y ij f tien jaar Professorenwijk Veertig jaar priester Tsjang Do-joeng naar Kennedy BELANGRIJKE UITBREIDING IN VOORSCHOTEN WOENSDAG 24 MEI 1961 Feest in Schouwburg en Ant. Clubhuis De buurt- en speeltuinvereniging „De Erika is niet tevreden met deze gang Professorenwijk", die reeds vele activi teiten en festiviteiten op haar naam heeft staan, bestaat thans vijftien jaar. Behalve dat de wykgedachte in deze 15 jaar sterk is gestimuleerd, waartoe tal van onderafdelingen zijn opgericht, is het vooral ook de jeugd, die al deze ja ren royaal aan haar trek is gekomen. Honderden kinderen vermaken zich jaarlijks op de speelweide en in 't Prof- je of nemen deel aan de vakantiebezig heden. Nadat de speeltuinjeugd ter gelegen heid van dit derde lustrum reeds in het Casino-theater een vrolijke filmmiddag was aangeboden, was het gisteravond feest voor de leden. In de Schouwburg, met „een-bal-na" in het Antoniusclub- huis. Onder de velen, die voorzitter J. P. A. de Vrind hier welkom kon heten, waren o.m. de oud-voorzitter, de heer P. D. Beversluis, een deputatie van de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen, tal van oud-bestuursleden en vertegenwoordigers van onderafdelingen van de jubilerende vereniging. De heer De Vrind, die in het kort aandacht schonk aan de vele vereni gingsactiviteiten, zei dat het bestuur de toekomst met groot vertrouwen tegemoet gaat. Spreker deed een beroep op de wijkbewoners „niet aan de kant te blij ven staan, doch om toe te treden als lid van de Professorenwijk". Hulde bracht hij aan de afgetreden regisseur van de toneelclub, de heer P. H. M. Kok, die menige uitvoering enthousiast voorbe reidde en leidde. In de heer Henk Swanenburg dit zou deze avond blijken heeft de to neelclub echter een goede opvolger ge vonden. Onder zijn regie zette deze club het blijspel „Liefdadigheid per abuis" met vaart en grote vlotheid van spel op de planken. Het stuk een vrolijk niemendalletje speelde zich af ten huize van Peter, achter welke naam de regisseur schuilging, en Erika Siersema (mevr. B. Hekkeling). Man en vrouwzijn blasé en weten van malligheid en rijk dom af en toe niet wat ze doen moeten. LEIDERDORP Raadsagenda Vrijdagavond 26 mei om kwart voor acht komt de raad in openbare vergade ring bijeen Op de agenda staan o.m. de volgende voorstellen: tot het aan vaarden van subsidie van rijk en pro vincie t.b.v. de restauratie van de molen in de Kalkpolder; tot wijziging van de loketten ten kantore van de gemeente ontvanger; inzake toepassing van de al gemene huurverhoging per 1 april 1960 voor de woningen Van Leeuwenpark; tot onderhandse aanbesteding van de ver dere uitvoering van het centrale riole ringsplan; inzake verlenging van de con cessie tot heffing van doorvaartrechten aan de Leiderdorpsebrug; tot het ver lenen van een subsidie aan de Stich ting „Het Zuid-Hollandse Landschap". VOORSCHOTEN Aanvulling raadsagenda De agenda voor de raadsvergadering van vrijdag is met twee punten uitge breid. nl. Ie een voorstel tot stichting van een tweede openbare kleuterschool en 2e een voorstel tot benoeming van een hoofdleidster aan die school. Aangezien de voordracht voor de be noeming nog niet door alle commissies is behandeld, is deze nog niet bekend. Maar wel is bekend het plan van B. en W. ten aanzien van de tweede openbare kleuterschool. In de openbare lagere Vlietschool is reeds enkele maanden een dependance gevestigd van de openbare kleuterschool aan de Dillenburglaan, maar B. en W. stellen de raad nu voor in deze Vlietwijk officieel een tweede openbare kleuterschool te stichten, die echter nog in de Vlietschool gehuisvest zal biyven. Het aantal kleuters, dat aanwezig moet zijn, wil het gemeentebestuur tot stichting kunnen overgaan, is wettelijk gesteld op dertig. De huidige klas telt echter reeds veertig leerlingen, terwijl een wachtlijst is opgesteld. B. en W. stellen de raad verder voor het te stichten schoolgebouw te laten bestaan uit drie speelwerklokalen, zodat deze school 120 kinderen kan huisvesten. Ook de plaats voor dit gebouw is thans bepaald: nl. een terrein gelegen aan de Prof. Boerhaaveweg, waar nu het troep- huis van de M'hala-Panzipostgroep tij delijk gevestigd is. Voor het maken van een ontwerp voor een nieuw schoolgebouw vragen B. en W. de raad een krediet van f5000.