HEDENMIDDAG OM 1 UUR BEGON HET „TOPGESPREK" IN WENEN Reeds honderden dóden in Kivoe door Loemoemhistische terreur Schrikbewind na dood van dictator Trujillo Acteur Chroesjtsjow (in kostuum van moderne Italiaanse snit) trok gisteren ernstig gezicht VS willen OAS-ingrijpen in de Dominicaanse Republiek Fa. D. KRET Zn. WEERBERICHT Twee kinderen l)ij brand in de rook gestikt Twee Nederlanders zaten etmaal gevangen in Kongo (9uc/ QCie ieuws Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 3 JUNI 1961 No. 30370 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Met een zongebruind, maar niet bijster opgeruimd gezicht is Nikita Choesjtsjow gisteren Wenen binnengereden voor zijn topgesprek met Kennedy, dat vanmiddag om 1 uur begon aan de lunch in de residentie van Freeman Matthews, de gewezen Amerikaanse ambassadeur in Den Haag. Kennedy kwam vanochtend op het vliegveld van Wenen aan en legde eveneens een beleefdheidsbezoek af bij president Scharf op de Ballhausplatz, waar Choesjtsjow gisteren, toen hij op het balkon verscheen slechts een mager applaus oogstte van nauwelijks 500 Weners. Was dat de reden waarom zijn ronde gelaatstrekken gisteren enige droefenis vertoonden? Het is niet aannemelijk, want het plein voor het Weense Zuidoost-station waar Chroesjtsjow arriveerde zag zwart van duizenden mensen, die hem krachtig toejuichten. Men mag dus eerder aannemen, dat de geboren acteur, die de Sowjetrussische premier zonder twijfel is, zijn gezicht in een ernstige plooi zette wegens de zwaarwegende gesprekken, die te komen staan. Zouden die mislopen, dan kunnen we maandag nog wel een andere rol van Chroesjtsjow verwachten! Twee incidenten bij zeer kalme intocht Er deed zich een ironisch momentje voor, toen Chroesjtsjow tussen de han den van de rode functionarissen, die hem op het perron kwamen begroeten, ook die van Molotow moest drukken. De voormalige minister van Buitenlandse Zaken is nu permanent afgevaardigde bij de Internationale Atoomorganisatie in Wenen, een maar zeer gedeeltelijk eerherstel voor de ongenade, waarin hü viel, toen Chroesjtsjow hem met Ma- lenkow en Sjepilow als „anti-partjp- groep" betitelde. Na de ontvangst in het station in specteerde de Sowjetrussische premier snel en ongeïnteresseerd de stramme Oostenrijkse erecompagnie. Voor dege nen, die zich nogal eens ergerden aan de slordige kledü van Chroesjtjow was het een ware sensatie, dat hij een zwar te Homburg-hoed (Eden-hat) droeg en een voortreffelijk gesneden Italiaans kostuum met, laten we zeggen, betrek kelijk nauwe pijpen! Van de Ballhausplatz in het centrum van Wenen, legde Chroesjtsjow in een op~n lichtgroene auto en geëscorteerd door motorrijders en politiewagens de twintig kilometer lange weg af naar het dorpje Purkersdorf, waar hü logeert in de villa van de Russische ambassadeur. Zün vrouw Nina Petrwona was daar i.1 een paar uur eerder in alle stilte ge arriveerd. En daar kwamen de eerste twee incidentjes voor van de kalmste int >cht die de Sowjetrussische premier ooit in het buitenland gemaakt heeft. Het eerste was aan de ironische kant: Mail gedood tussen trein en perron Gisteravond is op het station te Delft de 65-jarige heer C. A. Hazenkamp uit Kwintsheul, tussen het perron en een naar Den Haag vertrekkende trein ge raakt. De man is vrijwel op slag over leden. Hü trachtte in de reeds rijdende trein te stappen. Amerikaanse cameramannen die de wa gen van de premier even bü de ingang wilden doen stilhouden, drukten een klein Oostenrijks meisje een bos blauwe irissen in de hand en bonden haar op het