VELPO WIT Groots plan voor een prehistorisch museum Minister mr. Van Aartsen voorziet uitbreiding van Randstad Holland Schrijver zakt tijdens getuigenis in elkaar Uitgestorven wereld in beeld Agrariërs in Kamer bezorgd over „westers" geluid van bewindsman Proces - Eicli in a n tl Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 8 juni 1961 Derde blad no. 30374 Vestiging in Assen (Van onze Amsterdamse correspondent) Toen de heer Ch. van Oostrom uit Den Haag, 48 jaar oud en elektrotechnicus van beroep, enkele jaren geleden vol verrukking bij een hunebed in Drente stond, vroeg hij zich af als amateur archeoloog op welke wijze hij zijn medemensen meer kon laten begrijpen en genie ten van de grijze oudheid, die hij tot zijn hobby had gemaakt. Hij kwam thuis en dacht na, en uit zijn overpeinzingen is geboren een plan tot de aanleg van een 8 hectare groot park, waarin de wordingsgeschiedenis van het leven van het vroegst bekende begin af, in beeld wordt ge bracht, een park waar de mens-van-vandaag, die op school min of meer oppervlakkig heeft kennis genomen van de geschiedenis van de laatste 20.000 jaar, een wandeling kan maken door die twee miljard jaren van leven, die aan die 20.000 jaar vooraf zijn gegaan. In de openlucht De heer Van Oostrom heeft hardop gedroomd en langzamerhand hebben zo veel oren van zijn grootse plan kennis genomen, dat hy een kring van geïn teresseerden om zich heen kon verza melen. Gistermiddag bevond de Haagse elektro-technicus zich in gezelschap van een tiental hoogleraren in het Geolo gisch Instituut van de Amsterdamse Universiteit, en in deze omgeving is opgericht de „Stichting tot vorming van een paleontologisch en archeologisch pa norama". De archeologie is de kennis der oud heid en de paleontologie de kennis der fossiele ^planten en dieren. Het pano rama zal een soort openluchtmuseum worden, waar de voorhistorische plan ten- en dierenwereld in plastic, polyes ter en cement, natuurgetrouw zal wor den weergegeven. Voorts zal de geschie denis van de mens worden uitgebeeld. Als voorzitter van het Stichtingsbe stuur, treedt op de geoloog prof. dr. G. L. Smit Sibinga, secretaris is dr. C. van Rijsinge. En hoewel het nog niet officieel is vastgelegd, mag men uit het feit dat de directeur van de As ser V.V.V., de heer J. van Duinkerken in het bestuur is opgenomen, afleiden dat het panorama in de onmiddellijke nabyheid van de Drentse hoofdstad zal komen. De heer Van Oostrom laat daar trouwens weinig twijfel over bestaan want het gemeentebestuur van Assen zou reeds zeer enthousiast zyn over de plannen. Waarom juist Drente? De Drentena ren zyn niet erg enthousiast om hun mooie land als recreatie-gebied aan het overbevolkte Westen te presenteren. Men voelt niets voor „een tweede Veluwe", maar het staat wel vast, dat de bevol king uit het Westen in de komende ja ren by het zoeken naar recreatie, de weg naar Drente zal vinden. En vol gens de heer Van Oostrom en vele an deren kan men die recreatie beter door het aanbieden van een evenement in goede banen leiden, dan dat men doel loos door het land trekt. Ruimtelijke ordening in Tweede Kamer Aanloopkosten 2Vi miljoen De heer Van Oostrom is met zijn panorama-plan bij gemeentelijke, pro vinciale en Rijksinstanties geweest en heeft contacten gelegd met het be drijfsleven. Alom bleek men vol belang stelling. In kringen van wetenschap en onderwijs vond hij zelfs een groot ent housiasme, dat voornamelijk een gevolg is van het gemis aan onderricht in de pre-historie op de middelbare scholen (in tegenstelling tot de ons omringde landen). Hoe het park tot stand moet komen? De heer Van Oostrom schat als aan loopkosten ongeveer 2 miljoen