1700 Taken van Rode Kruis vragen hoger inkomsten n.v.HET mQtQrhuis Regisseur Pjotr Sjaroff Plagiaatzaak Sagan - Denessen voor rechtbank te Utrecht Otto Stalmaiin werkt weer Nationale campagne op komst nu ook met ^huxiitAHC -vtrutv kJtcLó&CeJoci; Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 25 mei 1961 Vijfde blad no. 30362 Steeds meer. Een van de diensten die wegens snelle uitbreiding steeds meer geld verslindt is de Welfare, de sociale zorg voor lang durig zieken. Dan is er het werk voor de invaliden dat het afgelopen jaar is toegenomen en waarvoor vele plan nen op uitvoering wachten. Het hospi taalschip „Henry Dunant" dat verle den jaar 29 weken met in totaal 2000 patiënten door Nederland voer, is dit jaar voor het eerst naar het buiten land om de zieken iets van de Ryn te laten zien. Het Dunant-huis bestemd voor inva liden en chronisch zieken, zal, zo deelde de directeur van het Rode Kruis, de heer A. van Emden gisteren op een persbijeenkomst te Amsterdam mee, bin nenkort worden ingericht om ook pa tiënten met ziekten aan de luchtwegen te ontvangen. Hiertoe moet een ringlei ding voor zuurstof worden aangelegd, een installatie die opnieuw een aanslag doet op de kas van het Rode Kruis. Lectuurdienst De lectuurdienst heeft het vorige Jaar alle records geslagen. In de 360 kastjes die in het land staan opgesteld, werden 200.000 boeken en 800.000 kilo tijd schriften gedeponeerd, die hun weg von den naar de ziekenhuizen en sana toria. Ook werd lectuur gezonden naar het sanatorium in Davos, naar de An tillen en Suriname en zelfs naar emi granten in Australië en Canada. Het Rode Kruiscorps dat bij rampen in actie komt, telt op het ogenblik 12.000 vrijwilligers. In de magazijnen staan 12.000 bedden met toebehoren ge reed om in geval van nood dienst te doen. Dezer dagen besloot het Nationaal Rampenfonds een bedrag van f. 310.000,- aan het Rode Kruis te schenken om twee mobiele medische eenheden aan te kopen. Deze zullen worden gesta tioneerd te Maastricht en Eindhoven. Dergelijke eenheden bevinden zich thans reeds in Den Haag en Utrecht. Bloedtransfusie De bloedtransfusiedienst heeft het aantal donors in de afgelopen tien jaar zien stijgen van 65000 tot 160.000. Het vorige jaar werd 250.000 maal bloed af- Crematie prof. Barents Enorme belangstelling Onder enorme belangstelling is gister middag het stoffelijk overschot van de op 44-jarige leeftijd overleden prof. mr. dr. J. Barents, hoogleraar aan de faculteit der politieke en sociale weten schappen aan de Universiteit van Am sterdam, te Westerveld gecremeerd. In de aula sprak als eerste de rec- tor-magnificus prof. dr. J. Kok namens curatoren en senaat. „Prof. Barents be hoorde tot de eersten die aan de facul teit der politieke en sociale wetenschap pen vorm en gestalte hebben gegeven. Een tweevoudig doctoraat maakte hem bij uitstek geschikt daarvoor, aldus de rector magnificus. „Indien iemand het bestaansrecht van deze faculteit heeft bewezen is het prof. Barents geweest. Hij was een docent van groot formaat. Zijn strijdvaardigheid maakte hem niet steeds tot een gemakkelijk mens". Prof. Kok gewaagde van de grote dankbaarheid en de bewondering voor hetgeen prof. Barents, die lichamelijk ernstig gehandicapt was, tot stand heeft gebracht. „Op de enige wijze, die bij zijn natuur paste: in het harnas, is hij heengegaan" zo zei prof. Kok. Daarna sprak namens de faculteit prof. mr. dr. M. Rooy. „Het is aan prof. Barents' onvermoeide studie- en onderwijsactiviteiten te danken, dat de wetenschap der politiek mede een hecht fundament van de zevende faculteit is geworden In 1948 geroepen om deze voor Nederland nog jonge wetenschap als een zelfstandig specialisme te be oefenen, was hij er sindsdien reeds in geslaagd haar tot ontplooiing te bren gen en haar te integreren in elk der studie-vakken", aldus prof. Rooy. Als collega en vriend sprak prof. F. S. Kleerekoper een afscheidswoord. Hy noemde het verbazingwekkend en be