Kerkdiensten Leiden en omgeving me' Motr3 Vrij rustige reacties van beurzen op de internationale besprekingen Itisso Visvangsten in 1960 vielen tegen Aandacht voor revaluatie en andere kostenstijgingen Nieuwe stichting bepleit veel meer ruimte voor de jeugd ZATERDAG 10 JUNI Zondag 11 juni Lelden. Hervormde Gemeente, Pieters kerk: 10 uur ds. D. J. Vossers; 7 uur ds. J. Groot (Zangdlenst). Hooglandse Kerk: 8.30 uur ds. D. J. Vossers; 10.30 uur ds. J. de Wit. Marekerk; 10.30 uur ds. J. M. D. v. d. Berg. Oosterkerk: 10 uur ds. H. J. v. Achter berg; 7 uur ds. W. G. Metering te Voor schoten. Bethlehemkerk: 10 uur ds. Ch. J. Gall te Den Haag. Maranathakerk: 9 uur ds. J. Groot. Bevrijdingskerk; 10.30 uur prol. dr. H, Berkhof. Herv. Ulo-school Asserstraat: 10 uur ds. I. S. Kyne. Aula School Marnixstraat: 10 uur ds. A. J. Kr et te Krimpen aan de Lek. Ver. van Vrijz. Hervormden (Leldse Volkshuls)10.30 uur ds. J. Zuurdeeg te Wassenaar. Eglise Wallonne10.30 uur ds. J. Wit te Nijmegen. Academisch Ziekenhuis; 10 uur de heer J. P. G. Slerat. Dlaconessenhuis: 10.30 uur: ds. P. Kloek. Jeugdkerk (Gymnasium): 10 uur de heer J. W. van Daalen. Geref. Kerken: Zulderkerk: 10 uur dr. Westerink; 5 uur ds. Heule. Petrakerk, Surlnamestraat: 10 uur: ds. W. v. d. Linden te 's-Gravenhage; 5 uur dr. A. Dondorp te Heemstede. Kerk Oude Vest: 10 uur ds. de Boer; 5 uur ds. W. v. d. Linden; 7 uur dr. A. Dondorp. Maranathakerk: 10.30 uur dr. A. Don dorp; 5 uur dr. Westerink. Bevrijdingskerk, Aerent Bruunstraat: 9 uur ds. Heule; 5 uur ds. de Boer. Evang. Luth. Gemeente: 10.15 uur ds. H. J. A. Haan. Geref. Gemeente: 10 en 5 uur ds. K. de Geer te Den Haag (woensdag 7.30 uur ds. Hoge te Middelburg). Geref. Kerk (Vrijgem.): 10 en 5 uur ds. W G. de Vries (H.A.). Doopsgez. Gemeente: 10 uur dr. A. Mankes-Zernlke te Rotterdam. Rem. Gemeente: 10.30 uur dr. J. van Goudoever te Hilversum. Oud-Kath. Kerk (Z. Singel 50)9.45 uur Hoogmis: woensdag 9 uur H. Mis. Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstraat 19) 10.30 uur gezongen H. Mis. Christian Science (Steenschuur 4) 10.30 uur dienst. Leger des Hells: 10 uur helllglngsdienst 6.30 uur Openluchtsamenkomst Gangetje, 7.30 uur opwekkingssamenkomst. Alle diensten olv. majoor en mevr. Offenberg te Amsterdam. Evang. Chr. Gemeenschap (Middelste gracht 3)10 uur dhr. Dlkkes, 5 uur lichtbeelden. Baptisten Gemeente: 10 uur Jeugddienst en 5.30 uur dhr. J. Schouten Jr. (vrijdag 8 uur bidstond). Aarlanderveen Herv. Gem.: 10 uur Vicaris A. L. Groenenberg te Den Haag; 6.30 uur ds. Van der Kooy te Noorden. Geref Kerk- 10 en 6.30 uur ds. J. W. van Hoek. Chr. Geref Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords; 6.45 uur ds. D. H. Biesma te Llsse Alplien aan den Rl|n Herv. Gem.: Julianastraat: 9.30 uur ds. J. H. Bogers; 6.30 uur ds. P. A. Lefeber. Aula Imma- nuelschool, Anna van Burenlaan: 9.30 uur dr. J. J. Zandé te Utrecht. Kapel Gouw- sluis: 9.30 uur ds. M. Hanemaaijer. Ge bouw Jonathan: 9.30 uur ds. M. Hane maaijer. Kapel Hooftstraat: 9.30 en 6.30 uur ds. A. Breure. Oudshoornseweg10 uur ds. G. Cadée. Martha-Stlchting: 10.30 uur ds. J. Veen. Geref. Kerk: Maranatha kerk Raadhuisstraat: 10 uur ds. J. H. Slllevis Smit te Den Haag; 6.30 uur ds. K H Schuring. Salvatorlkerk. W. de ZwlJ- gerlaan: 10 uur ds. K. H. Schuring; 6.30 uur ds. C. W. ThUs te Nieuw-Vennep. Hooftstraat: 10 en 6.30 uur ds. W. Tom. Geref. Kerk (Vrijgemaakt): 