ALBANIË is de inzet van scherp geschil tussen Moskou en Peking Jaarlijks redt de Nijl de oogst in Egypte Kleine satelliet bevindt zich in een toestand van zware crisis Ds. E. Pijlman deed zijn intrede in Wassenaar—Zuid Laatste nieuws Centraal Orgaan verwacht in 1961 daling van exportaccres VRIJDAG 2 JUNI 1961 30500 30500 30500 Albanië, het kleinste lid van het rode blok, heeft te kampen met ernstige interne moeilijkheden. Volgens inlichtingen, verkregen van communistische delegaties, die in Genève de conferentie over Laos bijwonen, is Albanië thans de inzet geworden van een steeds scherper wordend geschil tussen Moskou en Peking. De doodvonnissen voor „verraderlijke" officieren en partijmensen, die gedurende het weekeinde door Radio-Tirana bekend zijn gemaakt, wijzen er op, dat het regime van Enver Hoxha en Mehmet Sjehoe, beiden overtuigde stalinisten, danig in moeilijkheden zit. betrekkingen met Frankrijk en Italië en zelfs de diplomatieke missies kun nen weinig rapporteren, omdat zij in hun bewegingen uiterst beperkt zijn. De schaarse berichten, die uit Tirana bin nenkomen, laten er echter geen twijfel over bestaan, dat het land zich in een toestand van crisis bevindt. Alle teke nen wijzen er op, dat Peking bezig» is om het in Albanië van Moskou te win nen, terwijl Rusland alles doet om zijn positie in dit voor Moskou politiek en strategisch belangrijke land te handha ven. Royale leningen propaganda-basis Rood-Cliina zoekt Zy, die ter dood veroordeeld en Intus sen terechtgesteld zijn, werden ervan beschuldigd meegedaan te hebben met een samenzwering „opgezet door Joego slavië, Griekenland en de Amerikaanse Zesde Vloot in de Middellandse Zee" om de regering-Hoxha ten val te brengen. Met deze bekendmaking heeft de AI- baanse regering voor het eerst het be staan van een interne oppositie toege geven. Volgens eerdere berichten uit Joe goslavische bron zijn er in Albanië reeds een tijdlang „zuiveringen" aan de gang geweest. Duizenden burgers, ver dacht van tegen de regering gerichte activiteiten en gevoelens, zouden ge vangen zijn gezet. Onder de terdoodveroordeelden bevin den zich vice-admiraal Terne Sejkoe, de in Rusland opgeleide commandant van de Albaanse marine, Tahir Demi, pre sident van de communistische bestuurs raad van het district Elbasan, en enige legerofficieren en party-ambtenaren. De Albanen zyn over hun interne aangelegenheden nog veel geheimzinni ger geweest dan de andere communis tische landen. Het land onderhoudt in de westeiyke landen alleen diplomatieke OEGSTCEEST Schoolhoofd viert jubileum Donderdag 8 juni zal het 25 jaar geleden zyn, dat de heer J. F. van Veen als hoofd van de hervormde school werd benoemd. Zaterdag 10 Juni zal het jubileum 's morgen door de leer lingen worden gevierd, 's Middags zal er in de school de gelegenheid bestaan voor ouders en oud-leerlingen de heer van Veen te feliciteren. WARMOND Vissen voor bejaarden Om de ouden van dagen een gezel lige dag te kunnen bezorgen heeft het bestuur van de hengelvereniging „De Leede" besloten ook dit jaar weer een hengelwedstryd te organiseren, waarvan de opbrengst bestemd zal zyn voor de reiskas van de bejaarden. Deze wed- stryd zal morgen om half drie gehou den worden. DUIVENSPORT P.V. „Warmond" hield een wedvlucht met oude duiven vanaf Corbeil (424 km). In