Ingebouwde zeewatertanks hebben vaak meer effect dan ijskoeling „SS'ers waren gelukkig als de joden leden" VELPON Altijd liever IVOROL Weldra proef met garnalenkotter De Groot-Moefti verzette zich tegen redding joodse kinderen President Kennedy hoopt op een akkoord over kernexplosies Parfumerie SPRING AR Ned. Werkgevers „teleurgesteld"" over uitstel belastingverlaging Gedichtenbundel Anjerfonds Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 3 juni 1961 Derde blad no. 30370 Laatste dag visserijcongres Op het visseriiconqres te Sche- 0"r enkele weken berinnen met proe- upn aan hnnrd een aan eerne lanL'nüer veningen is gisteren de moderne vangstbehandeling aan boord ter sprake gekomen. Ir. J. van Mame ren, directeur van het instituut voor visserijprodukten T.N.O., hield een inleiding over het onder zoek op dit gebied en vertelde onder meer iets over proeven, die in zijn instituut zijn gedaan met het bewaren van vis in gekoeld zee water. Bij het bewaren van vis in tanks met gekoeld zeewater kan een tempera tuur van een graad onder nul worden bereikt, terwijl men by het koelen door middel van ijs niet lager komt dan on geveer 2 y2 graad boven nul. Er zijn echter belangrijke rondvissoortenschel vis, wijting en kabeljauw, die niet ge schikt zijn voor bewaring in gekoeld zeewater, omdat ze „als een spons" wa ter opnemen en daardoor voor de han del minder aantrekkelijk worden. Beter dan ijs Bijzonder goede resultaten zijn daar entegen bereikt met zeewaterkoeling van haring, makreel en garnalen. Een grote serie vergelijkende proeven werd genomen, waaruit bleek, dat de kwali teit van haring en makreel in gekoeld zeewater beter bleef dan bij ijskoeling. Men vermoedt verder, dat de houd baarheid van de vis door zeewaterkoe ling met 20 tot 25 procent verlengd kan worden, maar praktijkproeven zullen nog moeten uitwijzen of die zienswijze Juist is. Er zullen dus ook aan boord vergelijkende proeven moeten worden genomen. Nagegaan zal ook moeten worden, hoe men in de schepen zeewatertanks kan bouwen zonder de opslagruimte te ver minderen en zonder de stabiliteit van het schip te schaden en hoe die tanks gelost kunnen worden. Over een onder zoekingsvaartuig dat voor een dergelijk onderzoek geschikt is, beschikt het in stituut niet, maar het kan ook op een gewoon vissersvaartuig gebeuren. Het instituut maakt dan ook gaarne ge bruik van de bereidheid van het be drijfsleven tot medewerking en zal reeds Ramp van Clamart: reeds 19 doden en 46 gewonden (Van onze Parijse correspondent) De balans van de catastrofe van Clamart, het Parijse voorstadje waar woensdag door een aardver- zakking een hele wijk met 20 hui zen en een fabriek in elkaar stortte, vermeldt aan slachtoffers nu 19 doden en 46 gewonden. Definitief dreigt die balans nog niet eens te zijn, want er worden nog zes per sonen vermist, die ^misschien even eens de dood onder het puin heb ben gevonden. Gisteren werden nog twee mensen levend onder de stenen en de balken bevrijd. Een oudere vrouw, wier ene been verbrijzeld was, zodat het onmid dellijk geamputeerd moest worden, be zweek echter een uur na die operatie, een jongeman, die 17 uren meters onder de grond met een ingedrukte borstkas en een verbrijzeld been op zijn redders had liggen wachten, hoopte men van morgen niettemin in leven te kunnen houden. Nu er geen redelijke hoop meer is, nog andere levende bewoners onder de puin hopen vandaan te kunnen halen, zijn brandweerlieden soldaten gisteren be gonnen, huisraad, persoonlijke voorwer pen en ook geld in veiligheid te bren gen. Al 2% min. oude Franse franken, ofwel 20.000 gulden, waren gisteren te ruggevonden. Alle voormalige bewoners van de vernielde huizen kunnen op het gemeentehuis van Clamart inventaris lijsten indienen van alle huisraad en andere bezittingen, die ze nu verloren hebben. De regering heeft een voorlo pig bedrag beschikbaar gesteld om de eerste schade te kunnen dekken. Intussen heeft de catastrofe in an dere voorsteden van Parijs eveneens grote ongerustheid