10 en 5 uur ds H. Scholte. Chr. Geref. Kerk. Jeruza- lemkerk9.30 en 5 uur de heer J. van Leeuwen te Schevenlngen. Oud Geref. Gem. Van Manderslootstraat: Geen dienst. Evangelisatie IJsbaangebouw: 10 uur Ere dienst; 6.30 uur de heer F. Niemeijer. BENTHUIZEN Herv. Gem.: 9.30 uur dhr. de Bruijn te Bodegraven; 6.30 uur ds. van der Ènt Braat te Monster Geref. Gemeente: 9.30 en 6 uur leesdienst. Bodegraven Herv. Gem.: 10 uur ds C v. d. Bosch: 6.30 uur ds. A. den Har- togh. Nleuwerbrug: 6.30 uur ds. C. v. d. Bosch Herv. Evang.: 10.30 uur ds. M. C. Koole te Den Haag; 7 uur ds. Ph. War ners te Utrecht. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. L. Loosman. Nleuwerbrug: 9 30 en 6 30 uur ds. C. J. Tisslnk. Ger Kerk Vrllgem.)9.30 uur Leesdienst; 3 uur ds. H. Scholte. Geref. Gem 10 en 6 uur Leesdienst. Luth Gem 9 uur ds. A Jense Evang. Kring: 10 uur Eredienst; 7 uur dhr. A. Ramaker te Rotterdam. Boskoop Herv. Gem.: 9 en 10 30 uur ds. A, de Leeuw; 6.30 uur ds, W. L. HeiJ- mans (Jeugddienst. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. G. Leene. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 uur ds. P. J. de Bruijn. Geref. Gem.; 9.30 en 6 uur Leesdienst. Ver. Vryz. Herv.i 10 uur ds, A. Kalis, Hazerswoude Herv. Gem 9.30 en 6.30 uur ds. Chr. v. d. Leeden. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. N. W. v. d. Hout. Illllegom Herv. Gem.: 10 uur ds. J. Veenendaal; 7 uur ds. M. Brons te Ab- benes. Geref Kerk: 10 en 5 uur ds. J. Ros uit Hoofddorp. Chr. Geref. Kerk: 10 uur Leesdienst; 5 uur ds. L. Floor te Nieuw Vennep. Ned. Prot. Bond: geen dienst. Evangelisatie-samenkomst: 3 uur Nutsgebouw. spreker: evangelist J. Zijl stra uit Gouda Maranatha-samenkomst: woensdag 8 uur Nutsgebouw. spreker: ds. A. Agtereek uit Haarlem. Hnogmade Herv. Gem.: 10 uur ds. J. H. de Vree. Katw(|k aan den Rijn Herv. Gem.: 9.30 uur vie. J. van 't Kruis; 5.45 uur ds. P. Moerenhout te Katwijk aan Zee (Jeugddienst). Kapel Nieuwe Duinweg: 9.30 uur dhr J. Vink te Katwijk aan Zee. Gymnastieklokaal Narcisstraat: 10.30 uur ds. C. R. H. ter Haar Romeny. vloot- predikant M.VK. Valkenburg. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. H. de Valk. Katwijk aan Zee Herv. Gem Nieuwe Kerk: 10 uur kand. Cuperus te Waddlnx- veen; 6 uur ds de Vos. Oude Kerk: 8.30 uur (Baddlenst) ds. Moerenhout; 10 uur Het licht op de kandelaar (in de hervormde kerk te Koudekerk aan den Rijn). (Foto Will Elselln) ds. Bouman; 6 uur ds. A. Makkenze te Katwijk aan den Rijn (H.D.). Kapel: 10 uur ds. Moerenhout; 5 uur ds. Trekker. Groen van Prinstererschool10 uur ds. de Vos. Aula Nieuwe Begraafplaats: 10 uur ds. Offerings. Zeehospitium: 6.45 uur ds. Pijlman. Geref. Kerk: 8.30 en 10.30 uur ds Pijlman; 4.30 en 6 uur ds. Nawijn. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. de Jong. Geref. Kerk (Vrijgemaakt): 8.15 uur ds. Moggré te Rijswijk; 3 uur ds. Bos te Haarlem; 10.30 en 5 uur ds. Breen. Geref. Gem.: 10 en 5 uur Leesdienst. Geref. Gem. In Ned.: 10 en 5 uur Lees dienst. Koudekerk Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. Koerselman. Geref Kerk: 10.30 en 7 uur ds. W. Wyma te Alphen aan den Leiderdorp Herv. Gem.: 10 uur dhr. r. v. d. Hoek; 6.30 uur ds. J. P. Honnef. (Kerkzaal ZIJlkwartler)6.30 uur dhr. J. v. d. Hoek. (Gebouw): 10 uur Jeugdkerk. Geref. Kerk: 10 uur dr. R. J. v. d. Meu- len te Schevenlngen; 6.30 uur ds. W. P. H. Pouwels te Nunspeet. (Kerkzaal Zijl- kwartier) 9 uur ds. W. P. H Pouwels; 5 uur dr. R. J. v. d. Meulen Vrijz, Herv. (gebouw Lindelaan 12a): 10.30 uur dhr. J. Balkesteln te Lelden. Leimulden Herv. Gem.: 9.30 uur ds. D H GUsbers. Geref. Kerk: 9.30 en 7 uur ds. H. J. Koffrie. Llsse Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. W. H. Walvaart te Sassenhelm; 7 uur ds. G. Pettlnga. