Vele wegen leiden naar Romeook die van de vluchtende nazi-bonzen Op receptie in Voorschoten werd W. L. van Schaick gehuldigd Laatste nieuws Oostenrijkse bisschop Hudal nog nazistischer dan nazi's Raad Wassenaar onteigent grond voor betere verkeerssituatie MEER EN TOTAAL ANDERE TAXI'S VOOR LONDENAREN Maak rente op Uw belastingschulden! NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIj WOENSDAG 7 JUNI 1961 In het gemeentehuis heeft gistermid dag een hartelijke huldiging plaats ge vonden van de heer W. L. van Schaick, chef van de afdeling onderwijs, finan ciën, personeels- en sociale zaken. De heer van Schaick vierde zjjn 25-jarig jubileum in overheidsdienst. Nadat de jubilaris met zyn echtge note en zjjn drie kinderen was binnen geleid sprak burgemeester L. de Kool enkele hartelijke woorden. Hij noemde de jubilaris een specia list op het gebied van de financiën maar ook van het onderwijs. Nadat burgemeester de Kool ook mevrouw van Schaick in de hulde had betrokken werd een enveloppe met in houd aangeboden en namens het ge- meentepersoneel een geschenk overhan digd. De gemeentesecretaris, de heer J. de Bres, memoreerde de bijzondere am bitie en werklust van de heer van Schaick. OEGSTGEEST Leuke show van zelf gemaakte kleding De actieve Commissie voor Huishou delijke en Gezinsvoorlichting had gister avond een buitengewoon succes met de modeshow, die in het Witte Huis werd gehouden. De opkomst was zo groot, dat het moeite koste aan iedere belangstel lende een plaats te geven. De show werd geheel verzorgd door de cursisten, die in het afgelopen sei zoen japonnen, rokken, handschoenen, tassen, hoeden e.d. hebben gemaakt o.l.v. mevrouw Keune. De presidente, me vrouw P. H. Smits-Witvliet, wees op de aantrekkelijkheid eigen gemaakte kle ding te tonen. De toelichting werd ge geven door het Commissielid mevrouw Van Herwaarden. De leeftijden van de cursisen lopen zeer uiteen, zodat teenagers, oudere da mes en jeugdige moeders afwisselend toonden wat zij voor zichzelf en voor kinderen hadden gemaakt. Begonnen werd met enkele nachtjaponnen nachtkleding voor kleuters. Er waren zowel winter- als fleurige zomerjaponnen e zien, o.m. een elegan te japon van zwart ribfluweel. Er wa ren verschillende aardige vondsen, zo als b.v. de van een sarong gemaakte zomerjurk. Vervolgens waren aan de beurt de mantels en mantelpakjes, de meeste eenvoudig, doch smaakvol. Een jonge dame had een regenjas ver vaardigd, die aan twee kanten kan worden gedragen met capuchon. Na de pauze waren de coctailjapon- nen aan de beurt en tenslotte een bruidstoilet, ontworpen door mevrouw Keune. VOORSCHOTEN A. G. v. d. Linden vertrekt De heer A. G. van der Linden, direc teur van het postkanoor, is per 1 augus tus in gelijke functie te Weesp benoemd. Namens alle hoofden van scholen in Voorschoten sprak de heer J. H. Kroos hof, die er zich over verheugde, dat hy mede namens de collega's van het bij zonder opderwljs mocht spreken, omdat hij wist, dat de heer van Schaick ook deze samenwerking bijzonder voor staat. Pastoor Th. van Bemmelen mocht namens alle schoolbesturen woorden van gelukwens spreken. Hij prees de objec tiviteit van de jubilaris, die zo'n verantwoordelijke positie heeft. De jubilaris dankte niet alleen de sprekers voor hun woorden en hun ge lukwensen, maar ging bovendien na wat het wel en wee was van de samen werking met zovelen, waar hij dagelijks of geregeld mee te maken heeft. Na de officiële toespraken bleef men nog geruime tijd ongedwongen bijeen. Tot de aanwezigen behoorden niet al leen het voltallige college van B. en W. en