gulden nodig te hebben. Hy wil dit geld bij- Advertentle Doe het zelf met van Ceta-Bev.er SER-advies over de vestigingseisen in het metaalbedrijf (Van onze Haagse correspondent) De commissie adviezen vestigingsre gelingen van de S.E.R. heeft aan de staatssecretaris van Economische Zaken advies uitgebracht over een ontwerpves- tigingsbesluit, dat betrekking heeft op een twaalftal bedrijfstakken in de me taalnijverheid. Blijkens dit advies kan de commissie zich verenigen met het voorstel toelatingseisen te stellen voor het metaalbewerkingsbedrijf (plm. 2500 ondernemingen) en het landbouwsmids- bedrijf (plm. 6000 ondernemingen). De opdrachtgevers zyn veelal niet vol doende ter zake kundig om de kwaliteit van de geleverde prestatie te kunnen beoordelen. Door toepassing van de ves tigingswet dienen daarom garanties in zake de deskundigheid van nieuwe on dernemers te worden verkregen, hetgeen vooral van belang is voor kleine onder nemingen. Bij grote ondernemingen be hoeft niet gauw vrees te bestaan voor ondeskundigheid, zodat ondernemingen met meer dan 25 technische arbeids krachten volgens de SER-commissie van de voorgestelde regelingen kunnen wor den uitgezonderd. Ook wat het hoef smidsbedrijf (plm. 3000 ondernemingen) betreft meent de commissie, dat het tot nu toe gevoerde vestigingsbeleid dient te worden gehand haafd, al neemt het aantal paarden in ons land nog voortdurend af. De SER-commissie meent te moeten ontraden afzonderlijke regelingen vast te stellen voor het metaalgietbedrijf, het modelmakersbedrij fhet loodbrandersbe- drijf, het draadvormvervaardigingsbe- drijf, de graveerbedrfjven, het galvano- technisch bedrijf en het instrument en gereedschapslijpbedrijf. In de me taalindustrie bestaan tussen industrie en toeleveringsbedrijf meestal vrij vas te betrekkingen. Hoewel een hoge graad van vakbekwaamheid nodig is, acht de SER-commissie geen termen aanwezig deze bekwaamheid door het stellen van toelatingseisen af te dwingen. eenbrengen met de verkoop van op- richtersbewyzen, met een grote loterij, via radio- en televisie-acties en met steun van het bedrijfsleven. Binnenkort zal hij met een maquette op stap gaan om te zien of grote bedrijven plastic bomen, brilvissen reptielen en moe- rasdieren willen adopteren. De schen kers zullen met een onopvallend bron zen plaatje hun naam aan deze uitge storven planten en dieren kunnen ver binden. De initiatiefnemer verwacht hiervoor grote belangstelling en mis schien is de 27-meter lange en 18 me ter hoge brachiosaurus, die met zijn enorme poten de toegangspoort tot deze romantisch tuin zal vormen, wel spoe dig verkocht. Met de architectuur van het „Paleon tologisch en archeologisch panorama" zullen zich belasten de architecten G. Th. Rietveld, J van Tricht en J. van Dillen. „Binnen een half jaar hoop ik met de bouw van het panorama te kunnen beginnen", aldus de heer Van Oostrom, die verwacht dat volgend jaar reeds de eerste bezoekers kunnen worden ontvangen. Wat staat er eigenlijk chiquer dan wit. Niets immers! Wat past bij elke pantalon en bij alle gelegenheden? Wit! En daarom is dit zo'n prettige mode: stralend witte sport- .shirts! Kerko maakt ze uit prachtige stoffen in liefst 15 witte weefselvariaties. Perfect gesneden, chic en koel en met een handige brillezak (buk gerust, Uw zonnebril valt er niet uit!). Stralend witte Kerko shirts voor een zonnige, zorgeloze zomer! SANTOS - nieuw model met omgeslagen halve mouw. die het shirt een vlot. modieus en mannelijk karakter geeft moderne 2-aan-2-knoopsluiting little or no-iron. Octrooi aangevraagd. (Van onze Haagse correspondent) Minister mr. Van Aartsen heeft er gisteren in de Tweede Kamer de