Nieuwe basketball - eerste - klasser Chefarine SPORTSPLINTERS Lord Home sprak met Salazar David Ormsby-Gore Brits ambassadeur Krachtige bestrijding van pijn of griep yr?';/ WIJZIGING GRONDWET EN KIESWET IN ZUID-KOREA Ronde van Italië Meestertoernooi Sportparade Stevenson naar Zuid-Amerika „Vrijlieidsrijders" gearres teerd Poolse onderminister naar westen gevlucht in Washington Nieuwe concentratie in Nationaal Ballet? TOP NATIONALE ATLETIEK 8 JUNI NAAR LEIDSE HOUT Drie Duitse, één Finse zwemploeg naar De Zijl Uitslagen Afdeling Leiden KNVB Politieke crisis in Zuid-Rodesië DINSDAG De Fransman André Darrigade heeft een sprintzege behaald in de eerste etap pe van de Dauphine Llberé. Zijn tijd over de 213 kilometer van Avignon naar Vals-les-Bains bedroeg 5 uur 56 min. 27 sec. Jef Lahaye. de enige Nederlandse deelnemer, finishte als negentiende in dezelfde tijd als de winnaar. Als elfde man voor de Nederlandse waterpoloploeg, die op 2, 3 en 4 juni in Leipzig aan een vijf landen waterpolo toernooi deelneemt, is Ton Stam van Nereus (Zaandijk) aangewezen. Hij ver vangt Fred van der Zwan (DZV, Delft», die op medisch advies thuis moet blij ven. De Belgische voetbalbond is ak koord gegaan met het voorstel van de KNVB inzake de twee landen-ontmoe- tingen van het seizoen 1962—'63. De eerste wedstrijd zal nu plaats vin den op zondag 14 oktober 1962 in Ant werpen en de tweede op zondag 10 maart 1963 in Nederland. De doelman van SHS, Frans Kok, is benaderd door RCH om naar deze Haarlemse club over te gaan. Kok heeft hier wel oren naar, maar het hangt af van de transfersom die SHS voor hem vraagt. „Ik heb zeer openhartig gesproken met dr. Salazar en ik hoop dat ons overleg vruchtbaar zal zijn". Dit heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Lord Home, op een persconfe rentie in Lissabon meegedeeld. Lord Home zei voorts dat het van zeer groot belang is dat de tot geen blok be horende landen in de VN een duidelijke uiteenzetting krijgen van de doelstel lingen der koloniale mogendheden in Afrika en dat deze neutralistische landen inzien dat deze doelstellingen nuttig voor Afrika zijn. Maar Portugal moet de wereld zelf vertellen wat het in Afrika wil, aldus Lord Home. Radio-Moskou heeft zaterdag de plannen om in Juli 4.000 Britse mili tairen naar Portugal te zenden voor oefeningen met Portugese troepen, een nieuwe stap genoemd om Portugal te helpen bij het „onderdrukken van de nationale bevrijdingsbeweging van de Afrikanen in Angola". Volgens het Rus sische radiostation zullen de betrokken Portugese militairen later naar Angola worden gezonden. In Londen heeft het ministerie van Oorlog verklaart, dat het bezoek van Britse troepen aan Portugal niet ver band houdt met Angola en dat er geen kwestie van is, dat de Britten de Por tugezen zullen helpen bij het opleiden van militairen voor de strijd in An gola. De Britse woordvoerder noemde de oefeningen een onderdeel van het normale trainingsprogram. Advertentie zonder de maag van streek te maken! leder tablet Chefarine „4" bevat 4 beroemde geneesmiddelen, die elk afzonderlijk in de hele wereld beroemd zijn geworden. Een van deze middelen is Chefarox en dient In het bijzonder om de maag te beschermen. Ook zij die een gevoelige maag hebben kunnen zonder be zwaar Chefarine „4" gebruiken. Het is een Ideaal middel om pijn of griep snel en doel treffend te bestrijden. - ,f §- BÊËÊn'SJW.1 ff téfOÊUiiL Bij pijn, griep ol landerig" gevoel zorgl een enlel labiel, rial U met plezier Uw werk kunt