vele leden van het gemeenteper- soneel, maar ook vertegenwoordigers van alle schoolbesturen. P.V. „De Zwaluw" De postduivenvereniging „De Zwaluw" hield een wedvlucht met oude duiven vanaf Tergnier, afstand plm. 287 km. Gelost 10.40 uur met z.w. wind. Aan komst eerste prijsduif 15.17.04 uur, snel heid 1036.80 meter per minuut. Aan komst laatste prijsduif 15.40.44 uur, snel heid 923.48 meter per minuut. Uitslagen: C. Zwaan 1; J. P. v. d. Assem 2, 3; F. C. van Heusden 4; P. H. van Wissen 5, 9, 10; Fr. Hendriks 6, 7, 8. De collecte voor de samenwerkende kinderbeschermingsorganisaties, (Sakor» die van 8 tot en met 30 mei in het dorp is gehouden, heeft f510 opgebracht. Burgerlijke Sfand Geboren: Carolina F. M. J., dr van C. G. L. Plomp en J. C. Gemmeke; Johanna H. B.. dr van J. A. Groenewegen en H. A. Th. Onderwater; Martin, zn van A. V. S. Kamphula en P. Boxum; Manon. dr van Th. van Schalk en A. Kokklnga; Elisabeth Ch. C.. dr van C. J. Th. Wes terterp en C. M. A. H. Chabot; Johannes J., zn van P. Pijnakker en C. A. J. M. Feiten; Johannes C. L.. zn van B. Th. Mourlts en E. J. van Santen; Bart J., zn van E. W. F. Deege en C. Schoneveld; Adrlanus P. G., zn van A. W. Hlllenaar en A. G. A. Hogervorst. Ondertrouwd: H. P. Jeremiassen en E. Huijzer; A. W. Verheijen en M. van Els- wljk; J. A. van den Ouwelen en A. M. van der Lee Getrouwd: J. F. A. J. Berkhout en J. M. R van der Poel. Overleden: J. J. Dormeler. 53 jaar, echt genoot van E. van Engelen; S. P. Vogel, 48 jaar, echtgenote van H. J. Lobel. WASSENAAR In de jury voor de wedstrijden om de Prix de Rome in de vrije schilder kunst in het Jaar 1961 is tot lid be noemd prof. S. Schröder. VONNIS EICHMANN IN SEPTEMBER? Op 19 juni as. zal ln het proces-Elch- mann de verdediging aan het woord komen. Als eerste zal Eichmann zelf worden verhoord gedurende acht dagen. Daarna zal vier of vyf dagen lang een kruisverhoor worden afgenomen. Het vonnis zou in september te verwachten zijn, nadat het Hof twee maanden ln reces is geweest. KONINGIN EN PRINS BIJ LUSTRUMSPEL De Koningin en Prins Bernhard zijn voornemens op 4 juli de gala-voorstel- lmg van het lustrumspel .Francois Vil lon" van het Utrechtse Studenten Corps in Utrecht bfj te wonen. Het Leidsch Dagblad MEEST GELEZEN COURANT Leiden en Omstreken. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin MARKTBERICHTEN AALSMEER, 5 Juni. C.V. Centrale Aalsmeerse Velling G. A. Snybloemen: Gerbera per stuk 30-55, Bouvardla 15-28, Calla 10-28, Clematis 70-170, Amaryllis per kelk 10-17, Freesla per bos 80-100, Iris 40-60, Ornithogalum 95-165, Pyre- thrum 70-105, Gladiolen 50-100. Colvlllel 90-160, Anjers: rood per stuk 10-27, roze 10-22, wit 8-16, Orchid Beauty 25-46. Rozen: Roselandia 10-21, Parel van Aals meer 10-20, Geh. Dulsberg 10-24, Pech- told 6-18, Towny Gold 10-20, Mad. Ofman 10-22, Baccarat 25-46, Montezuma 15-30, Floriade 15-30, New Yorker 15-26, Carol 10-20, Rink Sensation 15-26, Nymph 25-48. POTPLANTEN: Grote pot: Kleine pot: Adlanthum 60-70. Anthurlum 300-1200 100-150, Aralia 80-120 10-20, Asplenlum 40-50. Begonia Erfordla 80-100 20-50, Bladbegonia 20-35, Cactussen en Vet- planten 80-90 6-18. Clssua 150-180 20-35, Croton 250-420 70-100, Cyclamen 150- 210. Clnnerarla 70-110, Euphorbia splendens 20-35, Ficus 200-270 Ge mengde planten 80-90, Hedera bont 80-150 25-35, ld. groen 100-120 10-15, Hi biscus 180-300 80-120, Hortensia wit 400- 620 ld. rose 300-480 ld. blauw 300-450 Kalanchoë 80-100. Maran- tha 30-40, Nephrolepls 300-650 30-40, Primula obconlca 120-165 40-65, Phllo- dendron 300-700 ld. Scandens 20- 35, Platycerium 200-450 70-110, Sanse- vierla bont 200-350 60-100. Sclndapsla bont 80-100, ld. groen 40-45, St- Paull blauw 50-65, ld. rose 80-100. Tradescantia 60-65 15-20, Varens gemengd 30-56, Achlmenes blauw 250-380 100- 135. id. roze 200-230. KATWIJK AAN DEN RIJN, 6 Juni. Groenteveiling: sla (per 100 st.)1 14. tot 19.2 6.tot 12.bospeen (per 100 bos): 73.tot 75.waspeen (per kist): Al 18.10-19.10; A2 17.80-19.30; BI 14 80-15.30; kroten (per 100 bos)1 25. tot 26.2 13.bloemkool (per 100 st.) Al 43— tot 62.