WERK ONDER UITGEWEKEN U.K. SUNIL WASDAG - SUNILDAG WASDAG - SUNILDAG „In liefdevolle ontmoeting begrip tonen voor de ander" rauw PROF. FORBES OPENDE TENTOONSTELLING OVER GESCHIEDENIS DER ELEKTRICITEIT 98 VAN NELLE's Afternoontheebuiltjes. SPECIALE KLEINVERPAKKING Wijnhandel BOOM Slijterij Kerkelijk L lm Opgericht 1 maart I860 Donderdag 1 juni 1961 Tweede blad no. 30368 Classis Leiden N.H. Kerk bijeen Moeilijkheden in gemengd huwelijk niet onderschatten De Classis Leiden van de Ned. Herv. Kerk kwam gisteren in het Zendingshuis te Oegstgeest bijeen en opnieuw is gebleken, dat de aandacht van de ambtsdragers wei sterk gevraagd wordt voor allerlei aspecten van het geestelijke en maatschap pelijke leven. Maakten zij in de morgenvergadering kennis met alle activiteiten van „Kerk en Wereld", in de middagvergadering werd men ingelicht over de benadering van uitgeweken rooms-katholieken. Na schriftlezing uit 1 Petrus 2 1—10 na zijn uittocht uit Egypte geen ge begon de praeses. ds. D. J. Vossers te Leiden zijn openingswoord met de vol gende persoonlijke ervaring. „Enige tijd gelden maakte ik een aangekondigd be zoek bij een echtpaar, waarvan de man hervormd en de vrouw rooms-katholiek was. Bij het binnengaan van de wo ning, bekeek de vrouw mij nauwkeurig en vroeg: „Bent U in burger?" Waarom zijn wij altijd in burger? Prof. Slote- maker de Bruine heeft eens gezegd, dat het kernverschil tussen de kerken der Reformatie en de Rooms-Katholieke kerk hierin ligt, dat wij geloven, dat de weg tot God door het middelaars schap van Jezüs Christus een regel rechte weg is, zodat we geen middelaars schap van een enig mens nodig hebben. Wij geloven in het algemeen priester schap der gelovigen. Later we eerlijk zeggen, aldus spreker, dat dit spreken over ons priesterschap bij de R.-K. ge lovigen geen overweldigende indruk maakt. Bedenken we echter, dat Israël MEST GEBRUIKIE wmi sumi.ucsofc Afscheid bij H.C.W. De recreatiezaal van de Hollandse Constructie Werkplaats vulde zich gis termiddag met een groot aantal perso neelsleden, dat afscheid kwam nemen van de heer Tuinhof de Moed, die sedert jaren bij het bedrijf werkzaam is ge weest als calculator, chef van het be- drijfskantoor en plaatsvervangend be drijfsleider. De heer Sieval, chef van de montageafdeling, opende de rij van sprekers. Hij schetste de heer Tuinhof als een beminnelijk mens en een vak bekwame kracht. Hij zei, dat gedurende de veertig dienstjaren, die de thans pen sioengerechtigde bij het bedrijf met toe wijding heeft gewerkt, nimmer een on vertogen woord van zijn zijde is ge hoord. Ten slotte ging de heer Sieval over tot het aanbieden van een fraaie sigarenaansteker. De heer Van der Linden sprak namens het personeel van de tekenkamer. Ook hij zeide de heer Tuinhof te beschouwen als een uitstekend vakman. Namens de tekenkamer bood hij eveneens fraaie ge schenken aan. De heer H. Laman, voorzitter van „De Stalen Band", schetste de jubilaris als iemand die „niet van schouderklopjes hield". De heer Oostdam voerde het woord namens de vereniging „Gelaste en Geklonken Vriendschap". Na veel waarderende woorden bood hij de jubi laris een fraai bloemstuk aan. Ir. Schreuders, procuratiehouder van de Nederlandsche Electrolasch Maatschappij zei, dat de N.E.M. in haar beginjaren veel steun had ondervonden van de heer Tuinhof. Tevens memoreerde ir. Schreu ders de prettige wijze, waarop hij met de jubilaris had mogen samenwerken. Nadat er ruimschoots gebruik was ge maakt van de gelegenheid om de schei dende heer Tuinhof de hand te drukken, begaf de