Laatste nieuws Behendig en elegant spel in eivolle barak Poppen maken is haar levenstaak ONTNEEM LOYALE RUSSISCHE SCHRIJVERS DE MOED NIET Zweminrichting Overveerpolder liangt af van uitbreidingsplan DONDERDAG 25 MEI 1961 Heilige Tatvoor de rechter Nauwelijks een uur nadat president mr, J. Heinz van de Amsterdamse rechtbank vanmorgen in een houten barak de behandeling van de zaak tegen de twee Nederlandse propagandisten van de mysterieuze organisatie „Die Heilige Tat" had geopend, was het duidelijk welke verdedigingslinie de beide ver dachten hebben betrokken. De „deken" en de „ambassadeur" willen de recht bank er kennelijk van overtuigen, dat zijzelf het slachtoffer zijn geworden van de Duitser Th. A. Dreis, die zich „pre sident" van Die Heilige Tat noemde. Om dat standpunt ingang te doen vinden spelen zij door hun verdedigers bekwaam bijgestaan, sluip-door kruip- door via elke maas, die zij in het net der getuigenverklaringen menen te ont dekken. En men moet toegeven, dat ze die tactiek nigt alleen behendig, maar ook met rustige zelfbeheersing toepas sen. Vooral de „ambassadeur" die even als zijn medeverdachte na elke verkla ring opstaat om op zijn beurt de ge tuige met vragen onder schot te nemen, doen dit op de geïnteresseerde toon van iemand die weliswaar nauw bij een zaak betrokken is, maar er anderzijds toch voldoende afstand van heeft genomen, zodat het net lijkt of het spel hem meer ter harte gaat dan de knikkers. Hy is wel niet zo superieur glimlachend tegen ae oude relaties in de getuigenbank de barak binnengekomen als zijn medever dachte de „deken", maar zijn betoog trant wint het van die van zijn collega. Terwijl deze spreekt maakt hij sierlijke bewegingen met zijn rechterhand, waar in hij achteloos het vulpotlood vast houdt, waarmee hij intensief aanteke ningen maakt als een der getuigen aan het woord is. Hoe vreemd het ook lijkt na al wat over „Die Heilige Tat" be kend is geworden, men kan zich best. voorstellen, dat er eenvoudige dan wel goedgelovige lieden zijn geweest die zich hebben laten imponeren door deze welbespraakte, goedgemanierde en goed geklede heren, die aan menige confe rentietafel geen slecht figuur zouden slaan. Onder de getuigen bevindt zich de voormalige directeur van Socrates. In weerwil van de 350.000 gulden, die Nicolaas den Besten met „Die Heilige Tat" heeft verspeeld, past diens verkla ring, dat verdachten volgens hem vast in het bestaan van deze bovenstaten- lijke en bovenkerkelijke organisatie heb ben geloofd, geheel in hun straatje. Zo stapelt Den Besten achter het getuigen- hekje nog vurige kolen op het hoofd van degenen, die hem eerst niet in de leiding van ,Die Heilige Tat" wilden opnemen, omdat zij morele bezwaren tegen diens wijze van zaken doen koes terden. Gezien de vriendschappelijke blikken, welke ze onderling uitwisselen vinden de spelers in deze klucht blij koaar geen aan leiding meer om zich over die opvatting gegriefd te voelen. Met de getuigen, die hun laatste spaarduiten aan de „Heilige Tat" zijn kwijtgeraakt, waaronder een vader van een invalide kind voor wiens toekomst het kapitaaltje juist bedoeld was, staat het natuurlijk wel enigszins anders. Voor zover we weten heeft de Heilige Stoel geen vertegenwoordiger ge zonden. Jammer, nu zal het Vatlcaan wellicht nooit vernemen, dat de propa gandisten van de „Heilige Tat" de Paus als „een oude man met een goed hart" waarderen. Waarschijnlijk zouden de kerkelijke autoriteiten even weinig ge ïmponeerd zijn als de zwendel-expert van de Amsterdamse