Chroesjtsjow reist „in etappes" naar Wenen twin! DRIE radiotorens in Utah (VS) opgeblazen „Proces der generaals" in Parijs is begonnen (§ud jemrekalwMre! W ellicht vooraf kleine „rode top" in Praag Programma „top" in Wenen bekend gemaakt EUROPA CUP FENALE iedereen ziet méér in 'n Vier doodvonnissen in Albanië wegens „komplot tegen regering" WEERBERICHT teuivs Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 29 MEI 1961 No. 30365 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 heeft het staatshoofd van Cambodja, Frins Norodom Sinahoek, telegrammen gezonden aan president Kennedy en pre mier Chroesjtsjow om hun uit naam van de regering in Vientiane te verzoeken, instructies te geven voor de naleving van het bestand in Laos. Vervolg op pag. 2 Naclitvorstscliade aan aardappelen In en om Oosterwolde, in het zuid oosten van Friesland, heeft de in in de nacht van zaterdag op zondag opgetre den nachtvorst o.m. schade toegebracht aan poot-aardappelen. Voor de landbou wers die dit pootgoed verbouwen, wordt het verlies aanzienlijk geacht, omdat deze aardappelen als poot-aardappelen niet meer aan de eisen bij de binnenkort te houden keuringen zullen kunnen voldoen. De landbouwers in de naaste l omgeving va Oosterwolde schatten het j verlies, alleen voor hun oogst al, zeer j hoog. Sneeuw boven Srusse! In België heeft men het in deze tijd j nog zwaarder te verduren. Het heeft gis- teravond namelijk boven midden-België gesneeuwd. Ook in Brussel is sneeuw ge- j vallen. Veranderlijke bewolking De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond- Vannacht nog slechts op enkele plaatsen nachtvorst. Morgen overdag veranderlijke bewolking met en kele verspreid voorkomende buien. De zelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Zwakke tot matige wind tussen oost en noord. (Opgemaakt te 11.15 uur) 30 mei Zon op: 4.28 uur; onder: 20.47 uur Maan op: 20.57 uur: onder: 5.08 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.08 en 15.34 uur. laagwater te 11.18 en 23.39 uur. Dit blad bestaat alt 16 pagina's De Sjah van Perzië en zijn echt genote Farah Diba hebben hun officiële bezoek aan Noorwegen afgebroken om naar hun land terug te keren in verband met het koude weer in Scandinavië. Het paar op doorreis in Rome. woensdag 31 -nel Nü een ARISTONA kopen, want Uit het Leidsch Dagblad van J 30 Mei 1861: (Brievenbus)W. heeft nooit gehoord van een oliebron en f meer met hem, ook wetenschap- pelijke mannen, betwijfelen de t ivaarheid van het berigt uit i Pensylvanie, want olie is een t plantaardige stof, die niet als t een bron uit de binnenste dee- t len der aarde kan voortvloeijen. Dat berigt werd uit een blad r overgenomen, want de Redactie J heeft die oliebron zelf nooit ge- f zien. Premier Chroesjtsjow is met een speciale trein onderweg naar de Oostenrijkse hoofdstad, waar hij het aanstaande weekeinde president Kennedy zal ontmoeten. Hij wordt vergezeld door zijn echtgenote Nina, zijn zoon Serge, de minister van Buitenlandse Zaken, Gromiko, en de Russische ambassadeur in de V.S., Mensjikow. De Russische premier onderbrak gisteren zijn reis in Kiew, waar hij door een deputatie van in Tirana, de hoofdstad van Albanië, de Oekraïnse bevolkinq werd beqroet en een rondrit door de stad zun zaterdagavond vier Albanezen ter TT-- j r- r» dood veroordeeld wegens samenzwering maakte. Hij reist vertier „in etappes via Praag en Boedapest, met de Verenigde staten. Griekenland In Tsjecho-Slowaküe zal hij, ter voorbereiding van het gesprek met president en Joeffo^S!avië om het Albanees regi- tpnnpdv hiiAnnihphhnn «n,. me van Enver Hoxha omver te werpen. Kennedy, een bijeenkomst hebben met een aantal communistische