nadruk op gelegd, dat het bij de ruimtelijke ordening om gehéél Nederland gaat en niet om be paalde delen van het land. Wat betreft de Randstad Holland was hij niet zo somber als vele Kamer leden. Hier zijn niet zulke miljoe nenconcentraties te vrezen als in het buitenland, verklaarde de minister, en er is dan ook nog geen behoefte aan vestigingsver boden. Het is te voorzien, dat de Randstad zich in de toekomst zal uitbreiden over het aangrenzende gebied. De Anti-Revolutionair Biewenga be-, luisterde in deze ministeriële verkla ring „een wat erg westers geluid". Het verontrustte hem, dat de minister „zich zo aansloot bij degenen, die het wes ten op de voorgrond plaatsten". Gedeelde zorg De A.R. bezorgdheid werd gedeeld door de Christelijk-Historischen, wier woordvoerder Mellema opvallend scherp uitviel tegen minister Van Aartsen. Hij nam het de minister kwalijk, dat deze had gesproken van de „agrariërs". Van de mogelijkheid, die het wetsontwerp biedt om in bestemmingsplannen ge bruiksvoorschriften voor de grond te geven, willen „de agrariërs de land bouw uitzonderen" had mr. Van Aartsen gezegd. En hij had hieraan toe gevoegd, dat hij er niets voor gevoelde de landbouw zo'n „heel bijzondere po sitie" te geven. De heer Mellema vond het geen ma nier van doen. dat de minister hem als „agrariër" bestempelde, want hij sprak in de Kamer voor de CHU. De heer Biewenga kon zich hier niet over op winden, omdat zijn Anti-Revolutionaire partij voor de belangen van alle be volkingsgroepen opkomt, dus ook voor die van de agrariërs zoals hy la- koniek opmerkte. Intussen interrumpeerde de minis ter met een verwijzing naar een nota van het Landbouwschap, waarin de zelfde bezwaren tegen gebruiksvoor schriften voor de grond voorkwamen als geuit door de heren Mellema en Biewenga. Bescherming Een agrarisch geluid als wij het dan toch zo noemen liet ook de K.V.P.-er Kolfschoten horen. Hij drong aan op wettelijke bescherming van hoog waardige landbouwgronden. In tegenstelling tot deze nauw aan de landbouw gelieerde woordvoerder der confessionele fracties, toondë mevrouw Kuiper-Struyk (V.V.D.) zich verheugd over het regeringsstandpunt ten aan zien van de Randstad. Het had haar gerustgesteld, dat de regering voorlopig niet denkt aan vestigingsverboden. Om de scherpe tegenstellingen tussen het westen en overig Nederland op te hef fen is „milieuverbetering" nodig in de gebieden buiten de Randstad. In dit verband bepleitte mevrouw Kuiper- Struyk de ontwikkeling van enkele gro te inplaats van vele kleine plaat sen in wat men „de provincie" pleegt te noemen. Niet alleen praten Van de kant der P.v.d.A. werd krach tig aangedrongen op concretisering van het beleid. De regering wil wel pra ten over ruimtelijke ordening, maar deinst terug voor de consequentie aldus de heer Westerhout. Minister Van Aartsen ziet blijkbaar geen middenweg tussen vérgaande maatregelen en hele maal geen maatregelen. Toch moet er iets gedaan worden om brokken in de toekomst te voorkomen, betoogde de so cialistische woordvoerder. Voor de recreatie bepleitte de heer Westerhout een nationaal program, vast te leggen in een „facetplan". De minis ter had daar geen behoefte aan. Wel was hij bereid tot een onderzoek naar de recreatiemogelijkheden om te komen tot een soort inventarisatie. Wat dit be treft bleken liberalen en de meeste Christelijk-Historischen achter de mi nister te staan. Minister en Kamer bleven tegenover elkaar staan voor wat betreft het ter inzage leggen van streekplannen. De Kamer wenst, dat streekplannen pas worden vastgesteld, nadat gelegenheid is gegeven daartegen bezwaren naar voren te brengen. Minister Van Aartsen vond dat niet