Sterke Gerben Karstens won Ronde van Leiden Offensief op „ploeg" van Jansen begonnen SNELFIX LEEUWENZEGEL MARGARINE DAF-TRUCKS GEBR. VAN ULDEN SPORTSPLIiNTERS Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 25 mei 1961 Vierde blad no. 30362 Succes voor Swift Hagenaar Kipping zegevierde bij de felle adspiranten (Van onze sportredacteur) Swift-renner Gerben Karstens is gisteravond winnaar geworden van de Ronde van Leiden. Een dikke 10 km voor het einde sprong hij weg uit het peloton en vóór rappe sprinters als de Hagenaar Paul en Wesseling uit Halfweg het zich gerealiseerd hadden, had de Leidse notariszoon een honderd meter voorsprong te pakken. Dat was voldoende. Want al kreeg Karstens bij zijn demarrage drie man aan zijn wiel v. d. Bos (Beverwijk), Van Dok (Enkhui zen) en Fransen (Halfweg) het tempo dat de ijzersterke, veelbe levende Swiftrenner eruit perste lag zo hoog, voor v. d. Bos zelfs te hoog, want hij moest lossen, dat zij al blij waren dat zij zijn wiel kon den houden. De triomfantelijk lachende Gerben Karstens won de eindsprint in de F. D. Roosevelt- straat dan ook onbedreigd. Deze jubileumronde, èn van Swift èn van de Leidse Sportstichting, is een groot succes geworden. Hoewel het hoge tempo van het peloton succesvolle uit looppogingen verhinderde, is het toch een spectaculaire strijd geweest. Gerben Karstens was steeds in het voorste gelid te vinden, won talrijke premiesprints en passeerde zo vele malen als eerste de jurywagen in de F. D. Rooseveltstraat Aanval van Stolker op trui in Giro Michel Stolker is gisteren in de vijfde etappe van de Ronde van Italië, een rit over 144 km. naar Palermo, de grote animator geweest. Want van start tot finish was hij het, die in een lange ontvluchtingspoging heeft geprobeerd de roze trui van de schouder van de Span jaard Miguel Poblet te rukken. Met acht man onder wie Proost en Molenaers, bedroeg zijn voorsprong na 45 km. één minuut, en na 65 km. 2 min. 15 sec. en was hy op dat moment dra ger van de roze trui. Steeds sneller draai den de benen van de vluchtelingen en na 85 km. was het zelfs 3 min. 15 sec. Daarna ging het peloton met groten als Anquetil, Gaul, Bahamontes en Van Looy in de aanval en de voorsprong slonk gestadig. Helemaal bij kwam de groep niet, want toen Louis Proost de sprint van de zeven renners won was de achterstand van het grote peloton 26 seconden. Een uitstekende prestatie van Michel Stolker, die nu van de 13e naar de achtste plaats oprukte. De uitslag luidt: 1. Louis Proost (Belg.) 3 uur 53 min. 0.6 sec. (gemiddelde 37.065 km. per uur) 2. Willy Schroeders (Belg.) z.t.; 3. Giu seppe Tonucci (It.) z.t.; 4. Raymond Impanis (Belg.) z.t.; 5. Jesus Galdeano (Sp z.t.; 6. Jean Stablinski (Fr.) z.t.; 7. Michel Stolker (Ned.) z.t.; 8. Van Ge- neugden (Belg.) 3.53.32; 9. Benedetti (It.) z.t.; 10. Zamboni (It.) z.t. Het algemeen klassement ziet er als volgt uit: 1. Miguel Poblet (Spanje) 17.33 49; 2. Fischerkeller (Did.) op 25 sec.; 3. Bal- manion (Italië) op 48 sec.; 4. Pambian- co (Italië) op 55 sec.; 5. Ciampi Italië) op 1 min. 19 sec.; 6. Liviero (Italië) z.t.; 7 Colletto (Italië) z.t.; 8. Stolker (Ne derland) op 1 min. 37 sec.; 9. Bruni (Italië) op 1 min. 40 sec.; 10. Elliott (Ierland) z.t. dat hij zich al geruime tijd voor de af loop van de koers zeker wist van de