politie, die nuchter opmerkt dat de hele Heilige Tat-zaak het kenmerk draagt van elke oplichtings affaire: namelijk het scheppen van een te bewijzen element, waarbij de bewijs stukken zelf zorgvuldig onbewijsbaar worden gehouden. President Hienz leidt de behandeling met de in zijn functie toegelaten ironie. Over het befaamde verhaal, dat de bisschop van Mainz de Paus tydens een nachtelijk telefoongesprek voor de Heili ge Tat zou hebben warm gemaakt, merkt de president koeltjes op: „De bisschop laat weten dat hij 's nachts niet met Zijne Heiligheid pleegt te bel len". En over een afwezige getuige deelt hij kortweg mee, dat deze zich op Ma jorca bevindt. De stampvolle barak, ook de verdach ten, lacht breeduit. Majorca Daar zou immers de universiteit van de Hei lige Tat worden gevestigd. (Zitting duurt voort) LEIDERDORP Iedere tijd stelt aan de opvoeding zijn eigen eisen De gezamenlijke oudercomité's van de R.-K. St.-Bernardusschool (Zoeter- woude'H. Rijndijk» en de R.-K. Enge- lendaelschool (Leiderdorp) hielden gis teravond in het gebouw Irene een bij eenkomst. Drs. Stolker sprak over „Ge- ner atieverschillen Hy begon met te vragen of de kin deren van nu moeilijker zyn dan de jeugd van vroeger. Of, vroeg hij zich af, zijn er tegenwoordig andere pro blemen? Hij wees er met nadruk op, dat ouders op moeten passen voor het verschijn sel „herinnerings optimisme", als ze praten over de „goede oude tijd". Iedere opvoeding is een gang van za ken, die verband houdt met de omgang in de samenleving. Na gesproken te hebben over de opvoeding in de oudheid en middeleeuwen, gaf drs. Stolker de volgende samenvatting: Iedere tijd brengt de gedachte aan de opvoeding mee. Iedere tijd brengt zijn visie op het kind. Iedere tijd stelt aan de opvoeding zijn eigen eisen. Is de jeugd van nu anders dan die van vroeger? Spreker wilde deze vraag nóch met ja, nóch met nee beant woorden. Na de pauze volgde een algemene be spreking. OEGSTGEEST Burgerlijke Stand Geboren: Wendola, dr van H. Meyer en G. J. Voordouw, Everllen P., dr van G D van Wengen en M. P. V. S. H. van Betten Alexander R.. zn van R. A. Nagel en K. P. A. D. van Berge Henegouwen en K. Roose. Ondertrouwd: J. van der Lult, 23 Jr. en C. E. M. Bischops, B. van der Kamp, 22 Ir en C. A. Gouw. Getrouwd: P. H. Swaak, 25 Jr en M. Janssen. 22 Jr. P. J. C. Hoogkamer, 23 Jr en H. W. J. Hoegen, 21 Jr, L. Folkertsma 28 jr en E. de Gelder. 33 Jr. Overleden: M. Zandbergen, e.v. L. de Geus. MARKTBERICHTEN BARNEVELD, 25 mei. Coöp. Veluwse Eierveiling. Weekaanvoer 1.050.000 stuks, waarvan er thans 309.904 in velling werden gebracht. Handel rustig. Prijzen 100 stuks: eieren van 41/50 gram f 7.71-11.42; van 50/57 gram f 11.92-13.21; van 57/62 gram f 13.92-13.36; van 62/69 gram f 13 41-13.91. Eierveiling S.B.E.: aanvoer 552.813 stuks. Handel rustig. Prijzen per 100 stuks: eie ren van 36/41 gram f 6.30-7.39; van 57/62 gram f 13.18-13.21; van 62/66 gram f 13.22- 13 79; eendeëieren 62/80 gram f 8.90-10.60 Eiermarkt. Aanvoer 1.850.000 stuks. Noteringen: eieren van 59/65 gram per 100 stuks: fl3.00-13.7E5. alg prijs f 13.35. kiloprijs f2.17 (basis 61% gr.) eieren van 38'54 gram f 7.00-12.50 kiloprijs f 1.84-2.31 Pluimveemarkt: aanvoer 31.00 stuks. Handel vlug en redelijk. Slachtklppen f 1.85-1.90 per kg; slachtkulkens fl.50- 1.75 per kg. VOORSCHOTEN Toen mevrouw C. M. Schipper-Stam twaalf jaar geleden door een ziekte aan het bed iverd gekluisterd, had zij nooit kunnen en willen geloven, dat zij toch een levenstaak zou vinden, die haar volkomen zou