—, POSTDUIVENNIEUWS. De Postduivenvereniging „De Zwaluw" hield een wedvlucht met oude duiven vanaf Tergnier, afstand plm. 286.500 k.m. Gelost 7.30 uur met n.o. wind. Aankomst eerste prijsduif 12.27.53 uur, snelheid 9.60.60 meter per minuut. Aankomst laatste prijsduif 12.49.37 uur, snelheid 895.90 meter per minuut. De prijzen werden als volgt behaald: P. N. van Wissen 1,7; J. P. v. d. Assem 2,4,6,9,; D. Brouwer 3; F. Hendrinks 5: C. Zwaan 8; F. C. van Heusden 10. van zaken en dwingt haar echtgenoot er toe om eens aan het werk te gaan. Zij dreigt, dat ze haar fortuin zal weg schenken aan de eerste de beste bede laar, die zich aan de villa meldt. Als tenslotte blijkt, dat door een vergissing „Liefdadigheid per abuis" haar bedreiging werkelijkheid is geworden, dan is het te laat. Dank zij de samen werking van een huisvriend, Frank Ho- gedoorn, en de zwerver Arie Florijn (uitstekend verzorgd door de heer J. Oomens) komt alles nog op zijn pootjes terecht. Bij een miljonairsgezin behoren een butler en een dienstbode, waarvoor de regisseur in de persoon van de heer L. Gaykema en Tineke van der Staay een paar goede krachten had gevonden. Na enkele uren van vrolijke ontspan ning, verplaatste de gezelligheid zich naar het Antoniusclubhuis, waar de Pro fessorenwij kers enthousiast deelnamen aan het lustrumbal, waaraan het Per- dido-kwartet zijn medewerking ver leende. Tijdens deze feestviering heeft de heer A. van 't Hoff namens de bridgeclub van de P.W. het bestuur een koffieketel voor het clubhuis aangeboden. Een lo ten verkoop maakte het mogelijk, dat het bestuur over kan gaan tot het aan schaffen van een moderne glijbaan op de speelweide. Nog deze zomer zal de speeltuinjeugd hiervan kunnen profi teren. MARKTBERICHTEN AALSMEER, 23 mei. C.V. Centrale Aalsmeerse Velling .G.A.". Snijbloemen: Gerbera per stuk 40-74, Bouvardia 35-62, Calla 20-34, Clematis 95-155, Orchideeën per bloem 110-200, Amaryllis per kelk 15- 32, Fresia per bos 90-130, Iris 100-170, La thyrus 90-165, Anjers: rood per stuk 30- 44, roze 25-40, ld. 12-20, Orchid Beauty 45- 83, Rozen: Roselandia 20-34. Parel van Aalsmeer 15-26, Geh. Dulsberg 20-34, Pech- told 15-27, Towny Gold 20-32, Mad. Of- man 15-30, Baccarat 30-52, Montezuma 20- 36, Stokman 15-24, Floriade 30-43, New Yorker 25-40, Carol 15-26, Pink Sensation 30-46, Sweetheart 25-36, Nymph 30-54. POTPLANTEN: grote pot; kleine pot: Adianthum 60-80, Anthurium 400-1900 100-165, Aralea 100-135 20-30, Asplenium 40-55, Begonia Erfordia 100-135 40-65, Bladbegonia 100-185 30-40, Bonafeltla 150- 250 Cactussen en Vetplanten 150-250 12-30, Cissus 150-280 30-40, Croton 300-700 80-120, Cyclamen 150-210, Cinneraria 80-130, Griphyllum 100-190, Euphor bia Splendens 150-200 30-60, Ficus 250-400 Gemengde Planten 80-110. Hedera bont 180-250 35-45, id. groen 100-125 20- 30, Hlklscus 80-120, Hortensia wit 400- 500 ld. roze 400-500 id. blauw 400- 550 Kalanchoë 80-120, Marantha 35-44, Ncphrolepls 350-750 35-50, Primula Obcpnica 150-200 80-110, Philodendron 300 780 ld Scandens 30-45, Platvce- rlum 300-450 80-135, Sansevleria bont 200- 580 80-165, Scindapsus id. 80-110, ld. f;roen 60-65, St.-Paulia blauw 60-100, d. roze 100-125, Tradescantla 50-60 15- 35, Varens gemengd 30-55. WOERDEN, 24 mei. Kaasmarkt. Aanvoer 47 partijen. Noteringen: eerste kwaliteit f 2.29-2.35, tweede kwal. f 2 20- 2.28, extra kwal. tot f 2.50. Handel matig WOERDEN, 24 mei. Jongveemarkt. Aanvoer 86 biggen f 68-85 per stuk. Han del matig. Aanvoer 196 lammeren f 65-82 per stuk. Handel redely k. Op bescheiden, maar spontane wyze heeft Voorschoten het 40-jarig priester feest van pastoor J. van Bemmelen, herder van de moederkerk St.