Eén kamp liet graf voor honderdduizenden Kennedy - Chroesjtsjow: twee lange gesprekken De Eerste Kamer (behalve P. v. cl. A.) achter Luns' Nieuw-Guiiieapolitiek Alleen in Johannesburg reecis 2500 arrestaties NS-clirecteur stelt voor: van zondag af 46% uur IJzeren Garde moordde om ui de gunst van Duitsers te komen FRIENDSHIPS VOOR JAPAN De polodagen Maria Bueno uitgeschakeld Mensjikow dag in Amsterdam Onbegrijpelijkdat zakenmensen contact zochten met Soekarno Abnormale verkoopvan benzine aan Afrikanen thans verboden Clir. onderwijzers teleurgesteld over houding van liet ministerie Vakbonden echter niet tevreden WOENSDAG 24 MEI 1961 De jodenvervolging in Roemenië De openbare aanklager in het proces tegen de oorlogsmisdadiger Eichmann heeft gisteren de joden vervolgingen in Roemenië behan deld. Gisteren is in deze zaak het duizendste document overgelegd. Het betrof de deportatie van jolen uit Czernowitz. Als eerste getuige verscheen voor het gerecht mevrouw Perla Mark, de we duwe van de opperrabijn van Czerno witz. Zij vertelde dat op 7 Juli 1941 zich vier S.S.'ers en twee militairen bij haar man vervoegden, die van hem duizend vrachtauto's eisten, alsmede een opgave van de joden die over juwelen beschik ten. Nadat de opperrabijn dit gewei gerd had. werd hij opgesloten, terwijl de S.S.'ers de synagoge in brand staken. Daarna werd hij weggevoerd en met 160 andere joden aan de oever van de rivier de Proeth gefusilleerd. In september 1941 werden alle 70.000 leden van de joodse gemeenschap van Czernowitz naar het getto verbannen en later naar Transsylvanië gedepor teerd. Tijdens het transport naar het getto werden haar 80-jarige vader en 74-jarige moeder aan de kant van de weg neergeschoten. Mevrouw Mark zelf wist zich schuil te houden en leefde verder van de -verkoop van haar bezit tingen. Tot de gisteren door het O.M. overge legde documenten behoorden rapporten van Roemeense zijde over het fusille ren van duizenden joden in Transsyl vanië. De Roemeense politie was on machtig tegen de liquidatiemaatregelen. In deze rapporten werd verder gezegd, dat 28.000 joden naar Transsylvanië werden overgebracht „om te worden ge liquideerd". De Roemeense premier Antonescu kreeg herhaaldelijk een waarschuwing van de Duitsers om de emigratie van jo den via de Zwarte Zee naar het buiten land te beletten. Conflict Vervolgens wordt als getuige gehoord dr. Theodor Löwenstein, een vroegere lector in Boekarest, die verklaringen aflegde over een conflict tussen de Roe meense dictator Antonescu en de „Yze- ren Garde", de fascistische beweging in Roemenië. De eerste van de door de Japanse luchtvaartmaatschappij All Nippon Air ways bestelde zes Fokker Friendship- machines heeft gisteren op Schiphol zijn eerste vlucht uitgevoerd. Bestuurd door een bemanning van de Fokkerfa brieken bleef het toestel een uur in de lucht en gedroeg zich volmaakt. All Nippon Airways zal dit Jaar drie van de Friendships, die aan 40 passa giers plaats bieden en een kruissnelheid hebben van bijna 500 km per uur, op de binnenlandse luchtlijnen in Japan gaan gebruiken. De drie andere machines zul len volgend jaar worden afgeleverd. Zes Japanse vliegers ondergaan op het ogenblik op Schiphol een speciale training voor het besturen der Neder landse toestellen. In Japan zal de Friendship te zyner tijd de DC-3 (Dakota) vervangen voor het vervoer van passagiers. De Dakota's zullen dan worden omgebouwd tot vrachtmachines. De Fokker-fabrieken verklaren ten slotte veel vertrouwen te hebben ln de verwachting, dat All Nippon Airways de