K.L.M.-vliegtuig met 62 personen neergestort J loog in charter voor Venezolaanse VIASA Mr. II. W. v. Doorn per 1 juli voorzitter KRO Staking negerarbeitlers in Zuid-Afrika mislukt Weinig geestdrift in VS voor Weense „top" (9ud WEERBERICHT Na vertrek uit Lissabon viel radiocontact uit ZELLER INGESTORT TIJDENS PROCES Slechts in Johannesburg een groot aantal thuisblijvers Zal liet in Parijs en Wenen bij een „kennismaking" blijven? Akkoord over de lonen in metaal teuws\ Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 30 MEI 1961 No. 30366 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f255 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Na enkele uren onzekerheid is vanmiddag omstreeks één uur vast komen te staan, dat de KLM en de Venezolaanse luchtvaartmaatschappij VIASA vannacht door een grote ramp zijn getroffen. Twaalf Nederlandse bemanningsleden Een DC-8-straalvliegtuig van de K.L.M., de PH-DCL „Fridtjof Nansen", die in charter voor de VIASA op de dienst van Rome naar de Venezolaanse hoofdstad Caracas was ingezet, is kort na vertrek uit Lissabon neergestort. Het vliegtuig met 14 bemannings leden en 48 passagiers, onder wie tien kinderen, aan boord had om tegen half drie op Santa Maria een van de Azoreneilanden moeten landen. Maar vier minuten na het vertrek uit Lissabon viel het radiocontact uit en daarna werd er niets meer van het toestel ver nomen. Vanmiddag werden wrakstuk ken op het strand ten zuiden van Lissabon gevonden. Tevens wer den verongelukte passagiers aan- getrl Wn. Het proces tegen de voormalige Franse generaals Maurice Challe en André Zeiler, dat gisteren in Parijs is begon nen is spoedig na de opening geschorst omdat de 63-jarige Zeiler bij de onder vraging instortte. Zeiler werd plotseling bleek toen hij begon te spreken. Hij ging zitten en mompelde: „ik ben zo moe, zo moe..." De zitting werd daarna 10 minuten verdaagd, waarna Zeiler zittende verder sprak. Een paar minuten later, toen hij net wilde beginnen met een uiteenzet ting, stortte hij weer in. Hij viel terug in zijn stoel, trachtte toen opnieuw te spreken, maar zakte weer achterover. Men riep de hulp van een arts in, waarna Zeiler werd wegge leid. Slot pag. 2 Actie „Wij komen" Tot hedenmorgen ontvingen wij bij dragen van: A. D. f 10.-; G. v. d. B. f2.-; C. V. f5.-; dames B. (collecte Rijnsburger- singel, Maredijk en omgeving) f 35.67M. v. R. te O. f2.50; J. T. M. te K. f 10.-; N.N. f5.-; Personeel Fasson f25,50; Klas VIB Du Rieuschool f5.58; Collecte Zuidwest Leiden f41,40; mevr. B. f35.-; Energie f33.80; F. C. f2.50; J.G.D. f2.50 C. J. D. B.—K. f 1.50 mr. L. C. P. f20.-; Ar. v. K. f2.50; N.N. f2.50; J. V. te V. f2.50; fam. C. v. G. f6.-; S. J. de G. f 10.-; Joh. B. f2.50; mevr. J. M. 6 f3.-; K. de V. f 1.-; mevr. A. W.—P. te Was senaar f50.-; fam. ds. G. J. te Oegstgeest f5.-; Gebr. P. te Katwijk f 10.-; J. F. S. te Voorschoten f 1.1; dr. D. S. f 10.-; mej. J. Sch. f 10.-; D. de H. f5.-; N.N. f2.50; P. S. f 10.-; J. F. f5.-; J. A. H. f5.-; G. R. te Oegstgeest f5.-; Fa. D. Sch. Kat wijk f 10.-; W. M., Noordwijk f2.50; N.N. f2.50; mevr. B. S.—C, Leiderdorp f7.50; Bewoners Rijn- en Schiekade 121 t/m. 121 f f25.-: di-. H. Ph. Voorhout f2.50; R. C. Sch Warmond f 10.-; H. v. d. B. jr., Zoeterwoude f5.-; mej. H. P. B. f 10.- mej. A. M. V., Katwijk f 1.50; mevr. G. B. v d. W., Sassenheim f20.-; F. S. f5.-; dr. D. de K. f 5. Th. C. J. f25.-; V. B. f2.50; J. P. v. d. Z., Valkenburg f10.