regeringsleiders. Waarnemers in Moskou menen, dat in Praag een kleine „communistische topcon ferentie" zal worden gehouden. Het programma van de ontmoeting op 3 en 4 juni tussen president Kennedy en premier Chroesjtsjow in Wenen is zater dag gelijktijdig in Washington en Mos kou bekendgemaakt. Voor de besprekin gen tussen de beide staatslieden zijn tien uren uitgetrokken, inclusief de tijd die voor een gezamenlijke lunch is gereser veerd. Het eerste onderhoud tussen de Ame rikaanse president en de Russische pre mier zal zaterdag plaats hebben in de Amerikaanse ambassade in Wenen, ter wijl de volgende dag een tweede gesprek zal volgen in de Russische ambasade. De Russische pers heeft zondag duide lijk te kennen gegeven, dat de ontmoe ting in Wenen weliswaar belangrijk zal zijn, maar niet anders kan zijn dan de prelude op belangrijker besprekingen. Volgens „Prawda" zjjn de belangrijkste gesprekspunten: de ontwapening, Duits land en de betrekkingen tussen de Sow- jet-Unie en de V.S. Zowel de „Prawda" en de „Izwestja" heeft gewaarschuwd tegen te groot opti misme, omdat de problemen die in de jaren van de koude oorlog zijn ontstaan, niet in twee dagen kunnen worden op gelost. Naar Londen President Kennedy is gistermiddag naar Londen vertrokken. Hij wordt o.m. vergezeld door de minister van Buiten landse Zaken, Dean Rusk, de onder minister tevens adviseur voor Russische Zaken, Charles Bohlen, de onderminister voor Europese Zaken Kohier en de Ame rikaanse ambassadeur in Moskou, Lle wellyn Thompson. De perschef van het Witte Huis heeft gezegd, dat nog niet bekend is of na af loop van de besprekingen een gemeen schappelijk communiqué zal worden uit gegeven. Wel zal president Kennedy vrij dag in Parijs een persconferentie houden, die door de Eurovisie zal worden uitge zonden. Op een bijeenkomst van de Democra tische partij heeft Kennedy zaterdag avond verklaard, dat zijn gesprekken met Chroesjtsjow niet ten doel hebben om specifieke problemen op te lossen en een Zoon van Eiclimann: Borinann leeft nog In een vraaggesprek met een verslag gever van de „Washington Post" heeft Nikolas Eichmann, de 25-j. zoon van Adolf Eichmann die in Jeruzalem te rechtstaat, verklaard dat Hitiers plaats- vervangerr Martin Bormann, nog steeds in leven is. De jonge Eichmann, die op het ogen- bl'k in Washington is. zei dat Bormann niet zo arm is als zijn vader destijds was. „Maar ik zeg niet waar Bormann woont. Zelfs joden die de beschikking over miljoenen dollars hebben, kunnen hem niet krijgen", zo zei hij. Nikolas Eichmann verklaarde voorts dat hij in de V.S. vertoeft om een boek te schrijven in samenwerking met een journalist. In de afgelopen weken zijn in Oos tenrijk in verband met het proces-Eich- mann in Jeruzalem, negen personen ge arresteerd op verdenking van deelne ming aan misdaden in de Nazi-tijd. Het betreft dr. Egen Schönpflug, tegen wie inmiddels een aanklacht is inge diend. de vroegere politiechef dr. Franz Ratzenberger. die betrokken zou zijn geweest bij de moord op joden in Ber- ditsjef, drie medewerkers van Eichmann namelijk Franz Novak, Hermann Hofle en Franz Muhrer, en enkele anderen. duidelijke verandering in de wederzijdse betrekkingen teweeg te brengen. Wal Kennedy wi! bereiken Amerikaanse ambtenaren hebben ver- klaard dat president Kennedy tijdens Temo Seikoe zyn overleg met Chroesjtsjow in de eer ste plaats zal pogen de conferentie over het staken van de kernproeven te „red den". Zoals bekend blijven beide parlijen hardnekkig op hun standpunt staan. Voorts zou Kennedy in Wenen de weg willen effenen voor onderhandelingen over algemene ontwapening. En verder zou hij Chroesjtsjow willen overhalen om