CHROESJTSJOW ZAL BERLIJN ALS HOOLDSCHOTEL OPDIENEN Kennedy en De Gaulle prezen elkaar uitbundig WEERBERICHT Hele wijk zakt in cle grond weg: 17 doden f348 MORGEN TWEEMANS-TOP IN WENEN Amerikanen zijn onzekermaar zullen zeker eisen stellen Maar dat betekent nietdat de tegenstellingen verdwenen zijn Ramp in Parijse voorstad Prinses Margriet deed eindexamen Bendix erge Henegouwen PAUL HUF OVERLEDEN TRESLONG' - HILLEGOM (§uc/ ?)Cie uiVS< Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 2 JUNI 1961 No. 30369 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) De hoofdstad van de voormalige Oostenrijks-Hongaarse dubbel monarchie is klaar voor de ontmoeting tussen de leiders van Oost en West. Vanmiddag werd Nikita Chroesjtsjow per trein uit de Tsjechoslowaakse volksrepubliek verwacht. De kleine, ronde vertegenwoordiger van de wereldrevolutie zal zich na zijn ontvangst op het Weense Zuidoost-station door de Oostenrijkse president Adolf Scharf tezamen met zijn gastheer naar historische grond begeven, het paleis op de Ballhausplatz, eens het centrum van waaruit de Donau- monarchie wereldpolitiek maakte. President Kennedy komt morgen ochtend met een Boeing-straalvliegtuig op het vliegveld Schwechat aan. Nadat ook de leider van de nieuwe wereld zijn opwachting op de Ballhausplatz zal hebben gemaakt, begint morgen om 1 uur de eerste ronde van de tweemans-topconferentie in de residentie van de Amerikaanse ambassadeur. spijt, Washingtons onzekerheid. De Amerikanen, enerzijds niet tot toegeven geneigd, anderzijds bevreesd in Berlijn in een rattenval gelokt te worden, snuf felen voort aan een probleem waarop Londen, Bonn en Parijs met vragen antwoorden in de trant van: zal Chroesjtsjow zijn dreiging waar maken, en zo ja, wat dan nog? Valt er tijd te winnen? Zijn er Russische concessies in ruil te krijgen? Verdrag van Moskou O met Oost-Duitsland? Na zes uur confereren gaan Kennedy en Chroesjtsjow uit elkaar om twee uur later weer met de goed geconserveerde glorie van het oude Wenen in aanra king te komen op een receptie in het voormalige keizerlijke slot Schönbrunn, waar leden van de Wiener Philharmo- niker en de Weense Opera met muziek van Mozart opnieuw de tijd zullen op roepen, waarin Wenen niet, zoals nu, slechts gelegenheid bood voor congres sen en conferenties, maar daarop zelf ook de eerste viool speelde. Zondag ko men Kennedy en Chroesjtsjow voor de tweede en laatste ronde bjjeen in de Russische ambassade, gelegen in een straat die naar een van Europa's groot ste staatslieden is genoemd, de Metter- nichgasse. De agenda der beide leiders mag pun ten omvatten waarvan het oude Wenen nooit gehoord had stopzetting van proeven met atoomwapens, Laos, ontwa pening maar het hoofdprobleem blijft Berlijn, de Duitse kwestie, de eeuwige conflictstrook Midden-Europa. En de geest van Metternich zou zich na een korte stoomcursus wel in de discus sie daarover kunnen mengen! Berlijn mag op de agenda van presi dent Kennedy, die de hierboven genoem de drie punten omvat, niet voorkomen, de Russen hebben er geen twijfel over laten bestaan dat dit voor hen de hoofd schotel zal zijn. Moskou's standpunt is ongewijzigd ge bleven: de Westberlijnse enclave achter het ijzeren gordijn blijft hun een doorn in het oog, die doorn moet eruit gerukt worden door van West-Berlijn een vrije, gedemilitariseerde stad te maken. Als het Westen niet tot dit of een ander compromis bereid is, zal de Sowjet-Unie eens een afzonderlijk vredesverdrag met Oost-Duitsland sluiten en het vervol gens aan de Oostduitsers overlaten West-Berlijn, dat dan op het gebied van een souvereine Oostduitse staat zal lig gen, geleidelijk aan tot incorporatie in die staat te dwingen. Dat deze Russische dreiging herhaal de malen geuit, maar nog nimmer ten uitvoer is gebracht, behoeft niet te be tekenen, dat het nooit zal gebeuren. Als huidige streefdatum wordt genoemd de maand oktober, waarin de communisti sche partij van de Sowjet-Unie haar congres zal houden. Wat wil het Westen? Het werkelijke Westelijke standpunt