doenKoker i 20 tabletten 10.80» KORFBAL De Leidse Korfbalvereuinging Vicus Oriëntis organiseert zondag a s. om 10 uur een adspirantentoernooi op de terreinen In de Leidse Hout. Generaal Tsjang Do-Jong, het hoofd van de nieuwe militaire regering in Zuid-Korea, heeft gisteren op een pers conferentie aangekondigd, dat hü de grondwet en de kieswet zal wijzigen alvorens de macht aan een burgerlijke regering over te dragen. Op vragen van journalisten over ae mogelijkheid van een volksstemming, zei de generaal, dat alle wijzigingen aangepast zullen worden aan de mening en de besluiten van de natie. Hij voeg de eraan toe, dat hij steeds van plan is geweest zo spoedig mogelijk een wer kelijk democratische regering te vestigen maar dat het nog moeilijk is een datum voor een dergelijke verandering vast te stellen. De Zuidkoreaanse revolutionaire raad heeft zondag meegedeeld dat in de ochtend 26 personen zijn gearresteerd die in de afgelopen acht jaar op onwet tige wijze rijkdommen hadden ver gaard. Tot hen behoren elf zakenlie den. tien functionarissen van de voor malige regeringen van Syngman Rhee en John Tsjang en vijf gepensioneerde militaire officieren. Voorts werd een decreet uitgevaar digd waarin bijzonderheden worden ge geven van optreden tegen mensen die ervan verdacht worden dat zij op on wettige wijze rijk zijn geworden. De militaire junta heeft zijn eerdere besluit, waarbij voor regeringsambte naren de zondagen en officiële feest dagen als rustdag werden afgeschaft, weer ingetrokken. Dit is het eerste team van "The Bona Stars", dat Leiden voor de eerste maal een vertegenwoordiging in de landelijke eersteklas van de Nederlandse Basketball Bond heeft gegeven. Zoals wij gisteren uitge breid schreven, werd deze promotie zaterdag in Amsterdam een feit. Op het terrein voor het St.-Bonaventura Lyceum aan de Mariënpoelstraat maakten wij dit plaatje van de jonge eersteklasser. Staande van links naar rechts: N. Overdevest, W. Bailey, J. Nordsieck, L. v. d. Meel en voorzitter-trainer-coach A. J. Kallenberg. Voorste rij v.l.n.r. L. v. d. Poel, D. Hollander, H. v. Haver K. Pleij en A. Hollander. (Foto L.D./Holvast) WIELRENNEN De Fransman Jacques Anquetil heeft gisteren de negende etappe van de Ron de van Italië, een tijdrit over 53 kilo meter van Tarente naar Castellana-Bari, gewonnen. De Belg Van Tongerloo be hield de leiding in de algemene rang schikking. De uitslag van de tijdrit was: 1. Jacques Anquetil (Frankrijk) 1.08.01; 2/3. Van Tongerloo (België) en Suarez (Spanje) op 2 min. 52 sec.; 4. Adorni (Italië) op 3 min.; 5. Battistini (Italië) op 3 min. 35 sec.; 6. Van Looy (België) op 3 min. 36 sec.; 7. Bailetti (Italië) op 3 min. 38 sec.; 8. Fontana (Italië) op 3 min. 47 sec.; 9/10. Balmanion (Italië) en Defilippis (Italië) op 3 min. 53 sec.; 11. Poblet (Spanje) op 4 min. 01 sec.; 12. Carlesi (Italië) op 4 min. 13 sec. De Nederlanders Michel Stolker en Piet van Est werden in de tijdrit respec tievelijk 63e in 1.14.48 en 84e in 1.15.53. Het algemeen klassement ziet er als volgt uit: 1. Van Tongerloo (België) 37.32.04; 2. Anquetil (Frankrijk) op 1 min. 52 sec.; 3. Duarez (Spanje) op 2 min. 48 sec.; 4. Balmanion (Italië) op 4 min. 26 sec.; 5. Fischerkeller (Duitsland) op 5 min. 25 sec.; 6. Van Looy (België) op 5 min. 39 sec.; 7. Poblet (Spanje op 5 min. 44 sec. 8 Junkermann (Duitsland) op 6 min. 53 sec.; 9. Pambianco (Italië) op 7 min. 07 sec.; 10. Gaul (Luxemburg) op 7 min. 37 sec. 20. Stolker (Nederland) op 10 min. 54 sec.; 43. Piet van Est (Nederland) op 21 min. 57 sec. SCHAKEN De uitslagen van de gisteren gespeelde partijen in de vierde ronde van het in ternationaal meestertoernooi van VAS te Amsterdam luiden: Dr. Bernstein (Fr.)Kuypers (Ned.) 01; Tan (Indonesië)Crabbendam (Ned.) 01; Donner (Ned.)Johner (Zwits.) 