DODENMARS doorgezet tegen Himmlers bevel in UITKOMST HARINGVISSERIJ GECOMBINEERDE SCHEPEN Een der allergrootste acteurs van deze tijd Weinigen overleefden lange dodentocht RONYFELT III memoriam Paul Huf Declamator van groot formaat Inspecteur Vlijmscherp: creatie Eichmann luistert glimlachend ndbm m banaan bijzijn naam Nederlandse vloot heeft hetere mechanische hulpmiddelen nodig W. J. ZIRKZEE Stammenkrijg in KIVOE ligtvoet Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 2 juni 1961 Derde blad no. 30369 De thans overleden Paul Huf was Amsterdammer in hart en nieren. Hij werd er op 3 februari 1891 geboren, doorliep er het gymnasium en vierde er ook zijn grootste triomfen. Huf was oorspronkelijk bestemd voor de handel, doch het toneel trok hem meer aan. In 1916 debuteerde hij als declamator, waarna een jaar later zijn debuut volgde als toneelspeler bij het „Calderon Toneel". Van 1918 tot 1924 was Huf verbonden aan de „Koninklijke Vereeni- ging Nederlandsch Toneel", resp. onder Verkade en Rooyaards. In 1924 ging hij over naar het „Vereenigd Toneel" (Verkade-Verbeek), terwijl hij van 1930—1931 verbonden was aan het Amsterdamsch Toneel" (Verkade-Van Dalsum). In het volgende seizoen bleef Paul Huf bij Eduard Verkade, die met zijn eigen gezelschap het Rika Hoppertheater bespeelde. Het seizoen daarop maakte Paul Huf tezamen met Cor Hermus, Frits van Dijk en Hans van Meerten deel uit van de leiding van dit gezelschap. Na een seizoen als leider van het „Groot Ne derlandsch Toneel" (19331934) trad hy als acteur-regisseur toe tot de „Am- sterdamsche Toneelvereeniging" onder leiding van Albert van Dalsum en A. Defresne. Daaraan bleef Huf vele ja ren verbonden totdat de instelling van de Kultuurkamer hem dit onmogelijk maakte. Paul Huf weigerde zich daarbij aan te sluiten. In de oorlogsjaren werkte hy nog in cidenteel als declamator, doch van 1945 tot 1953 maakte hy weer deel uit van het „Amsterdams Toneel Gezelschap" onder directie van Van Dalsum, Defres ne en Sternheim. Sinds 1953 was Paul Huf verbonden aan de „Nederlandsche Comedie" (Oster, de Meester en Bentz van den Berg). Talloze creaties Van zyn talloze creaties noemen wy Gysbreght en Bisschop Gozenwyn in Vondels „Gysbreght van Aemstel", Ko ning Claudius en Ponius in „Hamlet", Thesaus in „Mldzomernachtsdroom", Kalibaan in „Storm", Brack in „Hedda Gabler", Bisschop Cauchon in „St.- Joan", Overste Picquard in „Dreyfust", de titelrol in „De zonderlinge dr. Clit- terhouse", de officier van justitie in „Mary Dugan", Metternich in „1' Aig- lon", Diocletiaan in „Genisius", Mal- volio in „Driekoningenavond" en Mac duff in „Macbeth". Ook door zyn voordrachtsavonden en zyn solistisch optreden met vrywel alle Nederlandse symfonische orkesten en by officiële herdenkingen (Byron in 1924. Goethe in 1929 en Vondel in 1932) heeft Paul Huf grote naam verworven. In het Concertgebouw trad hy geregeld als solist op, om. in „Oedipus Rex" en „l'Histoire du soldat" van „Strawinsky, „Le martyre du St.-Sebastian" van De bussy, „Le roy David" van Honneger en „Peter and the wolf" van Prokofieff. j Onvergetelyk voor vele Amsterdammers is sinds 1946 zyn Jaarlyke optreden I geweest als Thomasvaer op Nieuwjaars dag in de Stadsschouwburg. Ook op het gebied van de fonetiek j heeft Paul Huf zijn sporen verdiend. Hy was de eerste die (14) grammofoon platen ten behoeve van nationaal esthe- tisch-cultureel en pedagogische doelein den in dienst stelde (1938 twee albums Nederlandse literatuur van middeleeuw se tot eigentydse gedichten). Op de vocaal-dramatische