Kerkdiensten Leiden en omgeving Nieuwe professor gaat nu al weer bloembollenlaboratorium verlaten Tliaus verminderde affaires op de beurzen en geen koersstijging Geen tijd om zicli in te werken Van verkopen echter geen sprake ZATERDAG 3 JUNI 1961 6.30 uur da. A. G. Kornet; Rem. Geref. Gem.; 7.15 uur da. A. W. Cramer. Rynsaterwoude Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. C. J. Baart; Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords, 2 uur ds. J. van Doorn te Tholen. Herv. Gem.: 9.3C van Gos- Uga; Bethelkerk: 9.30 uur ds. H. van Gos- llga, 5 uur da. M. C. Groenewoud; Geref. Kerk Rapenburg: 9.30 uur ds. L. van der Linde. 5 uur ds. H. Post; Petrakerk: 9.30 uur dr. E. Masselink te Rotterdam-Zuid; 5 uur ds. L. van der Linde; Maranatha- kerk: 9.30 uur ds. H. Post, 5 uur dr. E. Maaselink; Geref. Kerk (Vrygem.): 10 en 5 uur ds. J. Douma; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur da. J. Kampman. Sassenhelm Herv. Gem.: 9, 10.30 en 5 uur ds. H. W. Walvaart; Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. C. van Assies te Flnsterwolde Chr. Geref. Kerk: 10.15 en 5 uur ds. L. S. den Boer. Ter Aar Herv. Gem.: 9 en 2 uur da. de Lange te Utrecht; Geref. Kerk: 10.30 en 6.30 uur da. Heyner. Valkenburg Herv. Gem.: 10 uur ds. D. Lekkerkerker, 6.30 uur da. J. Th. J. Steenbeek, em. predikant te Wateringen; Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Langeler; Geref. Kerk (Vrygem.)10.15 en 5 uur ds. R. Brands. 10 uur da. A. Voorschoten Herv. Gem.: (In de Ger. Kerk)10.30 uur vie. Hammings, 7 uur ds. Saraber; Ryndyk: 10 uur geen opgave ont vangen; Hulp en Heil: 10 uur ds. Enkelaar te Slulpwyk; Geref. Kerk: 9 en 5 uur ds. Modderaar; Geref. Kerk (Vrygem.)10 en 5 uur M. A. J. van de Putte te De Bilt. Waddinxveen 9.30 uur ds. J. R. Cu- fierus, 630 uur ds. C. P. A. Lam te Lun- eren; Esdoornlaan: 9.30 uur ds. C. P. A. Lam te Lunteren, 6.30 uur ds. J. R. Cupe rus: Stationsstraat: 9.30 uur da. E. H. Kalkman; Rem. Geref. Gem.: geen dienst; Geref. Kerk: 930 en 6.30 uur ds. J. Snoelj Oud Geref. Gemeente: 9.30 en 5 uur ds. A. P. Verloop. Warmond Herv. Gem.: 10 uur ds. H. L. Boonstra. (H.D.); 7 uur ds. H. van Gos- llga te Rynsburg. Wassenaar Herv. Gem.: 10 uur dr. Th. C. Frederlkae. 7 uur drs. H. B. de Roest, vicaris: Klevletkerk: 8.30 uur Jeugdkerk; 9.30 uur ds. J. T. Wlersma; Deylerhuls: 9 uur Jeugdkerk; 10.15 uur drs. H. B. de Roest, vlc.; Geref. Kerk Kle vletkerk: 11 en 5 uur ds. F. Pyiman; Z1J1- laan: 10 en 7 uur d6. A. Vos; Ned. Prot. .Bond Lange Kerkdam: 10.35 uur ds. J. I Zuurdeeg; NPB/Rem. Gem./Doopsgez. Gem. Jonannahuls: 10.30 uur dr. H. Faber te Wassenaar; Soefibeweging Wald. Pyr- i montlaan 6: 11 uur universele eredienst; Herv. Evangelisatie Dorpshuls: 10 en 5 u. ds. A. Stekelenburg te Eist; Ziekenhuizen Dorestad: 10 uur en St.-Ursulakllnlek: 11 uur ds. Joh. Meunen te Den Haag. Zon'lag 4 juni Lelden Herv ormde Gemeente Pietere. kerk: 10 uur ds. H_ Bouter. (Bevestiging dp. J. M. D. v. d. Herg), 7 uur ds. J. M. D. v. d. Berg. Intree)L Hooglandse Kerkr 8.30 uur ds. J. N. de Ruiter, 10.30 ds. K1. J. H. Burgy te Den Haag. Marekerk: 1030 uur da. I. de Tombe te Jaarsveld. Oosterkerk: 10 uur din. J. Groot. Bethlehemkerk: 10 u»ur da. X N. de Ruiter. Maranathakerk: 9 uur ds. H. J. van Ach terberg. Bevrydlngskerk: II trur da. P. Kloek. Herv. Ulo-school, Aseerstraat: 9- en 10.30 uur da. D. J. Vossers. Aula School. Marnlxstraat: 10' uur da. M Ottevanger. Ver. v. Vrljz. Hervormden. Leldse