10; Wade (Nw.-Zeel.)—De Rooi (Ned.) 10; Langeweg (Ned.) Wolthuis (Ned.) 10; Enevoldsen (Den.) v. d. Berg (Ned.) 10. De stand na de vierde ronde: 1. Lange weg 4 pnt.; 2. Donner pnt.; 3. Wade 3 pnt.; 4. Enevoldsen 2M> pnt.; 5 t/m. 8. Crabbendam, Johner, Kuypers en Tan, elk 2 pnt.; 9/10. v. d. Berg en De Rooi, beiden 1 pnt.; 11/12. Bernstein en Wolt huis, beiden V6 pnt. den worden waar wel een Babylonische spraakverwarring zal heersen. Gezien de talrijke buitenlandse gasten heeft het. organisatiecomité nog drin gend behoefte aan een aantal inkwar tieringsadressen. Diegenen die bereid zijn een Duitser dan wel een Fin voor een of meerdere nachten logies te geven, wordt verzocht zich met een van de Leidse verenigingen in verbinding te stellen. 30 MEI 1961 Zoals wij gisteren reeds in een deel van onze edities meldden heeft het bestuur van de Sportstichting besloten de Leidse Sportparade te verschuiven van woensdag 31 mei naar donderdag 1 juni. De televisie-uitzending van de Europa Cup-finale zou de deelnemers aan de Parade te zwaar in de verleiding hebben gebracht. De Leidse sportwereld gaat dus nu haar visitekaartje presenteren op don derdagavond. De grote stoet, waarin acht Leidse muziekgezelschappen zijn opgesteld, vertrekt om 7 uur van het sportpark Roomburg en volgt de vol gende route: Asserstraat, Burggraven- laan, Roodenburgerstraat, Cronesteyn- kade, Zoeterwoudse Singel, Korevaar- straat, B reestraat, Rapenburg, Kaiser- straat, Witte Singel, Zoeterwoudse Singel, Lammenschansweg, Lorentzkade, Burggravenlaan, Asserstraat. Burgemeester en Wethouders zullen vanaf het bordes van het Stadhuis de stoet gadeslaan. Ook de deelnemers aan het congres van de Landelijke Contact- raad voor de gemeentelijke bemoei ingen met de lichamelijke opvoeding en de sport, welk congres op 31 mei, 1 en 2 juni ln onze stad wordt gehouden, zullen de Sportparade bij de Stadsge hoorzaal zien passeren. Adlai Steverson, ambassadeur der VS bij de VN, zal zeer blnnemkort met een speciale missie naar de landen van Zuid-Amerika vertrekken, zo is ln een communiqué van het Witte Huis mee gedeeld. Het doel van de reis is met de re geringen der betrokken landen maatre gelen te onderzoeken ter vervolmaking en bespoediging van het inter-Ameri- kaanse program voor economische en sociale ontwikkeling van Zuid-Amerika, alsmede de samenwerking tussen deze staten op andere gebieden. Stevenson gaat volgende maand. Pre sident Kennedy deelde mee dat het be zoek zal bijdragen tot de voorberei dingen voor de bijeenkomst van de In- teramerikaanse Economische en Sociale Raad die midden juli in Montevideo wordt gehouden. Hij zei dat de Ame rikaanse regering de conferentie in Montevideo beschouwt als eenv an „gro te potentiële betekenis" voor de ver sterking van de vrije en onafhankelijke landen van het Westelijk halfrond en van de nationale en inter-Amerikaanse instellingen voor sociale vooruitgang en economische ontwikkeling. Op de conferentie van Montevideo zal Kennedy's program „bondgenootschap voor vooruitgang" worden gelanceerd. Stevenson maakt de reis op verzoek van de president. 