-Lauren- tius gevierd. Vooraf gegaan door bruidjes werd de jubilaris tussen een erehaag van wel pen, kabouters, gidsen, verkenners en voetballertjes de kerk binnengeleid voor het opdragen van de plechtige hoogmis. Het altaar was voor deze gelegenheid versierd met aronskelken en palmen. Op het priesterkoor had o.a. plaatsgenomen mgr. Th. M. P. Bekkers. Tydens de hoogmis werd pastoor J. van Bemmelen geassisteerd door pastoor J. Gussen- hoven uit Warmond als presbiter- assistents, pastoor J. van Duivenvoorde uit Aarlanderveen en kapelaan R. J. M. Middelhof f uit Amsterdam als diaken en sub-diaken. Het parochiële zangkoor en het dameskoor voerden onder leiding van de heer Jansen, kapelmeester der K.M.K., de Missa Solemnis van Perosi uit. De feestpredikatie werd gehouden door prof. drs. A. J. van Oosterom. Na de hoogmis zong het zangkoor het „Do mino Salvum fac" van Giessen. 's Middags om half twee begon de of ficiële receptie. De heer L. C. Oosterlaan, voorzitter van het comité van actie, overhandigde pastoor J. van Bemmelen het parochie geschenk, dat bestond uit een televisie toestel en f. 4.000. Burgemeester L. de Kool, die namens het Voorschotens ge meentebestuur woorden van felicitatie sprak, wees op het respect van de over heid voor de priester, noemde het een eer en een genoegen voor hem om by deze gelegenheid te kunnen getuigen van de prettige en succesvolle samen werking tussen gemeentebestuur en pas toor van Bemmelen als hoofd van het katholieke volksdeel. Burgemeester de Kool roerde ook de persooniyke vriend schap aan. Namens het Kerkbestuur werd het woord gevoerd door de heer M. C. Lakeman terwijl de heer H. O. E. Wohl als voorzitter van het Armbestuur het woord voerde. De heer G. v. d. Hulst, voorzitter van de LTB, sloot de rij van sprekers en sprak over de structuurverandering in Voorschoten tydens het vyftienjarig pastoraat van de jubilaris. Het is niet ondenkbaar, aldus spreker, dat by uw volgend jubileum de LTB in Voorscho ten alleen nog bestaat uit één boerderij ingericht als museum, herinnerend aan de tyd, dat Voorschoten nog een agra risch dorp was. Een enorme mand met produkten van de nieuwe oogst werd de jubilaris overhandigd. De cadeaus sta pelden zich op. WARMOND DUIVENSPORT P.V. „Warmond" hield een wedvlucht voor oude duiven vanaf Tergnier, af stand 295 km. In concours waren 118 duiven. De vogels werd in vryheid ge steld om 6.45 uur met westenwind. De eerste prysduif bereikte haar hok om 10. 36.20 uur, de laatste om 10.48.41 uur. Uitslag: B. F. Oskam 1, 5; Dr. J. Venker 2; A. van Ruitenburg 3, 8; C. v.d. Zwart 4^9; C. Kortekaas 6; P. Vogelenzang 7, Verk eersexamens Evenals vorige jaren hebben de leer lingen van de hier gevestigde scholen het verkeersexamen afgelegd. De uitsla gen luiden als volt: School met Den Bijbel geslaagd 16 kandidaten, afgewe zen door ziekte of onvoldoende examen 4. R.K. Meisjesschool „St. Ursula" ge slaagd 52, afgewezen examen 7. R.K. Jongensschool „St. Nicolaas" ge slaagd 12, afgewezen 7. LEIDERDORP 9 Afscheid, bevestiging en intree ds. F. Minnema Ds. F. Minnema zal zondag 11 juni afscheid nemen van de Gereformeerde Kerk van Hoogvliet en veertien dagen later, zondagavond 25 juni om half ze ven, na vooraf 's morgens om tien uur te zyn bevestigd door zyn broer, ds. M. T. Minnema uit 's-Gravenzande, intree doen als predikant van de Gereformeer de Kerk van Leiderdorp, waar hy be roepen is, in de komende vacature van dr. J. J. Dijk. die over enige tyd met emeritaat hoopt te gaan. Ds. Minnema werd op 20 november 1922 te Rotterdam geboren. Hy bezocht eerst het Marnix-gymnasium in de Maasstad en studeerde daarna verder nog aan de theologische hogeschool te Kampen, waar hy op 8 november 1948 zyn kandidaatsexamen aflegde. Nadat de heer Minnema van half april tot eind december 1948 eerst ruim negen maan den by wyien dr. W. G. Harrenstein uit Amsterdam, toen nog predikant te Weesp, werkzaam was geweest als stage kandidaat (hulppredikant) en hij op 1 december 1948 na préparatoir examen door de classis Hilversum was beroep baar verklaard in de Gereformeerde Kerken in Nederland, werd hy op 12 juni van het daaropvolgend jaar (1949» door wylen dr. W. G. Harrenstein uit Amsterdam bevestigd als predikant van de Gereformeerde Kerk van Oostwold in het Oldambt in de provincie Gronin gen. Sinds 27 april 1952 dient ds. Min nema de Gereformeerde Kerk van Hoogvliet, waar hy ook door zyn broer, ds. M. T. Minnema