nodig, omdat die streek plannen geen dwingende voorschriften bevatten, maar meer het karakter heb ben van een program. Vandaag zouden deze en andere ge schilpunten nader worden besproken bij de artikelsgewijze behandeling van het ontwerp van wet op de ruimtelijke or dening. Mevrouw Jackie Kennedydie nog in Londen is gebleven nadat haar man. de Amerikaanse presi dent. naar Washington is gevlogen na zijn besprekingen met Chroesjt- sjow in Wenen, is met haar zuster. Prinses Lee Radziwill. in Londen gaan winkelen. Mevrouw Kennedy (links) ver trok gisteren uit Londen voor een privé-bezoek aan Griekenland. Oprichting Stichting ,,Het Nationaal Ballet" De Amsterdamse gemeenteraad heeft gisteravond na beraadslagingen die on geveer 6tt uur in beslag namen, besloten B. en W. te machtigen mede te werken aan het overleg over de oprichting van een nieuwe stichting „het Nationaal Ballet", onder nader met het Rijk over een te komen voorwaarden. De raad besloot verder ten behoeve van de ex- Eloitatie van dit Nationale Ballet voor et seizoen 1961/62 in beginsel een be drag van f240.000 beschikbaar te stellen. De raad machtigde B. en W.wanneer de stichting van „Het Nationale Ballet" een feit is, net bestuur van de stichting Amsterdams Ballet te berichten dat Ho stichting op een nader door B. en W. te bepalen datum moet worden opge heven. RAAMHOR ONVOLDOENDE BEVEILIGING Het verlaten van hun woning zonder deze aan alle zijden goed te hebben gesloten is een echtpaar in Elsrijk, Nieuwer-Amstel. duur te staan geko men. In de deuropening van het balkon op de eerste verdieping was slechts een raamhor „stevig bevestigd". Bij hun late terugkeer constateerden de bewoners dat het gaas van de hor was stukgesneden en dat ongenood be zoek door dezelfde comfortabele ope ning de woning weer had verlaten met een goed deel van hun bezit, nJ. met een geldbedrag van acht- negendui zend gulden en een aantal sieraden. Staat van beleg in Bolivia na Communistisch komplot De regering van Bolivia heeft officieel medegedeeld, dat een communistisch komplot is ontdekt om in het land een gewapende opstand te ontketenen, ge volgd door een opmars naar de hoofd stad La Paz. Deze opstand had heden, donderdag, moeten plaats hebben. De regering heeft de staat van beleg afgekondigd en de leiders van het kom plot gearresteerd. Volgens een Reuterbericht waren arbeiders uit de tinmijnen op weg naar La Paz. Zij werden door regeringstroe pen tegengehouden. Het is niet bekend of er slachtoffers zijn gevallen. De Israëlische schrijver Jehiel di Noor, wiens meest bekende werk „Het huis der poppen" is, dat gaat over een bordeel in een concentratiekamp, is gisteren, toen hy als getuige in het proces tegen Adolf Eichmann zou optreden, als gevolg van emotionele spanning in de getuigenbank in elkaar gezakt. De zitting is hierop voor een kwartier geschorst. Een dokter, die Di Noor inmiddels had onderzocht, verklaarde dat deze niet in staat was om zyn getuigenis af te leggen. De naam van deze schrijver is pas gisteren onthuld. Jehiel di Noor schreef namelyk onder de schuilnaam „Kaht- setnik", hetgeen betekent „bewoner van een concentratiekamp". Hy beschouw de dit zelf niet als een schuilnaam, terwijl hy zich evenmin zag als schry- ver. „Ik ben de kroniekschrijver van Auschwitz", was zyn opvatting. Di Noor heeft twee jaar in dit grootste vernietigingskamp van joden gevangen gezeten. Hy heeft.gezegd: „Ik moet de naam van Kahtsetnik blijven dragen, zolang de wereld er zich nog niet van bewust is hoe het joodse volk aan de paal werd genageld". Di Noor beschreef hoe hij de gezich ten der doden uit Auchwitznog steeds voor zich zag. daarop zakte hy ineen. „Kahtsetnik" heeft