jubilaris zich in gezelschap van de jubileumcommissie naar de di rectie. Ir. Bongaerts, directeur, huldigde de heer Tuinhof in een hartelijke speech. Herdenking geboortedag Floris Verster Vrijdag 9 juni zal het honderd jaar geleden zijn, dat de bekende kunstschil der Floris Verster in Leiden werd ge boren. Behalve dat ter gelegenheid van deze honderdste geboortedag in „De Lakenhal" momenteel een tentoonstel ling van zijn werken is ingericht, zal namens het gemeentebestuur op 9 juni, 's middags om 12 uur, op de begraaf plaats aan de Groenesteeg een krans worden gelegd bij het graf van Floris Verster. Deze plechtigheid draagt een intiem karakter. Zoekt U een GOUDEN RING voor een dame of heer, d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. Ook in brillant ringen. Ruime keuze in alle prijzen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Willem Abram, zn van W. A. v. d. Bo gaard en H. van Rossen; Wlllibrordus Jo hannes. zn van J. M. Hoogenboom en P. T. A van Haastrecht; Lisette, dr van C. Strik en J. H. Abspoel; Yvonne Elisabeth Maria, dr. van J. A. Markx en G. G. E. Voortman; Bernard, zn van B. F. H. Arps en E. de Wilde; Diana Maria, dr van J. M. Vurens en M. de Krulff; Isabella Maria, dr van H. A L. Vijverberg en E. Lammers; Johannes Christlanus Hubertus Maria, zn van C. J. van Meurs en P. A. van Velsen; Marina Patricia, dr van W. Veltman en M. van Dam; Jozephll. zn van J. van Kampen en W. F. Groenendijk; Albertus Petrus Casper Nlcolaas, zn van J. P. Peetera en P. M. Wohrmann. ordend volk was; zich herhaalde malen schuldig maakte aan afgoderij en al lerlei aanmerkingen liet horen tegen Gods bestuur. Nochtans noemde God dit volk „een koninkrijk van priesters en een heilig volk". Zo spreekt Petrus in het Nieuwe Testament ook de christe lijke gemeente aan. Hij noemt hen een koninklijk priesterdom, een uitverkoren geslacht, een heilig volk, een verkregen volk. Wij zullen ons bij deze benamin gen wel wat onwennig gevoelen maar dit alles zijn we niet op grond van iets van ons zelf; we zijn het alleen, om dat God ons zo noemt. Dat is „de vreem de vrijspraak". Daarbij geldt echter voor ons allen: „Wordt, wat je bent!" Laten we alle ondeugden, waardoor ook vaak ons kerkelijk leven wordt aange tast, als een kleinburgerlijk kleed af leggen, omdat het niet past bij ons priesterschap en laten we het kleed aan trekken, dat Jezus Christus voor ons verworven heeft, aldus ds. Vossers. Na dit openingswoord werd een bij zonder welkom toegeroepen tot ds. Veen van de Marthastichting in Alphen aan den Rijn. Woorden van afscheid werden gericht tot ds. De Ruiter uit Leiden, die weldra naar Beekbergen zal vertrekken. Tot assessor II werd benoemd: ds. G. Pettinga te Lisse; tot assessor III ds. G. F. Overgaauw te Woubrugge; tot afgevaardigde diaken naar de provin ciale kerkvergadering de heer C. Jon- gelaar te Leiden; tot promus-lid van de Commissie voor het opzicht ds. H. Bou- ter te Leiden. De kwestie prof. Smits Uit het verslag, dat ds. P. Kloek uit bracht over de samenkomsten van de Provinciale Kerkvergadering bleek nog eens duidelijk, dat de zaak prof. Smits nog veel tongen in de kerk in beweging brengt. Hoewel men algemeen overtuigd is, dat de Generale Synode alles doet, om art. 10 van de kerkorde over het we ren van alles, wat de belijdenis weer spreekt, te honoreren, Is men toch te leurgesteld over de gang van zaken. De Classicale vergadering was er dan ook zeker van, dat het laatste woord in deze kwestie nog niet gezegd is. Uit het schriftelijk verslag van de Classicale Zendingscommissie