CAO-metaal in gedrang door de huurverhoging DRIE UTRECHTSE SCHILDERS Laatste nieuws EXPOSEREN IN DE ACADEMIE Onrust dreigt op het loonfront DONDERDAG 8 JUNI XHerkenbarekunst: Kerkelijkheid is de aanleiding voor figuratieve verbeelding" Middenin de golf van „onherkenbare" schilderijen schijnt een „nieuwe figuratieve kunst" naar voren te komen. Anders gezegd: er is nog steeds of als men wil: wéér kunst, die aanknopingspunten heeft met de „wer kelijkheid". Men vergist zich als m endit opvat als noteren'zonder meer van boompje-bergje-beekje of mannetje-meisje-musje. Figuratie ontstaat hier", aldus schreef de jonge Duitse schilder Hans Platschek onlangs in een boek over deze „nieuwe" stroming, „uit de bedoeling karakter te verlenen aan een schilderij zonder dat de iverkelijkheid dergelijke karakters te zien geeft". Men zou het als een interpretatie van de werkelijkheid kunnen omschrijven, of, nog eenvoudiger, als „expressionisme"d.w.z. verb** ding van de werkelijkheid vanuit de visie van de kunstenaar, die de realiteit gebruikt als „aanleiding"Woorden schieten in een dergelijke omschrijving veelal te kort. De kunst moet voor zichzelf spreken, zoals thans het geval is met het werk van de Utrechtse schilders Piet Retera, Waldy Vastrick en Dolf Zwerver, dat geëxposeerd is in het trappenhuis van de Universiteit. Werk van Zwerver Retera en Vastrick Voor de tiende maal ln dit seizoen is hier, onder auspiciën van het Leids Akademisch Kunstcentrum en het Stu dium Generale, werk van een groep kunstenaars bijeengebracht, ditmaal dus van een drietal Jongeren uit het cen trum des lands. Typerend is, dat dit trio er voor uitkomt, dat zij (geheel of gedeeltelijk) autodidact zijn en dus geen opleiding hebben genoten aan een kunstacademie. Misschien is dat een van de redenen, dat zy minder dan anderen de behoefte hebben gevoeld zich geïrri teerd af te wenden van wat „werkelijk heid" genoemd wordt en zich uit te le ven in vrije verbeelding. Nu is vrije verbeelding een uiterst vaag begrip. Want ook de abstracte schilders zeggen, dat zy uitgaan van de dingen, die hen omringen. Alleen zijn in hun Voortbrengselen de „dingen" verdwenen en blijven er slechts „ding- resten" over. In het werk van deze Utrechtse groep zijn die fragmenten Service van politie in vakantietijd Nu de vakantietyd weer is aangebro ken en daardoor vele woningen tydelijk onbewoond worden achtergelaten, heeft de Commissaris van Politie een circu laire opgesteld, waarin enkele nuttige wenken worden gegeven om huis en huisraad zo goed mogelijk te beveiligen. Bovendien kunnen zij, die met vakantie gaan, hiervan enkele dagen van tevoren kennis geven aan de Politie (Zonneveld straat 10), die dan de bewaking van de woning in het surveillance-systeem zal opnemen, hetgeen, aldus de circulaire, „uiteraard niet inhoudt, dat er dag en nacht een politieman vóór en achter de woning wordt geposteerd". Buitenlands bezoek bij Wernink Een aantal leden van de Council of the British Cast Concrete Federation, een zusterorganisatie van de Bond van Fabrikanten van Betonwaren in Neder land, bracht vanmiddag een bezoek aan het fabriekscomplex van de N.V. Wer- nink's Beton- en Aannemingsmaat schappij. Tijdens deze excursie toonde men grote belangstelling voor het fabrikatieproces en de grote uitbreiding van dit bedrijf. De dames van de Engelse gasten brachten deze middag een bezoek aan „De Lakenhal". MARKTBERICHTEN AALSMEER, 7 Juni. C.V. Centrale Aalsmeerse Velling GA. Snijbloemen: Gerbera per stuk 20-38. Bouvardla 