ook eens gezegd: „Het leven in Auschwitz was als het verblyf op een andere planeet. De inwo ners van déze planeet hadden geen namen, geen ouders en geen kinderen. Zij hadden geen kleren, zoals wy die hier dragen". De volgende getuige was de 31-jarige timmerman Jozef Zalman Kleinman, die mededeelde dat hij in 1944, toen hy een jongen van veertien jaar was, naar Auschwitz werd overgebracht. Hij werd weggehaald by z(jn vader, zyn moeder en zijn jongere zusje, die hij nooit meer terug zag, want zij wer den allen vergast. Kleinman vertelde: „Josef Mengele, een S.S.-arts, die de „engel des doods" werd genoemd, had my. tezamen met een duizendtal andere en kleinere jon gens, uitgezocht om vergast te worden. Maar ik wist te ontvluchten naar de hutten van hen, die gespaard zouden worden. Mengele liet, op de avond van de jood se „Dag der Boetedoening" wanneer, volgens een joods gebed, „God de men sen onder de roede van de schaapsher der laat doorlopen en uitmaakt wie zal blijven leven en wie zal sterven", twee duizend Jongens op het voetbalveld van het kamp aantreden. Onder plank door Een jongen van veertien of vijftien jaar zei tegen Mengele dat hij 18 was. „Ik zal jullie helpen", riep Mengele woe dend. Hij liet een grote jongen ko n, die voor het doel moest gaan staan, daarop liet hy Juist boven het hoofd van de jongen een plank horizontaal over de doellat aanbrengen Vervolgens moesten alle jongens onder de plank doorlopen zy, die deze niet konden aan raken. moesten sterven", aldus Klein- .nan. Hij vervolgde: „Elke jongen deed zijn best om zo groot mogelyk te lijken. Ik was wanhopig, want ik zag hoe jon gens, die groter waren dan ik, de plank niet konden bereiken. Mijn zestienjarige broer hielp mij stenen en lompen in mijn schoenen te doen, zodat ik groter zou lijken. Tot tweemaal toe wisten wij ons te mengen onder de jongens, die groot genoeg wa ren bevonden en dus gespaard zouden blijven. De eerste maal merkte Mengele dit. Hy zond ons terug, terwyl hij woedend tegen de wachten riep: „Dit is sabotage". Maar de tweede maal wisten wy er definitief doorheen te glippen. De helft van de jongens werd niet groot genoeg bevonden. Zij werden ver gast", aldus het relaas van de getuige Kleinman. Eichmann getuige Op 19 juni zal Adolf Eichmann zijn getuigenis beginnen, aldus is in kringen van het Hof in Jeruzalem vernomen. Eichmann zal getuigen nadat het pro ces een weeklang is verdaagd om de verdediging van Eichmann in de gele genheid te stellen haar zaak voor te be reiden. In kringen van het Jeruzalemse Hof verwacht men, dat het verhoor van Eichmann door zijn Westduitse verde diger, Servatius, ongeveer acht dagen in beslag zal nemen. In deze periode zullen alleen ochtendzittingen worden gehou den. Men verwacht niet. dat de ver dediging nog andere getuigen zal op roepen. Luchtvaartoverleg O gaat moeizaam door (Van onze Amerikaanse correspondent) Met de omzichtigheid hem eigen r.eeft staatssecretaris Stijkel na zyn terug keer uit Europa het luchtvaartcontact in Washington hervat. De eerste dagen van deze week zal de Nederlandse de legatie zich onderling beraden over een nieuwe inkleding van de suggesties, die men aan de Amerikanen zou kunnen voorleggen. Mochten de Amerikanen met nieuwe suggesties hunnerzijds komen, dan zou men daar eveneens voor open staan. Gisteren heeft staatssecretaris Stykel overleg gepleegd met de voorzitter van de Amerikaanse delegatie, onderstaats secretaris Martin. Het contact zal over enkele dagen worden voortgezet. Of dit wederom een contact der voorzitters zal zyn. dan wel van de delegaties in hun geheel, staat nog niet vast.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5