concours 106 duiven. De dui ven werden gelost om 6 uur met een kalme noordwesten wind. De eerste prysduif bereikte zyn hok om 12.18.32 uur, de laatste om 12.37.32. De uitslagen luiden: C. v. d. Zwart 1, 6; Dr. J. Ven- ker 2, 5, 7; P. Vogelenzang 3; C. Korte- kaas 4; J. Smeets 8; J. Roest 9; J. de Weerd 10. De heer C. Th. de Vroomen is voor het diploma Vakbekwaamheid Kantoor boekhandel geslaagd, WASSENAAR Judo-xamens bij „Irene" By de onlangs gehouden judo-exa mens voor leden van de Chr. Sportver eniging „Irene" slaagden voor: 5e Kyu: (gele band): Madelien v. d. Bergh, Cors Blommers, Trineke Brou wer, Adri Brouwer, Jaap Buitink, Pe ter Burgers, Paul le Congé Klein, Kees Coenen, Tessa Croese, Annemieke Dyk- sterhuis, Rudi Dijksterhuis, Wendela Ge vers Deynoot, Theo v. d. Hoek, Dicky Houtkamp, Rinus Huyser, Rene Krikke, Jan Kwarreveld, George van Leusden, Lieke Ouwehand. Willeke Schade, Jan- nie de Vries, Lia Zwanenburg, Nanny Zwaneburg. Voor de 4e Kyu: (oranje band)slaag- den: Jan Willem Brons, Paul Boelen, Jan Willem Croese, Dirk Jan van Dyi, Jan Willen de Korver, Ury Nooteboom, Joanke Schade, Bert Schade, Rudy Schipper. Pieter Timmermans. Byzondere vermelding verdient, dat er ook een kandidate. Marieke van Straten, sl&agde voor de 3e Kuy, dat is de groene band. Marieke van Straten is de eerste groene bander in „Irene". Neger-organist speelt in de Dorpskerk De door zyn Europese tournees be kende Amerikaanse negerorganist Ken neth Goodman en drs. de Roest, de jeugdvicaris der hervormde gemeente zullen a.s. zondagavond een buitenge- MARKTBERICHTEN LEIDEN, 2 Juni. Kaasmarkt, Aan gevoerd 22 partijen Goudse kaas en 2 par tyen Leldse kaas. Noteringen: Goudse extra kwal. tot f2.43 le kwal. f 2.32-2.53 2e kwal. f 2.28-2.31; Leldse extra kwal. tot f 2.80. Handel traag. LEIDEN. 2 Juni. Veemarkt. Aange voerd: stieren 7, melkkoeien 60. vette koel en 400, vare koelen 22, vette kalveren 48, nuchtere kalveren 156, vette achapen 494, varkens (zeugen) 40. schrammen 228. big gen 649, gelten 17, zuig- en weldelamme- ren 961. Totaal 4632 stuks. Noteringen: melkkoeien 1825-1175 per stuk, vette koelen f 2.80-3.40 per kg, vare koelen f 575-950 per stuk, vette kalveren f 2.20-2.70 per kg. nuchtere kalveren f 1.30- 1.60 per kg, vette schapen f 110-130 per st. varkens (zeugen) 1375-500 per stuk. schrammen f 80-115 per stuk. biggen f62- 68-77 per stuk. zuiglammeren f 80-95, wel- delammeren f 70-86, Texelse lammeren f 72-89. Handel: melkkoeien kalm, vette koelen redelijk, vare koelen rustig, vette kalveren matig, nuchtere kalveren tamelijk goed. vette schapen stug, varkens (zeugen) goed en duur, schrammen en biggen idem, zuig lammeren stroef en stil. Toen de ideologische stryd tussen Moskou en Peking over de vraag, of de communistische wereld jegens het Westen een politiek moest voeren van vreedzaam samenleven, in december zyn hoogtepunt bereikte, schaarde Haxha zich achter Peking, dat de „harde" stali. nistische lyn verdedigde. Daarmee haal de hy zich de toorn van Chroesjtjow op de hals. Onlangs heeft Peking Albanië een lening overeenkomend met 126 mil joen dollar gegeven en daarmee zijn greep op het land versterkt Het was veelbetekenend, dat deze lening kort na een Russische lening kwam. Boven dien was zy veel groter en werd zy gesloten op voor Albanië veel gunstiger