uit 's-Gravenzande, toen nog predikant te Monnikendam, werd bevestigd. Tijdens zijn ambtsbediening te Oost wold was ds. Minnema daar mede één van de oprichters van de christelijke kleuterschool, waarvan hy ook enkele jaren bestuurslid is geweest. Verder gaf hy daar ook nog mede de stoot tot de oprichting van de Stichting Gerefor meerde Gezinszorg, waarvan hy ook be stuurslid is geweest. Te Hoogvliet was hy sinds september 1952 actuarius van de classis Schiedam van de Gerefor meerde Kerken in Nederland en be stuurslid van de Stichting Jeugdhaven Hoogvliet, waarvan hij mede een der op richters was. Tydens zijn ambtsbedie ning in Hoogvliet is daar het zielental van de Gereformeerde Kerk gestegen van ongeveer driehonderd in 1952 tot ongeveer negentienhonderd in 1961. Ver der werd daar in die periode ook nog een nieuwe gereformeerde kerk gebouwd, welke in 1958 in gebruik is genomen. VIER GEWONDEN BIJ BOTSING IN ROTTERDAM Een autobus met werknemers van de firma Groenveld in Stijen is vanoch tend vroeg in Rotterdam in botsing ge komen met een vrachtwagen. De bus kwam tegen de scherpe gevel van een kapperswinkel aan de Sliedrechtsestraat tot stilstand. De chauffeur van de vrachtauto, de 31-jarige Th. Heinrici uit Middelharnis en de chauffeur van de bus, de 29-jari- ge A. den Boer uit Maasdam, liepen ver wondingen op evenals twee buspassa giers. de 43-jarige grondwerker A. van Prooien uit Numansdorp en de 57-jari- ge grondwerker A. Hoek uit Klaaswaal. Zij werden in het Zuiderziekenhuis be handeld. Duitse kerkdag GAAN OF THUISBLIJVEN? Vissen voor goed doel De hengelsportvereniging „De Leede" houdt op 3 juni haar grote jaariykse viswedstryd ten bate van de uitgaans- kas van de ouden van dagen. Men kan zich voor de wedstryd op geven by de heer H. Veltenaar, Norre- meerstraat 40. WASSENAAR Bevestiging en intrede van ds. E. Pijlman Ds. E. Pyiman heeft zondag 14 mei met een preek afscheid genomen van de Gereformeerde Kerk van Rotterdam- Kralingen. Donderdagavond 1 juni zal ds. E. Pijlman om acht uur in de her vormde Dorpskerk te Wassenaar, na vooraf in diezelfde dienst te zijn be vestigd door ds. J. J. Oranje uit 'sGra- venhage-West, intree doen als predi kant van de Gereformeerde Kerk van Wassenaar-Zuid. Hij is daar beroepen in de vacature van ds. G. van Dui nen, die in verband met zyn emeritaat op 1 mei van dit jaar op 5 maart af scheid heeft genomen van de Gerefor meerde Kerk van Wassenaar Zuid. Ds. Pyiman werd op de Eerste Kerst dag van 1915 te Amsterdam geboren. Hy bezocht eerst het gereformeerd gym nasium in de hoofdstad, waar hy te vens aan de Vrye Universiteit studeer de en in juli 1939 zijn kandidaatsex amen theologie aflegde. Nadat de heer Pyiman in september 1939 na praepa- ratoir examen door de classis Amster dam beroepbaar was verklaard in de Gereformeerde Kerken in Nederland en hy van oktober 1939 tot augustus 1942 eerst byna drie jaar te Woerden en daarna tot december 1942 nog enige maanden te Weesp werkzaam was ge weest als hulpprediker werd hy op 21 maart 1943 door zijn broer, ds. F. pyi- man uit Katwijk aan Zee (toen nog predikant te Mijdrecht) bevestigd als predikant van de Gereformeerde Kerk van Lopik. Op 1 december 1945 verwis selde ds. Pyiman deze Kerk met die van Schiebroek - Hillegersberg - Centrum, welke hy met een onderbreking van twee jaar, n.l. van februari 1948 tot februari 1950, toen hy( werkzaam is ge weest als legerpredikant in het voorma lige Nederlands Oost Indië, heeft ge diend tot juni 1952. In juni 1952 ging ds. pyiman voor de tweede maal naar Indonesië en is daar tot april 1957 bijna vyf jaar predikant geweest van de Ge reformeerde Kerk van Bandoeng. Na zijn terugkeer in Nederland werd ds. Pijlman op 4 september 1957 door zyn broer ds. F. Pyimay uit Katwyk aan Zee bevestigd als predikant van de Ge reformeerde Kerk van Rotterdam Kra lingen. Tydens zyn ambtsbediening te Rot terdam -Kralingen was ds. Pyiman o.a. secundus deputaat voor de arbeid onder Chinezen en Oosterlingen in ons land; (Van onze correspondent) .Moeten we aan de komende Duitse evangelische kerkdag deelnemen of moeten we ditmaal thuisblijven?" Voor