School in drie maanden klaar Organist Aad v. d. Hoeven te VERSCHEIDENE ZOOGDIEREN KUNNEN KLEUREN ZIEN ZATERDAG 10 JUNI Vanmorgen heeft mevr. I. Geel kerken, secretaresse van de Vereni ging voor Christelijk (hervormd) Onderwijs, een kleine school ge opend aan de Cesar Franckstraat. Het schooltje, dat een uitbreiding is van de Prinses Margrietschool aan de Boshuizerkade, telt drie lokalen. Drie maanden geleden werd de eer ste steen" van het houten gebouw gelegd. Thans staat het keurig ge verfd, eenzaam in een terrein, waar zand en wind vrij spel hebben, tot dat de uitbreiding van de stad ook deze ruimte zal hebben opgeslokt. De heer W. J. Loeve, technisch hoofdambtenaar van Gemeentewer ken, vertelde ons het één en ander over de bouw. Ontwerper van het gebouw is ir. Th. K. J. Koch, waar nemend directeur van Gemeente werken. Onder toezicht van de heer Avondvierdaagse Met bloemen getooid hebben ruim 200 deelnemers (sters) van de Leidse Avond vierdaagse gisteravond de laatste kilo meters dwars door de stad afgelegd en er vrolijk zingend een feestelijke in tocht van gemaakt. Uitvallers waren er by deze Avondvierdaagse niet. Na afloop ontvingen allen de Vier daagse medaille of een jaarcyfer, terwyl de deelnemende groepen een fraaie her inneringsplaquette ontvingen. Er werden ook ditmaal weer enige opmerkelijke prestaties geleverd. Zo volbracht de heer G. Boshuizen voor de 16 de maal de in totaal 55 km lange tocht, waar door hy voor het gouden kroontje in aanmerking kwam. De heer A. van Heus- den maakte voor de 12de maal met succes zyn avondwandelingen, voor het eerst vergezeld van zyn 8 jarige zoon Fred, die eveneens een medaille ver wierf. De heer J. H. v.d. Wyngaard deed voor de 10 de maal mee evenals de heer H. Wilschut, welke laatste naast zyn gouden Avondvierdaagse medaille reeds in het bezit is van zyn 15de jaarcyfer op de 55 km afstand van de Grote Vierdaagse in Nymegen. Ditmaal finishte hy weer met zyn echtgenote en zyn 13 jarige zoon Piet, die respec- tieveiyk voor de 8 ste en 3 de maal deelnamen. Terecht ontving deze spor tieve familie een extra applausje van alle deelnemers (sters), onder wie zich de 68 jarige heer J. v.d. Fluit bevond, die de tocht voor de eerste maal vol bracht en zich met trots de oudste deel nemer mocht noemen. De groeps-pla- quette ontvingen de W.S.V. „Vlug en Kwiek" (Hazerswoude), „De Fliereflui ters" (Leiden), „De Rippers" (Rypwete- ring) „Zwieten" (Zoeterwoude) „D.S.B." (Leiden) en de Gymnastiekvereniging „Sparta" uit Leiderdorp. Geveilde percelen Ten overstaan van: Notaris N. W. Holt/kamp te Leiden. Woonhuis met erf en tuin, Utrechtse Jaagpad 3 7in bod: f9.600.is uit de hand verkocht. Notaris W. F. Karstens te Leiden. Woonhuis mot tuin enz. Hoge Rijn dijk 254 In bod: f19.000 koper: W. God- dijn te Leiden, q.q. voor f 19.000. Woon huis met tuin Deoimastraat 4, in bod: f9.300.koper: J. D. de Koning te Lei den voor f 9.800.Woonhuizen en er ven Buys Ballotstraat 29, 33 en 35 te zamen na afmijning in bod f 32.000. koper: J. W. Hoogkamer te Leiden, q.q. voor f33.200. Woonhuizen en erven Van der Werfstraat 41. 41 a tezamen in bod f6000 koper H. J. M. Pierrot te Lei den, q.q. voor f 6.550. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Gerda Cornelia Hendrlka, dr van H. Faber en H. C. M. G. Cos; Peter, zn van D. Bey en J .M. Brouwer; Martinus Leo- nardus, zn van M. L. van der Meij en M. A. M. v. d. Geer; Gysbertha Maartje, dr van P. F, J. Scheepmaker en T. G. v. d. Oever; Johannes Franciscus, zn van A. Llndhout en P. J. Hiep; Everdina Her- mlna, dr van F. J. H. Nettenbreyers en C, J. de Zwart; Johannes Jozef, zn van R. J. Ketelaar en C. M. H. Heuzen; Fer dinand Antoon, zn van C. Reyngoud en C. van Muyden; Catharina Maria There- sla, dr van M. J. H van 't Wout en M. T. Hofland; Sylvia Maria, dr van G. de Koning en M. Meyers. ONDERTROUWD P. C. Sloos en T. M. van Klaveren; H. P, Dlstelvelt en A. C. M. Gerder; H. C. Meijer en E. Stavleu; S. J. Redmeyer en E. Kleyn; S. Zwarte en W. M. van der Linden; H. J. de Vries en P. Hoogbruin; H. Buitendijk en J. W. C. Lardé; P. Bon en J. H. M. Lares; B. H. Eshuls en H. Boter; C. Neddermeyer en M. W. van Halderen; P. A. Barendse en C. Springer; D. F. van Esveld en J. Jansen; C. Zwei stra en M. van der Pluym; P. J. J. van V/eerlee en H. C. van der Heijde. OVERLEDEN W. F. de Wit, 2 dagen, zoon; W. van de Poll, 49 Jaar, man. F. Piersma ,opzi&h.ter van Gemeente werken, is een aannemersfirma uit Nijkerk, op 1 maart jongstleden be gonnen met de bouiv, die deze fir ma dus in drie maanden heeft vol tooid. De uitbreiding van de Prinses Margrietschool was dringend nodig. Deze school is begonnen met 70 leer lingen en drie leerkrachten. Het aan tal leerlingen is thans aangegroeid tot 321 en de leerkrachten zijn naar evenredigheid in getalsterkte toege nomen. acht. De heer W. J. Loeve schrijft de straatnaam op het bord, terwijl het hoofd van de Prinses Margrietschool, de heer N. L. van Dalsen, de heer F. Piersma en mevr. I. Geelkerken toezien. (Foto L.D./Holvast) Voorlopig zullen in het nieuwe ge bouw tioee klassen worden onderge bracht. Het derde lokaal hoopt de Vereniging voor Christelijk Onder- wijs binnenkort voor een kleuter klas te gaan benutten. Medische Dienst Oegstgeest: Dokter Van Walchren, tel. 22030 en dokter Van der Vliet-De Vries, tel. 22331. Voorschoten: Dokter F. H. W. Swen, Veurseweg 20, tel. 2356. WykverplegingGezondheidscentrum, tel. 2177. Wassenaar: Dokter H. W. Plink, Lange Kerkdam 66, tel. 2075 en J. C. de Neef, Wilhelmlnaplein 1, tel. 8303. ApothekersdienstWassenaarse Apo theek, Schouwweg 32, tel. 2402. Subsidie voor nieuwe bibliotheek Minerva Het bestuur van het Prins Bernhard Fonds heeft opnieuw een aantal subsi dies toegewezen en wel tot een totaal bedrag van ruim f 300.000 voor objecten van zeer uiteenlopende aard. Onder meer werd verleend; f. 5.000 voor de aanschaf van een nieuwe boekery in de nieuw te bouwen bibliotheek van de afgebrande Leidse studentensociëteit „Minerva". LEIDERDORP Burgerlijke Stand Geboren: Gerardus J., zn van C. J. J. van der Meer en M. G. Duin; Jetske, dr van L. Schlpaanboord en J. Kuisen; Els- beth, dr van J. J. van Vliet en G. B. Santbulte. Overleden: M. T. Wilderom, 88 jr. wed. van A. L. Deegenaars. WASSENAAR Enorme belangstelling bij opening kunstzaal Heuff Overweldigend was vry dagavond de belangstelling voor de opening van de nieuwe kunstzaal Heuff aan de Hoflaan 7. De toch werkeiyk niet geringe ruimte in deze voor dit doel ingerichte woning was nauweiyks groot genoeg om alle belangstellenden te bevatten. Burge meester mr. W. J. Geertsema hield zyn openingstoespraak op een met moeite vry gemaakt plekje, midden in de expo sitieruimte en sprak over de uiterst be scheiden plaats, die de kunst inneemt in het leven van de gemiddelde Neder lander. Ideaal zou echter zyn als by de ge middelde Nederlander dt. kunsi een rol zou kunnen gaan spelen in zyn dage- ïyks bestaan. Het initiatief van de heer en mevrouw Heuff zou daartoe kunnen by dragen. Na dit openingswoord van de burge meester werd nog het woord gevoerd door de