voorwaarden. Voor Rusland is Albanië's aanleunen tegen Peking van groot belang. Het kleine staatje geeft Rusland immers een vaste toegang tot de Middellandse Zee. De Russen nebben een onderzee bootbasis in de Albanese haven Valona en een op het eiland Sasseno. Politiek gezien, zou Albanië's afval ligheid tot voor Moskou onaangename gevolgen kunnen lelden in de andere satellietlanden. Indien Rood-China er werkelijk in zou slagen vaste voet in Albanië te verkrijgen, dan zou Peking daarmee een punt hebben, van waar uit het de Chinese variant van het in ternationale communisme zou kunnen propageren. Naar verluidt zou het al zover geko men zyn, dat Russische diplomaten in Tirana door Hoxha's geheime politie streng in het oog worden gehouden! Enige Russen zouden zelfs zyn gearres teerd op beschuldiging van spionage. Chroesjtsjow heeft onlangs een me morandum onder de diverse commu nistische partyen ln Europa doen rond gaan, waarin Albanië wordt bekrite- seerd. Peking zou daar onmiddeliyk op hebben gereageerd door van zyn kant ook een memorandum op te stellen, waarin Albanië wordt gesteund Veel belangstelling Ds. E. Pijlman, de nieuwbenoemde predikant van de Gereformeerde Kerk in Wassenaar-Zuid, heeft gisteravond zijn intrede in Wassenaar gedaan. In een plechtige dienst in de Dorpskerk werd de opvolger van ds. G. van Duinen bevestigd door ds. J. J. Oranje uit Den- Haag-West, en hield ds. Pyiman zyn intree-predikatie. Er was voor deze dienst veel belang stelling. Het gemeentebestuur werd ver tegenwoordigd door de wethouders mr. dr. J. Hazenberg, mevrouw mr. C. M. s' Jacob-des Bouvrie en dr. J. J. M. Veraart. Er waren predikanten van an dere kerkgenootschappen en ook pastoor H. M. van Spanje van de parochie van De Goede Herder was aanwezig. Ds. Van Duinen woonde de dienst by evenals de vader van ds. Pyiman, zyn broers en echtgenote en kinderen. Ds. Oranje las een gedeelte uit 2 Ti- motheus 2 en hield een korte predikatie naar aanleiding van de tekst uit Jesaja 40 9. De bevestiger hield de gemeente voor, dat ieder gemeentelid een evange list is, een boodschapper van God. De predikant komt tot de gemeente om boodschapper te zyn onder de bood schappers, knecht onder de knechten, dienaar onder de dienaren en kind onder de kinderen. Nadat het eerste vers van lied 97 gezongen was „Jezus is het Brood des Levens" had de bevestiging plaats. De gemeente zong enkele verzen van psalm 134. Daarna betrad ds. Pijlman de kan sel voor zyn intreepredikatie naar aan leiding van het woord uit Jesaja 40 11 „Hy zal als een herder zyn Ds. Pyiman zeide niet te zullen toegeven aan de verleiding, om in deze eerste predikatie een soort programma te gaan ontvouwen of plannen bekend te maken. De nieuwe predikant sprak over de Goe de Herder, die de kudde weidt, dat wil zeggen voedt met Zichzelf als het Brood des Levens, die de lammeren in zyn armen zal vergaderen en die de zogenden zachtkens zal leiden. Na de intreepredikatie zong de ge meente gezang 182. waarna ds. Pyiman de dienst met gebed en de zegen besloot. wone dienst leiden in de Dorpskerk. De heer Goodman, afkomstig uit Phi ladelphia, is reeds voor de vyfde maal in Europa, thans onder auspiciën van de Unicef. Behalve eigen composities hoopt hy werken van Bach en Handel uit te voe ren, de samenzang te begeleidden en