LOUKY CRAMA WEET ALLES VAN DE „JOPOPIENOLOUKICOCLUB" KRIS-KRAS TE PAS EN TE ONPAS Espresso-aalmoezenier komt op cle koffie Leidse lyceïsten en de Vrouw Zo clenkt u er dus over IN „Rhythme", het maandblad voor jazzliefhebbers, wordt de verschijning aangekondigd van een nieuw Neder lands jazzblad, dat eens in de drie maanden zal verschijnen en op kunst drukpapier zal worden gedrukt. In dit nieuwe blad zullen beschouwingen en illustraties worden geplaatst die, zo schrijft de redactie, „het eigenlijk in Rhythme niet „doen", maar die aan het nieuwe blad autoriteit en standing zullen verlenen". Het eerste nummer komt in het najaar uit. EEN GROEP christendemocratische afgevaardigden heeft het Italiaanse parlement voorgesteld de bioscoop te verbieden voor de kinderen beneden de tien jaar. Alles wat met film te maken heeft achten zU voor deze jeugdige persoontjes „funest voor hun opvoeding". MARIA SCICOLONE, jongere zus ter van de filmster Sofia (Scicolone) Loren, wil een even groot zangeres in het lichte genre worden als haar zus ter groot is als ster van het witte doek. Maria is „ontdekt" door een Ameri kaanse talentenzoekster, Harriet Lee. De Episcopaalse geestelijke Mal colm Boyd, in de Amerikaanse staat Colorado, "beter bekend als de „beatnik-aalmoezenier"wacht op een nieuwe taak. Gedurende ander half jaar is Boyd geestelijk leids man geweest van de Episcopaalse studenten aan de universiteit van de staat Colorado. Maar zijn veel besproken „espresso-avondjes" voor de studenten en zijn bezoeken aan hen in bars, hebben tot een con flict geleid met zijn bisschop. Jo seph Minnis. Het gevolg is dat Boyd op 31 juli ander werk krijgt. Het is niet voor de eerste keer dat de knappe Malcolm Boyd in het nieuws is. Tien jaar geleden baarde hij op zien in Hollywood, toen hij een veel belovende loopbaan als film- en tele visieproducent en schrijver opgaf om dominee te worden. „Ik ben ervan overtuigd dat Chris tus de beatniks (nozems) even lief heeft als de gezeten burgers op de voorste banken in het kerkgebouw", zegt Boyd. Bisschop Minnis kritiseerde de aal moezenier indirect in het kerkblad van zijn diocees. „Beatniks zijn lieden met verwarde haren, ongewassen lichamen en vuil ondergoed", schreef de bisschop. „In die staat kun je je on mogelijk als een geliefde zoon van God beschouwen". De filosofie van Boyd is. dat geeste lijken naar de mensen moeten gaan die zij niet in hun kerken aantreffen en de godsdienst moeten uitdragen, zo nodig op onorthodoxe manier. Om deze reden organiseerde hij zijn espresso avonden, informele bijeenkomsten van studenten. Jonge mensen die volgens hem meer belangstelling voor gods dienst zouden hebben wanneer hun die in wat aantrekkelijker vorm wordt ge predikt. Op Boyds avonden werd wat op de bongo-drums gespeeld, espresso geser veerd en moderne poëzie voorgedragen. Daartussen door werden vragen opge worpen als „welke weg gaan wy?" en „wat doen we eigeniyk?" Ds. Boyd las voor uit het evangelie van Johannes, en ook uit het „evange lie van de „nozems". Jack Kerouacs „On the road". „Dit programma was religieus ge oriënteerd", aldus Boyd. „Maar wij zeggen dat niet met zoveel woorden. Wat we proberen is de stemming te kweken om de studenten aan het den ken te zetten over belangrijke vragen in het leven". Bisschop Minnis had zich al eerder aan de activiteiten van Boyd gestoten. Dat was toen Boyd tijdens een bezoek aan een universiteit in Pennsylvania „pastorale raad" ging brengen aan studenten in een plaatselijk café. Bis schop Minnis noemde dit de biecht afnemen en verzette zich tegen het „toedienen van de sacramenten" aan mensen die hadden gedronken. Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 10 juni 1961 Vijfde blad no. 30375 In het laatste nummer van De Vonk, het schoolblad van het St.