RISKANTE TOCHT NAAR STUK „VERGETEN AARDE" op itderj Dr. Ter Braak buitengewoon Leids hoogleraar neurologie Moeilijkheden hij huurverhoging Hoger inkomen voor Koningin MORGEN HUWELIJK HERTOG VAN KENT Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 7 juni 1961 Tweede blad no. 30373 Diep in binnenlanden pionieren „Oegstgeest" ontving interessant dagboek over nieuw zendingsterrein In het Jalimodal gelegen ten oosten van de Baliemvallei in het bin nenland van Nieuw-Guinea wonen naar schatting 25.000 mensen, die nog nooit met andere mensen dan van dit binnenland in aanraking zijn geweest. Naar dit dal zijn thans de Papoese zendingspredikant M. Jochu, de Duitse zendingspredikant S. Zöllner en de hervormde zen dingsarts W. H. Vriend onderweg, in opdracht van de Evangelisch Christelijke Kerk in Nieuw-Guinea. Verleden jaar heeft de voorzitter van de Evangelisch Christelijke Kerk in Nieuw-Guinea, ds. F. J. S. Rumainum, tijdens zijn verblijf in Nederland besprekingen gevoerd met de Hervormde Zending en de Rijnse Zending in Wuppertal, over de aanvat van nieuw zendingswerk in dit onbekende gebied tezamen met de Ev. Chr. Kerk. De Duitsers stelden twee predikanten beschikbaar, de Nederlanders dokter Vriend. Reeds sinds oktober zijn deze mensen in Nieuw-Guinea. Vele maanden van voorbereiding gingen vooraf aan het tijdstip, dat de expeditie kon vertrekken. Politie schieten we dood. Een radiozend- en ontvanginstal- latie moest worden gekocht om het contact met de buitenwereld te on derhouden. Contact moest worden opgenomen met de MAF, de Missio nary Aviation Fellowship, een Ame rikaans zendingsgenootschap waar bij oud-oorlogsvliegers in dienst zijn getreden, die hun vliegererva ring ten dienst willen stellen van de zending om waar ter wereld dit maar nodig is, met kleine vliegtui gen het contact te onderhouden tus sen de buitenwereld en zendings mensen, die diep in de binnenlan den pionieren. Reeds verscheidene jaren vliegen deze piloten ook in Nieuw-Guinea. Slechts wanneer zij bereid zouden zijn telkens voorra den voor de expeditie te „droppen" zou het verantwoord zijn de toch al riskante tocht naar dit stuk „verge ten aarde" aan te vangen. Voorraden medicijnen, levensmidde len, bijlen, messen en andere goederen, die als betaalmiddelen dienst kunnen doen, moesten worden aangelegd. Dra gers moesten worden aangeworven. By de bergbewoners moesten inlichtingen worden ingezameld over het gebied dat men in wilde trekken en zyn bewoners. Verkenningsvluchten over dit terrein moesten worden gemaakt. Kortom aan allerlei zaken moest worden gedacht voordat men kon besluiten zich in het onbekende en wellicht zelfs vijan dige gebied te wagen. Bij dit alles werd medewerking van het Nederlandse Gou vernement ontvangen. Vliegtuig in dienst der zending Besloten werd dat één der Duitse zen dingspredikanten Paul Ahring met zijn gezin voorlopig achter zou blijven in de Baliem. Aan hem werd opgedragen da gelijks tweemaal per radio contact met de expeditie te onderhouden en verder er voor te zorgen, dat de expeditie ge regeld door de vliegtuigjes van het no dige zou worden voorzien. Het is de be doeling in het Jalimodal een vliegveldje aan te leggen. Zodra de vliegers van de MAF daar kunnen landen zullen zij het materiaal voor de opbouw van huizen, dat reeds gereed ligt, daarheen vervoe ren. Daarna zullen de gezinnen van de pioniers worden overgebracht en dan kan met het zendingswerk onder deze Jalies een begin worden gemaakt. Het gedeelte van het dagboek van dokter Vriend, dat op 14 maart begint en 11 april