tevens enkele negro-spirituals ten ge hore te brengen. De opbrengst van de te houden col lecte is bestemd voor het werk van de Unicef. Opening kleuterschool De nieuwe kleuterschool van de Mon tessorischool Wassenaar, die op het ter rein aan het Zanderypad is gebouwd, zal op zaterdag 10 juni a.s. des middags om 3 uur officieel in gebruik genomen worden. De opening zal geschiedendoor de wethouder van onderwys, mevrouw mr. C. M. s' Jacob-des Bouvrie. Het Nut organiseert een autotocht naar België Op zaterdag 17 juni a.s. organiseert het Nutsdepartement Wassenaar een excursie per reiswagen naar België. Er zal gereden worden via Strybeek langs Hoogstraten naar Lier en Mechelen waar de lunchpauze wordt gehouden. Verder wordt Leuven bezocht. Via Has selt rydt men naar het openluchtmu seum Bokryk. In Baarle Nassau wordt het diner gebruikt. Op zondag 4 Juni zullen voor de gereformeerde Kerk in Wassenaar-Dorp enkele nieuwe ambtsdragers worden ge kozen wegens het aftreden van de he ren van Ginkel, Rotteveel en Vellenga. Voor twee ouderlingen-vacatures zyn door de kerkeraad als kandidaten ge steld de heren P. J. v.d. Giessen, M. A. Los, J. Moser sr. en A. Westdyk. Voor de vacature van een diaken zyn als kandidaten voorgesteld de heren J. v.d. Wil en H. Wesseling. Avonddienst Zijllaankerk Met ingang van 4 juni a.s. zal de avonddienst in de Gereformeerde Kerk aan de Zyllaan niet om 5 uur, maar om 7 uur worden gehouden. Dit is een wijziging, die by wyze van proef ge durende de maanden juni, juli en augustus zal gelden. Er werden, zoals tevoren was afgespro ken. na de dienst geen toespraken ge houden. Wel was er voor een ieder ge legenheid met ds. en mevrouw Pyiman kennis te maken. PRINSES IRENE SPEELT MEE IN LUSTRUMSPEL (Van onze Utrechtse correspondent) In de drie uitvoeringen die eind juni en begin juli op het Domplein te Utrecht zullen worden gegeven van het spel Francois Villon, dat het Utrechtsch Studenten Corps opvoert ter gelegenheid van het 65-ste lustrum van de Ryksunlversiteit, zal ook Prinses Irene een rol vervullen. Naar de maskerade-commissie van het USC meedeelde, zal Prinses Irene de rol vervullen van Madame D'Orleons. De beide maniyke hoofdrolspelers zyn de 24-jarige in Utrecht theologie stude rende Nico M. A. ter Linden uit Den Haag als Francois Villon, de Franse dichterboef uit de middeleeuwen, en de 23-jarige baron J. C. van Tuyll van Se- rooskerken, eveneens uit Den Haag, die in Utrecht rechten studeert, als Hertog van Orleans. Kardinaal Wyszynski vergeeft zijn vijanden Kardinaal Wyszynski, de r.k.-primaat van Polen, heeft donderdag in het open baar „zyn vyanden, die de instructies van de Heilige Stoel schandelyk ver draaien en onze godsdienstige rechten durven te kortwieken", vergeven. De kardinaal zei: „ik vergeef hun uit de grond van myn hart" en vroeg de men sen voor hen te bidden. Wyszynski preekte op straat in War schau voor een altaar, dat by de kerk van de Heilige Anna was opgericht. Zyn preek vormde een onderdeel van een plechtigheid, in de loop waarvan Warschau, het aartsdiocees en het volk van Warschau aan de Heilig Maagd Maria werden toegewijd. Er waren meer dan 100.000 mensen op de been tydens de processie door de straten van de stad. Perzië begint niet landhervorming De premier van Perzië, All Amini. heeft tegenover een