verwekt, die ook niet van grond ontbloot blijkt te zijn. In Issy-les-Moullneaux, dat ook vlak bij Clamart onder de rook van Parijs ligt, werden gisteren al twee woonkazernes van vijf etages ontruimd, omdat de grond eveneens symptomen van ver zakking begon te vertonen. De minister van Opbouw, Pierre Su- dreau, heeft trouwens toegegeven, dat het gevaar van herhaling van de ramp van Clamart niet geheel denkbeeldig is en dat alle onderaardse gewelven en gangen in Parijs en in de randsteden zo spoedig mogelijk geïnspecteerd moe ten worden. Het gevaar van verzak kingen wordt vooral toegeschreven aan de onvoldoende grondonderzoekingen, die vroeger voor constructie van huizen werden verricht. Pas de laatste 15 jaren wordt, alvorens een bouwvergunning kan worden verleend, eerst de bodem onderzocht. De ramp van Clamart, zo meende minister Sudreau, heeft in elk geval de noodzaak van deze soms tijdrovende maatregel overtuigend aangetoond. Israël en de vluchtelingen Premier Ben Goerion van Israël is uit New York in Londen aangekomen. In een korte verklaring voor zijn ver trek zei hij tevreden te zijn over zijn bezoek aan Noord-Amerika. Met presi dent Kennedy had hij „grotendeels" overeenstemming bereikt over het vraagstuk van de Palestijnse vluchtelin gen. De Amerikaanse president had een suggestie aan de hand gedaan, die een oplossing zou kunnen zijn. Ben Goerion liet zich evenwel niet over deze „sugge stie" uit, ven aan boord van een garnalenkotter. Bij de garnalen is de zaak nogal drin gend, omdat daaraan geen boorzuur als conserveermiddel meer mag worden toe gevoegd. Er zijn nu al vrij veel garna- lenkotters met luchtkoelinstallaties. Dat gaat vrij bevredigend, maar heeft toch ook zekere nadelen. Het hele onderzoek, zeker dat bij de haring en de makreel, zal nog wel enige jaren duren. Ir. Van Mameren wijdde verder o.a. aandacht aan onderzoekingen, die in binnen- en buitenland zijn gedaan met het gebruik van conserveermiddelen en antibiotica bij het bewaren van vis in ijs. Blijkens in zijn instituut verricht onderzoek is het effect van antibiotica op haring niet of nauwelijks merkbaar. Of het gebruik van conserverende mid delen in ijs voor de Noordzeevisserij van groot belang is moet worden betwijfeld, meende spreker, en ook zal Nederland als exporterend land moeten afwachten, wat de andere Europese landen op dit gebied willen toestaan. De Kongolese president Kasa- voeboe is in Leopoldstad terugge keerd van de conferentie in Coquil- hatstad. De president inspecteerde in gezelschap van generaal Moboe- toe een erewacht van Tunesische soldaten van de V.N. Proces-Eich mann In het proces-Eichmann heeft gisteren de getuige Israël Gutman verklaringen afgelegd over zijn ervaringen in het Poolse doden kamp Maidanek. Hij werd daar in het ziekenhuis opgenomen, nadat hij na de opstand in het getto van Warschau werd gevangen geno men. Hij was toen gewond. Op de weg naar het kamp werden de ge vangenen door schreeuwende SS'ers met zwepen mishandeld. Vanuit het ziekenverblyf zag hij een groep naakte mensen die op weg waren naar de gaskamers om te worden ver gast. Onder hen bevond zich een jongen van ongeveer tien jaar, die een klein kind in de armen droeg. Twee SS'ers stonden dit schouwspel lachend gade te slaan. Getuige trachtte deze mannen op steelse wijze in de ogen te zien; hen rechtstreeks aan te kijken was te ge vaarlijk. Hy wilde zien of er nog een sprankje menselijkheid in deze mensen zat. Maar het was altijd hetzelfde. Als de joden leden, waren zij gelukkig. „Als zy ons martelden, lachten zy. Zy wa ren dronken van bloed", aldus getuige Gutman. In het kamp waren de gevangenen ondergebracht in oude paardestallen. In elke stal, oorspronkelijk bestemd voor 52 paarden, werden achthonderd gevan genen ondergebracht. Iedereen moest zyn slaapplaat-s met een ander delen. Maidanek was onderverdeeld in vijf afdelingen, die elk een kamp op zichzelf waren met een eigen regime. „Feld no 4", waarin Gutman was ondergebracht, bestond uit tweeëntwintig