15 negers en 2 blanken In Jackson in de Amerikaanse staat Missisippi zijn zondag zeventien „vrij heidsstrijders", vjjfti en negers en twee blanken, gearresteerd. Negen negers wer den aangehouden, nadat zij geweigerd hadden een wachtkamer voor blanken aan het eindstation van de bus te ver laten. Zij zijn beschuldigd van vrede breuk. Later zijn nog zes negers en twee blan ken gearresteerd, die per autobus uit Montgomery in Jackson waren aange komen. De arrestanten hadden geen acht geslagen op een opdracht van de politie om de alleen voor blanken bestemde wachtkamer van het busstation te ver laten. In Oklahoma is een protestmars ge houden tegen rassendisicriminatie. Aan het hoofd van de stoet van circa 80 man liep de filmster Charlton Heston. Hij droeg een bord waarop stond: „Alle mensen zijn gelijk geschapen Jeffer son" en „Rassendiscriminatie is on- amerikaans". De Amerikaanse minister van Justitie, Robert Kennedy, heeft de commissie, die waakt over het handelsverkeer tus sen de Amerikaanse staten, verzocht op korte termijn een regeling te ont werpen, die erin voorziet dat er in wachtkamers, ontspanningslokalen en restaurants van stations, die voor dit verkeer worden gebruikt, geen rassen scheiding mag worden toegepast. Gisteren zijn 22 „vrijheidsrijders" die geweigerd hebben de boete van 200 dol lar te betalen, die hun vrijdag in Jack son was opgelegd wegens „vredebreuk", naar een strafboerderij overgebracht, waar zij met werken de boete moeten afbetalen. Als zij drie dollar per dag verdienen, zullen zij ruim twee maan den op de boerderij moeten doorbren gen. Volgens een bericht van het West- berlijnse blad BZ. dat van Westelijke geallieerde zijde noch van de kant der Westberlijnse vluchtelingendienst ont kend of bevestigd kon worden, zou de 54-jarige Poolse onderminister van Bin nenlandse Zaken Anton Alster verschei dene weken geleden naar West-Berlijn gevlucht zijn en thans in Washington ondervraagd worden. Volgens B Z. was Alster, die de ver antwoordelijkheid voor veiligheidszaken in de Poolse regering droeg, in februari bij een auto-ongeluk ernstig gewond en ontvlucht toen hi) in Oost-Berlijn een medische behandeling onderging. Twee Franse kolonels in staat van beschuldiging Twee kolonels van het Franse leger, kolonel Henri Coustaux en kolonel Jean Brechugnac, zijn formeel in staat van beschuldiging gesteld wegens deelneming aan de militaire putch. Zij werden kort na het ineenstorten van de „coup" in hechtenis genomen en zijn thans naar de Santé-gevangenis in Parijs overgebracht. Kolonel Coustaux was stafchef van generaal Challe, de leider van de putch, kolonel Brechlgnac was plaatsvervagend commandant van het 25ste regiment parachutisten. De beschuldiging tegen hen luidt het verzamelen van Inlichtingen ten behoe ve van een <g>standi#e bewegin*. (Van onze Londense correspondent) Groots opgezette civondwedstrijden (Van onze atletiekmedewerker) Donderdagavond 8 juni a.s. organiseert A.V. „Holland", ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van de Leidse Sportstichting, in opdracht van de Afdeling Leiden der K.N.A.U., groots opgezette Nationale Avondwed strijden. Het programma, dat vandaag bekend is geworden, is met zorg in elkaar gezet. Geen series, maar twee uur lang non-stop spannende loopnummers. Er is onder meer een sprinttweekamp 100 en 200 meter, waarvoor de snelste atleten uit het land geïnviteerd worden. Er is een 100 meter voor dames, een 400 meter voor dames en heren. Voorts de spectaculaire nummers 800, 1500 meter en 3000 meter en bovendien is de 110 meter horden opgenomen, het sterkste nummer van de Olympische