verslaggever van het Engelse persbureau Reuter meege deeld dat de landhervorming „over tien of twaalf dagen" zal beginnen. Regeringscommissies zullen naar ver schillende delen van het land reizen en beginnen met het verdelen van grond die staatsbezit is onder de boeren. Wellicht zal ook in het noorden een begin wor den gemaakt met de verdeling van par ticulier grondbezit. Vervolgens zal de regering behulp zaam zyn by de oprichting van land bouwcoöperaties en een regeling voor schadeloosstelling van de grondbezitters treffen. Premier Amini zei „niet te veel verzet" te verwachten. „Maar er zyn veel in triges". Zyn regering zal de actie tegen de corruptie krachtig voortzetten. Amini zei er stellig van overtuigd te zyn dat ln de toekomst nog arrestaties zullen worden verricht. Hy gaf toe dat Iran een economische crisis doormaakt, dat de betalingsbalans ongunstig is en de buitenlandse handel kan worden verbeterd. H kabinet zal de volgende week de laatste hand leg gen aan een plan ter vermindering en stabilisering van de overheidsuitga ven, dat het Internationale Monetaire Fonds zal worden voorgelegd. De Verenigde Staten hebben „gunstig gereageerd" op een verzoek voor een lening. Premier Amini wilde echter geen bedrag noemen. De toestand ls „een beetje gespannen", maar de regering ls niet bezorgd. „Wy zyn begonnen met diep ingrypende her vormingen en natuurlyk bestaat onder bepaalde groepen verzet, zy zweren sa men en verspreiden geruchten over een j staatsgreep in een poging om de rege ring te verlammen". Wij varzoakaa oom abotx- a— in Laidao, mb k—x da krant niet ontvangen, ▼óór 7 uur ruxx. (zaterdags tussen 4 en 6 uur) ito. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt roorzoTer de agent schappen telefonisch bereik baar zijn, elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan- toomummers voor Admin. of Red., want deze kunnen U niet helpen. Ongunstig effect revaluatiemaatregel (Van onze Haagse oorrespondent) „De uitwerking die de revaluatie van de gulden op de uitvoer zal hebben kan nooit gunstig zUn. De Nederlandse export is nu eenmaal door de revaluatie in een moeilijker positie gebracht, zodat de exporteurs ln vele gevallen of hun export volume zullen zien verminderen, of het vroegere export-volume slechts zullen kunnen handhaven als zy hun exportprijs verlagen. Het zal dan ook niet behoeven te verwonderen, dat het exportaccres, dat over het eerste kwartaal van dit Jaar nog 8<c bedroeg, over geheel 1961 enige procenten lager zal komen te liggen". 30500 30500 30500 Hengelwedstrijd Gisteravond hield de Bodegraafse Hengelsport Vereniging haar eerste vis wedstrijd in de Goudse Vaart op kar per. Niettegenstaande er 56 deelnemers waren werden er maar 27 bovenmaatse vissen gevangen. De wisselbeker voor de grootste vis, beschikbaar gesteld door de heer A. A. C. v. d. Oudenryn, kwam voor de tweede maal in het bezit van de heer H. Sterkenburg, met een karper van 63 cm. De verdere uitslagen waren: J. Helllngerwerf met een totale lengte van 187 cm., J. Sterkenburg met 167% cm., H. Sterkenburg met 117*= cm, H. Verhagen met 111 cm., P. Myderwyk met 59 cm., C. v. Duuren met 58 cm., T. v. d. Oudenryn met 51 cm. STADSNIEUWS ZILVEREN JUBILEUM C. A. DE JONG Hedenochtend vond bij Van Hoeken's Houthandel een hartelyke huldiging plaats van de