deze vraag stonden de Nederlandse be langstellenden voor dit grote protestant- gebeuren, toen ze in Terminus in Utrecht bijeen waren. Aanleiding tot deze vraag was de beslissing van het kerkdagbestuur om ditmaal in Berlijn samen te komen. Een beslissing die zo wel in Duitsland als daarbuiten veel kritiek ontlokte. Er waren op de bespreking in Utrecht twee standpunten. Het ene werd verde digd door de hervormde mej. H. Kohl- brugge uit Utrecht, die jarenlang zit ting heeft gehad in het oecumenisch co mité van de kerkdag, doch voor deze functie thans heeft bedankt. Zij vertelde de Nederlandse belang stellenden iets meer over de achter gronden van de beslissing van het kerk dagbestuur. De meerderheid van het Duitse kerk dagbestuur, onder wie evenwel niet de voorzitter, prof. Von Thaddern, legt er de nadruk op, dat de kerkdag zich niet van staatswege kan laten voorschryven welke leiders mogen komen en dat de kerkleden zich niet van hun bisschop pen kunnen laten scheiden. Anderen daarentegen, en mej. Kohlbrugge plaat ste zich achter hen, leggen meer de nadruk op de kans, die geboden werd om in het atheistische Oost-Duitsland als kerk massaal byeen te komen. Niet gaan Op een vroegere kerkdag in Leipzig kwamen vele tienduizenden kerkelyke en niet-kerkelijke oostduitsers, zelfs vele Russische soldaten. Zy vinden de nieu we keus, namelyk Berlijn, volkomen fout, in verband met de gespannen toe stand aldaar. Bovendien valt de kerkdag ook op de 20ste juli (aanslag op Hitier in 1944) en komen in West-Beriyn dan de S.S. Ritterkreuztrager byeen. Daar kunnen allerlei moeilijkheden uit voort vloeien, die de kerkdag ongetwyfeld een politiek karakter zullen geven. Redenen waarom mej. Kohlbrugge zich dan ook uit het voorbereidingscomité heeft teruggetrokken en aandrong op het af zien van deelneming aan een kerkdag in Berlyn. Gaan De gereformeerde ds. E. de Jong uit Winterswyk, die ook regelmatig kerkda gen bezoekt en er spreekt, was het even min eens met de beslissing om ditmaal in Berlyn bijeen te komen. Hy meende echter, dat de Nederlanders wel moeten gaan. Enerzyds omdat het niet oecu menisch is om zich terug te trekken, omdat men het met de andere party niet eens is, anderzyds omdat degenen, die wegblyven, geen kans meer hebben om op de kerkdag hun standpunt naar voren te brengen en te verdedigen. Bo vendien achtte hij het niet juist dat de Nederlanders zich zo intensief met een Duitse zaak bemoeien, dat ze uitnodigin gen afwyzen. Uitvoerig zyn beide standpunten op de kerkdag in Utrecht besproken. Men nam kennis van de mededeling, dat en kele Oostberlijnse hoogleraren ook een „tegen" hebben laten horen, maar niet temin komen, terwyl anderzijds figu ren als dr. Visser 't Hooft, de secretaris generaal van de Wereldraad van Ker ken, dr. Luthé uit Bern, die beiden op de kerkdag zouden spreken, en dr. Martin Niemöller hebben verklaard niet te zul len komen. Sommige belangstellenden zeiden nog eens over hun reis te zullen nadenken, anderen zeiden zelf te zullen gaan om in Berlyn hun standpunt naar voren te kunnen brengen. Of dat effect zal hebben, zal straks in Berlyn moeten blyken. Het hoofd van de Zuidkoreaanse mi litaire junta, generaal Tsjang Do-joeng, heeft vandaag de pers meegedeeld dat hy binnenkort naar de Verenigde Sta ten zal gaan voor een onderhoud met president Kennedy. Het doel van dit be zoek is de steun van de Amerikaanse regering voor de nieuwe regering te ver werven en de banden tussen Zuid- Korea en de Verenigde Staten te ver sterken. In welingelichte kringen in Seoel is vernomen dat generaal Tsjang over twee of drie dagen vertrekt in gezelschap van enkele militaire adviseurs. Het bezoek van de generaal zou slechts zeer kort duren. De junta heeft, zo zei men in genoem de kringen, tot dit bezoek besloten na dat bekend geworden was dat president Kennedy dit wenste om over de jongste gebeurtenissen in Zuid-Korea te spreken. Jeugdige moordenaar krijgt geen gratie (Van onze Londense correspondent) De 20-jarige ter dood veroordeelde Victor Terry zal geen gratie krygen. Hy zal morgen in de gevangenis van het Londense district Wandsworth wor