tienkamper Eef Kamerbeek. Men doet momenteel alle mogelijke moeite om de Eindhove- naar 8 juni naar de Leidse Houtsintel- baan te krijgen, waar hij dan wellicht de sterk naar voren gekomen Hagenaar Marius Bos (V en L) tegenover zich ge plaatst ziet. En dat zou voor Kamerbeek de revanchewedstrijd betekenen van de race in Den Haag van twee weken gele- cfen, toen de jeugdige Bos erin slaagde Eef Kamerbeek, voor het eerst sinds vele jaren, op de streep te kloppen. Het hoogspringen, discuswerpen en het pols- stokhoogspringen zijn de aantrekkelijke technische nummers die op het pro gramma vermeld staan. De organisatoren zullen trachten (men is er al grotendeels ingeslaagd) de top van de Nederlandse atletiek bijeen te brengen. DUIVENSPORT P.V. „De Blauwkras" Wedvlucht vanaf Corbeil. In concours 118 vogels. Gelost om 6 uur. Aankomst eerste vogel om 12.19.25 uur. Uitslag: G. Grebel 1, 5; H. Moenen 2, 8, 9; K. v. d. Steen 3; W. v. d. Wel 4, 10; C. v. Kampen 6; A. v. Roijen 7. P.V. „Het Oosten" Vlucht vanaf Noyen (306 km). Gelost om 10.30 uur. Aankomst eerste duif 15.52.51 uur, snel heid 946.17. Uitslag: W. Harteveld 1; J. Roest 2, 3, 6, 9: J. R. Smits 4, 7; S. Schoeman 5; J. G. R. Langhout 8; K. v. d. Berg 10. P.V. „De Reisduif" Wedvlucht met 153 oude duiven v. Tergnier, plm. 291 km. Gelost om 7.30 uur. met noorden wind. De eerste duif meldde zich om 12.29.25 uur, de laatste of 31ste prijswinnaar was er om 12.56.06 uur. Uitslag: 1, 4. W. Kapaan; 2, 7. A. v. d. Hulst; 3. W. Siera; 5. J. de Dunne; 6. F. Bouman; 8. S. Koster; 9. P. Mooten; 10. T. v. Amster dam. Wedvlucht met 147 oude duiven vanaf Corbeil, plm. 420 km. Los om 6 uur met noorden wind. Eerste duif 12.13.55 uur, laatste of 29e 13.16.42 uur. Uitslag: 1. J. de Dunne; 2, 3. W. Siera; 4. P. Moo ten; 5. W. Kapaan; 6. S. Koster; 7. F. Bouwman; 8, 9. A. v. d. Hulst; 10. H. de Haas. Aan het eind van de avond zal de „gouden spike" worden uitgereikt aan die atleet of atlete, die naar 'het oordeel van een deskundige jury de beste pres tatie heeft verricht. (Van onze zwemmedewerker) In het kader van het 25-jarig bestaan van de Leidse Sportstichting zullen za terdag en zondag a.s. in het zwembad De Zijl internationale zwem- en polo- wedstrijden georganiseerd worden. De organisatie wordt verzorgd door de vijf Leidse zwemverenigingen gezamenlijk, die in een maandenlange actie de wed strijden voorbereid hebben. Het internationale tintje is niet be perkt tot de deelneming van een enkele buitenlandse vereniging, neen, er nemen vier volledige buitenlandse zwem- en po- loploegen aan deel en wel de teams van HSS uit Helsinki (Finland), Wuppertal, Rheydt en Reutlingen uit de gelijkna mige, Duitse, steden. Daar het hier zeer sterke buitenlandse ploegen betreft, zou het heel goed kunnen zijn, dat èn in het waterpolotoernooi èn bij de zwemwed strijden op menig nummer de buiten landers met de eer gaan strijken. Maar ook van Nederlandse zijde is er acte de présence, want behalve de Leidse ver enigingen, Leidse Golfbrekers, Leidse Zwemclub, Leidse Watervrienden, de Sleutelstad en De Zijl, nemen voorts nog deel DVZ uit Den Haag, DWR uit Haar lem, Raket uit Delft en Kimbria uit Maastricht. Het programma bevat, be halve twintig polowedstrijden, die op twee velden in De Zijl verspeeld zullen worden, een volledig zwemprogramma voor senioren en junioren tot 16 jaar, wat dus inhoudt dat school-, rug-, vlin der- en vrije-slag zowel bij de dames als bij de heren op 50 en 100 meter betwist zullen worden. De wedstrijden vangen op zaterdag aan om drie uur en op zon dag om één uur. Voor de recreatie wordt ook gezorgd, want op zaterdagavond zal ln het St.