huidige bestelling nog zal verhogen. De president dezer maatschappij, de heer Mitoro, heeft nl. medegedeeld dat A.N.A. in de toekomst waarschijnlijk 20 machi nes nodig zal hebben. Voor de 44ste maal gaat de UZSC zaterdag en zondag a.s. de waterpolo- dagen organiseren, waarmee het zomer seizoen van de KNZB officieel pleegt te worden geopend. Het nieuwe van dit toernooi is, dat de zeventallen die in de bondscompetitie onder de nieuwe spel regels vallen, wedstrijden van drie maal vier minuten met elf spelers (wisselspe lers) zullen spelen. Dit kost meer tijd. Daarom heeft de wedstrijdleiding het besluit moeten nemen dat niet met drie herenzeventallen per club mag wor den ingeschreven, maar met twee. Dit geldt alleen voor de hoofdklassers, eerste- en tweedeklassers. Daardoor zijn er weliswaar zes zeventallen minder dan in 1960. maar er zijn veel meer spelers. Het aantal deelnemende ploegen be draagt 168 uit 81 verenigingen uit alle delen des lands. Nieuw is ook dat de in afdeling één uitkomende ploegen bij1 de dames en de heren na een nederlaag in de eerste ronde een herkansing krijgen. Bij de heren zijn alle hoofdklassers van de partij behalve het Goudse GZC, van de eerste klassers ontbreekt alleen SVH (Hilligersberg). Bij de dames hebben alle hoofdklassers ingeschreven. TENNIS De als eerste vier geplaatste speel sters voor het damesenkelspel van de Franse internationale tenniskampioen schappen in Parijs, zijn allen uitge schakeld. Tot grote verrassing van de gehele tenniswereld slaagde de Hongaar se mevr. Mormoczy er gisteren in de als tweede geplaatste Braziliaanse Wim- bledon-kampioene Maria Ester Bueno in twee sets (6—3 6—3) te verslaan. Nummer drie van de ranglijst, de Australische kampioene Margaret Smith moest met 75 1210 haar meerdere erkennen in de Britse Ann Haydon, en de Britse „hope" op de titel, de jeugdi ge Christine Truman tenslotte, werd met 10—8 7—5 door Yolanda Raimirez (Mexi co) teruggewezen. De Amerikaanse titel- houdster en als eerste geplaatste Dar- lene Hard werd door de Westduitse speelster Edda Buding uitgeschakeld. Antonescu wilde zich aan de wetten houden, doch de „IJzeren Garde" niet. Het verzet van Antonescu leiddet en- slotte toe en revolte van de „IJzeren Garde", waaruit Antonescu echter als overwinnaar te voorschijn kwam. Om de Duitsers aan hun kant te krijgen, ver moordden de gardisten eind januari 1941 in Boekarest 120 joden. De lichamen werden in het abbattoir opgehangen met een aanduiding: „kosjer geslacht vlees". Deze moordpartij werd gevolgd door een pogrom in Jassy, in het noordoos ten van Roemenië, waarbij 10.000 jo den werden gedood. Tussen juli en de cember 1941 werden in Bessarabië 160.000 mensen uitgeroeid, terwijl na een golf van vervolgingen in noordelijk Boe- kowina de joden uit dat gebied naar een kamp in door de Duitsers bezet Russisch gebied werden gestuurd, het Transdnjestrkamp. Volgens getuige zou in dit kamp de helft van de Roemeense joden, bijna 300.000 mensen, zijn om gebracht. Pelgrimage van Engelsen naar dodenakkers Tweeënzestig Engelsen, allen nabe staanden van in de oorlog in ons land gesneuvelde en ter aarde bestelde ge allieerde militairen, komen vrijdag a.s. naar ons land om gezamenlijk een pel grimage naar het graf van echtgenoot, vader, zoon of broer te maken. Bezocht zullen worden de begraafplaatsen te Uden, Mook, Nijmegen (Jonkerbos), Groesbeek, Winterswijk, Wolvega, Ven- ray, Tilburg, Roosendaal, Vaassen, Ber gen (N.