-Bonaven- tura-lyceum te Leiden, wordt het „ele ment" vrouw bekeken door de ogen van een scheikundige. Het resultaat van deze „analyse" is als volgt:: Sym bool: Vrouw. Aangenomen atoomge wicht: 120. Natuurlijke eigenschap pen: kookt bij niets en bevriest ieder ogenblik, smelt bij warm onthaal, zeer bitter bij verkeerd gebruik. Voorko men: wordt gevonden waar mannen leven. Chemische eigenschappen; be zit een grote affiniteit tot goud, zilver, platina en edelstenen; kleurt groen indien geplaatst naar knapper exem plaar. Gebruik: zeer tot versiering die nend, bruikbaar als katalysator voor de lipstick-fabrikanten, is zeer bekend als krachtig reductiemiddel van het inkomen. Waarschuwing: hoogst ge vaarlijk in handen van leken. „Jopopienoloukicoclub". De 17-jarige Louky Crama uit Noordwijk kan dit moeilijke woord feilloos uitspreken. Waarom? Omdat Cissy van Marxveldt de overbekende meisjesboekenserie „Joop ter Heulschreefomdat de heer Jan v. d. Steen naast zijn drukke werkzaamheden als foto graaf in Noordwijk nog tijd vindt om als regisseur van diverse toneelverenigingen op te treden en omdat de Noordwijkse toneelvereniging „Louis Bouwmeestereen eigen jeugdafdeling in het leven heeft geroepen voor jon gens en meisjes van 15 tot 19 jaar. Loukylevendigbewegelijk, pittig, speelde namelijk de titelrol in ..Joop ter Heul", waarmee de jeugdclub van „Louis Bouwmees ter" voor het'eerst voor het voet licht trad. En het werd een suc ces. Niet alleen omdat het spel op een voor beginnelingen redelijk peil stond, maar ook, omdat Lido afgestampt was met overwegend tieners, die een hartverwarmend enthousiasme aan de dag legden. De jeugdclub beschikt thans over 20 „acteurs" en „actrices", van wie 80 procent meisjes. De senioren club bestaat uit slechts 14 man. Regisseur v. d Steen vindt het prettig werken met z'n meisjes en jongens. „Ze nemen gauwer iets aan. Ze zeggen in het begin niet zo vaak iets terug, zoals bij de grote ren, die denken, dat ze 't weten, vaak wel het geval is. Ze zijn enthousiast. En ze zijn trots op hun vereniging". „Wat de winstpunten van de eerste uitvoering waren? Het spel was over het algemeen natuurlijk. Er werd enthousiast gespeeld. Alleen demiseen scène deugde niet altijd. Maar Ja 't was voor het eerst, dat ze op de planken stonden". Wat niet helemaal waar is. Want Louky Crama had al eens bij de se nioren gespeeld. „Kleine rolletjes van 7% woord", zegt Louky. En ook Henk Koemans, 19 jaar, leerling van de Aca demie voor Beelden de Kunsten in Den Haag (binnenhuisarchitect), heeft wel eens eerder op de planken gestaan. „Een paar keer in de NRB-revue", zeg hij, geposeerd nonchalant. Hij vond „Joop ter Heul" leuk, was niet zo zenuwachtig als de anderen. Amsterdams Netty van Eeuwijk (17), in tegenstel ling tot de meeste leden niet meer op school, vond, dat ze een heel leuk rol letje toebedeeld had gekregen. „Ik was Hillegonda, de booi", zegt ze. „Kom je uit Amsterdam?" Ze is verbaasd. „Ik ben een echte Noordwijkse". En toch, een licht Amsterdams accent. Als Hil legonda moest ze onvervalst Amster dams „praoten". „Ik heb 't geleerd van een jongen uit Amsterdam, die bij mij op de zaak in Lisse werkt". Ze lacht verlegen als ze een stukje moet voor spelen. Louky Crama en Joke van Eeuwijk bespreken hun rollen. (Foto L.D./Holvast) Helemaal niet verlegen is de 18-jari- Een scène uit „Joop ter Heul". Van links naar rechts Ineke de Zinger, Louky Crama en Willem Jan Koemans. (Foto L.D./Holvast) ge Ineke de Zinger. Een beetje uit de hoogte doet ze. Zo moest ze ook spelen in „Joop ter Heul". Als Julie, de oudste dochter van papa Ter Heul. Het enthousiaste groepje repeteert twee keer in de week. Gelukkig voor hen stelt de heer v. d. Steen zijn ate lier hiervoor vaak beschikbaar. Ze kunnen er gezellig zitten voor de lees- repetities en er is'n minatiuurtoneeltje Gelukkig, want evenals in zo vele plaatsen is de zalennood in Noordwijk groot. schreeuwend tekort Regisseur v. d. Steen spant zich graag voor het jonge volkje in. Hij doet het ook, om de „grote" afdeling straks aan jonge krachten van 19 tot 20 jaar te kunnen helpen. Aan derge lijke krachten is een schreeuwend te kort. Hij doet het ook, om de meisjes en jongens ervan te doordringen, dat het veel fijner is om