^Speciale aanbieding zomerschoenen Vraag niet hoe het mogelijk is, maar profiteer er van ÏEMCO N.Y. A. DE WIT Voor de tuin AMCO f.348 f.399 Chaotische toestand in autorijscholenhranclie Nog langer wachten met nemen van maatregelen is een misdaad Kerke!ijk Leven /£X £x (\X M I mm O wy voordelig in modeschoenen Galerie D'EENDT n.v. Gasfornuizen Stofzuigers M. BLITZ Kneglel's zoete Spaanse wijn SLAGROOMGEBAKJES AARDBEIEN Roombotergebakjes Roomboterkoekjes J. NAGTEGAAL EETHOEKEN TOONKAMERS DREEF VRIJDAG 2 JUNI 1961 De chaotische situatie in het autoryschoolbedrijf heeft onmetelijke vormen aangenomen. Het aantal autorijscholen in ons land nadert de 5000 en met ongeveer 6000 motorrijtuigen worden thans in ons land autorijlessen gegeven. Van de 6000-rij-instructeurs zijn er naar schatting 2000, die wegens gebrek aan vol doende kennis en het ontbreken van pedagogische en psychologische talenten, niet in staat zijn, de leerlingen het juiste onderricht te geven. Dit zei vanmorgen de heer W. I. Boereboom, voorzitter van de vakafdeling autorijscholen van de Federatie van Nederlandse Organisaties voor het Personen vervoer (F.N.O.P.). Ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van deze vakafdeling is vandaag in Utrecht een nationaal congres van autoryschoolhouders belegd. Voortdurende strijd De heer Boereboom verklaarde o.a., dat de groep van voor hun taak bere kenden rijschoolhouders een voortduren de strijd moet leveren met de in aantal niet te verwaarlozen groep van onbe kwame lieden. „Allerwege worden zeer lovenswaardige pogingen ondernomen om de verkeersveiligheid te bevorderen," zo zei hij. Hij meent echter, dat de vei ligheid op de Nederlandse wegen een nimmer te vervullen wens zal blijken te zijn, wanneer de onveiligheid niet by de oorsprong wordt beteugeld. Jaarlijks worden ongeveer 150.000 tot 175.000 nieuwe leerlingen tot het rij examen toegelaten. Vele tienduizenden vallen, volgens de heer Boereboom, in handen van instructeurs, die werkelijk niet in staat zyn anderen tot goede weg gebruikers op te leiden. „Als de instruc tie gebrekkig en ontoereikend is", zo voegde hij hieraan toe, „zal het aantal gevaarlijke rijders op onze wegen blij ven toenemen, en de verkeersveiligheid dagelijks worden vergroot." Ongezonde situatie De heer Boereboom noemde de eco nomische situatie in het autoryschool- bedrijf ongezond en uitermate wankel. De concurrentie van de vele honderden instructeurs die het vak als bijverdien ste beoefenen en daarom met lagere prijzen genoegen nemen, is, volgens hem, voor de bonafide ondernemer een ongelijke strijd. De bandeloosheid in deze tak van bedrijf is, naar zijn oor deel, van dien aard, dat de bonafide ondernemer uiterst kwetsbaar is. De heer Boereboom acht de ongelimiteerde vestiging van rijscholen een zeer ernsti ge zaak. Wanneer de overheid nog langer In gebreke blijft afdoende maatregelen te treffen tegen de ontoelaatbare situatie in het rijschoolbedrijf, ziet het er voor de verkeersveiligheid in de toekomst maar donker uit, zo verklaarde de heer Boereboom voorts. Het examen van de stichting Vamor zal, volgens hem, on getwijfeld sanerend werken. Sinds okto ber 1960 hebben al bijna 1000 onderne mers zich aan dit examen onderworpen, de helft is geslaagd. Het georganiseerde bedrijfsleven heeft zeer veel gedaan om de rij-opleiding op een hoger niveau te brengen, maar de heer Boereboom acht dit alles toch ontoereikend en onbevre digend. Hij zei, dat jaarlijks miljoenen guldens worden uitgegeven aan de rij opleiding, maar dat ieder jaar evenzeer honderdduizenden gulden worden ver spild aan de beslist onvoldoende oplei- ding. Steeds zwaardere eisen Met de toeneming van het gemotori seerde wegverkeer zullen de eisen die aan de weggebruikers worden gesteld steeds