Volks huis: 10.30 uur ds. A. Verstraatun te Wor- mer. Egllse Wnllonne: 1030 uur ds„-F. Ie Cor- nu, te Utrecht. Academisch Ziekenhuis: 10 taur de heer J. F. G. Slerfct. Diaconessertfiuls: 1030 uur da J. de Wit. Jeugdkerk (Aula Gymnasium)10 uur dr. P. L. Schoopihelm. (Ondlerwerp: By bel en Kampfolder)'. Geref. Kerk Zulderkerk: 9 uur Wyk 4 10 45 uur wijk 1 ds. de Boer. Petrakerk: 10 en 5 uur ds. Rothuizen. Kerk Oude Vest: 10, 5 en 7 uur dr. Dronkert. Maranathakerk: 1030 en 5 uur ds. Heu- le Bevrydlngskerk. Aerent Bruunstraat: 9 en 5 uur dr. Westerink. In alte diensten H A. en nam. bovendien Dankz,). Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur' ds. Visser, em. pred. te Sassenhelm. Evang. Luth. Gemeente: 10.15 uur dr, C. H Llndijzer te Rotterdam. Geref. Gemeente: 10 en 5 uur leesdlenat; dinsdag 7.30 uur ds. Wisse te H.I. Am bacht). Geref. Kerk (Vrygem.): 10 en 5 uur da. W. G. de Vries. Doopsgez. Gemeente: 10 uur dr. S. L. Verheus. Rem. Gemeente: 10.30 uur da. J. Th. Mackenzie. Oud-Kath. Kerk (Z. Singel 50): 9.45 uur Hoogmis; woensdag 9 uur H. Mis. Vrije Kath. Kerk (Vreewykstraat 19): 10.30 uur gezongen H. Mie. Christian Science (Steenschuur 4): 10.30 uur dienst. Leger des Hells: 10 uur helllglngsdlenst 6 30 uur Openluchtsamenkomst Gangetje, 7.30 uur opwekkingssamenkomst. Alle diensten olv. de kapiteins Vermeulen. Evang. Chr. Gemeenschap (Middelste gracht 3): 10 en 5 uur dhr. Dikkes. Baptisten Gemeente: 10 uur (H.A.) en 5.30 uur dhr. J. Schouten Jr. Aarlanderveen Herv. Gem.: 10 uur ds. W. H. de Jong te Nieuwkoop, 6.30 uflr ds. H. J. v. Achterberg de Lelden; Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. W. J. van Hoek; Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords, 6.45 uur ds. D. H. Blesma te Llsse. Alphen nan den R(jn Herv. Gem. Jullanastraat: 930 uur da. A. Roelofsen te Zeist. 6.30 uur ds. M. Hanemaaher; Aula Immanuelschool Anna van Burenlaan: 9.30 uur ds. P. A. Lefeber; Kapel Gouwsluls: 9.30 uur ds. J. H. Bogers, 6.30 uur ds. P. A. Lefeber; Kapel Hooftstraat: 9.30 en 6.30 uur ds, A. Breure; Gebouw Jonathan: 6.30 uur ds. J. H. Bogers; Oudshoomseweg: 10 uur ds. G. Cadée; Martha-stlchtlng: 10.30 uur ds. J Veen; Geref. Kerk Raadhulsstr.: Maranathakerk: 10 uur ds. J. H. Oldemans te Hilversum, 6.30 uur da. W. Tom; Sal- vatorlkerk W. de Zwljgerlaan: 10 uur ds. W wyma. 6.30 uur ds. J. H. Oldemans; Hooftstraat: 10 uur ds. W. Tom. 6.30 uur ds W. Wljma; Geref. Kerk (Vrygem.): 10 uur leesdlenst. 5 uur ds. H. Scholte; Chr. Geref. Kerk Jeruzalemk straat: 9.30 en 5 uur ds. Tholen; Oud Geref. Gem. Van Manders- loostraat: 9.30 en 4 uur leesdlenst; Rem. Geref. Gem. Van Mandersloostraat: 10.30 uur ds. Laforêt te Rotterdam; Evangelisa tie IJsbaangebouw: 10 uur Eredienst. 6.30 uur de heer Poldermans te Den Haag. [tenthuizen Herv. Gem.: 9.30 en 6 u. dhr D. G. van Hoeven te Benthuizen; Ger. Gemeente: 9.30 en 6 u. leesdlenst; woens dag 7.30 uur ds. Boschaart. Bodegraven Herv. Gem.: 10 uur ds. A. den Hartogh. 6.30 uur ds. C. van den Bosch Nleuwerbrug: 6.30 uur ds. A. den Hartogh; Herv. Evang.: 10.30 uur ds. Kors te Vlanen 7 uur ds. J. J H. van Ree te Amsterdam; Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. C. J. Tls- slnk; Nleuwerbrug: 9.30 en 6.30 uur ds. J. D van Krimpen te Rotterdam; Geref. Kerk (Vrygem): 9.30 en 3 uur ds. H. Scholte; Geref. Gem.: 10 en 6 uur lees dlenst; Luth. Gem.: 9 uur ds. J. Eveleln te Zwolle; Evang. Kring: 10 uur Eredienst 7 uur dhr Jb Klein Haneveld. Boskoop Herv. Gem.: 9 en 10A0 uur ds W. L Heymans. 