heer C. A. de Jong. thans 25 Jaar bij deze houthandel als vertegen woordiger in dienst. De Jubilaris, wiens echtgenote en kin deren eveneens aanwezig waren, werd allereerst toegesproken door de direc teur, de heer P. J. van Hoeken van 's Gravenpolder, die zeer grote waarde ring had voor de yver en plichtsbetrach ting van de heer De Jong. Spreker schet- Dit zegt het centraal orgaan voor de economische betrekkingen met het bui tenland te Den Haag in haar verslag over het le kwartaal van 1961. Het Centraal Orgaan trekt hieruit de con clusie, dat de door het Centraal Plan bureau voor 1961 gemaakte raming van bet surplus op de lopende rekening van de betalingsbalans (f. 1.1 miljard) door de feitelijke ontwikkeling is achterhaald en dat dit surplus waarschyniyk aan- zieniyk lager zal komen te liggen. Hierin wordt het Centraal Orgaan ge sterkt door het tekort op de handels balans ln het eerste kwartaal van 1961 van niet minder dan f. 824 miljoen of wel f. 340 miljoen meer dan in de over eenkomstige periode van 1959. Deze styging zal moeiiyk zyn op te vangen door een vermeerdering van het dien stensaldo, temeer daar ln de volgende kwartalen voor de diensten-sector het ongunstige effect van de revaluatie maatregel zal gaan doorwerken. Het Centraal Orgaan vraagt zich af of het resultaat dat werd beoogd met de revaluatiemaatregel niet reeds eerder bereikt had kunnen worden door het toestaan van een wat grotere vrijheid aan het kapitaal-verkeer. Het orgaan betreurt ook de onzekerheid, die de re valuatie-maatregel in het internationale handels- en betalingsverkeer heeft ver oorzaakt. Zo noemt het Centraal Orgaan als een van de symptomen de ervaring ste de moeilijke positie van een vertegen woordiger. die zowel de belangen van de firma als die van de afnemers moet behartigen. De jubilaris, aldus spreker, is hier buitengewoon goed in geslaagd. Namens de directie stelde de heer Van Hoeken van 's Gravenpolder de heer De Jong een buitenlandse reis ln het voor uitzicht. Bovendien ontving de Jubilaris het vererend getuigschrift en de zilveren medaille van de Ned. Maatschappy voor Nyverheid en Handel. De heer H. Bakker bood vervolgens na mens het personeel een radio aan. ter- wyl de procuratiehouder, de heer J. Peerenboom, sprekende namens het ad ministratief personeel en de vertegen woordigers, hier nog een grasmaaima- chine aan toevoegde. De heer De Jong dankte met een kort woord voor deze huldiging en de aange boden geschenken. De Nyl, met een lengte van onge veer 6500 kilometer, ls een van de lang ste rivieren van de wereld. De rivier komt uit het Victoriameer en slingert zich dan door Oeganda, Soedan en Egyp te. Het is niet te verwonderen, dat een rivier van een dergelyke lengte byna alle soorten landschappen met uiteen lopend klimaat doorkruist. Tussen Mon- galle en Fasjoda gaat de rivier byna verloren in het moeras: ln het noorden van Soedan en in Egypte daarente gen stroomt de Nyl door de woestyn. Het jaarlyks terugkerende wonder in Egypte is, dat op het ogenblik, dat de oegst door de langdurige droogte dreigt verloren te gaan. de Nyi zeer grote hoeveelheden water naar Egypte brengt In de gebergten van Ethiopië is dan namelyk de regenperiode begonnen en het water wordt vla de Blauwe Nyl by Khartoem in de eigeniyke Nyi ge bracht. Zo wordt het mogeiyk de