10-30, Calla 10-26, Clematis 90-170, Freesla per bos 45-80, Iris 25-45, Ornithogalum 100- 170, Pyrethrum 75-105, Colvlllel 100-175. BARNEVELD, 8 Juni. Coöp. Veluwse Elervelllng: Weekaanvoer 1.050.000 stuks, waarvan er thans 315.900 ln velling wer den gebracht. Handel rustig. Prijzen per 100 stuks: eieren van 40/50 gram f 6.09-7.55; van 45/50 gram f 8.00- 10.42; van 50/57 gram f 10.93-12.82; van 57/62 gram f 13.91-13.23; van 62/68 gram f 13.20-13.83. Elervelllng S.B.E.: aanvoer 523.583 stuks, handel rustig. Prijzen per 100 stuks: eieren van 35/41 gram f 5.10-6.30; van 57/62 gram f 12.97- 13.06; van 62/65 gram f 13.06-13.28, een- deëieren van 65/70 gram f 9.20-9.99; van 71/86 gram f 10.18-10.70. Eiermarkt: aanvoer 2.000.000 stuks, han del aanvankelijk redelijk, trage afloop, Prijzen per 100 stuks: eieren van 59/65 gram f 13.— tot 13.60, algem. prijs f 13.30. kiloprijs f2.16 (basis 61gram); hen- neëleren van 38/55 gram f 6.50-12.50, kilo- prys f 1.71-2.27. Pluim veemarkt: aanvoer 43.000 stuks, handel traag: Elachtkippen f 1.75-1.80 per kg; slachtkuiken8 f 1.35-1.65 per kg. GOUDA. 8 Juni. Op de kaasmarkt al hier zijn aangevoerd 143 partijen, eerste kwaliteit per kg f 2.26-2.32, tweede kwal. f 2.18-2.55 en extra kwaliteit f 2.33-2.58. Handel stug. BOS van Adolf Zwerver van de werkelijkheid gemakkelijker te herkennen dan bij de abstracten. Een „Vergeten erfje" van Zwerver, een „Fa- briekswijk" van Retera of een „Jungle" van Vastrick bieden geen moeilijkheden. Toch zijn het werken, die gelukkig het kenmerk dragen van een eigen tem perament, van een persoonlijke visie. Als zodanig spreken ze de moderne mens, die min of meer gewend is aan de „taal" van deze tijd, gemakkelijk aan. Tot zover de overeenkomst tussen dit Utrechtse werk. Toch zijn er duidelijke verschillen. Vastrick is de meest poëti sche van het trio. Deze jonger schilder kiest, althans in het hier aanwezi ge oeuvre, bij voorkeur de schablone- techniek en bereikt er fraaie resulta ten mee. Meermalen zweeft hij op de rand van het „sprookje", zonder dat zijn frisse werk echter ook maar iets heeft van de zoetelijke bijsmaak, die nu eenmaal aan dat woord verbonden is. In tere en toch sterke kleuren geeft hij „werkelijkheidsfragmenten", die op evenwichtige wijze tot een boeiend ge heel zijn verwerkt. Kleurrijk is het werk van Dolf Zwer ver, die 'n krachtig accent, op de „vorm" pleegt te leggen zonder dat innerlijke beweging en de artistieke ontroering erdoor in verdrukking komen. Het is opvallend hoe hy er telkens weer in slaagt gemakkelijk herkenbare vormen levend en sprankelend te houden. Retera tenslotte heeft in enkele sterke schilderyen zyn afkeer van „fabriek" en „fabriekswijk" tot uiting gebracht. „Losser" dan in deze doeken is zijn werkwijze in zyn landschappen, die hier en daar herinneren aan de trant van de „Bergense school". Het is verheugend te zien, dat aan zijn schilderijen langs de trap in hun donker koloriet een ze kere allure allerminst vreemd is. Dit kan trouwens ook van het werk der beide anderen gezegd worden. Deze tentoon stelling is tot 7 juli te bezichtigen. Rl. Een ton brandschade (Van onze correspondent) Een kleine, doch felle brand, heeft vanochtend aajizienlijke bedrijfsschade veroorzaakt bij de N.V. Kunstzijde spin- nery „NUma" in Nijmegen. Mogelijk doordat garen met een draaiende as in aanraking is gekomen en daarna als gevolg van oververhitting zelfontbran ding is ontstaan, raakten in een droog- kamer 3000 spoelen met kunstzijde in brand. De bedrijfsbrandweer