bleek, dat er geregeld briefwisseling gehouden wordt met de zendingspredikant ds. H. L. Beck van Fak-Fak; dat ds. A. M. Knottnerus te Oude- en Nieuwe Wete ring als voorzitter afgetreden is en dat in zijn plaats ds. D. Lekkerkerker te Valkenburg (Z.H.) zich bereid heeft verklaard zijn opvolger te worden; dat de commissie te weinig op de hoogte ge houden wordt van de gemeentelijke ac tiviteiten. T.a.v. de financiën merkte de commis sie op, dat er in de Classis Leiden schijnbaar enige teruggang zou te con stateren zijn Dit is echter niet juist, omdat de gemeente Leiden en Rijnsburg een deel van de inkomsten van 1960 pas in dit jaar hebben overgemaakt. In Oegstgeest kwam een bedrag van f 97.759 binnen, terwijl er voor de Ge reformeerde Zendingsbond f25.374 werd overgemaakt. Groot tekort aan kerkelijke werkers Het staflid van „Kerk en Wereld" de heer H. d'Olivat besprak de arbeid van dit instituut. Hij meende, dat de evan- gelisatiearbeid in de gemeenten bemoei lijkt werd door geestelijke moeheid en sleur. We mogen nooit vergeten, dat Ne derland een zendingsgebied is. De Kerk is geroepen het Evangelie gestalte te geven, zowel voor de enkeling als voor groepen. „Kerk en Wereld" zal daarbij de gemeenten moeten bijstaan; zal de genen, die beroepsmatig bij de verkon diging van het Evangelie betrokken zijn, moeten voeden en opvoeden, opdat men ook alles, wat er rondom ons gebeurt, kritsch zal leren bezien. De vierjarige opleiding op „Kerk en Wereld" heeft ten doel de mensen te trainen in her ker- kewerk. Hoe komt de kerk echter aan men sen, die geschikt zijn voor deze taak? Stapels vacatures zijn er in de kerk. Er zijn posten, die volkomen financieel gepland zijn, maar waar de werkers ontbreken. Voor de nieuwe cursus zijn er twintig aanmeldingen, terwijl er ze ker vijftig geplaatst zouden kunnen worden. Jeugdwerk. evangeliesatie, maatschappelijk werk, het godsdienst onderwijs op de scholen, de arbeid van de recreatie en het werk in de bedrij ven roept om jonge mensen en wij kunnen ze, aldus spreker, slechts zeer beperkt geven. Ook de leiding bij het evangelisatie werk in de gemeenten vraagt veel aan dacht. De meningen zijn zeer verdeeld als men de middelen opnoemt, die bij deze arbeid aangewend kunnen worden. Laat men de ogen goed openhouden voor de realiteit. Als men zegt, dat men niets te maken wil hebben met de televisie, dan sluit men bewust zijn ogen. want de televisie is er en nie mand kan haar meer uit onze huizen bannen. Daarom zal iedere gemeente in de zendingshouding moeten staan; de apostolaire visie zal levend moeten blij ven. Met kracht wekte de heer d'Olivat de kerkeraden op, de arbeid van „Kerk en Wereld" ook financieel te blijven steunen. Arbeid onder uitgeweken r.-k. In de middagvergadering besprak ds. H. B. Meyboom te Utrecht, lid van de Raad voor de Herderlijke Zorg, de ar beid van de commissie voor de bena dering van uitgeweken rooms-katholie ken. Spreker deelde mede, dat deze com missie voor de helft uit gewezen rooms- katholieken en voor de andere helft uit protestanten bestaat en dat men tel kens bemerkt, dat rooms-katholieken en protestanten veel woorden gemeen schappelijk hebben, doch dat de bete kenis van deze woorden voor beide groe pen totaal verschillend is. Volgens spreker houdt de commissie zich vaak bezig met het gemengde hu welijk. In het dekenaat Leiden is 17 tot 20 van de gesloten huwelijken gemengd. Een vijfde deel daarvan vraagt dispensatie. In het dekenaat Noordwijk is 3 gemengd, terwijl bijna de helft daarvan dispensatie heeft ge vraagd. Als de