zwaarder worden. De heer Boere boom meent, dat de rij-opleiding zich moet aanpassen aan de steeds hogere eisen. Hij verwacht, dat dit over enkele jaren, te beginnen in 1963, een benau wend probleem zal worden. Van dat jaar af zal het aantal leerlingen namelijk zeer sterk toenemen tengevolge van de enorme geboorte-overschotten in 1945 en 1946 en de daarop volgende jaren. Het aantal 18-jarige leerlingen, zal in de ko mende jaren, volgens de heer Boere boom, onrustbarend stijgen. Dit bete kent een nog grotere drukte op de wegen en nog meer verkeersongevallen met do delijke afloop, veroorzaakt door hen, die op beslist ondeskundige wijze tot weg gebruiker zijn opgeleid, zo zei hij. Een gedegen rij-opleiding acht hij on ontbeerlijk, evenals eenvoudige techni sche autokennis. Hij suggereerde daar om, het ry-examen uit overwegingen van verkeersveiligheid ook uit te breiden tot eenvoudige autotechniek. De bonafide ondernemer is bereid en in staat, de rij-opleiding aan te passen aan het steeds meer eisen stellende ver keer, maar dan moet hem dat ook mo gelijk worden gemaakt. De heer Boere boom ziet hier ook een taak voor de overheid. Hij noemde het in dit ver band eenvoudig ondenkbaar, dat de overheid nog steeds in gebreke is geble ven, paal en perk te stellen aan de on gelimiteerde vestiging van onbekwame instructeurs-ondernemers. Hij meent, dat de huidige situatie voor de toekomst onaanvaardbaar is. Byna zou ik zeggen, aldus de heer Boereboom, dat het een misdaad is ten opzichte van iedere weggebruiker, om nog langer te aarzelen met het nemen van maatregelen die een gedegen rij-op leiding waarborgen. De vakorganisaties die hun activiteiten zoveel mogelijk co- ordineren in de commissie van overleg autorijscholen zijn, volgens hem, bereid, samen met de overheid en het Centraal Bureau voor de afgifte van rijvaardig heidsbewijzen maatregelen te treffen die aan de ongewenste toestand een einde kunnen maken. Bedrijfschap bakkersbedrijf Naar wij vei—men kan de instelling van een bedrijfschap voor het bakkers bedrijf worden tegemoetgezien. De S.E.R. heeft onlangs tot deze in stelling aan de regering geadviseerd. Ramp met DC-8 Weinig houvast voor commissie Reeds twee dagen wachten Nederland se en Portugese leden van de commis sies van onderzoek op het moment, dat de zee meer zal prijsgeven van het aan de kust verongelukte KLM-vliegtuig, dat dinsdagmorgen in alle vroegte uit het luchtruim verdween. Tot nog toe zijn nog geen bergings pogingen gedaan. Het is ook niet waar schijnlijk, dat deze nog zullen volgen. Het wrak moet ongeveer 12 km uit de kust op de bodem van de Atlantische Oceaan liggen. Waar precies zal wellicht te moeilijk vast te stellen blijken en waarschijnlijk zal de diepte te groot zijn om met succes een bergingspoging te wagen. Een fragat van de Portugese Marine heeft gekruist in het gebied, waar het vliegtuig vermoedelijk is terechtgekomen. Een duidelyke aanwijzing ontbreekt echter. Nadat volgens Reuter uit Lissabon de stoffelyke resten van een vrouw en een kind waren aangespoeld, heeft men gis teren wederom twee verminkte stoffelyke resten van niet te identificeren personen gevonden op het smalle strand bij Fonta da Telha, vlak ten noorden van de bad plaats Caparica. Voorts is ook een aantal kleine delen van het vliegtuig aangespoeld. Maar geen van de deeltjes was voldoende om de onderzoekers in de gelegenheid te stel len de Juiste oorzaak van het veronge lukken vast te stellen. Drie wachters lopen over het eenzame strand aar. de zuidkust. Zij hebben de opdracht gekregen om alles wat de zee aanspoelt te bergen en er bericht over uit te brengen aan de commissie. Negen kinderen bij Tunis verdronken Van een groen van veertien kinderen, die onder toezicht zwommen aan het strand van Bir el