Eiclimann: dweepzieke sadist, met maclit over leven en dood beldeed Niets ontziend fanatismeblinde serviliteit en koude efficiency Dr. Mr. Hugenlioltz' terminologie niet beledigend voor volksdeel Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 24 mei 1961 Derde blad no. 30361 (Foto Leldsch Dagblad) (Van onze correspondent in Jeruzalem) De hoogtepunten in het proces Eichmann in de vorige week waren de hoogst indrukwekkende verklaringen van de rechter van het hooggerechtshof te Penn sylvania oud-rechter in drie Neurenberger processen en admiraal-in-ruste Michael Musmanno en de Evangelisch-Lutherse deken van Oost- (?n West-Berlijn, dr. Heinrich Grüber. Hun standpunten dekten elkander, maar de benadering der feiten was zeer verschillend. Musmanno toonde zich vóór alles een knap jurist, die Eichmanns positie en rol, vooral met betrekking tot de Einzatzgruppen die hy „slachthuizen op wielen" noemde, koel en zakelijk in het licht stelde. HU deed dit op zijn scherpst in een levendig debat met Eichmanns verdediger, dr. Robert Servatius. Ds. Griibers onverzettelijkheid was gebaseerd op de christelijke mensen liefde, die, naar hij in zijn bewogen en aangrijpend slotwoord zei, ook de beschul diging omvat. Dit bezorgde hem geestdriftig applaus van iemand in de zaal, het geen de gramschap van president Landau opwekte, maar dat de uiting was van aller diepe bewondering en eerbied voor de grijze Duitse verzetsleider, die sedert de opkomst van het Hitlerdom als verdediger en woordvoerder voor vervolgde Duitse joden optrad en daarvoor met enige jaren zwaar lijden in een concentratie kamp moest boeten. onkunde en brachten er het leven af. Hun transport, bestemd voor Auschwitz, verviel, daar het beheer van het getto Theresienstadt inmiddels was overgeno men door het Internationale Rode Kruis. Het personeel van deze organisa tie vertelde, dat het de bedoeling van de nazi's was bij de nadering der geallieer de troepen alle inwoners een „Sonder- behandlung" te geven, hetgeen in de ter minologie van de Gestapo de gebruike lijke uitdrukking voor executie was. Duivels raffinement Een groot deel der zittingen van de vorige week was gewyd aan het indienen der documenten voor de aanklager, ter illustrering van de verklaringen der ge tuigen k charge. Tijdens de behandeling van het nazi-optreden in Joego-Slavië, bleek uit documenten dat Eichmann had voorgesteld alle joden ter plaatse neer te schieten, daar er geen mogelijkheid was voor overbrenging naar de verdel gingskampen in Oost-Europa. Ernst Recht, vroeger hoofd van het Beheers instituut voor joods bezit te Praag, ge tuigde toen Tsjecho-Slowakye ter sprake kwam. hoe hij gedwongen werd tot mee helpen bij de beroving van de joden, en een andere getuige, ir. Adolf Engelstein, Rechter Musmanno en cis. Gruber waren liet met elkaar eens Musmanno en Grüber, ofschoon ver schillend in de aanpak der problemen, lieten beiden duidelijk uitkomen, dat Eichmann door niets ontziend fanatis me, blinde serviliteit en ijskoude effi ciency de „eindoplossing van het joodse vraagstuk" in daden omzette. Nader hand kwam deze „oplossing", zij het ook zijdelings, ter sprake in het getuigenis van de Jeruzalemse doktersvrouw en oud-gevangene van Westerbork, Char lotte Salzberger-Wreschner, Duitse van geboorte, maar vroeger woonachtig in Amsterdam. Zij sprak over haar onder houd in Theresienstadt met Eichmann, een maand nadat zij met haar jongere zuster en drie andere vrouwen van het vrouwenkamp Ravensbrück daarheen was overgebracht. Eichmann gedroeg, zich. anders dan gebruikelijk, beleefd en de vrouwen bemerkten tijdig, dat het doel van het gesprek was, vast te stellen, of de gebeurtenissen in de verdelgings kampen hun bekend waren. Zij veinsden Onze correspondent in Jeruzalem geeft in bijgaand artikel een sa menvatting van het proces-Eich- mann gedurende de vorige