commissie nu ervaren heeft, dat juist in deze gemengde hu welijken de moeilijkheden voor het grij pen liggen, dan ligt hier een taak. Het moet de mensen duidelijk gemaakt wor den, dat de Ned. Hervormde Kerk ook over het huwelijk nadenkt. De Rooms-Katholieke Kerk zegt, dat wij ons niet met deze mensen mogen inlaten. Veel Protestanten, dat we in deze tijd van toenadering steeds weer moeten wijzen in de richting van de eigen kerk. Het is echter sprekers over tuiging, dat. naast de lauwheid van deze personen, de R.K.Kerk ook aanlei ding geeft tot vervreemding. In de structuur van de R.K. Kerk zijn pun ten aan te wijzen, die de oorzaak zijn van vervreemding, bijv. de biecht en de verhouding van priester tot leek. Als we deze punten signaleren, aldus spre ker. is het beslist niet de bedoeling van de kerk, dat de kwesties vijandig ge steld worden. Er zal alleen de bewogen heid van de kerk uit moeten blijken. Spreker zegt, dat we de moeilijkheden in een gemengd huwelijk nooit moeten onderschatten. Als bij de geboorte van het eerste kind de doop aan de orde komt, dan komen de vragen van de sacramentsleer naar boven. Men gaat „Uit de kinderjaren van de elektriciteit" In de filmzaal van het Rijksmuseum voor Volkenkunde heeft gistermiddag prof. dr. ir. R. J. Forbes de expositie „Uit de kinderjaren van de elektriciteit" geopend. De tentoonstelling, waarover wy gisteren reeds uitvoerig schreven, behandelt de geschiedenis van de elektriciteit van het jaar 1600 tot ca. 1831. Alvorens prof. Forbes tot de opening overging hield de directrice van het Rijksmuseum voor de Geschiedenis der Natuurwetenschappen, mej. dr. M. Roo seboom, een inleiding, gevolgd door drs. P. van der Star, conservator aan het zelfde museum. Mej. dr. Rooseboom dankte in haar toespraak de velen, die aan de totstandkoming hun medewer king hadden verleend. Z\j memoreerde de moeilijkheden, die men, dikwijls ge heel onvoorzien, had moeten overwin nen. „Zeven jaar geleden hebben wij de laatste tentoonstelling gehad", aldus dr. Rooseboom. „Thans hebben wij twee za len van het Museum voor de Geschie denis der Natuurwetenschappen moeten leegruimen om plaats te maken voor de tentoonstelling". Dat de voorbereiding voor deze expo sitie veel tijd en werk hebben gekost bleek uit het feit, dat een tweetal in strumentmakers precies een jaar bezig is geweest met de restauratie van een aantal oude apparaten. De Leidse Fles Hierna gaf mej. dr. Rooseboom het woord aan de conservator van het mu seum, drs. Van der Star. Deze gaf een overzicht van de geschiedenis der elek triciteit en van wat van deze geschie denis op de tentoonstelling viel te be zichtigen. Hy zei, dat de historie van de elektriciteit te verdelen is in vier hoofdperioden. In den beginne, dat was omstreeks de jaren 1600, experimen teerde men maar wat met wrijving van oppervlakken en de als gevolg daarvan ontstane elektrische stroom. In 1746 maakte men met de ont dekking van de Leidse Fles een grote sprong vooruit. Toen was het moge lijk geworden om elektriciteit als het ware „op te potten"te verzamelen, zoals wij heden ten dage in een accu of batterij kunnen doen. Sedertdien heeft de elektriciteit een stormach tige ontwikkeling doorgemaakt. De heer Van der Star zei, dat hij zich had bepaald tot het weergeven der ont wikkelingsgeschiedenis en dat men de toepassingen der elektrische stroom niet had uitgebeeld. Voorts zei hij, dat hij het „niet had kunnen laten" eveneens een elektrische wagen te exposeren, die door twee Groningers omstreeks 1835 wat ontwikkeld. Hij zei, zich ervan be