ANGSTIGE UREN IN JALINODAL I n Tractor werd in de sloot geduwd Guerrilla - oorlog in ANGOLA op komst Opent dagboek voor Oegstgeest nieuw zendingsperspectief DONDERDAG 8 JUNI Diep in binnenlanden pionieren Advertentie II In het dagboek, waarvan de spannende Inhoud op allen, die bij het Zendings bureau te Oegstgeest werkzaam zijn, diepe indruk maakte, wordt verder uitvoerig melding gemaakt van de grote consternatie, welke in het kamp ontstond toen van alle zijden werd bevestigd, dat de Jalies in groten getale het kamp naderden. Ook Polimakwè, het Danihoofd, die in het kamp aanwezig is, wordt bang en wil, dat we vluchten, aldus schrijft dokter Vriend. Een overigens onmogelijke gedachte. We trekken onze leren jassen aan en leggen de rotjes klaar. Het seinpistool wordt geladen om de Jalies zo nodig angst aan te jagen. Seinpistool geladen Om beurten bidden wij. We slapen pas laat en blijven in alarmtoestand. Wat er zich nu precies heeft afge speeld weten we niet, wel is duidelijk dat onze komst de nodige spannin gen teweeg gebracht heeft. Het is beter dat we bij elkaar blijven. En hier voldoende lang blijven om tot een goede verstandhouding te ko men. De volgende dag (26 maart) krijgen alle Kains een mes cadeau. Volgens zeg gen zou er verderop een plaats zijn waar gedropt kan worden. Siegfried (ds. Zöll- ner) en ik gaan er heen. We vinden inderdaad drie kwartier verder een heu velrug begroeid met struikgewas en en kele hoge bomen. We zagen een 80 cm. dikke en zeer hoge boom. Die staat wel erg in de weg voor een laag overvlie gend vliegtuig. De mensen zijn nu erg vriendelijk, maar Polimakwè wil en zal morgen weg. Via een radio-contact met Paul vragen we om bijlen, die moeten we hebben. Alleen tegen belofte van een bijl krijgen we dragers. Gelukkig zijn er nog 60 over van onze voor deze tocht aangelegde voorraad van 200. Maar in Hollandia zijn geen bijlen meer te krij gen. Dat is ernstiger. We horen dat ds. Rigters, de secre taris der Synode, in de Baliem is aan gekomen. Met Paul heeft hij besproken wat ons verder te doen staat. Zij ad viseren ons hier een post te maken voor een evangelist. De houding van de mensen wordt nu toch echt anders. Op 27 maart zijn we naar het drop- pingsveld gegaan om bomen te kappen. De Cessna vliegt heel laag over de kam pongs en verdwijnt soms geheel achter de heuvelruggen. Ik houd mijn hart vast, maar alles gaat goed. Waarschijnlijk wil de piloot wat indruk maken, omdat we doorgaven dat de toestand hier in het begin nogal gespannen was. Om 11 uur komt de dropping. Vele Jalies zien gespannen toe. Het maakt veel indruk. We vinden de 8 afgeworpen pakken terug in de bosjes. Huis bouwen in rimboe De volgende dag neemt Polimakwè af scheid en is zeer ontdaan. We besluiten in de rimboe een huis te gaan bouwen. We maken een plan voor een huis van 9 x 12 meter. De mensen gaan boom stammen halen. We betalen met zout. Er is veel hout gekomen, 's Avonds bij het bijbellezen zitten de Jalies er met gebogen hoofd bij. Typisch is dat de kinderen, wanneer we gaan bidden, hard weglopen. Schaken, praten en zingen Eenendertig maart regent het bij na de gehele dag. Siegfried en ik schaken wat met een van papier ge maakt schaakspel. Je kan per slot niet de hele dag met de mensen pro beren te praten. Bovendien zit de tent propvol Jalies, die er wel voor zorgen dat wij onbewust de klanken waterval te verwerken krijgen. Vol gens taalkundigen een zeer belang rijk ding. Ook als wij 's avonds vroeg slapen gaat het gesprek in de nabij gelegen grashut geanimeerd verder, afgewisseld door hun zang. Deze zang is bepaald veel mooier dan in de Baliem. Vaak driestemmig, met meerdere improviserende stemmen. In de middag als het weer wat op klaart gaan er dragers weg. Ds. Jochu, onze