6.30 uur ds. A. de Leeuw; Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. J. D Kraan te Rotterdam; Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4 30 uur ds. P. J. de Bruljn; Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdlenst; Rem. Ger. Gem.: 10 uur da. A. Hoff-Vlsscher. llazerswoude Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. Chr. v. d. Leeden; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. N. W. v. d. Hout. Ilillegom Herv. Gem.: 10 uur ds. F. Brouwer (gezlnsdlenst); 7 uur ds. J. Vee- nendaal. (H.D.); Geref. Kerk: 10 en 5 uur drs E. de Vries te Amsterdam; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur dr. W. H. Velema te Lelden. (H A Ned. Prot Bond: 10.30 uur e j. van der Horst te Haarlem; Evange- llsatiesamenkomst (Nutsgebouw 3 uur). Spr. evang. J. Versteeg te Haarlem; Mara- natliasamenkomst woensdag 8 uur (Nuts gebouw). Spr. evang. J. Sevensma te Am sterdam. Hoogmade Herv. Gem.: 10 uur ds J. H. de Vree. Katwyk aan den Ryn Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. Makkenze, 6 uur vlc. J. van 't Kruis; Kapel Nieuwe Duinweg: 9A0 uur vlc. J. van 't Kruis; Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. H. de Valk. Interkerkeiyke dienst ln gymnastieklokaal Narcisstraat: 10.30 uur ds. W. van Boeljen te Amster dam. Katwllk aan Zee Herv. Gem.: Nieuwe Kerk: 10 uur ds. Jac. de Vos. 6 uur ds. B. van Glnkel te Amsterdam; Oude Kerk: 8.30 uur baddlenst ds. D. Lekkerkerker te Val kenburg; 10 u. ds. J. Poldervaart te Sche- venlngen, 6 uur ds. D. Bouman; Kapel: 10 uur ds. J. van Dyk te Nleuwerkerk aan de IJssel; 5 uur ds. C. de Ru te Zandvoort; Groen van Prlnstererschool10 uur ds. P. Moerenhout; Aula: 10 uur ds. D. Bouma; Zeehospitium: 6.45 uur ds. Nawijn; Geref. Kerk: 8A0 en 10A0 uur ds. Nawijn, 4.30 rei. Kerk: de Jong; Geref. Kerk (Vrijgem.): 10.30 en 5 uur ds. Breen; 8.15 uur ds. J. Zwarts te 's-Gravenhage, 7 uur ds. J. W. VerhelJ te 's-Gravenhage; Geref. Gemeente Remisestraat: 10 en 5 uur lees dlenst; Geref. Gemeente In Ned. Casa Cara: 10 en 5 uur leesdlehst. Koudekerk Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. Koerselman; Geref. Kerk: 10 en 7 uur ds. Kappers te Oegstgeest. Leiderdorp Herv. Gem.: 10 uur ds. J. P. Honnef. (H.D.); 6A0 uur dhr J. v. d. Hoek; Kerkzaal: 10.30 uur dhr J. v. d. Hoek; Gebouw: 10 uur Jeugdkerk; Geref. 11.15 uur ds. H. Kerk 9 uur ds. Dijk; Sweepe; Kerkzaal: 4.30 uur ds. Dijk; (H.A. en Dankz.); Vrljz. Herv. (Gebouw Lindelaan 12a)10.30 uur dr. J. Hoftljzer te Lelden. Lelmulden Herv. Gem.: 9.30 uur ds. D. H. Gljsbers; Pnlel: 7 uur ds. D. H. Gljs- bers; Geref. Kerk: 9.30 en 7 uur ds. H. J. Koffrle. Woord en Sacrament in de hervormde kerk te Leiderdorp. (Foto Will Elselin) Llsse Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur (H.D.) ds. G. Pettlnga. 7 uur ds. D. ten Steege. te Overveen. Jeugddienst; Geref. Kerk: 10 uur ds. G. Toornvliet te Bloe- mendaal, 5.30 uur ds. C. Thijs te Nleuw- Vennep; Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 uur ds. D. H. Blesma; Geref. Gem.: 10 en 4 u. ds. H. van Gilst; Geref. Kerk (Vrygem): 10 en 4.30 uur ds. J. J. Verleür; Oud Ger. Gem.: 9.30 en 3 uur leesdlenst; Ned. Prot. Bond: 10 uur J. W. den Herder. Nieuwkoop Herv. Gem.: 9.30 uur ds. Joh. Stehouwer te Alphen aan den Rijn, 6.30 uur ds. W. H. de Jong; Geref. Kerk: 9.30 en 2.30 uur ds. C. van Reenen te Hil