van de „NiJma" trad doortastend en doeltreffend op, waarbij spoedig hulp werd verkregen van de gemeente-brandweer, die met groot materieel was uitgerukt. Na on geveer anderhalf uur was men het vuur meester. Toen bleek, dat ook de opslag van garens in twee andere droogkamers bij het blussingswerk ernstig was be schadigd. De omvang van de schade kon nog niet worden vastgesteld. Bij de eerste raming werd hiervoor een bedrag van rond f 100.000 genoemd. De „Nijma" is hiertegen verzekerd. Speciale regeling „vrijgezellenvenekering" De staatssecretaris van Financiën heeft by resolutie van 30 mei j.L be paald, dat indien een z.g. „vrijgezellen- verzekering", voorzien van de fiscale lijfrenteclausule, vóór 1 december 1961 wordt omgezet in een andere vorm van levensverzekering, geen navordering zal gesehieden wegens, naar achteraf ge bleken is, ten onrechte genoten aftrek van inkomstenbelasting. Deze regeling werd getroffen op ver zoek van de gezamenlijke levensverzeke ringmaatschappijen, nadat de Hoge Raad in december vorig jaar had uit gesproken dat dit soort vrij gezellen ver zekering niet beschouwd kan worden als een levensverzekering in de zin van artikel 4 van de uitvoeringsresolutie in komstenbelasting 1953. Hierdoor verviel uiteraard ook de mogelijkheid van premie-aftrek. iDt zou voor de betrok ken polishouders een fiscaal nadeel be tekenen. De thans uitgevaardigde rege ling voortkomt dit nadeel. De resolutie noemt een zestal verzekeringsvormen waarin omzetting kan geschieden. NA VECHTPARTIJ OVERLEDEN Speciale berichtgeving) Naa uit het door de politie inge stelde onderzoek is gebleken, is de 26- jarige bruinkoolgroeve-arbeider Th. Mols uit Bingelrade (L), die maandagavond tijdens de kermis te Jabeek in een vuistgevecht met twee broers uit Ja- beek om het leven kwam, tengevolge van de hem toegebrachte vuitslagen overleden. Aanvankelijk stond niet vast of Mols aan vuistslagen was bezweken of dat zijn val op de grond de doods oorzaak was. Zoals gemeld, was een be ledigende opmerking van Mols aan het adres va neen familielid van de broers de aanleiding van de vechtpartij. Op de binnenplaats van een café werd de ruzie op de vuist beslecht, met het bekende noodlottige gevolg. Hulp voor Pakistan In een communiqué deelt de Wereld bank mede, dat zes landen en twee in ternationale instellingen gisteren heb ben besloten tot het verlenen van financiële steun bij de uitvoering van het tweede Pakistaanse vijfjarenplan tot een bedrag van 550 miljoen dollar. Het helpende consortium bestaat uit Canada, West-Duitsland, Japan. Groot-Brittan- nië, de Verenigde Staten. Frankrijk, de Wereldbank en haar dochterinstelling, de Internationale Ontwikkelings Asso ciatie. Regering van Japan schort wetsontwerp op geweldpleging op De Japanse regering heeft gisteroch tend besloten een wetsontwerp op te schorten, dat voorzag in het nemen van maatregelen om politieke gewelddaden tegen te gaan. Zij besloot hiertoe omdat er een scheuring in haar eigen gelede ren dreigde en onder de indruk van wanordelijkheden in Tokio en andere Japanse steden, die het gevolg waren van felle betogingen door socialisten en communisten. Vooraanstaande leden van de liberaal- democratische regeringspartij hadden met aftreden gedreigd voor het geval de regering toch zou pogen de goedkeu ring van de volksvertegenwoordiging voor haar ontwerp te verkrijgen. Het wetsontwerp was reeds door de Kamer van Afgevaardigden goedge keurd. Het was in behandeling bij de Senaat. Fouché naar Europa De