Kennedy: voor 1970 landt een Amerikaan op maan KW 73 WINT DE HARINGRACE PRINSES MARGARET VERWACHT BABY WEERBERICHT Weer weigert Amerika toestemming te geven t C9uc91 leuws Kosten 25 tot 30 miljard gulden Gewijzigde Apollo DE X-15 VLOOG 5423 KM PER UUR Halve ton op no. 3538 KLM (nog) niet naar Los Angeles -SttUKRW) Hegemonie van de Selieveniiigers na jaren eindelijk doorbroken FELSTE RACE SINDS JAREN Niet „de politiek" aiaar liet koude weer Actie „WIJ KOMEN" Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 26 MEI 1961 No. 30353 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Amerikaanse correspondent) Met een extra inspanning en offers van 25 tot 30 miljard gulden moet het mogelijk zijn, om vóór 1970 een Amerikaan op de maan te laten landen en veilig naar de aarde terug te laten keren. Aldus president Kennedy in een buitengewone boodschap, uitgesproken in een gezamenlijke zitting van het Huis van Afgevaardigden en de Senaat. Dit jaar zal voor een dergelijk versneld ruimteprogramma bijna twee miljard gulden meer moeten worden uitgegeven dan reeds was begroot. Het grootste deel van de gelden voor het maanproject zal gestoken moeten worden in de ontwikkeling van zeer krachtige raketten. Men zal zowel met de ontwikkeling van raketten voor vloeibare als voor vaste brandstof doorgaan totdat gebleken is, welk type de beste mogelijkheden biedt. Bovendien moet de ontwikkeling van een raket, voortgedreven door kernenergie, krachtig worden gestimuleerd. Kennedy kondigde voorts de proefnemingen met satellieten voor communicatie en weer-observatie aan. Hiervoor vroeg hij voor dit jaar extra uitgaven tot 450 miljoen gulden. die streken. Vergeleken met de com munistische radiopropaganda is de Ame rikaanse radio-actie maar zeer beschei den. De ervaringen van, de laatste maan den in Laos en op Cuba schijnen de president ertoe te hebben genoopt meer Kennedy doelde in zyn opmerkingen over het maanproject op de ontwikkeling van de Apollo, een ruimteschip voor drie man, dat aanvankelijk bestemd was om een reis om de maan te maken maar thans zodanig wordt gewijzigd, dat het een landing op de maan kan maken en vandaarw eer kan starten voor de terugreis naar de aarde. De Apollo zou volgens deh uidige plannen gelanceerd worden door een Nova-ra ket, die nog in ontwikkeling Is. Het ongewone feit, dat hij na vier maanden opnieuw in het Congres ver scheen, rechtvaardigde Kennedy met de opmerking: „Dit zijn buitengewone tij den. Wij zien ons geplaatst voor een buitengewone krachtproef". President Kennedy kwam opnieuw naar het Kapi- tool, omdat hij meer geld nodig heeft voor zijn doelstellingen: versterking van de conventionele strijdkrachten van de bondgenoten en van Amerika zelf, ver hoging van de economische steun aan het buitenland, serieuze concurrentie met de Russen op ruimtevaartgebied en de aanpak van de bescherming burger bevolking, die tot dusverre schromelijk is verwaarloosd. President Kennedy voelt zich de leider van de strijd om de vrijheid in de we reld en kort voor twee zeer belangrijke ontmoetingen met president De Gaulle en met premier Chroesjtsjow heeft hij die leiderspositie willen onder strepen. Ook daarom moet hij het nut tig hebben geacht peisoonlyk het Con gres toe te spreken. De Congresleden onderbraken het lange betoog van de president zeventien maal met applaus. Veel van dat applaus kwam echter pas nadat de opsomming van de gevraagde extra gelden voorbij was en de presi dent was toegekomen aan zyn peroratie over de mogelijke successen in de ruimte vaart en andere verheven