versum; Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords. 2 uur ds. P. van der Velde te Mijdrecht; Rem. Geref. Gem.: 10 uur ds. A. W. Cramer. Noordw 7 uur ds. 5 uur (v. d W. Dekker; denplein): 10.30 uur mevr. A. Boeke-Riln- bacn. Noord wyk aan Zee Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. J. Hoekstra; Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. T. Ferwerda. Nieuwveen Herv. Gem 9.30 uur ds. Klusener; 11.15 uur ds. Kalis te Boskoop; 6.30 uur dhr Van Blmsbergen te Utrecht; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. Snel. Oegstgeest Herv. Gem. Groene- of Wllllbrordkerk: 10.30 ur ds G. F. Callen- bach. (Bevestiging van lidmaten. Bed. H.A.); Pauluskerk: 10 uur ds. B. C. Visser (H.D.), 7 uur. vlc. S. Meyburg; Ver. van Vryz. Herv. W. de Zwljgerkerk: 10.30 uur ds. mr. C. G. Mulder te Hillegersberg; Ger. Kerk Mauritslaan: 10 en 5 uur ds. Meijer; Ger. Kerk (Vrijgem.) W. de Zwilgerkerk: 8 30 uur drs. R Brands, 3 uur cis. W. G. de Vries, te Leiden. Oude Wetering Herv. Gem.: 9.30 uur ds. A. M. Knottnerus; Geref. Kerk: 9.30 en Iwyk-Blnnen Herv. Gem.: 10 en Is. J. van Dok; Geref. Kerk: 9.30 en d. Berghstlchtlng 11 uur): ds. ïr; Ned. Prot. Bond (lokaal Lin- Uitspraak Marineraad over Rio Bij het ontmeren beoordelingsfout van commandant Karei Doorman (Van onze Haagse correspondent) De voorzitter van de Marineraad, mr. L. van Lookeren Campagne, heeft gis termiddag in een openbare zitting de uitspraak van de Marineraad bekend gemaakt, inzake de oorzaken van het ongeluk, dat op 3 december 1960 in de haven van Rio de Janeiro gebeurde. De „Karei Doorman" raakte daar by het ontmeren een op de wal staande havenkraan, waardoor deze installatie en een goederenloods ernstig en het schip zelf licht werden beschadigd. De Raad heeft alle omstandigheden ten tyde van de mislukte ontmeringsma- noeuvre in aanmerking genomen. Naar het oordeel van de Raad was de commandant bij het vertrek van de kade niet verplicht sleepboothulp te gebruiken. De weersomstandigheden wa ren gunstig. Er liep geen getystroom en er stond voldoende water. De commandant heeft echter een be oordelingsfout gemaakt door ervan uit te gaan. dat het schip, terwijl er een aflandige wind stond, zich na het ge lijktijdig Wegnemen van alle trossen evenwijdig of nagenoeg evenwijdig aan de wal van de kade zou verwijderen. Deze beoordelingsfout en het terstond wegnemen van alle trossen hebben, naar het oordeel van de Raad, tot gevolg gehad, dat het schip vry snel dwars op de wind Is gevallen, waarbij het Woubrugge Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. G. F. Overgaauw; Geref. Gem.: J. H. Zelle te Leeu- Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W. Verwey; De Hoef: 7 uur ds. W. Verwey; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. J. W. Ge- nult. Zoeterwoude Herv. Gem.: 10 uur vlc. S. Meyburg te Oegstgeest. Zwammerdam Herv. Gem.: 10 uur kand. R. Holwerda te Barwoudswaarder; 6.30 uur ds. Joh. Stehouwer te Alphen a. d. Rijn; Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. J. Wagenaar; Rem. Geref. Gem.: 10 uur ds. G. Chr. Duinker. stuurboordachterschip tegen de kraan is aangedreven. Had de commandant een tros voor en een tros achter laten staan en had hij deze bij laten vieren, dan had hij zijn schip beter in be dwang gehad. In de uitspraak vermeldde de Raad nog een beoordeling van de comman dant van het smaldeel, waartoe de „Ka- rel Doorman" behoorde, waarin de ka pitein ter zee A. J. Borkus, die ten