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. K. Schouten. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 ds. D H Biesma Geref. Gem 10 en 4 uur ds. H. van Gllst. Geref Kerk (Vrij gemaakt) 10 en 4.30 uur ds. J. J Ver leur. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3 uur Leesdiensten. Ned. Prot. Bond: geen dienst. W H. de Jong. 6.30 uur ds. W. VerweiJ: Geref Kerk: 9 en 3 30 uur ds. W. Wljma; Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords. 2 uur ds P. op den Velde te Mij drecht; Rem. Geref. Gem.: 10 uur ds. A. W. Cramer. Gezlnsdienst. Noordw(|k Binnen Herv Gem 10 en uur ds. J. van Dok Geref Kerk: 9 30 uur ds. J. J. Oranje te Den Haag. 5 uur D. K. Wiellnga te Wassenaar. Hen*. Geref. Evangelisatie. 10 uur ds J J Tim mer te Woerden, 7 uur ds. M. O t te vanger te Lelden Noordw(|k aan Zee Herv Gem 10 en 7 uur d6 N. J. Oupédo Geref Kerk: 10 en 5 uur ds. T. Ferwerda. Sole Mlo: 10 uur ds. B .Bouma. uur ds. H Hu ting (R'dam), Jeugddienst 7 uur da. T. F. Collenbach. Pauluskerk: 10 uur ds B. C. Advertentie VOORKOM BLADAFVAL Houdt de bladeren gezond en glanzend Visser. Ver. v. Vrijz. Hen*.: W. de Zw.kerk: 10.30 uur prof. dr. P. A. H. de Boer Ger. Kerk (Vrijgemaakt) W. de Zwtygerkerk: 8.30 en 3 uur dre. L. Brands, Oude Wetering Herv. Gem 9.30 uur ds. Fokkema te De Kaag. 7 uur ds. P. L. Schoonhelm te Lelden Jeugddienst en kerkkoor; Geref. Kerk: 9 30 en 6.30 uur ds. A. G. Kornet; Rem. Geref Gem.: 7 uur ds. G. Bloemendaal te Delft Rjjnsaterwoude Herv. Gem.: 10 uur ds Joh. Stehouwer te Alphen aan den R(Jn. 7 uur ds. T. D van Soest te Rotter dam; Chr. Geref. Kerk; 9.30 uur Dienst des Woords. 2 15 uur ds J. C. van Ravens- waay te Schevenlngen Rynsburg Herv. Gem. Grote Kerk: 9.30 uur ds M. C Groenewoud. 5 uur ds. H. van Gosllga; Bethelkerk: 9.30 uur ds. H van Gosllga. 5 uur ds. J. Veenendaal te HUlegom Jeugddienst; Oeref Kerk Ra- penburgkerk: 9.30 en 5 uur ds. L. van der Linde; Petrakerk: 9.30 en 5 uur ds J. BIJleveld; Maranathakerk: 9 30 en 5 uur ds. H. Post. In alle diensten H A. des nam Dankz. H.A.); Geref. Kerk (Vrygem 10 en 5 uur ds. J. Douma; Chr Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. J. Kampman. Sassenhelm Herv. Gem 9 uur en 1030 uur ds. D W. Hoekstra te Noord- wljk aan Zee 5 uur ds. P H Borgers. te Wamsveld Geref Kerk: 9 uur ds P D Konings 5 uur ds. D. J Modderaar, te Voorschoten Chr. Ger Kerk: 10 en 5 uur ds L. S. den Boer Ned. Prot Bond: 10.30 uur* de heer J Voeten van Ryswyk. Ter Aar Herv. Gem.: 9 en 2 uur ds. Llndenburg; Geref. Kerk: 10.30 en 6.30 uur ds. Heyner. Valkenburg Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. D. Lekkerkerker; Geref Kerk: 10 en 5 uur ds. Langeler (H A Geref. Kerk ;em.)10.15 uur drs. R. Brands, 3 u. J. Breen. Voorhout Herv. Gem.: 10 uur ds. J. W. de Jong. Voorschoten Herv Gem. (In Ger. Kerki10 30 uur ds Meijerlng (doop); 7 uur ds Saraber. Rijndyk: 10 uur ds. Saraber. Hulp en Heil: 10 uur ds. Luiten te Delft Rem-Doopsgez. kring (In Cult. Centr 10 30 uur dr. S L. Verheus. Ge ref. Kerk: 9 uur ds. Modderaar; 5 uur ds P. D Kuiper te Sassenhelm. Geref. Kerk (vrijgem.)10 en 5 uur ds. I. de Wolff. Waddlnxieen Herv. Gem 9 30 uur ds. D. J. van Hof te Rotterdam; 6.30 uur dhr. N. van Zelm te Vlnkeveen. (Esdoorn- laan): 9.30 uur dhr. N. van Zelm te Vln keveen; 6 30 uur ds. H. Stolk te Scheve nlngen. (Stationsstraat): 9.30 uur ds. E. H Kalkman (Doop); 7 uur ds. H. Hutlng (Jeugddienst) Geref. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. J. F. W. Erdmann te Gouda. Re- monstr. Geref. Gem 10 uur ds G Ch. Duinker te Hoogvliet. Oud Geref. Gem.: 10 en 5 uur ds. A. P. Verloop. Warmond Herv. Gem.: 10 uur ds. Hemmes te Schiedam (Jeugddienst); 7 uur ds. H. L. Booi^stra. Wa^enaar Herv. Gem.: Dorpskerk: 10 uur dr. P. L. Schoonhelm te Lelden; 7 uur ds P. v. d. Berg te "s-Gravenhage. Klevletkerk: 8 30 uur Jeugdkerk; 9.30 uur ds J. T. Wiersma. Deylerhuls: 9 uur Jeugdkerk; 10 15 uur dr. Th. C. Frede- rikse. Geref. Kerk. Zyilaan: 10 en 5 uur ds. H. W. Nusselder te Nlezyi (Gr.). Was senaar-Zuid: 11 en 5 uur ds. E. Pyiman. Ned. Prot. Bond. Lange Kerkdam10.35 uur dr H. Faber. NPB Rem. Gem./Doops gez Gem Johannahuts: 10.30 uur ds. J. v. d. Guchte (Rem.) te Oosterbeek Soefi beweging. Wald. Pyrmontlaan 6: 11 uur Universele eredienst. Herv. Evang.: Dorps huls: 10 uur ds, J. van Rootselaar te Delft. Wntihrugge Herv. Gem.: 9 30 en 6 30 uur ds. G. F. Overgaauw. Geref Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. G. van Duinen. Zevenhoven Herv*. Gem.: 9.30 uur ds. W VerweiJ; 7 uur ds. H. M. Cnossen te Amsterdam (Jeugddienst). Geref Kerk: 9 30 en 6.30 uur ds. C. van Reenen te Hilversum. Zoeterwoude Herv. Gem 10 uur vicaris A. van Dorssen te Utrecht. Zwammerdam Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. C. L. v. d. Broeck. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. J. Wagenaar. Rem. Geref. Gem.: Geen dienst. Aangezien er geen vorst van betekenis is geweest, kon de visserij in de Zeeuw se stromen het gehele jaar onbelem merd worden uitgeoefend. Tengevolge van de geregelde controle op het schoon houden van het water was de toestand op de percelen bevredigend te noemen. De oesterverzending heeft ten opzichte van het voorafgaande jaar een grotere omvang aangenomen, hetgeen ook van de waarde van de oester gezegd kan worden. De grootste verzending vond in december plaats. In de eerste drie maanden van het jaar werden behoor lijke hoeveelheden consumptie-oesters verzonden. Hierna trad een sterke da ling op met als dieptepunt de maanden juni t/m augustus. In september werd weer een behoorlyke hoeveelheid ver zonden. Behalve consumptie-oesters werden ook nog zaaioesters en oester- broed verhandeld. In verschillende maanden kocht een door het Produktschap voor Vis en Vis Produktenfonds een hoeveelheid con sumptie-oesters aan, die ln de binnen- putten te Ierseke werden opgeslagen om op later tijdstip voor een deel te worden verkocht en voor een deel te worden vernietigd. Met het uitzaaien van de eerste mos selschelpen voor de te verwachten broed- val begon men in juni en werd in Juli beëindigd. Men zaaide ongeveer 17.000 m3 mosselschelpen op de Iersekebank. in de Oosterschelde oostelyk deel, de Amerika verkoopt stockdividenden Olie (Van onze financiële medewerker) In deze tyd met zijn grote internationale spanningen is het reeds een opluchting en wordt het zelfs min of meer als een bemoedigend verschijnsel beschouwd, dat de twee prominenten, die, naar