bevredigen. Haar hobby „poppen" groeide uit tot een levensvervullingToen zij in een ziekenhuis werd opgenomen en er een grote vraag naar poppen bleek te bestaan, ging zij negerpoppen ma ken van de zwarte nylons van de verpleegsters. Dit vond zij zo'n leuke bezigheid, dat zij alles om haar heen vergat en volkomen opging in haar werk. Thuis gekomen gaf zij deze „hobby" er niet aan en ging door met het vervaardigen van poppen. „Ik probeer de dingen om me heen uit te beelden. Eerst ben ik begonnen uit closepapier koppen te maken. Daarna hele poppen. Jurkjes en manteltjes tot karretjes aan toe. Dit bevredigde mij echter niet ik wilde „levende" poppen maken. Met aller lei stukjes stof slaagde ik hierin. Toen een bloemenman zijn jubileum vierde, heb ik hem en z'n karretje nagemaakt. In het karretje zette ik ook een paar bakken met bloemen, waarvan sommige verlept, want die heeft hij ook. Natuurlijk werk ik niet aan de lopende band. Wanneer ik zin heb, pak ik een pop op. Natuur lijk verkoop ik. Niet om er aan te verdienen, maar om weer nieuw ma teriaal te kunnen kopen. Soms krijg ik wel eens ivat cadeau bijvoorbeeld: stukjes stof, oude poppen, die toch maar vergeten op zolder staan, stuk ken plastic, ga zo maar door. Hier mee ben ik natuurlijk reuze blij, want het materiaal is haast niet te betalen. Dat ze mijn werk waarderen blijkt wel, dat ik vaak bloemen en gebak kreeg toegestuurd. De geefster bleef onvindbaar tot drie weken geleden een mevrouiv Peeters uit Hilversum me kwam opzoeken. Zij vertelde, dat ze zelf ook drie jaar lang ziek was geweest en dat ze een keer langs mijn raam was gekomen en mijn poppen had gezien. Dit is met het engelengeduld van een zieke ge maakt, heeft ze toen gedacht en ging bloemen sturen. „Nee vervelen doe ik me nooit." Haar ogen dwalen over haar kleine poppenkinderen en beestjes. „Nee vervelen doe ik me niet." Man poogde zijn vrouw te doden Vanochtend omstreeks vyf uur Is in zUn woning in de Hendrik Dlenskestraat te Amsterdam aangehouden een 56-ja- rige Engelsman B., die kort tevoren had getracht z|jn eveneens 56-jarige echtge note van het leven te beroven. Hy had haar met een priem verscheidene ver wondingen in het hoofd toegebrcht. Hevig bloedend werd de vrouw, die nog in staat was zelf telefonisch de politie te waarschuwen, door deze in de woning aangetroffen. Zij werd naar het Wilhelminagasthuis vervoerd en daar ter verpleging opgeno men. Vanmiddag was haar toestand re delijk. De man woont reeds sedert 1929 in Nederland. Hij is directeur van een fabriek voor meetinstrumenten, maar de zaken gingen de laatste tijd slecht. BERGBEKLIMMERS NAAR NED. NIEUW-GUINEA Te Hollandia in Ned. Nieuw-Guinea is aangekomen de Nieuwzeelander Phi lip Temple, die in het begin van de vol gende maand met vijf andere bergbe klimmers en leden van de Nieuwzee- landse Alpinistenclub een aanval zal doen op een 5040 meter hoge Carstensz- piramide. Deze top, „Ngga poloe", ge naamd, is de hoogste in geheel Austra lasia (Australië, Nieuw-Zeeland en Nieuw-Guinea). De expeditie zal eerst naar Wamena in de Baliemvallei vliegen met de lijn dienst van de Kroonduif. Vandaar wil men met een Cessna-vliegtuig van de Amerikaanse zending naar de Ilaga-val- lei, op 7000 voet hoogte gelegen. Temple schat, dat men van deze vallei uit een week moet lopen naar het Carstensz- gebergte en dat er vier dagen nodig zijn voor de beklimming van de pira mide. Men wil ook andere toppen van het gebergte beklimmen, die eveneens met eeuwige sneeuw zijn bedekt. Zeven Fransen in Algiers