tijde van het ongeluk commandant van de „Karei Doorman" was, een „uitzon derlijk bekwaam commandant" werd genoemd. PROTEST TEGEN ERGERLIJKE „LUILAK"-VIERING De „Stichting boven de 40" heeft zich in een adres tot het gemeentebestuur van Amsterdam gewend waarin o.m. ge vraagd wordt op dagen zoals „Luilak" (20 mei) en „Hartjesdag" (21 augustus) de minderjarigen te verbieden tot het zich op de openbare weg bevinden tus sen 20.00 en 8.00 uur. „Mochten de min derjarigen toch op de openbare weg worden aangetroffen", zo vervolgt het adres, „stel hen dan in 's nachts niet gebruikte schoollokalen in bewaring on der toezicht van de politie waarvandaan de ouders hen na betaling van een boete van f25 weer kunnen afhalen. De Stichting, die zich ten doel stelt de belangen van „Bovenveertigers" te behartigen, vestigt in het adres de aan dacht van het Amsterdams gemeente bestuur op de „meer edan ergerlijk straatschenderijen" van de jeugd op „Luilak" (20 mei), waarbij. zo wordt in het adres gezegd, voor duizenden en duizenden guldens schade aan eigen dommen van particulieren is berokkend. „Vooral onder het oudere deel van de bevolking ziet men met angst en beven weer de ongeremde vernielzucht van de jeugd op „Hartjesdag" (21 augustus) tegemoet", aldus de Stichting. Wie zal prof. v. d. Want opvolgen? (Van een speciale medewerker) Ingaande 1 januari 1959 werd dr. J. P. H. v. d. Want benoemd tot buitengewoon hoogleraar aan de Landbouwhogeschool te Wagenin- gen en directeur van het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek te Lisse. Hij volgde de grondlegger van dit laboratorium, prof. dr. E. van Slogteren op. Maar als de ..nieuwe prof." vervangen kan worden dan zal een nog nieuwere prof dit laboratorium gaan leiden. Prof. v. d. Want gaat terug naar Wageningen, als opvolger van wijlen prof. Thung. Intussen is in het bloembollenvak de vraag gerezen of er weer één is, die prof. Van Slogteren zal kunnen opvolgen. In een van de bloembollenvakbladen ..De Hobaho" is de suggestie gedaan, dat er een wetenschappelijk en een zakelijk leider, die tevens representatief is, zou moeten worden benoemd. Het vertrek van prof. v. d. Want naar Wageningen heeft het bloembollenvak bijzonder onaangenaam getroffen. Insiders wisten van zijn constructieve arbeid aan het Instituut voor Plantenziektenkundig Onderzoek te Wageningen. Zij ver wachtten, dat hij ook in staat zou zijn het Laboratorium voor Bloembollenonder zoek op zo een mogelijk nog hoger peil te brengen als prof. Van Slogteren al had gedaan. Er doen allerlei geruchten de ronde over dit afscheid. Wij hebben getracht te weten te komen, of de suggestie van dit vakblad over een te veel omvattende taak voor deze directeur waarheid be vat. We konden echter nergens een bevestiging, maar ook geen ontkenning verkrijgen. Men tracht zich in diep zwijgen te hullen. Staat New-York voor een nieuwe hausse? (Van onze financiële medewerker) De effectenbeurzen hebben een week van verminderde affaires achter de rug. In New York heeft men een vakantie van vier dagen gehad en gebruikt om achterstallig werk in te halen en Amsterdam heeft daarom aanvankelijk op eigen benen moeten staan, waarin ze trouwens de laatste jaren flinke vorderingen heeft gemaakt. Ook ten onzent zijn de omzetten op de aandelenmarkt echter ingekrom pen tot gemiddeld f. ZVz miljoen per dag, terwijl kortgeleden niet zelden f. 5 miljoen per dag werd verhandeld. Aan de koersstijging van enkele favorieten