SUNIL SUNIL Leidse Sterrewacht in een royaler liuis zoekt nog steeds expansie Afscheidscollege prof. Langemeijer over perspectief rechtsfilosofie WASDAG - SUNILDAG Hoe hoort het in hotels? WASDAG - SUNILDAG Zeer dankbaar voor het bereikte bewust van het vele nog nodige MEEST GEBRUIKTE Circus Williams naar Leiden NEDERLANDS MEST GEBRUIKTE WASMIDDEL Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 8 juni 1961 Tweede blad no. 30374 Na de herdenkingsbijeenkomst in de Academie ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de huidige Leidse Sterrewacht hebben vele belangstellenden de uitbreiding en modernisering van dit obser vatorium, die de laatste jaren tot stand zijn gekomen, in ogenschouw genomen. Hoezeer men ook de nieuwe ruime werkgelegenheden en nieuwe apparatuur kon bewonderen, slechts zij die de Sterrewacht vóór deze ingrijpende veranderingen hebben gekend, weten welk een betekenis de verruiming en uitbreiding betekenden. Voordat aan de verwezen lijking hiervan enige jaren geleden een aanvang werd gemaakt, was de toestand volkomen onhoudbaar geworden. „Revolutie" eiste grondig ingrijpen Zelfs bij een normale ontwikkeling van de astronomie zou het ruimtepro bleem nijpend zijn geworden. Temeer was dit het geval, nu nieuwe technieken (men behoeft slechts te denken aan de radio-sterrenkunde) in een revolutionair tempo hun intrede hebben gedaan. Wel iswaar worden de waarnemingen en een groot gedeelte der berekeningen op dit nieuwe terrein in Dwingeloo verricht, maar ook in het „centraal zenuwstelsel" Advertentie SUN1I.IKMQ Eindexamen Gymnasium Van de groep B II van de eindexa men-kandidaten van het Gymnasium te Leiden slaagden: mej. J. G. van der Windt te Leiden, de heren J. L. Ooster- hoff te Leiden, B. J. Demenint te Oegst- geest. Met 4 kandidaten van deze groep wordt het examen voortgezet. Van de groep B I slaagde alsnog de heer A. P. Kruyt te Leiden, met 1 kan didate van deze groep wordt het examen voortgezet: 1 kandidate werd afgewezen. Van de groep A III slaagde alsnog de heer Th. J. Geel te Leiden. Leidsche Spaarbank In de maand mei werd er bij de Leid sche Spaarbank ingelegd f. 2.336.865,95 en terugbetaald f. 1.739.463,80. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 430 en het aantal afbetaalde boekjes 273. Op 6.465 rekeningen van deelnemers aan de AfhaaJdienst werd f. 161.862,75 bijge schreven. Er werden 1.139 spaarbusjes ter ledi ging aangeboden met een gezamenlijke inhoud van f. 34.052,64. Het tegoed der 48.318 inleggers be droeg aan het einde der maand f. 43.123.542,74. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Antonius Johannes Aloyslus, zn van A. M. Gieske en H. E. G. v. d. Sande; Eli sabeth Ellen, dr van A. G. van Helden en L. Wezelenburg; Catharine Elisabeth, dr van H. J. Lange en M.A. v. d. Vlies; Ineke, dr van P. Marijt en J. van Strlen; Min Fon, zn van H. S. Huw en E. Schaaf- stra; Robbert Adriaan, zn van W. H. Nieuwenhuis en G. Paulen; Paulus Fre- dricus Maria, zn van J. W. A. van Bel- kum en J. v. d. Zon; Xenia Mei Ylng, dr van S. L. Kwee en J. H. Kooiman; Marijke Klazina, dr van C. Paap en C. Guljt; Margreta Esther, dr van H. C. Hol en M. E. Teunissen. GETROUWD L. van Kasterop en M. C. Laurier. OVERLEDEN B. A. F. Parmentier, 85 jaar, vrouw; F. E, Veldhoven, 4 Jaar, zoon. van de Leidse Sterrewacht. het Leidse observatoriumcomplex zelve, ontstond door deze ontwikkeling een zeer groot gebrek aan ruimte, waardoor onvoldoen de gelegenheid bestond voor