Zullen de bewijsstukken nu ter tafel komen?. 1700 oo ..Zuid - Afrika de enige betrouwbare vriend van het Westen in Afrika" Kort geding schrootaffaire „Dit is voor de heer L. Worms van het allergrootste belang X i nü ook met QJUKLvum, wucv sc&oov+A&Ut' n.V.HET MOTORHUIS Honderden bedrijven opgelicht door speculant in naastenliefde Bij ons wordt leiding blanke openlijk gegeven: elders moet zij achter de schermen werken de Vernieuwing van woningwet Meer auto-slaaptreinen rijden dit jaar naar Avignon en Italië DONDERDAG 1 JUNI 1961 (Van onze Haagse correspondent) Afgifte van de bewijsstukken over beweerde onregelmatigheden door de heer D. Spierenburg, vice-voorzitter van de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. Deze vordering stelde mr. B. J. Pot namens de heer L. Worms in het kort geding, dat deze laatste heeft aangespannen tegen de Haagse advocaat mr. W. D. van der Kuil en dat gistermiddag voor de president van de Haagse rechtbank, jhr. mr. G. Witsen Elias, diende. ,,Een onmogelijkheid" zo constateerde mr. C. Croon, die optrad voor de Haagse advocaat, ,,de gedaagde beschikt niet over eventuele bewijsstukken. De cliënt van de gedaagde, die een rapport zou maken over de bewuste affaire heeft zich geheel teruggetrokken toen er ruchtbaarheid aan de zaak werd gegeven". Zoals bekend, heeft de heer Spieren- brug een klacht wegens smaad tegen de heer Worms Ingediend. Deze laatste heeft in een telegram aan de directeur- generaal voor Handel en Nijverheid van het Ministerie van Economische Zaken de heer Spierenburg ervan beschuldigd grote geldsbedragen in ontvangst te hebben genomen in het kantoor van een Nederlandse zakenman, die dump goederen naar landen achter het ijze ren gordijn zou verkopen. In deze zaak is de heer Worms ge hoord door de officier van Justitie, mr.dr. J. C. Maris. Toen heeft hij medege deeld bijzonderheden over deze affaire te hebben vernomen van de gedaagde. Deze Haagse advocaat zou In een verhoor tegenover de officier van ju stitie hebben erkend mededelingen over deze zaak te hebben gedaan aan de heer Worms. „Voorts heeft de gedaag de", zo zei mr. Pot In zijn toelichting op de dagvaarding, „bU die gelegenheid gezegd over de bewijsstukken te beschik ken". Hjj zou de toezegging hebben ge daan deze stukken ter beschikking van mr. dr. Maris te stellen. Mr. Pot stelde tenslotte, dat het voor de heer Worms van het allergrootste belang is dat deze stukken ter tafel komen. Strijd tegen onrecht" „De heer Worms is een man, voor wie men grote bewondering moet heb ben. Hij voert een gigantische strijd tegen onrecht, dat hij geheel bloot ge legd wil zien. Daarbij wordt hij tegen gewerkt door grote economische krach ten" zo zei mr. C. Croon In het begin van zijn pleidooi. Juist een man als eiser, die vaak ln grote spanning leeft, zal echter zeer nauwgezet onderscheid moeten maken tussen de vfaarheld en verdichtselen. Naar aanleiding van een inlichting, die de heer Worms van de gedaagde wilde hebben, is er ten kantore van de Haagse advocaat een gesprek over de schrootaffaire ontstaan. Daarbij vertel de de gedaagde van de heer Worms dat hij van een secretaris van een za kenman vernomen had dat er enkele jaren na de tweede wereldoorlog door deze zakenman een belangrijke trans actie met de Staat was afgesloten, welke later door de Staat werd geannuleerd. „Was de heer Spierenburg daarbij be trokken?" zou de heer Worms toen di rect gevraagd hebben. De advocaat wist dat niet. Gezamenlijk besloten de heer Worms en mr. D. W. van der Kuil door een particulier rechercheur deze zaak te laten onderzoeken. Deze man een gepensioneerd inspecteur van de Rijks recherche accepteerde de opdracht echter niet, omdat hij toen hy> nog in functie was en al eens met het on derzoek naar een onderdeel van de schrootfraude was belast geweest. Volgens mr. Croon heeft de gedaag de zich toen gewend tot een van zijn cliënten, die ln Rotterdam woont, en die mogelijk iets van de zaak af zou weten. Inderdaad zou deze cliënt van de Haagse advocaat het een en ander over deze