Nu méér belasting of bezuiniging? WEERBERICHT Katanga's president Tsjombe ernstig ziek ^0% Amerikaanse hulp loopt af Versterking der conventionele strijdkrachten noodza kei ijk Britse wapens voor Duitsland Sjah van Perzië breekt reis af Schikking in baby-affaire niet mogelijk Persoonlijk ingrijpen Kennedy in de luebtvaartoiiderbandelingen Dajal naar India terug, omdat zijn werk voltooid" zou zijn TOP-VOORDEEL 45, éitzsn (§ud letitvs Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 25 MEI 1961 No. 30362 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f059 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Geen opheffing vliegbasis Soesterberg De minister van Defensie heeft bij recente besprekingen in Amerika een duidelijk beeld van het Amerikaanse regeringsbeleid gekregen op het punt van militaire hulp. De hulp draagt zonder twijfel een aflopend karakter. Deze ontwikkeling stelt het Nederlandse Kabinet voor een ernstige situatie. Na 1961 zal ons land niet meer op omvangrijke militaire hulp kunnen rekenen. Dit klemt temeer nu deze ontwikkeling komt op een ogenblik, dat allerwege de noodzaak tot versterking van de conven tionele strijdkrachten wordt ingezien. De gevolgen van het wegvallen van hulp worden op het ogenblik bestudeerd. Hierbij is uitgangspunt het vermijden van een teruglopende betekenis van onze bijdrage tot de gezamenlijke defensie. Voor een eventuele verhoging van de defensie uitgaven zal dekking moeten worden gevonden in uitgavenverlaging en'of belastingverhoging. Deze studie zal zijn weerslag vinden in de begroting voor 1962. In de Memorie van Antwoord op zijn begroting 1961 aan de Eerste Kamer deelt de minister van Defensie voorts mee nog geen oordeel te hebben over de suggestie om de defensie-uitgaven wellicht belangrijk hoger te stellen dan ruim 4rV van het nationale inkomen. Gemeld wordt, dat voor de mechani satie van het eerste legerkorps een keus is gemaakt voor gepantserde personeels- carriers en geschut. Ter vervanging van de chaffeetanks zijn nieuwe lichte tanks besteld. De minister heeft geen plan het korps Mariniers in te krimpen. Aan het plan tot bouw van onderzeeboten met kern voortstuwing wordt, gezien de kosten, niet verder doorgewerkt. Er is nog geen beslissing over het verwapenen van de tweede kruiser met raketten genomen. In de naaste toekomst zullen twee fre- Voor twee miljard Tijdens besprekingen, die de Westduitse minister van Defensie, Strauss, in Lon den met zijn Britse ambtgenoot Watkin- son heeft gevoerd, is overeenstemming bereikt over het gebruik van Brits 105 mm-tankgeschut op de standaardtank van het Westduitse leger. Voorts is be sloten besprekingen te openen over het gemeenschappelijk ontwikkelen door Engeland en West-Duitsland van een licht, verticaal opstijgend gevechtsvlieg tuig, gebaseerd op de Hawker P-1127. De beide landen zullen verder tezamen met Frankrijk de Rolls Royce RB 162-vlieg- tuigmotor ontwikkelen. Minister Strauss zei, dat zeer binnen kort een order voor de eerste 200 stuks tankgeschut zal worden geplaatst, waar mee een bedrag van 200 miljoen gulden is gemoeid en later nog eens een order voor 300 stuks Deze orders zullen waar schijnlijk nog worden gevolgd door een bestelling van 2.000 stuks, alles met bij behorende munitie. Voorts zal een contract worden geslo ten voor vijftig „Seacaf'-luchtafweer- raketten en twee proto-typen van de „Green Archer", een radarapparaat voor het opsporen van mortieren. De orders voor de „Bristol