wonderenswaardig zoals „deze gehan dicapte mens een volledige werkkracht heeft ontplooid". Namens de oud. leer lingen en medewerkers sprak vervolgens de heer L. van der Land, die o.a. ge waagde van de persoonlijke belangstelling welke prof. Barents voor zijn leer lingen en medewerkers had. Hij noem de als twee karaktertrekken van diens persoon: „zijn humor en kritiek". De voorzitter van de P.v.d.A., de heer J. G. Suurhoff schetste de betekenis die prof. Barents heeft gehad voor deze party. Hij was één van een klein groep je prominenten uit de kring van de christelijke historici die de weg naar de P.v.d.A. heeft gevonden. Zijn scherpe analyserende geest heeft ook in de P. v. d. A. geen enkel heilig huisje gespaard". Spreker besloot met woorden van dank en bewondering voor hetgeen de overledene voor de party heeft gedaan. Voorts werd het woord gevoerd namens de studenten en de Nederlandse kring voor de wetenschap der politiek, waar van de overledene initiatiefnemer en voorzitter was. Paul Huf voor maagoperatie in ziekenhuis opgenomen De toneelspeler Paul Huf is in de Boer- haavekliniek te Amsterdam opgenomen voor het ondergaan van een maag operatie. Op 3 februari jj. is Paul Huf gehuldigd ter gelegenheid van zyn 70ste verjaardag. genomen. De trombosedienst die vijf jaar geleden werd opgericht, telt thans 14 plaatselijke diensten. Ook de infor matiedienst die onmiddellijk na de oor log zoveel nuttig werk verrichtte, heeft nog altijd duizenden aanvragen per jaar te verwerken. In iedere afdeling van het Rode Kruis is iemand aangewezen die in tijd van oorlog of rampen de instructies uitvoert die een snelle infor matie over vermiste personen kunnen bevorderen. Het bijna 95 jaar bestaande Ned. Roo- de kruis telde 10 jaar geleden 460.000 leden. Ook dit getal is met de uitbrei ding van de werkzaamheden meege groeid. Op 1 januari jl. was men de 700.000 reeds gepasseerd. Enthousiasme in Nieuw-Guinea Mej. G. J. Veeger die onlangs voor het Rode Kruis een reis naar Nieuw- Guinea maakte om rapport uit te bren gen over de mogelijkheden de Papoea bevolking by het Rode Kruis verk in te schakelen, vertelde over het enthou siasme waarmee de Rode Kruisgedach- te in dat land is ontvangen. Tydens de leeslessen op de scholen wordt o.a. gebruik gemaakt van de boekjes die in Nederland by het jeugd-Rode Kruis wor den gebruikt. Tal van Papoea's in de plaatselijke afdelingen hebben zich ge meld voor EHBO-cursussen die meer dan in ons land op de praktyk zyn afgestemd. Voorts is men begonnen met het vormen van transportcolonncs, waar- by de oudere leden van de Papoea-pad- vinderij worden ingeschakeld. Om de bevolking vertrouwd te maken met het Rode Kruiswerk worden sinds kort eens per week korte radiopraatjes gehouden over de doelstellingen van het Rode Kruis. motor eveneens leverbaar met 4 deuren Volmaakt rijgenot in'n wagenzonderopsmuk maar verzorgd tot in het kleinste detail met tal van accessoires als standaarduitvoering. Een practische en duurzame automobiel met onbelemmerd uitzicht en asymmetrisch opge stelde ruitenwissers. Voor extra rijgenot kunt U een Rekord met Olymat automatische koppeling of Opel vouwdak kiezen. Ook leverbaar met een 1.7 liter motor. Neem de proef op de som en maak een proefrit! STATIONSWEG 1 EN 2 - LEIDEN TELEFOON 01710-24741 ONDERSCHEIDING VOOR VICE-ADMIRAAL FORTUYN De Amerikaanse ambassadeur John S. Rice heeft een hoge Amerikaanse onderscheiding, het „Legion of Merit" in de rang van officier, uitgereikt aan de gepensioneerde vice-admiraal G. B. Fortuyn, oud-commandant Zeemacht in Nederland. De onderscheiding werd hem uitge reikt ten huize van de ambassadeur tij dens een receptie, die werd bijgewoond door mevrouw Fortuyn en enkele Neder landse en Amerikaanse genodigden. In de begeleidende oorkonde wordt vermeld, dat „vice-admiraal Fortuyn met grote bekwaamheid innig en doeltref fend heeft samengewerkt met vertegen woordigers van de VB. en de Noord- POLITIEKE SAMENWERKING