doelstellingen. Toch neemt men wel aan, dat het Con gres, onder de indruk van de gebeurte nissen der laatste maanden, mee zal willen werken aan de versterking van Amerika en zyn bondgenoten. Nieuwe verlanglijst' Hier volgt in het kort Kennedy's nieu we verlanglijst: ten bate van de bin nenlandse economie een herscholings programma teneinde de permanente werkloosheid weg te werken; ten bate van de economie van de zwakke bond genoten een presidentieel reservefonds van 250 miljoen dollar voor noodgeval len. Gezien de toestand op Cuba en in Zuid-oost-Azië zal het Congres wel be reid zijn bijna tweeenhalf miljoen dol lar extra uit te trekken voor radio- en televisieprogramma's, bestemd voor Afscheid prof. dr. J. Waterink Voor de afscheidsreceptie van prof. dr. J Waterink in het Woestduincentrum in Amsterdam bestond gistermiddag bij zonder grote belangstelling. Prins Bernhard, die 's morgens het afscheidscollege van prof. Waterink had bijgewoond, kwam ook op de receptie. Voorts kwamen in het Woestduincen trum o.a. afscheid nemen: de minister van Financiën, prof. dr. J. Zijlstra, de oud-president van de Hoge Raad mr dr. J. Donner, de rustend hoogleraar van de VU. prof. dr. W. F. Grosheide en tal rijke hoogleraren, directeuren der Ver eniging van Hoger Onderwijs op Gere formeerde Grondslag, curatoren der V U., predikanten, studenten en een of ficiële vertegenwoordiging van de Theo logische Hogeschool van Kampen. NOORDELIJKE WIND De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien. Matige in de kustgebieden af en toe krachtige, noordelijke wind. Koud weer. (Opgemaakt te 11.15 uur) 27 mei Zon op: 4.31 uur: onder; 20.43 uur. Maan op: 17.18 uur; onder: 3.32 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.05 en 13.31 uur, laagwater te 9.01 en 21.37 uur. Dit nummer bestaat uit 18 pagina's ernst te maken met de versterking van de conventionale strijdmiddelen. Aan de NAVO-bondgenoten wenst de presi dent hiervoor bijna 300 miljoen dollar extra te verlenen en in eigen land wil hij streven naar een reorganisatie van het lf.ger met nieuw materiaal voor de opleiding voor de para-militaire strijd en een mobilisatieplan, dat het mogelijk zal maken het leger te verdubbelen in twee maanden tijds (tot dusverre had men daar negen maanden voor nodig». De mariniers vormen het deel van Ame rika's strijdmacht, dat in de eerste plaats in aanmerking komt om in te grijpen in conflicten overzee. Kennedy vroeg het Congres 60 miljoen dollar teneinde de marine-strijdkrachten uit te breiden tot 190.000. Geen grote offers Aan het slot van zijn rede noemde Kennedy president De Gaulle „de grote leider van de Westerse wereld" en hij kreeg een luid applaus, toen hij zei, dat hij Chroesjtsjow duidelijk zou ma ken, dat Amerika bij voortduring zijn actie zowel op vrede als op vrijheid richt. Het klinkt bijna triviaal, maar als de president het Congres meekrijgt, dan zal Jan en Alleman in Amerika voor lopig geen grotere offers behoeven te brengen dan het betalen van een hogere prijs voor postzegels Het Amerikaanse raketvliegtuig X-15 heeft gisteren een nieuw snelheidsrecord voor vliegtuigen gevestigd. Het toestel werd op 15 km hoogte losgelaten door een B-52 bommenwerper en bereikte daarna op eigen kracht een snelheid van 5423 km per uur. Op 30 km hoogte werd de motor uitgeschakeld, waarna het toestel door de enorme snelheid nog tot 37 km hoogte steeg. Enige tyd ge leden bereikte een X-15 met een lagere snelheid een recordhoogte van vijftig kilometer. Het toestel werd gisteren gevlogen door hoofdinvlieger Joe Wal ker. Het ligt