inzake Berlijn is niemand bekend, het zijn er trouwens verscheidene. Tegen over Frans-Duitse vastbeslotenheid om in Berlijn geen centimeter toe te geven en volgens recente berichten uit Pa rijs zonodig een gewapend conflict te riskeren, zijn de Britten zeer wel tot een compromis bereid: een feitelijke er kenning van de Oostduitse republiek, het aanvaarden van Oostduitse in plaats van Russische controleposten op de toe voerwegen tot Berlijn en een Symboli sche vermindering van de Westelijke garnizoenen in West-Berlijn. Tussen het Frans-Duitse en het Britse standpunt doolt, alle verklaringen omtrent Weste lijke eensgezinde vastberadenheid ten VRIJ KOEL De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Bewolkt met plaatselijk enkele buien. Matige tot vrij krachtige wind tussen noordwest en noord. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 3 juni Zon op: 4.25 uur; onder: 20.52 uur. Maan op: -.- uur; onder: 9.08 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.02 en 18.31 uur. Laagwater te 1.47 en 14.11 uur. STRANDVERWACHTING VOOR MORGEN (Van onze weerkundige medewerker) Ook morgen koel maar droog strand weer. Enkele opklaringen. Middagtem- peraturen van 14 tot 16 graden C. Tem peratuur zeewater 13 graden. Afnemen de wind draaiende van noordelijke naar westelijke richting. Vooruitzichten: een westelijke stro ming houdt het langs het strand te koel. Dit blad bestaat alt 20 pagina's Men kan er vrijwel zeker van zijn dat Kennedy in ruil voor een nieuwe conferentie over Berlijn (in feite een voortzetting van de Geneefse conferentie van de ministers van Buitenlandse Za ken van 1959) van Chroesjtsjow zal vragen: a.) een akkoord over het stop zetten der kernproeven; b.) een akkoord over de Laotiaanse neutraliteit. De hui dige conferenties over die twee onder werpen zijn in Genève vrijwel vastge lopen, niet het minst door een verhar ding van het Russische standpunt, dat, ver uitgaande boven wat men als rede lijke verlangens zou kunnen beschou wen, de indruk wekt, dat Moskou een voudig geen akkoorden wénst. Slot pag. 2 Russen exploiteren iiikkelmijnen op Cuba Gisteren is in Havanna een Rus- sisch-Cubaanse overeenkomst ge tekend voor de exploitatie van nikkelmijnen in de provincie Oriente. Volgens de Cubaanse minister van Industrie, Guevara, zal Cuba dank zij de Russische hulp waarin de overeenkomst voorziet, de tweede nikkelprodu cent van de wereld worden. (Van onze Parijse correspondent) Zelden heeft men twee staatslieden die overigens beiden nogal zuinig met hun superlatieven plegen te zijn elkander in het publiek zoveel warme en uitbundige lof horen toezwaaien als Kennedy en De Gaulle tijdens het verblijf van eerstgenoemde in Parijs. President De Gaulle noemde zijn Amerikaanse gast een filosoof en een werkelijk staatsman en de Amerikaanse president verzekerde zijn gastheer, dat de gehele Westelijke wereld hem als de kapitein en als inspirerend voorbeeld bewondert en erkent. Betekenen die bijna pathetische woor den nu, dat de beide presidenten elkaar politiek in de armen zijn gevallen en dat het politieke klimaat tussen Amerika en Frankrijk nu nog slechts door rozegeur en maneschijn zou worden beheerst? Natuur lijk niet. Die innige vriendschapsbetuigingen dient men te zien in het licht van Kennedy's a.s. ontmoeting met Chroesjtsjow in Wenen! Kwestie-Berlijn is niet zo eenvoudig Een duidelijk bewijs, dat men dat vermijden van tweedracht met een kor reltje zout dient te nemen, kwam gis teren duidelijk tot uiting bij de kwestie- Berljjn. Na de eerste dag werd van Franse en Amerikaanse zijde bekend gemaakt, dat de beide presidenten bin nen het halve uur (waarvan dan de helft nog door vertalingen ging!) een volledig akkoord over Berlijn hadden bereikt. Gisteren werd die opwekkende mededeling herroepen of tenminste ge corrigeerd door de toevoeging, dat de twee staatshoofden het alleen waren eens geworden over de algemene be ginselen en over de absolute weigering van het Westen zich uit Berlijn te laten verdrjjven door politieke chantage