BENELUX-LANDEN Tussen de drie Benelux-regeringen is door veelvuldig contact een vertrou wensbasis geschapen die het mogelijk maakt dat de drie regeringen hun bui tenlandse politiek op elkaar afstemmen, teneinde als Benelux op het toneel der wereldpolitiek een gezamenlijk prestige te verwerven. Dit hebben de Nederland se, Belgische en Luxemburgse regering verklaard in hun jaarlijkse verslag aan de raadgevende interparlementaire Be- nelux-raad over de Benelux-samenwer- king op het gebied van de buitenlandse politiek. atlantische verdragsorganisatie bij de oplossing van problemen van wederzijds belang". Koning Boudewijn en Koningin Fabiola van België, die een offi cieel bezoek van enige dagen aan Frankrijk brengen, met president De Gaulle en diens echtgenote in de tuin van het Elysée. „Dat was de mooiste dag van zijn leven" (Van onze Romeinse correspondent) Het was écht een toeval, dat wy onlangs getuige waren van een grote en wel verdiende hulde aan de hoogbejaarde Russische regisseur Pjotr Sjaroff, sedert jaren te Rome gevestigd en Italiaan van nationaliteit. De directeur van het Ned. Historisch Instituut en mevrouw Poelhekke hadden Sjaroff te dineren gevraagd. Onder de gasten waren o.a. de Nederlandse ambassadeur en gravin Van Bylandt en een tweetal Nederlandse journalisten, waaronder schrijver dezer regelen, die reeds ruim 30 jaar met Sjaroff bevriend is. Aan het einde van de maaltijd kwam voor allen een grote en uiterst prettige verrassing, Graaf Van Bylandt stond op en maakte in een hartelijke, toe spraak bekend, dat het H.M. de Ko ningin had behaagd Sjaroff te benoe men tot Officier in de Orde van Oranje- Nassau. Het aardige was, dat zelfs de ambassadeur twee uur voor hij naar het Instituut kwam niets hiervan wist, dat wil zeggen, hij wist dat de onder scheiding was aangevraagd, maar niet, dat het besluit was afgekomen en nog veel minder wist dit dr. Poelhekke. die tevens cultureel attaché bij de ambas sade is. Sjaroff was diep ontroerd en betuigde herhaaldelijk, dat dit teveel was voor zijn kleine verdienste en dat „het nobele volk van Nederland een kun stenaar weet te waarderen en te belo nen zelfs boven verdienste". Hij wilde, met de spontaniteit hem eigen, onmid dellijk een lang telegram sturen aan HM. de Koningin en „natuurlijk bloe men per telegram". Hy noemde dit en daarin was hij beslist eerlijk de mooiste dag van zijn leven en herin nerde eraan, dat hij maar één keer en dat is al 40 jaar geleden op soortge lijke wijze werd onderscheiden en wel door de Tsaar van Bulgarije. Dat dit een prettig diner werd en dat Sjaroff daarbij het middelpunt was, die alle gasten wist bezig te houden, begrijpt ieder die ooit deze vitale grijsaard heeft gezien. Van de tientallen anekdoten, die Sja roff op zulk een avond pleegt te ac teren en te mimeren, was misschien deze de aardigste. Hij ontmoette een paar dagen geleden in de Via Veneto de vermaarde Emma Grammatica, die hem zei: „Sjaroff, ik ben vast van plan voor ik myn carrière afsluit eerst nog eens op te treden in een stuk, waarvan hij de regie moet voeren". „Graag", zei Sjaroff, aan welk stuk had je ge dacht?" „Het meest geschikt lijkt my Hedda Gabler van Ibsen". „Maar Em ma, Hedda Gabler is een heel jonge vrouw, hoogstens 25 en jy bent 88!". „Neen." zei Emma Grammatica, pas 87. Natuurlyk ik moet het wat op „jong" spelen, ze Is een beetje jonger. Maar tenslotte heb ik nog al mijn „sex-ap- peal". Surinaamse ministers in ons land aangekomen Gistermiddag zyn op Schiphol de mi nister van Onderwys en Volksontwik keling van Suriname, A. J. Morpurgo, en diens ambtgenoot van justitie en politiek, H. Shriemlsier, In gezelschap van de ondervoorzitter van de Staten van Suriname, J. Lachmon, en de sta tenleden I. Soemita en H. S. Radha- kishun aangekomen. De heer Morpurgo verklaarde dat het gezelschap behalve voor de R.T.C. naar Nederland Is gekomen voor het afwer ken van diverse punten, die tydens de laatste reis niet aan de orde