affaire weten. Niet zo fraai „Het Is niet zo erg fraai geweest" zou deze cliënt gezegd hebben, „ik be moei me er niet mee". Tenslotte was de man echter bereid een rapport over de zaak op te stellen. Het rapport zou echter alleen ter beschikking van de vertrouwenscommissie en mr. dr. Maris staan. Toen de heer Worms echter de zaak in de openbaarheid bracht, heeft de man alle verdere medewerking ge weigerd. „De officier meent dat mr. Van der Kuil de gegevens in zyn bezit heeft", aldus mr. Croon, „maar er sch(jnt een misverstand in het spel te z(jn, want nadat de zaak bekend was geworden heeft de gedaagde beslist geen toezegging over het verstrekken van dit rapport gedaan". „De naam van de cliënt heeft de ge daagde niet willen noemen", aldus mr. Croon. „Dat zou zich ook niet verdra gen met het ambtsgeheim van de ad vocaat". In tweede instantie constateerde mr. Pot dat het gaat om de vraag: „heeft de gedaagde bewijsstukken of niet? Het enige vast punt hieromtrent is de motor eveneens leverbar met 4 deuren Volmaakt rijgenot in 'n wagen zonder opsmuk maar verzorgd tot In het kleinste detail met tal van accessoires als standaarduitvoering. Een practische en duurzame automobiel met onbelemmerd uitzicht en asymmetrisch opge stelde ruitenwissers. Voor extra rijgenot kunt U een Rekord met Olymat automatische koppeling of Opel vouwdak kiezen. Ook leverbaar met een 1.7 liter motor. Neem de proef op de som en maak een proefrltl STATIONSWEG 1 EN 2 - LEIDEN TELEFOON 01710-24741 over de officier, die als getuige ge hoord kan worden". Over de gevolgen van het niet nako men van de beweerde toezegging van mr. Van der Kuil zei mr. Pot dat de heer Worms daardoor populair gezegd „in de kou komt te staan". Mr. Croon interrumpeerde: „Hij heeft zichzelf in de kou gezet De president deelde tenslotte mede in dit stadium van het proces er geen be hoefte aan te hebben mr. dr. Maris of diens collega, mr. ir. Folmer, als ge tuige te horen. H(j sloot de mogelijk heid echter niet uit dat dit alsnog zal gebeuren. De uitspraak werd voorlopig verklaring van Van der Kuil. Tegen- op dinsdag 6 juni bepaald. Leden N.-Guinearaad bij angeluk gewond Gisteravond zijn drie leden van de Nieuw-Guinearaad, Suwae. Deda en Arfan (resp. afkomstig uit Nimboran. Ajamaroe en de Radja Ampat) bij een auto-ongeluk betrokken. Geschrokken door een steekvlam die onder de motor kap van hun auto uitschoot, sprong Suwae uit de auto. waarbij hij op onge lukkige wijze op het asfalt terecht kwam. Deda sprong even later eveneens uit de wagen, terwijl Arfan bleef zitten tot de auto tot stilstand kwam. Deda en Arfan werden licht gewond, maar Suwae moest naar het ziekenhuis wor den overgebracht waar bleek dat hij ernstig letsel aan de ruggewervelkolom had opgelopen. Kraay naar Feyenoord Hans Kraay, de 25-jarige stopperspil van D.O.S., zal dezer dagen een con tract met Feyenoord tekenen. Naar ver luidt, zou door de Rotterdamse lands kampioen een transfer van f65.000,- zyn betaald. Kraay kwam vijfmaal voor het Nederlands elftal uit. SPORTSPLINTERS De finale van het toernooi om de Vriendschapsberker zal donderdag 8 ju ni bij kunstlicht in Vicenza (It.) worden gespeeld. In de eindstrijd van dit toernooi heb ben zich de Nederlandse eredivisie-club PSV en de Italiaanse eerste klasser La- nerossi geplaatst. De Brit Brian Robinson heeft de vierde etappe van de Dauphine Liberé gewonnen. Hij legde de 233 km van Ro mans naar VillefranChe-sur-Saóne af in 5 uur 48 min 52 sec. Robinson nam hierdoor de leiding in het algemeen klassement over van de Duitser Wolfs- hohl. De Nederlander Lahaye staat op de zeventiende plaats met plm. 12 minu ten achterstand. Italië, Olympisch kampioen 1960, zal niet deelnemen aan het landenwa- terpolotoernooi, dat het komende week einde in Leipzig wordt gehouden. De deelnemende landen zyn thans Neder land, Oost-Duitsland, Hongarije en Zuid-Slavië. De open Nederlandse tafeltennis kampioenschappen zullen dit Jaar op zaterdag 7 en zondag 8 oktober in de Apollohal te Amsterdam worden gehou den. De schilder Matthieu