SENSATIONELE OMMEKEER IN HET SCHEREN: NIEUWE Kampioen 1961 in lichtgewichtmode „Ver. Staten stellen zich achter zelfbeschikkingsrecht Papoea"s 0 W PALADIJN Belgisch koningspaar in Parijs hartelijk ontvangen Een zelfstandig Nieuw-Guinea zou internationaal veel sterker staan Kreymborg Filmweek te Arnhem brengt ook werk van jonge Britse filmers het mesje dat u niet voelt I Blue Gillette „Centrale directie'" druist in tegen wezen plaatselijk bestuur Hoesseins bruid geen koningin President Kennedy is voor de bulldozertransactie Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 25 mei 1961 Derde blad no. 30362 Minister Luns in Eerste Kamer (Van onze parlementaire redacteur) Minister Luns heeft gisteren in de Eerste Kamer verklaard, dat hem in Washington duidelijk is gebleken, dat de Amerikaanse regering zich stelt achter het zelfbeschikkingsrecht van de Papoea's. Zij heeft ook waardering voor het Nederlandse beleid, volgens hetwelk het Neder landse bestuur een tijdelijk middel is voor de verwezenlijking van het zelfbeschikkingsrecht. Het belang van Amerika brengt mee een con flict op Nieuw-Guinea te voorkomen. Tijdens de NAVO-conferentie in Oslo, heeft minister Luns nog eens uitvoerig met Rusk gesproken over de conclusies van het overleg met Kennedy. Daarbij is gebleken, dat de mogelijkheid van enig misverstand tussen de wederzijdse stand punten uitgesloten is. Nederland blijft bereid voorstellen onder ogen te zien De Nederlandse regering blijft be reid iedere internationale oplossing in overweging te nemen die het zelfbe schikkingsrecht onaangetast laat. Het overleg met de Amerikaanse regering is nog niet afgesloten. Indien de Verenig de Naties bereid zouden zijn een con trolecommissie naar Nieuw-Guinea te zenden om zich te oriënteren omtrent het Nederlandse beleid, zouden de con clusies van die commissie ons verplich tingen opleggen. Het is echter nauwe lijks aan te nemen dat we daardoor in een situatie zouden geraken, waar bij de meerderheid van de V.N. het zelfbeschikkingsrecht onder de voet zou lopen. Minister Luns wilde geen uitspraak doen of dit jaar een Nederlands ini tiatief in de V.N. is te verwachten. Veel zal afhangen of er bij enig initiatief een redelijke kans is dat de hoge prin cipes van de V.N. zullen worden ge steld boven overwegingen van politiek opportunisme. Geen aanval te verwachten Nog steeds hoort men stemmen, die pleiten voor de overdracht van Nieuw- Guinea aan Indonesië. Die mensen laten zich leiden door vrees, die een slechte raadgeefster is en het gevaar, dat men wil ontwyken, daardoor juist naderbij brengt. Er is geen reden thans een aan val te verwachten en het is bepaald niet zo dat WÜ in dat geval alleen zou den staan in de wereld", aldus de mi nister. Overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië zou verraad zijn aan de Pa poea's. Indien men een dergelijke cy nische overdracht bepleit in de ver wachting van politiek en economisch gewin in Indonesië, zoals de redenering is van zekere zakenlieden, dan zou dat Nederland in de Afro-Aziatische lan den toch geen goed doen. De socialist mr. De Niet was toch be zorgd. Hij vond de positie van Nieuw- Guinea tegenover Indonesië maar zwak, wanneer de bevolking van het zelfbe schikkingsrecht gebruik heeft gemaakt en het land zelfstandig zou zijn gewor den. Het is een redenering, die meer wordt gehoord als men wil betogen, dat i er langs de weg van het zelfbeschik- 1 kingsrecht toch geen zekere toekomst is voor Nieuw-Guinea. Zekerheid Daartegen voerde minister Luns gis teren aan, dat Nieuw-Guinea interna tionaal veel meer zekerheid zal heb ben niet door Indonesië te worden aan gevallen als de bevolking zich eenmaal heeft uitgesproken. Als Indonesië dan Nieuw-Guinea zou aanvallen, zou dat ernstige gevolgen hebben in Azië. De grote meerderheid van de Eerste Kamer staat achter het regeringsbe leid inzake Nieuw-Guinea. Dat beleid is gebaseerd op het ernstig verwezenlijken van het zelfbeschikkingsrecht van de Papoea's. Het feit, dat Amerika, volgens minister Luns, daar ook achter staat, had de V.V.D.