het onder brengen van nieuwe instrumenten, het scheppen van voldoende werkgelegen heid (o.m. voor de steeds hogere eisen stellende instrumentmakerij) en dien tengevolge ook het aantrekken van vol doende wetenschappelijk personeel. De nieuwbouw van de laatste jaren omvatte voornamelijk de bouw van een nieuwe koepel-toren voor de fotografi sche kijker (in wezen geen uitbreiding maar wel een belangrijke verbetering), de bouw van een nieuw fotografisch atelier (dat voordien op zeer onbevre digende wijze in los van elkaar liggende inadaequate ruimten was onderge bracht), de bouw van nieuwe werk plaatsen voor de instrumentmakerij, en de inrichting van een elektronische af deling. Door de daarbij vrijkomende ruimten konden andere bestaande afdelingen uitgebreid en gemoderniseerd worden, zoals de astrofysische afdeling en de radiotechnische ruimten. Veel medewerking De directie van de Sterrewacht heeft bij de verwezenlijking van de plannen de volste medewerking verkregen van alle betrokken instanties, waaronder zeker het college van curatoren genoemd moet worden. Prof. dr. P. Th. Ooster- hoff, die ons een en ander over de uit breidingen vertelde, had alle lof voor deze bereidwillige medewerking en het ruime begrip voor de dringende behoef ten. „Het is zelfs zo, dat we, wanneer wij geweten hadden dat de medewer king zó vlot werd verleend, wellicht onze verlangens iets ruimer gesteld hadden. Want reeds nu, nu de nieuwbouw vol tooid is, blijkt als gevolg van de nieuw- Een opname in de nieuwe elek tronische afdeling, die uitgerust is met de modernste apparatuur om de even moderne apparatuur voor het tegenwoordige astronomische on derzoek tot in de puntjes te verzor gen. ste ontwikkelingen dat wij eigenlijk beter iets royaler hadden kunnen zijn", aldus prof. Oosterhoff. Niettemin toonde hij zich over de bereikte resultaten bij zonder voldaan. Overigens gaan de ver bouwingen op kleinere schaal ook thans nog door. Het gaat door Naast de reeds genoemde verbeterin gen zijn er ook nog perspectieven voor de toekomst, die niet overbodig zijn om dat verschillende afdelingen die nog niet „geholpen" konden worden, binnen af zienbare tijd met ernstige ruimteproble men te kampen zullen krijgen, b.v. de bibliotheek en de collegezaal, terwijl voorts behoefte bestaat aan een soort kantine die tevens aan groepsdiscussies ten goede zou kunnen komen. De bibliotheek werd enige tijd gele den grondig „uitgekamd". Zij was prak tisch vol terwijl de wetenschappelijke lectuur een voortvarende, welhaast- ont stellende groei vertoont. Een groot ge deelte, vooral van het oudere materiaal, werd naar elders overgebracht, maar over drie of vier jaar zullen vooral de tijdschriften weer zo zijn aangegroeid, dat de beschikbare ruimte volledig in gebruik is. zelfs wanneer men in deze bibliotheek uitsluitend de publikaties van de laatste paar jaar bewaart. De collegezaal telt 65 plaatsen, maar dit is bij het groeiend aantal studenten veel te weinig. Thans wordt reeds in de eerste cursusmaanden (wanneer de stu- dententoevloed het grootst is) gebruik gemaakt van een collegezaal in het- che- miecomplex. Ook op dit gebied zal dus binnen enkele jaren verbetering moeten worden gebracht. Een grotere college zaal zou bovendien andere studievakken ten goede kunnen komen, omdat er in het centrum van de stad een nijpend ge brek aan grote collegezalen bestaat. Meridiaan-cirkel op non-actief of ander een dankbaar gebruik kan worden gemaakt van de