—; A2 12.— tot 44.—; Bl 35.B2 13.rabarber: 1 26.2 15.—: radijs (per 100 bos): 12.tot 14.—: andijvie 39.pootuien 29.stoofsla 26.tot 31.peterselie (oer 100 bos): 1 7.tot 14.2 4.selderie (per 100 bos) 2.tot 4.kervel (per 100 bos): WOERDEN. 7 juni. Kaasmarkt: Aan voer 84 partijen. Noteringen: le kwal. f 2.27-2.33, 2ekwal. f 2.20-2.26, extra kwal. tot f2.54. Handel flauw. WOERDEN. 7 Juni. Jongveemarkt: Aanvoer 57 lammeren. Notering: f 65-85 per stuk. Handel matig. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Maria Louise, dr van P. Hamaker en j. Kuiper; Jan, zn van I. Rob bers en B. P. den Engelsman; Maria Johanna, dr van K. Tisseur en C. Pol dervaart; Jerina Elizabeth, dr van J. Pot en J. r M. Mazure; Pieter, zn van P Lroogers en M. M. Baan; Hendrik, zn van H. Vermond en C. J. v. d. Plas; Yvonne Astrld Theodora, dr van P. Ouwe- rand en T. Genemans; Marianne Antho- nette, dr van D. J. Schlagweln en A. Ba- velaar; Cornelia Johanna, dr van B. J. van Abswoude en M. M. van Vliet; Jose- phlna Margaretha, dr van B J. van Abs woude en M M. van Vliet; Theodora, dr van A. H. Nas en J. A. v. d. Veldt; Onno, zn van A F M. W. Hoes en E. de Winter, van der Luljt en J. v. d. Plas: Marlleke Verbeterde opgave: Neeltje. dr van B Ghislaine. dr van R. E. Spijker en J. M. w. van Weerlee. GETROUWD G. H. Westerbeek en J. ten Napel. overleden A. 8. Zirkzee. 84 Jaar, wed. van P Burgerjon; C. van Ipenburg. 74 Jaar, man; A. J. Stulvenberg, 81 Jaar, "jan; H. Velthuljzen, 80 jaar, man; C. Talfijn, 66 jaar, echtgen. van L. H. van aer Vos; A. J. J. van Egmond, 69 Jaar, n?pn; p. j. a. Vlttali, 52 Jaar. man; E. Taffijn. 67 Jaar, wed. van K Melet; H. Riethoven. 70 jaar. man; E. C. J. Laven, 72 Jaar, wed van W. F. Maas; J. van Woudenberg, 69 Jaar, man; A. M. Ter- beulen. 47 Jaar, echtgen. van J. W. van (Van onze Romeinse correspondent) Misschien zal bij het proces-Eichmann in Jeruzalem ook aan het licht komen, hoe deze nazi-misdadiger in Argentinië is beland. Het zou ons niet verwonderen, indien dan zou blijken, dat hem in Rome de daartoe nodige valse papieren werden verstrekt. Zo niet alle, dan toch zeer vele nazi's, wie in Duitsland de grond te warm onder de voeten werd, zijn via Italië naar Zuid-Amerika vertrok ken en tal van Italiaanse fascisten, onder wie naaste bloedverwanten van Mussolini, volgden hen. Over de activiteit van de „centrale", die aan deze ongewenste heren hulp verleende, wat tot nu toe niet zo heel veel bekend. Men wist dat monseigneur Hudal, een Oostenrijkse bisschop, rector van de „Oosten rijkse" nationale kerk in Rome, er de hand in had en in 1952 wegens al te openlijke nazistische activiteit door het Vaticaan uit zijn ambt werd ontzet. en Wenen. Het eerste exemplaar van dat boek werd door Hudals vriend. Von Pa pen, aan Hitier overhandigd. Mgr. Hu dal was. zoals gezegd, een voorloper, by- na een profeet, van het nazisme en reeds in 1933 ging hij zover, dat hij in strijd met alle leerstellingen op dat gebied durfde te schrijven: „De kerk is nooit internationaal geweest" (in zyn boek: Vom Deutsohen Schaffen in Rome, pag. 