leidersprijs. Bert Zoet uit Sassenheim, naast Karstens een van de grote favorieten voor de eindoverwinning, was ditmaal niet fortuinlijk. In het begin van de race werd hij betrokken in een valpartij en hoewel het er aanvankelijk naar uitzag, dat hij zijn flinke achterstand nog goed zou maken, toen kort daarop ook nog zijn voorband plat viel, kon hij zijn trainingspak gaan aantrekken. Ook in de voorwedstrijd van de ad- spiranten lag het tempo enorm hoog. In het begin van de koers probeerde de sterke Peter de Jong uit Roelofarends- veen nog wel weg te komen, maar het vinnige peloton stond hem dit niet toe. Het draaide tenslotte uit op een mas sale eindsprint, waarin de Hagenaar Kipping zich de rapste toonde. Peter de Jong eindigde op de zesde plaats, maar kreeg als eerste Swiftrenner de door de Leidse Sportstichting uitgeloofde bokaal. En dan was er nóg een onzicht bare winnaarhet bestuur van Swift, dat niét alleen zorg had gedra gen voor een sterk rennersveld (83 ama teurs en 40 adspiranten), maar ook or ganisatorisch zo goed voor de dag kwam dat men de hoop mag uitspreken dat de betrokken autoriteiten in de naaste toe komst nieuwe verzoeken voor wieler wedstrijden op Leids grondgebied met een welwillender oog zullen bekijken dan de laatste jaren het geval is geweest. Het parkoers in de F. D. Rooseveltstraat en omgeving leent zich er uitstekend voor. Het is snel en overzichtelijk. Uitslagen Adspiranten (25 km.): 1. C. Kipping (Den Haag); 2. W. Ritsma (Den Haag); 3. C. Minneboo (Heenvliet); 4. R.Froost (Zaandam); 5. A. v. d. Zwet (Naarden); 6. P. de Jong (Roelofarendsveen)7. A. Oosthoek (Zuidland); 8. C. Leunis (Am sterdam); 9. M. Fülester (Den Haag); 10. E. Dolman (R'dam). Amateurs (75 km.): 1. Gerben Kars tens (Leiden) 1 uur 34 min. 12 sec.; 2. W. van Dok (Enkhuizen)3. J. Fransen (Halfweg); 4. A. Paul (Den Haag); 5. G. Koel (Adam); 6. J. Mesters (Den Kaag); 7. H. Peters (Heemstede); 8. P. Muilwijk (R'dam); 9. A. Verbaas (Den Haag)10. J. v. d. Boogaard (Ter Aar) 11. G. Wesseling (Halfweg); 12. L. Vink (A'dam); 13. F. Lieben (Den Haag). Gerben Karstens gaat hier aan het hoofd van de kopgroep op weg naar de zege. (Foto L.D./Holvast) U merkt het: bakken en braden gaat veel prettiger met Leeuwenzegel marga rine. Alléén die bevat immers het natuurzuivere middel, dat spatten voorkomt! En iedereen roemt de ècht-lekkere, natuurlijke smaak. Onthoud het als morgen uw melk handelaar komt: Leeuwenzegel margarine! Leeuwenzeoels hebben waarde. Vraaa uw melkhandelaar een Leeuwemeoel- spaarmapje. BROKERS' MARGAR1NE- FABRIEKEN ZOETERMEER Zes „ronderenners" voorlopig geschorst De sportcommissie van de KNWU heeft de wielrenners Coen Niesten, Piet Rentmeester. Jan Hugens, Piet Damen, Hein van Breenen en Martijn van Over- veld een voorlopige schorsing opgelegd in verband met hun wangedrag in de zaterdag verreden vijfde etappe van de Ronde van Nederland (Doetinchem Helmond), waardoor deze ongeldig moest worden verklaard. De voorlopige schor sing geldt tot de sportcommissie de defi nitieve straffen zal opleggen. PAARDESPORT Nederlandse paarden naar buitenland Op zondag 28 mei zullen de Neder landse dravers Ybe van Papenhoef en Xissy Norton op de Bahrenfelder baan te Hamburg deelnemen aan de interna tionale Ditmarsia-prijs, een draverij over 2000 meter. De paarden