werd afgesloten, werd dezer dagen op het zendings bureau in Oegstgeest ontvangen. Daaruit volgen hier een aantal ge gevens, die duidelijk maken voor welke moeilijkheden deze zendings pioniers zich gesteld zien. De eerste dagen konden ze onmoge lijk vertrekken door voortdurende regen, maar ook omdat Polimakwè een hoofd man van de Danies, de stam die de Baliem bewoont en die beloofd heeft voor dragers te zorgen en mee te gaan naar Jalimo, telkens de zaak op de lange baan schuift. Waarom? Is hij werkelijk bang dat zij, zoals hy zegt, door de Ja- lies zullen worden opgegeten, of wil hy de expeditie met haar vele bylen, mes sen en andere begerenswaardige artike len liever in zijn gebied houden? Het was dokter Vriend niet helemaal duideiyk. Het oerwoud in Op 20 maart schryft hy: Men wil weer niet mee. Maar als we doorzetten biykt een aantal dragers bereid een pak op hun schouders te nemen. Siegfried (d.i. ds. Zöllner) blyft achter by de zen der die niet mee kan. Later blyken 15 dragers ons te volgen met 10 stuks ba gage. De rest droeg bataten (een soort zoete aardappel), wat erg weinig voedsel is. Het was onmogeiyk dat goed te rege len. Je moet weglopen en hopen, dat het juiste inderdaad meekomt. Vertrek 10.30 uur. Om 11.15 uur aan komst by een waterwel, die wel 100 me ter hoog is. Even verderop gaat de weg steil omhoog het oerwoud in. Hier stop pen we, er zijn weer moeilijkheden. Ik loop vooruit en heb weinig zin weer naar beneden te lopen. 11.36 uur op 2.000 meter het oerwoud in. Hoge bomen, overal mos, op de stam men, de wortels, de grond. Hijgend stap voor stap, steeds maar hoger van de ene boomwortel naar de an dere, die steeds weer hoger ligt. Om de vijf minuten moet ik even rusten en staan de achterkomende dragers rustig te wachten tot ik verder ga. 14.50 uur 2.900 meter. Ik begin de moed te verliezen als dat nog zo door moet gaan tot 3.500 meter en nergens is ook nog maar een plekje te zien waar je nog zou kunnen lig gen. Bovendien jagen de dragers, die wel weten waar ze naar toe gaan me con stant op, kenneiyk omdat het te lang zaam gaat. Het is een troost, dat Suesie, een Jali by my biyft en helpt by de balans over omgevallen rotte bomen bo ven afgronden. Om 17.00 uur kom ik op een plaats waar een kamp mogelijk is. We hebben geen eten en zender by ons. Een waterbron is niet in de buurt, wel hier en daar wat plassen van de regen, Op 21 maart zitten we op een open plek in het bos. Met kapmes, byl en mo- torzaag wordt snel een grashut gemaakt. Suesie gaat terug met een verzoek om eten te sturen. De bataten van de dra gers zyn byna op. We hebben niets an ders dan koekjes. Het weer is gelukkig zonnig, maar iedere inspanning is zwaar. s Middags komt Siegfried. Hy brengt de zender en eten mee. De medicijnen konden niet mee. Er is niets aan te doen. Siegfried wil bataten laten droppen. Er komt een Jali. die we reeds in de Ba liem gezien hebben. Hy zegt dat ze ons morgen komen halen als er maar geen politie by ons is. De politie zullen ze dood schieten. 17.00 uur radio-contact met Paul (d.i. ds. Ahring-Wamena). We vra gen om een batatendropping. Het is on rustig daar in de omgeving. In de nacht van 21 op 22 maart schynt niemand geslapen te hebben. Het was inderdaad erg koud. Radio contact met de MAF. Een van de vlieg tuigen, Cessna's, zal overkomen. Maar onze plek blykt niet geschikt. Verderop is een betere plaats. Over 2% uur zullen ze terugkomen. We zyn net op de drop pingsplaats aangekomen dan is piloot Johansen er al. Van Paul, die in het toestel zit horen we via de zender