is een eind gekomen in die zin, dat nog wel vrij grote fluctuaties voor komen, maar j°.e"' oc, d. ,„P ,„t dusver niet «eer is bereik. Ten aanzien van fondsen ais De J^^'n Byenkorf, Van der Grinten, Albert Heyn e.a. blijft het by geruchten, op grond waarvan een reëele waardering van de aandelen niet mogelijk is. Overigens is van een flauwe stemming en grote verkopen geen sprake, maar de vraag is verminderd, ook voor buitenlandse rekening. tegen f114 miljoen) de kapitaalrekening van de betalingsbalans ongunstig beïn vloed en al deze factoren samen hebben voor het eerste kwartaal van 1961 op de betalingsbalans een tekort doen ont staan van per saldo f 240 miljoen te gen een overschot van f468 miljoen in die periode van 1960. Verminderde export Min of meer teleurstellend is de ont wikkeling van de Nederlandse buiten landse handel, in zoverre dat de export van f 1454 miljoen in maart tot f 1196 miljoen is gedaald. Weliswaar is ook de invoer teruggegaan, nl. van f 1748 mll- zodat het invoersaldo van f 294 Wat Amerika betreft, kan de verwach ting dat de conjunctuur aldaar in de loop van dit jaar een opleving zal doen zien, oorzaak zijn van de verminderde belangstelling voor Europese waarden. Bepaald overtuigend zijn de aanwijzin gen voor een opgaande conjunctuur in de V.S. zeker nog niet, maar de jeug dige president wekt met zyn plannen tot ontwikkeling van de ruimtevaart sterk op de verbeelding van zijn sugge- stiebele bevolking en de meeste waarne mers verwachten dan ook voor de New- Yorkse aandelenmarkt een nieuwe haus se deels als gevolg van ongedekte over heidsuitgaven. die inflatie zullen veroor zaken. Daar komt bij dat volgens enkele Amerikaanse bladen de grote verwach tingen, die lange tyd van de Europese conjunctuur werden gekoesterd, worden getemperd dooi de vrees dat de recente vestiging van Amerikaanse en Engelse bedreven binnen de grenzen van de Euromarkt, tezamen met de grote ac tiviteit van de Europese ondernemingen zelve, tot een verscherpte concurrentie zullen lelden, die ook by bestendiging van de gunstige conjunctuur de winst marges zullen doen inkrimpen. Veranderde visie Men ziet hieruit hoe snel de visie op bepaalde situaties kan veranderen. Al leen reeds dergelijke beschouwingen zijn op de geneigdheid van de Amerikaanse beleggers om zich bij de Europese in dustrie te Interesseren, van Invloed. Hoe dit zy, een feit is dat de aan kopen voor rekening van het buitenland in het eerste kwartaal van 1961 op de Amsterdamse beurs minder groot zijn geweest dan in die periode van 1960 en dat daartegenover de aankopen van buitenlandse effecten door de Neder landse belegger zijn toegenomen. Per saldo zijn in genoemd tijdvak voor f 166 miljoen buitenlandse effecten meer ge kocht dan verkocht tegen f 54 miljoen in de eerste drie maanden van 1960. Het effectenverkeer met het buitenland heeft daardoor voor de betalingsbalans slechts een voordelig saldo van f37 mil joen opgeleverd tegen f 153 miljoen in het eerste kwartaal van 1960. Gelijk vroeger opgemerkt, heeft de aankoop van Duitse obligaties hierbij vermoede- lyk in vrij sterke mate een rol gespeeld. Het verdient in dit verband de aan dacht dat dezelfde factoren, die in 1959 en 1960 tot een groot overschot op de Nederlandse betalingsbalans leidden, thans in omgekeerde richting werken. Want op de lopende rekening voor het eerste kwartaal heeft de buitenlandse handel ditmaal een tekort gelaten van f 251 miljoen tegen slechts f 59 