- Antonlusclubhuis een groot feest gehou- Dinsdag 23 mei Adsplranten: b: ARC (b)—Alphen (b) 8-0; f: Llsser B. (b)—SJC (b) 1-3; Teylln- gen (b)Noordwijk (b) 0-11; m: Llsse (e)Noordwijk (e) 1-4. Woensdag 24 mei Junioren: F: Alphen (C)Alph. B. (B) 2-2. UVS (A)— Quick B. (A) 1-1. Donderdag 25 mei Adsplranten: b: ARC (c)— Alphen (c) 1-8. Junioren: C: Llsse (B)Foreholte (A) 2-6. Zaterdag 27 mei Adsplranten: b: Alphen (c)—Altlor (b) 10-0. Quick B. (A)—DOSR (A) 2-1. Zondag 28 mei 3A: Roodenb. 5St.-Bern. 2 3-1; 3D: DOSR 4—VVOA 2 4-3; Foreholte 4- Rljpweter. 3 2-1; VTL 2Alphen 4 0-5; 4A: Roodenb. 7Lugdun. 7 5-3; SJC 5- DOCOS 5 3-1; 4CAltlor 4—VTL 3 11-1; 4D: Foreholte 5UVS 8 1-3; Roodenb. 8—ASC 7 6-0; UDO 4—SVLV 6 6-3; 4E: LDWS 4KRV 3 4-2; 4F: Lugdun. 10Warmunda 4 1-7; Junioren: B: St.-Bern. (A)Alphen (A) 6-0; D: SJZ A)Lugdun. (B) 14-0; F; DOSft Altlor (B) 4-0. Davld Ormsby-Gore, de 43-jarige Brit se onderminister van Buitenlandse Za ken en een persoonlijke vriend van pre sident Kennedy, zal worden benoemd tot Brits ambassadeur in Washington. Een officiële aankondiging wordt binnen enkele dagen verwacht. Hij' volgt Sir Harold Caccla op, die gedurende de Suez-crisis in 1956 tot ambassadeur werd benoemd en die thans secretaris generaal van het departement van Bui tenlandse Zaken wordt. Macmillan is al lang van plan ge weest om in plaats van een diplomaat een politicus naar Washington te zen den. Ormsby-Gore is een zwager van Maurice Macmillan, de zoon van de premier. Deze is reeds vaker door de oppositie aangevallen omdat hij bij be noemingen zo vaak de voorkeur aan fa milieleden geeft. Maar Macmillan heeft nu eenmaal een aantal hoogst bekwame personen in zijn eigen familiekring. Ver der wordt de benoeming verwacht van Sir Edward Boyle, een van de onder ministers van Financiën en het jongste en uiterst briljante lid van de regering, tot minister van Economische Bijstand. Dit betekent de oprichting van een nieuw departement voor de hulp aan de economisch achter gebleven gebieden. (Van onze Londense correspondent) Duncan Sandys, de Britse minister voor het gemenebest, is naar Salisbury, de hoofdstad van Zuid-Rhodesië, ver trokken als antwoord op een noodkreet van de premier van dat land, sir Edgar Whitehead. Sandys' onverwachte reis is noodzakelijk, omdat er in Zuid-Rho desië een diepgaande politieke crisis is ontstaan, welke alleen door zijn tussen komst kan worden opgelost. De nieuwe grondwet, welke in grote lijnen tijdens de Londense conferentie in februari was opgesteld, moet over twee weken worden gepubliceerd Er heerst echter bittere tegenstand van de inheemsen, die het voorgestelde kies systeem hebben verworpen, omdat dit hun onvoldoende macht geeft. Zij heb ben thans de slotbesprekingen geboy cot. Hun klacht is, dat er geen sprake zou zjjn van een eerlijke politieke ver deling tussen blank en zwart en dat zij geen vergaderingen mogen houden om bun standpunt tegenover hun aanhan gers uiteen te zetten. Sir Edgar bood aan, zelf naar Londen te komen. Het feit, dat Sandys on middellijk besloot naar Rhodesië te gaan, is een aanwijzing voor de ernst van de toestand. Het probleem moet voor 6 juni worden opgelost, zodat de voorstellen door het parlement in Salis bury kunnen worden behandeld. Voor Sandys betekent zijn overijlde terugkeer naar Salisbury een anti climax vergeleken bij zijn vorig bezoek, minder