-er mr. Van Riel, de hoop gegeven, dat een internationaal con flict aan ons voorbij zal kunnen gaan, waardoor een positief beleid mogelijk wordt, dat echter nog vele klippen zal moeten omzeilen. Het Nieuw-Guinea-beleid van minis ter Luns heeft echter nog steeds niet de instemming van de P.v.d.A., terwijl ook diverse zakenlieden er kritiek op hebben. Daarom herhaalde de K.V.P.-er prof. dr. Beaufort, nog eens bij de re plieken van de begroting van Buiten landse Zaken, dat Nederlands positie internationaal alleen maar moeilijker wordt, als het „thuisfront" achter het regeringsbeleid afbrokkelt. Daarvoor stelde hij de socialisten me de verantwoordelijk, omdat zij aanhou dend het beleid afkeuren en een an dere politieke lijn ontwikkelen. De heer De Niet antwoordde hierop, dat een grote fractie als de P.v.d.A. verplicht is er steeds blijk van te ge ven, als zij het met een belangrijk punt van de regeringspolitiek niet eens is. De P.v.d.A. is van mening, dat Ne derland door de Nieuw-Guinea-politiek onnodig schade lijdt en dat het wel zijn en de vrede in de wereld daardoor eveneens schade lijden. De P.v.d.A. hoopt echter ongelijk te zullen krijgen, als blijkt dat het Nieuw-Guinea-beleid op korte termijn wel uitvoerbaar is, langs de weg van het zelfbeschikkings recht voor de Papoea's. Geen zomer- garderobe is kompleet zonder zo'n modern Waarborg lichtgewicht kol- bert. Kreymborg is er kampioen in! Kampioen in modieuze kleuren, in perfect blijvende pasvorm en... in milde prijzen. AQ 75 Reeds vanaf Tüi HAARLEMMERSTRAAT 143 LEIDEN ■eventjes; Van^EvenJJL' eventjes rustig genieten. Per doosje van 20: Van de films, die zullen worden ver toond in de vierde internationale film- week samenvallend met het Holland Festival van 5 tot en met 10 juni in het Rembrandttheater te Arnhem hoopt de selectiecommissie binnenkort de laat ste te kunnen aanwijzen. Op de internationale filmweek 1959 werd in het bijzonder de aandacht geves tigd op de Franse filmers van de „nou velle vague". Op de komende filmweek komt het accent te liggen op de jongere Britse filmkunst en wel speciaal het werk van de Britse filmregisseur van Tsjecho- slowaakse afkomst Karl Reisz. Van hem is „Saturdaynight and Sundaymorning" in het programma opgenomen. Uit de jonge Britse school komt verder de film „The mark" van Guy Green, (de maker van „The Angry Silence") met in de hoofdrollen Maria Schell, Ste wart Whitman en Rod Steiger. Deze film is ook vertoond op het laatste filmfesti val te Cannes. In Arnhem wordt eveneens gedraaid „Shadows" van de Amerikaanse acteur John Cassavites. Deze film is als ex periment gemaakt zonder draaiboek. Cassavites zette de medespelers tevoren uiteen, hoe hij zich de film had gedacht. Elke scène werd tot in details besproken. Zo kwam „Shadows", in het bijzonder voor wat de dialoog betreft, voor de vuist tot stand. De commissie heeft voorts op het pro gramma geplaatst „Am Galgen hangt die Liebe" van de Yoegoslaaf Edwin Zbonek, met in de hoofdrollen Carl Wery, Annie Rosar, Marisa Mell, Bert Fortell en Sig- hardt Rupp. Voorts komen in Arnhem twee in Can nes bekroonde films, namelijk „Derletzte Zeuge" van de Duitse regisseur Wolf gang Staudte (met in de hoofdrollen Martin Held en Ellen Schwiers) en „A raisin in the sun" van de Amerikaan Daniel Petrie (met Sydney Poitier, Clau dia McNeil en Ruby Dee in de voor naamste rollen). De „nouvelle vague" zal vertegenwoor digd zijn met „A double tour" van Claude Chabrol. Tenslotte komt ook in vertoning de verfilming van Goethes „Faust". Gus- tav Grüngens speelt in dit werk de rol van Mefisto. Deze film is geregistreerd door Peter Gorski. Zonder laaiende geestdrift, maar toch zeker wel met een gemeende hartelijkheid heeft Parijs gisteren het Belgische koningspaar toege juicht en binnen haar poorten ont vangen. Fabiola, een wit