miljoen in dat tijdvak van het vorig jaar. terwijl ook het. saldo van het dienstenverkeer van f 309 miljoen tot f 277 miljoen te rugging. Behalve de grote aankopen van buitenlandse fondsen, hebben voorts de kredieten op korte termyn (f345 miljoen het jaar bedraagt dit invoersaldo reeds f 1061 miljoen, dat is f 410 miljoen meer dan in die periode van het voorgaande jaar. De regering, die zich met het oog op de inflatoire werking van een groot overschot op de betalingsbalans daar over het vorig jaar zorgen maakte, ziet de recente wijzigingen vermoedeiyk niet als een verontrustend verschijnsel, want. de Ned. Bank heeft voor de maanden mei, juni en Juli toestemming gegeven cot de uitgifte van buitenlandse lenin gen op onze kapitaalmarkt tot een be drag van f365 miljoen, waarin dan de f 50 miljoen van de Wereldbank en f 75 miljoen voor de Belgische lening zyn begrepen. Een en ander Ls oorzaak dat op de obligatiemarkt een koersdaling is inge treden. De V/i staatsleningen, die half mei tot 103 3/4 waren opgelopen, no teren thans 1 lager, de 4H staats leningen, tot 102 7/8 gestegen, zyn deze week weer voor 1015/8 verhan deld, wat dus wil zeggen dat aan de daling van de rentestand in ons land vooreerst een eind is gekomen. Ten aanzien van de belastingverla ging in ons land blijft de onzekerheid bestaan. Minister zyistra Is overtuigd dat de belastingdruk te hoog is en dat de belastingopbrengst by een stygend nationaal inkomen, als gevolg van de progressie, in sterkere mate toeneemt dan dat inkomen en budgetair een be lastingverlaging derhalve verantwoord is Conjunctureel acht hy het echter niet verantwoord de koopkracht van de be volking te vergroten en men kan slechts afwachten of dat over enige maanden wel het geval zal zUn. Gecompliceerd Men wees ons daarbij op de gecom pliceerde toestand. Over derce benoe ming beslissen wel de senatoren van „Wageningen", maar deze moeten reke ning houden met de wensen van het ministerie van Landbouw en het bloembollenvak, want dat betaalt vyf- enzeventig procent van de kosten van dit instituut! Dit is jaarlyks ongeveer een half miljoen gulden. In het vakblad werd de vergelijking getrokken met een chemische fabriek, die door een jonge directeur is begon nen en tot een groot bedryf is uitge groeid. Als er wetenschappeiyk werk wordt verricht dan zal dit bij het af treden van de directeur meestal in han den van een wetenschappeiyk leider worden gelegd en het zakelijke gedeelte in die van een zakenman. Deze gronden lijken ook wel sterk aanwezig in het Laboratorium voor Bloembollenonder zoek. Toen de jonge dr. van Slogteren na de eerste wereldoorlog naar de bloem bollenstreek kwam om een zeer ernstige ziekte, die de gehele narcissencultuur bedreigde, te onderzoeken, was er geen laboratorium. Hy kreeg een klein ka mertje toegewezen in de Rykstuinbouw- school to Lisse. Na veel strijd werd be sloten om voor dit belangryke export artikel een eigen laboratorium, een on derdeel van de Landbouwhogeschool in Wageningen. te stichten. Het bloem bollenvak nam hiervoor een belangryk deel van de kosten voor zijn rekening. De directeur werd tevens buitengewoon hoogleraar in Wageningen. Dit bescheiden begin is gegroeid tot een in de wetenschappelyke wereld zeer bekend geworden instituut. Er werken op het ogenblik ongeveer tien weten schappelijke onderzoekers en veertig assistenten, laboranten en arbeiders op de proefvelden. De taak van de directeur is echter bijzonder