GESCHIEDENIS IS HOBBY VAN AMERIKA'S OUD-PRESIDENTEN STADSNIEUWS Jackienaar fabriek Nina naar modeshow Hoover, Truman en Eisenhower schrijven boeken en artikelen Alle drie nog zeer actief Laatste nieuws Kerkelijk Leven ZATERDAG S JUNI 1961 Klaverjassers schonken drie bandrecorders Onder grote belangstelling heeft de heer C. W. Pouw, de voorzitter van de Federatie van Klaver jasverenigingen Leiden en omstreken gisteravond in de recreatiezaal van de Hollandsche Con structie Werkplaatsen en de Neder landse Electrolasch Maatschappij de prijzen van de competitie 1960'61 en het Blinden Klaverjastoernooi met een toepasselijk woord aan de winnaars uit gereikt. Het hoogtepunt van de avond vormde het moment, waarop de heer Pouw be kend kon maken, dat, dank zij de Leidse klaversjassers, aan het actiecomité in zake de tape-recorders voor blinden, vertegenwoordigd door de heren Joekes en Klopper, een drietal tape-recorders kon worden overhandigd. Nadat hij één van de tape-recorders officieel aan de heer Klopper had over handigd, sprak de laatste namens het actie-comité, district Zuid-Holland, nog een kort maar hartelijk dankwoord, mede gericht tot de personeelsleden van de Fa. Menken en'de Fa. Oosthoek, die met een speciale collecte nog een extra bedrag aan de totale klaverjasresultaten hadden toegevoegd. Vervolgens be dankte de heer Pouw de competitielei ders, de heren C. Kluts, Chr. van Goor en H. J. Bijleveld, voor hun onmisbare bijdrage tot het welslagen van de com petitie, alsmede de vele Leidse bedrijven en winkeliers, die in totaal niet minder dan 170 persoonlijke prezen schonken voor het Blinden Klaverjastoernooi. Hierdoor was het mogelijk, dat allen, die boven de 4600 punten uitkwamen, voor een prijs of pr(jsje in aanmerking konden komen. Voor de vyf hoogste prijzen kwamen in aanmerking de kop pels StafleuTrouwee (6301 pt.), Waas dorp—Kluts (6253 pt.), Holswilder Vermond (6181 pt.), Duyvesteijn—Kop (6" 44 pt.) en Van DalenKanbier (6020 pt.). De verenlgingsprbzen gingen naar: lste klasse: 1. Sportief I ('4 lot loterij; 2. T. «Sc D. (siandaard); 3. Oosthoek 1 (standaard); 4. Katwijk I (L.D,-legpenning). 2de klasse: 1. Oosthoek n (idem); 2. K.N.G. (stan- c'aard); 3. T. D. II (standaard); 4. 't Centrum II (standaard). 1. Bentse Ruiters II (idem); 2. W. P. 5. V. I (standaard)3. D. S. B. IV (stan daard); 4. Menken/L.C. (standaard). Receptie „De Vlam" De personeelsvereniging van de brand weer „De Vlam" bestaat vijftien jaar. Ter gelegenheid van dit derde lustrum hield het bestuur gistermiddag een re ceptie in de bontversierde recreatiezaal van de brandweerkazerne. Velen kwa men hun gelukwensen aan voorzitter Chr. v. d. Holst en zijn medebestuur ders aanbieden. Wij zagen o.m. burge meester Detmers van Zoeterwoude, de hoofdcommissaris van politie, de heer J. Dreeuws, de commandant en de on dercommandant van de brandweer, resp. de heren S. W. Hagedoorn en W. A. Kosten, de voorzitter van de afdeling Leiden van het Rode Kruis, prof. dr. P. J. Gaillard, de voorzitter van de Leidse Schouwburg-vereniging, prof. dr. D. J. Kuenen en de heer P. B. K. Versteeg van de Stadsgehoorzaal. Voorts waren er enkele studentendeputaties en een aantal bestuursleden van de Leidse E.H.B.O-Brigade. Brandweercommandanten uit de om liggende dorpen boden eveneens felici taties aan. Aan bloemstukken was op deze receptie ook geen gebrek. Des avonds was er een gezellig samenzijn met gelegenheid tot dansen. Radio voor openbare school Telderskade Gisteravond vond in de aula van de openbare lagere school aan de Telders kade en ouderavond plaats. De bijeen komst werd geopend door de voorzitter, de heer A. te Wechel, die ln het kort de activiteiten van de oudercommissie toe lichtte. Na het kasverslag van de pen ningmeester, vond de officiële aanbie ding plaats van een radio-installatie, ge heel uit bijdragen van de ouders gefi nancierd. Het hoofd van de school, de heer Th. van der Veen, dankte de ouders hartelijk mede namens de leerkrachten en beloofde er een nuttig gebruik van te maken in het belang van de kinderen der school. De heer Van der Veen wees voorts op de moeilijkheden van de over bezetting der school in deze snel groei ende nieuwe stadswyk. Na het afhandelen van enkele agenda punten, het benoemen van 2 nieuwe le den voor de Oudercommissie en 2 leden voor de kascommissie was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan door velen een dankbaar gebruik werd ge maakt. Na de pauze werd een interessant film programma vertoond. Prof. dr. H. Boschma, hoogleraar in de systematische dierkunde aan de Leid se Universiteit is benoemd tot correspon dent van de Academie des Sciences van het Institut de France te Parijs. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Jan Willem, zn van D. J. A. van Oppen en M. J. Moog; Wandy Domina Johanna, dr. van Y. J. Rademaker en A. H. J. Lan- gezaal; Leendert Christianus Maria, zn v. w. G. van Klaveren en C. J. M. van der Drift; Ronald Alexander, zn van B. R. van Gurp en W. M. van der Steur; Ans, dr v. G. Maarse en M. M. Spaargaren; Bob, zn van R. Groenen en J. E. van Moorst; Hel mut Leo, zn van H. P. Vollmar en N. J. Elchhorn; Mathys Tljmen, zn van A. J. Blom en N. Hoogendoorn; Pleter Johannes zn van P. J. Groenendaal en W. T. J. M. Aschman; Markus Gerardus Lodewijk, zn van J. Mulder en J. S. M. Raaphorst. ONDERTROUWD J. J. Spithoven en A. M. Keljzer, J. Dul- vesteijn en J. E. Stokhuljzen, B. van der Meer en M. J. van Hooidonk; D. F. M. Vol kers en M. M. A. Humme; P. J. Fasel en J. van der Hoogt; H. J. Redel en W. E. de Jong; W. L. van der Laan en A. R. van Heivoort; C. J. Buurman en A. Brunsting: J Mulder en E. Groenhuizen; M. Groen en M. C. Wielhouwer; J. H. VerweiJ en G. Vonk; K. Kuipers en A. Wessel; G. A. Brandt en R. E. Hartevelt; J. P. M. de Keunlng en E. J. M. Bonnet; H. Molenaar en J. M de Graaf; C. J. Hendriks en M. Kleljn; I. B H M Rubbens en B. A. M. van Iersel; J. de Bolster en J. H. van Am sterdam; J. H. van der Vos en N. A. Rade maker. OVERLEDEN J. M. Rosdorff, 84 Jaar, wed. van J. C. A. Pont; C. D. van der Crab, 68 Jaar. wed. van Jhr J. Six van Hlllegom; W. D. Delfos, 87 Jaar, man. Leidse Schaakbond Na de voorlaatste ronde om het Leids schaakkampioenschap staan de twee eer ste plaatsen op de eindrangschikking reeds vasttitelhouder Westra en mr. De Groot wonnen weer en delen de eerste plaats met een voorsprong van ander halve punt op het trio Demmendal, Et- mans en Wouters. De pitslagen en standen: Kampioens klasse: vijfde ronde (achterstallige par tyen)H. Th. Weiland—R. A. G. de Graaf 01, C. C. BergA. Geyer Vè, J. J. Wouters—E. Ketting 1—0 (regle mentair); zesde ronde: W. G. Demmen dalR. D. Westra 01, J. J. Wouters— mr. A. de Groot 01, R. A. G. de Graaff M. D. Etmans 01, J. J PiketE. Ket ting ViV2, A. SmitC.C. Berg x—x, A. GeijerH. Th. Weiland uitgesteld. 1/2. De Groot x Westra 5 pnt., 3/4/5. Demmendal, Etmans en Wouters Slj pt.. 6/7. De Graaff en Ketting 2lfe pnt., 8. Weiland 2x pnt., 9. Berg 2x pnt., 10. Pi ket 2 pnt., 11. Smit lV2x pnt., 12. Geijer lx pnt. Eersteklass®: Jerry BeyS. Beelsma 01 (regl., daar eerstgenoemde niet kwam opdagen; de hangstelllng stond echte rreeds gewonnen voor Beelsma i. Tweedeklasse: P. LangelerG. P. Sluyts x—x, J. A. G. Verkuyl—C. G. van der Voorst 01, A. SpekC. J. Verbiest uit gesteld, A. MombergJ. Melse '2'4, F. Blickman—H. Boelee 0—1 (regl.). 1. Van der Voorst 5 pnt., 2. Boelee 4 pt.. 3. Ver biest 3'4 pnt., 4. Molse 3'i pnt., 5. Lan geler 3 pnt., 6. Spek 2'sx pnt, 7. Mom- berg 2V2 pnt., 8. Verkuyl 2 pnt., 9. Sluyts l%z pnt., 10. Blickman pnt. -jtmt Wereld verbond van Vrijz. Christendom In de komende week zal in Leiden in enkele interkerkelijke bijeenkomsten aandacht geschonken worden aan het wereldverband van Vryzinnig Christen dom. Aanleiding daartoe is het in augus tus te Davos te houden wereld-congres van het Internationaal Verbond voor Vrijzinnig Christendom en geloofsvrij heid. Het thema van dit congres is „de eenheid der mensheid in onze verdeelde wereld". Woensdag zal in de Doopsgezinde kerk een openbare avond gewijd zijn aan het I.V.V.C., aan het Vrijzinnig Christendom in zijn verscheidenheid en aan de bete kenis, die het hebben kan ln de wereld van heden, met name ook voor de ont moeting der wereldgodsdiensten. Als sprekers zullen optreden