dat hy nog geen bataten heeft, wel kat jang idjau (een soort erwten), die de situatie in ieder geval redden. Dan gaat het weer verder omhoog. Langzaam maar zeker tot we voor een steile wand staan. We stijgen tot 3.500 meter. Het begint te rege nen. De leren motorjassen bewijzen goede diensten. Om 16.00 uur berei ken we een grot. Snel worden vuren aangelegd. Nu merken we pas hoe koud het is. Iedereen zit te rillen en te beven. Er komen Jalies aan. Het wordt nog splvoller in de grot. De MAF belooft ons op 23 maart ba taten te zullen droppen. Zodra we een plaats vinden die zich leent voor een dropping stoppen we en zetten de zender op. Om 10.30 uur hebben we onze aard appelen. De mensen zijn dol van vreug de. De Jalies leiden ons nu. Nog meer Jalies komen er. Ze hebben allen pijl en boog by zich. We lopen toe op twee elkaar ontmoetende steile kale rotswan den. We moeten onze schoenen uittrek ken en gaan op blote voeten een rots spleet in. De spleet blijkt de ingang te zijn in het Jalimodal. Achter ons blijft een groep gewapende Jalies de ingang bewaken. Zoals later blykt om zich er van te vergewissen dat er geen politie achter aan komt. Langs steile bergrand De bergrand is in wolken gehuld. We kunnen slechts enkele meters vooruit zien. Ik hoop dat dit voor vandaag genoeg is, maar de Jalies willen verder. De weg valt steil om laag. We moeten ons vasthouden aan wortels en rotsrandjes. We doen onze schoenen weer aan en van een buikligging gaat het over in een rugligging met de handen achter waarts steunend. Een wat uitput tende gymnastiekles. De Jalies doen ook alles om mij aan te moedigen. We moeten voor donker binnen zijn. Dat begrijp ik ook wel aangezien het onmogelijk is 's nachts ergens han gend te slapen. Om 18.00 uur arriveren we by een huisje op 2.500 meter. We zijn 3 uur onderweg geweest over een afstand van 1.000 meter! Op 24 maart komen de Jalies ons af halen ondei; leiding van hun Kain (hoofd). Deze man heet Esel en heeft het uiterlyk van een klassieke Egypte naar, beheerst en zeker van zichzelf. We trekken verder, langzaam om laag. Aan de rand van het ivoud staan vele mannen met pijl en boog gewapend ons op te wachten. We blijven staan. Het is met het oog op de pijlen een prettig gevoel de leren jas aan te hebben. Na enige tijd wordt ons verzocht door te lopen en maken ive kennis met de krijgers. Vele handen worden geschud en li chamen tegen ons aangedrukt. Het ijs is gebroken. In optocht gaat het dan naar het dorp. Men gaat direct enthousiast aan het werk met de bouw van een grashut. Terugkykend naar de bergen zien we pas hoe hoog en steil die zyn. Het is een enorme wand. Men wyst. ons de plaats waar we naar beneden gekomen zyn. De volgende dag zyn we nog loom en de spieren en gewrichten doen zeer. Er worden vijf varkens geslacht waarvoor wij vijf bijlen moeten betalen. In het „gesprek" dat wy met hen hebben wordt wel duidelijk, dat in de richting over de bergen, waarin wy verder moeten naar het volgende dal, waar de aanleg van een vliegveld mogelyk moet zijn, de vyand woont. Dit is een vervelende zaak aangezien dit onze tocht aanzienlijk zal vertragen. Ik kan hier nog niets doen omdat de medicijnen er niet zyn. We hopen dat de Jalies de rest van de bagage willen gaan halen. Een plaats voor dropping is ook moeilyk te vinden, alles is hier steil met vele bergriviertjes. Menseneters 's Middags ben ik juist bezig met de motorzaag snel een grote hoe veelheid brandhout bijeen te verga ren als Jochu, de Papoese predikant, angstig naar ons toekomt met de mededeling, dat de