zullen ge reden worden door E. de Visser en J. T. de Graaf. Behalve deze dravers zullen in het komende weekeinde de volbloeds Scogliet- to en Buchfink van stal Swarttouw aan rennen in Duitsland deelnemen. Escirial van de Haagse stal Paris Sport en Mow- gli van de heer F. J. Frowein te Noord- wijk worden naar België gezonden voor deelneming aan de rennen te Brussel. Hairos II naar München Naar wij vernemen zal Hairos II niet deelnemen aan de beide internationale draverijen in Stockholm en Gothenburg. Daarentegen zal de hengst wel starten in de Grote Prijs van Beieren, die op donderdag 1 juni in München wordt ge houden. Voor deze internationale dra verij over 1600 meter is in totaal 50.000 DM aan prijzen uitgeloofd. Hairos II moet over deze korte afstand 20 en 40 meter voorgift geven aan al zijn tegen standers. Ronde van Nederland Op de voorlaatste dag van de Ronde van Nederland is het slot- offensief op de posities van de ge decimeerde ploeg van Sjefke Jan sen begonnen. In de ploegen-tijd- rit, die op een zeer bochtig, maar goed gekozen parkoers tussen Zundert en Steenbergen werd ge reden, rukten de zwarte coureurs van Joop Middelink op naar de tweede plaats in het algemeen ploegenklassement, die in het bezit was van de drie renners van Jan sen. Bovendien schoof Peter Post in het algemeen individueel klasse ment één plaats op door een tijd winst van bijna vier minuten op Zilverberg en Captein. De verwachting is dat vandaag in de 245 km. lange slotétappe naar Utrecht wel eens meer strijd geleverd zou kun nen worden dan aanvankelijk verwacht werd. Joop Middelink wil namelijk alles op alles zetten om voor Peter Post de ereplaats achter Dick Enthoven te ver overen. Een kleine troost voor Jansen en zijn ploegje was de zege in het cri terium in Steenbergen van Jaap Kei-sten die zich buiten zijn schuld in de etappe naar Emmen de winst had zien ontgaan. In tegenstelling tot een jaar geleden, toen het in Steenbergen onder de ren ners en officials tot een handgemeen kwam, verliep het avondcriterium in dit Westbrabantse stadje nu vlekkeloos. Men had een parkoers van 2300 meter gekozen aan de rand van de gemeente, waar duizenden Brabantse wieier- enthousiasten een opwindende strijd zagen. Toon van der Steen, Jo de Roo en Piet Steenvoorden staken in de derde ronde de lont aan. Zij veroverden een voorsprong van één minuut 20 sec., die langzaam door het peloton teniet werd gedaan. De aansluiting kwam in de ne gentiende ronde. Zoals zo vaak was dit het moment voor een nieuwe aanval, nu van Piet van Hees. De Brabander leek in zijn eentje meer succes te hebben dan zijn drie voorgangers, maar een paar ronden voor het einde moest ook hij weer de vlag strijken voor de ja gende meute. In de voorlaatste omloop tenslotte ver- everden zes renners een kleine voor sprong, waaruit Jaap Kersten zijn etappezege opbouwde voor Van der Klundert, Verstraete, de Duitser Troche, Van Egmond en Snijder. Alleen Jo de Haan boekte in dit cri terium tijdverlies. Hij kreeg een lekke band en wilde toen maar meteen af stappen. Ploegleider Henk Lakemanwist hem echter tot andere gedachten te brengen, maar intussen had De Haan een ronde achterstand opgelopen. Uitslagen Triomferende wielrenners hebben het altijd goed. En voor de winnaar van de Ronde van Leiden, Gerben Karstens, werd geen