strooien hoedje op het gitzwarte haar en ge kleed in een crème-grijze mantel leek bij haar aankomst op het vlieg veld Orly wel even geïntimideerd, nu zij in Parijs haar internationaal de buut als vorstin ging maken. De ko ning had zijn generaalsuniform van het Belgische leger aangetrokken en hij richtte zich bovendien in zijn volle lengte op om met een korte speech op de welkomstgroet van zijn Franse gastheer, generaal Charles de Gaulle te antwoorden. Uwe Majesteit bewijst door zijn aan wezigheid hier dat België en Frankrijk nog altijd slechts reden hebben elkan der te respecteren, te steunen en te beminnen, zo zei De Gaulle. In Boude- wijns stem klonk even een lichte trilling van emotie door, toen hij in zijn ant woord een toespeling maakte op de zwa re problemen waarmee Frankrijk van daag te worstelen had en waarvan hij hoopte dat ze zouden kunnen worden opgelost in de geest van evenwicht en rechtvaardigheid „zijn verleden waardig en vruchtbaar voor de toekomst". Toen 's middags de beide staatshoof den hun kransen gingen legen op het graf van de Onbekende Soldaat, hoorde men verschillende stemmen in de me nigte, die nu ook wel talrijker was ge worden, „waar is de koningin" roepen. Fabiola had zich vanaf het ministerie van Buitenlandse Zaken, waar ze met Dekkingspercentage 83 Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voor lopige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in april 1961 f 1.447 min. (vjn. f 1.747 min.), terwijl voor een waarde van f 1.196 min. (v.m. f 1.454 min.) werd uitgevoerd. De uitvoer bedroeg 83% van de invoer (v.m. eveneens 83). NEDERLANDSE WEEK IN MÜNCHEN GEOPEND In de met belangstellenden volge stroomde, zonovergoten Prunkhof van het stadhuis van München, heeft gister morgen de Nederlandse minister van Economische Zaken, de heer J. W. de Pous, geflankeerd door twaalf lieftallige 1 Haarlemse bloemenmeisjes, met een toe- spraak de Nederlandse week in Mün chen geopend. Tal van hoge autoriteiten o. w. de tweede burgemeester van Mün chen, Georg Brauchle, de Beierse bonds- minister van Economische Zaken en Verkeer, dr. Otto Schedl, de Nederland se ambassadeur in de Bondsrepubliek, jhr. mr. H. F. L. K. van Vredenburch en de Nederlandse minister van O., K en W„ mr. J. M. L. Th. Cals, woonden deze plechtigheid bij. Rijkspolitie kreeg geluids bandje van Van der Putten De technisch hoofdambtenaar van het Ministerie van Defensie de heer F. H. van der Putten uit Bussem heeft gister middag bü de Rijkspolitie in Oudewa ter het geluidsbandje afgedraaid waar op hü vorig jaar januari het bewijs van een poging tot uitlokking van een aanrandingsscène meent te hebben vast gelegd. Twee leden van de districtsre cherche van de Rijkspolitie uit Leiden hebben het telefoongesprek op een band recorder overgenomen, waarna de heer Van der Putten tevens de tekst op pa pier beschikbaar stelde. Zoals bekend is besloot de heer Van der Putten vorige week, na overleg met zijn raadsman mr. N. J. Geleijnse, het geluidsbandje toch ter beschikking te stellen van de Rotterdamse officier van justitie mr. I. H. van de Roemer, die van het beluisteren van de geluidsband wil laten afhangen of in de Oudewa- terse aanrandingsaffaire een strafver volging zal worden ingesteld of dat de zaak zal worden geseponeerd. N.-Guinea Raad ontving parlementaire missie De Nieuw-Guinea-raad heeft gisteren te Hollandia een speciale bijeenkomst gehouden om elf leden van de Neder landse parlementaire missie, die een rondreis van drie weken door het gebied maken, te verwelkomen. Het hoofdpunt van bespreking tijdens het bezoek werd gevormd door de kwestie van de wijze waarop het zelfbeschikkingsrecht moet worden geregeld, Indonesisch vlootbezoek aan Rusland Een eskader Indonesische oorlogssche pen is uit de haven van Tandjong Priok vertrokken voor een antwoordbezoek aan Wladiwostok. De staf-chef van de In donesische Marine, admiraal Martadi- nata, zei voor het vertrek tot de