veelomvattend geworden. Deze beperkt zich niet alleen tot het leiden van het wetenschappelijk onderzoek, maar omvat ook het voeren van onder handelingen met binnen- en buiten landse instanties, die met de gezond heidscontrole zyn belast. Er dient voortdurend overleg te worden gepleegd met velerlei commissies en besturen van bloembollenverenigingen over even tueel te nemen maatregelen in verband met de ziektenbestryding en bovendien het zakeiyke beheer van dit bedrijf. Bovendien vraagt ook het hoogleraars schap in Wageningen tijd. Prof. van Slogteren groeide mee met al dit werk en kon er zodoende een overzicht over houden en leiding aan geven. Inwerken Een nieuwe directeur kan deze veel zijdigheid nooit^verkrijgen als hy zich intensief met al deze taken zal moeten bezighouden. Er is niet één planten- ziektenkundige meer, die op de hoogte is van alle problemen in de bloem bollenteelt. Hy zal dus veel tyd moeten besteden om zich in te we/ken en lei ding te kunnen geven aan het weten schappelyke werk. Slechts intieme kennissen en de betrokken leiders in het bloembol lenvak kennen de directe beweeg redenen van prof. v. d. Want om de post in Lisse te verlaten. Uit datgene wat is uitgelekt» kan men wel concluderen, daf hij van me ning is niet voldoende leiding te kunnen geven aan het wetenschap pelyke werk, wat nu eenmaal z(jn vak is. In Wageningen zal hy dat wel kunnen. Dit zal een van de argumenten ge weest zyn om de benoeming tot op volger van prof. Thung aan te nemen. Een andere kan zijn, dat de leiding in Wageningen van mening was, dat hy alleen daarvoor geschikt was. Anders zou men een beroep moeten doen op een buitenlands docent. Tobben De laatste jaren is het wetenschap peiyk onderzoek in het bloembollenvak zeer gecompliceerd geworden. Men tobt met aaltjesaantastingen, het viruson- derzoek is nog steeds veelomvattend, de aantastingen door schimmels vergen eveneens specialisten, terwijl ook het forceren van allerhand gewassen voort durend onderzoek vereist. Daarbij komt, dat men steeds meer te weten komt en steeds dieper tot de kern van alles wil doordringen. Men kan van de leider van al die specialisten moeilijk verwach ten, dat hij als geïnteresseerde leek mee zal mogen luisteren en volko men afhankelijk zal zijn van de onder hem geplaatste figuren. Dat lot is hem echter beschoren als hij te veel aandacht aan allerlei an dere zaken dan het zuiver weten schappelijk onderzoek zal moeten besteden. Dit moet dan remmend werken op dat onderzoek en zal dus niet bevorderlijk zijn voor het opvoeren van de kwaliteit van de bloembollen. Minimumprijs aardbeien Beneden 45 cent per kilogram zullen dit seizoen op de Nederlandse veilingen geen aardbeien worden verkocht. Deze minimumprys is vastgesteld door het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen. Deze prijs geldt voor alle ras sen met en zonder dop. Wanneer de aardbeien op de veilingen niet voor deze prys verkocht kunnen worden krygt de teler voor aardbeien zonder dop een ver goeding van 45 cent per kilogram. Voor de kwaliteiten 1 en 2. Voor aardbeien met dop, kwaliteit 1 en 2 is de vergoe ding 35 cent per kilogram. Voor alle af- wykende aardbeien is de vergoeding by eventuele doordraai vastgesteld op 15 cent per kilogram. Deze minimum prijsregeling is niet van toepassing voor aardbeien die onder glas zyn geteeld. Er zal dit jaar geen heffing op de aardbeien worden ingehouden.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 4