week. Het gaat hierbij niet om een chro nologisch verslag, maar om een persoonlijke indruk van de voor naamste feiten, die zich in de loop van vorige week voordeden. vertelde van het plan tot de constructie van een mobiele galg voor drie personen tegelijk en de bouw van gaskamers in Theresienstadt. Andere documenten be wezen Eichmanns verzet tegen Himm- lers neiging in de laatste oorlogsmaan den menselijker op te treden tegen de joden. Ook gaven officiële stukken een beeld van de sterilisatie-experimenten van joden van dr. Adolf Pokorny en anderen, waarbij gebruik werd ge maakt van een Zuidamerikaanse plant. Eichmanns duivels raffinement en volledig gemis aan moreel gevoel bleken, toen het lot der Duitse joden werd be handeld en de openbare aanklager aan toonde, hoe een speciale rekening werd geopend voor bijdragen van iedere te deporteren jood. Volgens een instructie moesten de joden worden bewogen tot belangrijke giften, die zogenaamd be stemd waren voor de aankoop van voed sel, uitrusting en dergelijke, ter veraan genaming van de reis, maar die in wer kelijkheid dienden voor de betaling van de „Deutsche Reichsbahn" voor het transport van de slachtoffers naar de gaskamers. Orders aan hogeren! Van Eichmanns macht getuigden ook documenten waarin zijn instructies wer den doorgegeven aan nazibevelhebbers van hogere rang dan hijzelf. Brieven en telegrammen demonstreerden zijn voort durende bemoeienis met joden indivi dueel en zijn volledig negatieve houding ten aanzien van ieder verzoek van of voor joden, vallende onder de Neuren berger wetten. Het algemeen beeld, dat de zittingen van vorige week opleverden, was dat van een fanatiek sadist, met macht over leven en dood bekleed, die een sleutel positie innam in het nazi-apparaat voor de uitroeiing der joden in Duitsland en de bezette gebieden. Het proces van Fie Carelsen genezen De Haagse actrice Fie Carelsen, die thans 71 jaar oud is en ruim 2 maanden ziek is geweest, is haar operatie, in april in het Academisch Ziekenhuis te Leiden ondergaan, weer te boven en heeft dat gisteren duidelijk getoond, toen zij bij de opening van een nieuwe kapperszaak in de Leidsestraat te Amsterdam sa men met Hans Kaart, Myra Ward, Elisabeth Andersen en als figuran ten Merel de Levita-Laseur en Caro line Reed, echtgenote van Hans Kaart, een geïmproviseerde comedie opvoerde Zij maakte de reis naar Amsterdam en later terug naar Den Haag voorzichtig heidshalve per taxi, maar bleek haar nog immer jeugdig vuur niet verloren te zijn. Het was Myra Ward, die met een korte rede de zaak officieel opende en dit symbolisch nog eens herhaalde door van een levensgrote pop met een soort grasschaar de prachtige vlechten af te knippen. Later hanteerde Hans Kaart, dezelfde schaar vaardig en ontdeed daarmee Fie Carelsen van een haarlok. De eigenaar had deze belangstelling te danken aan het feit, dat hy in zijn Haagse zaak de coiffures dezer actrices op peil houdt. SATELLIET VOOR TV EN TELEFOON Contract' op proef (Van onze Amerikaanse correspondent) De National Aeronautics and Space Administration (NASA» wil voor drie en een kwart miljoen dollar een contract aangaan met de Radiocorporation of America (RAA) om medio 1962 een communicatie-satelliet in omloop te brengen. Zulk een satelliet krijgt tot taak om telefoongesprekken en televisieuitzen dingen naar ver verwijderde plaatsen deze week is gewijd aan Eichnjanns rol bij de jodenvervolging in de Balkansta- ten en speciaal in Hongarije. Inmiddels is de Jeruzalemse advocaat Erwin Sjimron naar Duitsland vertrok ken, ter bijwoning van het verhoor door Duitse tribunalen van een tiental vroe gere SS-officieren, wier naam in de af gelopen week tydens het proces is ge noemd. Dat verhoor geschiedt op ver zoek van de Israëlische openbare aan klager en Eichmanns verdediger. Wet op dierenbescherming Antwoord op vragen van