hart dat' boeket aan Chroesjtsjow aan te bieden. De kleine kweet zich nauwgezet van haar taak en liet zich gewillig knuffelen door oompje Nikita die er zeker een bewys van zijn popu lariteit in zag. Persoonlijke tragedie Zijn wagen werd terstond bedolven onder een groep fotografen en camera mannen, die de achterin zittende on beweeglijke Gromiko angstig in de ver drukking brachten. In al die opwinding viel het nauwebjks op dat vijf Oosten- rükse rechercheurs doende waren een volledige cursus jiu-jitsu toe te passen op een jongeman die probeerde Chroesj tsjow een brief in de hand te duwen. Die brief bevatte weer het oude ver haal: een moeder en een zoon, gewe zen Volksduitsers uit de Oekraine, wa ren uit Ingolstadt in Beieren gekomen om een uitreisvisum voor de vader van het gezin los te krijgen van Chroesj tsjow. Zijzelf hadden tijdens de oorlog met de terugtrekkende Duitse legers de Oekraine verlaten. De vader, die voor de oorlog uiteraard de Sowjetrussische nationaliteit bezat, had in het Duitse leger moeten dienen en was krijgsge vangene gemaakt. Hoewel de Russen in het algemeen niet gesteld zün op bur gers, die in het Duitse leger dienden, is de man nu geen gevangene meer. Hij woont in Tasjkent, de hoofdstad van de Sow jet-republiek Oezbekistan, mag zijn familie schrüven, maar mag niet de Sowjet-Unie verlaten. Hüzelf heeft zijn vrouw per brief op het idee gebracht Chroesjtsjow persoonlük aan te spreken. Dat idee kostte zün zoon een serie blauwe plekken, maar een afschrift van de brief is toch in handen geraakt van de Russische ambassade en het- zou niet de eerste keer züh dat Chroesjtsjow in zo'n geval een royaal gebaar maakt. Dat was in de landelyke omgeving van Purkersdorf tussen de beboste heu vels van het Wienerwald. toch een kleine herinnering tot welke persoon lijke tragedies oorlog leidt. Vandaag moesten dan de eerste stappen worden gezet om een volgende te voorkomen. Tot zover onze reisredacteur. Onze Londense correspondent meldde hedenochtend: Kennedy in het najaar naar Moskou? De Daily Express meldt uit Wenen, dat Chroesjtsjow van plan zou zyn pre sident Kennedy uit te nodigen naar Moskou te komen. Waarschijnlük is het de bedoeling, dat dit bezoek in de herfst zal plaatsvinden. Ook zou Chroesjtsjow later in het najaar, na het bezoek van Kennedy aan de Sowjet-Unie, een top conferentie willen houden, waaraan de Russen ook een aantal onderhorige communistische landen zouden willen laten deelnemen met inbegrip van Oost- Duitsland, zulks in ruil voor de aan wezigheid van West-Duitsland. De Russen zouden er geen bezwaar tegen maken, wanneer ook Australië en Canada de conferentie zouden bijwonen. Australië zal worden gevraagd in ver band met de Aziatische problemen. De Amerikanen staan nog zeer terughou dend tegenover dit denkbeeld, zo meldt de .Express". Anti-Kennedy pamfletten De Oostenrijkse politie heeft gisteren in de nabüheid van de residentie van ae Russische ambassadeur, Avilow, te gen president Kennedy gerichte pam fletten gevonden. .Roosevelt verkocht Oost-Europa aan Stalin en Kennedy wil West-Europa aan Chroesjtsjow verkopen", aldus de pamfletten. Het is niet bekend wie de pamfletten "bij de residentie van Avilow heeft verspreid. De gehele omgeving wordt streng bewaakt. De Amerikaanse regering heeft de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) gisteren medege deeld dat een „golf van terreur" over de Dominicaanse Republiek slaat na de moord op generalissi mus Rafael Trujillo. Zij verzocht de OAS „maatregelen te nemen om verder bloedvergieten te