ruimte, waarin nu de meridiaancirkel is ondergebracht. Deze meridiaancirkel is thans definitief op non-actief gesteld. Voorts kunnen de oude werkplaatsen pog voor diverse doeleinden bestemd worden, bijvoor beeld als bureauruimte. Zonder op of om te zien Gistermiddag stak een 62-Jarige voet gangster zonder op of om te zien het fietspad langs de Rijnsburgerweg over. Een bromfiets, die volgens getuigever- klaringen met zeer geringe snelheid reed, kon een aanrijding niet meer verhin deren. De voetgangster liep een bloedende verwoding aan d eneus op. De brom fietsbestuurder kwam er minder goed af: Hij brak een been. een paar ribben en kreeg een gat in zijn hoofd. De poli tie heeft proces-verbaal opgemaakt te gen de onvoorzichtige voetgangster. Bei den werden door de EHD naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Aan de Leidse Universiteit is gisteren gepromoveerd tot doctor in de genees kunde op een proefschrift getiteld: „Een ontleedkundig-functioneel onderzoek van het polsgewricht", mevr. E. A. M. Matricali-v. Lamoen, geboren te Pijn- acker en thans wonend te Leiden: idem tot doctor in de wis- en natuurkunde, op een proefschrift, getiteld: „De reac tiviteit van organische fosforverbindin- gen t.o.v. een aantal esterasen", de heer A. J. J. Ooms, geboren te Rotterdam en thans wonend te Rijswijk; idem tot doc tor in de geneeskunde op een proef schrift, getiteld: „An anatomical analy sis of the white matter in the brain stem of the cat", de heer H. F. M. Busch, geboren te Gouda en thans wo nend te Oegstgeest. De promotie ge schiedde cum laude. Gevonden voorwerpen In de maand mei zijn de volgende voorwerpen gevonden: regenjas; sjaal; sleutels; kinderschoentjes; damesporte- monnaie; damestas; boek; autostep; schakelarmbandje; Jongenscoat; bad handdoek; badbroekje; herenwinterjas; portefeuille; afwasteil; damespolshorlo ge; bril; bankbiljet; vulpen; schort; passerdoos; actetas stalen schuif; bro che; jasschort; herenportemonnaie; muntbil jetten; 3-wielerfietsje; bood- schapentas; rijwieltas; scooterwiel; hals ketting damesvest; rozenkrans; sanda len; landmeets tokken; kinderbeursje; colbertjasje; melkbus; ring; gereed- schapkist; fluwelen strik; jongensjasje; regenpijpen; kinderdeken; blazer; scherm kinderduo; weekeindtas m. inh.; grasmachine; pop; klnderbril; dames- bril; meisjesmantel; damesjapon; cein tuur; koffer; handschoenen; doos inh. cakemeel. Terug te halen en inlichtingen te ver krijgen aan het bureau van gevonden voorwerpen, Nieuwsteeg 8 te Leiden, in gang poort, op woensdag- en zaterdag middag tussen 2 en 4 uur. Telefonische inlichtingen kunnen niet worden ver strekt. OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE In de meeste hotels wijst de weg: zich eigenlijk wel vanzelf. Maar toch zijn er nog een paar dingen die men wel eens vergeet - en die goed zijn om te weten. Weet U wat bijvoorbeeld heel nuttig is? Om, zodra U op Uw hotelkamer bent aangeland, even het „terrein" te ver kennen. Waar is het toilet? Waar is de badkamer? Enzo voorts. Als U even het hotel verlaat, neemt U dan niet de sleutel mee. Geef hem af bij de receptie, dan kan er niets mee gebeuren. En, raakt U in gesprek met andere hotel gasten? Presenteer dan een Gladstone. Want Gladstone is - met of zonder filter - de sigaret die ledereen voldoening schenkt! king SIZE VOORNAAM EN AANGENAAM Van 15 t.e.m. 19 juni De schijnwerpers zullen 's avonds aan gloeien in een tent, welke sterk afwijkt van die bij de meeste