Wiegman is gisteren in het raadhuis te Bergen in Noord-Holland gehuldigd ter ge legenheid van zijn 75ste verjaardag Burgemeester L. J. de Ruiter bood hem de erepenning van de gemeen te met een oorkonde aan. Fantast met gladde tong (Van onze Rotterdamse correspondent) Na een onderzoek, dat is ingesteld door de Rijksrecherche in samenwer king met de politie in Delft, Monster en Rotterdam, is een 58-jarige man gearresteerd. Hij wordt ervan ver dacht een zeer groot aantal bedrij ven, zeker enkele honderden, in het wester, en oosten van ons land te hebben opgelicht. Hij speculeerde in zijn oplichterpraktijken, die zich over een periode van enkele jaren hebben uitgestrekt, op naastenliefde. Daartoe hing hjj allerlei verhalen op. De ene keer kwam hij voor een bijdrage voor oorlogsinvaliden en een andere maal vertelde hij dat hij geld inzamelde voor blindengeleidehonden. Als dank zou de naam van de milde gever worden vermeld in een blad, dat hij „De Voor lichting" noemde en dat, naar hij zei, elke maand verscheen. In werkelijkheid is het slechts één keer verschenen, van welke uitgave de drukker overigens nog zijn geld krijgt. Dit nummer was geda teerd 1 augustus 1960, een tweede voor januari 1961 is wel van de pers geko men, maar de drukker heeft het niet afgeleverd, omdat hij maar steeds geen betaling voor het eerste hummer kreeg. Bekend De man heeft bekend, dat hij het door hem ingezamelde geld ten eigen bate heeft aangewend. Op deze wijze heeft hij vele duizenden guldens in de wacht gesleept, waarvan hy een luxe leventje heeft geleid. Bij het opmaken van het geld werd hij trouw ter zijde gestaan door een vriendin. Hy heeft reeds tal van veroordelingen voor het plegen van oplichting achter de rug. Steeds opnieuw is hij tot zijn oude fraude vervallen. Hij wist het allemaal zo mooi voor te spiegelen, waardoor de eigenaren en personeelsleden van klei nere en grotere zaken hem hun ver trouwen schonken. Hetgeen onbegrijpe lijk lijkt. Het is niemand in z'n hoofd opgekomen de man te vragen om zich te legitimeren. Wat overigens nog geen garantie zou zyn, want het zou niet de eerste maal zyn. dat zulke lieden met valse legitimatiebewijzen rondlopen. Hy was zelfs zo brutaal, dat hy wel eens zes tot zeven maal bij hetzelfde bedrijf is terug geweest en meestal wist hy altyd wel meer geldbedragen variërend van f. 2,50 tot f.25 los te krygen. Inlichtingen Men wordt er wel eens nadrukkeiyk op gewezen, dat men - wanneer een man geld komt vragen - eerst overleg met de Sociale Raad in de plaats van zyn inwoning moet plegen. Daarmee kan worden voorkomen dat oplichters op zo'n gemakkelijke wijze hun slag kunnen slaan. De man zal morgen voor de officier van justitie te Den Haag worden geleid. Hy is vroeger bestuurs lid geweest van een bondje van inva liden, maar die bond werd al spoedig opgeheven. Hij is er zelfs in geslaagd zakenlieden telefonisch geld uit de zak te praten. Een medewerker, die hy als „zijn loper" betitelde, incasseerde dan na een telefonische toezegging het geld. In het eenmaal verschenen blaadje, wa ren artikeltjes opgenomen over hoe men na een arbeidsongeval moet handelen, hoe men lnvaliditeitsgeld kan krygen enz. Dr. Verivoerd over republiek Afrikaanse landen weigeren erkenning Duizenden Zuid-Afrikanen stonden gisteren langs de wegen ln Pretoria ge schaard toen de 66-jarige oud-gouver- neur-generaal Swart naar de „Groote Kerk" reed voor het afleggen van de eed als eerste president. In het kerkge bouw hadden vertegenwoordigers van alle groeperingen der bevolking een plaats gevonden. Men zag Afrikanen, kleurlingen, Indiërs en Chinezen. Met de hand op de bybel legde oud-gouver- neur-generaal Swart de eed van trouw aan de nieuwe republiek af, waarna hy hoofd van de staat was geworden. De Zuidafrikaanse eerste minister, dr. Hendrik Verwoerd, heeft gisteravond te Pretoria in een boodschap, die werd op genomen voor buitenlandse televisie maatschappijen en in nieuwsprogram ma's van bioscopen, verklaard, dat in de Zuidafrikaanse republiek „de leidende hand van