voor komen". De V.S. hebben de OAS in dit verband voorgesteld een groep waarnemers naar de Domi nicaanse Republiek te zenden. Het Amerikaanse voorstel ls op een gistermiddag inderhaast uitgeschreven vergadering van de commissie voor Advertentie LOODGIETERSBEDR1JF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Ryndük 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 WEERSVERBETERING De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: een krachtig gebied van hoge druk, dat op het zuidelijk deel van de Oceaan aanwezig is, breidt zich thans over de Britse eilanden en de Noordzee uit. De invloed hiervan zal morgen ook in ons land merkbaar zün, in verband waar mee er een weersverbetering is te ver wachten. (Opgemaakt te 10 uur). 1 JUNI Zon op: 4.24 uur; onder: 20.53 uur. Maan op: 0.30 uur; onder: 10.25 uur. Hoogwater te Katwük te 6.52 en 19.21 uur. Laagwater te 2.37 en 15.00 uur. (5/6 hoogwater te 7.50 en 20.56 uur; laagwater te 3.27 en 15.34 uur). STRANDVERWACHTING VOOR MORGEN (Van een weerkundige medewerker) Nog koel, maar iets beter strandweer met enkele zonnige perioden en tot matig afnemende wind uit noordelüke en noordoostelijke richtingen. Middagtemperaturen van 15 tot 17 gra den C. Temperatuur zeewater 13 graden. Vooruitzichten: een rug van hoge druk brengt stabilisatie met zonnige perioden en enige temperatuurstüging. Dit blad bestaat alt 16 pagina's en een bgvoegseL sancties van de OAS besproken. De Verenigde Staten willen dat de groep waarnemers zo spoedig mogelijk naar de Dominicaanse Republiek vertrekt. Men stelt zich echter wel voor ogen. dat de regering van dit land de groep toestem ming moet verlenen om haar grondge bied te betreden. De commissie voor sancties is na een korte, besloten zitting uiteengegaan, na te hebben bepaald, dat zü maandag weer büeen zal komen om het Ameri kaanse voorstel nader te bespreken. In de commissie hebben vertegenwoordigers van de Verenigde Staten, Mbxico, Bra zilië, Chili, Honduras, Panama en Ecuador zitting. Lincoln White, woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenland se Zaken, heeft gisteren in Washington tegenover verslaggevers verklaard, dat het State Department zich ernstig ongerust maakt over onbevestigde ge ruchten, na de moord ep generalissimus Rafael Trujillo, volgens welke er in de Dominicaanse Republiek zeer krachtige maatregelen worden genomen tegen de tegenstanders van de regering. White verklaarde verder dat het ministerie ook onbevestigde berichten had ontvangen over gevechten in het grensgebied tussen de Dominicaanse Republiek en Haiti. Hij zei dat de geruchten Washington uit alle mogelijke bronnen hebben be reikt. (Men zie elders) Honderden Zeistenaren verdron gen zich voor de ramen van de Gerof abrieken in hun woonplaats, toen Koningin Juliana gisteren o.a. een bezoek aan deze industrie bracht. De Weense politie nam geen risi co's toen Chroesjtsjow een rijtoer door de Oostenrijkse hoofdstad wil de maken. Zijn wagen reed tussen een dicht kordon van politie motoren. Deze week zijn tussen de drie- en achthonderd leden van de stam der Basji gedood in gevechten met loemoemhistische troepen uit Stanleystad. Dit meldt het pers bureau „Belga" in een telegram uit Sjangoegoe, een aan de grens van Kivoe gelegen plaats in Roeanda- Oeroendi. Volgens „Belga" is van V.N.