circussen. Het is n.l. een zogenaamd renbaancircus, waar van de tent een ovale vorm heeft. Advertentie Enorme vlucht De grotere behoeften van de laatste jaren in de sterrenkunde zijn niet uit sluitend het gevolg van de nieuwe ster renkundige technieken, die nauwe sa menwerking met een uitgebreide tech nische staf verlangen, maar komen ook voort uit de grotere belangstelling voor de astronomie. De enorme vlucht van de natuurwetenschappen in het algemeen en de spectaculaire ontwikkelingen in het ruimteonderzoek, waardoor steeds meer aandacht valt op de wereldruimte, hebben de interesse voor de astronomie zeer gestimuleerd. Bovendien moeten de Het is niet mogelük. dat voor het een wetenschappelijke staven sterk worden uitgebreid, waarvoor onvoldoende prima krachten beschikbaar zijn. Dat be tekent, dat er voor nieuwe wetenschap pelijke onderzoekers op dit terrein altijd veel kansen op een plaats bestaan, waardoor de toevloed van nieuwe stu denten in de sterrenkunde wordt gesti muleerd. Met drie treinen In de nacht van 14 op 15 juni komt het Circus Williams, dat tot het Allhoff- concern behoort, met niet minder dan drie treinen, met in totaal 170 wagons, waarin ruim driehonderd dieren, naar Leiden om op het Schuttersveld van 15 t.e.m. 19 juni een aantal voorstellingen te geven. Williams had vroeger op deze renbaan drie pisten, maar daar is men van terug gekomen, omdat het gebleken is. dat het publiek er de voorkeur aan geeft dat er in één piste wordt gewerkt. Een grote troef van Williams is vooral ook het enorme tempo waarmee wordt gewerkt en waarvan de Rodeo-show met India nen en cowboys op tientallen paarden een hoogtepunt is. Deze show, die alleen al twintig minuten duurt, is gegroepeerd rond de Europese Buffalo Bill, een zoon van mevr. Williams. Het klassieke en het moderne is bij Williams doelbewust door elkaar geweven, zodat, de aard van de nummers sterk uiteenloopt. Byzonder trots is men op de 24 Lippizaner paar den, die in de piste zullen verschijnen. Er worden staaltjes van dressuur gege ven met twaalf olifanten. Papegaaien rijden op een fiets, er zyn zebra's, ka melen, duiven, kortom de menagerie van Williams is bijzonder uitgebreid. Een Nederlands meisje, Yvonne Berman, een leerlinge van Klant te Valkenburg, treedt met twaalf leeuwen op. De zeven clowns komen uit Spanje, terwijl een ballet van Engelse meisjes een zeer charmante noot aan het geheel zal geven. In de zeventig meter lange en vijftig meter brede tent kunnen 4000 toeschou wers een plaats vinden. De stallen heb ben een lengte van in totaal 280 meter. CIRCUSOPTOCHT DOOR LEIDEN? Indien de autoriteiten daartoe ver gunning verlenen in Maastricht en Rotterdam was dit het geval zal het circus op vrijdag 16 juni, 's avonds om circa zes uur. met ruiters, olifanten, ka melen etc. een tocht door de stad maken. Zoekt U een GOUDEN RING voor een dame of heer, v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. Ook in brillant ringen. Ruime keuze in alle prijzen. Juist antwoord op (die vragen onmogelijk In tegenwoordigheid van leden van de Hoge Raad en andere hoge juridische instanties en vanzelfsprekend van vele hoogleraren, leden van de wetenschappelijke staf van de Leidse Universiteit en oud leerlingen hield prof. mr. G. E. Langemeijer gistermiddag in een overvolle grote collegezaal van het Juridisch Studiecentrum Graven steen zijn afscheidscollege. Prof. Langemeijer, die in 1946 tot buiten gewoon hoogleraar te Leiden voor de inleiding tot de