toneel te spelen dan passief naar de televisie te koeke loeren. Hij spant zich voor de kinderen in, heeft ze zelfs naar een spraaktechniek- cursus in Leiden gestuurd. En wat voorzitter G. Crama zo leuk vindt? Dat de jeugdafdeling een eigen bestuur heeft met eigen verantwoordelijkheid. Ook finan cieel. Want Carla Peen is pen- ningmeesteresse van de „kleine" afdeling. Haar vader heeft in de zelfde functie zitting in de grote vereniging. Zodat de „kleine" afdeling wat de financiën betreft onder goede supervisie staat. „Gezien de reacties, geuit door jeug dige LD-lezers inzake het liftprobleem, is het mij een behoefte nadrukkelijk het volgende onder uw aandacht te brengen", aldus een 62-jarige Leide- naar. „Deze jongeren hebben blijk baar geen grein „zelfrespect". De tijd waarin het liften goedkeuring kon wegdragen, is allang voorbij. Dat was in de oorlog of kort na de oorlog, toen er geen voldoende transportmiddelen waren. Toen was het voor de met een auto gezegenden niet meer dan een vanzelfsprekende plicht om anderen t« helpen, wanneer die cm dringende re denen naar een geschikte vervoersmo- gelijkheid moesten uitzien. Toen is het „liften" geboren. Dat „liften" is lang zamerhand ontaard in bedelarij, in het parasiteren op anderen om voor zichzelf voor vakantie of anders zins uitgaven te besparen". En onze briefschrijver wordt bepaald agressief als hij verder gaat: „Uit vluchten als „de bestuurders vinden het zo gezellig iemand mee te nemen" zijn al te doorzichtig. Het voortdurend met de duim smeken om een gratis ritje is voor de betreffende vernede rend. Hij die dit niet voelt, is geen knip voor de neus waard. Tegenwoor dig is weer een ieder in staat zijn eigen boontjes te doppen en als hij geen geld heeft (gespaard) om met va kantie te gaan. moet by het laten. Het is beter op eigen benen te staan dan op anderen te steunen. Alle schoonpra- tery komt tenslotte neer op een doekje voor het bloeden GEVAREN De volgende reactie, van een Leidse huisvader, is niet minder kras. „Af gezien van het feit, dat liften uit de tijd is, ben ik van oordeel, dat aan liften vele risico's verbonden zijn. Ge varen schuilen er niet alleen langs de weg wie betaalt aan een „eigen risico-lifter" de kosten van een by een auto-ongeluk opgelopen ongeval? doch ook in de auto. waarbU ik di rect de vele automobilisten, die zonder bybedoelingen een lift geven, buiten beschouwing laat". „Voor jonge meisjes die dit gevaar in haar jeugdige onschuld niet inzien, bhjven er aan liften grote risico's ver bonden. Men weet immers nooit van tevoren, met welke oogmerken een lift wordt gegeven? Daarnaast kan bok het geven van een lift gevaren voor de automobilist en diens gezinsleven in houden. Voorbeelden zyn er, dat niet nader te noemen vrouwen haar „werk terrein" naar de auto-snelweg hebben verplaatst. Als vader van twee opgroei ende dochters, die niet mogen liften, meen ik, dat hiertegen een waarschu wend woord op zyn plaats is". Ze zijn dus niet mis, deze brieven, die eigenlijk reacties zyn op de reac ties die we vorige week afdrukten. Is hiermee het laatste woord over het lif tend gesproken en geschreven? Ge vaarlek. Bedelary. Parasiteren. Of krygen we misschien nog reacties op deze reacties? ARGU8 Wij hebben zo het idee, dat we over het liften nog niet zijn uit gepraat zo schreven we vorige week. Dit idee bleek zo kwaad nog niet, want we hebben intus sen twee brieven gekregen van lezers, die eveneens hun mening over het verschijnsel liften aan de openbaarheid willen prijsgeven. En ditmaal zijn het geen jonge mensen die enthousiast alle voor delen van het liften opsommen, maar twee oudere Leidenaars die zich ontpoppen als fervente tegenstanders. Misschien een tip voor meisjes, die zich voor deze zomer een nieuw badpak willen aanschaffen? Chiavari is de naam van dit modieuze strandpakje. gemaakt uit een bedrukt katoen. Het wijde plissérokje geeft een geheel eigen stijl aan dit model, dat smalle schouderbandjes heeft.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 17