van de reeds genoemde stallen. Van de tienduizend Slowaakse joden, die de eerste gevange nen van Maidanek waren geweest, wa ren er op dat tijdstip nog slechts onge veer tweehonderd in leven. Later werd Gutman naar Auschwitz overgebracht, waar hy deel uitmaakte van een zeer actieve verzetsgroep die er in slaagde explosieven het kamp binnen te smokkelen. Op 6 november 1944 blies deze groep één der vier crematoria op. Ook werden enige SS-mannen gedood, maar alle deelnemers aan de aanslag werden gepakt en terechtgesteld. In janua'ri 1945 moest Gutman te voet met de andere overlevenden uit Ausch witz naar Mauthausen. Daar werd hy door de Amerikanen bevrijd. Volgens hem werden aan het eind van de herfst van 1944 de gaskamers in Auschwitz op geruimd. Onvergetelijke dienst De openbare aanklager in het proces- Eichmann heeft gisteren de archieven van de Groot-Moefti van Jeruzalem in het geding gebracht, die in 1945 door de geallieerden in Bad Gastein werden buitgemaakt. Daarin bevond zich een brief van 13 mei 1943 van Groot-Moefti Amid al Hoesseini aan de Duitse minis ter van Buitenlandse Zaken, Von Rib- bentrop, waarin hy deze ervan in kennis stelt, dat Engeland en de Verenigde Sta ten overeenstemming hadden bereikt over de overbrenging van vijfduizend Joodse kinderen uit Bulgarye naar Pa lestina. „Ik verzoek u het onmogelijke te doen om Bulgarije, Hongarije en Roemenië te beletten deze emigranten te laten vertrekken. U zult daarmee het Arabische volk een onvergetelijke dienst hebben bewezen", zo schreef de Groot- Moefti (die nog In leven is red.). In een andere brief schreef Amid al Hoesseini over het vertrek.op 10 maart 1943, van vijfenzeventig joden uit Boe karest naar Palestina. „Met het oog op deze pogingen van onze vijanden, acht ik het noodzakelijk u te schrijven dat de Arabieren, die goede vrienden zijn van de As-landen, u dankbaar zouden zyn vóór het treffen van de vereiste maat regelen". Advertentie Lijm en plalc alles met van Ceta-Bever Beperkte zaterdagse besteldienst bij Van Gend en Loos Doordat een groot deel van de Neder landse industrie op zaterdag niet meer werkt, is de mogelijkheid voor Van Gend en Loos, om op zaterdag stukgoederen te bestellen de laatste maanden zodanig teruggelopen, dat slechts ongeveer een kwart van de goederen, die aankomen 's zaterdags ter verzending wordt aange boden is in deze periode tot ongeveer een derde van de oorspronkelijke om vang gedaald. In verband met deze ontwikkeling heeft Van Gend en Loos in overleg met de Spoorwegen in enige plaatsen een proef genomen met een beperkte dienst op zaterdag. Deze proef, is, volgens de directie, volledig geslaagd. Daarom is thans besloten, deze beperkte dienst ge leidelijk over het gehele land in te voe ren. De overgangsperiode duurt tot eind juni. De beperkte zaterdagse dienst houdt in, dat stukgoederen 's zaterdags wel aan de goederenloodsen ter verzending wor den aangenomen. Alleen enkele kleinere vertrekpunten worden gesloten, 's Zater dags worden echter geen stukgoederen meer afgehaald en de aangekomen goe deren worden met uitzondering van bederflyke waren op zaterdag niet besteld. In dringende gevallen bestaat echter de gelegenheid goederen die 's za terdags aankomen aan de loodsen af te halen. In de behandeling van expressegoede ren van de Nederlandse Spoorwegen zal 's zaterdags voorlopig geen verande ring komen. Zuiveringsactie in Zuitl-Korea Van gezaghebbende zijde in de Zuid- koreaanse hoofdstad Seoel is vernomen dat de junta binnenkort een „nationale beweging voor wederopbouw" zal op richten. Het zal de eerste, „en waar schijnlijk de enige" nationale beweging in Zuid-Korea zijn sinds de machts greep. Zoals bekend heeft de Junta alle po litieke partijen en nationale organisaties, evenals het parlement, ontbonden. De junta hoopt voor de nieuwe nationale beweging „niet-corrupte politier" en voor aanstaande figuren te winnen. In het kader van een bezuinigings- campagne heeft de junta de ca. 100.000 dan zeker van frisse mond en witte