-H.), Hilversum en Brunssum. Een aantal van de nabestaanden gaat naar de begraafplaats „Reichswald", die op Duits grondgebied ligt. De oudste deelneemster aan deze tocht is mevrouw M. A. Thorogood (79) uit Birmingham, die in Uden het graf van haar zoon be zoekt. De jongste deelnemer is de 16- Jarige D. Cormack uit Hailsham, die het graf van zijn vader in Mook bezoekt. De tocht wordt gemaakt onder auspi ciën van „Het Nederlands Oorlogsgra ven Comité", dat hiertoe in staat is ge steld dank zij de opbrengst van de klap rooscollecte die telkenjare in november wordt gehouden. De nabestaanden blij ven tot 30 mei in ons land. Zij logeren in Nijmegen. HONDERDJARIGE IN SCHOONHOVEN Gisteren vierde in het Hervormd Rust huis in Schoonhoven mevrouw Trijntje de VriesKoopman haar 100ste ver jaardag. Zij werd geboren in het Friese dorpje Oosterzee (gem. Lemsterland). Na haar huwelijk in 1887 verhuisde zij naar Rotterdam; in 1916 overleed haar man. In het rusthuis kwam o.a. de bur gemeester van Schoonhoven de honderd- jarige gelukwensen. President Kennedy en premier Chroesjtsjow zullen volgende maand in Wenen twee lange ge sprekken, van elk vijf uur hebben, aldus is van gezaghebbende zijde in de Oostenrijkse hoofdstad ver nomen. Kennedy komt vergezeld van zijn echtgenote zaterdag 3 juni om half elf op het vliegveld van Wenen aan. Hij zal dan een bezoek brengen aan presi dent Scharf en omstreeks het middag uur Chroesjtsjow in de Amerikaanse ambassade ontvangen. De bespreking duurt, met een onderbreking voor de lunch, tot 18.00 uur. Chroesjtsjow wordt reeds vrijdag in Wenen verwacht en zal dezelfde dag, of zatei-dagochtend, presi dent Scharf bezoeken. De volgende dag beginnen om 10.00 uur in de Sowjetrussische-ambassade besprekingen, die vijf uur zullen duren. Diezelfde middag vertrekt Kennedy (om 16.00 uur) naar Londen. Chroesjtsjow reist maandag af. Naar verluidt zal geen van beide staatslieden een persconferen tie houden. De Sowjetrussische ambassadeur in de Verenigde Staten, Michael Mensjikow, die maandagochtend uit New York op Schiphol aankwam en zich een dag in Amsterdam heeft opgehouden, is gister middag met een KLM-lyntoestel naar Moskou doorgereisd. Zijn reis staat in verband met de komende ontmoeting tussen Kennedy en Chroesjtsjow in Wenen op 3 en 4 juni Jaarvergadering Geref. Pol. Verbond Het Gereformeerd Politiek Verbond heeft gisteren in Utrecht zijn jaarver gadering gehouden. De bijeenkomst stond onder leiding van de voorzitter van het GPV, de heer W. G. Beeftink. In het Jaarverslag over 1960 werd vermeld, dat de daartoe benoemde com missie van het Gereformeerd Politiek Verbond gereed gekomen is met een ontwerp politiek-richtlijnen-program. Dit ontwerp zal binnenkort worden ge publiceerd. De vergadering benoemde als lid van de Centrale Verbondsraad ds. K. Drost te Gouda. Tijdens de middagbyeenkomst sprak ds. J. Meilof uit Rotterdam over de kin derbijslagverzekering. Hij onderstreepte het verschil tussen een kinderbijslag voor werknemers en een kinderbijslag voor zelfstandigen. Verder verklaarde hy, dat het gevaar bestaat, dat de na tionale samenleving als een gemeen schap wordt gezien, in die zin, dat de overheid met behulp van haar dwang- macht eigendom van de ene burger overhevelt naar de andere. a.s. Voor zijn vertrek onderwierp hij zich aan een vraaggesprek voor televisie en pers. Maar veel nieuws deelde hij niet mee. Hij volstond met nietszeggende diplomatieke antwoorden. Op de vraag of hij het was geweest, die in Amei-ika „de diplomatie van de glimlach" heeft geïntroduceerd, had de heer Mensjikow, die in Amei-ika de bij naam „smiling Mike" heeft gekregen, een