Jalies er aanko men om ons op te eteh. Het is intus sen avond geworden en mistig (Slot volgt) Voor de Stichting Klinisch Hoger Onderwijs Bij Koninklijk besluit is dr. J. W. G. ter Braak, docent voor de neurologie bij de Stichting Klinisch Hoger Onderwijs te Rotterdam, benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der geneeskunde der Leidse Universiteit voor het onderwijs in de neurologie in het bijzonder ten behoeve van de genoemde Rotterdamse stichting. Aan deze stichting waren reeds twee buitengewone Leidse hoogleraren verbonden namelijk prof. dr. W. J. Bruins Slot voor inwendige genees kunde en prof. dr. P. J. Kooreman voor heelkunde. jversiteit te Amsterdam, aan de Psychia trische Universiteitskliniek te Leiden, al waar hy in 1934 tot conservator by de fysiologie werd benoemd, en in 1937 ty- delijk belast werd met het geven van onderwijs daarin. In 1935 had dr. Ter Braak zich als zenuwarts in 's-Gravenhage gevestigd. In november 1938 volgde zyn benoeming tot neuroloog-psychiater by de Haagse Gemeenteziekenhuizen, in welke functie hij werkzaam was tot 1954. Aan deze ziekenhuizen werd in 1941 een neurolo gische afdeling verbonden, waarvan hy de leiding had. In maart 1954 werd dr. Ter Braak be noemd tot hoofd van de neurologische afdeling van het ziekenhuis Coolsingel te Rotterdam. Sedert september van dat jaar is hij tevens docent voor neurolo gie bij de Stichting „Klinisch Hoger On- derwys" te Rotterdam. Dit docentschap wordt dus thans omgezet in een buiten gewoon professoraat. Behalve het reeds genoemde proef schrift heeft professor Ter Braak zeer veel artikelen gepubliceerd in interna tionale wetenschappelyke vakbladen. Leidse bedrijf staf el tennis De Leidse bedryfs-tafeltenniscompetitie seizoen 19601961 is geëindigd met een spannende stryd in afdeling A, die dit maal slechts 6 wedstryden omvatte, waaruit het team van de Twentsche Bank als ongeslagen winnaar te voor- schyn kwam. In deze afdeling ging de stryd voornameiyk tussen de teams van de Twentsche Bank, „Syntat A" en „Babov A". Daar „Babov" met een twee tal partyen veel pech had, leverden de teams van de Twentsche Bank en Syntat een verbeten eindstryd, die door de Twentsche Bank met slechts 1 punt ver schil werd gewonnen. In afdeling B, waarin 4 wedstryden werden gespeeld, toonde het team van „NIPG B" zich on betwistbaar het sterkste met 7 punten uit 4 wedstryden. De einduitslagen luid den: afdeling A: 1. De Twentsche Bank 12 pnt.; 2. Syntat A, 11 pnt.; 3. BABOV A 8 pnt.; 4. NIPG A 3 pnt.; 5. Royal Mc Bee 2 pnt.; 6. Stadhuis 0 pnt. Afdeling B: 1. NIPG B 7 pnt.; 2. Syn tat B 4 pnt.; 3. Shulton 1 pnt. De nieuwbenoemde hoogleraar, die in 1903 te Eibergen is geboren, bezocht het gymnasium te Leiden en studeerde ver volgens in de geneeskunde aan de Gem. Universiteit te Amsterdam, alwaar hy in 1929 tot arts werd bevorderd. Drie jaar later promoveerde hy tot doctor in de geneeskunde eveneens aan de Gem. Uni versiteit te Amsterdam, op een proef schrift getiteld: „Klinisch-anatomisch onderzoek over neurologische ademha lingsstoornissen". Sedert 1929 was hy vervolgens onder meer werkzaam op de Neurologische Kliniek van de Gem. Uni- Jubileum W. F. v. d. Wijngaard Gisteren herdacht de heer W. F. v. d. Wijngaard, thans al weer vele jaren werkzaam in de afdeling mêleerdery van de N.V. van Wyk en Heringa, het feit, dat hy voor veertig jaar by deze N.V. in dienst trad, ter gelegenheid waarvan hem een harteiyke huldiging werd be reid, waarin ook zyn echtgenote ruim schoots deelde. Eén van de directeuren, de heer