Haagse criticus Gys Kording. Hy gaf zyn opvattingen over het zien van kunst, en over het werk van de twee Haagse schilders, die gedurende drie we ken in de nieuwe kunstzaal exposeren: J. Franken Pzn en Kees Andréa. Verder is er keramiek van mevrouw Th. Hof- stede-Crull uit Amsterdam. Waterpolonieuws In het zwembad Poelmeer speelden gisteravond twee verenigingen. Twee ze ventallen die tal van roemruchte feiten op hun naam hebben staan, die ook reeds ln dit seizoen tot byzonder goed waterpolo konden komen. Maar wat de beide Leidse verenigingen, de Leische Zwemclub en de Sleutelstad gisteravond lieten zien, was dat aanzien nauweiyks waard. Hier speelden twee zeventallen, die zo benauwd voor el kaar waren, dat een goede rush niet ondernomen werd, c.q. niet ondernomen kon worden. Elke poging tot vry spe len werd door de andere party direct afgestraft. Daardoor verviel het spel tot een, voor de kykers die voor waterpolo gekomen waren, slap partytje. Maar velen waren niet zozeer voor fraai waterpolo gekomen, maar, zoals dat by een derby wel meer het geval is om hun ploeg te zien winnen. De genen. die met dit doel kwamen heb ben twee ploegen aan het werk gezien, wier taktiek heel ver uit elkaar lag. Aan de ene kant een zevental, dat van de Leidsche Zwemclub, dat door aller lei oorzaken een aantal spelers zyn in militaire dienst de vorm niet kon benaderen van vorige week zaterdag, toen het internationale toernooi in Lel den gewonnen werd, anderzyds echter een zevental, dat uitstekend in de gaten had waar de sterke zyde van de tegen stander lagen en die sterke zyden een voudig blokkeerde. Het zevental, dat gis teravond won, de Sleutelstad, won niet omdat het technisch zo huizenhoog bo ven de opponent uitetak maar omdat het tactisch en volleaig geconcentreerd, 'n spelletje speelde, dat de LZC volledig van de wapens beroofde. Dat was de grote verdienste van dit Sleutelstad-team waarmede het volkomen verdiend de overwinning in de wacht sleepte. In de eerste speeltyd bracht de Sleu telstad de „kernzeven" in het water, LZC moest met M. Brak als plaatsver vanger voor D. Timmermans beginnen, die wel gearriveerd was maar nog niet kon spelen. De omzetting schiep in de LZC-gele- dren enige onrust waardoor er in de eerste speelhelft een voortdurend Sleu telstad-overwicht was. dat uiteindeiyk resulteerde in een vry-komen van Cees van Hooidonk, die vanaf de vleugel met een diagonaal schot de Sleutelstad de leiding gaf <0—1). De tweede speelhelft werden er enige spelers gewisseld LZC was nu volledig maar het spel knapte er niet van op. Integendeel, de balans was nu ln evenwicht. Iedereen voelde dat en kon er weinig aan veranderen De derde speeltyd viel er weer een doel punt Wéér voor de Sleutelstad. Aad Kapaan en Hans van Tol vochten een duel uit, Aad Kapaan bemachtigde hier uit de bal, Hans van Tol ging niet mee en dus kon Wim van Rooyen vry voor doel komen (0-2). De vierde speel tyd bracht LZC Rinus Brak nu op de midvoorplaats in het water, terwyl de Sleutelstad Piet Eradus dezelfde plaats, maar dan aan de andere kant natuur- ïyk toedeelde. Er ontstonden nu enige gevaariyke situaties voor het Sleutel stad doel, by een ervan maakte een der Sleutelstad-spelers een te zware overtre ding en moest het water verlaten. Vry gauw werd het toen een doelpunt (1-2). Er kwam nog enige opleving in de stryd LZC rook kenneiyk nog een puntje en kwam er heel dicht by, toen opnieuw een Sleutelstad speler wegens te zwaar spel het water moest verlaten Men marcheerde op naar het Sleutelstad- doel maar na