19). Nederlandse kerk van oorsprong Persooniyk was ons nog bekend, hoe ongehoord tactloos deze bisschop kon optreden en nu wij wat meer over hem weten, is het misschien nuttig ook deze episode aan dè vergetelheid te ontruk ken. De zogenaamde .Oostenrijkse' kerk. Sant-a Maria dell'Anima, is in oorsprong een Nederlandse kerk. Het gaat om een vrome stichting van een echtpaar uit Zwyndrecht en in de kerk, waar o.a. Paus Adriaan VI, kardinaal Enckevoirt en tal van andere personen zowel uit de noordeflijke als de zuideiyke Nederlanden begraven liggen, herinnert alles wat kunstwaarde heeft aan de Nederlanden. Maar door het huwelijk van Maria van Bourgondië met Maximiliaan van Oostenrijk en de gehele daaropvolgende huweiy-kspolitiek der Habsburgers, kwam de kerk, waar de Sta-ten-Generaal ty- dens de 80-jarige oorlog geen belang stelling meer voor hadden, aan Oosten- ryik, of juister aan de Habsburgers. Het is zeer te betreuren, dat Nederland na de laatste oorlog deze kerk niet als ver goeding heeft opgeëist voor de vele in Nederland verwoeste kerkgebouwen. Hoe dit zy, in de „raad" van de kerk heeft nog steeds een Nederlander zit ting. In 1940 was dat de toenmalige rec tor van het Nederlands priestercollege, m9gr. dr. Bernard Eras. Kort na 10 mei 1940 was monseigneur Eras in het „Oostenrijkse huis" de gast van mgr. Hudal. Deze laatste ontzag zich niet bij die gelegenheid zijn gasten uit te nodigen een dronk uit te brengen op Duitslands grote „Führer, Adolf Hitler", waarop mgr. Eras zijn glas met een smak op de tafel neerzette en. woorden uitende die een hoge geestelyke zelden ln de mond neemt, bruisend van woede de „Anima" verliet, om nooit mee een voet in het „Oostenrijkse huis' 'te zet ten. Mgr. Hudal Is, meer dan een theore ticus, een voorloper van het nazisme. Van de verschillende boeken, die hy heeft geschreven, zijn er heel wat te genwoordig absoluut onvindbaar en daaronder natuurlyk „Die Grundlagen des Nazionalsozialismus", verschenen by de uitgever Johannes Günther in Leipzig In datzelfde boek leest men: „Werkt tezamen met de besten van ons volk, opdat «dj mogen geraken tot één volk, één staat, één Führer" (de „slogan", die later door Hitier werd gebruikt). „Strijdt tegen de internationalistische, vader- landsloze ideeën, tegen elk pacifisme dat ons gebonden zou doen blijven met die ketenen, die de schandeiyke vredesver- der redding". Een wetgeving, die uit dragen hebben gesmeed". Tussen de na tionalistische gedachte en het rooms- katholiek geloof bestaat generlei contrast". Reeds ln 1926 yverde hy voor de „Anschluss". En toen reeds kon hy schryven: „Wanneer is ooit het joden dom constructief geweest in de geschie denis?" En als een der eersten ijverde hy voor een „oplossing van het joden vraagstuk". Oplossing jodenvraagstuk Ook de slogan „Herr, mach uns frei" is voor het eerst gebruikt door deze eigenaardige dienaar Gods. In zyn „Grundlagen" beveelt hij aan: oplossing van het jodenvraagstuk, vernietiging der politieke partyen en „Wehrhaftigkeit", vereniging van alle Duitsers in één groot ryk, „corporatieve ordening", het aristo cratische Führerprincipe, en verplichte werkkampen. Maar vóór alles moet Duitsland zich verdienstelijk maken door de wereld te bevrijden van de idee der „mensenrech ten" (droits de l'homme) waarop de „verafscheuungswurdlge" republiek van Weimar gefundeerd was en verder door „wegnemen van het geloof in formele juridische opvattingen" en in de „dia lectiek van het parlementaire leven en de Democratie". Heeft Duitsland eenmaal schoon schip gemaakt en al die afschuwelijke de mocratische zaken overboord geworpen, dan meent de rector van de „Anima", dat nationaal-socialisme en christen dom hand in hand kunnen gaan. Uit voerig gaat de schryver ln op „het jodenvraagstuk''. „Traditie" Het antisemitisme, zo beweert hy, heeft „een eeuwenoude traditie in de r.