dr. Verheus, dr. H. Faber, prof. dr. K. A. H. Hidding en mr. M. A. Samaha uit Cairo. Vrijdag volgt in de Remonstrantse kerk een avond, gewijd aan het Jonge ren-verbond van het internationale Vrij zinnig Christendom, de IR.F. Sprekers zijn hier: mr. A. F. Leemans, de heer G. van de Kooi en mr. M. L. Saxena uit India. De beide avonden zijn belegd door de Doopsgezinde en Remonstrantse ge meente in de afd. Leiden-Oegstgeest van Vrijzinnig Hervormden. In de Remonstrantse kerk zal morgen de kerkdienst in het teken staan van deze internationale verbondenheid; door de uitvoering van enkele aria's uit can tates van Bach voor sopraan, viool en orgel zal deze dienst bovendien een enigszins feestelijk karakter krijgen. AMATEURTEST DANSACADEMIE WIELINGA Onder auspiciën van het Ned. Genoot schap van Beroepsdansleraren is een amateurtest gehouden voor leerlingen van Dansacademie „Wielinga". De test werd afgenomen door de heer J. Hovers uit Den Haag, voorzitter van het Ned. Gen. v. Beroepsdansleraren. met de vol gende resultaten: geslaagd voor brons de dames Yvonne Bonnet, Olga Verboog, Petra Hanno, Floor Gerritsen, Yvonne Beekman, Tine Brinks, Ria v. Wingen, Mariëtte Schram, Bartha Bot, Josien de Bruijn, Petra Ruben Joke Kreft, Marga Kosten (met ster», Iet Zuidbroek (met ster), Noortje v. Espen, Wil v. d. Broek, Ineke Fakkel, Carla Kloots, Margot Wensink, Carla v. Doorn, Elzelien Vry, Suzien v. Dijk, Madeleine Bosch, Eeke Huussen, Marijke Teeuw (met ster), Marian Veldhuyzen, Tine Booy, Rlneke de Graaf, Martine Vosmaer, Margriet Feitkamp (met ster), Annelies v. d. Berg, Wil Guyt, Els v. Remundt «met ster), Elly Mazurel (met ster), Willy Ladan (met ster), L. Brokaar (met ster», Greetje Verstraten (met ster) en de heren Marcel Bonnet, Hans Bos. Roel Vochteloo, Ernst v. Veen, Pieter Struys, Paul Breedveld, Hans Oudshoorn, Paul Eduard, Henk de Bruyn, Dick v. Wijk (met ster), Bob Vegter, Jaap Duk, Menno Diehl, Rudi Schmidt, Gerard Jansen, Kees Kleinman, Peter Onvlee, Hans v. d. Berg, Rob Beurse, Thijs v. Doorn, Hans de Jong, Ric Hettinga, Thijs Cohen, Bram de Wolf, Rudolf v. Calcar, Frank Potjer, Bert Cohen, Woodrow Rullmann (met ster), Henk Vochteloo (met ster), Han Bal, Martin Boot (met ster), Wolter de Vos (met ster), John Soegiarto (met ster), Geb Verwer (met ster), K. Roman (met ster), A. Maan-Voogd-Bergwer (met ster). Voor zilver de dames Wil Guyt, Els v. Remundt, Willy Ladan, L. Brokaar en de heren Han Bal, Marken Boot, Wolter de Vos, John Soegjarto, Geb Verwer, K. Roman. Voor goud met ster: mej. C. W. de Koek en de heer F. Stadler. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn geslaagd voor het kan ex. psychologie mej. L. C. Dekker (Den Haag); doet. ex. psycho logie mej. A. J. Scheltema (Haarlem); mevr. W. J. M. van OldenborghLijbrink (Leiden) en de heren N. van Bokhorst (De Bilt) en F J. Bekker (Leiden); semi-artsex. mej. A. J. van Houten (Den Haag); mej. H. J. G. van Oosterhout (Haarlem) en de heer J. G. Dresscher (Leiden 1artsex. mej. E. van Pelt (Voorburg) en de heren Z. Lazar en S. H. Overdiep (Leiden). GOUDEN DOCTORAAT Dinsdag is het vijftig Jaar geleden dat dr. W. C. de Leeuw, geboren te Wemel- dinge en thans wonende te Leiden, aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de scheikunde. HUURVERHOGING WONINGBOUW VERENIGING „ONS BELANG" In het clubgebouw aan de Ten Kate- straat is gisteravond een protestverga dering gehouden van bewoners, die be zwaren maken tegen de vorig Jaar door de W.B.V. „Ons Belang" Ingevoerde huurverhoging. Een aantal klachten over de slechte toestand, waarin vele woningen verkeren, werd naar voren gebracht. Mr. W. Heskes, die deze avond mede bijwoonde, lichtte de wettelijke huur- bepalingen toe en gaf het advies om de verhoogde huur voorlopig te betalen. In de komende weken zal contact worden opgenomen met het bestuur van de woningbouwvereniging. Mochten deze besprekingen geen gunstig resultaat op leveren, dan kan de kantonrechter ge vraagd worden om de huur vast te stellen, zulks in overeenstemming met de toestand, waarin de woningen ver keren. Hoewel men aanvankelijk be zwaren tegen de doorgevoerde huurver hoging bleef maken, zal dit advies ver moedelijk worden opgevolgd. LEIDERDORP Burgerlijke Stand Geboren: Johannes, zn van H. Polder man en G. Havenaar; Cornelia, dr van M. van der Hoogt en J. Heemskerk. Ondertrouwd: P. R. W. van der Poel, 21 Jr en E. G. Laken, 19 Jr. Getrouwd: A. Th. v. d Fluit. 