Zuidafrikaanse minister van Landsverdediging Fouché zal binnen kort naar Europa vertrekken, waar hij, volgens het in Johannesburg verschij nende dagblad „Rand Daily Mail", ge heime defensiebesprekingen zal voeren met hoge Europese ambtenaren. Het blad meent dat Fouohé ook Portugal zal be zoeken, om daar over de crisis in Angola en de „bedreiging van Zuldwest-Afrika" te beraadslagen. Minister Fouché heeft dinsdag j.l. in het Zuidafrikaanse parlement verklaard dat er Zuidafrikaanse troepen naar de voornaamste havens v. Zuidwest-Afrika aan de Walvisbaai zullen worden gezon den om dit gebied te vrijwaren voor elke bedreiging, die zich aan zijn zestien honderd kilometer lange grens met An- gola zou kunnen voordoen. Britse regering betreurt incident bij de Far Oer De Britse regering heeft in een nota aan Denemarken, waarvan de inhoud gisteravond in Kopenhagen werd be kendgemaakt. laten weten, dat zij het vissery-incident bij de Far Oer van vo rige week betreurt. Zij achtte het niet mogelijk tot een uitspraak over de kwes tie te komen, aangezien er nog enige twijfel omtrent de feiten bestond. Zoals gemeld werd vorige week de Schotse treiler „Red Crusader" door een Deens fregat beschoten, toen de vissers boot trachtte te vluchten, nadat de De nen zeven man aan boord hadden ge bracht om haar op te brengen wegens schending van de vissery grens. De Britse regering achtte het incident niet kenmerkend voor de goede betrek kingen tussen beide landen. Zij bestreed niet het recht van de Deense regering om te controleren of de visserij grenzen rondom de Far Oer in acht worden ge nomen. Omtrent de toedracht van het gebeurde bestond echter, volgens de no ta, nog enige twijfel. Hierover waren nog besprekingen met de reder van de „Red Crusader" en de betrokken vissers organisatie aan de gang. DEFINITIEF ONTWERP OPERAGEBOUW AMSTERDAM De Amsterdamse gemeenteraad heeft gistermiddag besloten B. en W. te mach tigen de architect ir. B. Bijvoet opdracht te verlenen het door hem gemaakte voorlopige ontwerp voor een operage bouw aan de Ferdinand Bolstraat uit t-e werken tot een definitief plan en voor het uitwerken van dit ontwerp een kre diet van f 300.000 beschikbaar te stellen. De fractie van de VVD stemde i.v.m. de hun inziens onjuiste plaats waar het gebouw zal komen, tegen dit vooistel. LEIDERDORP Bejaarden gingen scheep Gistermiddag hebben de dames van de Hervormde Vrouwendienst met 63 ouden van dagen, die geregeld de be jaardensociëteit bezoeken, een boottocht gemaakt. Vanaf de Leiderdorpse brug voer men naar de Braassemermeer. Daarna ging de tocht naar Avifauna in Alphen. Zeer tevreden over de geslaagde tocht kwamen allen weer in het dorp terug. Orgelconcert Morgenavond wordt in de Hervormde Kerk een orgelconcert gegeven door Aad van de Hoeven, cantor organist van de Prinsekerk te Rotterdam. Programma: 1. Orgelkoraal Nun kommt der Heiden Heiland van Buxte- hude 2. Canzena-döpo l'epistola van G. Fersto Baldi; 3. Preludium in fuga- d-moll van Pacchclbel; 4 Agnus Dei van F. Couperive; 5. Dorische Toccate van J. S. Bach; 6. a. Gavotte in 9, b. Reeds vertraging in advies (Van onze Haagse correspondent) In de metaalindustrie is vorige week zoals bekend overeen stemming bereikt over de nieuwe C.A.O., waarbij de lonen per 1 juli a.s. met tien cent per uur omhoog zullen gaan en een verdere ver hoging van 5 cent per uur per 1 april 1962 in het vooruitzicht is gesteld. Er dreigt echter onrust te ontstaan over het feit. dat de regering per brief een huurverho ging