-k. kerk" en daarom zullen de komende generaties het jaar 1933. toen Hitier aan de macht kwam, begroeten „als het Jaar Geiiieentepersoneel gaat vijf (lagen werken De Wassenaarse gemeenteraad heeft gisteravond onder voorzitterschap van burgemeester mr. W. J. Geertsema een korte agenda behandeld. Er werd be sloten met ingang van 1 juli de vyfdaag- se werkweek in te voeren voor het ge- meentepersoneel. De heer H. L. J. van Dillen (KVP) pleitte voor de belangen van het brandweerpersoneel; de burge meester antwoordde, dat de invoering van een verkorte werkweek voor de brandweer geen eenvoudige zaak is. B. en W. zullen zich daarover echter na der laten voorlichten. Op een vraag van de heer F. M. van der Stap (Ge meentebelang) antwoordde de voorzit ter, dat het vooralsnog in de bedoeling ligt huwelyksvoltrekkingen op zaterdag mogelyk te blijven maken. Aan de heer A. Sluimers werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoofd van de openbare school in de van Zuylen van Nyeveltstraat. Mr. C. A. van Gorcum (PvdA) merkte op, dat dit ontslag veroorzaakt wordt door de Deze maand is Londen zevenhonderd taxi's rijker en binnen een jaar hoopt de ondernemer, die het hele schema heeft opgezet, tweeduizend nieuwe taxi's op straat te hebben. Het betekent voor de Britse hoofdstad een ware revolutie, want de taxi's zullen van het Franse merk Renault Dauphine zijn en wegens de extra inkomsten volgeplakt worden met reclame. De ondernemer, Michael Gotla, zegt daarvan: „Lelijk? Misschien wel. maar vergeet niet, dat iedereen dan aan mijn taxi's kan zien, dat het taxi's zyn". Gotla gaat dus concurreren met de traditionele Londense „cabs", de hoekige zwarte vehikels, die om hun eigen as kunnen draaien en van oerdegelyk Brits maaksel zyn. Gotla geeft toe. dat zyn Dauphientjes niet zo comfortabel zijn als de „echte" taxi's, die zo hoog zijn, dat men zich niet op hoeft te vouwen om erin te stappen. Hy heeft echter uitgerekend, dat, wil men een goede service kunnen bieden, er één taxi moet zyn per duizend inwoners en ge zien het huidige aantal taxi's zyn er op basis van deze bereking voor vier miljoen Londenaren geen taxi's aanwe zig. Gotla's onderneming heeft overigens te kampen met de moeilykheid, dat hy geen vergunning heeft kunnen krygen om zyn chauffeurs overal waar zy dat maar willen passagiers te laten oppik ken. Dat mogen die van de echte „cabs" wel. Daarom moet hy zich in allerlei bochten wringen. Oorspronkeiyk was het plan om een chauffeur, die een klant had, het hoofdkwartier te laten opbellen, waarna hy vandaar dan de order zou krygen om die passagier mee te nemen. Daarmee zou de taxi dus voor de vorm een ..huurauto" worden. Biyxbaar heeft Gotla dat toch een te doorzichtig trucje gevonden, zodat hy er nu iets anders op gevonden heeft. Nu zal men een van de nieuwe taxi's kunnen aanhouden, waarna de chauf feur dan zyn hoofdkwartier oproept en een tweede taxi laat sturen, die de pas sagier mag meenemen. Dat ïykt inge wikkeld, maar Gotla meent, dat het er op den duur wel op zal neerkomen, dat bepaalde taxi's fungeren als „bespreek bureaus". De chauffeurs van die taxi's zouden dan niets anders doen dan or ders opnemen en ervoor zorgen, dat de taxi's voor passagiers zo vlug mogelyk beschikbaar zyn. salariëring van de hoofden van scho len, die niet in