31 Ir en C. M D. van der Vooren. 36 Ir. H. G. Wet- selaar, 35 Jr en J. W. Whittaker. 29 Jr. OEGSTGEEST Receptie Twentsche Bank Het bijkantoor van de Twentsche Bank aan de Geversstraat was gistermiddag het trefpunt van zeer vele relaties en belangstellenden, die de beheerder van het kantoor, de heer B. J. Moolenaar en zijn medewerkers kwamen gelukwensen by de herdenking van het 100-jarig be staan van deze bankinstelling. Er waren vele fraaie bloemstukken en geschenken. Het gemeentebestuur was vertegen woordigd door wethouder M. v. d. Voet en' de gemeentesecretaris, daar de bur gemeester door ziekte was verhinderd. Gespaard B(j de Rijkspostspaarbank te Oegst- geest werd in mei f 147.793 ingelegd en f116.762 uitbetaald. VOORSCHOTEN Ouderavond Parkschool Gisteren heeft de openbare lagere Parkschool $en ouderavond gehouden, tijdens welke de problemen van de vrije tijdsbesteding werden besproken. Daarvoor had de oudercommissie de heer J. Combrink uitgenodigd. De heer Combrink, hoofd van een school in Amsterdam, voorzitter van de Stich ting Actieve Vrijetijdsbesteding en re dactielid van een hobbyblad, bleek een vlot verteller die de problemen, doordat hij in de diverse commissies goed op de hoogte was gekomen, duidelijk wist te stellen. Spreker had, door de buitenschoolse activiteiten, veel contacten met maat schappelijke en sociale problemen, die liggen op het terrein van de vrije tijds besteding. Nadat hij de taak van het gespreks- centrum, waarvan hij voorzitter is. had belicht, besprak spreker de moeilijkhe den, die vooral in de steden ontstaan door de 5-daagse werkweek. Spreker ging uitvoerig na, wat onder vrye-tyd en de besteding daarvan verstaan moet wor den en legde uit, hoe getracht wordt voor diegenen (en vooral de jeugd), die niet weten hoe ze hun tijd moeten be steden, recreatieve mogelijkheden ge schapen kunnen worden. De vrijetijdsbesteding van het kind zal in de eerste plaats van het gezin afhangen en een taak voor de ouders zyn. Na de pauze volgde een bijzonder le vendige discussie, waarby o.m. de plaat selijke toestanden, die voor Voorscho ten beslist niet ongunstig liggen, aan de orde kwamen. Het had in de bedoeling gelegen het scheidende lid van de oudercommissie, mevrouw J. E. Wiertsema-van den Boom te huldigen omdat zij in 10 jaarlid maatschap zoveel voor de Parkschool had gedaan, maar door ziekte kon zij niet aanwezig zijn. Toch werden door de voorzitter en door het hoofd der school, de heer J. H. Krooshof, ln hartelijke bewoordin- (Van onze Weense correspondent) Mevrouw Chroesjtsjow en mevrouw Kennedy zullen elkaar ontmoe ten aan een lunch die de dochter van president Scharf, mevrouw Dyrle, hen zondag in het Pallavicini aanbiedt. Gedurende het onder houd dat beide staatslieden zaterdag hebben zal mevrouw Kennedy een bezoek brengen aan een porceleinfabriek en de abdij van Klosterneu- burg. Mevrouw Chroesjtsjow gaat een expositie van werken van, Cézanne bezichtigen en zal een modeshow in een restaurant op de Koblenzberg bijwonen. Wenen biedt mevrouw Kennedy, die zelf een verwoed paardenllefhebster is, zondagochtend een speciale voorstelling aan van de wereldberoemde Spaanse Hofrljschool, waar de pikeurs in hun traditionele uniformen in de barok- manége hun Llpplzaner schimmelheng- sten op muziek van Mozart in een quadrille zullen voorrijden. Het diner in Schönbrunn heeft proto- colaire hoofdbrekens gekost. Omdat men vreesde dat Chroesjtsjow en Kennedy wel eens langer zouden kunnen door praten dan de bedoeling was wordt het nu een koud buffet, dat gegeten zal worden van het gouden adelaarsservies, dat vroeger op de hofdiners van keizer Frans Jozef werd gebruikt. President Scharf zal tijdens het diner Nina Petrowna Chroesjtsjow aan zijn rechter hand hebben en tijdens het concert Jacqueline Kennedy. De Amerikaanse heeft om de Weense ydelheid te behagen een Weense confec- tiemantel