Orpheus" vliegtuigmotoren zullen worden uitge breid, terwijl er vooruitzicht bestaat op aanzienlijke bestellingen van Rolls Rpyce „type "-motoren voor het „Transall"- transportvliegtuig, dat door Frankrijk en West-Duitsland gezamenlijk wordt ge bouwd, aldus het communiqué. Genoemd bedrag van 200 miljoen gul den kan, na de bestelling van 2.300 stuks geschut, tot 200 miljoen pond sterling (twee miljard gulden) stijgen. Volgens de „Daily Mail" zijn de West' duitse aankopen de grootste exportorder die de Engelse wapenindustrie sinds de oorlog heeft ontvangen. Advertentie gatten en twee onderzeeboten worden vervangen. De bestaande NAVO-verplichtingen maken het niet mogelijk af te zien van de vliegbasis Soesterberg voor operatio neel gebruik. Getracht wordt de over last te beperken door geleidelijk minder intensief gebruik. Halve eebr. kip o x f 1.95 Alléén: PETER LEENEN Gangetje 14 OOK OM MEE TE NEMEN. Veranderlijke bewolking De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Veranderlijke bewolking met later in het zuiden en zuidoosten van het land kans op een onweersbui. Zwakke tot matige wind, later uit noordelijke richtingen. Dezelfde of iets lagere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 26 MEI Zon op: 4.32 uur; onder: 20.42 uur. Maan op: 16.07 uur; onder: 3.08 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.17 en 12.42 uur; laagwater te 8.06 en 20.47 uur. Dit nummer bestaat uit 18 pagina's De Sjah van Perzië heeft de rest van zijn reis in Noorwegen laten vervallen op grond van de toe stand in zijn land, aldus werd hedenochtend in Oslo vernomen. Uitspraak in juni De pogingen om tot een schik king te komen in het kort geding, dat gevoerd wordt om de elf maan den oude Oostenrijkse baby Adèle Paul, zijn mislukt. De vice-presi dent van de Haagse rechtbank, mr. J. H. C. Slotemaker, zal volgende week woensdag of donderdag de datum voor zijn uitspraak bepalen. Voor de derde keer hebben de par tijen het echtpaar De Leeuw uit Oegstgeest en de Staat der Nederland den gistermiddag voor de vice-presi dent van de rechtbank getracht tot een schikking te komen. Bij het gesprek, dat de vorige week plaatsvond waren ver schillende voorstellen gedaan. Overeen stemming werd echter niet bereikt, ook al omdat de staat een uitspraak wenst. Wel heeft de minister van Justitie de toezegging gedaan alsnog de perma nente vreemdelingenadviescommissie te horen. Tijdens de pleidooien was er door de eisers bezwaar tegen gemaakt dat zulks niet gebeurd was. Het horen van deze commissie staat echter buiten de rechtszaak, waarin de uitspraak nu in de eerste helft van de komende maand verwacht mag wor den. Zoals bekend, heeft het Oegstgeester echtpaar de baby meegenomen uit Kla- genfurt. Vooral op grond van een advies van de Raad voor de Kinderbescher ming. die het gezin niet geschikt acht te voor opname van het kind, besloot minister Beerman geen definitieve ver- blijfsvergunnings te verlenen. Vervol gens maakte het echtpaar een kort ge ding tegen de staat aanhangig. Prinses Birgitte van Zweden en Prins Jolwn Georg van Hohenzot- lern-Sigmaringen, die vandaag in Stockholm in het huwelijk treden, bekijken de geschenken, welke uit de gehele wereld naar de Zweedse hoofdstad zijn gestroomd. K.L.M. heeft nog een hans Een overzicht van de herdetikings-Aandse Schouwbrg stond en waar plaats aan de Plantage Middenlaan tijdens de bezetting de Nederlandse te Amsterdam, waar eens de Hol-\ joden bijeen werden gebracht om Het