-züde het getal van driehonderd doden genoemd, terwijl Basji, die over de rivjer de Roezi- zi zün gevlucht, hebben meegedeeld dat zeven- tot achthonderd leden van hun stam zün gedood. „Belga" meldt ook dat te Boekavoe, de hoofdstad van de provincie Kivoe, waarover de regering-Gizenga het gezag uitoefent, talryke arrestaties zijn ver richt. Zo zijn onder meer de ministers van Financiën en Landbouw van het provinciale bestuur over Kivoe en de burgemeester van Boekavoe in arrest gesteld. In een politiepost bü Boekavoe werden 92 gevangenen in één enkele vertrek ondergebracht, omdat men niet over genoeg cellen beschikte om alle gevangenen onder te brengen. Vertegenwoordigers van de stam der Basji, die over een meerderheid beschikt in de wetgevende vergadering van de provincie Kivoe. hebben zoals gemeld Hammarskjöld een boodschap gezon den, waarin zü om V.N.-waarborgen vragen voor de veiligheid van de leden der vergadering. Aan de V.N. is ook verzocht vrülating der gearresteerde provinciale vertegenwoordigers te be werkstelligen. De V.N. zün gisteren begonnen met de uitvoering van een program voor hulp aan duizenden Kongolese vluchtelingen in Kivoe. Na de overvallen van Kongo- soldaten op de stam der Basji, zün vele stamleden de bergen inge vlucht. Maleise soldaten van de V.N.die voor onderzoek naar het betrokken gebied zijn gezonden, hebben 33 lichamen ge vonden. Een groot gebied ten zuiden van Boekavoe is verwoest en platge brand. Het radiostation van Bakwanga, de hoofdstad van de Kongolese mijnstaat Zuid-Kasai, heeft meegedeeld dat de Nationale Vergadering donderdag een regering heeft gekozen en de naam van het land heeft gewijzigd in „Verenigd Koninkrijk Zuid-Kasai". Koning ls Al- bert Kalondji. In een woning op een tweede etage aan de Van Lennepstraat in Rotterdam west zijn vanmorgen bü een brand twee kinderen in de rook gestikt. De vader van het gezin Van Driel, dat uit vader, moeder en vier kinderen bestond, was om 5 uur weggegaan. Hü is tramconducteur. In het achterzijkamertje van de woning bevonden zich, nadat de heer Van Driel naar zün werk was gegaan, de 4-jarige Leendert Jan en de 3-jarige Wilhelmina. Moeder was met haar 7-jarig dochtertje en de baby van nauwelijks een half i in de voorkamer. Plotseling hoorde de vrouw een hevig tumult. Buren kwamen de trap opgestormd, schreeuwend, dat er brand was. Leendert had met lucifers gespeeld, 1 waarbij het kamertje in brand was j geraakt. Zelfs met persluchtmaskers voor slaagden brandweerlieden er niet in door te dringen tot het vertrekje, I Twee miljard dollar hulp voor India's economische groei Zes landen en de Wereldbank hebben er in toegestemd aan India meer dan twee miljard dollar hulp te verlenen voor de economische ontwikkeling van dat land. zo maakte de Wereldbank gisteren bekend. Zij deelde mede. dat India met behulp van deze steun aan zijn derde vijf-jarenplan voor econo mische ontwikkeling kan beginnen met het vertrouwen, dat de gestel de doelen bereikt zullen worden. De helpende landen zijn Canada, West-Duitsland, Japan, Engeland en de Verenigde Staten. Tijdens de besprekingen trad ook Frank rijk tot het consortium toe, evenals de Wereldbank en de Internatio nale Ontwikkelings Associatie. Oostenrijk. Denemarken. Noorwegen en Zweden en het Internationale Mone taire Fonds hebben waarnemers gezon den naar de besprekingen tussen de leden van het consortium, dat de naam draagt „Club voor hulpverlening aan India" en dat ook al steun verleende voor vroegere ontwikkelingsplannen van India. Amerika zal 1.045 miljoen dollar ver strekken, Frankrijk 30 miljoen dollar, West-Duitsland 425 miljoen dollar. En geland 250 miljoen dollar. Canada 56 miljoen dollar en de Wereld bank en de Internationale Ontwikkelings Associatie 400 miljoen dollar. De Wereldbank