gedood Van militaire zijde in Algiers werd vandaag vernomen, dat opstandelingen zaterdag in een legerpost ten oosten van Algiers een Franse officier en zes sol daten op wrede wijze hebben gedood. Het was op de dag dat de vredesonder handelingen in Evian begonnen. De aanslag is des nachts door veertien op standelingen gepleegd. Zij werden ge holpen door vijftien inheemse soldaten die zich in de legerpost bevonden. Twee Franse militairen konden gewond ontkomen. De aanvallers hebben alle wapens meegenomen. In Melbourne staat een 25-jarige uit Hengelo afkomstige Nederlandse lakspuiter terecht op beschuldiging van moord op zijn 23-jarige, uit Engeland geboortige vrouw. Hem wordt ten laste gelegd, dat hij haar op 16 februari heeft doodgestoken en vervolgens heeft begra ven. Het stoffelijk overschot werd op 19 februari door de politie gevonden op aanwijzing van de dader, die boven op een rots lag en door een slaapmiddel verdoofd was. CHROESJTSJOW TOT CRITICI Het Russische communistische partijorgaan ..Kommunist" heeft onlangs de tekst gepubliceerd van een rede, die premier Chroesjtsjow negen maanden geleden heeft gehouden en waarin hij zegt, dat kritiek op .loyale" Russische schrijvers .welgemeend" moet zijn en niet ten dofel mag hebben hun ,.de moed te ontnemen". Volgens waarnemers in de Russische hoofdstad heeft ..Kommunist" deze rede gepubliceerd bij wijze van waarschuwing tegen de mogelijkheid van een nieuwe affaire-Pasternak. Deze affaire, waarvan de Russische romanschrijver Boris Pasternak het middelpunt was, heeft in de gehele be schaafde wereld geleid tot vijandigheid jegens de culturele politiek van de Sow- jet-Unie. Pasternak was zodanig onder druk gezet, dat hij de Nobelprijs van 1959 voor zijn roman „Dr. Zjiwago" wei gerde. Tot aan zijn dood op 20 mei 1960 was hjj het mikpunt van de Rus sische critici, zowel In woord als in ge schrift. De rede, waarvan „Kommunist" thans de tekst heeft gepubliceerd, werd door Chroesjtsjow twee maanden na Paster- naks dood gehouden en wel op Chroesjt- sjows landgoed even buiten Moskou voor een gehoor van vooraanstaande schrij vers, schilders en componisten. De Rus sische premier noemde Pasternak echter niet met name. Hij hield zijn gehoor evenwel voor, dat kritiek welke het werk van een auteur in zijn geheel verwerpt, te vergelijken was met „het afhakken van de wortels van een appelboom". Chroesjtsjow zei: „Wy strijden ervoor om boomgaarden te doen bloeien, niet om ze te vernielen. Hetzelfde kan van de kritiek gezegd worden. Wij willen een soort kritiek, dat een man aanmoe digt en zyn talenten versterkt. Kritiek dient meedogenloos en onverzoeniyk te zyn, wanneer het er om gaat ideologi sche en politieke beginselen te verdedi gen." Kameraadschappelijke kritiek „Tezelfdertyd," zo ging Chroesjtsjow verder, „moeten wy bedenken, dat fou ten, in het bijzonder by* scheppende kunst, gemaakt kunnen worden door mensen, die anderszins hun land ge- trouwelyk dienen." Kritiek op zulke mensen moet „een uiting van bezorgd heid zijn en welgemeend anders verliezen zy het vertrouwen in hun getast." Daarom, zo zei Chroesjtsjow, eigen werk en wordt hun creativiteit aan moet kritiek op falende auteurs „kame- raadschappeiyk" zijn en dient men schryvers het gevoel te geven, dat „al is de pastei vandaag mislukt, hy morgen wel beter zal zyn." Chroesjtsjow zei evenwel, dat hy bleef by zyn scherpe kritiek op Wladlmir Doedintsews boek „Niet by brood al leen", die hy in 1957 geuit had op een Russisch schryverscongres. „Het was noodzakelyk om