uitzondering gemaakt. Mieke van der Leek, de dochter van Swifts voorzitter, stond bij de finish gereed om Gerben, die kennelijk al enige routine heeft, met de traditionele overwinnaarskus te belonen. De uitslag .van het eerste deel van de negende etappe, een ploegentijdrit van Zundert naar Steenbergen over een af- l stand van 47,3 km., luidt; 1. ploeg Middelink, 1 uur 0 min. 23 sec.; 2. ploeg Buchly, 1 uur 0 mm. 57 sec.; 3. ploeg Lakeman, 1 uur 2 min. 35 sec.; 4. ploeg Jansen, 1 uur 4 min. 21 sec.; 5. ploeg Heil, 1 uur 6 min. 46 sec. De twee overgebleven Duitse renners, Ludwig Troche en Franz Borghardt, die nog slechts individueel meeryden, kwa men tot een tyd van 1 uur 7 minuten 33 seconden. De uitslag van het tweede gedeelte, een criterium door de straten van Steen bergen over 35 ronden van 2300 meter (in totaal 80,5 km.), luidt: 1. Jaap Kersten (ploeg Jansen) met bonificatie 1.58.18; 2. Jacques van der Klundert (ploeg Middelink) met bon. I.58.48; 3. Emile Verstraete (ploeg Lake man) 1.59.18; 4. Ludwig Troche .«ploeg Duitsland) z.t.; 5. Ab van Egmond (ploeg Buchly) z.t.; 6. Mik Snijder (ploeg Buchly) z.t.; 7. Joop van der Putten (ploeg Buchly) z.t.; 8. Jo de Roo ploeg Middelink) z.t.; 9. Daan de Groot (ploeg Middelink) z.t. Het algemeen klassement luidt na de voorlaatste etappe: 1. Dick Enthoven (ploeg Middelink) 37.59.41; 2 Huub Zilverberg (ploeg Jan sen) 38.12.05; 3. Joop Captein (ploeg Jansen) 38.12.56; 4. Jan Westdorp (ploeg Lakeman) 38.15.11; 5. Peter Post (ploeg Middelink) 38.15.21; 6. Piet Steenvoor den (ploeg Buchly) 38.15.52; 7. Lambert van der Ven (ploeg Buchly) 38.16.10; 8. Daan de Groot «pl. Middelink) 38.16.30; 9 Mik Snijder (ploeg Buchly) 38.16.50; 10. Wim van Est (pl. Buchly) 38.18.33! II. Jaap Kersten (pl. Jansen) 38.20.47; 12. Ab Sluis (ploeg Middelink» 38.21 03; 13. Jo de Haan (pl. Lakeman) 38.23 57; 14. Ab van Egmond (ploeg Buchly) 38.26.40; 15. Geurt Pos (ploeg Heil) (Foto L.D./Holvast) 38227.02. Intern, amateursren op Duindigt Na de zo succesvolle draverijen om het Europees kampioenschap van de draf amateurs volgt op zondag 4 juni a.s. op de renbaan Duindigt een internationale ren om de Grote Prijs der Amateurs. Deze 2100 meter lange ren is opgenomen in de competitie voor het Europees kam pioenschap van de renamateurs, uitge schreven door de Fédération Européenne der Gentlemen-Riders. In deze compe titie, die de amateurs en paarden voert naar Parijs, Brussel, Den Haag, Baden- Baden, Luzern, Madrid en Turijn, be zetten vorig jaar de Nederlandse ama teurs Max Lips en G. C. Dekkers uit een groot aantal deelnemers de vierde en twaalfde plaats. VOETBAL Fortuinlijke Britse zege in Rome Het Engelse elftal heeft gistermiddag in het Olympisch Stadion te Rome een benauwde 3—2 zege op de Italianen be haald. De Britse overwinning was gelukkig en nauwelijks verdiend. Een voorname oorzaak van het Engelse succes was het uitvallen van Lorenzo Buffon, de voor treffelijke Italiaanse doelman. Negen minuten na de rust raakte Buffon ge blesseerd toen hij zich voor een aan stormende Engelse aanvaller wierp. De Italiaanse goalie moest van het veld worden gedragen. Op dat moment was de score I1. Twee fouten van de invaller-doelman Vavassori maakten dat de overwinning toch nog naar Engeland ging, dat zo doende het record, nog nooit door de