tanden Persconferentie in Parijs „Wij hebben nog steeds een sterke hoop, dat wij er in Genève in zullen slagen een overeenkomst met de Sowjet-Unie te bereiken over het stopzetten van de proeven met kernwapens. Dit zou een be trekkelijk eenvoudige eerste stap zijn op weg naar de algemene ont wapening". Dit heeft de Amerikaanse presi- went Kennedy gistermiddag ge zegd tijdens een persconferentie in het Palais Chaillot in Parijs. Op een desbetreffende vraag van een der verslaggevers verklaarde de presi dent, dat hij alle hoop had. dat de Frans-Algerijnse besprekingen in Evian naar een vreedzame oplossing van de Algerijnse kwestie zouden leiden. Hij zei de toekomst wat betreft met opti misme tegemoet te zien. „Ik hoop, dat alle NAVO-landen hun best zullen doen hun verplichtingen aan de NAVO na te komen", antwoordde de president op een andere vraag, „dat is in het belang niet alleen van de Ver enigde Staten maar zeker ook van West- Europa. Ik voor mij kan u verzekeren, dat Amerika zijn verplichtingen aan de NAVO ten volle zal nakomen". studenten gelast schooluniformen te dragen en hun verboden café's en bil jartzalen te bezoeken. Gisteren zijn zeven diplomaten ont slagen en 466 officieren van de militaire politie naar de reserve overgeplaatst. In Pesan zijn negentien journalisten we gens afpersing tot straffen variërend van een tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Helena Rubinstein's wereldberoemde schoonhetdsprodukten en een volledig gamma van haar laatste creaties zyn in onze parfumerie-afdeling verkrijg baar. Een der beste specialistes van dit huis is in onze parfumerie-afdeling aanwezig voor het geven van adviezen voor huidverzorging en make-up. BREESTRAAT 108 TELEFOON 23401 LEIDEN „Het zal niet gemakkelijk zijn, een overeenkomst te bereiken over een neu traal Laos. Maar wij blyven de veertien- landenconferentie in Genève bijwonen, zolang er nog hoop op een vergelijk is", zei president Kennedy op een vraag, wat hy dacht van de slepende onderhandelingen in Genève. „Een eerste stop op weg naar een neutraal Laos moet zijn de instelling van een effectief lichaam, dat in Laos een staakt-het-vuren kan bewerkstelli gen en dat er op toe kan zien, dat een dergelijke toestand ook wordt nage leefd", aldus de Amerikaanse president. Grotere rol Kennedy noemde zijn besprekingen met De Gaulle die in totaal acht uur duurden zeer waardevol en hij hoopte, dat ze in de toekomst zullen worden voortgezet. Zowel De Gaulle als hij was ervan overtuigd, dat er voor Europa een grotere rol is weggelegd in de ontwikkeling van de achtegebleven gebieden en de wereldpolitiek in het al gemeen. „Als u op de plaats stond van premier Chroesjtsjow, wat zou u dan van pre sident Kennedy denken?" vroeg een der journalisten. „Ik zou naar het Westen kijken en daar de kritiek zien, die ook in zijn eigen land op meneer Kennedy wordt geoefend. Ik zou de onenigheid zien, die onder leidende figuren van het Westen heerst. Dan zou ik naar mijn eigen land kijken en zien. hoe al les zonder oppositie verloopt. Maar con troverse brengt intellectuele vitaliteit". „Het getij is in hun voordeel, zeggen de Russen. Het moeilijke is. dat wy ons niet kunnen veroorloven de Russen succes te laten hebben, zodat zij kunnen zien, hoe verkeerd zy zyn", antwoordde president Kennedy, om te besluiten met: „maar deze verdeelde Verenigde Staten zyn waarlijk verenigd in één ding: hun wil om de rol te spelen, die de geschie denis hen heeft toegedacht, om hun hi storische taak tot een goed einde te brengen. Ik ga met vertrouwen naar Wenen, een vertrouwen, dat de laatste twee dagen, tijdens mijn gesprekken met president De Gaulle, nog is ge groeid". Laos-conferentie uitgesteld De vergadering van de veertien-mo- gendhedenconferentie over Laos, die gis- stermiddag zou worden gehouden, is uit gesteld. De Russische en Poolse gedele geerden, die gistermiddag het woord zouden voeren, hebben meegedeeld er de voorkeur aan te geven maandag a.s. te spreken, zodat de volgende vergade