ermee akkoord te gaan dat de interna tionale commissie voor toezicht voor Laos volledige bevoegdheden tot het verrich ten van inspecties krijgt. Na afloop van een eerste onderhoud op zondag met Prins Boen Oem, het hoofd van de regering in Vientiane, erpen. Andere beklaagden werden veroor deeld tot gevangenisstraffen van 15 tot 25 jaar. In één geval werd de uitspraak van het vonnis uitgesteld in verband met ziekte van de verdachte. De aan klager had in zeven gevallen de dood straf geëist. Onder de ter dood veroordeelden be vindt zich de voormalige vice-admiraal Hij en zijn lotgenoten kunnen niet in hoger beroep gaan, maar wel de voorzitter van de nationale vergadering gratie vragen. Volgens Radio-Tirana, die deze von nissen bekend maakte, was de Ameri kaanse Zesde Vloot bij de samenzwe ring betrokken. De hulp van de Ameri kaanse marine en die van de Griekse volgens het vonnis door verdach ten ingeroepen, toen hun pogingen om het regime van Hoxha „langs vreemd- zame wegen" omver te werpen mislukte. Zij wilden een opstand ontketenen met het karakter van een burgeroolog. De plannen voor de opstand zouden opge steld zijn door de geheime diensten van Griekenland, Joego-Slavië en de Ver enigde Staten en ter hand gesteld zijn aan de toenmalige minister generaal- majoor Panajot Pljakoe. De vroegere bewindsman, die thans in Belgrado woont, heeft de beschuldiging echter categorisch van de hand gewezen. Drie torens in de Amerikaanse staat Utah, die worden gebruikt voor het overbrengen van Transatlantische telefonische boodschappen, zijn zondag door ontploffingen gedeeltelijk vernield. Men meent, dat hier sabotage in het spel is. De niet bewaakte torens zijn in het westen van Utah gelegen. Telexverbindingen van persbureaus waren verscheidene uren gestoord. Voorts moesten radiostations in dit gebied gedurende deze tijd hun uitzendingen staken. Terwijl het personeel van telefoonmaatschappijen met spoed met het herstel lingswerk begon, stelden agenten van de F.B.I. een onderzoek in. Leden van de territoriale wachten werden in Utah en de aangrenzende staat Nevada belast met het bewaken van de 22 overige soortgelijke posten, die zich in deze staten bevinden. Er zijn geen slachtoffers gevallen. In Los Angeles en omgeving is de politie met zevenduizend man, voor een deel reservisten, versterkt. Alle posten van de burgerverdediging staan thans onder bewaking. Actie „Wij komen" Van Egmond jr. morgen in Leiden! In overleg met de heer Mauritz Reck- man van de Landelijke Actie „Wij komen" hebben wij besloten de overtocht van de enige zoon van het gezin Van Egmond uit Australië niet langer uit te stellen. Er is inmiddels telegrafisch plaats voor hem gereserveerd in het eerstvolgend KLM-vliegtuig naar Neder land, hetgeen wil zeggen, dat hij reeds morgenochtend op Schiphol kan worden verwacht, waar wij hem met een auto zullen afhalen en naar zijn ouders bren gen. Uit de hieronder afgedrukte verant woording blijkt, dat de benodigde reis- som ad f. 5.000.nog slechts ten dele bijeen is. In het vertrouwen dat zulks over enige dagen ten volle het geval zal zijn. heb ben wij het bovenvermelde besluit ge nomen, mede omdat wij het niet verantwoord achten de spanning zowel in Leiden als in Australië langer te doen voortduren. Wij kunnen slechts hopen en vertrou wen, dat onze lezers en lezeressen begrip zullén hebben voor deze situatie en ons in de komende dagen hun sympathie voor en steun aan het gezin Van Egmond blijven schenken. In dank ontvingen wij de volgende giften: N.N. f. 1.—. N.N. f. 2,—, mevr. M. V. f. 2,50, P. v. V. f 2.50, C. P. f. 5.—, G. B f. 5.—. mej Den O. f. 15.65, N.N. f. 3.—, D. K. f. 5,—. Fam. U. f. 7.