-. Totaal f530.45. Totaal-generaal f3173.52. Meerdere giften worden nog gaarne ingewacht aan ons Bureau of per post wissel of giro (nr. 57055) onder vermel ding „Wij komen". NOORDELIJKE WIND De Bilt vernacht van heden- tot morgenavond: Bewolkt met voornamelijk in het noorden van het land enige regen, in het zuiden enkele opklaringen. Over wegend matige wind uit noordelijke richtingen. Over het algemeen weinig verandering "in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 31 mei Zon op: 4.27 uur; onder: 20.48 uur. Maan op: 22.03 uur; onder 5.54 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.50 en 16.17 uur, laagwater te 12.00 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's De „Fridtjof Nansen" is nog maar kortgeleden door de Douglas-fabrieken aan de K.L.M. overgedragen. Onze na tionale luchtvaartmaatschappij heeft het toen ter beschikking gesteld van de VIASA. De K.L.M. voert namelijk met DC-8 toestellen door deze maatschappij de geregelde vluchten uit op de inter continentale luchtlijnen totdat de Ve nezuela zelf de beschikking over toe stellen van dit type zal hebben. Sinds kort was daar de lijn RomeCaracas bij gekomen. De machine vertrok gisteravond kort a 9 uur uit Rome om via Madrid, Lissabon en Santé Maria naar Caracas te vliegen. Om kwart over één vertrok het toestel uit Lissabon, maar het landde niet op tijd op Santa Maria. Kort na het vertrek uit Lissabon had men nog radiografisch contact gehad met het door Nederlanders gevlogen vliegtuig. De laatste maal om precies 19 minuten over één. Vermoedelijk he- vond de zilveren vogel zich toen ter hoogte van La Caparica, een strand ongeveer twintig kilometer ten zuiden van Lissabon. Het was regenachtig weer met beperkt zicht als gevolg van laag hangende bewolking. Na het plotseling afgebroken radio contact werd er niets meer van de „Fridtjof Nansen" vernomen. Onmiddel lijk nadat het vermoeden van een ramp was gerezen, heeft de K.L.M. alle offi ciële „air-sea rescue"-instanties in Por tugal ingelicht en om hulp verzocht, alsmede de Amerikaanse luchtmacht op Santa Maria. Vliegtuigen stegen bij het krieken van de dag op om te zoeken en ook schepen zochten het gebied tus sen Lissabon en Santa Maria af. Eerst vanmiddag werd zekerheid omtrent het lot van het vermiste toestel verkregen. Volgens de voorlopige passagierslijst bevonden zich - behalve de beman ningsleden - geen Nederlanders aan boord. De passagiers waren van Venezo laanse, Chileense, Portugese en Spaan se nationaliteit. Waarschijnlijk bevon den zich ook één Fransman en één Italiaan aan boord. Volgens een opgave van de K.LJJ4. bestaat de bemanning van het toestel uit: gezagvoerder R. D. Berge- mann, vliegers R. M. Draaisma en J. R. W. Hoekstra, navigator G. van Vuure, boordwerktuigkundigen H. Wes- trik en J. W. Blommestein, pursers F. Linterman en J. Oosterling, hofmees ters L. Boersma en S. H. Thio, stewar dessen Kornelia dc Graaf en Cornelie J. van de Berg. Dit zijn de Nederlandse bemanningsleden. Bovendien bevonden zich ook twee Venezolaanse beman ningsleden in het toestel: purser Pablo Garrido en stewardess M. I. Crespo Caldera. In Johannesburg spanden de voorstad Alexandra, waar circa 50.000 negers in vuile hutten wonen, en de negerwjjken in het zuidwesten de kroon. De meeste stakers wonen hier. Premier Verwoerd verklaarde gisteren dat de pogingen om onlusten te verwek ken niet gezien moeten worden als een reactie op de uitslag van de volksstem ming, waardoor Zuid-Afrika een repu bliek zal worden, maar als een aanval van hen, die het land niet willen zien ontwikkelen langs de uitgestippelde lij nen. „Het communisme, dat onrust en chaos wil, heeft de hand in het verzet. Maar wij hebben de plicht ons hierte gen te verzetten", aldus Verwoerd. In Johannesburg hebben sterke poli- tie-eenheden de hele dag de stations bewaakt. Ook stonden er zwaar bewa pende politiemannen op wacht rond de negerwijken. Sommige werkgevers in Johannesburg hebben hun personeel een betaalde va kantie van drie dagen gegeven. De amb tenaren moeten echger op straffe van ontslag aan het werk blijven. In de Zuidafrikaanse textielindustrie was het aantal stakers gisteren zeer groot. Eén fabriek is vandaag gesloten. Het personeel van de PTT in Johan nesburg werkte normaal. Ook in vele machinefabrieken ging het werk gewoon door, evenals in de goudmijnen. De ge hele politiemacht van Zuid-Afrika was gisteren in actie. Zij werd gesteund