wust te zijn, dat deze wagen net buiten het bestek van de tentoonstelling viel. (deze gaat tot het jaar 1831), doch dat hij deze eerste elektrische wagen van een dusdanig belang achtte, dat hij hem toch had laten exposeren. Eerste stap Prof. dr. ir. Forbes maakte zijn ope ningstoespraak kort. Hij zei, dat hij over de !nhoud van de expositie weinig meer kon vertellen omdat drs. Van der Star hem daarin voor was geweest. Hij gaf uitdrukking aan zijn vreugde, dat men, ondanks het gebrek aan ruimte, tot de organisatie van de tentoonstelling was overgegaan. Hij memoreerde het feit, dat de oorlog grote verliezen heeft toegebracht aan de beschikbare tentoonstellingsruimte en dat het tüd wordt, dat men de histo rische voorwerpen, in welker ontwikke ling onze Nederlandse voorzaten zulk een groot aandeel hebben gehad, wat ruimer kon exposeren. „Deze tentoon stelling", aldus prof. Forbes, „is een eer ste stap in die richting'. Nadat hij in dit verband de grote mogelijkheden in het buitenland had ge memoreerd. verklaarde prof. Forb.s de tentoonstelling voor geopend. Het gezel schap maakte hierna een rondgang over de expositieruimte. overal aan twijfelen en in deze om standigheden is het niet in de eerste plaats een predikant, die raad kan schaffen; neen het gemeentelid zal Iede re gelegenheid kunnen aangrijpen om de moeilijkheden te bespreken en mis schien is dan het gesprek op het kan toor, of het praatje over de heining by het ophangen van de was nog wel het meest vruentbaar. Geen „zieltjeswinnerij" Het is echter nog beter dit gesprek al te beginnen btf de gemengde verkering en dan zal het er niet om te doen zijn om een zekere aanbieding te laten horen in de trant van: „Kom over bij ons!"; er zal gesproken moeten worden. Het appèl van het Evangelie zal moeten worden gehoord; niet direct in de richting van de kerk, maar in de liefdevolle ontmoeting, waarin we be grip tonen voor de grote moeilijkheden van de ander. Daarbij is het dringend gewenst, dat men als gemeentelid ook zal durven te staan voor zijn geloof. Vandaar dat spreker de vorming van kleine gesprekskringen wilde aanbeve len. Men zou daarin door middel van een cursus enigszins georiënteerd kun nen raken in de problemen, waarvoor de gewezen rooms-katholiek kan wor den geplaatst. Uit de hierna volgende discussie bleek duidelijk, dat het de commissie niet te doen is om enige „zieltjeswinnerij"; het is een van de problemen, waarvoor de Hervormde Kerk in deze tijd geplaatst wordt en die zij niet mag ontwijken. Op de inhoud komt 7 aan! Met één theebuiltje zet u een flinke pot heer lijke krachtige thee voor heel de familie! doos van 20 stuks Vele liefhebbers van orgelmuziek zijn het vong jaar verstoken gebleven van de „Avondmuziek" in de Pieterskerk, die hier op geregelde tijden in de zomer werd gegeven. Velen voelden dit als een groot gemis. Deze zomer komt daar verandering in en zullen organisten van naam zich weer op dit prachtige orgel laten horen. Ditmaal zal, onder auspi ciën van de kerkvoogdij der Leidse Hervormde Gemeente, die zich daarover heeft laten voorlichten door enkele terzake kundige gemeenteleden, weer een aantal zomeravondconcerten worden gegeven. Maandag a.s. om acht uur opent de organist van de Pieterskerk, de heer Adriaan Blankenstein, deze con certserie. De volgende orgelconcerten worden gegeven op 19 juni «Nico Verrips te Meppel», 3 en 17 juli Adriaan Blan kenstein, 31 juli (Klaas Bolt te Haar lem), 14 augustus (Bé Hollander te Wageningen», 28 augustus (Albert de Klerk te Haarlem) en 11 september (Adriaan Engels