Italianen verslagen te zyn. behield. Van de gastheren speelden vooral rechtsbuiten Maro en linksbinnen Sivori een bijzonder goede wedstrijd. De Ita lianen hadden echter de pech dat Ron Springett, de Engelse doelman, in goede vorm was. In de 38e minuut van de eerste helft opende midvoor Hitchens de score (0—1). Vyf minuten later bracht Sivori met een gericht schot de balans weer in evenwicht. Een kwartier na de hervat ting kreeg Brighenti, de Italiaanse mid voor, de kans van zyn leven. Hij schoot echter hoog over. Even daarna miste hy opnieuw een goede kans .toen hy hard tegen de lat schoot. Toch was het Brighenti die Italië de leiding gaf. Een kwartier voor het einde bracht hij de stand op 21. Fouten van de Italiaanse reserve-doelman maakten dat de zege toch naar Engeland ging. Eerst was het Hitchens die in de 33e minuut bjj ver rassing scoorde. Vyf minuten voor het einde zorgde Greaves, de Britse rechts binnen, voor het winnende doelpunt. Voor de promotie naar de reserve tweede-klasse van de KNVB speelt UVS 3 zaterdagmiddag om 5 uur een thuis wedstrijd tegen HBS 2. Excuses dagbladen aan de Motorclub Assen en omstreken De hoofdredactie van een viertal Haagse. Rotterdamse en Dordtse dagbla den heeft haar excuses aangeboden aan de Motorclub Assen en omstreken. Zoals gemeld, had een artikel in het zater dags bijvoegsel van deze combinatie van bladen in Assen veel verontwaar diging gewekt. In een vaste rubriek, waarin de jeugd een zekere mate van vrijheid wordt gelaten, heeft een schrij ver de uitspraak in het geding tussen de motorclub Assen en omstreken en Toon Hermans onder de loop genomen. Zoals bekend was de kleinkunstenaar voor zijn optreden uit de zaal wegge lopen. omdat kelners tijdens zijn show mochten bedienen. Hy moest er een schadevergoeding van f. 2227,- voor be talen. De schrijver in de bladen gaf Toon Hermans gelijk en sprak o.m. over de „Assense scheurschoften". De hoofdredactie van de vier bladen betreurt „de ongepaste wijze, waarop de jeugd van haar vrijheid gebruik heeft gemaakt". „Als hoofdredactie van dit blad zijn wij het totaal oneens met de inhoud van deze „Dwarsfluiter" en zijn we het totaal oneens met de gebezigde woor den en hebben we alle begrip voor het feit, dat de motorclub Assen en om streken zich hierdoor beledigd voelt". •to**1 Dealer VERDAMSTRAAT B - TEL. 23041 De Nederlandse judo-ploeg voor de landenwedstrijd tegen Duitsland, zondag a.s. in München, is als volgt samenge steld: Zwaargewicht: Geesink (Utrecht), Van Ierland (Tilburg) en Dadema (Hil versum). Middengewicht: Essink (Eind hoven), Schaefer (Roermond), De Lan ge (Den Haag) en Mackaav (Utrecht). Lichtgewicht: Bonte (Delft», Wolfs (Zwolle) en Van der Mortel (Eindho ven). Het heren volleybalteam, dat zater dag 3 juni a.s. in Le Havre tegen de nationale Franse ploeg uitkomt, bestaat uit de volgende spelers: Hans en Rudi van Wijnen (SOS), Hans Jansen. Gert Goedhals en Hans Maas (allen REVA». Joop Tinkhof, Jurrie Kooien en Nico Zimmerman «allen DES), Rob Groen- huysen (Libanon), Dinco van der Stoep (Sportcentrum). Het Duitse amateur-team, dat 1 Juni in Oberhausen tegen het Neder landse amateurelftal zal spelen, heeft te Hagen voor 5.000 toeschouwers met 1—0 gewonnen van Middlesex Wande rers (GB). By K.b. is M. S. Maduro. voorzit ter van de Nederlandse Antilliaanse