Hevige stammeiioorlog verscheurt Zuid-Kasai Fransen en Algerijnen vonden basis in Evian D. V. D. KWAAK LEGDE EERSTE STEEN IN BODEGRAVEN ZUID Britse Toni gaf Koning Hoessein haar jawoord Jordanië viert een week feest KalondjVs hoofdstad wordt dj den bedreigd nu van vier zi TAPIRA TAPIJT SHOW Op 23 juni begint de melkactie voor de ondervoede hinderen Parijs zet uitgaven voortals de banden gehandhaafd blijven Belangrijk uitbreidingsplan omvat negenhonderd woningen VRIJDAG 26 MEI 1961 Europese ruimteclub start binnenkort (Van onze Londense correspondent) Waarschijnlijk zal binnen drie weken de Europese „ruimteclub", waarbij zich 12 landen aansluiten, definitief worden opgericht. De groep zal worden geleid door Engeland Frankrijk en West- Duitsland. Het denkbeeld is afkomstig van de Britse minister van luchtvaart Thorney Croft. Strauss, de Westduitse minister van Defensie, heeft hem tij dens hun besprekingen in Londen, in kennis gesteld van het besluit van de Bondsregering om deel te nemen aan het gemeenschappelijke Europese ruim te-onderzoek. Veelbetekend is, dat ook Spanje een van de 12 leden zal worden. Het heeft toegezegd een bedrag van 20 miljoen gulden by te dragen. Het kapitaal van de club zal 700 miljoen gulden zijn. Het Britse aandeel is het grootst n.l. een derde. De Nederlandse bijdrage is 18*4 miljoen gulden. Eerste doel is om kunstplaneten voor talecommunicatie om de aarde te laten cirkelen. Australië zal als speciaal der tiende lid zonder kapitaal meedoen. Het zal de rakettenbasis in Woomera koste loos ter beschikking stellen. De eerste proef-projectielen zullen in de zomer van 1962 worden afgevuurd. Koning Hoessein van Jordanë is gisteren in het huwelijk getreden met de uit Engeland afkomstige twintigjarige Moena el Hoessein, voor heen Toni Gardiner uit Ipswich. De bruid, in wit toilet, antwoordde bevestiging in het Arabisch toen de Koning haar, tijdens een eenvou dige mohammedaanse plechtigheid van een kwartier, vroeg of zij hem tot echtgenoot wenste. De plechtigheid vond plaats in het Zaharan-paleis op een heuveltop bR de Jordaanse hoofdstad. Koning Hoessein is getrouwd geweest met Koningin Dina. Moena el Hoessein <wens van Hoessein) is de dochter van lt.-kolonel Walter Gardiner, voormalig Brits militair adviseur van de Koning. De volksfeesten bij het huwelijk duren een week. Albert Kalondji, de „koning" van Zuid-Kasai, die thans deelneemt aan de conferentie te Coquilhatstad en daar niet van weg kan omdat zRn vliegtuig „genationaliseerd" is, heeft in zijn staat Zuid-Kasai strijd te leveren op vier fron ten. Het is de hevigste stammenoorlog sinds de loemoembistische onlusten in september. Militaire leiders in Katanga, die de toestand in Zuid-Kasai nauwlettend volgen hebben geconcludeerd, dat Kalondji's troepen op alle fronten een weinig succes volle verdediging voeren. De hoofdstad Bakwanga wordt thans bedreigd door felle Loentoekrygers uit het westen, door loemoembistische troepen van Gizenga (Stanleystad) uit het oosten, door troepen van de centrale regering uit het zuiden en door pro-loemoembistische Loeloea-krijgers uit het noorden. De plechtigheid werd bijgewoond door 23 goede vrienden en diplomaten. Toen het huwelijk werd gesloten, klonken 21 saluutschoten van de heu vels rondom Amman. Na een korte receptie maakte de vorst met zijn echtgenote een rondrit door de sad. 's Avonds dansten de bevolking op de muziek van militaire orkesten in de straten van de Jordaanse hoofdstad. Onder de talrijke geschenken die naar Amman zijn gezonden, bevindt zich een zilveren thee- en koffieservies van Koningin Elizabeth van Engeland en de hertog van Edinburgh. in onze etalages. 