J. W. Heringa, sprak de jubilaris toe en over handigde hem een envelop met inhoud. De adjunct-directeur van de fabriek aan het Levendaal, de heer R. de Jong, richtte eveneens waarderende woorden tot hem, waarna de heer N. Brouwer, bedryfsleider, onder de aandacht bracht dat het werk op de mêleerderij verant- woordelyk is. De jubilaris verrichtte het altijd op uitstekende wyze. Namens de collega's sprak de heer I. Floryn. Hij haalde in zyn toespraak herinneringen op en bood mevrouw Van de Wijngaard een plant en de jubilaris een geschenk aan. Voorzitter A. K. van Leeuwen van de personeelsvereniging De Spil dankte de heer Van de Wijngaard voor de vele biyken van belangstelling voor de ver eniging: Ook hy overhandigde een en velop met inhoud. Tenslotte sprak de jubilaris een dank woord. Wetenschappelijke staf By onderscheiden besluiten van Cura toren der Leidse Universiteit zyn be noemd: dr. A. B. Breebaart, wetenschappelyk ambtenaar le-klasse in tydelyke dienst by de faculteit der Letteren en Wysbe- geerte, tot wetenschappelyk hoofdamb tenaar in vaste dienst bij deze faculteit: dr. H. J. Franken, wetenschappelyk hoofdambtenaar in vaste dienst bij de faculteit der godgeleerdheid, tot weten schappelyk hoofdambtenaar A by deze faculteit; W. J. A. Maaskant, tot weten schappelyk ambtenaar le-klasse in tyde lyke dienst by de theoretische organische chemie; Th. J. Sekuur, tot wetenschap pelyk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de theoretische organische chemie; J W. M. Osse, tot wetenschappelyk ambtenaar in tydelyke dienst by de zoölogie. EINDEXAMEN CHR. KWEEKSCHOOL Voor het eindexamen van de Chr. Kweekschool te Leiden zijn geslaagd de dames A. D. Drewes te Leiden; J. H. E. v. d. Burg te Oegstgeest; A. Leeuwis te Voorschoten: N. E. C. Moonen te Leiden en de heren A. P. J. Buys te Katwyk aan Zee. R. D Ginsel te Katwyk aan Zee; P. J. Jongèbreur te Zoetermeer; G. F. Koelewyn te Wassenaar; G. van Ryn te Katwyk aan Zee en J. P. Rynbende te Oegstgeest. Advertentie gegaan. Zo kon het gebeuren, dat by soortgelyke woninggebreken, de ene woning werd goedgekeurd en de andere woning niet, terwyl in meerdere geval len byzonder vreemd werd omgesprongen met reparatie-adviezen en verklaringen, dat bepaalde gebreken voor rekening van de huurder kwamen. Nadat hy nog een resume had gegeven van de ervaringen, die hy als woordvoerder van de bewo ners had opgedaan tijdens een onder houd met genoemde commissie, wekte de heer Kloet de aanwezigen op zich vóór een protestactie uit te spreken en en bloc in hoger beroep te gaan by de Kantonrechter. Hierna gaf mr. W. Heskes, die was aan gezocht de nodige rechtskundige bijstand te verlenen, nog een uiteenzetting van de wettelyke regeling en de voorwaar den waaraan de huidige huurverhoging is ontleend en de mogelykheden, welke openstaan om tegen deze verhoging in beroep te gaan. Op zyn advies werd met algemene stemmen besloten om, alvorens zich tot de Kantonrechter te wenden, eerst een onderhoud met het gemeentebestuur aan te vragen inzake een afdoende oplossing van de chaos, die zich rond de huurver hoging van de door de gemeente geëx ploiteerde woningen afspeelt. Mr. Heskes werd gemachtigd zowel by genoemd onderhoud als bij de eventuele hiernavolgende stappen, de belangen van de bewoners te behartigen. Tenslotte gaf mevr. J. M. v. d. Blom een resumé van de ervaringen, welke de bewoners van de gemeentewoningen achter de Heren singel hadden opgedaan. Namens hen sprak zy haar adhesie uit met de geno men besluiten. Donderdag zal met een comité uit deze