konden komen. Evenals de minister-president van Su riname bjj zyn aankomst op Schiphol een week geleden, vond ook minister Morpurgo dat de geest goed is en dat Suriname met een gerust hart de ko mende besprekingen zal voeren. „Ik ben ervan overtuigd dat Nederland ons in onze redeiyke verlangens tegemoet zal komen, want wat wy vragen is logisch. Je gaat er als verstandige mensen over praten en de Nederlanders zyn verstan dig. Waarom zouden wy schuchter of overmoedig zyn?" Het gezelschap werd op Schiphol ver welkomd door de minister van Verkeer en Waterstaat ,de heer H. A. Korthals, de gevolmachtigd minister van Surina me. mr dr. R. H. Pos en de heer A. Jonkers, hoofd kabinet van de vice-mi- nister-president. „Als het morgenkrieken" is nabootsing (Van onze correspondent) De nabootsing, die een Nederlands auteur heeft gemaakt van een roman van Francoise Sagan, is door de rechter bewezen geacht. Gisteren heeft de meervoudige Kamer van de Utrechtse rechtbank in het civiele proces, dat Fran^oise Sagan en haar Parijse uitgever Juliard samen met de Belgisch-Nederlandse uitgeefster Manteau te Brussel, hadden aangespannen tegen de Nederlandse auteur Th. Denessen (pseudoniem Mei d'Orval) en zyn uitgever A. W. Bruna te Utrecht, gedaagde in het ongelyk gesteld. niettemin voortgezet, totdat het deur waardersexploot werd uitgebracht. Uitgave staken Wat de schade betreft, acht de recht bank het niet aannemelyk dat Sagan geldelyke schade kreeg. Wel is zy van mening, dat haar als auteur een vergoe ding voor onstoffelyke schade toekomt, en wel ten bedrage van f. 1000. De Franse uitgever Juliard kreeg zyn scha declaim niet toegewezen, maar wel kreeg Manteau een vergoeding, omdat de Ne derlandse vertaling schade zou hebben geleden in het Nederlandse taalgebied. De rechtbank achtte deze evenwel ook niet groot en wees f. 1000- toe. Ge daagden werden tevens veroordeeld in de kosten van het geding, zynde f. 1304.90. Bruna moet de uitgave en versprei ding van „Als het morgenkrieken geheel staken en de nog in voorraad zynde boeken aan eisers in eigendom geven. Opvallende gelijkenis Het ging om het feit. dat de Lim burger Denessen zyn boek „Als het morgenkriekenzou hebben nage schreven van Sagans roman „Un Cer tain sourire". De nabootsing werd door literaire critici van landelyke dagbla den ontdekt en hun bevindingen wer den gepubliceerd. De rechtbank was van mening, dat hier inderdaad van na bootsing in de zin van de auteurswet sprake was, waardoor op deze wet in breuk is gemaakt. De rechtbank over woog dat het opvallend is, dat beide boeken in drie overeenkomstige delen uiteenvallen, welke onderling een sterke geiykenis met elkander vertonen. Ook de intriges ïyken opvallend op elkaar. Voorts zyn hoofd- en bijfiguren byna identiek te noemen en is de aaneen- ryging der gebeurtenissen in hoofd zaak dezelfde. De hoofdpersoon in beide boeken lydt voortdurend aan ernstige verveling en zoekt een uitweg in drank gebruik (whisky) en geforceerde lief desbetrekkingen zonder morele remmin gen. Ook is identiek de psychische rela tie van beide meisjes, hoofdfiguur in bei de boeken, ten opzichte van de oudere man. die later haar minnaar is. De achtergrond van beide boeken is dezelf de, er zyn verder tal van punten van overeenstemming ten aanzien van feiten en kenschetsen. De rechtbank ontleende aan deze be wezen geachte overeenkomsten het be- wys, dat Denessen zich aan nabootsing van Sagans boek heeft schuldig gemaakt. De rechter verwierp het verweer, dat alleen klakkeloos overnemen inbreuk zou maken op de auteurswet. „Iedere ge heel of gedeeltelijke bewerking van een oorspronkelyk werk kan als nabootsing worden gebrandmerkt", aldus de rech ter in zyn overwegingen. Mitsdien acht hy Denessen schadeplichtlg en ook Bru na, omdat deze uitgevery had moeten en kunnen veronderstellen wat er aan de hand was. De uitgever, kennis ne mende van de perskritiek, waarin on omwonden van plagiaat werd gespro ken, had toen