in de bedoeling, dat de X-15 mettertijd een snelheid van 6400 km per uur en een hoogte van 160 km zal be reiken. Deze snelheid van een mens is tot dusver alleen overtroffen door de Rus sische en Amerikaanse ruimtevaarders Gagarin en Shepard, die in hun capsu les snelheden van resp. 27.200 en 8160 km per uur bereikten. In de 551ste staatsloterij, vierdeklasse, achtste lijst, is een prüs van f. 50.000 gevallen op no. 3538. PRINSES IRENE NAAR HERTOGELIJK HUWELIJK Naar wij vernemen zal Prinses Irene tegenwoordig zijn bij het huwelijk van de Hertog van Kent met miss Worsley in de kathedraal van Yorkminster op 8 juni a.s. Het huwelijk zal ook worden bijge woond door Koningin Elizabeth, Prins Philip en andere leden van de Britse Koninklijke familie. Luelitvaartoverleg afgebroken (Van onze Amerikaanse correspondent) De Amerikaanse regering heeft de K.L.M. toestemming geweigerd om via de Noordpool een geregel de dienst op Los Angeles te openen. Deze voor Nederland teleurstellende mededeling werd gisteren tijdens een bijeenkomst van de Nederlandse en Amerikaanse luchtvaartdelegaties ge daan door de assistent-minister van Buitenlandse Zaken voor economische aangelegenheden, Edwin M. Martin. Staatssecretaris Stijkel, de voorzitter van het Nederlandse gezelschap heeft daarop gezegd, dat hij zich opnieuw zou beraden. Gisteravond is hij uit Wash ington naar Wenen vertrokken om de Westeuropese transportconferentie bij te wonen. Hij verwacht in de loop van de volgende week te kunnen terugkeren en dan worden de onderhandelingen her vat. Want de kous is nog niet af, al is de „praktische oplossing", welke Nederland had voorgesteld, voor de Amerikanen onaanvaardbaar gebleken. Men neemt aan, dat de KLM. daarbij verplicht werd zich te beperken tot een bepaald aandeel in het totale luchtverkeer. Wil men echter tot succes komen in vervolg van de besprekingen, dan zullen de Ne derlanders met voor de Amerikanen aantrekkelijker beloften moeten komen. Overigens wordt in diplomatieke krin gen niet verwacht, dat er enige vooruit gang in het gesprek zal komen, tenzij het Witte Huis er zich mee zou gaan bemoeien. Maar dan zou het overleg moeten worden verlengd tenminste tot het ogenblik, waarop president Kennedy zich na zijn terugkeer uit Europa op de hoogte zou kunnen stellen van de stand van zaken. Men neemt aan, dat dit om streeks 7 juni zal zijn. Behalve staatssecretaris Stijkel blijft de Nederlandse delegatie in Amerika (Van een onzer redacteuren) Als er één Katwijker vanmorgen om kwart voor acht blij was, dan was het wel schipper Jan Hoek van de KW 73 „Maria Jacoba". Zijn schip liep namelijk als eerste IJmuiden binnen met 45 kantjes heerlijke Hollandse nieuwe aan boord. De eerste haringen van het seizoen, zodat een Katwijks schip voor het eerst sinds jaren de nationale haringrace won. De hegemonie van de Scheveningers is eindelijk doorbroken. De Katwijkers raakten er vanmorgen niet over uitgepraat. ogenblik begon ook de VL 85 af te meren. De spanning was ten top ge stegen. Begrijpelijk, dat er een groot ge juich op steeg toen het eerste kantje van de Katwijker aan wal was. De be manning van de snelle Katwijker kon verlicht ademhalen. Zij zagen elkaar De haringrace was spannender dan ooit. Daar waren velen, die de koude hadden getrotseerd en in alle vroegte naar de kop van de IJmuidense haven waren getrokken, de enthousiaste getui gen van. Op topsnelheid stoof de KW 73 tussen de IJ muider pieren door, op nog geen -500 meter gevolgd door de VL 85 „Bertina", die het „kontzeil"' had bij gezet om maar zo veel mogelijk