de tactiek van de vyandelijke machten te doorzien en hun leugens en laster aan de kaak te stellen." Buiten Rusland heeft men die roman opgevat als een kritiek op het Sowjet- russische systeem. Slaperig Overigens vertelde Chroesjtsjow de op zyn landgoed verzamelde intellectuelen, dat „wiji tevreden zyn met uw werk." „De werkers in literatuur en kunst zyn ware helpers van de communisti sche party." De premier onthulde iets over zyn eigen leesgewoonten door te zeggen, dat hij voor de bolsjewistische revolutie meer had gelezen dan daarna. „Ik werkte toen maar twaalf uur per dag en met de rest van de tyd kon ik doen wat ik wilde. Nu weet ik niet meer. hoeveel uren ik werken moet en helaas kan ik nu alleen nog maar lezen wat ik voor mijn werk nodig heb in plaats van wat ik plezierig vind." Tenslotte zei hy, dat sommige Russische boeken hem in slaap deden vallen en hy wenste dan ook, dat er meer boeken waren „waar van men zich moellyk los kan rukken". 30500 30500 30500 Burgerlijke Stand Geboren: Carolus M„ zn van C. Th. S. Westgeest en G. M. M. Duijnisveld. Leen- dert C„ zn van J. C. van der Graaf en A. Los; Maarten R., zn van J. J. Balfoort en H. J. van der Veld; Theo J., zn van C. Kuiper en G. Hofstee; Jan, zn van C. A. Boer en A. Verloop; Marjolijn C. E dr v. J. G. Nottrot en E. Ch. Jager; Monique, dr van W. J. Dieke en J. Springer. Ondertrouwd: T. Miklós en A. D. Visser; P. C. Hof en S. H. Wlssink. Getrouwd: J. A. Baars en E. P. den Adel; P. F. Roodenburg en A. Hartemlnk. Overleden: J. H. Prins, 69 Jaar, vrouw. Rand Oegstgeest kwam bijeen In de gisteravond gehouden vol tallige raadsvergadering vond be ëdiging en installatie plaats van mevrouw E. de Tombe-Huurman (V.V.D.) en werd tevens een wet houder gekozen in de vacature, ont staan door het overlijden van dr. K. Simon Thomas. Er werden negen stemmen uitgebracht op de heer M. v. d. Voet (Prot. Chr.) en zes stemmen op de heer A. Bou- land (V.V.D. De voorzitter, burgemeester H. L. du Boeuff verwelkomde het nieuw benoem de raadslid en tevens de heer v. d. Voet als lid van het dageiyks bestuur. Deze merkte in zyn dankwoord op, dat het hem verheugde, dat het Prot. Chr. deel der bevolking nu in het college van B. en W. wederom, zoals van oudsher, is vertegenwoordigd. Mevrouw P. A. Kra mers sprak als oudste raadslid haar voldoening erover uit, dat het College van B. en W. weer voltallig is en ver trouwde op een goede samenwerking in dit College en tevens met de raad. De heer Bouland verklaarde namens degenen die niet op de heer v. d. Voet hadden gestemd, dat deze niettemin met vertrouwen wordt geaccepteerd. Een be- langryke mededeling kon door de voor zitter worden gedaan n.l. dat de begro ting voor het dienstjaar 1961 was goed gekeurd. De raad ging akkoord met een verzoek van B. en W. van Noordwyk inzake de toetreding van deze gemeente tot de gemeenschappeiyke regeling inzake het regionaal woonwagenkamp. B. en W. werden gemachtigd bij de pachtkamer een vordering in te stellen tot tussentijdse beëindiging van pacht overeenkomsten van enkele percelen land, gelegen langs de Abtspoelweg. De nieuwe overeenkomst inzake het gebruik van de begraafplaats en het ïykenhuisje bij de Groene- of Willi- brordkerk, werd zonder discussie aan vaard. Hierna werd besloten tot onteige ning van gronden, gelegen in het uit breidingsplan Oegstgeest-Noord. Het betreft hier in de eerste plaats enkele percelen land en water achter de Dorpsstraat en naby het Oegstgeest er- kanaal tot een gezamenlyke oppervlakte van 5.24.79 ha. Daarnaast