badhanddoek Saiazar zou hei hoofd gebogen hebben voor de storm in Angola Castro wil gevangenen voor tractors ruilen Rechtstreekse onderhandelingen met Amerikaanse regering geëist Zwarte mohammedanen" willen een neger-republiek in de VS Traangasoverval thans opgelost De Haagse politie liiehl twee daders aan 1 KUSSENSLOOP OF 2 FLEURIGE THEEDOEKEN In een door Radio-Havanna om geroepen verklaring van Fidel Castro heeft deze rechtstreekse onderhandelingen geëist met de Amerikaanse regering over de in vrijheidstelling van de 1.200 na de mislukte invasie gemaakte gevan genen tegen de levering van trac tors en bulldozers. Castro dreigde de gehele transactie te zullen stopzetten, als de Amerikaanse regering blijft spreken van een „ruil" en niet van een „schadeloosstelling". Castro wees erop wel met bekende personen of Amerikaanse regeringsamb tenaren te willen onderhandelen maar in geen geval met de leider van de Cubaanse opstandelingen, Miro Cardona. Tien Cubanen die Castro heeft vrijge laten om in de Verenigde Staten over de bulldozers te onderhandelen, zijn maandag met Miro Cardona in New York aangekomen. Het tiental heeft dadelijk contact gezocht met de com missie onder voorzitterschap van mevr. Roosevelt die het geld voor de tractors en bulldozers by een wil brengen. Mevrouw Roosevelt, Milton Eisen hower, een broer van de oud-president, en de vakbondsbestuurder Walther Reu ter kondigden zaterdag aan het geld bijeen te zullen brengen voor de ruil van 500 tractors tegen 1.200 gevangenen. De prijs van 500 bulldozers en tractors kan variëren van 6 tot 27 miljoen dollar. De Amerikaanse senator Smathers heeft na een onderhoud met president Kenne dy meegedeeld dat de Amerikaanse re gering niet zal ingaan op het aanbod van Fidel Castro, L214 gevangen geno- Stichtte vrouw van predikant brand (Van onze correspondent) De Rykspolitie heeft de echt genote van een dominee te Bunschoten (Utr.) gearresteerd, verdacht van brand stichting. Vrijdagavond is de pastorie van de Geref. Kerk (vrijgemaakt) te Bunschoten grotendeels door brand ver woest, nadat het echtpaar die dag was verhuisd naar de nieuwe standplaats Eemnes. De dominee heeft 16 Jaar in Bun schoten gewerkt, by zyn afscheid werd 1. 1400 bijeen gebracht voor een af scheidscadeau. Zo goed als de predikant zich in Bunschoten thuis voelde, zo slecht paste zyn 51-jarige echtgenote zich aan. Meermalen was zy oorzaak van moeiiykheden, die om. hierin resulteerden, dat zij het lidmaatschap PGii haar kerkgenootschap opzegde, het geen in Bunschoten kwaad bloed zette. Politie en de brandweercommandanten van Bunschoten en Amersfoort consta teerden, dat de brand was aangestoken. De vrouw van de predikant heeft tot dusver niet bekend, zy is in Amersfoort ingesloten, en wordt morgen voor de officier van Justitie geleid. men leden van de invasie-strydmacht vrij te laten in ruil voor 500 tractors en bulldozers. President Kennedy erkent dat bepaal de humanitaire overwegingen bestaan. De regering zal deze kwestie echter in hoofdzaak overlaten aan particuliere Amerikaanse staatsburgers en Cubaanse vluchtelingen aldus Smathers. Men verwacht dat de regering spoedig toestemming zal geven voor een openba re inschrijving. Senator Wayne Mose, voorzitter van de subcommissie voor La- tijnsamerikaanse aangelegenheden, heeft verklaard dat president Kennedy of de minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk een oproep om in te tekenen zal doen uitgaan. PROCES TEGEN DE STAAT I.V.M. SCHROOTFRAUDE De vereveningskas voor schroot in Brussel heeft een proces aangespannen tegen de Nederlandse Staat en een voor malige ambtenaar, ter terugvordering van ten onrechte uitgekeerde vereve ningstoeslagen op schroot. De arrondis sementsrechtbank in Den Haag heeft vanochtend, toen de zaak voor het eerst voorkwam, aanhouding ervan verleend. Dit proces is een onderdeel van de afwikkeling der schrootfraude. De amb tenaar is een voormalige ambtenaar van het ministerie van Economische Zaken in Den Haag, die in 1958 werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en negen maanden wegens het verstrekken van valse verklaringen van z.g. derde-landenschroot waarop door de kas in Brussel ten onrechte toeslagen werden uitgekeerd. De schade als gevolg van de malver saties met derde-landenverklaringen wordt geraamd opc irca 2.5 miljoen gul den. De ingestelde vordering vraagt overigens alleen maar schadevergoeding op te maken by staat. Als deze prin cipiële vordering eenmaal is toegekend, zal het juiste bedrag worden opge maakt. Besprekingen over Zuid-Tirol In