door 5.000 man hulptroepen. Hammarskjöld heeft gisteren op een persconferentie in New York verklaard, dat hij de situatie in Zuid-Afrika nauw lettend blijft gadeslaan. Hij is bereid met de Zuidafrikaanse regering onmid dellijk te overleggen wanneer dit kan bijdragen tot de oplossing van kwesties. Drie Amerikaanse journalisten zijn in de lokasie Njanga, bij Kaapstad, door de politie aangehouden omdat zij niet in het bezit waren van toegangsbewij zen. Zij werden later vrijgelaten en kre gen te horen, dat zij voortaan inlichtin gen dienden in te winnen bij het Zuid afrikaanse voorlichtingsbureau. Nog één jaar voorzitter KI P Minstens de helft van de 250.000 negerarbeiders van Johannesburg is gisteren thuisgebleven, aldus een ruwe schatting van E. P. Bradlow, de voorzitter van de Kamer van Koophandel van Johannesburg. In de andere delen van Zuid-Afrika schijnt de staking echter een mislukking te zijn geworden. De meeste niet-blanke arbeiders zouden normaal op hun werk zijn verschenen. De staking was geproclameerd als protest tegen de apartheid en het uitroepen van de republiek. Na amper overleg kwam men na ruggespraak met het dagelijks bestuur van de K.V.P. overeen, dat mr. Van Doorn pier 1 juli het voorzitterschap van de KR O. geen bezwaar zou hebben tegen een combinatie van beide functies tot uiterlijk 1 juli 1962. Het bestuur ging hiermee akkoord. Mr. Van Doorn heeft inmiddels aan het Gisteren heeft een delegatie van de Ned. Studenten Raad een ver klaring over de apartheidspolitiek (waarover wij gisteren reeds schre ven) aangeboden aan de Zuidafri kaanse ambassade. Ondanks een telefonische afspraak bleek de secretaris de verklaring niet in ont vangst te kunnen nemen, zodat de president, de heer L. G. Schimmel- penninck uit Leiden de verklaring in de bus moest deponeren. bestuur van de K.V.P. zyn ontslag aan geboden en wel met ingang van de da tum, waarop in zijn opvolging zal zijn voorzien, doch uiterlijk per 1 juli 1962. Mr. Van Doorn zal geen ontslag vragen als lid van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal. De huidige voorzitter van de K.V.P., mr. H. W. van Doorn, zal pater drs. E. H. J. van Waesberge O.P. opvolgen als voorzitter van de K.R.O. Gisteren is hij benoemd in de vergadering van het bestuur van de Katholieke Radio Omroep. Mr. Van Doorn zal op 1 juli a.s. in functie treden. Nadat bekend geworden was dat pater Van Waesberge in verband met zijn verkiezing tot provinciaal van de Do minicanen, als voorzitter van de K.R.O. zou aftreden, heeft het bestuur con tact gezocht met mr. Van Doom. Deze deelde toen mee, dat hij aangezien hij toch reeds voornemens was in 1963 als voorzitter van de K.V.P. af te treden in beginsel bereid was een kandidatuur voor het voorzitterschap van de K.R.O. te aanvaarden, evenwel onder de voor waarde, dat hij niet terstond als voor zitter van de K.V.P. zou behoeven af te treden. De Katholieke Volkspartij moest immers een redelijke termijn geboden worden om een opvolger te vinden. (Van onze Amerikaanse correspondent) Voor Kennedy's tocht naar Parijs en Wenen, waar hij respectievelijk De Gaulle en Chroesjtsjow zal ontmoeten, bestaat in Amerika weinig enthousiasme. Men weet dat De Gaulle een eenmaal ingenomen stand punt heel moeilijk prijs geeft en ontmoetingen van Amerikanen met Choesjtsjow hebben tot dusverre achteraf steeds teleurstellingen opge leverd. Vele Amerikanen zien dan ook niet wat voor concrete resultaten hun president in Europa kan bereiken. Gisteren is in Den Haag de Ron detafel conferentie tussen Neder land. Suriname en de Antillen be gonnen Van links naar rechts met elkaar in gesprek minister-president Antilliaanse ambtgenoot en delega- prof. dr. J. E. de Quay, premier dr. S. D. Emmanuels van Suriname, die de delegatie van zijn land leidt, zijn tieleider. de heer E. Jonckheer en de Nederlandse vice-premier drs. H. A. Korthals. Van regeringszijde onderstreept men dat er niet onderhandeld zal