badhanddoek Radion In kamp-„ziekenhuizen" werd slechts gemoord.... Twintig joden hebben Treblinka overleefd Vrijheid van Europa wezensbelang voor de vrijheid der Ver. Staten Sowjet-Unie blijft onverminderd streven naar de machtssfeer Onze defensie is onderdeel van de Navo STRIJD OM OEGSTGEESTER BABY NOG NIET AFGELOPEN Vragen in de Tweede Kamer Getuigen in proces-Eiehinann vertellen: Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 7 juni 1961 Derde blad no. 30373 Minister Visser in Eerste Kamer Minister Visser acht het standpunt van Amerika de defensiesteun aan Nederland een aflopend karakter te geven, redelijk. Dat heeft hij gisteravond in de Eerste Kamer verklaard in zijn antwoord op de beschouwingen over de begroting van Defensie. Met uitzondering van de heren V. d. Stoel (P. v. d. A.) en Haken (Comm.) is er betrekkelijk weinig kritiek op het beleid van de minister en beide staatssecretarissen, de heren Calmeyer en De Jong, uit geoefend. Aan het debat namen deel de heren De Gou (KVP), Vixseboxse (CH), Van Riel (VVD), v. d. Stoel (P. v. d. A.), Algra (AR), Haken (Comm.) en Maenen (KVP). De minister was het met de heer Vixseboxe eens, dat de krijgsmacht er thans beter voor staat dan een jaar gelden. Uitvoerig ging ir. Visser in op de positie van Nederland binnen het kader van de NAVO, dit vooral in.ant woord op het betoog van de heer Van der Stoel. „Defensie van Nederland in engere zin bestaat niet meer", zo betoogde de minister. Men kan beter spreken van gebiedsverdediging in plaats van lands verdediging. Onze defensie is een on derdeel van de NAVO geworden. De veiligheid van ons land wordt verdedigd in collectief verband. „De Sowjet-Unie blijft streven naar machtssfeer. Onveranderd is ook het potentieel van Rusland. Daarom en om dat er nog geen overeenstemming over de ontwapening bestaat, moeten we wel op de ingeslagen weg voortgaan", aldus de minister, die de opvatting van de heer Van der Stoel bestreed, dat er een crisis in de NAVO zou zijn. Aan de fundamenten is niet getornd. Duidelijk liet de minister uitkomen, dat de vrij heid van Europa een wezensbelang voor de vrijheid van Amerika is. Er is een identiteit tussen de belangen van Europa en die van Amerika. yg. Versterking der conventionele wapens „Aan de bereidheid van de V.S. om de nodige middelen te gebruiken, indien dat onverhoopt nodig mocht blijken, behoeft niet te worden getwijfeld", zo zei ir. Visser. De minister bestreed de mening van de heer v.d. Stoel, dat teveel ge wicht wordt gehecht aan de Marine. Alles wat er ta.v. db defensie geschiedt, gebeurt in het kader van internationale planning. Met de Kamerleden, die daarop hadden aangedrongen, was de minis ter het eens, dat naar versterking van de conventionele wapenen moet worden gestreefd. Verkorting van de diensttijd, waarop de heer v.d. Stoel had aange drongen versterkt de -conventionele kracht niet", zo verklaarde de minis ter. „Versterking van de conventionele middelen geschiedt om het gebruik van kernwapens zo lang mogelyk uit te stel len. Hoe groter de afschrikwekkende werking van de conventionele middelen hoe minder kans er is op gebruik van nucleaire wapenen", aldus ir. Visser. „Maar ook bij versterking van de con ventionele wapenen blyft nucleaire be wapening zowel de tactische als de stra tegische ruggegraat van de verdedi ging". Er was gevraagd wat het Juiste even wicht is. De minister antwoordde, dat het uitgesloten is, dat een oorlog van enige omvang alleen met conventionele wapenen kan worden gevoerd. Er was gezegd, dat de defensie steeds meer geld vergt. Dat is juist, volgens de minister, maar dat komt mede, om dat de wapens steeds duurder worden. Tegenover mr. Van Riel betoogde de minister het niet Juist te achten om in het Westen in tijd van vrede een soort oorlogseconomie op te bouwen, zoals in Rusland. Tegenover