aan haar garderobe toege voegd. Maar aangezien de thermometer hier op 27 graden staat zal die wel in de kast moeten blijven. Amerika heeft drie nog in leven zijnde oud-presidenten, die. nadat zij jarenlang het meest veeleisende en hoogste ambt in den lande hadden bekleed, zich bij de overdracht van hun omvangrijke werkzaamheden aan hun opvolger geconfronteerd zagen met het probleem hoe de rest van hun leven door te brengen. Onlangs maakte de laatste van het drietal Dwight D. Eisenhower, bekend dat hij van plan is een boek te gaan schrijven, waarin hij een gedetailleerd overzicht zal geven van de acht jaren, die hij in het Witte Huis heeft doorgebracht. Na de elkaar snel opvolgende gebeur tenissen, die zich in zo'n lange periode voordeden, is het zeker niet eenvoudig de rustige, vaak weinig In het oog lo pende rol van de gewezen staatsman op zich te nemen. De oud-presidenten, die nog gezond en vol denkbeelden zUn, zien zich verplicht een arbeidsveld voor hun capacltleten te zoeken. Mogelijk hebben zU aan hun ambt de speciale belangstelling voor geschie denis te danken alle drie wjjden zy zich immers met grote ernst aan de taak geschiedkundige feiten ter ken nis van de mensheid te brengen. Herbert Hoover, die dit Jaar 87 wordt en de oudste van de drie is, heeft bijzondere belangstelling voor de docu mentatie van de hedendaagse geschie denis. Hij is de stichter van het Hoo- ver-Instituut en de bibliotheek over oor log, opstand en vrede aan de Stanford Universiteit in Californië, een boekerij, die door geleerden en studenten uit alle delen van de wereld geraadpleegd kan worden. zy telt drie miljoen delen in 89 talen en bevat documenten uit de Eerste en Tweede Wereldoorlog, de Rus sische revolutie, de Jaren van Hitler en Mussolini, de opkomst van commu- nistisch-Chlna, enz. In een loods aan de Merwehaven in Rotterdam is vanmorgen vroeg de 21- jarige havenarbeider B. Dobber uit Rid derkerk met een wagen tegen een klamp vaten gereden. Een baal van 212 kg ka toen viel van de wagen op het hoofd van de bestuurder. Deze kwam achterover op de grond terecht en liep een schedel- basisfractuur op. Nadat hij naar het Havenziekenhuis was vervoerd, bleek de jongeman reeds te zyn overleden. Medische Dienst Wijziging zondagsdienst doktoren Voorschoten: dokter 8. van der Kooy, J. W. Frisolaan 3-5 tel. 2527. Wijkver pleging: Gezondheidscentrum, tel. 2177. Warmond: Dokter H. A. G. M. Walen kamp, tel. 01711-220. Zuster Konijn, Herenweg 67, tel. 01711-250. Wassenaar: dokter J. A. J. Paulides. Van Zuylen van Njjeveltstraat 42. telef. 4561. En dokter K. T. de Wit, Jonkerlaan 83, tel. 2460. Apotheek P. Slderlus, Lan- gestraat 96, tel. 2141. Oegstgeest: dokter Held. tel. 24649. En dokter Lanen-Baron. tel. 21610. gen de vele activiteiten van mevrouw Wiertsema in herinnering gebracht. Ook van de heer P. J. Hes, die wel aanwezig was, werd hartelijk afscheid genomen. Als nieuwe leden traden op mevrouw Van Dijk en de heer Turlon. De ouderavond werd voor het ge meentebestuur bijgewoond door de heer W. L. van Schaick. Jubileum W. L. van Schaick Op dinsdag 6 juni 1961 herdenkt de heer W. L. van Schaick. referendaris ter gemeentesecretarie, het feit, dat hij 25 jaar in overheidsdienst werkzaam is. De heer van Schaick ving zyn loop baan aan in de gemeente Haarlem, waarna hij op de gemeentesecretarieën van Zandvoort en Heemstede werk zaam is geweest. Op 1 september 1953 werd de heer van Schaick hoofdcommiess. chef van de afdeling financiën, onderwijs, perso neels- en sociale zaken ter gemeente- secretrie van Voorschoten. Dinsdagmiddag zal de jubilaris ln de raadzaal worden gehuldigd. Openbare Scholen op reis Nadat eerst de openbare uloschool drie dagen op schoolreis naar Lunteren was geweest, is daarna de openbare la gere Parkschool vier dagen op reis g% weest. Van de openbare Ulo gingen alle klas sen gezamenlijk naar „De Wlldwal", waar men onder leiding van leerkrach ten en enkele ouders, leden van de oudercommissie, drie dagen in vrijheid en prettige sfeer op de hel en in de bossen doorgebracht heeft. De Parkschool heeft vier dagen op de Qoudsberg doorgebracht. Voor de leerlingen van de hoogste