaire vergade ring van dinsdag zal worden voor gelegd. De inhoud zou neerkomen op een bereidverklaring van Nederland en de Ned. Antillen om mede te werken aan de verwezen lijking van de Surinaamse verlan gens. Voorgesteld wordt een werkgroep in te stellen die de mogelijkheden zal bestuderen en een oplossing zoeken binnen het Koninkrijk. Intussen zullen Suri name en de Antillen nauwer be trokken worden bij het buitenlands beleid en zullen dc mogelijkheden die het statuut thans biedt, worden uitgeput. Het is niet onmogelijk, dat de converentie dinsdag eindigt. Smeekbrief aan pleegouders in Oegstgeest Oostenrijkse pers vestigt steeds meer de aandacht op het geval van de baby Adèle (Van on?e Weense correspondent) In Klagenfurt woont Anna Paul, de moeder van de in Oegstgeest ver blijvende Oostenrijkse baby. Zij is een flink gebouwde jonge vrouw, 20 jaar oud, die bij een benzine-pomp tewerk is gesteld, en in haar vrije tijd boekwerken en tijdschriften huis aan huis tegen een geringe provisie aanbiedt. De Oostenrijkse pers vestigt steeds meer de aandacht op het geval van de baby, zonder echter nader in te gaan op de juridische kant van deze kwestie. Wel somt zij alle argumen ten op, waarom het de voorkeur ver dient dat de baby in het gezin De Leeuw blijft. Anna Paul heeft nog een dochter tje van drie jaar, Margrit, waarvoor ze per maand 600 schilling kostgeld betaalt, omdat zij dit kind zelf niet kan verzorgen. Wanneer echter de baby Adèle terugkomt, is haar loon te klein om voor twee kinderen te zor gen. Het gevolg zal zijn dat Adèle dan in een opvoedingsgesticht of in een weeshuis terecht komt en juist daartegen verzet deze moeder zich met alle kracht, omdat zij uit eigen bittere ervaring weet wat er van een kind terecht komt, dat geen ouderlijk tehuis heeft en buiten een normaal gezinsleven opgroeit. Anna Paul zelf is afkomstig uit het fabrieksstadje Steyr, waar ze als op groeiend meisje op zichzelf was aange wezen, omdat haar ouders uit elkaar gingen. Ze kon alleen de lagere school bezoeken en heeft verder geen enkel vak geleerd. Haar eerste levensonderhoud verdiende ze aan een benzine-pomp in Purkersdorf bij Wenen. Daarna ging zij naar Klagenfurt, waar ze eveneens een benzine-pomp bedienr"e, maar tevens in haar vrije tijd boeken tegen provisie ver kocht. Soms werkte zij er ook als ser veerster, maar zoals de kranten schrij ven: „Anna had telkens weer een zwak voor auto's en ook voor de heren in de auto's. Nu is zij een ongehuwde moeder van twee kleine kinderen, want tot een huwelijk is het nooit gekomen, ofschoon haar dit wel was beloofd. Intussen schijnt er kans te zijn op een verandering ten goede, omdat een man van plan is met Anna te trouwen, op voorwaarde echter dat de twee kinderen hem niet ten laste vallen. Voor Margrit kan de moeder nog met moeite de 600 schilling kostgeld opbrengen, voor Adèle kan zij dus onmogelijk zorgen. Daarom schreef deze ongehuwde moeder aan de pleegouders in Oegstgeest: „Doet U toch s.v.p. alles dat Adèle bij U kan blijven. Ik kan haar bij mij niet opnemen. Zelfs Margrit krijg ik maar eenmaal in de week te zien voor een paar uur". Naar wij vernemen zal maandagavond a.s. in het televisie-programma van de K.R.O. aandacht worden geschonken aan de Oegstgeester baby-affaire Tijdens deze uitzending zal o.m. mr. K. T. M. I van Rijckevorsel het woord voeren. I l breestraat 173 Uit het Leidsch Dagblad van 12 Junij 1861: Z.K.H. de Prins van Oranje, benevens vele aanzienlijke hee- ren en dames uit dc residentie, hebben gisteren het Pavilloen- Badhuis te Katwijk aan Zee met een bezoek vereerd. Na het diner hebben de hooge gasten eenigen tijd op het terras doorgebragt, doch hebben hun intrek eenigs- r zins moeten bespoedigen om het J opkomend ongunstige weer, het welk te meer jammer was, daar het geheele gezélschap deze uitstap te paard had ge maakt.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1