diplomatiek antwoord: „dat is niet door mij uitgevonden. De meeste ambas sadeurs glimlachen, of dat nu nodig is of niet". En daarna deed hij zijn bij naam alle eer aan door hartelijk te lachen. De Amerikaanse ambassadeur in Mos kou, Llewellyn Thompson, heeft gister avond een „informatief" gesprek gehad met premier Chroesjtsjow, nadat hij als diens gast in het Moskouse Sportpaleis een voorstelling van een Amerikaans ijsballet had bijgewoond. Na afloop stuurde de ambassadeur een telegram aan pi-esident Kennedy. Tegenover de pers wilde hij niet zeg gen, waarover het gesprek had gehan deld. Aangenomen wordt, dat voorname lijk van gedachten is gewisseld over de komende ontmoeting tussen de twee regeringsleiders. Het onderhoud vond plaats in een klein vertrek in het Sportpaleis. Zelfbeschikking blijft uitgangspunt (Van onze parlementaire redacteur) Met uitzondering van de P. v. d. A. en de communisten, heeft de Eerste Kamer gisteren algemeen haar volle instemming betuigd met de Nieuw- Guinea-politiek van minister Luns. Het is gemakkelijk argumenten te vinden om Nieuw-Guinea van Neder land los te maken en het had de Anti-Revolutionaire dr. Berghuis ge troffen dat die opvatting de laatste tijd nogal ivordt verkondigd door mensen, die onder invloed van de In donesische zenuwenoorlog al „au" roepen voor ze geslagen worden. Het leek de V.V.D.-er mr. Van Riel nuttiger af te wachten. De ontwikke ling in Azië, de botsing van belangen daar tussen Rusland en Amerika, kan Minister Drimmel (Oostenrijk) biedt zijn ontslag aan (Van onze Weense correspondent) Dr. Drimmel, de Oostenrijkse minis ter van O.K. en W.heeft zijn ontslag aangeboden uit protest tegen de be knotting van het culturele budget. Daar hij een zeer bekwaam bewindsman is, die het vertrouwen van de Volkspartij geniet, stellen deze party en vooral kan selier Gorbach alles in het werk om hem te bewegen op dit besluit terug te komen. De eigenlijke oorzaak van dit protest moet worden gezocht in de jongste ver hoging van de lonen en salarissen der rijksambtenaren. De staat moet hier voor per jaar 400 miljoen shilling meer uittrekken, doch daar de begroting toch al een tekort van twee miljard heeft, moet er op andere manier worden be zuinigd. Het eerste ministerie, dat hier voor werd aangesproken, is het depar tement voor O.K. en W. dat per jaar 100 miljoen shilling minder tot zijn beschik king zal krygen. Daar dit departement toch al het slechtst bedeeld is en minister Drimmel herhaaldelijk gewaarschuwd heeft te gen de bezuinigingen op het gebied van cultuur en van het onderwijs, heeft hij. nu de consequenties getrokken door zijn ontslag aan te bieden. Dit ontslag is echter nog niet aangenomen en het staat evenmin vast, of kanselier Gor bach een van zijn bekwaamste mede werkers heeft kunnen overreden, om aan te blijven. In een toespraak, die minister Drim mel maandag in Innsbruck heeft gehou den, beschuldigde hij de socialistische partij er van, dat zij de verhoging van de salarissen voor de ambtenaren had afgedwongen, door met staking te drei gen, zodat deze partij de oorzaak is, dat het culturele leven in Oostenrijk wordt ondermijnd. Geen „mobilisatie" maar „onttrekking van aantal verloven" De Zuidafrikaanse politie heeft vier leiders van de liberale partij na een bijeenkomst in een „lokasie" van Preto ria gearresteerd. Het zijn voorzitter Wal ter Hayne, diens vrouw, en twee vice- voorzitters, Colin van Reenen en Mau- rlts van den Berg. Zoals bekend heeft de Zuidafrikaanse regering vrijwel alle bijeenkomsten behalve godsdienstige