klas. die on der leiding van twee leerkrachten en hun echtgenoten genoten van de prach tige natuur, was dit, zoals alle jaren het laatste reisje van de lagere school. WASSENAAR Burgerlijke Stand Geboren: Pleter J., zn van H. D. Drenth en G. J. M. van der Does. Jan C„ zn van A. J. C. de Bruijn en M. Jüner, Harm J., zn van G. A. Roeles en M. T. Raasveld. Wilhelmus Th. G.. zn van A. C. van Steyn en T A. Oudshoorn. Ondertrouwd: P. A. Bloysv. Treslong en J. M. v. Evert, A. L. Verhöeff en M. L. A. van Leeuwen, L Köhelnberg en H. C. Moejes, P. H. J. Moser en C A S J. Log ger». A. O. F. Agterberg en M. C. van den Boogaard. Getrouwd: A. G. Velber en J. J. RuIJg- rok, J. 8. Mulder en B. D. Nell, J Dou- wes en A. E. A. Idema. C. van Santen en M. M. S. van Schle, M H. Ttelman en M. E. van der Linden. E T. Bottger en A. J. M. Brandes, J. G. Klaverveld en J. M. Kntjnenburg. Overleden: J. Bloemendaal. 71 Jaar, G. van der Kroft, 81 Jaar, H. Cath. Wasser, 59 Jaar, M. H. Keeven, 76 Jaar, H. Note- boom, 88 Jaar. Aan de Rijksuniversiteit te Gronin gen is geslaagd voor het kandidaatsexa men geneeskunde 2b de heer Ph. J. de Korte uit Wassenaar. Herbert Hoover acht het eveneens van froot belang, dat nauwkeurige medede- lngen worden verstrekt over de jaren, dat hij het presidentschap bekleedde. Ofschoon hy lid ls van de Republi keinse party, was hy een groot be wonderaar van de Democratische pre sident Woodrow Wilson. Enkele jaren geleden schreef hy „The Ordeal of Woodrow Wilson", een belangryk boek over de periode, waarin hy optrad als Wilsons adviseur en beheerder van de hulpverlening na de Eerste Wereldoor log. Oud-president Hoover heeft talry- ke lezingen gehouden en enkele delen gedenkschriften geschreven. Ex-president Harry Truman heeft zich In de Jaren waarin Elsenhower hem opvolgde eveneens druk bezig ge houden met de feiten en de zin der geschiedenis. Kort na zijn vertrek uit Washington verklaarde hy, dat hij de rest van zyn leven zou besteden om de jongere generatie de betekenis van de democratie bij te brengen. HU zou dat doen door het schrijven van ar tikelen en door de stichting van een bibliotheek, waarin de papleren zouden worden ondergebracht, die hy als pre sident verzameld had. Vijf miljoen documenten Voor Truman staan in dit gebouw en kele kamers ter beschikking, waar hy dageiyks bezoekers ontvangt, correspon dentie voert met de honderden die hem uit alle delen van het land schrijven, en zijn artikelen schryft voor dagbladen en tydschriften. Ook Truman heeft me moires geschreven over de jaren dat hy president was. En ook heeft hy een Begrafenis van Paul Huf Het stoffelyk overschot van Paul Huf zal dinsdagmiddag as. op de begraaf plaats Zorgvlied te Amsterdam ter aar de worden besteld. Des morgen te tien uur wordt ln de Parochiekerk van de H. Rozenkrans aan de Obrechtstraat een plechtige Mis van Requiem opgedra gen. Daarna wordt de overleden acteur opgebaard in de tot chapelle ardente ingerichte hal van de Stadsschouwburg. Tot één uur bestaat de gelegenheid langs de baar te defileren. Op dat tyd- stip vertrekt de rouwstoet naar de be graafplaats. Mr. dr. K. P. v. d. Mandele ere-voorxitter U.S.S.R.-instituut Op de Jaarlykse curatoriumvergade ring van het Nederland-USSR-instituut, die in Den Haag werd gehouden, ls mr. dr. K. P van der Mandele benoemd tot erevoorzitter van het Instituut. Als gast waren aanwezig enige leden van de ambassade van de Sowjet-Unle ln Ne derland en de Russische handelsverte genwoordiging te Amsterdam, verder de president van „Techmachimport" te Moskou. Eerder op de dag hebben de Russische gasten een bezoek gebracht aan de bedryven van Werkspoor ln Am sterdam en Utrecht De Nederlandse in dustrie levert o.m. fabrieken van kunst mest aan de Sowjet-Unie. ZOETERWOUDE Boerenleenbank Zoeterwoude bestaat zestig jaar De voorzitter van de Raad van Toe zicht, de heer W. van der Salm. sprak op de gisteravond gehouden Jaarverga dering van de Coöp. Boerenleenbank „Zoeterwoude" de hoop uit de agenda vlot te kunnen afwerken, om daarna, in verband met het 60-jarig bestaan van de bank. nog enige tyd gezellig byeen te kunnen zyn. Uit het jaarverslag van de secretaris vernamen we, dat 1960 een gunstig Jaar is geweest. De omzet is met f 2.100.000 gestegen tot enige tyd gezellig byeen te spaarders is gekomen op 2441, hetgeen eentoename betekent van 131 spaarders. Het bedrag aan spaargeld is nu f2.781.000. In 1960 werden 41 nieuwe voorschot ten verstrekt tot een totaal bedrag van f. 178.000.