van 10 procent heeft aange kondigd, juist óók op deze le april 1962. Er wordt door de regering verlangd, dat de huurcompensatie uit de produk- tiviteitsruimte wordt betaald, maar daar moet óók de loonsverhoging uitkomen. In werknemerskringen is men hiermede volstrekt niet verheugd, want het is niet aantrekkelijk de loonsverhoging, die men aan de éne kant krijgt, aan de an dere kant weer te moeten afgeven aan hogere huur. De looncommissie van de Stichting voor de Arbeid heeft zich tengevolge van dit alles nog niet kunnen bezighouden met de loonvoorstellen voor de metaal industrie, omdat nu eerst advies aan de regering moet worden uitgebracht over de compensatie van de (komende) huur verhoging. Hierdoor ook is het beraad over de lonen in deze tak van industrie een week uitgesteld. In kringen van werkgevers in de me taalindustrie is men (integenstelling met enige Jaren geleden) unaniem van me ning dat de lonen moeten worden ver hoogd. Hierbij speelt een rol het feit. dat de Duitse industrie hoe langer hoe meer werkkrachten wegzuigt. De onderbezet ting is voor de metaalindustrie kost baarder dan een loonsverhoging De hoop bestaat, dat de loonsverhoging het verloop van arbeidskrachten tenminste in de grootste bedrijven zal afremmen. Bij een in opdracht van de Federatie Metaal- en Elektrotechnische Industrie ingestelde enquête in 500 bedrijven is gebleken, dat in de metaalsector de per soneelsbezetting is gedaald met 0.5 pet. terwijl over het algemeen de personeels bezetting met 4 pet. is gestegen. De technische diensten van grote ge meenten, zo is gebleken, trekken héél wat werkkrachten uit de industrie aan door een betere beloning. Suite in c (prelude-cebelle, mars) van W. Boyce en H. Pourchell; 7. Cantabile van César Franck; 8. Litanius van Jehan Alain. OEGSTGEEST Burgerlijke Stand Geboren: Jan F. L„ zn van P. W. G. Brussee en A. C. Roest; Rlcharda A. C„ dr van A. Wessendorp en R. W. G. Steen- man; Anne, zn van C. H. de Jong en H. A. Offenberg; Norbert J., zn van F. G. ter Mors en M. H. S. van der Linden; André R., zn van R. L. Zlelhuls en H. A. van der Worp. Ondertrouwd: A. B. Kunst, 27 Jr. en C. Th. E. de Kruijf. 20 Jr. Getrouwd: P. B. Dlrksen, 32 Jr. en L. M. Korrelboom, 29 Jr.; Th. J. de Boer. 27 Jr. en G. M. M Segaar. 25 Jr.; M. van Beelen. 24 Jr. en C. de Moolj, 20 Ir. Overleden: Joh. Th. Ormel. e.v. G. van den Hoven van Genderen; I. E. Drlessen; J. Klein. e.v. W. K. SelJdel; SJ. Biystra, w.v. G. J. Zulderbaan. VOORSCHOTEN WANDELMARSEN Op 24 juni organiseert de wandelsport- vereniging ZUT wandelmarsen over 5, 10, 15 en 25 km. Gestart wordt vanaf 2 uur bij de Stichting Hulp en Heil te Leidschendam. Inschrijven bij de heren De Ruyter (Hulp en Heil), en Bitter, W. de Zwijgerlaan 74 te Voorschoten. WARMOND Bejaarden vissen niet achter het net Na een verlenging van 45 minuten was de stand bij de ten bate van de reiskas gehouden hengelwedstrijd nog steeds gelijk. Na anderhalf uur vissen hadden de hengelverenigingen „Onder Ons" uit Voorschoten en „De Ruisvoorn" uit Leiden ieder negentien vissen be machtigd. Het lot wees de club uit Lei den aan als winnaar. De extra-prijs voor de grootste vis werd dit jaar door de burgemeester uitgereikt aan de heer G. Horn, die een brasem van ruim 37 centimeter ving. De heer T. van Egmond legde met tien vissen beslag op de prijs voor net grootste aantal, die door de be jaarden beschikbaar was gesteld. In to taal werden er door 89 hengelaars 247 maatvissen gevangen. Het bedrag, dat aan de reiskas van de