feit dat -president Kennedy en zijn adviseurs de kwestie van de door Nederland gevraagde landings rechten in Californië nog steeds be studeren. schijnt de voornaamste oorzaak te zijn van de vertraging die is ontstaan. Er is zelfs nog geen da tum vastgesteld voor een nieuwe bij eenkomst van de Nederlandse en Amerikaanse delegaties. De leden van de delegaties onderhouden on derling echter wel contact.. Men acht het niet uitgesloten, dat president Kennedy een initiatief zal ontplooi en in de luchtvaartkwestie. Men meent te weten, dat de president doordrongen is van het grote belang dat in Nederland wordt gehecht aan het verzoek om landingsrechten in Califor nië. De gesprekken, welke Kennedy kort geleden met minister Luns en Prins Bernhard over dit onderwerp gevoerd heeft, hebben aldus werd vernomen weinig ruimte voor twyfel overge laten. In luchtvaartkringen doet het bericht de ronde dat de Verenigde Staten het President Moise Tsjombe van Katanga heeft een zenuwinstorting gehad en is ernstig ziek, aldus heeft de Katangaanse regering gisteren meegedeeld. De ver- tègenwoordiger van de Verenigde Naties in Elisabethstad, Georges Dumontet. heeft de ljjfarts van de president toestemming gegeven om naar Coquilhatstad te gaan om Tsjombe te behandelen. Tsjombes lijfarts is dr. Zeles, een Hongaar met vele jaren ervaring in Kongo. Hy is gisteren naar Brazzaville vertrokken vanwaar hij hoopt te kunnen doorreizen naar Coquilhatstad. Kalondji wordt niet gevangen gehouden De autoriteiten in Coquilhatstad heb ben ontkend, dat zy „koning" Kalondji van Zuid-Kasai gevangen houden zo als Tsjombe en dat 'zij het vliegtuig van Kalondji in beslag hebben genomen, zoals zij dat ook gedaan hebben met de machine van Tsjombe. Wel is de „V" die Kalondji op zyn vervoermiddel had laten schilderen, vervangen door een embleem van „Air Congo" de nationale luchtvaartmaatschappij. Of het nu komt omdat hij geen vlieg tuig meer heeft, of dat hy onder arrest is: Kalondji is niet in staat om naar KW 73 EN KW 141 OP THUISVAART Twee Katwijkse jagers zijn op weg naar IJmuiden. Het zijn de KW 141 van de combinatie DUPA en de KW 73 van de combinatie ADECO. De Willy" heeft 40 kantjes aan boord, de KW 73 van A. den Duik 42 kantjes. Gisteravond om 7 uur werd aan schot gegaan. De vangsten van de eerste nacht waren in vergelijking tot die in de eerste nacht van het vorig jaar redelijk. De Katwykse vloot ving gemiddeld 3 kantjes per schip. Een uitschieter was de vangst van de KW 168: 22 kantjes. De KW 175 ving 12 kantjes. Acht Kat wijkse schepen hadden geen vangst. De Katwykse jagers zitten elkaar op de hielen en hebben eveneens een rede lijke kans om de landelijke race te winnen. De vangsten van de Scheveningers en Vlaardingers liepen sterk uiteen. Som mige schippers meldden schoten van 5, 10 en enkelen van meer kantjes. De volgende schepen varen eveneens naar de thuishavens: VL 85, „Oceaan III", SCH 24, „Oceaan VI", SCH 121, „Tony" SCH 72 en de „Noordster" SCH 236. De gemiddelde vangst van de Vlaar- dingse vloot is 4 kantjes van 14 schepen. De Scheveningers wisten eveneens ge middeld 4 kantjes uit zee te halen. De „Noordster' is met 77 kantjes op weg naar huis. De Sch. 72 met 41, de Sch. 24 met 33 en de Sch. 121 met 8 keitjes (eige^ vangst). Nederlandse verzoek zouden inwilligen. Dit zou geschieden op voorwaarde, dat de KLM niet meer passagiers vervoert tussen Nederland en de Verenigde Sta ten als in 1961. Indien Amerika inderdaad met toe passing van de