—. Z.W.S. '51 f. 5.—, mevr. G. f. 5,—, M. D. f. 5.15, J. V. L. f. 4.50, M. A. f 5.—, mevr. J de K—S. f. 10,—, N. S. f. 2,—. W. S. f. 5,—, W. en M. f. 2,50, J. en T. K. te S. f. 2,—, M. en G. K. f. 2,50, mevr. M. f. 2.50, mevr. J. M. H.B. f. 10, A. T. te L. f. 5,mevr W. A. M.E. f 5.Collecte verjaardag J. G. B. f. 12,50, D. R. te L. f. 5.—. M. H. te A. f. 2,50. mevr. A. G.E. f. 10,C. S. f. 3.— C. H. G. f. 2,50, N.N. f. 2.25, H. L. R 'f. 2.50, N.N. LD f. 2,50. G. C. en D. de J. f 5.—, K. f. 10,—, T. de N. f. 6,50, mej. F. M. f. 6,50, W. D. A. T. f. 5,—. Fam. S. f. 7,—, E. W. W. R. te O. f. 10.—, Fam. H. f. 3,—. D. C. H. f. 10.—, Th. de V. te A. f. 1.—. P. B. te A. f. 1,— J. den H. f. 3,—. N.N. f. 3,50, H. K. te S. f. 3,—. K. F. D. te S. f. 2.50, C. V. te S. f. 10,—, H. R. f. 2,50, D. F. L. t. 5,—, P. van H.. f. 5,—, J. Kr. en M. T. te O. f. 5,—, P. C. te N. f. 3,—. T. H W. H T. te R. f. 10.—. W. T. W. V. f. 3.50, D. A. v. D. D. te O. f. 5,—, A. S. f. 2,50, Dr. W. W. J. f. 5,—. H. v. d. V. f. 1.—, D. J. V. f. 5,—. H. S. A. v. d. B.—v. I. f. 5.—, ir. H. v. d. M. te K. f. 10,—, P. v. D. f. 2.50. prof. G. G. K. f. 25.—. A. K.—de W. te K. f. 2.50. G. E. H. te K. f. 2,50, P J. J. R— M. f. 5.— mevrouw J. v. d B B. f. 2.50, dr. G. C. A. v. D. te K. f. 25,mevr. H. H.L. te O. f. 5,—, H. M. f. 17.47,, E. Q. L. f. 5,—, N.N. f. 5,—. fam. Van O. f. 2.50,, mevr. G. L.—L. f. 5,—, C. K. te A. f. 5.—. A. v. d. H. te O. f 2.50. Totaal f. 419.62. Totaal-generaal f. 2643.07. Meerdere giften worden nog gaarne ingewacht aan ons Bureau of per post wissel of giro (nr. 57055) onder vermel ding „WU komen". Uitspraak uiterlijk woensdagnacht (Van onze Parijse correspondent) Vanmiddag om twee uur is in het Paleis van Justitie in Parijs het proces begonnen tegen twee der drie gangmakers van de putsch in Algiers van vorige maand, de beide ex-generaals Challe en Zeiler. Het derde lid van het ver- radelijke trio, ex-generaal Salan is nog altijd voortvluchtig, maar i aanwezigheid werd, sedert de lukking van hun boze plannen, afwisselend in Spanje, Portugal en in Algerije gesignaleerd. Met de twee voormalige legerleiders, die nu de doodstraf riskeren, zal in el geval in zoverre korte metten worden gemaakt, cat het proces niet meer dan drie dagen mag duren. Om bij voorbaat aangerekend. paal en perk te kunnen stellen aan de woordenstroom hunner advocaten en de vele uitwijkmogelijkheden van de pro cedure, heeft de regering geëist dat het vonnis uiterlijk woensdagnacht zal worden uitgesproken. Volgens de traditie van de militaire rechtspraak zullen de beschuldigden bij die uitspraak echter niet persoon lijk aanwezig mogen zijn. Het tribunaal dat voor deze gelegenheid speciaal is opgericht en dus een uitzonderingsge recht moet heten, bestaat uit vier bur gers en vijf militairen en wordt gepresi deerd door één der hoogste Franse ma gistraten. president Patin. Het proces vindt plaats in dezelfde zaal. waar, na de bevrijding, ook de voormalige chef van de Vichy-regering ex-maarschalk Petain werd berecht. De akte van beschuldiging beslaat slechts tien of elf pagina's. Het hoofd accent van de beschuldiging zal onge twijfeld worden gelegd op de anteceden ten van de beide ex-generaals, die door de hoge verantwoordelijkheden die ze vroeger hadden gedragen Challe is opperbevelhebber in Algerije en. voor de NAVO. in centraal-Europa geweest en waardoor hun landverraderlijke ini tiatieven nog zwaarder moeten worden Een beeld van het bezoek, dat Prinses Irene zaterdag aan Noord- Brabant heeft gebracht. De Prinses tijdens de rondgang over de ten toonstelling van beeldende kunst en edelambacht te Tilburg.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1