afdeling van het Amsterdams Conservatorium gaf Paul Huf van 1927 tot 1945 lessen in voordracht, toneelspel en regie. Als „Inspecteur Vlymscherp" heeft hy vele luisteraars aan zich verplicht, die via Russische vice-premier Chroenitsjow gestorven Michail Chroenitsjow, een van de Sowjetrussische vice-premiers, is op 60- jarige leeftijd gestorven, meldt Tass. Hij was lid van het centrale partycomité en van de opperste Sowjet. de radio met spanning het- speurders- werk van de inspecteur volgden. Trouw Amsterdammer Op 3 februari jl. ontving Paul Huf t.g.v. zyn 70ste verjaardag uit handen van burgemeester Van Hall de zilveren medaille van de stad Amsterdam. Hij kreeg deze onderscheiding tijdens een drukbezochte receptie in de Stads schouwburg. De medaille vermeldt het opschrift „Aan Paul Huf voor zijn to neelprestaties en trouw aan de stad en zijn schouwburg". Tijdens diezelfde bij eenkomst las de voorzitter van het hul digingscomité prof. dr. F. W. S. van Thienen namens de Amsterdamse wet houder voor Kunstzaken mr. A. de Roos, een felicitatiebrief voor. waarin Paul Huf dank werd gebracht voor hetgeen hij als toneelkunstenaar en Amsterdam mer voor de stad heeft gedaan. Ook de voorzitter van de Nederlandse Vereni ging van Toneelkunstenaars, de heer A. Defresne, en de acteur Albert van Dalsum spraken woorden van lof en dank bij dit jubileum en noemden Paul Huf „een van onze allergrootste acteurs van deze tyd". In verband met het overly den van Paul Huf is de eerste toneelspelersdag, welke vandaag in Nijmegen zou worden gehouden afgelast. Ruim 200 acteurs en actrices zouden deze bijeenkomst by- wonen. Getracht zal worden de dag op een andere datum doorgang te doen vinden. Straf voor stelen van etsen uit museum (Van onze correspondent) Wegens diefstal van twee etsen van Rembrandt uit het Teylers-museum te Haarlem op 8 december gepleegd, heeft de Haarlemse rechtbank gistermiddag een 32-jarige leerling-verpleger uit Haarlem veroordeeld tot een gevange nisstraf van 6 maanden met aftrek van voorarrest. Advertentie NOORDW1JK inzake moord op Mary Kriek Geen nieuwe aanwijzingen Volgens mededeling van de politie in Melbourne heeft een onderzoek naar de vraag of er wellicht verband heeft be staan tussen de moord in Engeland, in januari 1958, op het Nederlandse meisje Mary Kriek en de dubbele zelfmoord in Melbourne van de 43-jarige Roger St. Clair Fearon en zyn Nederlandse vrouw Fritia, slechts een tweetal kran teknipsels opgeleverd met berichten over het politie-onderzoek in de moord op Mary Kriek. Deze knipsels zyn ge vonden in de slaapkamer van Fearon. die destyds na de moord op het Ne derlandse meisje door de politie werd verhoord. Andere aanwyzingen over enig verband tussen beide zaken heeft de politie niet gevonden. Wat de dubbele zelfmoord van het echtpaar Fearon betreft, is de politie ervan overtuigd, dat Fearon zyn vrouw in haar slaap heeft doodgeschoten en vervolgens zichzelf van het leven be roofde met het geweer, dat hy daags tevoren had ""kocht. Zoals eerder gemeld, hadden Fearon en - - eerste vrouw -oen zy nog in Engeland woonden. Mary Kriek goed gekend. Na de moord op Mary zyn zy gescheiden. Later hertrouwde Fearon cnet Fritia, die van Nederlandse afkomst is. Met een ietwat vragend glimlachje om de lippen heeft Eichmann in zijn kogelvrije verdachtenbank in Jeruzalem gisteren geluisterd naar wat getuigen en documenten vertelden over de door hem in november 1944 georganiseerde „dodenmars" van joden uit Boedapest. Eichmann had al 450.000 Hongaarse joden naar de gaskamers