Klagenfurt, de hoofdplaats van de Oostenrijkse provincie Karinthië, zyn vandaag de Italiaans-Oostenrykse be sprekingen over de kwestie-Zuid-Tirol begonnen. De delegaties staan onder leiding van de ministers van Buiten landse Zaken der twee landen, resp. prof. Segni en dr. Kreisky. Op de ïyst van Oostenrykse deelne mers aan het overleg, dat twee dagen zal duren, staat dr. Viktoria Stadlmayer, een lid van de provinciale raad van Zuid-Tirol of Alto Adige zoals het gebied door de Italianen wordt ge noemd. Zy werd een maand geleden aan de grens aangehouden, toen zy zich naar Bolzano wilde begeven. Protesten tegen haar arrestatie zyn door de Ita liaanse autoriteiten afgewezen. Oostenryk stelt dat Italië zich niet houdt aan het in 1946 gesloten Oosten rijk/Italiaanse-akkoord inzake Zuid-Ti rol. en eist autonomie voor dit gebied, omdat de Duitssprekende minderheid zou worden ten achter gesteld. Het overleg in Klagenfurt is een nieuwe poging om dit geschil op te los sen, dat de overigens goede betrekkingen tussen de twee landen dreigt te vertroe belen. Ontkennen hielp niet... B(j het eerste verhoor ontkende hy ales, behalve de aankoop van het pistool. „Dat had hy echter gegeven", zo luidde zyn verklaring, „aan een ken nis. die veel op hem leek, maar wiens naam hy beslist nooit zou noemen". Aanvankelyk had de recherche voor dit verhaal slechts een schampere lach over. Later bleek het echter waar te zyn. Toen de particulier detective by de confrontatie met het gezin van de Haagweg onomstoteiyk als de overval ler werd herkend, kreeg hy het name- lyk toch benauwd. Liever dan voor alles alleen op te draaien noemde hy toen de naam van zyn medeplichtige, een 25-jarige matroos, die zoals later bleek in feite de hoofddader is. Het is de matroos geweest die in het huis aan de Haagweg binnendrong, ter wijl de particuliere detective in de auto bleef wachten. Ook de matroos ontken de aanvankelyk elke schuld. Zelfs by de confrontatie met zyn compagnon gaf hij nog voor deze niet te kennen. „Man, ik heb je nog nooit gezien", was zyn bescheid. Het hielp niet. Commissaris Van Harskamp en zyin mannen hielden vol en jl. zaterdagavond ging ook de matroos door de knieën. Het bleek dat men al een week eerder het plan voor de overval had gehad. De pseudo-detective had gehoord, dat de eigenaar van een taxibedryf, die in het huis aan de Haag weg woont, op een bepaalde avond altyd geld in huis zou hebben. Ook op 8 mei had men dus al voor het huis staan PRINSESSEN BEATRIX EN MARGRIET BEZOCHTEN HET VEERSCHE MEER In de „Groene Draeck" (Van onze correspondent) De Prinsessen Beatrix en Margriet hebben de beide pinksterdagen een be zoek gebracht aan het Veersche meer met de Lemsteraak de „Groene Draeck". De Prinsessen waren vergezeld van enkele vriendinnen en hebben de „Groe ne Draeck" niet verlaten. Op de eerste pinksterdag voeren zy voorbij de cais sons die tussen Vrouwenpolderen Noord- Beveland zijn geplaatst. Zij toonden veel Morgen treedt Koning Hoesein van Jordanië in het huwelijk met de Engelse kolonelsdochter Toni Gardiner. Een recente foto van Hoessein met zijn toekomstige echtgenote. Brits blad gewaagt van hervormingsplan (Van onze Londense correspondent) Volgens de speciale correspondent van de Sunday Telegraph in Lissabon zou Saiazar, de Portugese premier, het hoofd hebben gebogen voor de storm in Afrika. De Portugese regering zou bezig zijn ver gaande hervormingen voor Angola en Mozambique in te voeren. belangstelling voor deze caissons. Zy brachten voorts de beide dagen in het nieuwe watersport- en recreatiegebied in Zeeland door en zyn gisteren weer ver trokken, nadat de „Groene Draeck" in de Nieuwe Schutsluis in de Zandkreek- dam was geschut. Het bezoek werd door weinigen opgemerkt. Een boot van de Rijkspolitie heeft de „Groene Draeck" by het vertrek uit Zeeland deels verge zeld. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Lord Home. zal donderdag in Lis sabon aankomen en in grote ljjnen op de hoogte worden gesteld van het in de haast ontworpen hervormingsplan. De Portugese regering heeft hiertoe besloten omdat zy beseft dat de militaire cam pagne in noord-Angola zal uitlopen op een koloniale oorlog op grote schaal, waarby de tegenstanders op massale wyze door de Russen en Afrikanen worden gehol pen. Portugal kan een dergelijke strijd niet aan en heeft geen kans deze te winnen, aldus de Sunday Telegraph-cor respondent. De correspondent in Loeanda van het Britse onafhankelyke blad "The Obser ver" meldt dat Angola het toneel is van „de meest beangstigende morele en psy chologische