overeenstemming is met hun verantwoordelijkheid. Zou het mo gelyk zyn iets van de administratieve rompslomp, die een schoolhoofd te ver werken heeft, van hem af te nemen en op te dragen aan een andere functio naris? De heer W. Boender (PvdA) zei het zeer te betreuren dat de heer Sluimers, die een voortreffeiyk schoolhoofd was, heengaat. De wethouder van onderwys, mevrouw mr. C. M. s'Jacob-des Bouvrle antwoordde, dat de gemeente aan de salariëring weinig kan veranderen. Het inschakelen van een ambtenaar voor de administratie zal nog nader onder de loep worden genomen. Heftige reactie De raad stelde enkele kredieten be schikbaar voor de uitvoering van het komplan, o.m. deaanleg van enkele stukken weg. Na enige discussie werd besloten over te gaan tot onteigening van een stuk grond, dat nodig is voor de verbete ring van de aansluiting van de Koks- hornlaan-Oostdorperweg. Mr. R. T. M. van der Lugt <KVP> vroeg of het col lege na de laatste bespreking van deze kwestie in de raad nog nadere stappen heeft gedaan om te trachten tot over eenstemming te komen met de eige naars. Wethouder mr. dr. J. Hazenberg ant woordde 's morgens nog een gesprek te hebben gehad met een der eigena ren. Maar tot overeenstemming is men niet gekomen. De gemeente heeft, op advies van deskundigen van beide par tyen f. 12.443,60 geboden, de eigena ren vragen f. 22.500.- Toen mr. van der Lugt zich er niet van overtuigd toonde, dat alles gedaan is om alsnog tot overeenstemming te komen reageer de wethouder Hazenberg tamelijk hef tig met de opmerking, dat het hier gaat om het kopen van een sfuk grond voor verbetering van een verkeerssituatie en niet over de vraag hoeveel geld er vanuit de gemeentekas kan vloeien naar een of meer ingezetenen. De voorzitter, mr. Geertsema, consta teerde dat er tussen vraag- en aanbod- prys een verschil ls van ongeveer 100 en dat overeenstemming moeiiyk te be reiken zal zyn. Hy adviseerde thans tot onteigening te besluiten. De raad deed zulks met de stem van de heer van der Lugt tegen. Tegen de aanleg van riolering in de Rust en Vreugdlaan had de raad geen bezwaren, evenmin tegen verkoop van vier woningen aan het Havenpleln. U ontvangt van de fiscus voortdurend aanslagen voor vele belastingen. Verminder Uw zorgen door de betaling In termijnen aan ons op te dragen uit een bij de N.H.M. aan te houden tegoed op spaarrekening. Stort op Uw spaarrekening regelmatig de noodzakelijke bedragen voor Uw belastingschulden. De N.H.M. vergoedt over het saldo 3/4 rente tot f 30.000.-. noodweer en om het eigen volk te be schermen „gewisse Ausnahmebestim- mungen" voorziet tegen vreemde ele menten, is voor hem zeer wel aanvaard baar, ook wanneer zulke wetten str^j«- dig zijn met de moderne rechtsstaat, aangezien de principes, waarop die mo derne rechtsstaat berust, ten slotte te ruggaan op de Franse Revolutie en niet de beste zijn van een christeiyk stand punt en evenmin voor wie de belangen van het ras voor ogen houdt. Die „niet-Ariërs", die „materialistisch eingestellt" zijn en het bestaan van een onsterfelyke menselyke ziel loochenen, hebben „minder dan alle anderen het recht te protesteren tegen de uitzonde ringswetten van het Derde Ryk". „Sol- che Juden werden slch damit abfinden mussen, dass sie nur mehr rassisch-bio- logisch beurteilt werden und nicht mehr gleichwertig und gleichberechtigt sind". Na-oorlogs nazicentrum Men ziet, hier is een wel heel zonder linge kerkvorst aan het woord. En men denke niet, dat hy zich na de val van Hitier gewonnen gaf. In de eerste jaren na het einde van de oorlog werd de kerk van de „Anima" het