komen voor onteigening in aanmerking diverse per celen land en water tussen de Pastoors watering en de Ryksweg tot een totale oppervlakte van 8.08.63 ha. By de bespreking over de bezoldiging van het gemeentepersoneel drong de heer G. Blansjaar aan opnieuw te ver zoeken de gemeente Oegstgeest in de eersteklasse te brengen. Daar op 1 januari j.l. het inwonertal de 14.000 is gepasseerd zal het nodig zyn een bezol digingsregeling te ontwerpen voor ge meenten van 14.000 tot 18.000 inwoners. Met de voorbereiding hiervan zal enige tyd gemoeid zyn. De raad ging akkoord met de nieuwe wyziging van het ambtenarenreglement, de arbeidsovereenkomstenverordening en de wachtgeldregeling. By de rondvraag kwam uitgebreid ter sprake de vragen, gesteld door de heer G. Blansjaar en het antwoord daarop van B. en W. inzake de plannen voor de nieuwe zweminrichting. Uit deze be spreking bleek, dat deze plannen en de snelle uitvoering daarvan de hele raad zeer ter harte gingen. Ontraden Het verlenen van een opdracht aan een architectenbureau voor het ontwer pen van een zweminrichting in de Overveerpolder werd door B. en W. ontraden zolang niet vaststaat, dat het uitbreidingsplan, zoals dit spoedig aan de raad zal worden aangeboden door G.S. zal worden goedgekeurd. Door de heren mr. J. G. Bergmeyer en J. P. Brouwer werden vragen gesteld over de wyze, waarop het contact wordt onderhouden met het bestuur van Poel meer. Het bleek, dat de voorzitter de publikatie van het stuk, dat Poelmeer aan de raadsleden en de pers had ver strekt niet zo gelukkig vond. Hy bleef op het standpunt staan, dat er eerst een goedgekeurd uitbreidingsplan moest zijn alvorens verder te kunnen gaan. Mr. Bergmeyer bracht onder de aan dacht van B. en W., dat een brief uit gaande van de Contact-Commissie van de Middenstandsvereniging niet was beantwoord. De wethouder zette uiteen wat daarvan de oorzaken waren, doch hij kon de vragenstellen toch niet tevre den stellen. r-raad ging hierna in besloten zit- %.,0 over op verzoek van de heer Brouwer, die enkele mededelingen te doen had. Zeven Scheveningers aan tie kant (Van onze Haagse redactie) Ondanks alle moeite, die de Scheve- ningse rederijen hebben gedaan om alle j loggers, die voor de haringrace wa ren gereed gemaakt naar zee te krijgen, lagen vanmorgen nog zeven schepen in I de haven. Personeelsgebrek is er de oor- j zaak van dat deze loggers niet konden j uitvaren. Tussen de werkloos voor de wal liggen- de schepen bevindt zich ook de SCH 49, die gistermiddag zou uitvaren. Er is geen stuurman aan boord, waardoor de ver gunning van de scheepvaartinspectie uit- blyft. Van dezelfde redery is de SCH 48 binnengebleven, terwyi de eigenaren van de SCH 30, de SCH 5. de SCH 46, de SCH 50 en de SCH 81 eveneens met een strop zitten. Men verwacht dat de vleet- loggers, behalve wellicht de SCH 49, pas na geruime tyd kunnen uitvaren als er een groter aanbod van personeel komt. LAAT UW STOPLICHTEN SPREKEN Als U in een file rydt ofwel dicht achter U rydt een voertuig en U be merkt tydig, dat er vóór U uit iets plaats vindt, waarvoor U straks moet afremmen dan beveelt de ANWB U aan om een paar maal kort achter elkaar even op de voetrem te trappen. De achterlichten gloeien dan telkens even op en dat is voor degene, die ach ter U rydt, een attentiesein. Op het moment dat U werkeiyk gaat afremmen is Uw achterryder ook op zyn qui-vive. Dat simpele knipogen met de remlich ten kan een kettingbotsing voorkomen. NED. GEZANT IN HONGARIJE Binnenkort is de benoeming te ver wachten van dr. J. H. Zeeman tot Ne derlands gezant te Boedapest. De heer Zeeman was laatsteiyk ambassadeur in Bangkok. Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur n-m. (zaterdags tussen 4 en 6 uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn, elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan- toomummers voor Admin, of Red., want deze kunnen U niet helpen. 30500 30500 30500 STADSNIEUWS Jubileum G. N. M. Sleyser Gisteren werd in de Drukkery E. J. Brill het 40-jarig Jubileum gevierd van de heer G. N. M. Sleyser. Na een ont vangst door het personeel nam de direc teur. de heer F. C. Wieder Jr.. het woord. Hy roemde in het byzonder de plichts betrachting van de jubilaris, die een lichtend voorbeeld was. niet alleen voor de Jongeren, maar voor allen. Vervol gens voerde de bedryfsleider, de heer J. de Koning, het woord. Naast deze plichtsbetrachting memoreerde hij ook de trouw en vriendschap van de heer Sleyser. Namens het kantoorpersoneel sprak de heer B. A. van Proosdij. Hy kende de heer Sleyser als een rustig man. maar constateerde tot zyn vreugde dat ook de behaaglijke zijde van het leven voor de Jubilaris zyn aantrekkingskracht had. gezien de cadeaus die hij op zyn verlangiystje had staan. Juist daarom werden ze met des te meer genoegen gegeven. Tenslotte sprak de heer Sleyser woor den van erkenning en dankbaarheid uit. NAAR HET BIO-VAKANTIE-OORD Morgen vertrekken zeven kinderen uit Leiden en één uit Oegstgeest onder leiding van mevr. Ugesde Goede naar het Bio-vakantie-oord te Bergen aan Zee. waar zy gedurende zes weken gast- vry worden ontvangen en zullen genie ten van de natuur. BEURSOVERZICHT Philips en Hoogovens zwak; Bijenkorf in herstel AMSTERDAM. 25 mei. Alle internationale waarden noteerden vanmiddag bij de opening opnieuw lager. De handel was kalm. Philips lag wederom aangeboden waardoor een zwakke tendentie ontstond. Vandaag was speciaal Amerika met verkoop orders aan de markt. Tegenover de ver kopen van Philips, kopen de Amerika nen op de Westduitse beurzen Siemens und Halske. De aandelen stegen welis waar van 1063 tot 1067, doch verloren op deze koers toch al tyd nog circa 10 pun ten, vergeleken met de slotkoers van gisteren. Aku en Unilever hadden van aanbod het minst te ïyden. Deze fondsen verloren circa 5 punten. Hoogovens daalde van 1130 tot 1120, tegen een voor gaande slotkoers van 1136%. Hier tekent het uitbiyven van Amerikaanse vraag zich de laatste dagen zeer duidelyk af. Kon. Olie een halve gulden lager op f. 129.20. Wall Street was gisteren on zeker, Philips en Unilever noteerden er lager. In de Scheepvaartafdeling bleven de verliezen beperkt tot 1 A 2 punten. Van de leidende cultures noteerden Amster dam Rubber en HVA een weinig lager. De staatsfondsenhoek gaf een herstel te zien op de zwakke stemming van de vorige beursdagen. In de lokale afdelingen gaven aande len Byenkorf, die gisteren 100 punten lager 1039% noteerden, een herstel te zien. De koers werd geadviseerd op 1060. Brocades kreeg wederom een hogere koers op circa 680 bieden (675). Aan delen chemische fabriek „Naarden" werden ruim 10 punten hoger op 600 geadviseerd op de oprichting van een maatschappy voor het gefractloneerd destilleren van tallolie in Wormerveer, in samenwerking met een Finse en een Amerikaanse industrie. Met het nieuwe project is rond zesmiljoen gulden ge moeid. Op de incourante markt werden aandelen verf fabriek Molyn gedaan op 500, tegen een voorgaande notering op 640. WISSELKOERSEN AMSTERDAM, 25 mei Londen 10.0310.03%, Montreal 