verboden De liberale partij telt zowel blanke als zwarte leden. De Zuidafrikaanse politie heeft mee gedeeld dat, in verband met de vondst van springstoffen „die waren bedoeld voor sabotage", drie vooraanstaande le- Salaris kleuterleidster en murgeregeling (Van onze Arnhemse correspondent) „Wü willen de regering graag blyven volgen, want wij hebben grote waarde ring voor het vele werk van het ministe rie van O K en W, maar als de huidige loonpolitiek van het onderwys leidt tot een belangrijke achterstand voor bepaal de groepen, zullen wy ons binnen de kring van de Christeiyke Centrale voor Overheids- en Onderwijzend Personeel, ernstig moeten beraden. Deze waarschu wing uitte de heer D. II. Dutmer uit Den Haag. voorzitter van de Protestants- Christeiyke Onderwijzersvereniging gis teren tijdens een vergadering van deze vereniging in Musis Sacrum te Arnhem. Dit scherpe geluid liet de voorzitter horen over een zogenaamde margerege ling, maar ook toonde hij zich niet te vreden met de laatste ontwikkeling in zake de salariëring van kleuterleidsters. „Wij aanvaarden geen verwijt van de minister. Er is overeenstemming bereikt over de 75 procent-formule, maar niet over een volledig uitgewerkte schaal. De Alg. Ned. Onderwijzers Federatie is niet achteraf gekomen met proouraties om het driekwart-principe te perfectio neren. De vreugde over het aanvanke lijk bereikte resultaat is omgeslagen in teleurstelling. Toch blijven we hopen op een oplossing voor dit afschuwlijk mis verstand", aldus de heer Dutmer. „Maar bij de margeregeling (het be drag dat hoofden van scholen meer krij gen dan gewone onderwijzers) is volgens de heer Dutmer geen sprake van een af- schuwelylk, maar wel van een opzette lijk misverstand. Aan de margetrekkers wordt onthouden waarop zy recht heb ben krachtens de maatregelen van 1 april 1958, de dag waarop lagere en middelbare ambtenaren salarisverhoging kregen. Binnen korte tijd waren rege ring en onderwysorganisaties het eens over de .oplossing van het probleem. Het was voor de organisaties echter een vol komen verrassing toen bleek, dat deze margeverhouding uit de zogenaamde franjepot moest komen, aldus de voor zitter. „En nu de franje verdeeld is, komt de regering doodleuk met de stel ling dat we nu maar moeten wachten tot 1962. Onbegrijpeiyk, dat tot oordelen bevoegde regeringspersonen een derge- ïyke stelling zonder blikken en blozen als vaststaand kunnen poneren, wy herhalen nogmaals dat deze marge kwestie moet worden gezien binnen het kader van de maatregelen van 1 april 1958". den van de bond van Engelssprekende Zuidafrikanen zyn gearresteerd. De wo ningen van bestuursleden van de bond, o.w. voorzitter dr. C. V. Berry, zijn door zocht. De bond van Engels-sprekende Zuid afrikanen heeft betrekkeiyk weinig le den, maar is vooral in de steden actief. In een woning in Johannesburg zou den een zelfvervaardigde granaat, een brandbom en documenten over de bond zijn gevonden. In verband met de vondst van explosieven in Kleeksdorp zijn in Witwatersrand en westelijk Transvaal ten minste tien woningen van blanken doorzocht. Ongeveer 400 Afrikanen zyn gisteren in Johannesburg voor de rechter ver schenen, waardoor tot dusver in deze stad alleen al 2.500 personen zyn opge pakt tijdens een politie-actie, die be doeld is als voorzorgsmaatregel voor eventuele ongeregeldheden op 31 mei, de dag waarop Zuid-Afrika republiek wordt. In Durban waren tot zaterdag j.l. ruim 850 Afrikanen voor de rechter geleid. In een gemeenschap van Afrikanen op ongeveer vyftig km. van Johannes burg