mr. Vixseboxe (CH) be toogde ir. Visser, dat het percentage van het nationale inkomen ten behoeve van de defensie een wat onwerkelijke maat staf is. De minister liet er zich echter niet over uit of het percentage zal worden verhoogd. De regering bestudeert nog de gevolgen van het ontvallen van de Amerikaanse hulpverlening. Intussen verklaarde de minister wel dat aan de defensie de hoogste prioriteit wordt ge geven. Dit betekent intussen niet. dat er niet ook nog andere prioriteiten zyn. De minister ontkende tegenover mr. Van Riel, dat hij te gemakkelijk voor de ar gumenten van zijn ambtgenoten zou zijn gezwicht. In de laatste drie jaar is al meer geld voor de defensie uitgege ven. Het uitgangspunt van de studie over de gevolgen van het nagenoeg wegval len van de Amerikaanse steun is, dat enerzijds zoveel mogelijk moet worden vermeden, dat de betekenis van de Ne derlandse bijdrage in de gezamenlijke defensie zal worden verminderd, terwijl anderzijds het noodzakelijk zal zijn, dat voor een eventuele verhoging van de defensieuitgaven dekking zal worden ge vonden in uitgavenverlaging en/of be lastingverhoging. Niet met de pet in de hand! De minister wees er op, dat Amerika jarenlang steun heeft verleend. Thans zijn we geen noodlijdend land meer. In dit verband had de heer Algra (A.R.) betoogd, dat het niet juist zou zijn in deze tijd van welvaart nog met de pet in de hand te staan. „De defensie van Nieuw-Guinea is ver sterkt alleen om de drempel te verho gen", zo zei de minister. De bevolking van dit Rijksdeel heeft recht op be scherming en de bevolking dient daar in vertrouwen te hebben. Met de ver sterking van de defensie van Ned. Nieuw- Guinea heeft de minister zoveel moge lijk het risico willen ontlopen voor een voldongen feit te worden gesteld. Geen staatssecretaris luchtmacht Van enige kanten o.a. door de heren De Gou en Vixseboxse, was aangedron gen op de aanstelling van een afzon derlijke staatssecretaris voor de Lucht macht. De heer Calmeyer verzette zich hier fel tegen. „Als men daartoe zou overgaan", zo liet hij blijken, „zou hjj heengaan". Staatssecretaris De Jong verklaarde voorlopig nog niet veel voor een duik boot met kernvoortstuwing te voelen. Over de herbewapening van de tweede kruiser is nog geen beslissing genomen. „Voor vervanging van de Karei Door man is het nog te vroeg om gelden aan te vragen", zei de staatssecretaris van Marine. De begroting van Defensie is tenslotte na middernacht z.h.s. aangenomen, evenals die van de artillerie-inrichtin gen. Eveneens werden aangenomen het wetsontwerp inzake menselijk bloed en het wetsontwerp tot goedkeuring van de Europese overeenkomst betreffende de uitwisseling van geneesmiddelen van menselijke oorsprong. Verzoek van minister aan produktschap Onderwerp prijzensysteem in de boomkwekerij aan nw. onderzoek De minister van Landbouw en Visserij heeft het Produktschap voor Siergewas sen in overweging gegeven het prijzen systeem in de boomkwekerijsector aan een nieuw onderzoek te onderwerpen en de terzake ondernomen studies zo veel mogelijk te bespoedigen. De minister heeft dit verzoek gedaan in een brief, waarin hij meedeelt dat de staatssecre taris van Economische Zaken en hijzelf de verordeningen betreffende binnen landse aankoopprijzen van voor export bestemde boomkwekerijprodukten en be treffende exportprijzen van boomkweke rijprndukten voor het seizoen 1961/1962 hebben goedgekeurd. Het bestuur van het produktschap heeft die verordeningen in maart vast gesteld. De minimum-exportprijzen voor OP VERZOEK VAN DUIZENDEN: NU OPNIEUW DE BIJ F 1.25 20 MERKJES OF NAAR KEUZE 1 KUSSENSLOOP OF 2 FLEURIGE THEEDOEKEN Satellieten voor tele-communicatie In Washington zijn gisteren bespre kingen begonnen tussen vertegenwoor digers van de Amerikaanse regering en van de Amerikaanse industrie, over