bejaarden kan worden toegevoegd bedraagt ongeveer 500 gulden. Wedstrijd met oude duiven De Postduivenvereniging „Warmond" hield een wedvlucht voor oude duiven vanaf Tergnier afstand 295 km. De dui ven werden in vrijheid gesteld om 10.40 uur In concours 100 duiven. De eerste prijsduif bereikte haar hok om 3.24.55 di laatste om 3.53.30 uur. De uitslagen zijn; A. Ruitenburg 1; Dr. J. Venker 24 10; J. Smeets 3; J. Roest 5; J. Korte - kaas 69; B F. Oskam 7; C. v. d. Zwart 8 Eindstand: Vitesse: 1. B. F Oskam; 2. Dr. Venker; 3. A. v Ruitenburg Stand Midfond: 1. P. Vogelenzang; 2. C. Kor te - kaas; 3. C. v. d. Zwart. Stand Generaal: 1. B. F. Oskam; 2. Dr. Venker; 3. A. v. Ruitenburg. Boer Koekoek kreeg in beroep ongelijk (Van onze Haagse correspondent) Het college van beroep voor het be drijfsleven heeft gisteren zijn beschik king bekend gemaakt in het beroep, dat door de heer H. Koekoek te Bennekom was ingesteld tegen de maatregelen van het Landbouwschap. Boer Koekoek heeft de drie heffings aanslagen over de jaren 1956-'57, 1958 en 1959 van het Landbouwschap niet be taald. Op grond daarvan na aan maningen en dwangbevelen werd op 20 maart j.l. beslag gelegd op een wei land, toebehorend aan boer Koekoek en gelegen in de gemeente Ede Het college van beroep verklaart zich onbevoegd kennis te rtemen van het be roep tegen die beslaglegging. Ten aanzien van het beroep van ver zoeker tegen de heffingsaanslagen, ver klaart het college verzoeker niet ontvan kelijk, daar dit beroep niet is ingesteld binnen de wettelijk voorgeschreven ter mijn van dertig dagen. Ver. „Zonnehuizen" bestaat 40 jaar Verpleging van langdurige zieken De Christelijke vereniging tot verple ging van langdurig zieken „Het Zonne huis", viert vandaag in Utrecht haar 40- jarig bestaan. De voorzitter van de vereniging, de heer H. Harmeijer, hield op de herden kingsbijeenkomst een jubileumrede, waarin hij o.a. zei, dat de vereniging „Het Zonnehuis" in ons land de pio nierster is geweest voor de verzorging van langdurig zieken in speciale tehui zen. Door de vergrijzing van de bevolking doen steeds meer ouderen een beroep op de „Zonnehuizen". Ongeveer 34 van de 1000 bejaarden behoeven verpleging en alleen al voor de bejaarden zyn thans in verpleegtehuizen 27.000 bedden nodig. Aannemende, dat de groep oudere langdurig zieken evenredig zal stijgen njet hét aantal bejaarden, verwacht de heer Harmeyer, dat voor hen in 1980 bij na 50.000 bedden nodig zullen zijn, tenzij verdere verbetering van de medische be handeling het aantal hulpbehoevenden zal doen dalen. Als alle in voorbereiding zijnde plannen op dit gebied in ons land worden uitgevoerd, zal het aantal be schikbare bedden in de verpleegtehuizen, volgens hem, zijn gestegen tot ongeveer 15.000, een aantal, dat niet voldoende is om aan de huidige behoefte te voldoen. De vereniging Het Zonnehuis is bezig met de verbouwing en modernisering van de bestaande tehuizen in Beekbergen, Doorn, Roermond en Schiedam, die thans 250 bedden tellen. Er zullen nieuwe zonnehuizen worden opgericht in Zuid- horn, Vlaardingen en Amstelveen. De vereniging zal binnen tien jaar 1000 zieken kunnen verplegen. OVERVALLERS CHAUFFEUR DOOR GETUIGEN HERKEND Minstens vier personen hebben twee opvarenden van de Britse torpedoboot- jager „Thowbridge" herkend als de da ders van de overval op de 61-jarige Amsterdamse taxichauffeur J. B. van der Heyden. Dit ls het resultaat van een confrontatie die gisterochtend aan boord van het Britse oorlogsschip in de haven van Den Helder