ring waarschijnlijk op die dag zal wor den gehouden. Volgens conferentiekringen heerst on der de delegaties algemeen het verlan gen met verdere vergaderingen te wachten tot na de besprekingen tussen Kennedy en Chroesjtsjow in Wenen. „Er waren andere mogelijkheden In „De Nederlandse Industrie", or gaan van het Verbond van Neder landse Werkgevers, wordt teleurstel ling uitgesproken over de keuze, die de regering heeft gedaan ten aan zien van de datumwaarop de nieuwe tarieven van de inkomsten belasting en van de loonbelasting toepassing zullen vinden. Het verbond is het met de regering eens, dat de huidige conjuncturele ont wikkeling noopt tot een uitermate voor zichtig beleid, dat er in het bijzonder op gericht moet zijn een explosieve ont lading van bestaande spanningen te voorkomen. Fiscale politiek ka nals in strument van conjunctuurpolitiek niet gemist worden. Maar hiermede houdt onze overeenstemming met het rege ringsinzicht op". Absurd De voornaamste redenen, die tot de wenselijkheid van tariefsverlaging van de belastingen naar het inkomen leiden zyn, volgens het verbond, van structuele aard. Zij hebben betrekking op het te hoge tarief en op de tariefsopbouw: de toch reeds absurde progressie heeft als nevengevolg, dat zelfs zonder tariefswij ziging met het nominale inkomen de belastingdruk toeneemt. Deze redenen zijn zo dwingend volgens het Verbond, dat uitstel alleen geoor loofd was, wanneer dit de enige manier was om een catastrofe te voorkomen. En daarvan is het verbond allerminst over tuigd. De verhouding tussen de druk van de directe en de indirecte belastingen is in ons land dermate scheef getrokken dat het inzicht van het Verbond, dringend geboden is. Kans gemist Daarom zou het, naar de mening van het Verbond meer voor de hand hebben gelegen indien de regering in de hui dige conjunoturele situatie zou hebben voorgesteld om de tariefsverlaging wél per 1 juli 1961 in te voeren en com pensatie voor de daaruit voortvloeiende bestedingsverruiming te vinden in een verhoging van de indirecte belastingen. „De regering heeft, door deze kans op een combinatie van structurele en conjuncturele politiek te missen, een keus gedaan, die niet anders dan te leurstellend kan worden genoemd". AMSTERDAMSE ZEILERS VERKEERDEN IN NOOD Vier Amsterdammers, die gistermid dag in hun zeilboot uit Delfzijl vertrok ken waren, zyn op zee in ernstige moei lijkheden geraakt. Zy waren op weg naar Kopenhagen om daar hun vakan tie door te brengen. Door de sterke noor denwind en hoge zeegang raakte de achtermast van hun tweemastjacht Chianti (120 vierkante meter) los en be gon het schip water te maken. Ten noorden van Mellum in de mon ding van de Weser werden de zeilers door de IJslandse vissersboot „Vinking- ur" van boord gehaald, nadat zij met lichtpatronen om hulp hadden gevraagd. Bij het langszij liggen stootte het jacht enige malen tegen de vissersboot, waar een correctie op die verhouding, naar door het zo ernstig werd beschadigd dat Zware regenval in West-Duitslaml (Van onze correspondent in Bonn) Een permanente regenval gedurende bijna 36 uur heeft West-Duitsland veel overlast bezorgd. Van Baden-Wurttem- berg tot Neder-Saksen strekte zich een depressie uit die in sommige delen van de Bondsrepubliek een ware noodtoe stand heeft doen ontstaan. Het ern stigste was gisteren de situatie bij Göt- tingen, waar verschillende kleine plaat sen door het water werden geïsoleerd en waar rijksweg 27 geheel werd ver sperd. Ook in wijken van Düsseldorf was het water een plaag. Het peil van de Roer bij Dortmund steeg in 24 uur 160 centimeter. In Keu len werd 160 millimeter neerslag in deze periode gemeten, een record sinds jaren. De brandweer die er meestal op uit is water aan te dragen, werd nu in de hele Rijnstreek tussen Freiburg en Dort mund gealarmeerd om kelders leeg te pompen en ander overtollig water af te voeren. De Autobahn tussen Keulen en Bonn, die toch al in het nieuws was omdat er sinds enige dagen een snel heidslimiet is ingesteld van 100 