te Den Haag). De con certenreeks wordt op 25 september besloten met een leerlingenconcert, waaraan medewerken J. Brons, J. de Groot en W. Viertelhauzen. In tegenstel ling met de „Avondmuziek", toen slechts een collecte werd gehouden, zijn deze concerten tegen betaling toegankelijk. Lezers schrijven Aanvaring in de Zijl Naar aanleiding van het ongeval in de Zijl op 24 mei jl„ waarbij een stu dent het leven verloor, wil ik het vol gende naar voren brengen. Zijn betref fende instanties er van op de hoogte, dat het vele malen gebeurt, dat derge lijke motorschepen (wat ook hier het geval was) niet voldoende bemand zijn? Doorgaans vaart op deze schepen één man wat totaal onvoldoende is. Het re glement schrijft dit ook niet voor. Wan neer deze schipper wat ik gaarne ge loof zijn best heeft gedaan om de drenkeling te redden, ben ik er van over tuigd d-at wanneer er twee mensen aan boord waren geweest, dit ongeval beter was afgelopen. Evenals een chauffeur slechts een be paalde tijd mag rijden, wordt het bij schippers opgevangen doordat ze met twee man aan boord moeten zijn, die elkaar aflossen. Het wordt de hoogste tijd, dat de instanties, die met het toe zicht op de scheepvaart belast zijn, op dit veel voorkomende euvel inderdaad toezien. Met dank voor de plaatsing. H. HARLAND. Groenoordstraat 4. Leiden. Redder kon niet zwemmen Een staaltje ware mannenmoed heeft de 29-jarige David Zirkzee. woonachtig aan de De la Reystraat geleverd, toen hij het vierjarig knaapje J. A. J. J. Molenaar uit de Nieuwe Rijn haalde. Het knaapje was gistermiddag om twee minuten over zes te water geraakt. David Zirkzee aarzelde geen moment. Gekleed sprong hU te water, hoewel hy „geen slag" kon zwemmen. Hij wist het kind te grepen en weldra trokken be hulpzame handen het drijfnatte tweetal op de wal. EXAMEN KRAAMVERPLEGING. Bij de dezer dagen in het Diacones- senhuis gehouden examens, slaagde voor de aantekening kraam verpleging de vol gende zusters: H. K. A rends. W. Bak ker. J. v. d. Berg, M. J. C. Blind. J. Blom, P Dijkstra. D C Glasbergen. A. Huising, T. Klaver, A. Mooy. H. H. v. Reenen. H. v. 't Riet, M. J. Sira, H. J. Wae^mk en A, Zuidema. Adverteqtle Bij de opening van het visseizoen van alle artikelen. KRAAIERSTR. 1 (bij de brug) tel. 20229 V.V.V.- LEIDEN VELE ACTIVITEITEN NADELIG SALDO De V.V.V.-Leiden, die thans zestig jaar bestaat, hield gistermiddag in „Het Gulden Vlies" haar jaarvergadering. Na een inleidend woord van de voorzitter, de heer J. A. Harteloh. waarin het nieuwe ere-lid, de heer C. J. van Spall, in het bijzonder werd verwelkomd, gaf de secretaris, mr. H. A. C. Brander horst, een uitvoerig overzicht van de zo zeer geslaagde viering van het Twaalfde lustrum. Akkoord kon men gaan met het door de directeur, de heer G. van Weelden, samengestelde jaar verslag. waarin de vele activiteiten van de vereniging werden gememoreerd en waaruit bleek, dat Leiden bij vele vreemdelingen in trek is. Uit het finan cieel overzicht van de penningmeester, de heer G _A. F Everstijn, viel op te maken, dat er bij een totaal aan uit gaven over 1960 een nadelig saldo is van f392.hetgeen is toe te schrijven aan de activiteiten, welke de vereniging ontwikkelt. Bij het opstellen van de begroting voor het jaar 1962. met een totaal aan uitgaven van f24.000. is wederom rekening gehouden met een verwacht tekort, nu van f 1782.Van bestuurszijde werd opgemerkt, dat men bij de gemeente pogingen in het werk zal stellen om dit tekort weg te werken door het ontvangen van een hogere subsidie. Zowel de directeur, als de penning