Egyp tische akkers te bevloeien. De periode duurt van juni tot oktober. Het doel van de bestaande en ontwor pen stuwdam is die overvloed van water uit te smeren over een veel langere periode ten einde een regelmatige be vloeiing mogelyk te maken en een veel grotere oppervlakte vruchtbaar te kun nen maken. Er zyn reeds verscheidene stuwdammen ln de Nyl (onder meer by Assoean), maar ten einde de cultuur grond te vergroten heeft men het plan ontworpen voor een geweldig grote stuw dam (5 km lang. 110 meter hoog en 1500 meter breed De capaciteit van het stuwmeer zal 130 miljard kubieke meter zijn en het Nyidal zal over een lengte van 500 kilometer overstroomd zijn. die al vele bedrijven in ons land heb ben opgedaan, dat hun buitenlandse handelspartners niet langer bereid zyn transacties af te sluiten in guldens. „Eens temeer moge dan ook gecon stateerd worden", zo besluit het Cen traal Orgaan, dat het bedrijfsleven ze kerheid ten aanzien van valuta-kpersen nodig heeft om internationaal zun za ken te kunnen doen." Uit aan het verslag toegevoegd cyfer- materiaal biykt. dat de invoer van het le kwartaal 1961 van f. 4 831 miljoen 15 boven de invoer van het vorig Jaar lag. De uitvoer steeg ten opzichte van het eerste kwartaal 1959 met 8 tot f. 4.007 miljoen. BEURSOVERZICHT Kleurloze markt Amsterdam, 2 juni. De laa/tste dag van deze beurs- week bracht een kleurloze markt. De handel bleef in alle hoeken tot een minimum beperkt. De Koersfluctuaties van enige betekenis kwamen over de ge hele beurs voor de hoofdfondsen niet voor. Mede ln verband met het nade rende weekeinde gaf men er de voor keur aan om met zakendoen te wach ten. Men wil eerst de resultaten van het overleg tussen president De Gaulle en president Kennedy dit weekeinde ln Parijs bestuderen. Daarnaast zyn er de politieke vraagstukken in de wereld die niet bepaald stimulerend werken om ln de markt te stappen. Een en ander werkt remmend voor een hausse-stem ming. Wall Street bekende ook gisteren weinig kleur door praktisch onveran derd te sluiten. De stemming op de Europese beurzen kon Amsterdam geen nieuw leven inblazen. Voor Philips be stond nog wel enige belangstelling van koperszijde. Veel hoger dan 1080 kwam de koers van de elektro-aandelen niet. Later op de middag werd 1078% ge daan, overeenkomend met de slotkoers van gisteren. Amerika en Zwitserland waren met. Unilever's aan de markt, waardoor dit fonds gedrukt in de markt lag op 847, min 7 punten Gedurende de verdere beursduur daalde de koers tot 843. Aku's, Kon. Olies en Hoogovens no teerden rond de vorige slotkoersen. Ver geleken met het slotniveau van de vo rige beursweek boekte Aku circa 2. Phi lips 12 en Hoogovens 6 punten koers winst. Unilevers verloren circa 10 pun ten. Kon. Olies daalden circa 3 gulden. Ds koersverliezen in de Scheepvaart- afdeling bleven tot een minimum be perkt. Ook ln deze sector was de handel minimaal. Cultures rond het vorige slot niveau evenals de Staatsfondsen. In de lokale afdelingen viel eveneens weinig te beleven. Vandaag werd een aanvang gemaakt met de clalmhandel in „Kempen en Begeer". WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 2 Juni Londen 10.02%—10.02Montreal 3.63U—3.631». Brussel 7.18H—7.18%. Stockholm 69.59— 69.64. Milaan 57.89%—57 94%. Oslo 50.12%—50.17*4, Lissabon 12.50%—12.52. New