reeds zyn maatregelen moeten treffen. Bruna heeft de uitgave Minister Cals Klachten over dierenproeven onnodig By de voorbereiding van een advies dat in 1954 door de gezondheidsraad aan de Staatssecretaris van Volksge zondheid is uitgebracht naar aanlei ding van de vraag of en in hoeverre een wettelyke regeling van de vivisec tie op dieren wenselijk moest worden geacht, is niets gebleken van misbrui ken by het nemen van dierenproeven, welke de invoering van een dergelyke regeling noodzakeiyk zouden maken. Dit schryft minister Cals in een brief aan de Eerste Kamer naar aanleiding van opmerkingen van het lid de heer Van Bruggen, die by de behandeling van de wet op de dierenbescherming een brief had aangehaald van de An- tivisectiestichting. In deze brief werd gesteld, dat aan de Ryksuniversiteiten de reglementen betreffende proefne mingen op dieren ernstig en voortdu rend worden overtreden. Hieromtrent zeg minister Cals, dat Iedere leider van een vivisectorisch la boratorium binnenshuis regels pleegt vast te stellen, waaraan de onder hem werkende onderzoekers zich hebben te houden. Deze regels houden in, dat met uitzondering van naaldprikken voor in jecties of afnemen van bloed geen in greep geschiedt zonder plaatselyke of algemene verdoving. De minister besluit zyn brief: „het enige middel om te voorkomen, dat die renproeven op ongepaste wyze worden verricht ligt overigens in het doen in gang vinden van ie Duitse instelling by diegenen, die due proeven verrich ten. Ik ben ervan overtuigd, dat dit in Nederland op de Juiste wyze gebeurt en dat er dan ook in het algemeen geen aanleiding bestaat tot klachten over degenen, die met de proefnemingen zyn belast". Drink Hero. Geniet van Hero. Gebottelde levensvreugde. Dorstlesser nr. 1. Tintelend, verfrissend, verkwikkend. En met de smaak voor elke smaak. Zo zuiver, zo heerlUk is Hero alleen Het hoofd van de afdeling buiten landse handel van het W'estduitse mi nisterie van Voedselvoorziening. Otto Stalmann, die onlangs onder verdenking van het aannemen van steekpenningen enige tyd In hechtenis heeft doorge bracht, heeft gisteren deelgenomen aan de Westduits-Deense besprekingen, die in Bonn worden gehouden. Politieke kringen in de Westduitse hoofdstad zyn van oordeel, dat de tegen Stalmann ingebrachte beschuldigingen ongegrond zyn gebleken. De Deense minister-president, Viggo Kampmann. heeft Stalmann vandaag voor een receptie in Bonn uitgeno digd. Ben Goerion in Canada De Israëlische premier. David Ben Goerion, is gisteren per vliegtuig in Ot- towa aangekomen voor een bezoek van vyf dagen aan Canada. Hy werd op het vliegveld verwelkomd door de Cana dese premier Diefenbaker. die hem een „moedig kampioen van de democratie" noemde. Er stonden by het vliegveld posters van de „Canadese vrienden van het Midden-Oosten" met anti-Israëli sche leuzen. Ben Goerion gaat na zyn besprekin gen met de regeringsleiders in Canada naar de Verenigde Staten voor bespre kingen met Dag Hammarskjöld, de se cretaris-generaal van de V.N.en met president Kennedy. (Van onze Amsterdamse correspondent) De nationale campagne van het Rode Kruis staat voor de deur. Van 29 mei tot en met 10 juni a.s. zal onder het bekende motto „Helpt het Rode Kruis helpen'' in alle steden en dorpen waar afdelingen van deze organisatie zijn gevestigd de collectebus rammelen en zullen tal van activiteiten wijzen op de noodzaak van de vele taken van 't Rode Kruis. De bedoeling is dat de portemonnees opengaan want 't resultaat van de campagne zal bepalend zijn voor het werk van het Rode Kruis in de komende twaalf maanden. Enkele jaren geleden passeerde het bedrag van de jaarlijkse geldinzameling de 1.5 miljoen gulden. Sindsdien is die stijging voort gegaan. Maar de waardevermindering van de gulden en vooral de toeneming van het aantal taken stellen het hoofdbestuur ondanks de stijgende inkomsten telkenjare voor grote problemen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 15