de mens gesproken, het lot van de wereld in han den hebben, door hun persoonlijke ontmoeting niet verder van elkaar zijn ver wijderd. De effectenbeurzen, met name die van New York, hebben er althans aanvankelijk in gunstige zin op gereageerd, al was het enthousiasme niet groot. Men is er van overtuigd, dat de geschillen tussen Oost en West nog lang niet zyn opgelost, maar de standvastige houding van de jeugdige Amerikaanse presi dent heeft in elk geval het zelfrespect van de Amerikanen deugd gedaan en blijkbaar ook op de Russische premier wel enige indruk gemaakt. In elk geval heeft het resultaat van de besprekingen tussen Kennedy en Chroesjtsjow, zomede die tussen Kennedy en De Gaulle, de effectenkeurzen geen reden gegeven zich over de ontwikkeling van de internationale politiek grotere zorgen te maken dan ze reeds hadden en de economische verschijnselen, die tenslott de beurzen als richt snoer moeten dienen, hebben dan ook meer aandacht gekregen. Het is alleen jammer dat men zich, ook ten aanzien van die economische ver schijnselen, nog weinig zeker voelt, in de V.S. niet en in Europa ook niet. De veelal .slappe" beurzen houden hiermee ongetwijfeld verband. Tegenstrijdige berichten In de V.S. zijn berichten uit het be drijfsleven tegenstrijdig. Aan de ene kant een onderbreking van de stijgende staalproduktie, aan de andere kant hoop volle produktiecyfers uit de automobiel wereld en in verband daarmee ook uit eenlopende meningen over het toekom stig verloop van de koersen op de New- yorkse beurs. Toch heeft het. koerspeil zich tot dusver goed kunnen handhaven en is het indexcijfer voor „industrials", dat beneden 700 was gedaald, deze week daar weer bovenuit gekomen. In Londen heerst grote bezorgdheid over de zeer zwakke positie van het pond als gevolg van een daling der goud reserves met 117 miljoen pond in de eer ste vier maanden van het lopende jaar. Britse staatsfondsen liggen daarom, ook op de Amsterdamse beurs, meest aan de flauwe kant en enige procenten la ger dan een halfjaar geleden. Dat de Engelse warloan-obligaties, tegen de ge daalde koers van het effectenpond wor den afgerekend, drukt uiteraard de koers. In West-Duitsland hebben de beurzen een min of meer onregel matig verloop, nu hier en daar de nadelige invloed overigens door de regering gewenst van de revaluatie merkbaar wordt De exporteurs kla gen over de verscherpte concurrentie en op de aandelenmarkten is het optimisme van enige maanden geleden nog altijd Iniet teruggekeerd. Aanbod Koninklijke Ook van deze kant ontvangt de Am sterdamse beurs, die trouwens evenals de andere langzamerhand de invloed van de vakanties ondervindt, derhalve geen steun, terwijl, zoals wij de vorige week schreven, ook de Amerikaanse be langstelling voor Nederlandse waarden is bekoeld. In sterke mate kwam dit deze week tot uitdrukking in het grote aanbod voor Amerikaanse rekening van stockdividenden Koninklijke, waartegen gelukkig een redelijke vraag van de Ne derlandse belegger stond. Niettemin is de koers, die dit jaar nog een hoogste stand van f 158.20 heeft kunnen berei ken, tot f 121.50 teruggegaan, d.i. lager dan de laatste notering sinds begin 1961 (f 123.20). De vraag of we het in Amsterdam de eerste tijd zonder Ame rikaanse aankopen van enige omvang zullen moeten doen. blijft klemmen, nu velen in de V.S. in de toekomst van de Amerikaanse economie weer een groter vertrouwen