de vraag hoe het particulier initiatief kan meewerken aan een net van commu nicatie-satellieten, dat een omwenteling moet brengen in de verbindingen over grote afstand. De bespreking werd gehouden op ini tiatief van de federale commissie voor verbindingen, die wilde bepalen of er belangstelling bestaat bij industrieën, die op het terrein van verbindingen werk zaam zijn, voor een gezamenlijk project. Nieuwe uitgaven N.A.T.O., door mr. H. R. Nord, uitg. Nijgh en Van Ditmar, Den Haag-Rot terdam. In de serie handige boek jes, waarin (onder redactie van dr. J. C. Ramaer) reeds eerder over „Het Euro pa van de 6" en de „Benelux" geschre ven werd, is nu ook een boekje over de N.A.T.O. verschenen. Het ontstaan van deze Westelijke verdedigingsorgani satie, de structuur en de werkwijze, de geschiedenis van de eerste tien jaren, alsmede de verhouding tot de Europese integratie. Mr. Nord schreef een duide lijk overdicht en het boekje is boven dien verlucht met goede foto's, waaron der er een is van de nieuwe secreta ris-generaal. mr. D. U. Stikker. Het boek je is namelijk up to date. Niet duide lijk in ons. waarom hier over N.A.T.O. gesproken wordt inplaats van over N.A.V.O. („treaty organization" i.p.v. .verdragsorganisatie). Ook de schrijfwij ze van de naam van de Sowjetrussi- sche premier (hier: Chroetsjow) zou .genormaliseerd" kunnen worden in .Chroesjtsjow". Aan de intrinsieke waar de van dit handige boekje doen deze opmerkingen uiteraard niets af. De zaak A.D.. door Ernst von Sa lomon, uitg. Fontein-Boekerij. Utrecht. Er hebben zich in de afgelopen jaren zo onnoemelijk veel gevallen voorgedaan ting, dat de vraag rijst of het zin heeft één ervan op te diepen en er 200 blad zijden aan te wijden. Ernst von Salo mon heeft het niettemin gedaan, om dat „het geval-A.D." tegelijkertijd de gelegenheid biedt een indruk te geven van wat zich op de achtergrond van dit individuele bestaan in de afgelopen dertig tot veertig jaar in Duitsland heeft afgespeeld. Het geval-A.D. is namelijk een authentieke zaak: deze man werd in 1924 als jong officier van de Reichs- wehr veroordeeld wegens een vergrijp, dat tot een misdaad wordt opgeblazen, omdat het politiek een zekere betekenis heeft. Of juist-er: niet hééft, maar krijgt tengevolge van de omstandigheden. Het afschuwelijke is. dat AD. slachtoffer wordt van een justitie, die zich politiek laat beinvloeden. A.D. is gevangene in de democratische Republiek van Wei- mar. hij zit jarenlang opgesloten in de concentratiekampen van de nazibende en wordt dan tenslotte ook nog eens vijf jaar door de Amerikanen gevan gen gehouden, totdat deze hem. na er kenning van de foutieve behandeling van zijn zaak, op vrije voeten stellen. A.D. was aanvangeklijk tot de belache- lijk-hoge straf van veertien jaar tucht huis veroordeeld: hij „zat" in totaal ,6jaar Nogmaals, wanneer menLL de slachtoffers van het regime van Sta lin of die van de Hitler-horde (en nu rekenen we alleen nog maar methen. die er nog levend zijn afgekomen en van rechteloosheid en rechtsverkrach- nlet met de tientallen miljoenen doden boomkwekerijprodukten zijn toen. mede op grond van kostprijswijzigingen, vrij sterk verhoogd. Voor de vertegenwoordi ger van het ministerie van Economische Zaken was dat destijds aanleiding te zeggen, dat het produktschap geen ver koopprijzen dient vast te stellen en te waarschuwen tegen een optreden van het produktschap als een soort kartel. Ook een minderheid in het produkt- schapsbestuur achtte de nieuwe mini mum-exportprijzen te hoog. Minister Marijnen zegt nu in zijn brief, die in de gisteren gehouden bestuurs vergadering van het produktschap be handeld werd, dat de staatssecretaris en hij belangrijke voordelen zien in het door het produktschap de afgelopen jaren ge voerde prijzensysteem, maar ook het be zwaar dat bij een teruglopen van