de blanke openlyk zal zyn waar te nemen". ,,De Zuidafrikaanse republiek is de enige betrouwbare vriend, die het Westen in Afrika heeft. En de toestand in Zuid-Afrika zal, even als in het verleden, stabiel blijven. De Zuidafrikaanse economie blijft ongeschokt en wij zullen blijven werken voor de vooruitgang. Voor ons geen plotselinge beroeringen, die in Kongo tot de chaos hebben geleid, of de worsteling van vele rassengroepen onderling, die wij elders zien", aldus de Zuidafri kaanse premier. Hy vervolgde: „De worsteling van vele rassengroepen onderling, waarby elke groep ernaar streeft de leiding te ver werven, gepaard gaande aan gebrek aan vertrouwen in hetgeen gaat gebeuren, (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren in grote lijnen haar instemming betuigd met de voorgestelde vernieuwing van de woningwet, waardoor onder andere de mogeiykheid wordt geopend, dat de gemeenten verplicht worden ten aan zien van geluidsweringen en leidingen voorschriften op te nemen in de bouw verordening. Omtrent de inhoud van deze voorschriften kunnen van Rijks wege ensluidende régelen worden ge steld. De vernieuwing van de woningwet ls ter hand genomen omdat de bepalin gen betreffende de ruimteiyke orde ning uit de woningwet zyn gelicht en in een aparte wet zullen worden gere geld. Minister Van Aartsen gaf toe, dat er materieel niet zoveel verandert, maar als een wet door omstandigheden op de helling komt, verdient het aanbeve ling, ln de praktyk gebleken bezwaren te ondervangen. Allerlei mogeiyke maatregelen, die waren gebaseerd op de tydelyke weder- opbouwwet, zyn nu opgenomen in de woningwet. Iets nieuws betekent dat dus niet. Van de herziening van de woningwet wil de Kamer echter gebruik maken om op enkele punten veranderingen aan te brengen, waartoe een aantal amende menten is ingediend. Met de behande ling daarvan zal de Kamer zich van daag bezighouden, waarna kan bUJken of er iets van wezeniyke betekenis ver andert. leidt tot economische onzekerheid, wy streven in Zuid-Afrika naar een geleide lijke afzonderlijke ontwikkeling, onder leiding van de blanke. By ons wordt deze leiding openlyk gegeven, terwyi zy elders achter de schermen moet werken om een chaos te voorkomen. Doch regering en industrie van Zuid-Afrika zullen niet falen". Dr. Verwoerd besloot met de opmer king dat de verschillende rassengroepen ln de Zuidafrikaanse republiek naar zelfbestuur zullen worden geleid „zonder overheersing of het maken van onder- scheld". De regeringen van de Verenigde Arabische Republiek (VAR) en van Ghana hebben bekendgemaakt, dat zU de nieuwe republiek Zuid-Afrika niet sullen erkennen en wel wegens de apart heidspolitiek. Libera heeft besloten boy cot maatregelen op politiek- en handels gebied tegen de nieuwe republiek te nemen. Zuidafrikaanse vliegtuigen en schepen mogen met ingang van vandaag geen gebruik meer maken van Liberiaanse havens en vliegvelden. Een uitzondering wordt gemaakt voor gevallen van uiter ste nood. Verder sullen er reen Zuid- afrikanen in Liberia of voor Liberiaanse ondernemingen mogen werken. Het relsseizoen is deze week by de Europese Spoorwegen ingezet met een belangryke uitbreiding van het aantal auto-slaaptreinen. Gistermiddag werd de wekeiykse verbinding tussen Amster dam's-Hertogenbosch en Avignon met geheel nieuw materieel hervat. Morgen vertrekt eveneens van het Amstei Station de eerste auto-slaaptreln naar Domodossola aan de Italiaanse grens. Er bestaat onder de vakantiegangers veel belangstelling om per trein zo mét auto naar het land van bestemming te worden vervoerd. In februari al beschikten de Neder landse Spoorwegen over een flink lijstje met gegadigden voor de trein naar Avig non. Langer seizoen In 1960 werden gedurende de twee maanden, dat de trein reed 170 auto's vervoerd. Thans zyn er voor dit seizoen al meer dan 1000 geboekt. De duur van het seizoen is dan ook verdubbeld (van Juni tot en met september). Volgend TOESLAG VAN 21 CENT OP BOEREN-LEIDSE KAAS De boeren-Leidse kaasmakers, on geveer 12 in getal, zullen op de