gestuurd, toen hij bevel gaf, dat 50.000 joden van Boedapest naar Oostenrijk, een afstand van ruim 200 km., moesten lopen. Op dat moment verkeerde het Duitse leger in Hongarije al in alarmtoestand en dreigde de Russische opmars. De plaatsvervangend openbare aanklager Bach legde documenten over, waaruit blijkt, dat de route die de „dodenmars" had gevolgd, bezaaid was met lijken en dat zelfs de commandant van Auschwitz by het zien daarvan een gevoel van afschuw niet had kunnen verbergen. Op 17 november werd opdracht gegeven de mars, die op 10 november was begonnen, te staken, nadat Eichmann een eerder bevel van Himmler daartoe had genegeerd; 700 joden konden Boedapest weer bereiken. Dappere pogingen van Wallenberg Als eerste getuige werd gisteren ge hoord de in Hongarije geboren Arye Breslauer. die verklaringen aflegde over de „moedige en dappere" pogingen van Raoel Wallenberg, de byzondere verte genwoordiger in Boedapest van de Zweedse koning, die tot taak had het- redden van joden van deportatie naar de dodenkampen. Wallenberg had een groep Hongaarse joden georganiseerd voor wie hij vry- stelling van het dragen van de joodse ster had weten te krygen. Deze mensen gingen op zoek naar in nood verkeren de joden, aan wie zy dan Zweedse pas poorten uitreikten. Wallenberg bezocht de gevaarlykste gebieden. Hy was ver metel en moedig en wijdde zich van ganser harte aan de redding van joden, aldus getuige Breslauer. Volgens getuige werden enkele tiendui zenden joden gered door het Zwitserse consulaat, dat paspoorten begon uit te geven toen de orders voor de „doden mars" werden gegeven. De Duitsers ver scheurden de Zwitserse paspoorten, doch toen werden nieuwe verstrekt. Volgens de schatting van Breslauer hadden ongeveer 50.000 joden aan de dodenmars meegedaan. Hy had gehoord. Op het visserijcongres te Sche- veningen is gisteren gesproken over de haringvisserij. De heer J. G. de Wit ing., inspecteur der visserijen, hield een inleiding over aspecten van het gecombineerde vissersvaartuig, dat is een vaartuig waarmee zowel met de treil (sleep net) als met de vleet (drijfnet) kan worden gevist. Het onderwerp gaf vooral aanleiding tot een be schouwing over de toekomst van de haringdrijfnetvisserij. Hij merkte op, dat by de in de laat ste tien tot vyftien jaar gebouwde vis serijschepen met motorvermogen steeds is toegenomen. Op de nieuwe schepen is de mogelykheid voor vleetvisserij nog wel aanwezig, maar door de inrichting van het schip is het toch meer een .theoretische" mogelijkheid. De haringvleetvissery lijkt een af gelopen zaak te zyn. Spreker noemde daarvan verschillende oorzaken op. o.m. het verminderen van het aantal geoefen de boetsters en het dure onderhoud van de netten. Deze vorm van vissery heeft echter toch ook grote voordelen. Voor het be houd van de visstand in de Noordzee is zy beter dan de treilvisserij. Voor de niet meer leerplichtige jeugd is zy een prima visserij-opleiding. Zy ver schaft meer zekerheid omtrent redelij ke rusttyden voor de bemanningen. Het brandstofverbruik is minder. By het zoeken naar middelen tot behoud van de haringvleetvissery moet worden overwogen, dat deze vissery een seizoenbedryf is, iets dat uit een oog punt van continue-werkgelegenheid niet meer in deze tyd past. Een schip voor de haringvleetvisse ry moet ook het hele jaar door werk kunnen bieden aan de opvarenden en dat betekent dat men naar het gecom bineerde schip toe moet. tenzij men van januari tot mei buiten de Noord zee met de vleet zou kunnen vissen een werkwyze die op het ogenblik