Papoese collega, gaat mee. Het is bepaald noodzakelijk dat er iemand mee gaat om te zeggen wat er allemaal naar Jalimo gebracht moet worden. Hij is het fitst van ons allen. Bovendien vragen Siegfried en ik ons af of wij het wel „halen" zullen. Naar beneden vallen gaat altyd gemakkelijker dan omhoog klimmen. Gedrukte stemming Als op 1 april het hout voor het huis gezaagd is, is het wachten op spijkers. Het vlees is op. De maaltijden zijn niet bepaald smakelijk. De stemming is ge drukt. Er zijn nu weinig mensen om ons heen. Zijn ze allemaal mee om de bagage op te halen? Wie zal dat be talen? We hebben maar enkele bijlen. I Siegfried doorbreekt de stemming en gaat met mij mee naar de „overzijde" om een bezoek af te leggen. De ont vangst is zeer hartelijk. We eten gezellig samen „jaluk", een op zonnepitten ge lijkende voeding, die bepaald niet on smakelijk is. De schil is wel te hard voor onze tanden, maar onze gastheer is wel bereid de pitten open te byten, zijn tan den als een notenkraker gebruikende. In het gesprek gooien we een balletje op over de vijand. Maar ze willen er niet heen, ze zijn bang. Eerste paasdag maken we een wan deling. Het blijkt dat de bergen, die we straks over moeten niet zo hoog zijn als we wel dachten. Het zal wel meevallen. De houding van de mensen blijft vrien delijk, vooral als we naar hun tuinen komen kijken. Bijlen als betaalmiddel Via de radio horen we op 4 aprli, dat ds. Jochu in de Baliem is aangekomen en dat 26 dragers al weer op de terug weg zijn. In de middag van de volgende dag komen de dragers in optocht aan zetten. Ze hebben 40 stuks bagage bij zich. Ze eisen een bijl als betaling. Nu de bagage er is begint het leven weer wat aangenamer te worden. Maar de helft van de medicijnen is niet mee gekomen. Daarom wil ik niet te veel op medisch gebied doen, omdat ik dan al gauw uitgerangeerd ben. Bovendien ontbreekt daarvoor ten enemale enige ruimte. De bouw van een huis heeft de voorrang. De spijkers zijn er nu. Sieg fried houdt zich bezig met de taal om die zo snel mogelijk onder de knie te krijgen. Het is hopeloos als er iets be langrijks is niet te weten wat de men sen zeggen. Zondag 9 april gaan er geruchten, dat de vijand hier naar toe komt. Ze heb ben gehoord, dat wij naar hen toe willen en van de bijlenregen in dit dal. Wie er al komt, de vijand niet! Is hij weg gejaagd of waren het maar geruchten? Dagboek naar Holland Op 11 april vinden wij een gele genheid om het dagboek naar Hol land te verzenden. Een concreet ant woord op de vraag: „En hoe nu ver der?" kon dokter Vriend nog niet aan „Oegstgeest" geven. „We denken erover om, na een verkenningstocht, een kamp te maken op de rug van de bergen om contact te maken met onze buren. Maar eerst moet het huis klaar. We moeten de bagage goed kunnen achterlaten, vooral de voedselvoorraden, die zijn nu groot. Bovendien krijgen ze dan hier de in druk dat we ze niet in de steek la ten. In de nieuwe vallei zal dan weer gedropt worden. Wel vertelt men, dat men ons daar op zal eten, maar aan die verhalen zijn we nu wel gewend geraakt. Als we niet overhaast te werk gaan zal het best meevallen. Toch is voorzichtigheid geboden. Het is de eerste keer, dat we in onbe- stuurd gebied een oorlogsgrens pas seren", aldus eindigt dokter Vriend dit dagboek, dat voor „Oegstgeest" wellicht nieuwe zendingsperspectie ven opent. Holden Roberto, de leider van de Angolese Nationale Beweging die als balling in Leopoldstad woont, heeft gisteren op een persconferentie aldaar verklaard, dat het ..bevrijdingsleger" op het punt staat een grote guerrilla-oorlog tegen de Portugezen in Angola te beginnen. Hij zei, dat zyn troepen in Angola tussen de 15.000 en 20.000 man sterk waren. Deze troepen werden financieel