enig heen en weer gooien was het schot van Jan Krijgsman te zacht om een vonnis te kunnen bete kenen. De tyd was tekort voor een nieuwe aanval en dus konden even er na zeven gelukkige Sleutelstad-spelers met een verdiende overwinning ln de hand het water verlaten. De meest© dieren zien echter minder kleuren dan de mens. De egel kan al leen afgericht worden op geel, bepaal de andere dieren zien alleen rood en groen. De kleuren, die erop UJken. zoals rood en violet, worden vaak slecht on derschelden. De mungo Heel goed kleuren zien kan de In dische mungo. de bekende katachtige vyand van de brilslang; hy kan de vier hoofdkleuren, alsmede oranje en violet onderscheiden. De nerts, een mar terachtige pelsdier, ziet rood en groen en kan bovendien met enige moeite afgericht worden op geel en blauw. De andere martersoorten kunnen slechts heel beperkt kleuren zien. Het hert en de giraf onderschelden alle variaties van grys, falen echter als ze andere kleu ren moeten onderscheiden. Het hert kan rood en violet niet uit elkaar houden, de giraf verwisselt groen, geel en oranje. De meeste apen komen wat het zien van kleuren betreft met de mensen over een, zoals byvoorbeeld de baviaan en de meerkat. Veel apen zijn onzeker by rood. Mensen met deze afwyklng noemt men „protanoop". De chimpansee on derscheidt alle kleuren even goed als de mens, misschien wel beter. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Het Leidscb Dagblad MEEST GELEZEN COURANT vcm Leiden en Omstreken. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllillllllllllllillllll» TRAGISCHE DOOD VAN EEN HUISKNECHT Op de Utrechtseweg te Amersfoort I» gisteravond de 49-jarige huisknecht ii. Beurskens door een merkwaardige loop van omstandigheden ln het verkeer omgekomen. Dé heer Beurskens werd door een passerende bromfietser uit Amersfoort, aangereden. Beide mannen lleoen by hun val verwondingen op. De bromfiet ser begaf zich naar het ziekenhuis. Een voorbijganger bood de heer Beurskens eerste hulp en hield, om hem te ver voeren een auto aan De heer Beurskens is blijkbaar zyn helper gevolgd. Hij lette niet op het verkeer en werd door een passerende auto aangereden Bij die aanrijding is de huisknecht op slag ge dood. VIJFDAAGSE WERKWEEK AMSTERDAMSE POLITIE Ingaande 26 Juni a.s. wordt ook bij de gemeentepolitie te Arasterdam de 5-daagse werkweek ingevoerd. In nauw overleg met de afdeling Am sterdam van de Centrale van politie organisaties en c'e medezeggenschaps commissies van het administratief en technisch personeel, zyn de voor deze Invoering noodzakelijke voorbereidingen getroffen. Rekening houdend met de voor de politie noodzakelijke continudiensten la getracht, de algemene principes van de 5-daagse werkweek op de dienstroosters consequent toe te passen. Nederlands Kamerorkest naar Amerika en Canada Van onze correspondent te Washington. Het Nederlands Kamerorkest onder leiding van Szymon Goldber- gaat van 26 september tot 2 december een tournee door Amerika en Canada maken Het 23 man stérke ensemble zal 40 concer ten geven in het noord-oosten van de Ver. Staten en 10 concerten in Canada. Met bijzonder aantrekkelijk program In de Herv. Kerk van Leiderdorp con certeerde de Rotterdamse jeugdige orga nist van de Prinsekerk Aad van der Hoe ven. Zyn programma kon niet anders dan bijzonder aantrekkelijk heten. Zyn virtuositeit heeft reeds allure en voor naamheid, toelatend om nu en dan ver voering teweeg te brengen. In het verstil- ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zyn ge slaagd voor het