van Russische kant. Doch de voorwaarden voor en de consequenties van die stand- President Kennedy heeft in Parijs een ontmoeting gehad met de Ne derlandse secretaris-generaal van de NAVO, mr. D. U. Stikker tij dens een bezoek aan het hoofd kwartier van de verdedigingsorga nisatie. vastigheid vertonen toch wel verschil len. Zo zou Kennedy op grond van mi litaire rapporten de overtuiging zijn toegedaan, dat Berlijn en, sterker nog. West-Duitsland, niet te verdedigen zijn zonder dat de Amerikanen van de Franse vliegvelden gebruik maken. Het verbod, dat De Gaulle in dit verband begin vorig jaar uitvaardigde, zou dus eerst herroepen moeten worden. De vraag is, of De Gaulle zich tot zulk een herroeping bereid heeft ver klaard. Er is niets, dat daarop wijst. In elk geval ligt het niet in zijn lijn, In de Parijse voorstad Clamart heeft zich een ernstige verzakking voorgedaan, waarbij zware schade aan gebouwen is ontstaan en vele slachtoffers zijn gevallen. Een beeld van de ravage op een der zwaarst getroffen punten. Actie „Wij Komen" In dank ontvangen van: Personeel LD f49.75; N.N. f 1.-; U. V. te K. f2.50; mevr. O. I—S. f 10.-; N.N. f2.50; L. G. S. f2.50; P. D. f5.-; mevr. R. H.v. T. f2.-; mevr. C H. S.K. f2.50; R. C. f2.42; C. v. d. V. te N. f5.-; W. J. v. d. H. f5.-; G. G. te O. f 10.-; M. J. M. te O. f 1.-; H. de W. fe V. f5.-; J. v. d. M. te V. f4.-; F. B. te L. f2.50; W. D. de F. f2.50; F. M. W. te O. f2.50; S. A. H.—T. f2.50; mevr. dra. A. S. te V. f 5.-; F. K. f5.-; D. J. van i K. f2.50; J. G. K. f2 50; B. P. te L f2.50; Zr. W. f2.50; Chè B. te f5.-; Firma C. C. f4.50; H. B. te L f2.50; J. H. de L. te Ht. H. f2.50. Totaal f 154.67. Totaal-generaal f 3646.69. Bijdragen worden nog gaarne inge wacht aan ons Bureau of per postwissel of giro (nr. 57055) onder vermelding: ,,Wg Komen". Koninginneharing uit Selieveningen Een delegatie uit Scheveningen heeft Koningin Juliana gistermid dag om halfdrie de traditionele Koninginneharing aangeboden. De haring was gevangen door de SCH 132 en te Scheveningen aangevoerd door de SCH 99. De delegatie stond onder leiding van de burgemeester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolfschoten. Verder maakten er deel van uit de schipper van de SCH 132, de heer J. de Jong, en de echtgenote van schipper W. de Jong van de SCH 99. die nog op zee is. Voorts de reders A. C. en A. van der Toorn, de hoofd controleur van de dienst haringcontrole, de heer W. J. van der Windt, en de controleurs A. Toet en G. Bagchus. Later in de middag werd op Het Loo een vaatje haring aangeboden aan Prinses Wilhelmina. Vanmorgen waren reeds zeventien doden geborgen <>n meer dan 55 gewonden naar ziekenhuizen ge bracht als gevolg van een aard- verzakking, waardoor gistermorgen (Van onze correspondent) Een overgelukkige Koningin Juliana sloot gistermiddag Prinses Margriet in haar armen, toen de Prinses als leerlinge van het Incrementum van het Baarns Lyceum, haar eindexamen gymna sium alfa had behaald. Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix, Irene en Marijke, die ook in de schooltuin op de examenuitslag hadden gewacht, waren niet min der verheugd over de prestatie van Prinses Margriet, die door haar ziek-zijn vorig jaar enige maanden achterstand bij haar studie opliep, maar deze achterstand wegwerkte. Haar vriendin Lotje Bentinck, de oudste dochter van de burgemees ter van Soest, slaagde eveneens. een hele wijk van de Parijse uoor- stad Clamart vernietigd werd. Het is vrijwel zeker, dat het aantal slachtoffers van deze catastrofe nog zal stijgen. Twee Franse ministers, van Opbouw en van Binnenlandse Zaken, en de pre fect van de Seine, kwamen enkele uren na de ramp zich al op de de hoogte stellen van de verwoestingen. Verwoes tingen in het stadje, dat als door een aardbeving geteisterd leek te zijn. Over een oppervlakte van ongeveer een vierkante kilometer zijn het slechts puinhopen, afgeknapte bomen en auto wrakken die het oog overal in de om trek ontwaart. Van vijftien huizen, waarin zeker honderd gezinnen woon den en