gesteund door „bepaalde bevriende Afrikaanse landen". Roberto verklaarde voorts, dat de Portugezen een nieuw offensief in noord-Angola zijn begonnen, waarbij zij gebruik maken van napalmbommen. In twee-en-een-halve maand tijd waren in Angola 30.000 negers, onder wie duizen den vrouwen en kinderen, gedood. De Proef in hoofdstad: één maand lang de 5-daagse schoolweek (Van onze Amsterdamse correspondent) Het gemeentebestuur heeft voor de Amsterdamse jeugd op de laatste vier zaterdagen van dit lopende schooljaar een aangename verrassing: de scholen voor kleuter-, gewoon lager-, voortgezet lager- en buitengewoon lager onderwijs zullen op de zaterdagen 17 en 24 juni en 1 en 8 juli gesloten zijn. Of de 5-daagse schoolweek ook voor de ouders aangenaam zal zijn, moet nog worden afgewacht. De vier vrije dagen zijn echter bedoeld als een proefneming. Na afloop zal onder de ouders een en- quete worden gehouden en de resultaten hiervan zullen worden gelegd naast de standpunten, die de onderwijsorganisa ties en onderwijsdeskundigen naar vo ren zullen brengen. Naar wij vernemen zal het dus niet mogelijk zijn reeds van het nieuwe schooljaar een beslissing te nemen over een definitief in te voeren 5-daagse schoolweek. De Amsterdamse jeugd zal na de vakanties, dus eind augustus weer als van ouds zaterdags naar school gaan. Zelfs nadat een beslissing zal zijn genomen, zal de 5-daagse schoolweek eerst het volgend zomerseizoen worden ingevoerd, waarbij het niet onwaar schijnlijk is dat de vrije zaterdag slechts tot de zomermaanden beperkt zal blij ven. Angolezen, zo zei Roberto, zullen de wapens pas neerleggen als zij het recht op zelfbeschikking hebben gekregen en alle Portugezen verdreven zijn. Een afgevaardigde van Ceylon heeft gisteren in de Veiligheidsraad verklaard, dat de toestand in Portugees Angola de wereldvrede in gevaar brengt. De raad is volgens hem dan ook volledig bevoegd deze kwestie te behandelen. De Portuge zen menen van niet. Ter tafel is een resolutie van Afrikaans- Aziatische landen waarin de onderdruk kende maatregelen in Angola worden betreurd en waarin wordt aangedrongen op het zenden van een commissie van onderzoek. In diplomatieke kring acht men het waarschijnlijk, dat de resolutie wordt aangenomen. De Indiase afgevaardigde Jha be schuldigde Portugal van massamoord in Angola. De Portugees Garin legde foto's van gewelddaden over, die rebellen van over de grens in Angola zouden hebben be gaan. Sommige foto's durfde hij niet te tonen, omdat zij naar zijn zeggen te gruwelijk waren. De rebellen traden zonder onderscheid tegen blank en zwart op. Het is stotend voor Portugal, zei hij, dat landen, die de terroristen en moordenaars aanmoedigen, de Portuge zen de wreedheden in de schoenen schuiven. NEDERLANDER BIJ MÜNCHEN-GLADBACH VERONGELUKT Op een door flikkerlichten bewaakte spoorwegovergang in de omgeving van München-Gladbach is gisteren een Ne derlandse vrachtauto met aanhangwa gen in botsing gekomen met een goe derentrein. De bestuurder van de vrachtwagen, de uit Breda afkomstige heer C. Koch werd onmiddellijk gedood. Hij was met een lading bronwater, bestemd voor een brouwerij, van West-Duitsland op de terugreis naar Nederland. Vermoedelijk heeft het slachtoffer er niet op gelet dat de flikkerlichten op rood waren overgegaan. RUSH - de formidabele Simca motor met 5-maal gelagerde krukas. Geeft belangrijk meervermogen bij aanzienlijk minder ver bruik. (Olie verversen om de 4.000 km!) Maak proefrit met de 4-persoons Simca Aronde en de 6- persoons Simca Ariane, uitgerust met RUSH en RUSH SUPER motor bij SIMCA DELFT - Garage J. H. Preuninger 01730-25775 SIMCA GOUDA - „Centraal Garage" T. P. v. Loon Zn. - 01820-5000 SIMCA DEN HAAG - Auto Imp. Marten Rosier N.V. - 070-720153 SIMCA LEIDEN Garage Bierman 01710-34403 SIMCA VOORHOUT - Garage Bierman 02532-7341 Vervanging Belgen in Katangese leger De leiding van de V.N.