prop. examen godge leerdheid de heer P. S. A. Lefeber (Alphen a. d. Ryn); kand. examen Duitse taal- en letterkunde de heer R. de Haay (R'dam)doet. examen gen. II mej. L. N. Velds (Den Haag) en de heren J. de Boer (Scheveningen), W. J. Dambrink (Leiden) en P. J. de Ryk (Voorburg); semi-artsexamen mej. J. J. Holleman (Den Plaag) en de heer B. F. H. Arps (Leiden)artsexamen de heer H. Burger (Utrecht). EERSTE PAAL LAGERE LAND- EN TUINBOUWSCSHOOL. Wethouder J. C. van Schaik zal a.s woensdagmiddag om twee uur op een terrein aan de Boerhaavelaan de eerste paal slaan ten behoeve van de bouw van een lagere land- en tuinbouwschool. Onze stadgenote, mej. M. H. Prenen. slaagde aan de Rykskweekschool voor Onderwyzers(-essen) te Den Haag voor de akte L.O. Plet aanbrengen van verwarmings installaties in het garagecomplex van de N.Z.H.V.M. aan de Rijnsburgerweg is opgedragen aan de N.V. Burgers' Ver warmingsindustrie te Eindhoven. De „Lisa Eichmcmn" herdoopt De 700 ton metende Duitse vrachtboot „Lisa Eichmann" is deze week herdoopt tot „Nereus", als gevolg van opmerkin gen die de bemanning van de zijde van dokwerkers en collega's moest aanhoren sedert het begin van het proces-Eich- mann. De eigenaar-kapitein van het schip, Richard Haack uit Hamburg, vertelde: „In Polen werden myn mensen in de café's uitgelachen en werd gevraagd of Adolf Eichmann de eigenaar was. In Swansea haalde men ook al de neus op. Ik geloof niet dat vijandschap in het spel was, maar ik dacht dat het maar beter was de naam te veranderen". Haack zei dat zyn schip eerst de naam droeg van een vroegere eigenaar. NED. ZONDAGSSCHOOL VEREENIGING. Op 20 en 21 juni zal in Arnhem (Mu sis Sacrum) de Nederlandsche Zondags school Vereeniging haar 95-jarig be staan vieren. Het programma bevat o.m. de vol gende onderwerp, die na een indeling in discussie zullen worden gebracht: prof. dr. A. J. Bronkhorst. „Afstemmen op het kind"., ds. J. ter Schegget. „Ver antwoordelijkheid voor ons werk", rab bijn J. SoCTendorp. „Fantasie in het by- bels verhaal", ds. J. Meuzelaar. „Op de datum vertellen" en dr. G. van Leeuwen „Beleving van het bybels verhaal". Een grote tentoonstelling van opvoed kundig materiaal, oosterse voorwerpen, kleding e.d. werd getiteld: „In de kara vanserai", terwyl mej. T. de Vries, adj.- directrice van de Nederlandsche Zon dagsschool Vereeniging, naar aanleiding van deze tentoonstelling zal spreken over: „Gun uw kind de zondagsschool". THEOL. SCHOOL CHR. GEREF. KERKEN. In de Chr. Geref. Kerken is een be drag van ruim honderdduizend gulden, dat is twee gulden per ziel, byeenge- bracht voor de uitbouw van de Theolo gische School van de Chr. Geref. Ker ken in Apeldoorn. Het schoolgebouw is 42 jaar geleden geopend. Sindsdien is er niets meer aan gebeurd. De uitbreiding zal hoofdzakelyk bestaan in een nieuwe bibliotheek voor de school. de en gedragene daarentegen, was de muzikale spankracht minder veilig. Zo hebben ons Buxtehude's „Der Heiden Heiland" en Frescobnldi's" Canzone dope l'epistola" niet volledig bevredigd. Maar in een daarop volgende composi tie van Pachelbel liet de concertgever een klankbeeld horen, waaruit ontwakende artistieke kracht sprak. Allereerst in diens mooie en imposante Praeludium in d met de ostinate bas. Voorts in de bybe- horende Fuga, waarvan het thema met de chromatisch dalende toonreeks som migen bekend kan hebben geklonken, omdat het min of meer gelijkluidend, hoewel tragischer, voorkomt bij Purcell in Dido's Lamento en by Bach in het Crucifixus van de Hohe Messe en in de kantante „Weine, Klagen" Minder overtuigend vonden we Aad v. d. Hoeven in Bach's Dorische Toccata, een opgave die architectonische ervaring vereist. Enige worsteling met de materie bleef merkbaar. Deze Dorische, die voor een jeugdige speler een grote worp betekent, had niettemin veel goeds. De werkelijke worp van V. d. Hoeven waren de „Lltanles" van Jehan Alaln, de jonge Franse musicus, die in de laatste wereldoorlog sneuvelde. De Litanies be zitten een visionaire durf en een grootse welsprekendheid. Zy spreken een hel dere klankentaai zonder onbegrijnelyk- heden, waaruit een ln extase verglijdend getuigenis opklinkt. Harmonisch en con structief hebben zij veel aan Debussy te danken (de heletoonstoonladder!). De organist heeft het meesterlijke stuk on gerept, fris en met ongebroken span kracht weten over te brengen. Tussenin heeft kleiner werk gestaan. Een Agnus Dei uit een van Couperin's twee orgelmissen, een juweel teer en dichterlijk, een comprimis a.h.w. tussen gregoriaans en suite-vorm. Een Gavotte in G van de 18de eeuwer Boyce,-een op. gewekt speelstutk dat evengoed aan een hobo gegeven had kunnen zyn. Een suite in C. van Purcell, waarachter men hof. vermaken denken kon. En Franck's con templatief Cantabile: de concertgever vond er een zekere schemer tonige regi stratie voor, maar de ware timbres er voor waren niet voorhanden. Over het algemeen had Aad v. d Hoeven in dit alles een gelukkig-regi strerende hand by gave en ook wel ver rassend boeiende vertolking. V. VOORSCHOTEN Dagje uit dank zij etalagewedstrijd Dank zy het feit .dat twee leerlingen van de zesde klasse van de School met de bybel aan de Wyngaardenlaan, prijs winnaars waren van de destyds gehou den etalagewedstrijd .die op touw was gezet door de ..Actie B-winkeliers" moobt de hele 6e klas een dag uit. Per busvoor niiets. Ze behoefden niet ver te ryden om by mooie plekjes te komen, waar ze volop van de natuur konden genieten. ,,Kraent1e-lek" en het ..Kopje van Bloe mend aal" boden voldoende gelegenheid om alle zorgen over komende toela tingsexamens voor een ogenblik te ver geten WARMOND Feestconcert en taptoe Vanavond zal de Muziekvereniging Warmonds Fanfare ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum een concert en tap toe geven. De volgende verenigingen ver lenen hun medewerking: „Forum Ha- driani" uit Voorburg, „St.-Matthias" uit Warmond, „Harpe Davids" uit Noord- wykerhout en de Jubilerende vereniging Warmonds Fanfare. Het jeugdorkest van „Forum Hadriani" opent de avond met een concert ln de Burgerlijke Stand Geboren: Pauline V. M., dr van T. A. de Zwart en E. E. Schultz; Sylvia G., dr van R. Augusteyns en S. E. Horrochs; Stephanus J C.. zn van J. J. Jonker en J. P. de Groot; Danielle G, Joh., dr van CL?J. Jonker en M. L. A. M. Koning. Ondertrouwd: G. L. van 't Riet en S. Pars; F. W. A. Smit en M. C. Beursgens; J. Borsboom en H. C. V. Joosten; H. J. Helb en M. Kolff. Getrouwd: A. H. van Polanen en P. J. van der Vllst. Overleden: Catharina A. M. Bolten, 75 Jaar. ZOETERWOUDE Raad woensdag bijeen Woensdag 14 juni komt de raad van Zoeterwoude in vergadering bijeen. Voorgesteld wordt het voorschot voor 1961 voor de St.- Aloysiusschool aan de Schenkel weg vast te stellen op f 11.700. De exploitatievergoeding voor 1960 voor dezelfde school dient te worden vastge steld op f. 10.530 voor het v.g.l.o op f 880. Deze vergoedingen bedragen voor de r.-k, meisjesschool in de Zuldbuurt resp. f 11.025 en 1.920. De vergoeding voor de vakleerkrach ten aan de meisjesschool zuidbuurt zal f3.342.53 bedragen. De toegansbrug over de Meerburger watering naar de St.