hebben. Revaluatiegevolgen Evenals *dit in West-Duitsland het ge val is, beginnen de gevolgen van de re valuatie ook in ons land langzamer hand meer mee te spreken. In tal van jaarverslagen en op jaarvergaderingen wordt de verzwaarde gulden als een be lemmering van de export beschouwd, waarvoor het sterk verminderde export- Oude Tongsebank en de Grevelingen. Bovendien bracht men ongeveer 1.144.500 stuks gekalkte pannen als col lecteurs voor oesterbroed in het water. De percelen werden geplaatst langs de noordelijke oever van Zuid-Beverland, in de Zandkreek en onder Stavenisse en Stuljenham. Aan het eind van mei kon men de eerste oesterbroedjes op de schelpen en pannen waarnemen. De totale hoeveelheid van de verzon den mosselen was in het afgelopen jaar ingekrompen tot minder dan de helft van die van het vorige Jaar. hetgeen moet worden toegeschreven aan de gro te sterfte onder de mosselen. De sympto men, die de zwakke mosselen vertoon den. waren gelijk aan die welke waar genomen tijdens de vroegere uitbarstin gen van Mytilicola nitestinalis. De groei van de mosselen was slecht, het is mogelijk dat de overbevolking hierop stagnerend heeft gewerkt. Gron dige schoonmaak van de percelen blijft een eerste vereiste. De toestand van de mosselen op de percelen in Grevelingen maakten hierop een gunstige uitzondering. De percelen in de Westerschelde heb ben veel last van verplaatingen van zand, zodat de percelen die er nog lig gen slechts gedeeltelijk bruikbaar zijn. De kwaliteit van de mosselen in dit district was matig; zij waren dik bezet met pokken. Onder de mosselen kwam veel tarra voor. Om dit te vermijden moesten de mosselen gezeefd worden hetgeen extra werk met zich meebracht. Gedurende verschillende maanden konden de Zeeuwse kwekers weer half wasmosselen en mosselzaad uit de Wad denzee halen om hiermede hun perce len in Zeeland te bezaaien. Mosselen uit het buitenland Uit West-Duitsland en Denemarken werden consumptie-mosselen geïmpor teerd teneinde het tekort aan te vullen. De garnalenvisserij is niet slecht ge weest. Wel werden minder garnalen aangevoerd dan in het vorige jaar, maar de pryzen waren het gehele jaar goed. cijfer van april als een aanwijzing kan worden beschouwd. Het Centraal Plan Bureau, dat voor de lopende rekening van de betalingsbalans over 1961 een overschot van f 1.1 miljard had geraamd, heeft dan ook reeds meegedeeld dat dit saldo vermoedelijk niet zal worden bereikt, hetgeen wij op grond van en kele cijfers de vorige week ook reeds in uitzicht hebben gesteld. Deze ontwikkeling ze moge dan uit een internationaal oogpunt worden toe gejuicht is voor de Nederlandse be drijven uiteraard niet bemoedigend. In elk geval Is z(j voor de leiders van onze bedrijven een gerede aanleiding om zich over het uitstel van de belas tingverlaging te beklagen, gelijk het be stuur van het Verbond van Nederlandse Werkgevers heeft gedaan. Voorzichtigheid geboden Over het algemeen blyken de meeste ondernemingen in ons land een goed jaar achter de rug te hebben. Ten aanzien van de resultaten van 1961 houdt men echter een slag om de arm. Zo was het een tegenvaler dat de direc tie van de Kon. Ned. Zout, ondanks de verdere expansie van dit concern, voor het lopende jaar geen hoger dividend in het vooruitzicht stelt en de bonus uitkering van 5 over 1960 als een extraatje voor aandeelhouders be schouwt. Bij eenzelfde dividend ontvan