-strijdkrachten in Kongo heeft bekend gemaakt, dat of ficieren van de VN de Belgen en andere Europeanen zullen vervangen die lei dinggevende functies hebben in het Ka tangese leger, als eerste fase in de reor ganisatie van het Kongolese leger. Krachtens een resolutie van de Veilig heidsraad van 21 februari zijn de VN- gemachtigd alle buitenlandse adviseurs bij het Kongolese leger te verwijderen. De VN-bevelhebber. generaal Sean Mackeown, heeft meegedeeld, dat de Katangese regering heeft verzocht, een militaire missie van de VN de kwestie van de vervanging te laten bestuderen. Deze missie vertrok gisteren naar Eli- sabethstad. In het Katangese leger zijn op het ogenblik naar schatting 300 tot 350 Europese officieren, hoofdzakelijk Belgen, in dienst. Bovendien zyn ook nog ongeveer honderd huurlingen over gebleven. Mackeown zei. dat de VN-officleren de Belgen en andere Europeanen zullen vervangen totdat Kongolese officieren beschikbaar zijn. Franse ex-generaals veroordeeld Een speciaal hoog militair gerechts hof heeft, in Parijs de 51-jarige ex- generaal Pierre Marie Bigot tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld voor zijn aandeel in de mislukte opstand in Al gerije. Bigot verklaarde dat hij de man is geweest, die opdracht heeft gegeven het vliegtuig naar Frankrijk te sturen, waarmee de ex-generaals Marice Challe en André Zeiler voor de opstand naar Algerije zijn gebracht. Bigot is bevelhebber van de Franse luchtmacht in Algerije geweest. Challe en Zeiler zijn zoals bekend eveneens tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De 51-jarige ex-generaal André Petit, die bevelhebber van de rebellen in het gebied van Algiers tijdens de jongste lukte opstand is geweest, is gisteren in mislukt eopstand is geweest, is gisteren in Parijs tot 5 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. De openbare aanklager had tien jaar geëist. Petit was de vierde ex-generaal die terecht moest staan voor een spe ciaal hoog militair gerechtshof in Pa rijs. Petit verklaarde gisteren, dat hij het bevel over de rebellen slechts „voor waardelijk" had aanvaard op verzoek van Challe. Later had hij verzocht om ontheffing van deze functie. Challe had hem gezegd er zeker van te zijn dat hij in twee drie maanden „de vrede in Algerije kon winnen". Het hof heeft bij zyn uitspraak re kening gehouden met „verzachtende om standigheden", omdat Petit Challe had getracht te overreden om het opperbevel zo spoedig mogelijk weer over de dragen aan de wettige autoriteiten. Petit is vroe ger de voornaamste militaire adviseur van premier Debré geweest. Voortvluchtig leider van de Mau Mau weer actief Volgens welingelichte kringen in Nai robi (Kenia), worden de Afrikaanse ter roristen, die zich verschuilen in de bos sen van het Meroe-district in Kenia, aangevoerd door „generaal" Achole, een voormalig Mau Mau-leider, die er gedu rende acht jaar in is geslaagd aan ar restatie te ontkomen. Achole is de belangrijkste man, naar wie de autoriteiten nog steeds op zoek zijn, na in 1953 de Mau- Mau-bewe- ging de kop te hebben ingedrukt. Sedert het einde van vorige maand zouden overal in het Meroe-district weer de massale eedsafleggingen plaats heb ben, welke in gruwelijkheid niet zouden behoeven onder te doen voor die der geheime Mau Mau-organisatie. Ruim 300 Afrikanen hebben bekend onder dwang de eed te hebben afgelegd. De kolonisten in het gebied vrezen, dat de gruwelijke ceremonieën zullen blijven voortduren totdat Achole is gearres teerd. Soldaten van het regiment de „Kings African Rifles" hebben opdracht gekre gen om te schieten op alles