-Bernnardusschool aan de Hoge Ryndyk verkeert in een zodanige toestand, dat algehele ver nieuwing nodig is. Het schoolbestuur heeft in verband hiermede de mede werking van het gemeentebestuur ge vraagd. De vloer in een lokaal en in de gang van de o.l. school moeten nodig worden hersteld. De kosten zullenWW f 1.451 bedragen. B. en W. stellen voor een krediet tot dit bedrag te verle nen. Per 1 september zal het aantal leer lingen van een o.l. school tot 47 zyn ge stegen. In verband hiermee moeten de nodige tafeltjes en stoelen en het be nodigde lesmateriaal worden aange schaft. De inspecteur van het lager on- derwys heeft in deze gunstig geadvi seerd. De kosten zullen f 1648.70 be dragen, voor welk bedrag B. en W. een krediet vragen. De heer H. A. M. van Ulden wil aan de Jan van Banningstraat 7 woningen bouwen en wil daarom de grond van de gemeente kopen. B. en W. stellen voor 720 m2 voor f33.26 per m2 te verkopen. Aangezien de strafcellen aan de dorpsstraat niet aan de eisen voldoen worden ze niet door de Rykspolitie ge bruikt. De directie van de Electro en Mechanische Apparatenfabriek aan de Dorpsstraat heeft nu gevraagd deze ruimte van de gemeente te huren voor rywielberging van haar personeel. B. en W. stellen voor dit te doen tegen een huur van f. 2.- per week. De omliggende gemeenten van Lei den hebben met Leiden een gemeen -schappeiyke regeling betreffende een rgionaal woonwamkamp, Tot deze re geling wil nu ook de gemeente Noord- wyk toetreden. Dit kan echter alleen als alle deelnemende gemeenten hier mee instemmen. B. en W. stellen voor met de toetreding van Noordwyk ak koord te gaan. Reeds vele jaren be staan in deze gemeente de behoefte aan een muziektent. By oranjefeesten of andere manifestaties verleent de St. Jansfanfare wel haar medewerking, zo wel op het dorp als aan de Hoge Ryn dyk. Voor het geven van een openlucht concert is echter geen enkele moge- ïykheid aanwezig. Om hierin veran dering te brengen hebben B. en W. prijsopgave gevraagd by Spykstaal te Spijkenisse, die verplaatsbare muziek tenten fabriceert. Deze tenten kunnen binnen één uur door 2 personen worden opgebouwd. Een tent voor 60 perso nen kost f. 9.250. Hiervoor vragen B. en W. gelden beschikbaar te stellen. Een stier reageert niet alleen op rood Het is nog niet zo lang geleden, dat men alle zoogdieren als kleuren blind beschouwde. De nieuwste onderzoekingen hebben echter aange toond, dat veel zoogdieren tot op zekere hoogte in staat zijn kleuren te onderscheiden, hoewel niet zo goed als de mens. Alleen de chimpansee maakt hierop een uitzondering. Over deze onderzoekingen heeft dr. Gert! Dücker van het Zoologisch Instituut van de universiteit te Münster in Westfalen het een en ander medegedeeld. Zy heeft zelf onderzocht in hoeverre een groot aantal dieren kleuren kunnen onderscheiden. Het is niet voldoende om de dieren bepaald gekleurde doeken voor te houden, want het is heel goed mogeiyk, dat hun reacties alleen toe te schrijven zyn aan verschillen tussen licht en donker. Het spreekwoordelijke „rode doek" brengt de stier niet in opwinding van wege de kleur, die hy niet van groen kan onderscheiden, maar door de bewe gingen, die men met het doek maakt. Een groene lap zou hetzelfde effect hebben. Houdt men de rode doek stil, dan reageert de stier helemaal niet. Op het netvlies van zoogdieren en van de mens zitten „kegeltjes" en „staaf jes". De staafjes zyn voor het onder scheiden van licht en donker, de kegel tjes daarentegen voor