Bey, twintig kilometer van Tunis, zjn negen jongens verdron ken. De vyf andere kinderen zijn in een ziekenhuis opgenomen. Naar de vraag hoe dit drama mogelijk is geweest, wordt een onderzoek ingesteld. INDONESISCHE PLANNEN VOOR TELEXNET OP GUINEA Tjjdens een persconferentie heeft ma joor Soekarto, hoofdambtenaar van het Ministerie van Verkeer en Telexverbin dingen meegedeeld dat de „Indonesische regering van plan is haar eigen telex- net in te richten in het gebied van Westelijk Nieuw-Guinea, onverschillig of de Nederlanders daar blyven of niet". Het benodigde materiaal zou op het vasteland van Nieuw-Guinea worden geïnstalleerd zodra dit mogelijk was, on verschillig of de Nederlanders daar al dan niet nog zouden zijn. De Indone sische regering zou dan veel gemakke lijker op de hoogte kunnen blijven van de ontwikkeling van de toestand. Majoor Soekarto zei verder dat zijn ministerie reeds over de resultaten beschikte van een onderzoek naar de communicatie behoeften van Nieuw-Guinea en dat er plannen bestonden voor telegrafische verbindingen van Djakarta en Ambon met Hollandia. Men was reeds bezig met het reserveren van telefoontoestellen voor Westelyk Nieuw-Guinea, en wel 1000 voor Hollandia-stad, 600 voor Hol- landia-haven, 600 voor Sorong, 600 voor Manokwari en 200 voor Sentani. NED. HERV. KERK Maartensdijk te Huizen (N Bos te Sprang. Bedankt voor Biya B. "Van Blanken te Nieuwe Schans. GEREF. KERKEN Bedankt voor Dokkum en voor Veendam W. van der Zwaan, predikant bij de in richtingen van het Departement van Jus titie te Amersfoort. GEREF. KERKEN (VrUgem.). Aangenomen naar Bunschoten-Spaken burg (vac. J. Rijneveld) R. Timmermans te Hijken-Hooghalen. studentendemonstratie te eindhoven Tegen het kamergebrek (Van onze correspondent) Het Eindhovense zakeneiland aan het nieuwe stationsplein, dat voor enkele miljoenen guldens grotendeels is aange kocht door de N.V. Melchior uit Maas tricht ,oin er voor rekening van Belgi sche opdrachtgevers een warenhuis te bouwen, is gisteravond het toneel gewor den van een studentendemonstratie, waarbij politie en burgers welwillend toe keken. De studenten van de Technische Ho geschool Eindhoven hebben namelijk tegen het vallen van de avond het reeds weken op dit eiland leegstaande hotel Atlanta bezet, om te demonstreren tegen het kamergebrek, dat zich in het nieuwe studiejaar zal voordoen. Er hebben zich namelijk 450 nieuwe studenten aange meld, terwijl het normale aantal van 300 nauwelijks onderdak gebracht kan wor den. De bezetting van het verlaten hotel werd een Breugheliaans feest, de eerste Eindhovense studentengrap, die kenne lijk weerklank bij de bevolking vond. Dr. Fislier trad af als Aartsbisschop Om middernacht van woensdag op donderdag heeft dr. Geoffrey Fisher zijn ambt van aartsbisschop van Canterbury en primaat van de Anglicaanse Kerk neergelegd. Hij is zestien jaar lang gees telijk hoofd van de Engelse staatskerk geweest. Van nu af aan «al dr. Fisher alleen nog bekend zijn als „Lord Fisher", met het recht op een zetel in het Hogerhuis. Tot 27 juni is de zetel van Canterbury vacant. Op die datum zal dr. Fishers op volger, dr. Arthur Michael Rams«y van York, worden geïnstalleerd. Tot dah sul len de kerkelijke zaken geleid worden door een commissie van drie bisschop pen. De twee in het oog springende daden van dr. Fisher als aartsbisschop en pri maat, waren zijn omstreden bezoek aan Paus Johannes XXm en zijn rol in de romance van Prinses Margaret met ko lonel Peter Townsend. Predikantstraktementen in Evang. Luth. Kerk Tijdens de laatste zitting van de Evangelisch-Lutherse synode giste ren in Amsterdam gehouden, zijn voor stellen besproken van de kerkeraden van Utrecht, Bussum, Rotterdam en Dordrecht, die verbetering willen bren gen in de predikantssalarissen