mijlen te lopen. Maar wat de Vlaardinger ook pro beerde (men zei. dat de bemanning op de kop stond om het gewicht zo veel mogelijk te verdelen) het lukte niet om de sneller lopende en op de overwinning beluste Katwijker in te halen. Het mjet dan ook worden gezegd, dat de Kat weker over een motor van 430 paarde- krachten beschikt, en de Vlaardinger over slechts 360 p.k. En toch En tochToch had de Vlaardinger het bijna gewonnen.Het afmeren van de KW 73 van de N.V. Rederij- en Ilaringhandel v.h. A. den Duik uit Kat wijk aan Zee lukte namelijk niet al te best. De zolderschuit kwam in het ge drang en sloeg bijna op drift. Op dat Gistermorgen om Kwart voor zes is de KW 73 gaan stomen. Om 10 uur 's mor gens zagen de schippers van de concur rerende schepen. Jan Hoek en Jan Toet elkaar voor het. eerst. Maar de beide Jannen waren dank zij de richtingzoeker al lang van eikaars aanwezigheid op de hoogte. „Ik heb het nog nooit zo span nend meegemaakt", vertelt de 39-jarige Katwjjkse schipper als hij even een vrij ogenblikje heeft na het schudden van vele handen en het innig omhelzen van zijn vrouw. „Nog nooit in al die jaren, dat ik schipper ben", voegt hij er nog aan toe. En dan te bedenken, dat de KW 73 een van de laatste schepen was. die uit IJmuiden vertrokken, dat het schip nog een half uur tevergeefs heeft gewacht op de vangst van de KW 16. die 3 kantjes bedroeg. „Een geluk, dat we nog wat toeren over hadden, anders hadden we het misschien niet gehaald", zegt schipper Hoek eerlijk. De vangst van de KW 73 is het totaal van hetgeen de volgende Katwijkse schepen hebben gevangen: KW 2, 5, 6. 9. 23, 25, 47, 140, 147 en 168, maar was altijd nog minder dan hetgeen de VL 85 aan voerde: 68 kantjes. Hoe spannend de race wel was, daarvan geeft deze foto een goed beeld. De KW 73 is bezig af te meren. Nog is de race niet gewon nen, want op de achtergrond is de VL 85 zichtbaar. Bijna was het mis gegaan met het afmeren. Bijna had de Vlaardinger toch nog gewonnen. Begrijpelijk, dat op de kant de spanning voelbaar was (Foto Leldsch Dagblad) Plechtig ogenblik Een plechtig ogenblik was het toen de Katwykse schipper uit handen van de burgemeester van Velsen de zilveren legpenning ontving, die uitgereikt wordt voor de eerste nieuwe, die in IJmuiden wordt aangevoerd. Dit geschiedde in aanwezigheid van een deputatie van het Katwijkse college van B en W. Dat- de Scheveningers inderdaad dit jaar er niet aan te pas zijn gekomen blijkt uit het feit, dat de „Tony" en de „Oceaan VI" vanmorgen om zes uur nog zestig mijl moesten stomen om de thuis haven binnen te lopen De vreugde ln Katwijk is er des te groter om.... De uitslag van onze haringprijsvraag zullen wij zo spoedig mogelijk bekend maken. Zeker is, dat de meeste inzenders de KW 73 en de KW 74 als de winnende schepen hebben opgegeven. Aan de afslag in IJmuiden werden 7 kantjes Vlaardingse haring geveild, waarvan er 5 van de VL 78 en 2 van de VL 114 afkomstig waren. De kantjes brachten f. 622, f. 632, f. 654, f. 604, f. 674, f. 708 en f. 668 op. De kwaliteit van de haring was goed, hoewel ze ietwat groot waren. De burgmeester van Velsen, mr. J. C. Bührmann en zijn echtgenote woonden de afslag by. De 44 kantjes van de KW 73 brachten vanmorgen op de Katwijkse afslag f. 640 tot f. 780 voor de kleintjes en f. 500 tot f. 600 voor de grotere haringen op. Van de kleine haringen gingen er 800 tot 900 in een kantje, van de grote 500 tot 650. De haring was van uitstekende kwaliteit en aanzienlijk groter dan vorig jaar. Vorig jaar was de verkoopprijs van een (Van onze Londense