het onderschelden van de verschillende kleuren. Dieren met een netvlies, waarop alleen staafjes voor komen, moeten waarschynlyk als kleu renblind beschouwd worden. Hebben zy echter een netvlies met kegeltjes dan kunnen zy kleuren zien. Dit histolo- gische onderzoek levert dus het eerste bewys. Hieruit valt evenwel niet op te maken welke kleuren het dier kan zien. De fyne organen van het netvlies ont binden by een dood dier zo snel, dat zy heel moeiiyk onderzocht kunnen worden. By een levend dier kan men het gevoel voor kleuren psychologisch onder zoeken. Men belicht het oog met kleu ren en leidt de door de prikkeling van de oogcellen optredende schommelingen van het elektrisch potentiaal af door middel van fyne elektroden, die in de laag met staafjes en kegeltjes aange bracht worden. Het is natuurlyk mo gelijk, dat men in dit geval ook met reacties op licht en donker te maken heeft, hoewel het waarschynlijker wordt geacht, dat het dier werkeiyk kleuren ziet. DresSuurproef De zoölogen geven de voorkeur aan de dressuurproef. Men went het dier eraan om bepaalde lekkernyen steeds te zoeken in een bak van dezelfde kleur. By de dressuur gaat het deksel van deze bak open, terwyl de anders ge kleurde bakken gesloten blyven. Het dier begrijpt het: alleen in de bak met de bepaalde kleur zit het voer. Bij de proef worden het dier twee ver schillend gekleurde bakken met voer voorgezet en dan gaan beide deksels open. Oriëntering door de reuk is uit gesloten. omdat belde bakken precies hetzelfde zyn. oriëntering volgens de plaatsing eveneens, omdat beide bakken voortdurend verwisseld worden. Kan het dier werkeiyk kleuren onderschelden, dan zal het zich aan de aangeleerde kleur houden. Men neemt de proef pas, als het dier na verloop van tyd bewe zen heeft het voer te kunnen vinden. De dieren werken gewooniyk gewillig mee. Als tegenkleur wordt meestal grys ge kozen. Dit grys wordt in 30 60 varia ties gebruikt om het verschil in nuance, zo als bij rood en grijs, uit te schakelen. Het dier moet bewijzen, dat het by iedere variatie de beide kleuren kan onderscheiden. Tevens maakt men ge bruik van spectraal licht. Het dier moet nameiyk ook tonen, dat het by verschil lende lichtsterkten de golflengten niet met elkaar verwisselt. Het staat vast, dat minstens één van de variaties van grys voor het dier even licht is als de betreffende kleur. Kleurenblinde dieren zouden in dat geval de kleuren verwis selen. Wanneer een dier de positieven kleur van alle variaties van grys dui- deiyk van elkaar kan onderscheiden, kan men zeggen, dat het kleuren kan zien. Hond en kat Volgens dr. Gertl Dücker kunnen honden en katten waarschynlyk geen kleuren onderscheiden, hoewel menig on derzoeker het tegendeel beweert. Som mige honden kunnen misschien heel zwak kleuren onderscheiden. Ook over muizen, ratten en konynen is men het nog niet eens. De goudhamster en de opossum, evenals de halfapen, kunnen in geen geval kleuren zien. Het paard, het schaap, het hert en de giraf kunnen kleuren zien. De die ren, die het beste kleuren kunnen on derschelden zyn o.a. de egel, de mar mot, de eekhoorn, enkele martersoor ten en sommige apen, waaronder de baviaan en de meerkat, evenals de reeds genoemde chimpansee. muziektent aan de Baan om half acht. Om acht uur volgt het groot orkest van „Forum Hadriani" en de Warmonds Fan fare zal dit concert besluiten. Om 9 uur vertrekken de korpsen gezamelyk naar het sportterrein 't O verbos waar een tap toe gegeven zal worden.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11