kilo meter per uur, had gisteren de twijfel achtige eer als enige Autobahn in de Bondsrepubliek gedurende enige tijd on begaanbaar te zijn door het brutaal op dringende water. GASONTPLOFFING TE HENDRIK IDO AMBACHT Gisteren heeft zich m Hendrik Ido Ambacht een gasontploffing voorgedaan tengevolge waarvan een persoon ernstig werd gewond en een huisje aan de Onderdijkseryweg 58 een prooi der vlammen werd. De ontploffing ontstond, toen de be woner, de heer J. Romein, een gascom- fort wilde aansteken en een lucifer aan streek. Vermoedelijk had zich in de keuken, waar de man zich bevind, een hoeveelheid gas verzameld doordat of de kraan van de gasfles niet voldoende was afgesloten of doordat er een lek in de leidingen was ontstaan. De ontploffing ging gepaard met een steekvlam, die de keuken terstond in lichterlaaie zette. De brandweer van H.I. Ambacht kon niet verhinderen dat enige tijd later het gehele huisje af brandde. Als gevolg van de luchtdruk werden de achtermuur en een deel van de zij- Hjj werd naar een der Der Dordtse muur van de keuken weggedrukt. De ziekenhuizen overgebracht zijn toestand heer Romein, die brandwonden aan on- is thans redelyk. derlichaam en armen had opgelopen, Mevrouw Romein en haar zoon kon- kwam buiten tussen het puin terecht, den zich in veiligheid stellen. GROOT SPAAROVERSCHOT RIJKSPOSTSPAARBANK Bij de Rijkspostspaarbank ls ln mei ingelegd f 91,0 min en terugbetaald f 66,6 min, hetgeen een positief spaarverschil opleverde van f24,4 min (Vorige maand plus f 8,7 min en in mei vorig jaar plus f28.2 min). In 1961 is tot dusver bij de R.P.S. ge spaard f 101.0 min tegen f 92.4 min in hetzelfde tydvak van 1961. Het inleg gerstegoed bedroeg per ultimo mei f2746,8 min (vorige maand f2722,4 min en ulto mei vorig jaar f2461,4 min). Zuid-Holland kreeg f 50000 subsidies (Van onze Haagse correspondent) De gedichtenbundel Zuid-Holland zal dit jaar eindelijk verschijnen. Reeds eni ge jaren geleden hebben de ambtenaren van de provincie, zoals bekend, onge veer 2500 gedichten over het leven en werken, het natuurschoon en de his torische aspecten van onze provincie bijeengebracht. In opdracht van de Commissaris der Koningin heeft de dichter dr. J. W. Schulte Nordholt er 150 a 200 uitgekozen, die in een bundel bij uitgeverij Samsom in Alphen aan den Rijn zullen verschijnen. Deze pro vinciale uitgave is mede mogelijk ge maakt door een subsidie van f. 1.000.- ult het Anjerfonds Zuid-Holland, het fonds dat met de 13 overige provinciale en plaatselijke Anjerfondsen dit jaar bij de 50ste verjaardag van Prins Bern- hard streeft naar een record in de col lectie - opbrengst. het even later zonk. De geredden wer den later aan de reddingboot „H. H. Meier" overgegeven, die hen naar Bre merhaven bracht, waar zij in het Zee manshuis zyn ondergebracht. Zij heb ben geen letsel opgelopen. In de elf provincies en elk der drie grote steden organiseren de Anjerfond sen ieder Jaar in de week waarin de verjaardag van Prins Bernhard valt, een collecte. Uit de opbrengst worden organisaties op cultureel, semi-weten- schappelijk of opvoedkundig terrein, die daarom vragen gesubsidieerd. Niet om weinig levensvatbare organisaties aan een sluitende begroting te helpen, doch uitsluitend als bijstand bij grote een malige uitgaven in de kapitaalssfeer. Bijvoorbeeld de aanschaf van instru menten. uniformen, toneelrequisieten, partituren, sportmiddelen e.d. Bij elke aanvraag moet worden aangetoond.dat er een redelijke eigen activiteit ter be reiking van het gestelde doel aanwezig is. De uitgaven van een provinciale ge dichtenbundel is slechts één voorbeeld van de vele activiteiten, die het Anjer fonds steunt. In 1960 werd in Zuid- Holland in totaal f. 56.381,70 aan sub sidies uitgekeerd verdeeld over 62 aan vragers. Het leeuwedeel pleegt te gaan naar muziekgezelschappen. Vorig jaar waren het er 36, maar ook voor jeugd werk, volksontwikkeling en overige kunstzaken werden bijdragen toege kend.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5