gen aandeelhouders echter toch nog iets meer, omdat hun deelneming in het ka pitaal van f 1000 tot 11050 is gegroeid Tal van andere ondernemingen ma ken melding van een verdere kosten stijging, hetgeen ook bij Indola het geval blijkt, te zijn. Hoewel de meeste directies zich over de Juistheid van de beurskoers wat de aandelen van hun ven nootschap betreft, niet willen uitlaten, heeft de directie van Indola in verband met de opvallende koersstijging van de aandelen binnen enkele weken half mei 695, 2 Juni 825 een communiqué verstrekt. Deze scherpe koersstijging was namelijk het gevolg van ongelimiteer de aankopen voor Duitse rekening, waar men blijkbaar de aandelen Indola op vallend heeft „getapt". Het is duidelijk dat grote vraag van die zijde in een beperkte markt tot ex cessen kan leiden en de directie van Indola heeft er daarom goed aan ge daan mede te delen dat weliswaar de 1 Bijna de helft van onze bevolking be- omzetten in het lopende jaar hun stjj- hoort tot de leeftijdsgroep van 0 tot 25 gende lijn voortzetten, maar revaluatie, jaar. Deze jeugd vraagt ruimte om te kostenstijging en eventueel een nieuwe spelen en te leven, ln de woning en loonronde de winstmarges zeer zeker zul- daarbuiten. De mogelijkheden worden len beïnvloeden. De koers van aandelen echter steeds kleiner. De Stichting is er Indola is daarna weer tot ca. 750 terug- zich van bewust, dat dit probleem niet gevallen. Een waarschuwing dus om met standaardoplossingen kan worden met beursaffalres op grond van „tips" afgedaan. ZIJ meent dat iedere situatie ook als ze niet uit West-Duitsland af- een eigen oplossing vraagt, en dat daar- komstig zijn, voorzichtig te zijn. bü moet worden nagegaan, of in de De meeste garnalen werden buiten gaats gevangen, doch in het najaar viste men nogal veel binnen zoals in de Roompot en in de Hammen. Verschillende Zeeuw se vissers oefenden deze visserij veel in het noorden des lands uit. De topmaand van de haringvangst was november, toen 77 vaartuigen aan deze visserij deelnamen. De ansjovisvangsten waren ongeveer de helft hoger dan in 1959, doch de prijs lag beduidend lager. De visserij werd uitgeoefend met weren en kom men. Enige weken viste men nog tot de cember met het nauwe want om zee- bliek voor de industrie te vangen, maar de resultaten waren niet zo gunstig. De botvisserij werd ln de Oosterschel de onregelmatig met het schubnet uit geoefend. De vangsten en opbrengsten waren, evenals in de Westerschelde. be vredigend hetgeen ook van de kwali teit gezegd kon worden. De palingvisserij met homen, die vis sers van Klundert en Lage Zwaluwe in de Westerschelde uitoefenden, leverde geen grote vangsten op. In de Ooster schelde werd met fuiken gevist: hier waren de vangsten veelal bestemd voor eigen gebruik. Kreeftenvangst viel tegen De kreeftenvisserij werd op de gebrui kelijke plaatsen uitgeoefend. De weers omstandigheden waren minder gunstig dan in het vorige seizoenen, toen na verloop van enige weken minder kreef ten werden gevangen, waren er vissers, die vroegtijdig hun korven en netten optrokken. Ondermaatse kreeften en zaadkreeften werden minder waargeno men. Enkele vissers vingen met de beugel op krabben. De alikruik vissers oefen den deze visserij als nevenbedrijf uit. De kwaliteit van de krabben was goed; in hoofdzaak werden zij naar België uit gevoerd. De wulken-, alikruiken- en de kokka- nenvisserij hadden weinig te