worden over concrete onderwerpen, doch dat beide ontmoetingen in de eerste plaats bedoeld zijn als kennismaking. Kenne dy staat voor een moeilijke taak, maar zou hij erin slagen zowel De Gaulle als Chroesjtsjow ervan te overtuigen dat de nieuwe Amerikaanse president een redelijk, doch vastbesloten man is en een capabel en energiek leider, die van goede wil is, dan zou deze reis ook zonder dat men met de vinger kon aan wijzen wat Kennedy had bereikt, van grote betekenis kunnen zyn. De vraag is alleen: is het mogelijk deze ontmoe tingen alleen het beperkte karakter van een kennismaking te doen behouden? De Gaulle wil Frankrijk weer in het eerste gelid zien onder de grote mogend heden en dat in staat is om over zijn eigen lot te beslissen. Het klinkt wat gematigder, doch in feite betekent het hetzelfde wanneer De Gaulle verlangt dat Amerika, Engeland en Frankrijk gemeenschappelijk zullen beslissen wan neer het Westen zich in het NAVO- gebied, maar ook daarbuiten, voor be langrijke beslissingen ziet gesteld. Nie mand in Washington verwacht, dat Kennedy in dit opzicht aan De Gaulls wensen zal voldoen. Zou echter een kleine tegemoetkoming de betrekkingen kunnen verbeteren, dan zal Kennedy zich daar wel aanvankelijk voor moeten tonen. Men ziet echter hoe spoedig een kennismaking zich beweegt in de rich ting van onderhandelen. De Amerikanen hebben echter niet in de hand of de ontmoeting in We nen zuiver een kennismaking zal blij ven. Chroesjtsjow is er zeer bedrevtn in te profiteren van de publiciteit die een dergelijke bijeenkomst hem kan ver schaffen. Hfj zal aankomen voordat Kennedy arriveert en vertrekken na dat de Amerikanen zijn vertrokken. Dat geeft Chroesjtjow, indien hij dat wenst, de kans een bepaalde atmosfeer te cre ëren. Welke atmosfeer dat zal z(jn is thans nog onduidelijk. Men moet echter tekening houden met de mogelijkheid dat Chroesjtsjow opnieuw een soort Camp David-sfeer wil scheppen. De Amerikanen zouden daar, na hun er varing van 1959, wat sceptisch tegen over staan, doch niettemin zou een sfeer van ontspanning het Kennedy moeilijker maken volk en Congres mee te krijgen in zijn poging Amerika's po sitie te versterken. Kennedy heeft toch al moeite Ame rika ervan te overtuigen dat men zich tot het uiterste moet inspannen, ten- I einde de gevaarlijke periode goed door te komen. Zou Wenen een „tweede Camp David" opleveren en het uitzicht op een formele topconferentie, dan zou Kennedy nog meer moeite kunnen krij gen met zijn actie voor meer militaire en economische hulp aan het buiten land en met zijn streven naar krachti ger en betere propaganda en informa tie over Amerika in de wereld. De Vakraad voor de Metaalindustrie maakt bekend, dat de gisteren gehou den besprekingen over een wijziging van de loonbepalingen in de C.A.O. tot volledige overeenstemming hebben ge leid. Deze overeenstemming houdt in, dat onder voorbehoud van goedkeu ring door de bevoegde instanties van de werkgevers- en werknemersorganisa ties en door het College van Ryksbe- middelaars voor wat betreft de tijd lonen de minimum uurlonen voor de volwassen werknemers (rubriek a) per 1 juli 1961 met tien cent en per 1 april 1962 met vijf cent zullen worden ver hoogd. Voor de tariefbasislonen zal de verhoging van de tabellen per 1 juli negen cent bedragen. Een en ander geldt by een werktyd van 45 uur per week. By een langere normale wekeiykse werktyd wordt het weekinkomen over eenkomstig bovengenoemde cijfers ver hoogd. Uit het Leidsch Dagblad van i 31 Mei 1861; Bij de overweging in de af- deelingen der Eerste Kamer over het wetsontwerp betreffende de briefport, was de meerderheid ongunstig gestemd omtrent het J hoofdbeginsel der voordragt, n.l. de invoering der uniform-port, omdat men die ontijdig achtte, met het oog op de geldmiddelen van den staat, omtrent het stel sel van gedwongen frankering waren de gevoelens verdeeld.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1