correspondent) Prinses Margaret verwacht in de herfst een baby. Haar aanstaande kind zal de vijfde plaats innemen op de lijst van troonopvolgers, namelijk na de drie kinderen van de konin gin, Prins Charles, Prinses Anne en Prins Andrew, alsmede prinses Mar garet zelf. Het heugeiyke nieuws werd gisteravond officieel door Kensington Palace, de re sidentie van de prinses, bekendgemaakt. Medegedeeld werd, dat Prinses Margaret, die in blyde verwachting verkeert, in de naaste toekomst geen officiële functies meer zal vervullen. De Prinses zal echter wel met de an dere leden van de koninklijke familie op 8 juni in de kathedraal van York het huwelijk bywonen van de hertog van Kent en Katharine Worsley. Prinses Margaret wordt in augustus 31 jaar. De geneesheren die bij de geboorte zullen assisteren, zyn Lord Evans, de lyfarts van Koningin Elisabeth, en de hofartsen Sir John Weir en Sir John Peel, die ook Koningin Elisabeth by de geboorte van Prins Andrew by stonden. De secretaris van Prinses Margaret verklaarde nog dat de prinses en haar echtgenoot zeer verheugd zijn. Gisteren bracht Prinses Margaret een officieel bezoek aan het oor-, neus- en keelziekenhuis in Londen. De algemene verwachting is, dat An tony Armstrong-Jones na de geboorte van de baby een titel zal krijgen. Het verluidt dat de geboorte eind ok tober begin november wordt tegemoet gezien. Het is de eerste maal dat in een officiële aankondiging van het hof van een op handen zijnde blyde gebeurtenis de komende baby wordt genoemd. Tot- nutoe werd in dergelijke verklaringen alleen gezegd dat de betreffende per soon al haar officiële verbintenissen heeft afgezegd. De geboorte zal waar- schynlyk in Kensington Palace of een andere koninklyke residentie plaats vin den. Op 6 mei jj. vierden Prinses Mar garet en Antony Armstrong-Jones hun eerste huwelyksverjaardag. Een woordvoerder van de Sjah van Perzië heeft gisteren in de Noorse hoofd stad Oslo bekendgemaakt, dat de bekor ting van net Perzische bezoek geen poli tieke achtergrond heeft, maar het ge volg is van het koude weer in Noorwe gen. Hedenavond werden de Sjah en zijn gemalin in Rome verwacht voor een particulier bezoek van twee of drie dagen, waarna zy zullen terugkeren naar hun land. nieuwe haring f. 2,75, nu wordt ze ge schat op f. 1,75. Scheveningen en Vlaardingen vellen morgen niet. Katwyk wel. Tot slot zy vermeld, dat de KW 45 drie Jaar geleden de nationale haringrace won. Na de oorlog hebben de Katwykers 7 keer de eer van het eerstbinnenkomende schip voor zich opgeëist. om het contact te onthouden. Men zal ook een bespreking voeren met de di recteur van de K.L.M.drs. E. H. van der Beugel, die in New York zal deel nemen aan de 4 dagen durende jaarlijk se bijeenkomst van de bestuursraad van de IATA. de internationale organisatie van burgerluchtvaartmaatschappijen. Drs. Van der Beugel ontkende echter nadrukkelijk, dat hij zich persoonlijk in het luchtvaartoverleg zou mengen. „Ik ga helemaal niet naar Washington", voegde hy er aan toe. Het gaat goed met de Actie „WR komen"! Uit een toenemend aantal te lefonische en schriftelyke reacties blijkt ons hoe steeds meer lezers en lezeressen gaan meeleven met het gezin Van Eg- mond, waarvan de vader al vele jaren invalide is en die nog slechts één wens koestert: zijn enige zoon, die negen jaar geleden naar Australië emigreerde, nog één keer voor zijn dood terug te zien. De gezondheidstoestand van Vader Van Egmond is van dien aard. dat dit weerzien niet al te lang meer mag wor den uitgesteld. In nauwelijks een week tyds is byna de helft van de benodigde reissom, welke f 5000.