bewoners contact worden opgenomen, teneinde te overzien, welke stappen in gezamenlyk overleg genomen kunnen worden. PROTESTACTIE GROEIT De verwikkelingen, welke zich reeds geruime tijd afspelen rond de 20% huur verhoging voor de vooroorlogse woningen met een huur van minder dan f.8. per week, zijn in de afgelopen dagen in aantal toegenomen. Hierbij treedt een viertal recente gebeurtenissen op de voorgrond en wel de protestactie van de bewoners van de Woningbouwvereniging „Ons Belang" in het Haagwegkwartier, de vragen waarmee het raadslid mevrouw J. M. v. d. Blom zich tot het College van B. en W. richtte en het besluit van de Woningbouwvereniging „Tuinstadwijk" de opgelegde huurverhoging te laten vervallen en de te veel betaalde bedra gen aan de bewoners te restitueren. De vierde gebeurtenis speelde zich gisteravond af in het clubhuis van Wes terkwartier, waar het overgrote deel van de 150 bewoners van de Gemeentelyke Stichting tot Exploitatie van Woningen in het Haagwegkwartier voor een protest- bijeenkomst onder voorzitterschap van de heer J. Kloet bijeenkwamen en hun mening over de willekeur, waarmee de Huuradvies-commissie huns inziens by het geven van de bindende adviezen te werk was gegaan, onverbloemd aan de openbaarheid prysgaven. De heer Kloet gaf een uitvoerige op somming van de ervaringen, die de be woners met de leden van de huuradvies commissie hadden opgedaan by hun be slissingen of de huizen wel of niet die gebreken vertoonden op grond waarvan de 20% huurverhoging kon worden af gewezen. Aan de hand van een aantal uitgebrachte adviezen toonde de heer Kloet aan met welk een onbegrijpelyke willekeur en z.i. gebrek aan vakkundig heid de commissieleden te werk waren Zoekt U een GOUDEN ARMBAND voor f 70.en f 100.Of f 300.en f 400.—. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207, heeft het. Grote keuze in alle pryzen. Avondvierdaagse ging van start Begunstigd door ideaal wandelweer vond gisteravond vanuit de recreatiezaal van de HCW en de NEM aan de Zoeter- woudseweg de start plaats van de zesde Avondvierdaagse in de Wandelkring Leiden. Ruim 200 wandelaars (sters) be gaven zich op pad om hun sportieve prestatie te leveren. De eerste avond be droeg de afstand voor de senioren 20 km en voor de junioren 10 km, waarna op de drie volgende avonden resp. 15 en 10 km moeten worden afgelegd. Het technisch gedeelte wordt verzorgd door de WSV „De Stalen Band" onder leiding van de heer C. C. Slaman. De EHBO-raad-Leiden verleent zonodig medische hulp. In groepsverband ver schenen aan de start de wandelsport verenigingen: „Vlug en Kwiek" (Hazers- woude», „De Flierefluiters" (Leiden), „Zwieten" Zoeterwoude „De Rippers" (Rypwetering), D.S.B. (Leiden) en de gymnastiekvereniging „Sparta" uit Lei derdorp. Na afloop van de eerste avondtochten waren alle deelnemers (sters) reeds zeer voldaan over de goede organisatie en de zorg waarmee de prachtige parcoursen waren gekozen. Uitvallers waren er deze eerste avond niet. Ouderavond Openbare Kleuterschool Lorentzkade Gisteren vond in de aula van de school aan de Du Rieustraat een ouderavond plaats van de Openbare Kleuterschool aan de Lorentzkade. De voorzitter van de Oudercommissie, de heer M. W. Hoek, opende de avond met een hartelyk woord van welkom, in het byzonder gericht tot mej. H. E. Daamen, schoolarts te Leiden, die na het huishoudelyke gedeelte een lezing hield over: „De schoolrijpheid van de kleuter", alsmede tot de heer J. Berkenbosch en mevrouw J. Boot, resp. hoofd van de Lorentzkadeschool en de Kleuterschool in de