beman ningen: „De oorlogsschepen varen nu naar een land dat een vriend van In donesië is. Ik ben ervan overtuigd dat uw bezoek zal worden bekroond met succes en zal dienen voor verdere ver sterking van onze vriendschap". Vorig jaar hebben Russische oorlogs schepen een bezoek aan Indonesië ge bracht. haar gemaal en gevolg logeert, echter direct naar het Ëlysée begeven Boudewijn en Fabiola hebben gister avond het spreekwoord doen jokken, dat zegt dat stiptheid de beleefdheid der koningen is. Een half uur hebben ze vele honderden aanzienlijke gasten in het Louvre in Parijs doen wachten, waar voor hen het eerste galadiner was aan gericht. De verklaring van deze inbreuk op het protocol verschoonde het jonge koningspaar echter van alle schuld. De avondrobe, die Fabiola in Spanje had laten maken, was door de verkeersop stoppingen, die het bezoek van de Bel gische monarchen in en rond Parijs ver oorzaakt had, niet tijdig van het vlieg veld Orly in dc Quay d'Orsay kunnen arriveren en zo was de vorstin, zo mag men zeggen, dus het slachtoffer van haar eigen populariteit geworden. Meer animo voor militaire beroep Minister ir. Visser van Defensie deelt mee, dat de aanmelding voor militair beroepspersoneel beneden de rang van tweede luitenant toeneemt. De onderofficierenschool heeft tot 1 mei van dit jaar 114 kandidaten aan genomen. Na afloop van de schooltijd wordt een grotere toeloop verwacht. De Luchtmachtkaderschool kreeg in 1960 203 en in dit jaar reeds 103 leerlingen. In de eerste vier maanden van 1961 werd de helft meer beroepspersoneel voor de opleiding tot chauffeur en ma rechaussee aangenomen, dan verleden jaar. Op 1 mei van dit jaar waren 100 kort-verband vrijwilligers aangenomen en waren nog 300 aanmeldingen in be handeling. Overigens wekken genoemde aantallen bij de minister niet de ver wachting, dat binnen redelijke tijd vol doende gegadigden bereid zullen zijn als zodanig in dienst te treden. Bij de aanmelding voor de K M A. te Breda is echter nog geen enkele ver betering ingetreden. Hoe u zich tot n* toe ook hebt geschoren, zodra u Blue Gillette EXTRA gebruikt weet u wat perfekt scheren is. Alsof er geen mesje in het apparaat zit: zó zacht, zó gemakkelijk. U bentschoneren glad der dan ooit tevoren. OVERAL. VERKRIJGBAAR Pakja 5 stuks O.SO Dispenaar.10 at t.7».' Vergadering Ned. Ver. van Gemeenten Geen herstel financiële zelfstandigheid O Dak Hiltonhotel bezweek: 2 gewonden (Van onze Amsterdamse correspondent) Twee arbeiders zijn gewond toen gisteren omstreeks het middaguur plotseling een deel van het dak van het in aanbouw zijnde Hiltonhotel te Amsterdam instortte. Het zijn de 56- jarige metselaar K. Kranenburg uit Leiderdorp en de 24-jarige dakbe- dekker L. van der Schoor uit Baren- drecht, die met kneuzingen en hoofdivonden naar het Wilhelmina- gasthuis zijn gebracht. De mannen waren bezig het dakter ras van het gebouw te voorzien van een afdekking van betonplaten. De platen werden met een kraan naar boven ge hesen. Vermoedelijk als gevolg van een plaatselijke overbelasting bogen de sta len spanten van de dakconstructie door en vrijwel onmiddellijk daarop scheur den de bouten los, waarmee deze span ten waren bevestigd. Het betonnen dak stortte over een lengte van ongeveer 20 meter in en de beide arbeiders maak ten een val van vijf meter, waar zij tus sen de brokstukken werden gekneld. Er bevonden zich toevallig geen arbeiders op het dakterras. Politie en arbeidsinspectie stellen een onderzoek in. In zfjn openingsrede tot de jaarver gadering van de Vereniging van Neder landse gemeenten in de Tilburgse stads schouwburg stelde de voorzitter mr. H. A. M. T. Kolfschoten een aantal vragen over de huidige en toekomstige plaats en functie der gemeenten. Bij de ontwikkeling van de functie van de gemeente en de verschuiving- en in de samenleving heeft zich naar me ning van mr. Kolfschoten in toenemen de mate het centrale beleid doen gelden. Deze „centrale