is gehouden. De „Thowbridge" is inmiddels uit Den Hel der naar Engeland vertrokken. De Am sterdamse officier van Justitie mr. R. L. Heukels zal het dossier binnenkort naar de minister van Justitie zenden. Deze moet dan beslissen of hy de Engelse marineautoritelten zal verzoeken een vervolging tegen de twee opvarenden te laten Instellen. Ze z(jn evenwel hard nekkig blijven ontkennen. Justitie en politie zyn vol lof over de medewerking van de commandant van de „Thowbridge" die het vertrek van zijn schip enkele uren uitstelde en de volledige bemanning liet aan treden voor het politie-onderzoek. In verband met de internationale rechts regels kon aan boord van het Engelse marineschip (exterritoriaal gebied) niet tot arrestatie worden overgegaan. Mr. Heukels deelde mede, dat dit muisje nog wel een staartje zal hebben. Als de Engelse marineautoriteiten na ontvangst van het dossier over de laf hartige overval tot vervolging mochten besluiten, zullen de twee matrozen zich t.z.t. voor de Zeekrijgsraad in Ports mouth moeten verantwoorden. Voor het zover is zullen evenwel nog enkele juri dische puzzels moeten worden opgelost. BEURSOVERZICHT Internationals wederom lager Amsterdam, 8 Juni. De staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer B. Roolvink verzekerde de vereniging op deze Jubi leumbijeenkomst, dat het van de zyde van de overheid niet ontbreekt aan goe de wil om de verpleegtehuizen behulp zaam te zyn bij de ontplooiing van het werk. Hy zei heel goed te begrypen, dat het pijnlijk is om te ervaren dat anderen daadwerkelijke overheidssteun ontvan gen, terwijl men daarvan zelf verstoken blyft. „Het kost soms een groot stuk zelfoverwinning om dit zonder morren te aanvaarden", aldus de heer Roolvink, „en het vereist moed om toch maar door te gaan en erop te vertrouwen, dat de overheid ieder het z(jne zal geven". Prof. R. Hofnstra, hoogleraar in de sociale geneeskunde aan de Rijksuniver siteit te Utrecht, hield vervolgens een rede over de benadering van de chro nische lijder. De internationale waarden noteerden vandaag wederom lager. De koersverlie zen bedroegen bij de opening 10 tot 15 punten. De handel bleef gering. De op leving van de vijandelijkheden in Laos had gisteren in Wall Street een koers daling tot gevolg. Ook Kon. Olie en Phi lips moesten er met koersverliezen ge noegen nemen. Verder begint de kwestie Berlijn weer een rol te spelen. Dit alles leidde op het Damrak vandaag tot ver kopen. Deze verkopen kwamen groten deels van het publiek. Het uitblijven van de buitenlandse vraag voor de Neder landse hoofdfondsen begint het Damrak enigszins nerveus te maken. Tot een werkelijk flauwe stemming ls het tot nu toe nog niet gekomen. De beurs wil daarin ook niet geloven. De ondertoon van de markt blijft redelijk goed. Aku's waren vanmiddag circa 9 punten lager 452. Het deelnemen van het Aku- concern in de Spaanse onderneming „Perlofil" kwam in een verkeerde markt stemming en werd voor kennisgeving aangenomen, zonder meer. Philips daal de van 1052 tot 1049. tegen een vorige slotnotering van 1061. Hierdoor nadert dit fonds snel de ÏOOO'T-, Unilevers leden op 811 ruim 12 punten verlies. Hoogovens ruim 17 punten lager op 1090, na 1093. Rotterdam neemt dit jaar nog een besluit over te gaan tot de bouw van de hoogoven- en staalsector van het voor Rozenburg klaarliggende project. Mogelijk, aldus de beurs, dat de koersdaling voor hoogovens hiermede te maken heeft. Kon. Olies belandden met een verlies van fl.50 op een prijs van f 