is de verkoop van benzine verboden tenzij deze direct in de tank van voer tuigen wordt gegoten. Deze maatregel volgt op „abnormale verkoop" van ben zine aan Afrikanen, die flessen en losse tanks lieten vullen. In Zuidwest-Afrika heeft de politie opdracht gekregen schietclubs van vrou wen te vormen en op te leiden. In Wind hoek is er een gevormd. In Pretoria wa ren maandagavond reeds 529 van der gelijke clubs gevormd. In transvaal hebben de Inaiasq jeugd leiders een beroep op de Indiërs gedaan hun winkels van maandag af voor drie dagen te sluiten, hun kinderen thuis te houden en ook zelf thuis te blijven. Afri kaanse organisaties hebben zich uitge sproken voor soortgelijke acties in de periode waarin het uitroepen van de nieuwe republiek wordt gevierd. Intusen gaat het oproepen van hon derden Jeugdige blanke Zuidafrikanen die zich by militaire depots moeten melden, voort, de grootste actie van deze soort in vredestijd. Premier Verwoerd verklaarde intussen in het parlement, dat het verkeerd was te spreken van een gedeeltelyke mobilisatie. Volgens hem gaat het alleen om „het intrekken van de verloven voor zekere eenheden". er toe leiden, zei hij, dat het Nederlandse belang in Nieuw-Guinea misschien wel niet wordt gediend, maar dat een ze- deiyk element, het zelfbeschikkingsrecht van de Papoea's, kans krijgt verwezen lijkt te worden. Dat is een groot goed in deze zaak en daarvoor kan Nederland wat onplezierigheden op zich nemen. Het is een beschouwing, die wel geba seerd moet zijn op de wetenschap dat het zelfbeschikkingsrecht van de Pa poea's het uitgangspunt is van Kenne dy's visie op het probleem Nieuw-Guinea Volgens het Amerikaanse standpunt kan er dus thans geen sprake zijn van de overdracht van Nieuw-Guinea aan In donesië, maar ook niet van een voort durend beheer van Nederland over Nieuw-Guinea. In geval van een in overleg met Nederland te treffen inter nationale oplossing voor de verdere ont wikkeling van Nieuw-Guinea, rekent Amerika er echter op dat Nederlanders daarvoor beschikbaar blijven voor het- verrichten van ambtelijke diensten, ook indien Nieuw-Guinea niet meer of niet uitsluitend onder Nederlands beheer zou staan. Onbegrijpelijk Het was voor de K.V.P.-er prof. Beau fort onbegrypelyk, hoe de socialisten in het voorlopig verslag hebben kunnen doen opnemen: Zij hoopten, dat de nieuw opgetreden regering te Washing ton, de minister er van zal kunnen overtuigen, dat hij bij volharding in het huidige beleid met betrekking tot Nederlands Nieuw-Guinea, niet op de steun der Verenigde Staten zal kunnen rekenen". Er wordt dan wel achter ge zegd: „omdat het beleid onjuist is", maar klinkt dan niet een tikje té zelfverzekerd Senator Beaufort vond het ook on- begrypelijk dat zakenmensen recht streeks contact hebben gezocht met Soe karno. Men maakt de oplossing van het Nieuw-Guinea-probleem alleen maar moeilijker, oordeelde mr. Van Riel, als men een van het regeringsbeleid afwij kende lijn gaat ontwikkelen. Steun van bevriende mogendheden zal alleen wor den verkregen als men in het buiten land de overtuiging heeft, dat het Ne derlandse volk bereid is bepaalde of fers te brengen voor de verwezenlyking van de regeringspolitiek. Dat was ook de mening van dr. Berg huis, waar op de socialist mr. De Niet, reageerde met de opmerking dat dit het in het leven roepen is van de „dolk stoot-theorie". Als het internationaal misloopt, heeft men by voorbaat de schuld op de P.v.d.A. geworpen. Het standpunt van Amerika is volgens de heer De Niet, dat de ontwikkeling van Nieuw-Guinea op basis