meester, wiens verslag de instemming van kascommissie en vergadering ver kreeg. werden bedankt voor de vele werkzaamheden in het belang van de vereniging verricht. Tot leden van de kascommissie wer den benoemd de heren J. Visser, J. C J Lambermont en J. A. A. van der Horst. Leidenaar kreeg een an to cadeau „Ik kan het niet geloven, ik kan het toch niet geloven." Dit zei een voort durende lachende heer W. J. P. Vincken niet eenmaal, maar wel tien keer, toen gisteravond kort na zevenen voor zjjn woning, Oude Singel 118, met veel ceremonieel een personenauto werd af geleverd de prijs uit de Aktie ID-19 van de Citroenfabrieken. Tot op het laatste moment is de heer Vincken onkundig gebleven van het feit, dat hij deze prijs had gewonnen. Wel had de fabriek enkele dagen tevoren zijn vrouw ingelicht, maar deze zweeg, althans tegenover haar man, misschien niet tegenover een paar buren. Want voor zeven uur dromden de mensen reeds samen voor het huis aan de Oude Singel. Maar zelfs toen een grote, met bloemen versierde vracht wagen. waarop de prijs-auto stond, voor de deur stopte, had de heer Vincken nog niets door. Hij zat rustig in de achterkamer naar de televisie te kijken die een voetbalwedstrijd uitzond. De verrassing was dus wel compleet en de blijdschap in het gezin van de heer Vincken begrijpelijk groot. KANTONGERECHT In het verslag, dat wij dinsdag gaven van de behandeling van de zaak tegen een 37-jarige reiziger uit Noordwijk voor het Leidse Kantongerecht, schreven wjj „dat verdachte de schade (f.374.van de aanrijding volledig had vergoed". Dit blijkt echter nog niet het geval te zijn. Wel heeft gedupeerde een schriftelijk bewijs in handen, dat de schade voor rekening van verdachte kan worden her steld, doch de betaling bleef tot nu toe achterwege. EINDEXAMEN CHR. KWEEKSCHOOL Voor het eindexamen van d«e Chr. Kweekschool te Leiden zijn geslaagd de dames C. H. M. Chaudron te Leiden, J. van Starkenburg te Rijnsburg. M. G. Vöge te Katwijk a. d Rijn en de he ren W .Sierat te Leiden en M. A. de Vries te Leiden. even NED. HERV. KERK GEREF. KERKEN Beroepen te Kamerlk W. Stolte. kand te Alblasserdam te Oudenga <W.j H. Wij- mans. kand. te Amsterdam. Benoemd tot hulppred. te Zuldlaren J. B. A de Zwart, kand. te Oldekerk. DOOP8GEZ. BROEDERSCHAP Aangenomen naar Vllsslngen mej. da. M. J. van Hamel te Workum-Koudum. Bondsdag Geref. Vrouwen Enkele duizenden vrouwen uit alle provincies hebben gisteren in Leeuwar den de bondsdag bijgewoond van de ge reformeerde vrouwenverenigingen in Nederland. In vijf verschillende gebou wen in de Friese hoofdstad werd de landelijke werkvergadering gehouden, waarin een vijftal predikanten sprak over het thema: „Bedroeven en ver blijden van de Heilige Geest". De bondspresidente, mevrouw W. M. Ridderbos-De Rooij. uit Amsterdam, sprak over het onderwerp: „Geladen", waarbij zD de vrouwen aanspoorde om in de ruimste zin van het woord een zegen voor anderen te zijn. Het werk der vrouwenverenigingen dient hiervan een deel te vormen. Tot besluit van de dag werd op het Wilhelminaplein een massale openlucht samenkomst gehouden. Advertentie GEBRUIKIE SUNIL WASMIDDEL SUNll KMO De contributie werd wederom vastge steld, op ƒ5.per lid (f2.50 voor dona teurs). De aftredende bestuursleden, de he ren mr. F. Portheine. mr. H A C. Branderhorst en G A. F. Everstijn wer den herkozen Aan het eind»- van de vergadering wenste de voorzitter mr. Branderhorst geluk met zijn benoeming tot bestuurs lid ran de provinciale commissie V.V.V.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3