rechtswetenschap en wijsbegeerte van het recht werd benoemd, legde deze functie in november 1957 neer na zijn benoeming tot procureur-generaal bij de Hoge Raad der Nederlanden. Hij bleef echter ook nadien als docent in de wijsbegeerte van het recht aan de Leidse Universiteit verbonden. Het afscheidscollege van gisteren betekende ook het einde van deze laatste officiële band met de Leidse Universiteit. Onder het gehoor van de scheidende docent bevond zich Prinses Beatrix, die als Leids studente veel van zijn colleges heeft gevolgd. Discussie heeft zin Prof. Langemeijer gaf in zyn af scheidscollege een recapitulatie en een balans van de inzichten, waartoe naar zijn mening het wetenschapsterrein van zijn leeropdracht in de tegenwoordige fase voeren kan. Deze inzichten kunnen niet zó zijn, dat zij zouden toelaten de rechtsfiloso fie tot onwrikbare leidraad voor ons ge drag op het gebied van het recht te maken, zoals men in Duitsland na de Hitlertyd wel heeft gemeend. Anderzijds geven zy wel recht tot de mening, dat discussie over goed en verkeerd op het terrein van het recht althans zin heeft. Zij heeft namelijk zin wanneer de dis- cussiërenden bereid zijn uit te gaan van de hypothese, dat. zij allen streven naar een rechtsorde, die voor ieder hunner overtuigend en aanvaardbaar valt te maken. Het is duidelijk, dat een dergelijke be reidheid er in zeer ongelijke mate is dn een gezonde nationale rechtsorde thans nog veel meer dan in de internationale) en ook in de nationale samenleving zal zij niet in gelijke mate te bereiken zijn voor alle onderwerpen, waarover mensen in conflict kunnen raken en voor som mige onderwerpen wellicht zelfs nooit. Ook betekent het van een gestelde hypo these uitgaan nog niet, dat voor alle vragen het juiste antwoord aantoonbaar zou zijn. Wat de rechtsfilosofie echter wel kan doen is dieper Inzicht en daar door misschien groter verenigbaarheid bevorderen in de menselijke aspiraties, waarover de discussie op dit gebied loopt. Prof. Langemeyer beëindigde zijn af scheidscollege met een kort afscheids woord met betrekking tot zijn Leidse werkkring, die hy zeker met spijt verliet. Zyn taak in Leiden heeft hem een grote bevrediging gegeven, terwijl hjj dank baar was voor de vriendschap, welke hjj steeds in de kring van de juridische faculteit heeft ondervonden. Na het afscheidscollege, waaraan niet de gebruikelijke toespraken tot de schei dende docent werden verbonden, vond een druk bezochte afscheidsreceptie plaats. Momenteel, aldus vertelde ons de heer J. A. C. Kersten van het Circus Wil liams, is er een grote sanering in de circuswereld aan de gang. De laatste jaren zijn de meeste Nederlandse onder nemingen alleen Toni Boltini is nog op tournee gesneuveld. Ook in Duits land is dit saneringsproces in volle gang Niet minder dan twaalf circussen heb ben het niet langer kunnen bolwerken. Er zijn nog vier grote ondernemingen en wel Krone, die enige tijd geleden in ons land is geweest en die in 1962 weer een Nederlandse tournee zal maken. Franz Althoff, Frederika Hagenbeek en Williams. De drie laatstgenoemde onder nemingen behoren tot het Althoff- concern. Williams was oorspronkelijk een En gels circus. De directeur Henry Williams was gehuwd met Carola Althoff. Nadat Henry als gevolg van een val uit een renwagen was overleden is Carola naar Duitsland teruggegaan, waar zij het be drijf heeft voortgezet. De laatste jaren heeft zy tournees gemaakt door Frank rijk. België, Italië. Spanje