echter niet zo veel perspectieven biedt. De heer De Wit schonk vervolgens aandacht aan grootte, motorvermogen en inrichting van het „gecombineerde schip", en aan de mogelykheden van rationalisatie en mechanisatie ter be sparing van mankracht. Langere schepen Volgens gangbare Nederlandse opvat tingen is de maximale lengte voor een schip, waarmee de vleetvisserij wordt uitgeoefend, 35 a 37 meter. In Polen is men er echter ook in geslaagd deze visserij te beoefenen met schepen van vyftig meter lengte, waarop een aantal speciale voorzieningen zijn aangebracht. Zou men ook hier deze grotere sche pen kiezen, dan zou men met wissel bemanningen moeten gaan werken, een systeem dat in het buitenland ook al wordt toegepast. Wil men dat niet, dan is er voorshands geen andere moge lykheid dan het kleinere schip. Daar mee zoekt men voor de visserij buiten het haringdryfnetseizoen aansluiting by het type van de succesvolle grote kotter. De lengte over alles van zo'n schip zou volgens spreker 34 of 35 meter kun nen zyn. Het tegelijk meenemen van vleet en treil kan volgens de heer De Wit wel zekere voordelen bieden, maar de na delen zyn naar zijn mening toch groter. Het zou leiden tot een hinken op twee gedachten en tot mentale moeilijkhe den voor de bemanning by een slech te vangst met het ene soort net zou men zichzelf gaan verwijten het an dere niet te hebben gebruikt en ook zouden moeilykheden op het so ciale vlak te verwachten zyn. Als men de vleetvisserij nieuw pers pectief wil bieden zal men het daarom naar zyn mening moeten zoeken in de richting van een systeem waarby of de vleet, of de treil wordt mee genomen, en in een verbetering van de vleetvissery op zichzelf. Synthetische materialen hebben al een belangryke verbetering betekend voor de samenstelling van de vleet In de toekomst zal men zich moeten be zighouden met de vraag, hoe die vleet van synthetisch materiaal constructief vereenvoudigd kan worden. Verder is verbetering van de vleetvissery mogelyk door rationalisatie en mechanisatie van wat op het dek gebeurt tydens en na het vissen. De heer De Wit zei tenslotte dat het hem, als functionaris van het mi nisterie van Landbouw en Vissery, aan het hart. zou gaan als de vleetvissery moest worden afgeschreven. Wil men haar behouden, dan zal de research om de produktiviteit van deze visse- rytak te verbeteren met kracht en snel ter hand moeten worden genomen. Niet door ieder op eigen houtje maar voor gerneenschappelyke rekening. Voor behoud van de vleetvissery pleit te ook de heer N. Haasnoot, directeur van de NV vh firma N. Haasnoot te Katwyk aan Zee. De lieren P. A. de Boer, adjunct inspecteur der visseryen, en P. Ouwe hand. medewerker van het Nederlands Vissery Proefstation te Utrecht, deden mededelingen over de technische ont wikkelingen by de haringvangst. De heer De Boer vertelde byzonderheden over proeven, door het onderzoekings vaartuig „Willem Beukelsz" genomen met pelagische netten. De heer Ouwe hand sprak over de haringdryfnetvis- sery. Vastgeroest Hy meende dat Nederland, wat de mechanische hulpmiddelen betreft, ach ter is bij het buitenland. De Polen en de Russen, die visserytechnisch heus niet de meerderen zyn van onze vis sers, beschikken over betere hulpmid delen en zitten niet vastgeroest aan methodes en gebruiken, wat met een visserynatie als de onze wel het geval is. Wel zyn er hier velen, die de dryf- netvissery als ouderwets beschouwen. Dat is een van de oorzaken, waardoor de technische ontwikkeling in de dryf- netvissery wat betreft schepen, moto ren en