den opgehangen. Terry was op 28 maart tot de strop veroordeeld voor de moord op een 61-jarige bankbewaker in Wor thing. Terry had by een roofoverval op de bank de bewaker door revolverscho ten dodelijk gewond. Hy beging zyn daad samen met enkele anderen, een uur nadat een andere jongeman wegens roofmoord was opgehangen. Voor de tegenstanders van de doodstraf is dit een doorslaggevend bewys, dat deze he lemaal geen afschrikwekkend middel voor misdaad zou zyn. Rode overval op een plantage afgeslagen Zuidvietnamese communisten hebben gisteren in de provincie Tanv Ninh in Zuid-Vietnam een overval gepleegd op een rubberplantage. Zij werden door regeringstroepen verdreven. Hierby von den negentien mensen de dood en ve len werden gewond, aldus het semi- officiële persbureau „Vietnamese pers". Engels succes in de Himalaja-keten Een Engelse expeditie onder leiding van Joe Walsmley heeft vorige week dinsdag de tot nu toe onbetreden top van de Nuptse. een 7.827 meter hoge berg in de Himalajaketen bereikt, aldus wordt uit Katmandoe bericht. De top werd bereikt door Dennis Davis en een sjerpa. Tasji. De Nuptse is byzonder moeiiyk te beklimmen. Weer postauto in Londen overvallen (Van onze Londense correspondent) Voor de zoveelste maal hebben ban dieten gisteren in Londen een postauto in een hinderlaag gelokt. De uit zes man bestaande bende ontsnapte met 19 postzakken, waarin zich aangetekende brieven met 6500 pond aan contan ten bevonden. De overval geschiedde 's ochtends om zes uur op 200 meter afstand van het politiebureau in het zuid-Londense district Brixton. Het 3-jarig zoontje Huig van de heer A. Stam is gistermiddag, toen hy by de boerdery van zyn ouders aan de tiendweg-Oost te Ouderkerk aan de IJs- sel aan het spelen was, te water geraakt verdronken. Acht Engelse jongens deponerenbommen' in duikbootbasis Acht Engelse jongens van tussen 15 en 18 jaar hebben een weddenschap gewonnen door een onderzeebootbasis bij Portsmouth binnen te dringen en daar vier imitatie-bommen achter te laten. De knapen, die gedurende het week einde een kadettenopleiding ontvangen, hadden de commandant van de basis van te voren op de hoogte gesteld. Hy had op zyn beurt enkele officieren ge waarschuwd, maar de wachtposten wa ren onkundig gelaten. De jongens waren te voet en per ka no naar de basis gegaan, zy zyn er o m. in geslaagd aan boord van de duik boot „Tally-Ho" te komen. Op de basis worden geheimen over de Engelse toom- onderzeeër gewaard. Slechts een van de jongens werd ge grepen en wel toen hij de basis via de hoofdingang wilde verlaten. De groep heeft met de geslaagde actie 25 pond sterling (ca 250 gulden) gewonnen. Titan-proef slaagde Een Amerikaanse intercontinentale „Titan"-raket heeft gisteren een af stand van achtduizend kilometer afge legd en is in het doelgebied in de At lantische Oceaan terechtgekomen. De Amerikaanse luchtmacht zei dat de proef een succes is geweest. De „Titan" is dertig meter lang en weegt by de start 125 ton. In de gemeenteraadsvergadering van vrijdag komt een voorstel tot vaststel ling van het uitbreidingsplan in onder delen „Boschgeest" ter sprake. De ste debouwkundigen: het architectenbureau Kuiper, Gouwetor en De Ranitz geven daarop de volgende toelichting: Dit woongebied wordt de zuidelyke afsluiting van de kom Voorschoten, en het is gelegen tussen de Papelaan, de Provinciale Weg (Veursewegt, Rozen- brug en de spoorbaan. Voor de ontslui ting van dit gebied zal er een weg ko men, evenwijdig aan de Veurseweg, die door de huidige kom van Voorschoten heen, een aansluiting zal vormen met de Prins Berhardlaan en Adegeest. Aan deze hoofdweg zyn een klein win kelcentrum, een kerk met plein en een lang smal terrein voor twee schoolge bouwen gedacht. Een gezinswoningen In dit plan zullen uitsluitend eenge zinswoningen komen. Langs de hoofd weg komen dan wat aaneengesloten ge bouwen, erachter worden de woningen gebouwd in half open en gesloten bouw, maar zo, dat er zo min mogelyk wonin gen tegenover elkaar komen te staan. Behalve de hoofdweg zyn nog een tweetal wegen in het plan opgenomen, die beide op de Veurseweg zullen uit monden, één tegenover het „plan By- dorp", één aan de zuidelyke begrenzing van Boschgeest. Een tweetal kwekerijen worden in dit plan gespaard, terwijl de bebouwing tussen Woelwyklaan en Papelaan, in verband met een bestaande kwekery (Eggink n.v.Red.), voorlopig niet uit gevoerd zal worden. Langs de spoorbaan komt een brede groenvoorziening. Achter het te stichten V.A.M.