18.75 p.mt Mooie moderne kleuren. NATUURLIJK BIJ Flatgebouwen De bedoeling ls de woningen te bou wen in bepaalde groepen van woningen z.g. elementen. Er komen er acht in voor, waarin steeds twee flatgebouwen per element geprojecteerd zijn en een aan tal z.g. eengezinswoningen. De flatwo ningen zullen in hoofdzaak huurwonin gen worden en de eengezinswoningen zullen worden gebouwd in de premiesec tor, echter zonder rijkssteun. De eerste etappe van de uitvoering van het plan is gisteren met de eerste steenlegging officieel begonnen. Deze eerste etappe omvat 158 woningen, waarvan 110 eengezinswoingen en 48 flatwoningen. Omstreeks drie uur begaf het gezel schap zich naar het uitbreidingsplan dat thans nog via de Oud-Bodegraafse- weg bereikbaar is, maar dat in de toe komst door middel van een tunnel on der de spoorlijn en aansluitingen met de Goudse Straatweg toegankelijk wordt. Enkele honderden meters van het spoorwegstation wapperden de vlaggen reeds van enkele in aanbouw zijnde wo ningen. Veertig h.a. Burgemeester Croles sprak de gasten, onder wie verscheidene burgemeesters uit de omliggende gemeenten toe, waar bij hij een overzicht gaf van de voor bereidingen voor dit plan, dat 40 ha om- fat en waarmee in eerste instantie vier tot vijf miljoen gulden is gemoeid. Uit het grote aantal te bouwen woningen blijkt wel degelijk, dat dit plan van meer dan lokale betekenis is. Immers in dit plan wordt bRna de helft van de totale woningvoorraad van Bode graven gebouwd. Burgemeester Croles bracht dank aan het provinciaal bestuur voor de verleen de medewerking. Ook werd dank ge bracht aan allen, die zowel wat het fi nanciële als het technische gedeelte heb ben meegewerkt aan de verwezenlijking van de Bodegraafse plannen. Melkwaardebonnen worden aangeboden (Van onze correspondent) In elf Europese landen is gisteren een internationale melkdag gehouden, dit in samenwerking met de Unicef, het kinderfonds van de V.N. De achtergrond is duidelijk: „Alle nationale activiteiten in de voedings- en landbouwsector dienen behalve op het bevorderen en behoud van eigen welvaart, gericht te zRn op de bevordering van gezondheid en welvaart der in dit opzicht minder bevoorrechte delen van de wereld", zoals de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mr. dr. C. M. J. A. van Rooy, gistermorgen opmerkte, toen hij in Grand-theater „Gooiland" te Hilversum voor vele honderden geïnteresseerden 'n inleiding hield. D- minister legde er de nadruk op, dat het wereldvoedselprobleem vóór al les een eiwit-probleem en derhalve een melkprobleem is. Geen wonder dus, dat Unicef op ziin programma's zo'n grote plaats inruimt voor de beschikbaarstel ling van melk en melkprodukten aan de jeugd in de achter gebleven delen van de wereld. Mr. dr. van Rooy zag voor de zuivelindustrie ook een grootse taak op het gebied van het wetenschappe lijke onderzoek. Mevrouw M. Rackée belichtte de vele mogelijkheden van de melk in de huis houding en de heer H. Davelaar van Unicef in Parijs sprak over melk als gezondheidsbron in ontwikkelingsgebie den. De Commissaris van de Koningin ln De heer D. van der Kwaak legt de laatste hand aan de eerste steen- legging, waarbij burgemeester Croles belangstellend toeziet. (Foto Leidsch Dagblad) de provincie Friesland, mr. H. P. Lint horst Homan, deed als bestuurslid van deze stichting mededelingen over de werkzaamheden van het