betekenen, evenals de visserij op zeemos. In de zomermaanden werden behoor lijke kudden zeehonden in het oostelyk deel van de Oosterschelde waargenomen. In de Oosterschelde westelijk deel en in de Hammen schoot men 130 zeehonden. „VisseriJnieuws") Recreatie mag niet worden achtergesteld (Van onze Amsterdamse correspondent) De tentoonstelling .Ruimte voor de jeugd", die verleden Jaar tn Bouwcentrum te Rotterdam werd gehouden, heeft de noodzaak om de vraagstukken met de kwestie tot ruimtelijke ordening, jeugd- en vrije tijdsbesteding nader aan te pak ken dusdanig aangetoond, dat kortgeleden een nieuwe stichting onder de naam „Ruimte voor de jeugd" is opgericht. De Stichting heeft zich gisteren te Amster dam gepresenteerd in een bijeenkomst waar de doelstellingen zijn bekendgemaakt en toegelicht. Dat doel is: verbetering en uitbreiding van de accommodaties voor de jeugd voor spel en sport, recreatie, culturele activiteiten en eigen initiatieven voor vrye tijdsbesteding. Men wil dit bereiken door het verrichten van studies, het verzamelen van gegevens, profiteren van ervaringen in binnen- en buitenland en het geven van adviezen. De voorzitter, de heer J. W. Ooms, van de Landelijke Vereniging Clubhuiswerk stelde, dat de bevolking sinds 1900 is verdubbeld en de oppervalkte woeste grond met 60 achteruit is gegaan, dat de Rands'ad Holland een dichtheid heeft van 2496 inwoners per vierkante kilo meter en dat Nederland slechts 50 ha. per 1000 inwoners aan natuurruimte telt, tegen België 90 ha. en Zwitserland 450 ha. De ontwikkeling van de samenleving vraagt voor vele levensgebieden de no dige ruimte, zoals voor industrie, weg en havenwerken, woningbouw, land en tuinbouw, oefenterreinen voor de de fensie en recreatie. Elk gebied kan met argumenten verdedigen dat het de ver langde ruimte nodig heeft. Al zy zijn ook even belangrijk Maar Juist daarom dient de recreatie niet te worden ach tergesteld. Mogelijkheden steeds geringer woning, in de buurt en daarbuiten al het mogelijke Is gedaan. Men wil in een zo groot mogelyke samenwerking een zo efficient mogelijk gebruik van de schaarse ruimte bevorderen. De eerste activiteiten van de jonge stichting hebben geresulteerd in een boekje, waarin een aantal deskundigen verschillende aspecten van het recrea- tieprobleem hebben belicht. De publikatle zal worden toegezonden aan alle instan ties die iets met de Jeugd te maken hebben. De volgende 6tap zal zijn het inrichten van een reizende tentoonstel ling, die bedoeld is om plaatselijke ac tiviteiten te ontketenen. Het voor dit al les benodigde geld de begroting voor dit jaar is gesteld op f 50.000,- die van het volgend jaar op het dubbele van dit bedrag hoopt men voor de helft te verkrygen met overheidssubsidies, waarvoor bij het ministerie van O.K en W. reeds een aanvraag is ingediend en voor de rest uit bydragen van instel lingen als het Koningin Jullanafonds en het Prins Bernhardfonds, alsmede van het bedrijfsleven. In het Stichtingsbestuur zitten verte genwoordigers van de landelijk vereni ging clubhuiswerk, het Nederlands cul tureel contact, het Bouwcentrum, dc Ver. van Ned. Gemeenten, de Ned. Sportfederatie en de Ned. jeugdgemeen schap. Daarnaast zyn waarnemers by het bestuur aangewezen door het mi nisterie van O. K. en W. en het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnyver- heid.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 13