van de huidige toestand, niet vol te houden is. Hy was overtuigd, dat een begin van verbete ring van de betrekkingen tussen Ne derland en Indonesië niet onmogelijk behoeft te zyn. Nederland moet niet afwachten, maar zelf enigerlei initiatief nemen tot oplossing van het Nieuw- Guinea-probleem. Verplichting Nederland heeft tegenover Nieuw-Gui nea verplichtingen op zich genomen, die het moet nakomen, betoogde de Christelijk Historische mr. Vixseboxse. Er zit in onze Nieuw-Guinea-politiek een zeker risico, de afhankelykheid van bevriende mogendheden, dat wij moeten aanvaarden. In geval van Indonesische agressie, hoopt hij dat een verdediging zal worden gevoerd, waarbij aan de eer van het land niet te kort wordt gedaan. Als wy door de knieën gaan door de Indonesische zenuwenoorlog, merkte dr. Berghuis op, zal men in Nieuw- Guinea het gevoel krijgen in de steek te worden gelaten. Als land en natie zouden wy daarvan een vervelende ka ter overhouden. In het algemeen oogstte minister Luns opmerkelyke grote lof voor zyn buiten landse beleid. Alleen mr. De Niet ge loofde niet, dat er veel Nederlanders zijn, die van mening zyn dat Nederlands internationale positie versterkt is. Byna algemeen ondervond minister Luns ook instemming met zyn verzet tegen de Europese plannen van De Gaulle. De socialist mr. Kapteyn was het daarmee echter niet eens. omdat de houding van minister Luns alleen maar negatief was. Daarentegen constateerde de K.V.P.-er mr. Van Campen, dat reeds is gebleken door het uitstel van de tweede Europese topconferentie, dat Luns geiyk heeft gehad. Vandaag antwoordt minister Luns. Korter werken bij Spoorwegen (Van onze Utrechtse correspondent) De directeur van de Nederland se Spoorwegen heeft gisteren de minister van Verkeer en Water staat en het College van Rijksbe middelaars voorgesteld met ingang van de zomerdienstregeling zondag a.s. dus voor de werk nemers, die thans 48 uur werken de 46J/2 urige werkweek in te voeren. Dit kan echter nog niet gelden voor het personeel in de roulerende diensten Felle reacties op Butlers rede over (en in) Spanje (Van onze Londense correspondent) De Britse oppositieleiders hebben fel gereageerd op de door Butler, de Britse minister van Binnenlandse Zaken en vice-premier in Spanje gehouden rede, waarin hij zei dat het beschamend was dat Spanje totnutoe buiten de interna tionale politiek is gehouden, en dat dit land volledig in het Westen behoort te worden ingeschakeld. Zodra het Britse parlement volgende week dinsdag weer bijeen komt, zal Deni Healey, Labours woordvoerder voor de buitenlandse politiek, Macmillan om op- heldeiïng verzoeken. Hij zal formeel de vraag stellen of Butlers commentaar overeenkomt met de officiële regerings politiek. Healey zei gisteren dat Butlers ver klaring als een diepe schok voor hem was gekomen, maar niet als een verras sing. Healey had sinds de aankondiging van Lord Homes bezoek aan Portugal en Spanje vergeefs getracht een ontkenning van de regering te krijgen, dat het voor nemen bestaat om Spanje in de NAVO op te nemen. Hij acht het buitenge woon betreurenswaardig, dat Butler ge sproken heeft zoals hy deed, nu juist de kans bestaat dat de Verenigde Sta ten hun vliegbases in Spanje zullen op geven en de toekomst van het Franco regime in discussie is. In het Lagerhuis zijn de afgelopen maanden diverse ministers door de oppo sitie scherp ondervraagd over een moge lijke Spaanse toelating tot de NAVO. Zy hebben ontkend dat hieiwan sprake zou zyn en uiteengezet dat het komende bezoek van Lord Home slechts een „al gemene gedachtenwisseling over inter nationale problemen,, is. Butler heeft tegenover een correspon dent van de Daily Express in Madrid verklaard, dat hy geen spijt heeft van wat hy heeft gezegd. Hij zei dat* de Spaanse minister van Buitenlandse Za ken een zeer vriendelyke welkomst- speech had gehouden en dat hij daarop alleen maar had geantwoord. Hy legde er de nadruk op, dat dit op een besloten bijeenkomst was gebeurd. Butler ver klaarde dat hy niets byzonders had ge zegd en dat hy het niet kan helpen dat over zyn speech in Londen zoveel ophef wordt gemaakt. In Londen is men er nogal verstoord over, dat Butlers opmerkingen in beslo ten kring, door de Spaanse regering als een fanfare zyn gepubliceerd. Dit schijnt voor de Britse regering een on aangename verrassing te zyn geweest. Lord Home heeft hierover een rapport gevraagd. (17 a 18.000 man, dit is 60 pet van de totale personeelsomvang). Zij zouden volgens het voorstel per 1 oktober, als de winterdienstregeling ingaat, over de extra gewerkte uren een uitkering in eens moeten krijgen. Dan zou tevens voor het gehele personeel de 45-urige werkweek worden ingevoerd. Voor dege nen, die reeds 45 uur of minder werken, zal geen werktijdverkorting plaatsvin den. Verzoek vakbonden De vakbonden kunnen zich echter met het directievoorstel niet verenigen en hebben het College van Ryksbemidde- laars verzocht om een antwoord op hun verzoek om per 28 mei direct de 45-urige werkweek in te voeren. Dit verzoek werd reeds op 4 maart gedaan. De afgelopen zomer waren directie en vakbondsvertegenwoordigers het vrijwel eens over de invoering van een 45-urige werkweek per 1 januari 1961, totdat de regering in augustus 1960 de spoorweg directie te verstaan gaf, dat dit haar veel te snel ging en zij hiermee niet akkoord kon gaan. Moeilijkheden De regering stelde zich op het stand punt dat de spoorwegen niet voor 1 ok tober a.s in aanmerking kwamen voor de 45-urige werkweek. Een vroegere in voering zou namelijk moeilijkheden ge ven bij o.a. politie en PTT. die pas 1 november a.s van de werktydverkorting zullen gaan profiteren. De personeelsorganisaties hebben toen begrip getoond voor de moeilykheden van de directie, die gebonden was aan het regeringsvoorschrift, maar willen thans niet langer dan tot 28 mei wach ten. Het nu door de directie gedane voorstel is een suggestie tot een com promis, gedaan door de looncommissie van de Stichting van de Arbeid. De mi nister heeft deze suggestie overgenomen. Alleen dit Dientengevolge heeft staatssecretaris Stykel van Verkeer en Waterstaat de N.S.-directie op 3 mei schriftelijk laten weten, dat een voorstel, als nu door de directie gedaan in welwillende overwe ging zou worden genomen. De perso- neelsraad heeft echter geen brief ont vangen en weet dus officieel van niets. Gezien de houding van de regering zal de 45-urige werkweek voor het spoor wegpersoneel echter wel moeten wach ten tot 1 oktober en zal men zich daar voorlopig wel tevreden moeten stellen met het compromis van 46 %uur. Twee zoons van Malraux verongelukt Twee zoons van André Malraux, de schryver van „Het menseiyk tekort" en Frans minister van Culturele Zaken, zijn gisteravond by een auto-ongeluk in de omgeving van Dyon om het le ven gekomen. De twintigjarige Pierre Malraux reed met een sportwagen tegen een boom langs de weg en was op slag dood. Zijn achttienjarige broer Vincent werd zwaar gewond en is kort na opname in het ziekenhuis overleden. Malraux heeft nog een zoon en een dochter.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 4