voetbalunie, te Willemstad, Curasao, be noemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Advertentie Lijni zonder klemmen met van Cc Ui-Bever Leidse Schaakbond Vanavond wordt in het Jeugdhuis, Breestraat, de vijfde ronde van het toer nooi om de persoonlijke kampioenschap pen van de Leidse Schaakbond gespeeld. De volgende partijen staan op het pro gramma: kampioensklasse: mr. A. de GrootR. D. Westra, M. D. EtmansW. G. Demmendal, J. J. Wouters—E. Ket ting, H. Th. Weiland—R. A. G. de Graaff, A. Smit—J. J. Piket, C. C. Berg—A. Geijer. Eerste-klasse: J. J. Bizot—P. J. Piket, F. TelengJ. Koet, Jerry BeyS. Boelsma (voor deze klasse is de vijfde ronde tevens de laatste). Tweede-klasse: C. G. van der Voorst— A. Spek, H. BoeleeP. Langeler, C. J. Verbiest—A. Momberg, G. P. SluysJ. A. G. Verkuyl, J. MelseF. Blickman. Philidor 2 gepromoveerd naar KNSB-competitie Philidor II is gepromoveerd naar de tweede-klasse van de Koninklijke Ne derlandse Schaakbond. De wedstrijd tus sen de concurrenten, Charlois I (Rotter dam) en RLAC I (Den Haag), eindigde in een 5444 zege voor de Rotterdam mers, die samen met onze stadgenoten een trede hoger op de ladder van de tientallencompetitie geklommen zijn. Door de afgebroken partij tussen dr. De Vroedt en pater Van Doornik na ar bitrage in remise eindigde, is de eind stand van de match Philidor II—RLAC I 73 geworden. Aanvallen in Angola Een grote groep opstandelingen heeft gisteren by Ucua, Noord-Angola. een aanval gedaan op een Portugese pa trouille, aldus meldt het Portugese pers bureau Lusitania. Drie Portugezen wer den gewond, de opstandelingen zijn na een hevig vuurgevecht verspreid. Ook de bestuurspost bij Porto Rico is aangevallen. Nadat versterkingen wa ren gearriveerd konden de aanvallers na felle gevechten worden verdreven. Opstandelingen die de versterkingen on derweg aanvielen werden „geheel ver nietigd". In het district Malange. even eens in het noorden, „zijn enkele agita tors gearresteerd". Sommigen verzet ten zich en werden gedood, aldus Lu sitania. Ook in de omgeving van Santo An tonio do Zaire en Damba deden op standelingen aanvallen op Portugese pa trouilles. Twee Portugezen sneuvelden en twee werden gewond. De opstande lingen. die over automatische wapens beschikten, zouden zware verliezen heb ben geleden. De rebellen zouden een grootscheepse aanval op Damba willen ondernemen voordat het Portugese gar nizoen aldaar wordt versterkt. Globemaster stortte neer: 18 doden Een Globemaster-transportvliegtuig dat militairen terugbracht van veldoe- feningen is gisterochtend vroeg in de bossen bij de luchtbasis McChord. onge veer zestien km ten zuidwesten van Ta- coma in de Amerikaanse staat Washing ton. neergestort. Hierbij zijn achttien personen om het leven gekomen terwijl vier ernstig gewond zijn. De inzittenden waren vijftien militairen en een beman ning van zeven. Het toestel was vertrok ken met bestemming Fort Sill in Okla homa. Van de piloot was geen nood sein ontvangen. De eerste kersen Op de veiling Tiel en omstreken te Tiel zyn gisteren de eerste kersen aan gevoerd. De kersen, die f3 80 per kilo gram opbrachten, werden gekocht door de heer Ch. van Riemsdijk te Tiel. Zij waren aangevoerd door de fa. wed. Bou- dewijn te Kerk Avezathe.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 13