kaas die zy tussen 19 juni 1960 en 31 decem ber 1960 produceerden, een toeslag kry gen van 21 cent per kg. Daarmee wordt het nadeel gecompenseerd, dat zy ge leden hebben doordat zy verstoken zyn gebleven van de toeslag, die vorig Jaar werd gegeven op in kleinverpakking ver pakte boter. Het bestuur van het pro- duktschap voor zuivel heeft hiertoe gis termorgen besloten. De boeren-Leldse kaasmakers produ ceren een kaassoort met een vry laag vetgehalte, zodat zy veel vet overhou den. dat tot boter moet worden ver werkt. Voor de rentabiliteit van hun be drijven is dus ook de boterafzet van groot belang. Gedurende het hele Jaar 1960 hebben zij ongeveer 15.500 kg bo ter geproduceerd. Die boter wordt niet. zoals fabrieksboter. in wikkels verpakt. Nu werd de toeslag, die het produkt- schap vorig jaar op boter gaf om de prys voor de binnenlandse consument wat lager te maken, op grond van technische overwegingen uitbetaald by liet ompaikken van de boter in de kleinverpakking. Dat bete kende, dat de boeren-Leidse-kaasmakers die toeslag niet kregen, terwijl de prijs die de consumenten voor hun produkt betaalden wel met die van de fabrieks boter mee omlaag ging. Volgens de be rekening van hun vereniging hebben zy daardoor in 1960 een verlies geleden van 50 60 cent per kg Het secreta riaat van het produktschap heeft ge constateerd dat dit ongeveer klopt: het kwam over de periode van 19 juni (toen de toeslagregeling voor fabrieksboter in ging) tot eind 1960 tot een verlies van 75 cent per kg. Door de toeslag van 21 cent op de kaas zal dit verlies op de boter nu worden gecompenseerd. Jaar zullen de auto-slaaptreinen reeds ln april gaan rijden. De verbinding vla de Slmplontunnel met Domodossola is voorlopig wegens de in Zwitserland geldende beperkingen ook door Duitse organisatorische stroefheid slechte voor 40 Nederlandse auto's per trein mogeiyk. De capaciteit van de trein naar Avignon is aanmer- keiyit vergroot. Frans materieel Dit is een gevolg van de Ingebruik neming van spiksplinternieuw Frans materieel, dat door de deskundigen als een topprestatie van technisch raffine ment wordt beschouwd. Deze dubbel dekswagens, welke maximaal 10 auto's kunnen bevatten (6 beneden, 4 boven», zyn 17 meter lang en 3 meter breed. Het eigen gewicht bedraagt 15 ton, het laadvermogen 10 ton. Flexibele gelelde- rollen, die beschadiging van de banden voorkomen, maken het mogeiyk twee kleine wagens naast elkaar te plaatsen. BUzonder vernuftige klemmen houden elke auto muurvast op haar plaats. Ook het op en afryden ls zeer eenvoudig, al hfeft de automobilist daar geen zorg over, want dat gebeurt door chauffeurs van Van Gend en Loos. Bovendien zyn. dit de enige goederenwagens in Europa, die met een snelheid van 140 kilometer per uur kunnen ryden. zodat zy in Frankryk aan de meeste sneltreinen kunnen worden aangehaakt. Als regel zullen in Amsterdam vier en ln 's-Hertogenbosch twee van deze dubbeldekkers beschikbaar zyn, maar er ls voldoende materieel zowel voor passa giers als voor auto's beschikbaar om de trein naar behoefte te kunnen verlen gen. Heath betuigt spijt visserij-incident De Engelse onderminister van Buiten landse Zaken Heath heeft gisteren in het Lagerhuis zyn spyt uitgesproken over het vissery-incident by de Far Oer- eilanden. Heath zei, dat. voor zover bekend, van het Deense fregat „Niels E^besen" dins dag driemaal uit kleine wapens is ge schoten op de Engelse treller „Red Cru sader". De treiler zou binnen de visse- rygrens hebben gevist. Inmiddels is de Red Crusader", licht beschadigd, gisteren de haven van Aber deen binnengelopen. Het werd geëscor teerd door een ..Engelse fregat „Trou- bridge" en de mynenveger „Wotton". De ..Niels Ebbesen" bleef drie myi uit de kust voor Aberdeen liggen. De Engelse bewindsman zei het ge bruik van vuurwapens in geschillen als deze te betreuren en sprak van .een ongelukkig incident". Engeland heeft de Deense nota. die dinsdag op het Foreign Office werd overhandigd, nog niet ba- antwoord.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 17