heer Meel (KVP) Men kan niet zonder meer stellen, dat het ontwerpTHugenholtz de let ter en de geest van de wet op de dierenbescherming voor een overwe gend deel heeft bepaald. Maar het is logisch, dat bepaalde artikelen in het regeringsontwerp en het ontwerp- Hugenholtz gelijkluidend zijn. Zij be handelen immers dezelfde materie en putten uit dezelfde bronnen. Aldus hebben de ministers Beer man, Toxopeus. Korthals, Marijnen, Van Rooy en de staatssecretarissen Scholten en Roolvink o.m. geant woord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Meel (KVP). Deze bewindslieden zeggen in uit spraken van dr. mr. W. Hugenholtz geen „grove belediging" te zien van dat deel van de Nederlandse boeren bevolking, dat zich om noodzakelijke en achtbare economische motieven bezighoudt met de verzorging en verpleging van kalveren, bestemd door te geven: bijvoorbeeld van Ame rika naar Europa. Men is van plan deze eerste satelliet zoveel „kanalen" te geven in het kortegolf frequentie syssteem.dat zeshonderd telefoongesprekken tegelijk doorgegeven kunnen worden. Slechts 1 televisie-programma zal echter maar doorgeseind kunnen worden. Engeland en Frankryk zullen aan dit eerste experiment meewerken. Om door zending mogelijk te maken, moet de sa telliet in een positie zijn van waaruit zowel Amerika als Europa „gezien" kun nen worden. Deze eerste satelliet zal cirkelen op een hoogte waarop die situatie zich telkens slechts gedurende een half uur zal voordoen. Op den duur wil men ernaar streven een hele reeks satellieten in circulatie te hebben. Dan zal telkens de volgende satelliet het werk kunnen overnemen van de vooraf gaande. voor de mesterij; dat voor de be scherming van huis en hof in het bezit is van een waakhond en dat deel, dat zich bezighoudt met de fokkerij van koudbloedpaarden en gebruikers daarvan. Deze uitspraken zijn slechts gericht tegen bepaalde wijzen van behandeling van dieren, ook door boeren gevolgd, die blykens de aanvaarding van het wets ontwerp in zijn uiteindelijke vorm in de Staten-Generaal door de meerderheid van het volk als misstanden worden ge voeld. In het wijzen op deze misstanden zeggen de bewindslieden geen belediging te zien, al zouden de uitspraken, waarin deze worden gehekeld wel in een minder geprononceerde vorm gegoten hebben kunnen worden. Maar een term als „kistkalveren" is ontstaan door een vroeger algemeen ge volgde methode. En thans niet meer aan vaardbare methode, nu wetenschappelijk en proefondervindelijk is komen vast te staan, dat vrijwel hetzelfde resultaat kan worden bereikt met een voor het dier minder kwellende manier. De be windslieden hopen, dat de verzorgers van de dieren zich ook in de toekomst met evenveel zorg als voorheen zullen kwijten van hun taak bij het mesten van kalveren, met inachtneming van de voorschriften voor de .huisvesting" van deze dieren, welke binnenkort by alge mene maatregel van bestuur zullen wor den uitgevaardigd. Wel zijn de bewindslieden van oordeel, dat zy de door dr. mr. Hugenholtz ge bruikte terminologie in een artikel over waakhonden niet juist achten. „Het me rendeel der boeren zorgt even goed voor de waakhond als het vee", zeggen zij. „De uitlatingen van dr mr. Hugenholtz hebben alleen betrekking op ketting honden. waarvan de verzorging, vooral in de winter inderdaad soms bepaald on voldoende was. Ook kunnen de bewindslieden de op vattingen van dr. mr. Hugenholtz om trent de motieven van de tegenstanders van een coupeerverbod niet onderschry- ven als zynde te summier, daar hierby alleen de economische overwegingen worden belicht. De uitlatingen van de heer Hugenholtz doet geen recht weder varen aan de bulten de economische sfeer liggende overwegingen van be doelde tegenstanders, waarby de be windslieden met name denken aan esthetische overwegingen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9