directie" in de lagere be stuursniveaus is de gemeenten niet zeer vertrouwd geraakt. Het druist in tegen het wezen van het plaatselijk bestuur: zelfwerkzaamheid en eigen verantwoor delijkheid. Voorwaarde voor dit laatste is toereikend van geldmiddelen. In de ingewikkelde wereld van het hedendaagse openbaar bestuur moet het streven naar centrale beheersing zijn grenzen kennen om te voorkomen, dat het- beginsel van decentralisatie te zeer wordt aangetast. De voortschrijdende ontwikkeling stelt voortdurend zwaardere eisen juist aan de gemeentebesturen, die zich hun taak en hun lokale verantwoordelijkheden ten volle bewust zijn. Diezelfde ontwikke ling heeft het verschijnsel der „centrale directie" in het leven geroepen, dat de lokale verantwoordelijkheid geheel of ten dele uitschakelt of verzwakt. Gemeentelijk perspectief Over het gemeentelijk perspectief zei mr. Kolfschoten, dat dit voor een groot deel een vraag is van publieke finan ciën. De nieuwe wet op de financiële verhoudingen heeft stel'i" niet een zo danig financieel perspectief geopend, dat herstel van de gemeentelijke finan ciële zelfstandigheid van vandaag of morgen verzekerd zal zfjn. Een belang rijk bestuurlijk perspectief daarbij is echter de „raad voor de gemeentefinan- ciën", die veel tot het einddoel, de zelf standigheid, zal kunnen bijdragen. Daarnaast zal een wettelijke regeling voor overheidsinvesteringen, in dier voe ge, dat aan het voor onze nationale eco nomie verantwoordelijke centrale gezag onder abnormale omstandigheden in grijpen wordt toegestaan, ook tot verde re versterking van de gemeentelijke zelfstandigheid kunnen bijdragen. Die bevoegdheden zouden ertoe moeten strekken de financiering van kapitaals uitgaven binnen de grens van de (onder abnormale omstandigheden) door de kapitaalmarkt geboden beperkte moge lijkheden te houden. Naast deze vermoedelijk nieuwe steunpunten komt een regeling van de wegenfinanciering. Het ontwerp van wet daartoe blijft echter in belangrijke ma te achter bü het voorstel van de com missie-Oud, hetgeen spr. betreurde. Hij ontwikkelde nadien nog enige gedach ten over wijziging van de gemeentewet en coöperatieve en constructieve gezind- hl.d der gemeenten ten opzichte van hogere en nevenorganen. Sweelinckprijs 1960 aan prof. H. Andriessen De staatssecretaris van O. K. en W. mr. Y Scholten heeft de Sweelinckprys 1960 toegekend aan prof. Hendrik An driessen voor zijn totaal compositorisch oeuvre. Prof. Andriessen is directeur van het Kon Conservatorium voor muziek te Den Haag en buitengewoon hoogle raar in muziekwetenschappen aan de universiteit te Nijmegen, De Britse Toni Gardiner, met wie Koning Hoessein van Jordanië vandaag in het huwelijk treedt, zal niet tot koningin worden uitgeroe* pen. Dit heeft de vorst In een briefwisseling met zijn regering beloofd. Deze correspondentie werd gisteren in Amman gepubli' ceerd. Volgens Jordaanse functionarissen wordt in de grondwet niets gezegd over de titel „koningin". Wel wordt gezegd, dat de opvolging in mannelijke lijn moet geschieden en dat de opvolger een mohammedaan moet zijn, „een wijs man geboren uit de wettige echtgenote van de koning en dat zijn vader en moeder beiden mohammedaan moeten zijn". De 25-jarige vorst gaf in een brief aan premier Bahjat Talhoemi te kennen dat het zijn wens is, dat zijn echtgenote slechts bij haar nieuwe mohammedaan se naam Moena el Hoessein (Keuze van Hoessein) wordt genoemd. President Kennedy heeft gisteren zijn instemming betuigd met de inzameling van gelden voor tractors en bulldozers voor Cuba. De Cubaanse regering heeft toegezegd gevangenen te zullen vrijla ten indien de Amerikanen Cuba vijf honderd tractors en bulldozers leveren. De president drong er by alle Ame rikanen op aan. geld voor dit doel te storten. Zijn officiële woordvoerder zei dat het „zeer waarschijnlijk" is dat de president ook zelf een bijdrage zal geven.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5