accommodatie voor de bemanning is blijven steken en geen gelyke tred heeft gehouden met andere vissery me thoden. Ook de heer Ouwehand was geporteerd voor schepen die zowel voor de trailvissery op haring als voor de vleetvissery geschikt zyn, en bovendien nog voor de wintervissery op andere Vissoorten. Deze schepen zuilen dan meteen zyn aangepast aan de eisen die de tyd stelt wat betreft mecha nisatie, vissery techniek en accommo datie. De heer Ouwehand merkte daarby op dat de moeilykheden, die men heeft moeten overwinnen om de katoenen netten door nylon netten te vervangen, geen problemen hadden hoe ven te zyn als techniek, praktyk en research direct de koppen by elkaar hadden gestoken en de eigenschappen van dit nieuwe materiaal in verband hadden gebracht met de eisen die de vissery nu eenmaal aan een dryfnet letelU dat onderweg verscheidene duizenden van hen waren doodgeschoten door de leden van de Hongaarse fascistische be weging de „Pijlkruisers", die met de be waking waren belast. Honger, ziekte en de kogel De volgende getuige was mevrouw Aviva Fleischmann, vroeger kapster in Boedapest, die de „dodenmars" heeft meegemaakt. Op 10 november 1944 dre ven de „Pylkruisers" de joden op straat bijeen, zonder onderscheid te maken voor ouden van dagen en zieken. Toen mevrouw Fleischmann met haar lotge noten naar de verzamelplaats werd ge dreven, zag zy onderweg talryke lichamen van joden op de straten liggen. Nadat een Duitse commissie de arres tanten had geïnspecteerd, begon de „do denmars". Er werd gelopen van 's mor gens vroeg tot aan de avond, 's Avonds kregen de mensen vuil water: „soep". Ander voedsel kregen de mensen niet, behalve als iemand eens uit medelijden een stuk brood tussen de stoet gooide. Medicijnen waren er niet en de gelede ren werden gedund door dysenterie, ver moeidheid en neerschieten. Mensen, die niet verder konden, werden neergesla gen en bleven stervend op de wegen achter. Na acht dagen bereikte mevrouw Fleischmann met de andere overleven den de Oostenrijkse grens. De Duitse schildwachten wilden echter de grens- bomen niet ophalen. Getuige werd vervolgens in een kamp geinterneerd. met nog 1.600 andere vrou wen. Hiervan zyn er 1.200 aan tyfus gestorven. De voeding bestond uit wat soep per dag en om de drie dagen honderdvyftig gram brood. Zwangere vrouwen bevielen in de open lucht, onder het licht van de schynwerpers en in -ers. De b; het byzijn van SS-< baby's leef- Vervolgens werd een verklaring voor gelezen die de SS-kolonel Kurt Becher in 1947 voor de Amerikaanse autoritei ten in Neurenberg heeft afgelegd. Becher, die betrokken was by de ruil van een miljoen joden voor 10.000 vrachwagens. zei van Himmler toestem ming te hebben gekregen dat de „do denmars" van Boedapest naar Wenen werd gestaakt. „Eichmann wilde echter tegen de order van Himmler, die ik hem had getoond, ingaan. Ik vertelde Himmler dat het mij meermalen duide lijk was geworden dat Eichmann de uit voering van zyn bevel saboteerde. De mars die hy organiseerde was zuivere moord". Himmler gaf Becher opdracht, Eich mann naar zyn hoofdkwartier in Duits land te brengen, toen Eichmann zyn instructies bleef saboteren. „Her Himmler ontving Eichmann ge durende tien minuten in myn aanwezig heid en schreeuwde hem toe: „Wanneer u tot nu toe joden hebt vermoord en ik belast u nu voor joden te zorgen, zult u dan myn orders uitvoeren of niet?" Eichmann zei: „Jawohl Herr Reichsfuhrer", en ging kaarsrecht staan". Eichmann vermurwd Later had Becher alleen een gesprek met Himmler. „Ik knielde byna voor