van en steenfabriek stonden praktisch geen twee stenen meer op elkaar. Brandweer, politie en militairen hebben gisteren en vannacht onafgebroken in de puinhopen naar overlevenden ge zocht en vanmorgen duurde het red dingswerk nog voort. Door de regen van de afgelopen twee dagen is de betrekkeli'k dunne laag aarde op de harde kalkgrond gaan schuiven. Omstreeks kwart voor elf scheurden de straten in een gebied van ongeveer een vierkante kilometer. Waarschijnlijk is toen een gasleiding gescheurd, en het uitstromende gas is door een vonk van een gebroken elek trische kabel ontploft. Een kwartier later althans deed zich een hevige ont ploffing voor, waardoor huizen, een gebouw van drie verdiepingen en een aardewerkfabriek geheel werden ver nield. Sommige huizen vielen tot twin tig meter diep in door de verschui ving ontstane groeven. dat hij een dergelijk besluit zou nemen zonder een redelijke tegenprestatie van Amerikaanse zijde. En ook daarvan is nog niets bekend geworden. Zeker is, dat deze problemen onmogelijk diep gaand onderzocht kunnen worden zon der dat de beruchte Amerikaans-Franse tegenstelling over de NAVO weer op het tapijt komt. De kwesties van de militaire integra tie en van het directorium der drie grote Westelijke landen, het triumviraat in de NAVO, waartoe Frankrijk samen met Amerika en Engeland zou willen toetreden, zullen zonder twijfel aan de orde zijn geweest. Heeft zich daarbij enige toenadering afgetekend? Bekend is alleen dat president Kennedy, die gisteren in het NAVO-hoofdkwartier door de nieuwe secretaris-generaal, mr. Stikker, ontvangen werd, ten overstaan van de permanente raad wel met enige nadruk heeft verklaard, dat de zones, die thans door de organisatie worden bestreken, noodzakelijk zullen moeten worden uitgebreid. Zoals men weet, ha mert ook het Franse staatshoofd, gene raal De Gaulle, al jaren op datzelfde aambeeld. Dat Kennedy, in tegenstelling met zijn voorganger Eisenhower, nu ook be reid zou zijn Frankrijk tot Atlantische super-mogendheid te promoveren, is daarentegen nog uit geen enkel woord of symptoon gebleken. En evenmin lijkt de Franse hoop gerechtvaardigd, dat de Amerikanen Parijs nu plotseling in de club der erkende atoomlanden zouden willen toelaten. En om al die redenen doet men er dus toch wel verstandiger aan, de wederzijdse dithyramben van de beide presidenten over hun onverbre kelijke eensgezindheid niet al te na drukkelijk volgens de letter te nemen. Slot pag. 2 00 I. KOELKAST nu slechts of na le betaling, per maand f 15.70 In 18 maanden Uw eigendom. Dit biedt U natuurlijk DE KOELKASTENSPECIAALZAAK Aalmarkt 4 Tel. 32176 In de Boerhaave-kliniek te Am sterdam. waar hij op 23 mei voor het ondergaan van een maag operatie werd opgenomen, is vannacht op 70-jarige leeftijd overleden de bekende toneelspeler, regisseur en voordrachtkunstenaar Peter Henri (Paul) Huf. Het toneelminnende publiek kon de acteur tot kort voor zijn plotse linge ziekte nog vrij geregeld op de planken zien. Paul Huf. die op 3 februari j.l. ter gelegenheid van zijn 70ste verjaardag hartelijk werd gehuldigd en uit handen van burgemeester Van Hall de zilveren medaille van de stad Amsterdam ontving, maakte de laatste jaren deel uit van de „Nederlandse Comedie". (Men zie ook elders) (tel. 0 25205347) Rest, k la carte. Dag. Diner-Dansant. Onbeperkt kip-eten f 6.—. Quick-Lunch (5 min. - plate- service): o.a. gebakken paling f5.—. 's Maandags gesloten. Uit het Leidsch Dagblad van 3 Junij 1861: Dezer dagen had te Londen een zonderling proces 'plaats, ter zake eener eisc, van den predi ker Rogers wegens geleverde prêeken aan den Heer Havergal. Tot toelichting van den eisch werd door den prêekenleveran der medegedeeld, dat vele pre dikanten zoo dikwijls moeten prêeken, dat zij onmogelijk al tijd hun eigen werk kunnen le veren, waarom de preekenleve- ranciers de prêeken bij dertig tallen laten steendrukken, 't Is mogelijk, dat men op eén zondag in meer dan eéne kerk dezelfde preek hoort.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1