de vraag niet tijdig een eventueel noodzake lijke aanpassing van de prijs kan ge schieden. Verder wordt de handelsfunctie van de individuele exporteur te weinig geactiveerd. De gedachten van de minis ter en de staatssecretaris gaan nu uit naar een prijzensysteem, dat voorziet in een relatief laag bodemprijsniveau, waarboven in een periode van gunstige afzetmogelijkheden het marktprijsniveau in vrye concurrentie tot stand kan ko men. De brief van de minister zal worden doorgezonden naar de commissie van bij stand voor de boomkwekerij, met het verzoek met 's ministers opmerkingen rekening te houden. Overgangsregeling Aanvaard werd een verordening ter uitvoering van de beschikking van het Benelux-ministerscomité voor een over gangsregeling voor de handel in snij bloemen. De heffing op de uitvoer van Nederlandse snijbloemen naar de Bene lux-partners zal tussen nu en juni 1965 geleidelijk worden afgebroken. Met in gang van 1 juni van dit jaar is zij ge steld op 80 procent van het oorspronke lijke bedrag en tot 1965 zal er jaarlijks Broederschap van oud-padvinders s ters De kring Rijnland van de Broeder schap van oud-padvinders (sters) hield gisteravond in hotel Central haar laatste bijeenkomst in dit seizoen. Na een inlei dend woord van de voorzitter, de heer M. van der Voet, werden de resultaten van de gehouden verloting bekend ge maakt. Netto heeft deze verloting f. 1000 opgebracht. Het bedrag wordt gevoegd bij de f. 500. welke de oliebollenactie heeft opgeleverd. Van dit totale bedrag zal kampmateriaal voor de Leidse pad- vindersgroepen worden aangekocht. Be sloten werd, dat twee ploegen van de Broederschap op 24 en 25 juni zullen deelnemen aan de auto-lelierit. Voorts werd deze avond een nabe schouwing gegeven van het pinkster kamp en de medewerking, welke de Kring Rijnland verleende aan de te Baarn gehouden Jubeldag van het Ned. Padvindstersgilde. in beide gevallen) tegenover dit ene stelt, valt het volkomen in het niet. Niettemin is dit tragische leven als sym bool vaneen tijdvak zeer typerend, twintig procent af gaan. Ondanks de uitspraak van de vice- president van de Haagse rechtbank, mr. J. H. C. Slotemaker, in het kort geding rond Adèle Paul, waarbij de heer S. de Leeuw uit Oegstgeest in het ongelijk is gesteld, bestaat de mogelijkheid, dat de Oostenrijkse baby in ons land blijft. De permanente vreemdelingenadvies commissie, die naar de heer De Leeuw ons vanmorgen mededeelde de kwestie zelf tot zich heeft getrokken, komt op 12 juni bijeen en er zullen over de baby- affaire vragen in het parlement worden gesteld. Er zyn al schriftelijke vragen binnen gekomen van het Tweede Kamerlid mr. K. T. M. van Rijckevorsel. Deze wil weten of Adèle niet onder de bescher ming van de pleegkinderenwet staat, zodat zij niet aan de zorgen van haar pleegouders mag worden onttrokken dan na een besluit van de Raad voor de Kinderbescherming, dat het belang van het pleegkind zulks bepaaldelijk zou vorderen en da' gegronde vrees zou bestaan voor verwaarlozing van haar belangen, terwijl de pleegouders het recht hebben om een dergelijk eventueel besluit van de raad aan het oordeel van Adèle Paul. de Oegstgeester baby. die op het ogenblik in het middel punt van de belangstelling staat. Het in Oostenrijk geboren meisje wordt zondag 11 juni één jaar. (Foto L.D./Holvast) de rechtbank te onderwerpen met de mogelijkheid van het voortbrengen van getuigen en het overleggen van stukken. „Acht de minister, afgezien van de toe passelijkheid van de pleegkinderenwet, het nu werkelijk nodig om in het lands belang dit kind uit Nederland te ver wijderen?" Het ligt overigens in de lijn van de verwachtingen, dat het advies van leens in drie kwartier tjjds tienduizend joden werden vergast. Hausner: „Hebt u het vernietigings proces gezien?" Rosenberg: „Ja, de mensen werden door het paadje gedreven waar SB.