- bedraagt, bijeen en de groeiende daaduerkelyke belangstelling uit onze lezerskring doet ons volledig vertrouwen stellen in het uiteindelijke resultaat. Een bewoonster van Leiden-Zuidwest vervoegde zich vanmorgen aan ons Bu reau met een cahier, waarin zij verant woording deed van een aantal bijdragen, door haar in deze buurt persoonlijk in gezameld. ten bedrage van f 111,55, onder aanbieding tevens van haar veront schuldiging, dat haar de tijd en gelegen heid ontbrak om dergelijke collectes ook in andere wijken te organiseren. En zo zyn er meer hartverwarmende voorbeelden te noemen van werkelijke naastenliefde: de inhoud van een kin derspaarpot. een simpele kanttekening: „Als ik Vader Van Egmond eens was Wij moeten eerlijk stellen het als een byzonder prettige ervaring te hebben ondergaan bij deze actie zóveel warme menselijkheid en zóveel bereidheid tot helpen te hebben mogen ontmoeten. In deze tijd, waarin het materialisme hoog tij viert, is dat stellig geen dagelijkse ondervinding en die wij daarom dubbel waarderen. Het was ook deze ervaring, die ons bracht tot het optimisme om bij de cen trale figuur van de Landelijke Actie „Wy komen", de heer Maurits Reckman eens voorzichtig te informeren naar de mogelijkheden ten aanzien van de thuis komst van zoon Van Egmond. „Theore tisch zou het mogelijk zijn hem aan staande dinsdag in Leiden te hebben", zei ons de heer Reckman. „Alle maat regelen daartoe zijn getroffen!". Ons geloof en ons vertrouwen in de offervaardigheid van onze lezerskring zyn door de recente ervaringen dermate verdiept, dat wy ervan overtuigd zijn, dat wanneer op dit ogenblik de giro dienst normaal zou functioneren, dc be nodigde som welhaast ter beschikking zou staan. Mogen wy en hopelijk voor het laatst nogmaals aandringen op de grootstmogelijke spoed bij de toezending van uw bijdrage? Hoe eerder het eindcyfer in zicht komt. hoe eerder zoon Van Egmond in het vliegtuig kan stappen. Hy staat by wijze van spreken startklaar. Doet U de deur van de ca bine voor hem open??? Tot hedenmorgen 10 uur ontvingen wy in grote dank van: A. M. W. te O. f2.50; A. C. v W. te O. flO.-; A. L. f2.50; J. J. v. B. f2.50; mej. L. v. d. R. f2.50; mej. J. A. I. v. W. f5-; mevr. M. G. D. H.v.d. K. f150; B. P. v. d. B. te O. f5.-; mej. M. V. flO.-; A. G. f2.50; J. M. V. flO.-; mevr. M. C. v.d. M.de L. flO.-; mevr. B. te V. f2.-; mevr. R. E— C. f2.50; mevr. L. L—v. H. te O. f5.-; mevr. N. B.v. W. te S. f 10.-; mevr. M. P. S. W.—v V en huisg. f5.-; H. L. f 10.-: N. v. d H. f2.50; S. K. te O f5 -; W. E. R. f2 50; J. B f4-; J. C. f2.50; mej. L. F f250; Fa. Z. f6.-; A. v. d L. f2.-; C. de R. 15.-; mevr. H. E. B. f250; Leiden Zuid west f11155; J. N fl.-; G. H. te N f2.50: Enveloppe N.N. f2.50; Fam. S. M. flO.-; N.N. f2.50; v. S. v. d M f5.-. Totaal f267.95. Totaal-generaal f2223.45. i Uit het Leidsch Dagblad van 28 mei 1861; J (Advert.) VerlorenEen t muntbiljet groot f 10, gaande f van de Langebrug door de Wol- f steeg, verder Breedestraat, i Koornbrugsteeg, Koombrug, Niv. f Rijn tot bij den Heer van den f Berg, kamerbehanger. De eer lijke vinder wordt vriendelijk verzocht het, des verkiezende te gen belooning, te willen terug brengen aan het Bureau van dit Blad. De afgesloten zwem en bad plaats in den Singel aan de Hee renpoort zal met Maandag 3 Junij geopend worden. Van 8 t tot 11 ure des morgens alleen t toegankelijk voor Dames, onder t toezigt, en ,des verlangd hulp t eener vrouwelijke Dienstbode. t

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1