comité „Melk- fonds Unicef", dat gelden bijeen wil brengen ten behoeve van voedingspro gramma's voor moeders en kinderen in ontwikkelingsgebieden. Op 23 juni zal het Unicef-melkfonds in Nederland een actie beginnen om gro te hoeveelheden Nederlandse melk voor de ondervoede kinderen in andere delen van de wereld beschikbaar te krijgen. Met medewerking van vele Ievensmidde- lenbedrjjven en melksljjters zullen de Nederlandse huisvrouwen melkwaarde bonnen worden aangeboden. Voor elke bon, die de huisvrouw bij haar melkboer of kruidenier koopt, koopt zij voor een gulden aan melk voor het kind in een ver land, dat daaraan behoefte heeft. Zeer vele Nederlandse boeren zullen van dem elk van hun koeien een halve cent per geleverde kilo voor het fonds afstaan. Weer onrust in Algiers en Oran Volgens welingelichte kringen in Evian hebben de Franse en de Algerijn se delegaties donderdag een gemeen schappelijke basis gevonden voor hun gesprek over de belangrijkste aspecten van het overleg. De kern van de opvat tingen der twee afvaardigingen over „het Algerije van morgen" betrof de structuur van een republiek Algerije, haar banden met Frankrijk en de be trekkingen tussen de mohammedaanse meerderheid van de bevolking en de Europese minderheid. Minister Joxe verklaarde dat Frank rijk bereid is zRn grote uitgaven voor de economische en sociale ontwikkeling van Algerije voort te zetten, als de Algerij nen zich voor handhaving van de ban den met Frankrijk zouden uitspreken. Op bet ogenblik besteedt de Franse staat 14 miljard nieuwe franken (ruim één miljard gulden» per jaar voor de uitvoering van het zogenaamde „plan van Constantine". Als hierbij de parti culiere beleggingen en een bijdrage van de Algerijnse begroting worden gevoegd, komt men dit Jaar tot een bedrag van vier miljard frank (ongeveer drie mil jard gulden). Voor de derde achtereenvolgende dag hebben voorstanders van een „Frans Algerije" gisteren in O r a n ongeregeld heden veroorzaakt. De betogers verniel den drie winkels van Algerijnen. Euro peanen die de Algerijnen wilden helpen, werden met stenen bekogeld, evenals de politie. Vier agenten en een onbekend aantal demonstranten Hepen verwon dingen op. Honderden ruiten zijn ge sneuveld. In Algiers zijn gisteravond twee bommen ontploft, een voor het huis van een Europese Journalist, die bekend staat om zijn liberale Ideeën. De bom men richtten slechts materiële schade aan. Bij een vuurgevecht tussen een groep Algerijnen en Algerijnse hulppolitie in de buurt van het P a r ij s e vermaaks centrum Pigalle zijn gisteravond zes personen gewond. Volgens de politie deden de Algerijnen in een stille straat met handgranaten een aanval op een patrouille Algerijnse hulppolitie. In bepaalde delen van Pa rijs waar veel Algerijnen wonen, wordt de politie bijgestaan door Algerijnse hulpkrachten. Na de aanval ontstond een vuurgevecht, waarbij een passeren de automobilist door een kogel werd ge troffen. Om hun aftocht te dekken, wierpen de aanvallers nog een granaat, waardoor drie voorbijgangers gewond werden. Ook twee leden der hulppolitie werden gewond. Een der aanvallers werd aangehouden. Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 Herenstraat 9 MIDZA Aantrekkelijke woongemeente in de Randstad Op uitnodiging van het gemeentebestuur van Bodegraven heeft de heer D. van der Kwaak uit Leiden als lid van het College van Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland gistermiddag in het uitbreidingsplan Bodegraven-Zuid de eerste steen gelegd voor een van de in aanbouw zijnde woningen. Het uitbreidingsplan, dat in hoofdzaak gelegen is aan de zuid-zijde van het station en de spoorlijn Woerden-Leiden, voorziet in de bouw van ruim 900 woningen. Bodegraven heeft, aldus burgemeester Croles, met dit plan graag willen mee werken aan de oplossing van het grote woonvraagstuk in de randstad Holland. Mr. K. T. Ebes, commercieel adjunct directeur van de N.V. Coördinatie-Bouw Hilversum, sprak woorden van dank voor het in deze firma gestelde ver trouwen. Hij feliciteerde het gemeente bestuur van Bodegraven met. dit plan, waarvan hij de hoop uitsprak, dat het spoedig zal worden verwezenlijkt. Nieuwe wegen, betere treinverbindingen Tijdens een in hotel Van Haaften belegde persconferentie heeft burge meester mr. J. J. Croles samen met zijn wethouders en de stedebouwkundige ir. W. Wissing een en ander over dit plan verteld. Burgemeester Croles wees o.m. op de aantrekkelijkheid van zijn gemeente als woongemeente voor de randstad Hol land. waarbij hij niet naliet te wijzen op de goede verbindingen die Bodegra ven met de grote steden in deze rand stad heeft. Bij de directie der N.S. te Utrecht zijn intussen stappen onder nomen teneinde in de spoorwegverbin ding Utrecht en Leiden nog verbetering te krijgen. Ook als vestigingsplaats voor toeleveringsbedrijven ten behoeve van de zware industrie langs de IJmond en de Waterweg kan, aldus burgemeester Croles, Bodegraven een zeer belangrijke plaats gaan innemen. Nieuwe wegen Ten aanzien van de wegen, waarmee Bodegraven verbonden is, zei de burge meester, dat de plannen voor de aanleg van een vierbaansweg van Bodegraven naar Amsterdam aansluitend op de Rijksweg 12 in voorbereiding zijn en dat er tevens een nieuwe Rijksweg zal wor den aangelegd naar Leiden, zodat Bode graven wat dat betreft er bijzonder gunstig komt voor te staan. In het uitbreidingsplan Bodegraven- zuid is voldoende ruimte gelaten voor groenstroken en waterpartijen. Ook zul len er enkele sportvelden worden aan gelegd. Voorts zijn er enkele openbare gebouwen zoals kerken, scholen en wRk- gebouwen, alsmede een aantal winkels in geprojecteerd. Een overzicht van het grote uitbreidingsplan Bodegraven-zuid vanaf de overweg naar de Oud- Bodegraafseweg. (Foto Leidsch Dagblad) Vervolgens plaatste de heer D. van der Kwaak op uitnodiging van burge meester Croles een fraaie steen in de gevel van een in aanbouw zijnde woning, waarbij hR uiteraard de assistentie ver kreeg van een van de aannemers. De heer Van der Kwaak wees ver volgens in een korte toespraak op het grote belang van dit plan voor Bode graven, maar ook voor de gehele Rijn streek. Met dit plan zal Bodegraven, aldus de heer Van der Kwaak, in de toekomst een belangrijke rol gaan spe len als woongemeente in de randstad Holland. Hij sprak de hoop uit, dat de bouw vlot zal verlopen en dat velen na enige tijd zullen zeggen dat het goed wonen is in Bodegraven. Nadat burgemeester Croles de vele ge lukwensen in ontvangst had genomen, begaf het gezelschap zich opnieuw naar hotel Van Haaften, waar op de voorspoe dige ontwikkeling van het plan een glas wijn werd geledigd. Cor Sluyk gaat UVS trainen Naar wR vernemen zal Cor Sluyk, thans trainer van de Utrechtse tweede- divisieclub Velox, volgend seizoen UVS onder zRn hoede nemen. HR wordt dus de opvolger van Piet Kantebeen, die, zoals bekend, een contract met Roo- denburg heeft getekend. DIERENARTS SCHOOT OP HONDEN TE APELDOORN Voor de tweede maal ln korte tRd heeft de A pel doorn se politie proces-ver- baal