grote centrum, van waar de nazi's naar Zuid-Amerika ver trokken. De „Wochenzeitung" uit Zürich meldde indertyd, dat er gemiddeld zestig per dag van valse papieren werden voor zien. In 1952 greep het Vaticaan in en werd mgr. Hudal als rector vervangen door mgr. Weinbacher, die zich wel druk be zighoudt met de Zuidtiroolse kwestie, maar ln ieder geval anti-nazistisch is. In de jaren van 1945 tot 1952 zyn er enkele heel vreemde dingen voorgeko men. Hartmann Lauterbacher, eenmaal „Gauleiter" van Westfalen en in de „Hltlerjugend" de grote man onmiddel- ïyk na Baldur von Schirach, heeft lange tyd ln de Anima" gewoond onder de val se naam Johannes Bauer en heeft er een „nazi-party in ballingschap" opge richt alsmede een clandestiene „Hltler jugend". Toen het al te bont werd, greep de Italiaanse politie in en werd Lauter bacher in een interneringskamp opge sloten, waaruit hy al heel gauw wist te ontsnappen om naar Zuid-Amerika te vertrekken. Nog vreemder is het geval van Otto Wachter, ex-Gauleiter in Polen, schuldig aan de „uitroeiing" van honderdduizen den onschuldigen. Wachter heeft ongeveer drie jaar in „het Oostenrykse huis" verblijf gehou den en zou er, volgens de officiële versie, ook zijn gestorven. Maar in 1950 werd zowel ln Poolse als in Duitse bladen geschreven, dat de dode niet Otto Wachter was en dat in het graf op het protestantse kerkhof onder de grafsteen van Otto Wachter in werkeiykheid ge neraal Von Bitter begraven ligt, een maal hoofd van de „internationale" der SS. Generaal Von Rltter was ook een der talrijke beschermelingen van mgr. Hu dal. De veel gevaarlijker Wachter zou daarentegen naar Zuid-Amerika zijn vertrokken en een belangryke rol spelen by de beweging „Die neue Ordnunc die in de laatste jaren in alle landen van Europa vooral in studentenkringen doordringt. Te bewyzen valt dit echter niet. Hudal woont nu in Grotte Ferrata. Zo af en toe schryft hij in het nazi- tydschrift „Der Weg", dat in Argentinië verschynt. Hy is natuurlijk nog steeds „bisschop in partibus". Maar het Vati caan is voorzichtig met hem. Geen won der als men weet, dat hy o.a. yverde voor een Duitse nationale kerk. rooms- katholiek maar nationaal. Het zou ons niet verwonderen, als zijn naam ln Je ruzalem wordt genoemd BEURSOVERZICHT Internationals flauw Amsterdam, 7 juni. De meeste internationale waarden ga ven vanmiddag bij de opening een ta- meiyk flauwe tendentie te zien met koersverliezen voor Hoogovens van circa 28, Philips 22 en voor Unilever circa 13 punten. De omvang van de handel was gering en zeker niet in overeenstemming met de forse koersverliezen, ten opzichte van het vorig slotniveau. Waarom het flauw was, daarop wist de beurs geen Juist antwoord te geven. Men was op het Damrak de mening toegedaan dat de t.v.-rede van president Kennedy tot een zwakke stemming op het Damrak heeft bygedragen. Wall Street sloot dinsdag eerder lager. De Nederlandse hoofdfond sen werden er aangeboden. De West- duitse beurzen ondergingen vandaag een gevoelige koersreactie van 10 tot 15 pun ten, op de vaste stemming van de vo rige beursdagen. In Zwitserland waren de pondenwaar den flauw op geruchten over een deva luatie van het pond sterling. Het bui tenland was in Amsterdam aan de markt. Hoewel dit aanbod niet van grote betekenis was, waren flinke koers verliezen er toch het gevolg van, omdat er byna geen vraag tegenover stond. Van lokale zyde was men vandaag eerder met een stukje aan de markt Het aanbod werd slechts tegen veel Jager pryzen opgenomen. Aku's verloren 6 punten op 464. Philips daalde tot 1060 en verloor op