121.50. Evenals gisteren was ook van daag de omvang van de affaire niet in overeenstemming met de vry forse koers dalingen. Ook de scheepvaartaandelen noteerden beneden de slotkoersen van gisteren. De koersverliezen bleven echter binnen nau we grenzen. Cultures gemakkelijker met weinig zaken. Staatsfondsen goed prijs houdend tot iets hoger. BEURS VAN AMSTERDAM Donderdag 8 juni ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. *58 4% 100ft 103% Ned. '59 4%100A 103'4 Ned *60-1 4% 100A 103'* Ned. *60 II 4% 100,s« 103A Ned '59 4% 101 102 Ned. '60 4% 10214 102A Ned. *61 4% 102A 102% Ned '53 3% 991 ft 99% Ned. Grtb. obi. 3% 85 B 85 B Ned '47 3% 95%GL 95' Ned. '51 3% 99 99 Ned. '53 I-II 3% 97% 97% Ned. '56 3% 96% 9611 Ned. '48 3*4 93'4 Ned. bel. cert. 3%, 93% Ned. '50 I-II 3% 93% 93% Ned. '54 I-II 3% 93% 93% Ned. '55 I 3% 93iV 93 A Ned -55-11 3% 9411 9411 Ned *37 3 94% Ned grtbk obi '46-3 95 94% Ned. doll. ln. '47 3 91% 91 ft Ned. Inv cert. 3 100 IOO1V Ned. 62-64 3 100A 100% Indië "37 3 9911 9911 Indië -37 A 3 96% 96% Ned. won. bi. '57 6 110ft 110% Ned. won.bi. '58 4% 102% .102% ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 114 GB 113 GL Ver. HVA-miJ132 130% A-K.U462% 451% Deli My cert156 153.50 Hoogovens cert1107% 1088'- Philips gem. bez. 106I 1050% Unilever cert823% 812% Dordtse Petr575 569% Kon. Petr. (50 A f 20) 123.10 121.80 Holl. Amer. lUn 166 165% Java China Paket 181 179% K.L.M90 89 Kon. Ned. Stoomb.203% 201% Kon Paket My168 GB 167 Stoomvaart My Ned 196 194 Nievelt Goudr cert 165% 162% v Ommeren cert 349 343 Kon Rott Lloyd... 160 160 Ned Scheepv Unie 164% 162 GB NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 97 97% idem '48 (3%) 97 97 R'dam '52-1 (4%) 100% id id -37 I-n (3%) 97 97 Z.-Holland '55 4% 101 101% Bankwezen Bank N Gem. *58 5% 104% 105% id N W.B '52 (4%) 102 BVG rspbr f.500 185 BVG rspbr "52 146 146 (ndustr. Oblieities Philips DoUarlng *51 92 92 L Premieleningen Vorige Slotkoers koers v. heden A'dam '53 3 108 A'dam '51 12%.. 91% 91 A'dam '56 I 2% 85% 85% A'dam '56 II 2% 96% 96% A'dam '56 m 2% 96% 96% Eindhoven '54 2% 85 85% Enschede '54 2%84 85 Den Haag '52 12% 87 96% Idem n 2% 98 98% R'dam '52 I 2% 96% Idem II 2% 97 Idem '57 2%100 99% Utrecht "52 2% 98 96 B Z.-HoU. 1957 2% 100 99ft Zuid-Holland *59 2% 104% 104% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 255.50 254 Amst. Bank 380 377 Cultuurbank 34 33% Holl. Bank Unle cert. 223 221% Ned. Handelmy 328 326% Rott Bank 374% 369% Twentsche Bank 335 334 Senembah528 520 L Industrie Ondernemingen Albert Heyn700 702 Berkel's Patent (v.) 365 360 L Borsumy41 Calvé Delft cert. 844 826exd. Electrolasmy394 Kon. Pap. v. Gelder 410% 406 Kon. Ned. Grofsm 186 182 Holl. Constructie 525 Ing. bur. v. Bouwny v. 295 Intematio 180 178 Int. Kunststoff. Ind. 88 L 85 v. Kempen en Begeer 137 Leidse Wolspinnery 692 675 Milller en Co. NB. 568% 555 Ned. Kabelfabr. 680 673 Philips pref 295 288 Rott. Droogdok My. 565 L 552 Sikkens Groep 890 Ver. Touwf abrieken 394 380 Walvisvaart 105% 105 Wernlnk's Betonmy. 188 196 Wilton Feyenoord 286% 277 Van Wyk en Heringa 137% 137% Zaalberg 148 147 Mynbonw en petroleum Biliton 2de r525 Kon Petr (f 20) 127 10 125.60 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 25% 25 A Intern Nickel 74% 75 Anaconda 69% 59% Bethlehem Steel.... 46% 45% Cities Service 53% 53% General Motors 44 ft 44% Kennecott89 88% Republic Steel 64% 62% Shell Oil 41% 41 Union Pacific 33 32% rin„ states Steel 88 86%

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9