-gebouw komt een byzondere ver kaveling. De groenstrook onder de hoogspan ningsleidingen wordt ontsloten door een wandelpad, dat naar de begraafplaats leidt. Aan deze begraafplaats op Rozen burg (7,5 ha) wordt thans reeds ge werkt. Als de bebouwing voltooid is zullen in dit gebied verrezen zyn: 643 wonin gen, waarvan er reeds 94 gebouwd zyn en waarby 22 bejaardenwoningen zullen behoren, twee kerkgebouwen, een be jaardencentrum, 3 kleuterscholen, 2 la gere scholen, 1 school voor middelbaar onderwys, 1 V.A.M.-gebouw, 1 gymna stieklokaal en 3 reservegebouwen. voorzitter van de classicale Commissie voor stadsuitbreiding en voorzitter van de Raad voor Kerkelyke ontwikkeling rondom Waterweg en Noord, waarvan hy mede één der oprichters was. Thans is hy o.a. nog: bestuurslid van de Stich ting Lectuurarbeid, waarvan hy ook één van de oprichters was; hoofdredac teur van het gereformeerd evangelisa tieblad „Onderweg" en redactie-lid van „De Havenloods". Ds. Pyiman was me dewerker aan het dagboek „Geloofs- blyheid" en verder verzorgde hy ook bydragen voor „Wij getuigen"; „Volg My* en „De Mens". Velen behaalden het Het verkeersdiploma 1961 werd door 586 jongens en meisjes van Wassenaar- se lagere scholen behaald. Er namen 625 leerlingen deel aan het schriftelyk examen, 617 van hen slaagden voor dit gedeelte. Van de 606 jongens en meisjes die op gingen voor het praktische ge deelte slaagden er 586, van wie 20 met lof. In de week voor Pinksteren heeft burgemeester mr. W. J. Geertsema op alle 15 lagere scholen, die aan het exa men deelnamen de diploma's uitgereikt. De burgemeester, die vergezeld was van mevrouw mr. C. M. s'Jacob-Des Bou- vrie, wethouder van onderwijs en de heer Th. van der Hoek, verkeerspeda- goog van de gemeente, hield een toe spraak. waarin hy de jongens en meisjes erop wees, dat zij door het behalen van dit diploma diplomaten zijn geworden. Van diplomaten mag verwacht worden, dat zy een goed voorbeeld geven. Dat voorbeeld is niet alleen nodig voor de kinderen, ook voor vele ouderen, die de regels van het verkeer niet goed kennen. Een van de belangrykste regels in het verkeer, en ook in de omgang met andere mensen is, aldus de burge meester, je in de eerste plaats bewust, te zyn van je plichten en de rechten pas op de tweede plaats te laten komen. DUIVENSPORT De Gevleugelde Vrienden Wed vlucht Tegnier, afstand plm. 295 km. In concours 161 vogels, die gelost wer den om 7.30 uur. Aankomst le duif 12.19. 49 uur. De uitslag was: J. Parlevliet 1; J. H. M. Erouwer 2, 3, 7, 9, 10; J. P. Brederode 4; J. M. Brede- rode 5, 6; W. v. d. Zwaan 8. BEURSOVERZICHT INTERNATIONALS LAGER Amsterdam, 24 mei 1961 Evenals gisteren bleef ook vandaag de omvang van de handel zeer beperkt. De stemming was voor alle internationale waarden lager met voor Philips en Hoog ovens aan de zwakke kant. In Wall Street brokkelden gisteren de koersen wederom af, ook voor de Nederlandse fondsen. Tegenover het geringe aanbod stond vandaag op het Damrak niet vol doende vraag om de balans in evenwicht te kunnen houden. Het publiek blyft een terughoudende houding aannemen en stapt niet met kooporders in de markt. Philips daalde van 1078 tot 1075 en verloor op deze prys 17 punten, ver geleken met de slotkoers van gisteren. Vrydag a.s. na beurs zal het Philips- concern de cyfers over het eerste kwar taal 1961 bekendmaken. De beurs is ten aanzien van de resultaten over dit eerste kwartaal niet optimistisch. Hoogovens verloor op 1138 circa 13 punten. Unile ver en Aku 4 punten lager op resp. 857 en 476. De koers voor Kon. Olie ligt on der druk als gevolg van het aanbod van stockdividenden, vooral van Zwitserse zyde. De olie-aandelen liepen vanmid dag echter op van f 128,70 tot 129,60. Deze prys lag echter toch nog circa 70 cent