opgemaakt tegen een 43-jarige ge wezen dierenarts, die thans woonachtig is op een landgoed in Wlesel bR Apel doorn. Deze schRnt een hartgrondige hekel aan honden te hebben. Enkele weken geleden heeft hR een schot hagel afge vuurd op de hond van een mevrouw, die op zRn terrein liep. Het dier werd hierbR gewond en de politie maakte proces-verbaal op. Op tweede pinksterdag kwamen zRn buren bR de politie vertellen, dat de man weer op een hond had geschoten. Dit keer gold het een kostbaar ras hondje. De dierenarts loste eerst een schot hagel op het dier, waarbR het ernstig werd gewond. Het kon niet meer kruipen toen de man op het dier toe liep. Een tweede schot hagel maakte vervolgens een einde aan het leven van het hondje. Ten tweedemale moest de Apeldoornse politie proces-verbaal opmaken. De poli tie onderzoekt nog in hoeverre in beide gevallen de dieren wet is overtreden. Inval aanstaande in noorden van Xa tanga Er is geen enkele aanwRzing. dat de leiders in Coquilhatstad bereid zullen blyken Kalondji naar zijn staat terug te laten keren om zelf de militaire acties te leiden. Integendeel: de cen trale regering zou wel ingenomen zRn met een vernietiging van de macht van Kalondji. Intussen zijn er ook berichten binnen gekomen, dat er een aanval op noord- Katanga wordt voorbereid door de lei der van de Kongolese communisten, Joemba. Troepen van deze leider zou den reeds zijn samengetrokken in het zuiden van de provincie Kivoe. De Katangese leiders geloven, dat Joemba instructies heeft van de leiders in Coquilhatstad om in noord-Katanga een onafhankelijke staat te vestigen. In noord-Katanga zijn de troepen om Tsjombe gedeeltelijk in paraatheid ge bracht om een aanval van Joemba af te slaan. De Katangese troepen in dit gebied staan er niet zo goed voor, om dat onlangs botsingen zijn voorgeval len tussen de negersoldaten en hun Belgische officieren. Men vreest zelfs, dat er muiterij zal kunnen uit breken, zodra er gevochten moet wor den. In Elisabethstad hebben twee Rode- Kruisartsen een bezoek gebracht aan Moise Tsjombe, de gearresteerde presi dent van Katanga, die een zenuwin zinking zou hebben gehad. De persoonlRke arts van Tsjombe is in Brazzaville (Frans Kongo» aange komen. Hij. tracht toestemming te krij gen Tsjombe te bezoeken, waartoe hR medewerking heeft van de V.N. SPEELAUTOMATEN UIT VEGHEL VERDWENEN De speelkastenaffaire in Veghel heeft zRn beslag gekregen. De RRkspoIitle heeft de Veghelse drankwetlokaliteiten op de aanwezigheid van deze toestel len gecontroleerd. Er waren er geen Nadat de nieuwe bepaling in de Veg helse politieverordening die het hebben van toestellen om enig spel te spelen al dan niet tegen betaling op voor het publiek toegankelRke plaatsen verbiedt, in het proefproces (in hoger beroept voor de rechtbank gesanctioneerd was, had de officier van justitie te 's-Herto- genbosch, mr. Van Mierlo de desbetref fende Veghelse kastelein doen aanzeg gen, dat de toestellen geruimd dienden te worden. Waar de algemene politieverorde ning van Veghel alle speeltoestellen met uitzondering van biljarten, hoe on schuldig ook van aard verbiedt, is aan de burgemeester de vraag voorge legd hoe zRn ontheffingsbeleid ten op zichte van onschuldiger apparaten zou zijn. Burgemeester Schreven heeft zich van elke uitspraak hieromtrent ont houden en huldigt het standpunt, dat hij, zo een schriftelRke ontheffingsaan- vrage door de betrokkene wordt inge diend, van geval tot geval een oordeel zal vellen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9