3.63%—364%, Brussel 7.18%—7.19%, Stockholm 69 66% —69.71%, Milaan 57-88%—57.934, Oslo 50.15%—50.20%, Lissabon 12.51—12.52'4, New York 3.59%—3.59%, Parys 73.30% —73 35%, Frankfort 90 47—90.52. ZUrich 82 94—82 99, Kopenhagen 51 84%-51.89% Wenen 13.78%—13.79%. BEIJRS VAN AMSTERDAM Donderdag 25 mei ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f 1000,— Vorige Slotkoers koers v. beden Ned. '58 4% 102% 103'4 Ned. '59 4%10274 103'4 Ned. '60-1 4% 102% 103% Ned. '60 II 4% 10274 1 03% Ned '59 4% 1011» 102 B Ned '60 4% 101 tiGL 102,', Ned '61 4% 102 GB 102% B Ned '53 3% 991» L 991» Ned. Grtb. obi. 3% 84% B Ned. '47 3% 95%GL 95,V Ned. '51 3% 98% 98% Ned. '53 I-II 3% 96% 96Si Ned. '56 3% 96% 96% Ned. '48 3% 93 93% Ned bel. cert 3% 94 92% Ned. '50 I-II 3% 93 93% Ned. '54 I-II 3% 93 93% Ned. '55 I 3% 93 93% Ned. '55-11 3% 9474 94% Ned. *37 3 94% 94% Ned. Grtbk. obi. '46 3 94% 94% Ned doll. In '47 3 91 91 Ned Inv cert 3 991IGL 100 Ned 62-64 3 lOOft 100,V Indië *37 3 991» 991» Indlë *37 A 3 96% 96% Ned. won bJ. *57 6 110% 110% Ned. won.bJ. '58 4% 102 10274 ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 115% 115 GB Ver. HVA-my135 134% AJEC.U475% 471% Dell My cert166 165.10 Hoogovens cert1136% 1121% Philips gem. bez. 1076% 1070% Unilever cert859 856 Dordtse Petr588% 590 Kon. Petr. (60 A f 20) 129.60 129.20 Holl. Amer. hjn 171 169 Java China Paket 183 183 K.LM9260 92.60 Kon. Ned. Stoomb.211% 208% Kon Paket My175% 174 Stoomvaart My Ned. 199 199 Nievelt Goudr. cert 159 158% v. Ommeren cert 342 338 Kon Rott. Lloyd... 165 164% Ned Scheepv Unie 170% 168% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Pro».- en Gem. leoingeD A dam '47 (3%) 3 97% 97% dem '48 (3%) 97% R'dam '52-1 (4%) 102% ld ld TI I-II (3%) 97 97 Z-Holland '65 4% 102A 101 Bankwezen Bank N Gem *58 6% 106% 106% ld NWB '52 (4%) 101% 101% BVO rspbr f 500 184 184% B BVO rspbr *53 146% 146% Industr. Obligaties Philips DoUarlng *51 93% 93% Premieleningen Vorige Slotkoers koers v. heden A'dam '53 3 108% 108% A'dam '51 12%.. 90% 91 A'dam '56 I 2% 83% 84% A'dam '56 II 2% 96 96 A'dam '56 m 2% 96 06 Eindhoven '54 2% 84% 83% Enschede *54 2% 87 86L Den Haag *52 I 2% 94% 85 B Idem n 2% 9874 98% R'dam '52 I 2% 96% Idem II 2% 96 B 96 Idem '57 2%100% 100% Utrecht '52 2% 94% Z.-Holl. 1957 2% 98% 99% Zuid-Holland *59 2% 103% 103 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstelllngen Robeco 256 255 Amst. Bank 400 396 Cultuurbank 32% 32 Holl. Bank Unie eert. 220 221% Ned. Handelmy. 328 329 Rott Bank 399% 4no Twentsche Bank 333 333 Senembah 530 530 Industrie Ondernemingen Albert Heyn640 645 Berkei's Patent (v.) 367 380 Borsumy42 42 Calvé Delft eert 866 Electrolaamy400 Kon. Pap. Gelder 418 417 Kon. Ned. Grofsm. 188 187% Holl. Constructie 545 540 Ing. bur. v. Bouwnyv 310 In tornado 175% 176 Int. Kunststoff. Ind. 79 80 B v. Kempen en Begeer 140 139 Leldse Wolsplnnery 668 MUller en Co. NB. 579% 570 L Ned. Kabelfabr. 711 701 Philips pref.308 Rott. Droogdok My. 580% 573% Sikkens Groep 914 900L Ver. Touwfabrleken 382 Walvisvaart 105% 10574 Weraink's Betonmy. 209 205 Wilton Feyenoord 307 300 Van wyk en Heringa 139% 139% Zaalberg 157 155 B Mynboaw en petroleuro Blllton 2de r562 550 Kon Petr (f 20) 133 60 133 50 Amerlk. fondsen Canadian P&olflo R 26% 26% Intern Nickel 79% 79% Anaconda 63% 62 j» Bethlehem 8teel.... 48% 48% Cities Service 56% 56% General Motors 45% 44% Kennecott90% 89% Republic Steel 63% 63% Shell OU 43 42% Union Paclflo 33 ,Y 33 Un. States Steel C8%

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9