beneden de slotkoers van gis»-ren. In het laatste beurshalfuur kwam er wat vraag voor rekening van het pu bliek. De scheepvaartaandelen waren prys- houdend. Aandelen K. P. M. verander den niet veel. Deze maatschappy richt een nieuwe N.V. op voor de trampvaart, een geheel nieuw terrein voor de K.P.M. Voor dit doel zyn drie schepen van ca. 14.000 ton e k in aanbouw. In de cul tuursector was aanvankeiyk enige be- dryvigheid in aandelen H.VA. Dit fonds was op 1354 een punt hoger Staats fondsen pryshoudend. Als gevolg van aanbod in een lege markt noteerden aandelen Byenkorf vandaag 100 punten lager op 1040. WISSELKOERSEN Londen 10.03%—10.04; New York 2 59%3.59%Montreal 3 64—3 64'*; Parys 73.31%—73.36%: Brussel 7.19— 7 19%; Frankfort 90.49—90 54; Stock holm 69.67%69.72% ZUrich 82 96%— 83.01%; Milaan 57.88%—57.93%Kopen hagen 51.85%59 90% Oslo 50 16—5031; Wenen 13.78%—13.79Lissabon 12.51% —12.53. BEURS VAN AMSTERDAM Woensdag 24 mei ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f 1000,— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. *58 4% 103 102% Ned. '59 4%103 102% Ned. '60-1 4% 103 102% Ned. '60 n 4% 103 102% Ned '59 4 «4 102 GB 101 it Ned. '60 4% 102 GB lOliiGL Ned. '61 414 102 GB Ned. '53 33A 99GL 9911 L Ned. Grtb. obi. 3% 84% B Ned. '47 3% 95% 95 GL Ned. '51 3% 98% 98'! Ned. '53 I-II 3% 96% 96% Ned. '56 3% 96% 96% Ned. '48 3% 93% 93 Ned bel. cert. 3% 94 Ned. "50 I-II 3% 93 GL 93 Ned. "54 I-II 3% 93 93 Ned. '55 I 3% 93 93 Ned. '55-n 3% 94% 94% Ned. *37 3 94% 94% Ned. Grtbk. obi. '46 3 95%GL 94% Ned. doll. In. '47 3 91 91 Ned. Inv. cert. 3 99%GB 991IGL Ned. 62-64 3 100 ft 100A Indië -37 3 99tf 9^* Indië 37 A 3 97 96% Ned. won. b.l. *57 6 111% 110% Ned. won.bJ '58 4% 102% 102 ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 115 GB 115% Ver. HVA-my134%exd. 135 A.K.U 480% 475% Deli My cert167 166 Hoogovens cert1151% 1136% Philips gem bez. 1094 1076% Unilever cert861 859 Dordtse Petr595 588% Kon Petr <50 A f 20) 130.40 129.60 Holl Amer. UJn 171GB 171 Java China Paket 183 183 KL.M 92.60 92.60 Kon. Ned. Stoomb. 211 211% Kon. Paket My176 175% Stoomvaart Mij Ned. 199% 199 Nievelt Goudr cert. 159 v. Ommeren cert 356 342 Kon Rott Lloyd... 164% 165 Ned Scheepv Unie 170%GB 170% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 97% 97% idem '48 (3%) 97% 97% R'dam *52-1 (4%) 102% 102% Id id *37 I-II (3%) 97 Z.-HoUand *55 4% 102A Bankwezen Bank N. Gem. *58 5% 107% 106% ld N WB '52 (4%) 101% BVG rspbr f.500 184 B 184 BVG rspbr '52 147% 146% Lndustr. Obligaties Philips Collaring 93'i 93H Premieleningen Vorige Slotkoers koers v. heden A'dam '53 3 108% A "dam '51 12%.. 89% 90% A'dam '56 I 2% 84% 83% A'dam'56 n 2% 95% 96 A'dam '56 m 2% 95% 96 Eindhoven '54 2% 84% 84% Enschede *54 2%86% 87 Den Haag '52 I 2% 94% 94% Idem n 2% 98% R'dam "52 I 2% 96% 96% Idem n 2% 95% 96 B Idem *57 2%102 100% Utrecht '52 2% 94% 94% Z.-Holl. 1957 2% 99% 98% Zuld-HoUand *59 2% 103% 103% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 256.50 256 Amst. Bank 406 400 Cultuurbank 32% Holl. Bank Utile cert. 217 220 Ned. Handelml)327 328 Rott. Bank 399% 399% Twentsche Bank 333 333 Senembah530 530 Industrie Ondernemingen Albert Heyn645 640 Berkel's Patent (v.) 362 367 Borsumy42% 42 Calvé Delft cert. 865 866 Electrolasmy400 Kon. Pap v. Gelder 421 418 Kon. Ned. Grofsm. 188 138 Holl. Constructie 532 545 Ing. bur. v. Bouwnyv 310 310 Internatio 175%exd. 175% Int. Kunststoff. Ind 79 v. Kempen en Begeer 140 140 Leidse Wolspinnery 668 668 MUller en Co NB 580% 579% Ned. Kabelfabr 715 711 Philips pref308 Rott. Droogdok My 580% 580% Sikkens Groep 910 914 Ver. Touwfabrleken 382 Walvisvaart 106 105% Wernink's Betonmy 211 209 Wilton Feyenoord 307 307 Van Wyk en Heringa 137 139% Zaalberg 160 L 157 Mynbouw en petroleum Blliton 2de r562 562 Kon. Petr. (f. 20) 135 133.60 Amerlk. fondsen Canadian Paclflo R. 26it 26% Intern Nickel80 79% Anaconda 63% Bethlehem Steel.... 48% 48% Cities Service 58% 56% General Motors 46ft 45% Kennecott91ft 90% Republic Steel 63% 63% Shell OU 43% 43 Union Pacific 33ft 33 ft Un. States Steel 88% 88%

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7