-lie den met honden en zwepen de slachtof fers voortjoegen De mensen liepen toen het was ln 1942 kalm aan. Zij beseften niet waar zij heen gingen Twee Oekrainers, Iwan en Nikolai, ston den klaar om de gaskraan open te draaien. Het gas werd geproduceerd door bfj het inrichten van het dodenkamp te Treblinka. nabij Warschau. „Wij hadden een kampziekenhuis. Hier moesten oude mensen op houten banken gaan zitten, waarna zjj werden doodgeschoten." Viernik meende dat niet meer dan twintig joden Treblinka hadden overleefd. de permanente vreemdelmgenadviescom- pas. een &root ro°^ kruis geschilderd. missie, waarin vrijwel alle Kamerfracties vertegenwoordigd zijn, pas over enkele maanden uitgebracht wordt. In ieder geval zal de minister van Justitie het in dit geval als bindend beschouwen. Het is nog niet zeker of de heer De Leeuw tegen de uitspraak van de vice- president van de Haagse rechtbank in hoger beroep zal gaan. Verschillende getuigen hebben gisteren tijdens het proces-Eichmann in Jeruzalem verteld, hoe de nazi's de ..ziekenhuizen" in hun concen tratiekampen gebruikten om er joden in te vermoorden. De thans 72-jarige Jacob Viernik verklaarde, dat hij mee had moeten helpen een dieselmotor De Taatsten in de rfj k» si.k|kregen altijd bajonetprikken in hun rug. Zij werden gedwongen de mensen voor hen voort te duwen. In een gas kamer werden vierhonderd mensen ge stouwd. De schuifdeur kon gewoonlijk maar met moeite dichtgesmeten worden. Wij buiten konden dan zwakke kreten horen als „sjma Israël (hoor, o Israël) en „moeder, moeder" of „vader" On geveer 40 minuten later gingen de S.S.- ers tegen de deur leunen en als zfj zei den „zij slapen nu allemaal", maakten wij de deur open en haalden de lichamen weg Getuige Teigmann zei nog. dat de commandant van Treblinka, Kurt Franz, die „de pop" werd genoemd om rijn knappe uiterlijk, een reusachtige hond had. die hfj geleerd had op het woord „jood" stukken vlees uit gevan genen te happen. Twee gevangenen die ontsnapten en achterhaald werden, wer den vier uur aan hun voeten opgehan gen. terwyl zij door S.S.-ers en Oekrai ners geslagen werden. Tenslotte werden zfj doodgeschoten. Een andere getuige, de mecanicien Kalman Teigmann. verklaarde dat hij op twintigjarige leeftijd bij zjjn moeder, die toen in het getto van Warschau verbleef, werd weggehaald en naar Tre blinka overgebracht. Zyn moeder zag hy nooit meer terug. „Ik werd, als werker die men nodig had, gespaard. Mfjn eerste taak was het overbrengen van de vele joden, die in het nabij het kamp gelegen spoorweg station door Oekrainers waren gedood of gewond, naar het kampziekenhuis. Dit was wit van kleur en er bovenop Er lag een grote kuil naast. In deze kuil moesten wy de doden gooien. Zij, die nog levend het ziekenhuis waren binnengebracht, werden daar dood geschoten", aldus Teigmann. „Frankenstein" Een ploeg van drie S.S.-lieden, van wie een „Frankenstein" werd genoemd, hadden tot taak mensen in het kamp- „ziekenhuis" dood te schiten. Op een dag kwamen twee vrachtwa gens propvol kinderen in Treblinka aan. De kinderen schenen bijna gestikt te zyn. „M'ij moesten hun kleren uittrekken en hen naar het „ziekenhuis" brengen. De S.S.-ers schoten de kinderen dood. Zij zeiden, dat het wezen waren". Op een groot bord werd de pas-aan gekomen meegedeeld, dat zij gewassen en ontsmet zouden worden. Zij werden vervolgens door een paadje gedreven, dat de naam „Hemelstraat" had gekre gen, naar een hut, waar zij hun papie ren en bezittingen afgaven voordat zfj naar de gaskamers gingen. Tienduizend Een derde getuige was Ellfjahoe Ro senberg, die de rechtbank meedeelde dat ln het uitroeiingskamp te Treblinka, Eichmann hoorde onbewogen de weer opgehaalde gruwelen aan. terwijl hij zyn ogen af en toe neersloeg.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5