York 3.59%—3 59%, Parys 73.29%— 73 34%, Frankfort 90.47%—90.52%, Ztlrich 82.95%—83.00%, Kopenhagen 51.83—51.88, Wenen 13.79%—13.80V BEURS VAN AMSTERDAM VrUdag 2 juni ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 103 103% Ned. '59 4%103 103% Ned. '60-1 4% 103 103% Ned. '60 II 4% 103,V 103% Ned. '59 4*4 101% 101% Ned. '60 4*4 101% 101% Ned. '61 4*4 102 GL 102 G L Ned. '53 3% 99% 991» Ned. Grtb. obi. 3% 85 B 85 B Ned. '47 3% 95A 85% Ned. '51 3% 99 a 99% Ned.'53 I-II 3% 96% 97A Ned. '56 3% 96% 96% Ned. '48 3% 93% 93% Ned. bel. cert. 3% 92% Ned. '50 I-II 3% 93 92% Ned. '54 I-II 3% 93% 93% Ned. '55 I 3% 93 93*i 5e2- S-? 3* 94% Ned. "37 3 94 94% Ned. grtbk obi. '46-3 95 95 Ned. doll. ln. '47 3 91% 91% Ned. Inv. cert. 3 10OA 991» Ned. 62-64 3 9911GB 100A Indië "37 3 99)1 9941 Indië 27 A 3 96% 96% Ned. won. b.l. '57 6 110A 110% Ned. won.bJ. '58 4% 102 102A ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 115% 115% Ver. HVA-my133%QB 133% AK.U470% 470 Dell My cert159 159.80 Hoogovens cert1125 GB 1128 Philips gem. bez. ..1178%GB 1060% Unilever cert853% 843% Dordtse Petr585 587 Kon. Petr. (50 k f20) 125 30 125.30 Holl. Amer. lyn 168% 165% Java China Paket 184% KLM9050 90.50 Kon. Ned. Stoomb.206 206% Kon. Paket My172 Stoomvaart MIJ Ned. 198% 197 Nievelt Goudr. cert. 162% 161 v. Ommeren cert. 349% 348% Kon. Rott. Lloyd... 163 Ned. Scheepv. Unle 167% 166'i NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Qfm. leningen A'dam '47 (3%) 3 97% 97 Idem '48 (3%) 97 R'dam '52-1 (4%) 101% 101% id. Id. *37 I-II (3%) 97 97 Z.-HoUand '55 4% 101 Bankwezen Bank N. Gem. *58 5% 105% 105% id. N.WB. '52 (4%) 102% 102% BVO rspbr f.500 185 B 185 BVO rspbr. *52 146% 146% Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 92% 92% Premieleningen A'dam '53 3 A'dam '51 I 2% A'dam '56 I 2*% A'dam '56 II 2% A'dam '56 III 2% Eindhoven '54 2% Enschede '54 2% Den Haag '52 I 2% Idem II 2% R'dam '52 I 2% Idem n 2% Idem '57 2% Utrecht *52 2% Z.-Holl. 1957 2% Zuld-Holland '59 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstelllngen Vorige Slotkoers koers v. heden 106 106 90% 84% 84% 95% 95% 95 V» 95% B 85 85% 84% 95% 98% 98 96 B 95% 96 97 102 93% B 95% 98% 99% 104% 104% Holl. Bank Unle cert. Ned. Handelmy Rott Bank Twentsche Bank Albert Heyn Berkel's Patent Borsumy Calvé Delft cert. Kon. Pap. v. Gelder Kon. Ned. Grofsm. Holl. Constructie Ing. bur. v. Bouwny v. Internatio Int. Kunststoff. Ind. v. Kempen en Begeer Leldse Wolspinnery Mllller en Co. NB. Ned. Kabelfabr Philips pref Rott. Droogdok My. Sikkens Groep Ver. TouwfaDrieken Walvisvaart Wernink's Betonmy. Wilton Feyenoord Van wyk en Heringa Zaalberg Mijnbouw en petroleum Biliton 2de r645 L Kon. Petr. (f.20) 254.50 254 380 381 36% 34% 224 224% 332 329 375 372% 336 336 525 ren 670 681% 370 369 41% 41% 869 865 390 exd. 390 409 415 185 185 518 295 292 182 181 92 92 140 672% 674% 570 574% 688 688 300 301 585 578 885 890 400 390B e.d. 105% 105 B 209% 199 296 291% 140 140 151% 155 129.10 Ameiik. fondsen Canadian Pacific R. 26% Intern. Nickel77% Anaconda 63 Bethlehem Steel.... 46% Cities Service 55% General Motors Kennecott Republic Steel Shell Oil Union Paclflo 33 44% 88»» 65 41% Un. States Steel 88": 543 129.10 25 ff 76% 60% 47% 55% "H 90 65 41% S3A 88%

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9