deelde verder nog mede, dat de Verenigde Staten naast de hierboven genoemde verplichting ook reeds op zich hebben genomen hulp te dat op een oven leek. zoveel hitte kwam er uit. Eerst nadat nevel zijn werk had gedaan, konden de kinderen naar buiten wor den gebracht. Het meisje, dat vastge bonden in haar ledikantje lag, moest worden losgesneden. Direct werd kunstmatige ademhaling toegepast, weldra gevolgd door het toedienen van zuurstof. Het heeft niet meer mogen baten. De brand bleef beperkt tot het kamertje. Rechter verbiedt de bustochten van de „vrijheidsrijders" Een federale rechter in de zuideRjke Amerikaanse stad Montgomery (Alaba ma), Frank Johnson, heeft organiseren van bustochten van „vrüheidsrijders" de eerstkomende twintig dagen verbo den. Tevens heeft hij de politie gelast de „vrijheidsrüders" te beschermen. „Wanneer zich opnieuw incidenten voordoen als de afgelopen weken heb ben plaats gehad zal ik enige leden van de Ku Klux Klan. het stadsbestuur, de gemeentelijke politiemacht en enkele negerpredikanten in de federale gevan genis laten opsluiten". Het gerechtelijk bevel is twintig da gen van kracht en kan worden ver lengd. Overtreders kunnen voor onbe- rlde tüd gevangen worden gehouden, het bevel worden vier organisaties genoemd die tegen de rassenscheiding ageren. Twee afdelingen van de Ku Klux Klan in Montgomery is gelast zich van geweldpleging te onthouden. Een woordvoerder van het ministerie van Justitie in Washington heeft intus sen verklaard, dat het ministerie met een memorandum aan rechter Johnson tegen diens uitspraak verzet heeft aan getekend. Johnson vaardigde het bevel uit op verzoek van de politie van Mont gomery. In het militaire kamp bü Leopold- stad, waar president Tsjombe van Ka- tanga gevangen wordt gehouden, heb ben twee Nederlandse technici van de V.N. en een Belgische zakenman ruin} een etmaal gevangen gezeten. De twee Nederlanders de verbin- dingsdeskundige G. Brinkmann en de radiotechnicus J. R. Güsbers en de Belg Barman werden woensdag aange houden. toen zij bü het zoeken naar een geschikte plaats voor een radio-ont vangststation te dicht bü het kamp kwa men. Zü werden de volgende avond vrü- gelaten, nadat dr. Sture Linner, het tij- delüke hoofd van het V.N.-werk in Kongo, persoonlük een beroep had ge daan op generaal Moboetoe, de bevel hebber van het Kongolese leger. Uit het Leidsch Dagblad van 5 Junij 1861: (Brievenbus) Mijnheer de Redacteur! Is het denkbaar, dat in de 19e eeuw nog zulke middeneeuwsche begrippen kunnen heerschen? En toch is het waar, want ik kan geen ander begrip mij vor men van het gebod om de Gal gepoort 's avonds ten negen ure te sluiten. Mij is de zaak onbe grijpelijk. dat ik Donderdag avond met velen, de Zwem- en badinrichting van heer Rutgers verlatende, een omweg moesten maken, om binnen Legden te komen. Vroeger kon men voor 21/2 cent nog tot elf ure binnen komen; maar nu na negen ure voor geen gulden. Promotig aan de Leidsche Hoogeschool. 4 Junij. In de Rechten den heer A. R. P. van Kinschot, van Gorinchem, met theses. verlenen voor het derde vüf-Jarenplan door overschotgoederen ter waarde van ongeveer 1.3 miljard dollar beschikbaar te stellen. Ook krijgt India tarweschen- kingen van Canada. In het communiqué van de Wereld bank wordt verder nog gezegd, dat deze hulp en de krachtige pogingen om de exportinkomsten van India te vergroten aangevuld zullen moeten worden door belangrijke toevloeiing van buitenlands kapitaal, zowel particulier als overheid? - kapitaal.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1