en iedereen die zij tijdens hun jacht op de terroris ten en de eedsafleggers in het oog krij gen. Gisteren omstreeks zeven uur is in het buurtschap Blokland te Nieuwveen een tractor met twee met veevoeder ge laden aanhangwagens van de weg ge raakt en in de sloot gekanteld. De be stuurder, een inwoner van Woerden, wist zich met een forse sprong in vei ligheid te stellen. Het ongeluk gebeurde, doordat de trac torbestuurder werd gesneden door een vrachtwagen, die werd bestuurd door een expediteur uit Langeraar. Daarbij werd de tractor aan de linkervoorzijde door de vrachtwagen aangereden en in de vRf meter lager gelegen sloot ge duwd. De materiële schade is zeer aanzien lijk. (Foto Leidsch Dagblad). Joxe hoopt op een positiever houding van FLN in Evian Generaal Ailleret nieuwe opperbevelhebber in Algerije (Van onze Parijse correspondent) Een groot deel van de zitting die de Franse regering onder leiding van het staatshoofd generaal Charles de Gaulle gisteren gehouden heeft, werd opnieuw aan de Algerijnse kwestie in haar ver schillende aspecten gewijd. FRAMS-ALGERIJNSE BESPREflNGEH In het kader van een hervorming van de Franse legerleiding in Algerije, werd de opperbevelhebber generaal Gambiez, tot directeur van de Hogere Krijgsschool in Parijs benoemd om op zyn huidige post door de brigade-generaal Ailleret te kunnen worden vervangen. Generaal Gambiez werd bij de putsch in april j.l. door handlangers van Challe gevan gen gezet en sympathie voor de samen zweerders wordt hem dan ook zeker niet aangewreven. Sedert het begin van de grote voor jaarsschoonmaak, die onmiddellijk na de militaire revolte van Algiers in het leger werd ingezet, zijn nu meer dan 500 beroepsofficieren van him functies ontheven, zonder dat hun nog een nieuwe bestemming werd aangewezen. De minister van Algerijnse Zaken. Louis Joxe, had gisteren weer eens de reis Evian-Parijs ondernomen om zijn collega's en het staatshoofd in het bij zonder een balans van resultaten en vooruitzichten inzake de vredesconferen tie met de Algerijnen te presenteren. Joxe bleek van oordeel dat beide party- en het terrein nu wederzijds nauwkeu rig hebben verkend, zodat normaliter de eigenlijke onderhandelingen eigenlijk wel zouden kunnen beginnen. Hij moest echter ook vaststellen dat de Algerynen. al scheen er zich in hun gedrag dinsdag even een lichte kente ring af te tekenen, toch nog geen en kele positieve stap hebben gedaan als antwoord op de diverse gebaren van Franse zijde. De onverzettelijkheid, die de F.L.N.-delegatie tot dusverre heeft gemanifesteerd, biedt nog maar geringe hoop op een overeenkomst op afzien bare termijn. Het enige bemoedigende dat Joxe zyn gehoor mee kon delen, was eigenlijk dat de Algerynen nog geen enkele toespeling hebben gemaakt op een eventuele mis lukking, waardoor de conferentie zou kunnen worden bedreigd. De streefdatum voor het einde der beraadslagingen op .20 juni. waarop de diverse hotels in Evian zullen moeten worden ontruimd ten bate van toeristen en kuurgasten, nadert intussen met snelle schreden en er wordt door de Fransen dan ook al naar een ander conferentie-oord uitgezien. Horeca tegen snackbars langs Franse autowegen (Van onze Parijse correspondent) Er dreigt in Frankrijk een klein maar vinnig oorlogje tussen de eigenaars en exploitanten van restaurants ener- en de houders van benzinestations ander zijds uit te zullen breken. Langs de drukste autoweg van Frankrijk, de na tionale route nummer 7. die Frankryk met de Cote d'azur verbindt, wordt mo menteel overwogen aan verschillende benzinestations snackbars te verbinden. Men denkt er zelfs over de gelegenheid te scheppen, uitzonderlijk gehaaste auto mobilisten, lunchpakketten aan te bie den. Tegen deze barbaarse Amerikanis men