deze prijs byna 28 punten. Hoogovens deed 1100 na een opening op 1105, doch liep daarna weer op tot 1109, by een vorige slotkoers van 1133. Uni levers min 15 op 822. Kon. Olies zakten in van f. 123.80 tot f 123.10 (f. 124.5Q). De Scheepvaartafdeling was iets ge makkelijker met weinig zaken. De lei dende cultures schommelden rond de vorige slotkoersen. De staatsfondsen- markt gaf geringe afwykingen te zien. BEURS VAN AMSTERDAM Woensdag 7 juni ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 103M* 100ft Ned. '59 4%103% 100ft Ned. '60-1 4% 103% 100,V Ned. '60 II 4103^. 100,V Ned '59 4% 101 HOL 1011* Ned. *60 4% 102 102 Ned. '61 4 102 102 A Ned. '53 3% 9911 9911 Ned. Grtb. obi. 3% 85 B 85 B Ned. '47 3% 95,V 95%GL Ned. '51 3% 99% 99 Ned.'53 I-II 3% 97% 97% Ned. '56 3% 96% 96% Ned. '48 3% 93 93% Ned. bel. cert. 3% 93 93% Ned. '50 I-II 3% 9274 93% Ned. '54 I-II 3% 93% 93% Ned. '55 I 3% 93% 93 ft Ned. '55-11 3% 94% 9412 Ned. *37 3 94% Ned. grtbk obi. *46-3 95 95 Ned. doll. ln. '47 3 91% 91% Ned. Inv. cert. 3 100 100 Ned. 62-64 3 100 AGL 100ft Indië *37 3 99?» 99?» Indië *37 A 3 96% 96% Ned. won. b.l. "57 6 110% 110,% Ned. won.bJ. "58 4% 102ft 102% ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 11474 114 GB Ver. HVA-my133% 132 AJC.U470 462% Deli My cert156.50 156 Hoogovens cert1132% 1107% Philips gem. bez. 1087% 106I Unilever cert837% 823% Dordtse Petr580 575 Kon. Petr. (50 A f 20) 124.50 123.10 Holl. Amer iyn 167 166 Java China Paket 183 181 KliJM. 90 90 Kon. Ned. Stoomb.206% 203% Kon Paket My170 168 GB Stoomvaart My Ned. 200 196 Nlevelt Goudr cert. 168% 165% v Ommeren cert 349% 349 Kon. Rott. Lloyd... 162 GL 160 Ned Scheepv. Unie 166% 164% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 97 Idem '48 (3%) 97 97 R'dam '52-1 (4%) 100% 100% id Id -37 I-n (3%) 97 97 Z.-HoUand '55 4% 101 Bankwezen Bank N. Gem. *58 5% 105 104% id. N WJ3 '52 14%) 102% 102 BVG rspbr f.500 185 185 BVG rspbr *52 146% 146 Indastr. Obligaties Philips Dollarlng *51 92% 92 Premieleningen Vorige Slotkoers koers v. heden A'dam "53 3 106 108 A'dam "51 I 2% 91% 91% A'dam '56 I 2% 85% 85% A'dam'56 II 2% 96% 96'. A'dam *56 HI 2% 96% 96% Eindhoven '54 2% 85 Enschede '54 2% 83 84 Den Haag '52 I 2% 96% 87 Idem n 2% 98 R'dam *52 I 2% 96% Idem n 2% 96% 97 Idem *57 2%99% 100 Utrecht *52 2% 95% 98 Z.-Holl. 1957 2% 99% 100 Zuid-Holland *59 2% 104% 104% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinstellingen Robeco 255.50 255.50 Amst. Bank 383 380 Cultuurbank 34% 34 Holl. Bank Unle cert. 224 223 Ned. Handelmy330 328 Rott. Bank 373 374% Twentsche Bank 336 335 Senembah528 Industrie Ondernemingen Albert Heyn699 700 Berkel's Patent (v.) 370 365 Borsumy41% 41 Calvé Delft cert. 845 844 Electrolasmy394 Kon. Pap. v. Gelder 417 410% Kon. Ned. Grofsm 186 186 Holl. Constructie ..525 Ing. bur. v. Bouwny v 295 Internatlo 181% 180 Int. Kunststoff. Ind 90% 88 L v. Kempen en Begeer 139% 137 Leidse Wolspinnery 700 692 Mtiller en Co. N.B 575 568% Ned. Kabelfabr690 680 Philips pref 299 295 Rott. Droogdok My 570 565 L Sikkens Groep 907 890 Ver. Touwfabrleken 394 Walvisvaart 105% Wernlnk's Betonmy 193 188 Wilton Feyenoord 288 286% Van wyk en Heringa 136 148 Zaalberg 152% 148 Mynbouw en petroleum Billton 2de r530 525 Kon. Petr. <f.20) 127.60 127 10 Amerik. fondsen Canadian Paclflo R. 25% 25% Intern Nickel 75 74% Anaconda 60 A 59 Bethlehem Steel 47% 46% Cities Service 54 53% General Motors 45 44ft Kennecott90% 89 Republic Steei 65A 64% Shell Oil 41% 41% Union Paclfio 33?» 33 M Un. States Steel 89% 88

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11