Himmler. In Godsnaam, lost u de kwesties met Eichmann op voordat hy uw hoofdkwartier verlaat de man doet alles tegen uw orders in. en zal nog andere dingen doen. In myn angst en woede zei ik tegen Himmler: ver leent u hem het ridderkruis eerste klas met de zwaarden". „Himmler zei: Daar kan geen sprake van zyn. Die man voert myn bevelen niet uit". Maar na overreding van Be cher besloot Himmler de onderscheiding toch toe te kennen. „Eichmann was vermurwd". Himmler was kennelyk bang Eich mann te veel te tarten omdat hy. of diens chef in het Reichssicherheits- heuptambt. Ernst Kaltenbrunner. Hitier er op attent zou kunnen maken dat Himmler in feite met de geallieerden wilde onderhandelen, aldus Bach. Kaltenbrunner heeft inderdaad in Neurenberg verklaard Hitier te hebben gewezen op Himmlers pogingen tot on derhandelen. met als gevolg dat Hitier zyn vertrouwen in Himmler verloor. De laatste oorlogsdagen gaf Hitier opdracht Himmler te fusilleren. Zoals bekend werd dit bevel niet uitgevoerd en Himm ler pleegde na zyn gevangenneming door Engelse troepen zelfmoord. Advertentie den niet langer dan een uur. Mevrouw Fleischmann werd tenslotte door de Russen bevrijd en wist te voet Boedapest weer te bereiken. „Een droeve zaak" Eichmann heeft gedurende het voor onderzoek verklaard „op principiële gronden" geen getuige te zyn geweest van de mars, die hy „een droeve zaak" noemde. in diverse kleuren voorradig. WONINGTEXTIEL VAN 'T HOFFSTRAAT 7 - TEL. 24610 LEIDEN. MIDZA Advertentie Oost en West oneens over naleving bestand in Laos Op de conferentie in Genève over Laos zyn Oost en West het ook gisteren niet eens kunnen worden over de vraag of het bestand in Laos al dan niet na geleefd wordt De Canadees Chester Ronning zei, dat de commissie van toe zicht op de naleving van het bestand de klachten over de bestandsschendin gen niet naar behoren heeft kunnen onderzoeken. Zoals bekend is Canada lid van de drle-landencommissie van toezicht. Maarschalk Tsjen-Ji, de minister van Buitenlandse Zaken van commu- nistisch-China, verklaarde dat het be stand doeltreffend is. Het Britse ministerie van Buitenland se Zaken bestudeert op het ogenblik nieuwe Russische voorstellen over de be voegdheden die aan de international" commissie voor Laos moeten worden toe gekend, zo is gisteren van diplomatiek" zyde in Londen meegedeeld. Het zo' hier gaan om voorstellen, die een tege moetkoming inhouden aan het Britse standpunt dat deze commissie meer be voegdheden moet hebben om de be standsschendingen in Laos te kunnen onderzoeken. In de Kongolese provincie Kivoe, en vooral in de hoofdstad Boekavoe, zyn leden van de stam der Bashi en andere stammen slaags geraakt met de Ba koe- soe. De Basji hebben om tussenkomst van de V.N. verzocht en met name ge vraagd een eind te maken aan de veld slagen die de strydende stammen leve ren. Adrien Omari is de premier van de provincie Kivoe. Hy is aangesteld door Kasjamoera, die ten tyde van Loemoem- ba's eerste kabinet minister van Voor lichting was. De Bakoe soe steunen Oma ri en zyn regering. Doch de stammen van de andere party, die bovendien het grootste deel van het grondgebied van Kivoe in bezit hebben, verzetten zich tegen Omari en de Bakoesoe. Bovendien hebben de Basji en hun bondgenoten de meerderheid in de provinciale bestuurs raad. Advertentie Ze doen nog wel 's een goede N ontdekking by de t.v. Zo hebben ze natuuriyk 1 LIGTVOET ook ontdekt. J Erkende Philips service tth fü.f noor fanqttjtU ;s IntnJ, GANGETJE 12

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5