limiet, het Nederlandse verzoek zou inwilligen, dan betekent dit dat president Kennedy persoonlyk in gegrepen heeft, aldus zei een gezagheb bend zegsman tegen United Press, In ternational, want de Amerikaanse Raad voor de Burgerluchtvaart is nog steeds onverminderd tegenstander van toeken ning der gevraagde landingsrechten. zijn koninkrijk terug te keren om de leiding te nemen bij de stryd van zijn leger tegen de krijgers van de Loeloea, die Kalondji van zijn troon willen stoten. Er zyn hevige gevechten aan de gang in Zuid-Kasai. Intussen hebben de V.N. sterke gemo toriseerde patrouilles Ghanese militairen naar Zuid-Kasai gezonden naar aanlei ding van berichten, dat Kalondji's troe pen in omstreden grensgebieden zouden worden versterkt. In de Indiase hoofdstad Nieuw-Delhi is officieel meegedeeld, dat R^djesjwar Dajal, de speciale V.N.-vertegenwoordi- ger in Kongo naar India teruggaat omdat zyn werk is voltooid. Van een ontslagaanvrage is geen sprake. naar de kampen te worden gezon den. Tussen de resten van de mu ren van de schouwburg is een piloon opgericht op een voetstuk in de vorm van een Davidsster. Over enige maanden zal de herdenkings plaats ingewijd worden. Actie „Wij komen" Sedert de vorige opgave mochten wij de volgende giften in ontvangst nemen: W. S. te O. f2.50; J. G. f25.-; N. W. f5.-; W. N. B. te N. f250; J. v. D. t« K. f 10.-; M. H. C. V. f5.-; O. W. J. te O. f 1.-; J. A. R. f5.-; J. M. J. M. te K. f25.-; A. A. M. van P. f5.-; B. C. C. M. M. van S. te O. f2.-; W. F. v. d. R. f250; A. v. d. G. f60.-; W. J. Z. f 10.-; H. v. d. S. f2.50; mevr. H. te Z. fl.-; H. v. d. P. te K. f3.-; J. A. B. te L. f2.-; N.V. V. T. te L. f50.-; W. J. S. fl.-. Totaal f220.-. Totaal-generaal f 1955.50. In de verantwoording van gisteren was weggevallen de gift van de familie Z. te O. van fl.75, welk bedrag wèl in de telling was inbegrepen. Meerdere giften worden gaarne inge wacht, hetzy aan onze kas of per post wissel of giro (57055). Onder vermelding „Wij komen". Helaas bereiken ons minder gunstige berichten omtrent de gezondheidstoe stand van de heer Van Egmond. Mogen wij U derhalve dringend verzoeken uw goede voornemens nog va n d a a g in een daad om te zetten? ArtvertenHe Advertentie KUNT U ZICH f45,- PERMITTEREN? U treft het biezonder, als u deze week f 45,- kunt be steden: een uiterst laag be drag als u bedenkt, dat u daarvooréén van defraaiste sportkolberts uit onze kol- lektie zult bezitten! 'n Spe ciale aanbieding, die alleen deze week geldig is: VAN-DE-WEEK SPORTKOLBERT - De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid acht het gewenst de hui dige ontwikkeling van de pryzen voor bouwgrond te doen bestuderen en heeft daartoe de commissie ..grondkoeten" Inge steld. Deze commissie ls gistermorgen door de minister geïnstalleerd. ,ikwil Bolletje/' \\M 1IIM in de zilveren rol '"nin"'" y Uit het Leidsch Dagblad van j 27 Mei 1861: J Over den arbeid van kin deren in fabrieken. Welonder richte, welgeordende, welbestier de huisgezinnen zijn als de bronnen, die uit hare stille schuilhoeken de beeken uitzen den, die elk hare schatting bren gen aan den breeden en eerbied- wekkenden stroom van nationa le grootheid en voorspoed. W° staan in twijfel, of we de phy siologic van Leiden beschouwen moeten, als een sterk sprekend bewijs van den verwaarloosden toestand der huisgezinnen van de laagste volksklasse en be paaldelijk van die der fabrieks arbeiders.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1