dan 4 maanden geleden, dat als een triomf werd beschouwd. Toen leek het erop. dat overeenstemming tussen Europeanen en inheemsen waarschijnlijk was. Tien dagen later kwam echter het eerste signaal, dat de dingen mis dreigden te gaan, namelijk toen de Afrikaanse leider Nkomo te ken nen gaf, dat alle gemaakte afspra ken waardeloos waren. Hij verklaarde dat zijn Nat ionaal-Democratische Partij de opgestelde normen voor het stem recht verwierp, omdat ze zouden leiden tot een door de blanken overheerst parlement. (Van onze Amsterdamse correspondent) De Amsterdamse gemeenteraad zal op 7 juni bijeenkomen om zich bezig te houden met de precaire situatie, waarin het Amsterdamse Ballet is gekomen, nu van de oor spronkelijke opzet de fusie van het Ballet der Lage Landen en het Opera-ballet ondanks alle geld verslindende pogingen, niets is terecht gekomen. Het laat zich aanzien, dat B. en W. van Amsterdam de raad zullen vragen zich te beraden over de consequenties, die de opheffing van de balletgroep en de vorming van één Nationaal Bal let kunnen hebben. De moeilijkheden, die zich bij' het Amsterdams Ballet voor doen, en de financieel onhoudbare po sitie van het Nederlands Danstheater te Den Haag hebben er toe geleid, dat er steeds meer stemmen opgaan tot het fuseren van de bestaande balletgroepen in ons land. De Amsterdamse wethouder voor Kunstzaken, mr. A. de Roos, onthoudt zich in afwachting van de raads vergadering van commentaar. De vorming van een Nationaal Ballet zal betekenen dat ook het derde bal letgezelschap. het Nederlands Ballet van Sonia Gaskell, dat thans in Den Haag is gevestigd, moet verdwijnen. Er gaan echter stemmen op, om me vrouw Gaskell ook de leiding te geven van het nieuwe balletgezelschap, waar in de danseressen en dansers van het Nederlands Ballet ongetwijfeld de be langrijkste kern zullen vormen. Het Nationale Ballet zal ook de bal letten van de Ned. Opera moeten ver zorgen. Als vestiging plaats wordt zo wel Den Haag als Amsterdam genoemd. „Dansende druppels" eerste prijs lichte muziek De componist Guillaume Land ré. voorzitter van het Genootschap voor Nederlandse componisten, heeft tr .:s een officiële ontvangst door het gemeen tebestuur van Maastricht de uitslag be kendgemaakt van de prijsvraag voor lichte muziek, uitgeschreven door liet comité voor Nederlandse amusements muziek: ..Conamus". Deze prijsuitrei king geschiedde aan het slot van de in Maastricht gehouden vijf Nederlandse muziekdagen, waarop uitsluitend werk van Nederlandse componisten uit de laatste vijf Jaar ten gehore werden ge bracht. De Jury van ..Conamus" bestond uit de heren Guillaume Landré, voorzitter van het Genootschap. Gijsbert N.eland en Gerard van Krevelen, voorzitter van „Conamus". Er waren ruim 80 inzen dingen beoordeeld. Eenparig is de eerste prijs toegekend aan het werk „Dansende druppels" van de heer 1'. C. Kwadijk uit Ede. De tweede prijs aan „Spaans-Nederlandse dans" van Piet Mever uit Rotterdam en de derde prils aan „Crico" van VVim Franken uit Driebergen. Verder werden nog eervolle vermeldingen toegekend aan Berhard Silberman uit Hilversum, Melle YVeersma uit Brussel, Jan Leen- ders uit Amsterdam-oost, Julius Stef- faro en P. den Bosch, belden uit Hil versum. De drie bekroonde werken zijn bij de prijsuitreiking ten gehore gebracht via een bandopname van de uitvoeringen door een veertigtal leden van het Lim burgs Symphonieorkest onder leiding van de heer Van Krevelen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9