enz. Thans is Nederland aan de beurt, waar 27 plaat sen worden bezocht. Advertentie Schrijnend tekort op de arbeidsmarkt Uit gegevens, die het Gewestelijk Ar beidsbureau ons verstrekte over de ar beidsmarkt in Leiden en omstreken bleek, dat in de loop van de maand mei het aanbod van personeel afnam van 133 tot 114. De vraag steeg echter van 729 tot 753. iUt deze cyfers blijkt dat de vraag het aanbod overtreft, het geen wijst op een gunstige werkgelegen heid. waarbij een overspanning van de arbeidsmarkt niet is uitgebleven. De arbeidsreserve in de bouwnijver heid is van geen betekenis, doch de vraag is groot nl. 102. Deze vraag richt zich hoofdzakelijk op vaklieden voor de burgerlijke en utiliteitsbouw. De metaalindustrie ondervindt eenLL sterke remming als gevolg van een schrijnend tekort aan arbeidskrachten. Door dit tekort kan de volle capaci teit van de bedrijven niet worden be nut. Tegenover een aanbod van vier werknemers is een vraag geregistreerd van driehonderdentwee. De textielbedrijven hebben een chro nisch tekort aan personeel. Eén firma heeft moeten besluiten het gehele be drijf naar elders over te plaatsen. De voortdurend toenemende activiteit in landbouw-, tuinbouw- en bloemisterij- bedrijven heeft de nog resterende ar beidsreserve vrijwel geheel doen verdwij nen. Ook in de café- en hotel-restaurant bedrijven is door het aanbreken van het drukke seizoen de arbeidsreserve ge heel verbruikt. Inzake het kantoorper soneel zingt het Gewestelijk Arbeids bureau al geen ander refrein: tekort, vooral aan jongeren. Voor vrouwelijk personeel liggen de banen eveneens „voor het grijpen" Er is geen sector in het bedrijfsleven of er heerst een groot tekort aan vrouwe lijke werknemers. Rijnlands Lyceum Wassenaar Geslaagd voor het examen gymna sium a: de dames M. van Oldenborgh H Rempt. J. Rogaar. A. J G. van Valkenburg. A E Willink. Ch. Zaaijer. allen wonende te Wassenaar. E. G. Jansen Schoonhoven, wonende te Oegst geest en P. A. Voüte. wonende te 's-Gravenhage. De heren: D. F W. Prins. A. van Zalingen, beiden wonende te Wassenaar, C. Ch. Mout. wonende te 's-Gravenhage en C. M. A Oppenhei- mer, wonende te Leiden. Er zijn geen kandidaten afgewezen. EINDEXAMEN CHR. KWEEKSCHOOL Voor het eindexamen van de Chr. Kweekschool te Leiden zijn geslaagd de dames E. Batteljee te Leiden, B. Ros te Wassenaar, E. M. L. Slangen te Leiden en A. Wassenaar te Leiden. even K e r k e 1 ij k Ds. W. Baaij overleden In de ouderdom van 68 jaar ls te Doorn overleden ds. W. Baaij, emeritus predikant van de Oude Geref.' Gemeente aldaar. Ds. Baaij, die 13 maart 1893 te Tholen werd geboren, behoorde aanvan kelijk tot de Ger. Gemeenten. Hy trad In 1929 uit deze kring en werd voorgan ger van de Vrije Ger. Gemeente te I Tholen. Na de bevryding trad hij toe tot de Chr. Geref. Kerken en werd pre dikant te Alphen aan den Rijn. In 1956 vertrok hij naar Doom, waar hij vorig jaar het verband met de Chr. Geref. Kerken verbrak en tot de Oud Geref. Gemeenten overging, j De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot vindt zaterdag a s. te Doom plaats, na een rouwdienst in de kerk, welke om één uur aanvangt. VELDDAG LEGER DES HEILS Donderdag 15 Juni zal te Baarn de nationale velddag van het Leger des j Heils worden gehouden. De bijeenkomst staat onder leiding van de Internationaal secretaris van het Leger des Hells In Europa, commissioner H. L. Besquet en I zijn echtgenote.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3