heeft de president van de Franse Horeca nu al een fel verontwaardigd protest doen horen. We weigeren, aldus deze heer, onze geachte clientele uit te leveren aan de houders van benzi nestations, wier enige functie het is en blijven moet. niet de automobilisten doch slechts de auto's van levensmidde len te voorzien. Restaurants zijn er, zo meende hij. in overvloed voor alle beurzen en wy hopen daarom dat de goede smaak en het gezonde inzicht op nieuw zullen overwinnen! „Geen sluiting asiels voor psychopaten" Aantal patiënten wordt ook niet verminderd (Van onze Haagse correspondent) ,,Er is geen sprake van, dat Rijksasiels voor psychopaten ge deeltelijk gesloten zullen worden. Ook is het onjuist, dat het aantal ter beschikking van de regering gestelde veroordeelden, die in Avereest zullen worden opgeno men, verminderd zal worden". Zo luidde het bericht, dat wij ontvin gen van het ministerie van Justitie, waar wij inlichtingen vroegen omtrent geruchten, die met name over de Rijksasiels te Avereest worden verspreid. Er is in het Rijksasiel Avereest zoals trouwens overal elders een te kort aan personeel. Dat. vereist van zelfsprekend voorzieningen in het orga nisatorische vlak. Nu is onlangs in Ave reest een dienstbespreking gehouden, waar, zoals elk jaar gebeurt, de situatie werd besproken tijdens de vakantie van het personeel. Daarbij kwam ook aan de orde de personeelsbezetting tenge volge van de invoering van de vijf daagse werkweek voor Rijkspersoneel. Uit die dienstbespreking zijn geen be slissingen voortgekomen. Eenvoudig daarom al niet, omdat die beslissingen op hoger niveau genomen worden. Wat inmiddels bekend Is geworden be treft slechts een tydelyke rustperiode in het opnemen van nieuwe patiënten. Dit is een aangelegenheid, die echter herhaaldelijk aan de orde komt, oindat een asiel als dat te Avereest geen „passantenhuis" is of kan zUn. Over de duur van deze rustperiode is niets be paald. Het ministerie van Justitie stelt er grote prijs op bekend te maken, dat er in het beleid van de voorwaardelijk ontslagenen en de proefverloven geen wyziging komt. Advertentie Drink H-eroHero is zo fruitroyaal, Hero is zuiver en verrukkelijk èn... Hero heeft de smaak voor elke smaak. Hoed voor Kennedy. President Kennedy is lang ge wend geweest blootshoofds te lopen, zelfs in slecht weer, maar hij begint nu aan een hoed te wen nen. aldus deelde Alex Rose, de voorzitter van de Bond van werk nemers in de hoedenindustrie mee. nadat hij een gesprek in het Witte Huis met de president had gehad. Alex Rose zei verder, dat Robert Kennedy, de minister van Justitie en broer van de president, op het gebied van hoeden dragen „nog wel wat moet leren". Geen schadeloosstelling voor Duitse raketdeskundige De voormalige chef van de raketdes kundige Wernher von Braun. Rudolf Nebel. Is gisteren door ppn rechtbank te München in het ongelijk gesteld in zake een eis tot schadeloosstelling als slachtoffer van de nazi-vervolging. De 66-jarige Nebel. die zegt cie V2 te hebben ontworpen, verklaarde da' hy zijn werk weliswaar voor oorlogsdoelein den is gebruikt, maar dat hij door de nazi's op non-actief werd gesteld, omdat hij ten onrechte —als jood werd beschouwd. In 1937 had het Duitse leger zijn patenten voor de V2 gekocht maar tevens bepaald, dat hij dit werk niet mocht voortzetten. De nazi's hadden nog een ander ontwerp van hem gebruikt een naar hem genoemd apparaat om raketten af te schieten. Nebel had de rechtbank verzocht t( bepalen, dat hijrrecht heeft op e maandelijks pensioen van 630 mark en op een achterstallig bedrag van onge veer 60 000 mark Hi) had zich hlerby beroepen op de wet voor schadeloosstel ling van slachtoffers va de nazi's.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7