en -pen sioenen. De synode besloot om het hele vraagstuk van de predikantstraktemen ten ter bestudering toe te vertrouwen aan de commissie voor het beroepings- werk. Een voorstel van Dordrecht ter verbetering van de kindergeldregeling werd door de synode aanvaard. Mede gedeeld werd dat het rapport over het beroepingswerk „dat zeer revolutionaire ideeën naar voren brengt" verder zal Gisteren werd in Paleis Soestdijk de Koninginneharingaangeboden door schipper De Jong uit Scheve- ningen, die de eerste haring van deze prima kwaliteit in dit seizoen aanvoerde. worden uitgewerkt door de betreffende commissie. Voorts zal een commissie worden benoemd om de mogelijkheden voor vormingswerk in de Lutherse kerk nader te bestuderen. zoeken naar vrijheid en gerechtigheid Chr. vredesconferentie te Praag Van 1315 juni zal te Praag een christelijke vredesconferentie worden gehouden, georganiseerd door de Chris telijke Vredesraad. Voorheen werden deze conferenties gehouden door 26 ker ken achter het ijzeren gordijn. De gene rale synode der Ned. Herv. Kerk heeft ds. J. E. Uitman te Groningen aange wezen als waarnemer naar deze confe rentie. Uit Nederland zullen ook dr. A. Th. van Leeuwen, directeur van „Kerk en Wereld" te Driebergen en ds. H. Bremer te Amsterdam, namens de Doopsgezinde Sociëteit, de conferentie bijwonen. Onder de sprekers op de con ferentie is ook dr. Martin Niemöller. De preses van de generale synode der Ned. Herv. Kerk, ds. P. G van Hooff te Hilversum, heeft aan de confe rentie een schrijven gezonden, waarin hij uiting geeft aan de verbondenheid om mede de grote verantwoordelykheid te beseffen om alle krachten in bewe ging te zetten om de vrede tussen de volkeren te bevorderen. Als nieuwe men sen in Christus, aldus dit schrijven, moeten wty zoeken naar waarheid, ge rechtigheid en vrijheid voor deze wereld. Luchtig, geheel opengewerkt modelletje met „ademende" binnenzool. In wit leder. 75 Maten 20-30 v.a. Dit le de sandaal voor Uw Jongen! Luchtig en onver woestbaar, met Ingebouwd voetbed. Maten 27 -.35 v.a. •Weer zo'n echte van Haren sandaal, degelijk, sportlef en voortreffelijke pasvorm. Maten 31-47 v.a. Barrevoets-sandaal met ln- bouwd voetbed. Geen ver moeide voeten meer en zo aan-en-uit. Maten 36-47 Geraffineerd zomerschoentje met soepel verende zoo|. Zeer elegant! In wit met blauw Grappig sandaletje, gemaakt om urenlang onbezorgd te wandelen. In wit leder a Filialen in het gehele land, w.o. DEN HAAS, Venestraat 49, K. Poten 11 Weimarstraat 174, hoek Beeklaan; LEIDEN: Haarlemmerstraat 135 Schilderijen, aquarellen en beeldhouwwerken te koop gevraagd van mees ters uit Frankrijk, België, Duitsland en Nederland 20ste eeuw. Spuistraat 272, Amsterdam, Telefoon 65777—798176. MIXERS Elektr. KOFFIE MOLENS OUDE VEST 111, Telefoon 25328 Geniet méér van Uw vrije zaterdag draag een prettig weekeindshirt ruime sortering - diverse kleuren Voor de zomermaanden vindt U ln onze speciaalzaak een grote collectie BADBROIKEN SHORTS PULLOVERS WEEKEINDSHIRTS POLO-SHIRTS ZOMERSWEATERS Fa. Hartman v.h. Reekers SPECIAALZAAK HERENMODES HAARLEMMERSTRAAT 121 - LEIDEN alle gereedschappen Slang 42 en 29 cent per m. Grasscharen 3.34 Grasmachines 36.75 HAARLEMMERSTRAAT 163. MÊDTSL Gastvrouw. U heeft het goed bekeken: mag nooit ontbreken. Per literfles f2.50 Alléén: HAARLEMMERSTR. 213 COMPRESSOR KOELKASTEN met 5 jaar garantie, vanaf compressor koelkasten Z.Ur r A3 compleet met groentebak en 5 jaar garantie, inhoud 130 liter NIEUWE RIJN 30—32 TELEFOON 24244* met 30 cent 28 cent. 44 ct. per 100 gram UW ADRFS VOOR DE BETERE KWALITEIT Lindestraat 8, telefoon 23169 Lage RUndyk 113, telef. 20491 30 soorten van 140.— tot 850.—. BURGSTEEG 3-5-12 NIEUWSTRAAT I

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11