—. Afgelost werden 15 voor schotten. Van de op 31 december 1960 uitstaande voorschotten waren er 175 gedekt, waarvan 92 door hypotheek. Het totaal aan uitstaande voorschotten be droeg f. 1.240 000.— Het aantal rekeninghouders bedroeg 134. De omzet ln lopende rekeningen was f. 7.660.000.— Van de centrale bank was op 31 decern- bre 1960 te vorderen f. 945.080 De totale winst bedroeg f. 23.117 waarvan f. 4.465 werd gereserveerd voor belas ting, by de reserve werd gevoegd f. 0.466 voor rente, op het kantoorgebouw werd f. 7.000.— afgeschreven en op de inven taris f.586—, terwyl aan het waarborg fonds f.700 werd toegevoegd. De reserve ls gestegen tot f.121 000—. Het aantal dagposten steeg met 1860 tot f. 15.660.—. Het ledenaantal bedroeg 321, terwyl in het bestuur en de raad van toezicht geen veranderingen kwamen. De balans sloot in ontvangsten en uitgaven met een totaal van f 3.053.108.59 en de verlies- en winstrekening met f 11.301 816 89. Met 67 van de 69 uitge brachte stemmen werd de heer van Leeuwen als voorzitter herkozen, even als het bestuurslid de heer Adr. van Diemen. Wegens vertrek uit de gemeente wer den 9 leden van de lyst geschrapt. Op voorstel van het bestuur werden met algemene stemmen de presentiegel den voor het bestuur en de raad van toezicht verhoogd van f. 5.— tot f. 10.— per vergadering. Spreker memoreerde, dat de omzet in 1910 f. 464000 bedroeg en ln 1960 f. 22.604.000, waaruit bleek, de grote groei van de bank. Hierna bleef men nog geruime tyd gezellig byeen. reeks lezingen aan de Columbia Univer siteit gehouden over politieke weten schappen. Duizenden personen en particuliere instellingen hebben financieel bygedra- gen om de oprichting van de Truman Library in zijn woonplaats Indepen dence. Missouri, mogeiyk te maken Se dert de opening ervan in 1957 staat de bibliotheek onder beheer van de liberale regering: zy bevat meer dan vyf mil joen documenten. Ofschoon oud-president Eisenhower nog pas kort geleden zyn ambt neer legde, ziet het er naar uit dat hy voor nemens is meer begrip te kweken voor de hedendaagse geschiedenis en de werking van de federale regering. Reeds eerder heeft hij zijn memoires over de Tweede Wereldoorlog te boek gesteld. Deze worden in dertien talen vertaald. zyn persooniyke papieren uit de jaren dat hy president was, zyn nu van Washington overgebracht naar het Get tysburg College, niet ver van zyn boer- dery ln Pennsylvanië .welke hy tot zyn studleverblyf zal maken. Weer andere papieren zyn overgebracht naar de Eisenhower-bibliotheek in zyn woon plaats Abilene in Kansas. NED. HERV. KERK Aangenomen naar Hagestein T. Lekker- kerker, vlc. te Lunteren. die bedankte voor Jaarsveld (toez.) en voor Loon op Zand. naar Warfhuizen-Wehe (toez.) T. Byis- ma. vlc. te Amstelveen. Benoemd tot voor ganger van de Hervormd Gdref. Evange lisatie te 8oe6t J. Fokkema, em -pred te Ede Benoemd tot bijstand ln het pasto raat te Heemstede J. W. van Nleuwenhul- zen, em.-pred. aldaar. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Bloemendaal P N. Kruy»wijk te Amsterdam naar Rotter- dam-Charlols (vac dr. IJ. Feenstra) W. Baas te Amsterd am-Slotermeer-Geuzen veld. Aangenomen naar Laren (N-H.) (voor het werk onder de verstrooiden ln Zwitserland» W Fijn van Draat, pred. v. d studerende Chinezen en Oosterlingen te Lelden. GEREF. KERKEN (Vrygem.). Aangenomen naar Drogeham D. Noort, kand. te Katwyk aan Zee. BAPTISTEN GEMEENTEN Aangenomen naar Treebeek (voor de Evangellsatle-arbeld te Slttard-Heerlen) Jac. Tromp te Hoogkerk. Ds. W. Fijn van Draat gaat naar Zwitserland De gereformeerde Leidse studenten predikant ds. W. Fyn van Draat heeft de benoeming tot predikant in Zwitser land aangenomen. Hy volgt als zodanig ds. Oranje op, die onlangs overleed. Ds. Fyn van Draat, die sinds 1951 in Lel den werkzaam is, zal werkzaam zijn onder de gereformeerden in Zwitser land. Hy ls daartoe beroepen door de Geref. Kerk van Laren. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 2 Juni. Leidse Coöp. Groen te- en Fruitveiling. Prijzen per 100 kg: aardbeien 280-400, aardappelen 36-42, an dijvie 45-60, peulen 105-215, snijbonen 225- 290. stambonen 295-310, tuinbonen 90, spitskool 40-51. postelein 46-64, rabarber 18-25. spinazie 50-70. komkommers 56-58, tomaten A 90-106, waspeen 75-88, per 100 stuks: bloemkool A 50-107. komkommers B 25-48, sla A 10-21.60; per 100 bos: bospeen 60-74. kroten 25-81. selderij 4-11, AALSMEER. 2 Juni. C.V. Centrale Aalsmeerse Velling G A, Snybloemen: Gerbera per stuk 40-66, Bouvardla 40-61. Calla 30-43, Amaryllis per kelk 8-11, Fre sia per bos 70-115, Iris 80-125; Anjers: rood per stuk 15-26, roze 15-27, wit 10-16, Or chid Beauty 40-64; Rozen: Roselandla 10- 22, Parel van Aalsmeer 10-22, Geh. Duls- berg 15-32. Pechtold 10-20, Towny Gold 10-24. Mad Ofman 10-22, Baccarat 35-52. Montezuma 20-32, Florlade 20-32. New Yorker 15-26, Carol 10-20. Pink öensatlon 15-32, Nymph 30-51. PERKPLANTEN per stuk: Zonalen 90- 125. Peltatum 90-150. Petunia 20-36, Sal- l'ia I-"}7, Margrieten 25-38, Ageratum 25- 50, Afrikanen 10-22, Meaumbrlanthemum 15-29, Dahlia 15-30. Fuchsia 25-35, Bolbe- gonia 12-25, Nemesla 15-25. BOSKOOP, 2 Juni. „De Boskoopeche Velling". Duisburg 320-280-400. Butter fly 320-360, Mardy draz 500-280. Offmann 360-290, Newyorker 660-440-260, Pechtold 480-400-300, Gemengd 200-140, Better- times 360-300, Vlerlanden 360-220. Rose landla 260-200. White Butterfly 380-260, Pyrethrum roze 47-50. Lathyrus roze 47. wit 33. oranje 21. lila 40. Thumbergla ln pot 75-65. Begonia 30. Afrikanen 10. Blad begonia 31. Trades 34, Adlanthum 34. Pe- peromla 39-44, Coleua 21, Hedera 42, Ma- rantha 66, Flcua Repens 28, Clnnerarla 65- 70. Fr. Geranium 100-90, Hedera stam 160- 170. Clasus 155, Juweeltje 270-190. Nvmph 330-400. Sweetheart 260-300, Gemengd 110 Fire King 280-310, Aria 260-150, Wolfglorte 290-250-170. Valeta 240-150. Else Poulsen 180-100. High Light 280-170. Anne Weat- coff 260-18Ö, Goudbonte Llgustrum 60, Coniferen groen 105-115 per pak. Kaïmia per plant 280. ld. per bos 160-130, Iris wit 52. paars 52. geel 33. Pioenen Duff 320, Elie 210, Maxima 340, Gemengd 250- 300. KATWIJK AAN DEN RIJN, 2 Juni, Groenteveiling: bloemkool per 100 stuks Al 85.tot 102—, A2 34.tot 68.—. BI 58.—. B2 19.— tot 32.—. Cl 42.—, sla per 100 stuks 1 16.— tot 24,—. 2 6.— tot 15,— spitskool 46.— tot 48.—. sjalotten 23.— tot 24.—. aardbeien per doosje van 150 gr. 1 60-67, 2 46, prei 16.tot 18.bospeen £er 100 bOB 76.— tot 80.—. andijvie 47 roten per 100 bos 14.tot 30.rabarber 12.— tot 24.radijs per 100 bos 9.tot 16/—, pootulen 21.tot 29.spinazie 56.— tot 66.stoofsla 32.aardappelen 35 tot 37.—. waspeen per kist Al 22.—, A2 12.50-17.20, peterselie per 100 bos 7.— tot 13.krulpetereelle per 100 bos 14. tot 22.selderie per 100 bos 5.tot 14. kervel per 100 bos 8.00-17.00. Aanvoer sla 29.000 stuks, waarvan 10.000 stuks voor export werden verkocht. ROELOFARENDSVEEN. 2 Juni. Bloe menveiling: Lathyrus 38-72. Irissen 35-70, ld. Prof Blauw 100-135. Colvlllel 70-120, Idem Spitfire 140-215, Esther Raad 90-160, Duizendschoon 55-95. Anemonen 30-58, Campanula 40-105, Pyrethrum 30-110, Bruidsanjers 20-36. Dnoronicum 71-28. Pioenrozen 100-180. Ranonkels 50-52. Del phinium 32-27 per bos. Am Anjers: Sim roze 13-18, Sim rood 14-21. Brenner 12-18 Fanfare 14-21, Harvest Moon 18-22. Lelie Umbalatum 14-19, Rozen 18-62 per stuk. RIJNSBURG. 2 Juni. Bloemenveiling Flora. Irissen: Verdl 115, Bach 85. Hol lands Glory 105. Yellow Queen 4U-60, White Excelsior 75-80. Duizendschoon 65- 105, Lupine 56-60, Goudsbloemen 90; La thyrus 86-95 per bos; Anjers: Sim Red 14.- tot 16.—. Sim roze 18.tot 15.—. Sim wit 12.—, Tangerine 18.— tot 17.—. Mc Arthur 24— tot 26.— per 100; Lelie Regale 8 tot 10.— Colvlllel Alba 8 tot 11 Re- nonkels geel 2 tot 2 20; Gladiolen: Pur- sen 19.— tot 21/—. Late Pioenen 22.— tot 26.—. Korenbloemen 180-240. Margrieten 420-620, Campanula 800- 10.00 alles per 100.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11