Atjehstraat. Hierna gaf de voorzitter enkele toe lichtingen op het huishoudelyke regle ment en het reglement van het School fonds, welke beide reglementen, inge volge de wettelyke verplichting daartoe, door de Oudercommissie waren samen gesteld. Beide reglementen werden met algemene stemmen goedgekeurd. Inzake de enquête over de 5-daagse schoolweek in het byzonder betreffende de lagere school, kon de voorzitter mee delen, dat het merendeel van de ouders zich had uitgesproken voor de vrye zaterdag gedurende de zomermaanden en slechts een enkele stem zich had uit gesproken voor een permanente 5-daagse schoolweek. In een zeer leerzame en interessante causerie schetste dokter Daamen hierna de vele aspecten ,die beslissend kunnen zyn voor de schoolrypheld van de kleu ter, waarby spreekster met tal van voor beelden en eigen ervaringen haar betoog toelichtte. Na de pauze werd van de ge legenheid tot het stellen van vragen dankbaar gebruik gemaakt. Tenslotte volgde nog de vertoning van een tweetal fraaie natuurfilms. Sluitingsmiddag van de Ned. Ver. v. Huisvrouwen In „Het Gulden Vlies" heeft gis termiddag de afdeling Leiden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrou wen haar sluitingsmiddag gehouden. De grote zaal was geheel gevuld met dames, die dit slotakkoord van haar vereni gingsjaar niet wilden missen. De vice- presidente, mevrouw H. A. van Her- waarden-Wildeboer, heette de leden wel kom. Zij zeide. dat de presidente in het zonnige zuiden reeds genoot van (hoe kan het anders) de zon, en sprak over het bonte programma, dat voor deze middag was opgesteld. Zy wilde haar toespraak niet lang maken en voegde de daad by het woord door me vrouw T. Massaar met haar zangkoor gelegenheid te geven tot een optreden. Aandachtig luisterden de aanwezigen naar de schone klanken, die de zaal vulden. „Een dag", heette het eerste lied, het tweede heel logisch „Een nacht". Ook bracht het koor een tweetal Italiaanse liederen ten gehore: „La speranza" (de hoop) en „La carita" (de liefde). Vervolgens schoof men de gordynen dicht om te kyken naar een grote hoeveelheid dia's, die onder meer werden vertoond door mevrouw A. Lub- bers-Timmer. In prachtige kleuren za gen de aanwezigen de kolkende water massa' van de waterval by Schaffhau- sen „bevroren" in een dia. Ook zag men plaatjes van Zwitserland en het Geuldal alsmede foto's van de Keuken hof en een uitstapje van de vereni ging. Na de pauze volgde een diawed- stryd, waarby vele dames ernstig over haar papier gebogen zaten. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zyn ge slaagd voor het kand. ex. H wis- en na tuurkunde mej. F. Goedhart (Oegst geest) en de heer C. J. T. Bos (Leiden). Kerkelijk Leven NED. 1IERY. KEKK Aangenomen naar Amsterdam (wijk- gem Tuinstad-Osdorp) A. J. Schneider. Jeugdpredlkant aldaar - naar Gorlnehem (vac. P. M. van Galen) C. van de Bo6ch te Bodegraven. Bedankt voor Hasselt M. J. G. van de Velden te Nleuwpoort. Be noemd tot bystand ln het pastoraat (wljkgem. Nieuwe Kerk) te Zeist G. J. Bosman, seer. N.C.S.V. aldaar Bedankt voor Rotterdam-Vreewijk H. van Nlel te Nunspeet. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Bolnes W. L. Mulder te Nleuwolda, die bedankte voor Ee (Fr - naar IJsselmulden-Grafhorst (tevens als ziekenhuispredikant ln de classis Zwolle) L. de Nood, godsdienst-leraar te Utrecht, die bedankte voor Zaltbommel. - naar Rijsoord (vac. H. J. Knauff) F. W. A. Rijper te Vlanen. CHR. GEREF. KERKEN. Bedankt voor Apeldoorn-Zuld M. W. Nieuwenhuyze te Amsterdam-West - voor Hlllegom D. van Wllsum te Dedemsvaart. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Aangenomen naar Nymegen J. Wlerln- ga te IJlst c.a. BAPTISTEN GEMEENTEN Bedankt voor Den Helder J. Bourltlus te Tweede Exloermond. 20 STUKS FL De Tweede Kamer aanvaardde gistermiddag het wetsonfwerp. waarbij het jaarlijks inkomen van de Koningin tenlaste van 's Rijks kas wordt verhoogd van tot miljoen gulden. Voorts wordt het bedrag voor het onderhoud van de paleizen verhoogd van 350.000 gulden tot 500.000 gulden per jaar. Alleen de PSP en de heren Van der Veen en de fractieleider cler P. v. d. A., mr. Burger, hadden enkele vragen. Eerstgenoemde stelde daarby nadrukke lijk vast, dat dit niets te rnaken had met zyn principiële voorkeur voor de republi keinse staatsvorm. Hij had de grootste waardering voor de wyze, waarop de Koningin haar taak vervult. De minister van Binnenlandse Zaken, mr. Toxopeus, verzekerde in antwoord op de vragen, dat de arbeidsvoorwaarden van het lagere hofpersoneel bevredigend zyn, en dat de hofhouding administratief effi ciënt wordt beheerd. Het wetsontwerp werd zonder hoofde- lyke stemming aangenomen, nadat de voorzitter had geconstateerd, dat er 117 leden aanwezig waren (een meerderheid van twee derden was vereist). (Van onze Londense correspondent) De hertog van Kent zal morgen by zyn huwelijk met Katharine Worsley in de kathedraal van York het his torische gala-uniform van zijn regiment, de Royal Scots Greys, dragen. Dit uni form bestaat ondermeer uit een schar laken tuniek en een zwarte berenmuts. De plechtigheid zal door meer dan tweeduizend gasten worden bijgewoond. Prinses Irene zal ook aanwezig zyn. Voor de na afloop in de tuinen van Hovingham Hall. het landgoed van de Worsley's te houden receptie, zyn dui zend flessen champagne aangerukt In het historische York zyn de stra ten. welke aan de route van de bruids stoet liggen, versierd met 200 000 plan ten en bloemschikkingen. Het kleuren schema, ook dat van de kleding van de bruid en zy die haar by staan, is geel en wit, zoals dat dertig jaar geleden by haar ouders het geval was. Vandaag vindt in de kathedraal de generale re petitie van de plechtigheid plaats. Ge durende de ceremonie zal de aartsbis schop van York. dr. Ramsey, die dezer dagen de aartsbisschop van Canterbury zal opvolgen, zyn toespraak uitsluitend tot het bruidspaar richten De micro foons in de kathedraal zullen worden uitgeschakeld. KONINGIN FABIOLA SPREEKT MET OORLOGSINVALIDEN UIT NEDERLAND (Van onze Brusselse correspondent) Ongeveer 150 Nederlandse. Luxem burgse en Franse oorlogsinvaliden ma ken thans een tocht van enige dagen door België. Deze vakantie heeft plaats op uitnodiging van een Belgische in stelling, die „auto's voor oorlogsinvali den" heet. De Nederlanders reizen onder leiding van generaal Ryken, voorzitter van Moveo. Gistermiddag hebben de bui tenlandse gasten de kassen van het. ko- ninkiyke paleis te Laeken bezocht. Hoe wel het niet was voorzien, kwam plotse ling en onverwacht Koningin Fabiola de reizigers begroeten. De vorstin, die was gekleed in een eenvoudige lichtblau we japon en die kenneiyk weer geheel was hersteld van haar keelontsteking, onderhield zich met de oorlogsinvaliden. Deze waren o.m. zeer onder de indruk van haar talenkennis. 's Ochtends hadden de Invaliden een krans gelegd by het graf van de Bel gische Onbekende Soldaat, daarna was er een lunch op het Brusselse stadhuis en 's middags, na het bezoek aan de Koninkiyke kassen, zyn zy door hun respectively ke ambassades ontvangen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3