instorting die een Europese kolonie ooit te zien heeft gegeven". Aan genomen wordt, aldus 'The Observer", dat er dertig- tot vijftigduizend mensen zyn gedood, van wie by na duizend Por tugezen. De Portugezen hebben sinds het uit breken van de opstand in Angola, nog geen drie maanden geleden, ca. 30000 Afrikanen gedood, aldus heeft Mario de Andrade. voorzitter van de „Volksbe weging voor de Bevryding van Angola", tegenover een verslaggever van het persbureau Nieuw-China verklaard. Hij bepleitte een volledige boycot van Portugal, zowel op diplomatiek als eco nomisch gebied uit protest tegen het be leid in Angola. De Volksbeweging voor de Bevryding van Angola is een fusie aangegaan met „Volksunie van Angola om de stryd tegen de Portugezen te coördineren. In Kongo bevinden zich ongeveer 40.000 vluchtelingen uit Angola, aldus heeft het Internationale Rode Kruis mee gedeeld. Van de 16.000 vluchtelingen die de laatste maand Kongo zyn binnen gekomen waren velen zwak en enkelen gewond. De hulpverlening aan de vluch telingen wordt verzorgd door het Kon golese Rode Kruis en de rooms-katho- lieke organisatie Caritas. De voorzitter der Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties heeft Bo livia, Dahomey, Malakka, Finland en Soedan aangewezen vertegenwoordigd te zyn in de sub-commissie, die een onder zoek zal moeten instellen naar de situa tie in Angola. Naar uit Loeanda. de hoofdstad van Angola, wordt gemeld, zyn maandag boven het noorden van deze Portugese bezitting twee burgervliegtuigen door het vuur van automatische vuurwapens van de opstandelingen getroffen. Volgens een correspondent van het in Lissabon verschynende blad „Diario Po pular" zyn in het gebied van Namboean- gongo, op 100 km ten noovtwesten van Loeanda. tot dusver driehonderd blanken gedood en alle bezittingen van hen ge plunderd en verwoest. Gisteren zyn twee schepen met oorlogsmaterieel uit Lissa bon naar Angola en Portugees Guinea vertrokken. VESTIGINGSBESLUIT GRAFISCHE BEDRIJVEN I In strijd met grondwet De Hoge Raad heeft zich opnieuw bezig gehouden met de vestigingswet kleinbedryf 1937, ditmaal meer speciaal met het vestigingsbesluit grafische be drijven. Een drukkery- en uitgevery bedryf in het noorden des lands was door de economische politierechter te Leeuwar den veroordeeld tot een geldboete van f 10.- wegens overtreding van genoemd besluit. Het bedryf had namelyk geen vestigingsvergunning van de Kamer van Koophandel te Leeuwarden. De economische politierechter achtte de uitgevery strafbaar. De Hoge Raad heeft dit vonnis thans vernietigd en de uitgevery ontslagen van alle rechtsver volging, daarbij overwegende, dat art. 7 der grondwet bepaalt, dat niemand voorafgaand verlof nodig heeft om door de drukpers gedachten of gevoelens te openbaren. De Hoge Raad is in het onderhavige arrest dieper ingegaan op de totstand koming van het betreffende grondwets artikel. Biykens de geschiedenis hier van heeft de grondwetgever de druk pers gezien als het hulpmiddel dat door de ontwikkeling van de druktechniek zich by uitstek leent als middel by de openbaring in geschrifte van gedach ten of gevoelens. Nu dus naar het oordeel van de Hoge Raad de uitoefening van 't boekdrukbe- dryf de gemeenschap hiermede dient, mag deze dienende taak aan geen an dere regeling worden onderworpen dan de zodanige, welke de vervulling van die dienende taak onverlet laat. De by art. 2 van het Vestigingsbe sluit grafische bedreven vereiste ver gunning van de Kamer van Koopha idel en Fabrieken heeft de Hoge Raad in stryd met art. 7 der grondwet ver klaard. Vijf spionerende Russen in Siam gearresteerd In Bangkok, de hoofdstad van Siam. zyn maandag vyf Russen gearresteerd op beschuldiging van spionage en com munistische activiteit. Tevens weruen twee Thallanders en een Chinese vrouw gearresteerd. Een der Russen is een employé van een maatschappy. die Russische films distribueert. Uit documenten die by de Thailanders in beslag waren genomen bleek dat zy met de communisten in contact stonden. In de woning van de Chinese vrouw waren paspoorten en communistisch propagandamateriaal gevonden. WOENSDAG 24 MEI 1961 JAARVERGADERING NED. ORGANISTENVERENIGING Ontevredenheid over onvoldoende salariëring (Van onze correspondent! De Ned. Organistenvereniging (652 leden) hield gisteren voor het eerst sinds 1920 haar jaarvergadering weer in Gro ningen. Ruim 60 organisten uit geheel ons land verzamelden zich in de stad die het hart is van een met prachtige oude orgels gezegend gebied. Met name van de beroemde orgelbouwersschool van Arp Schnitger bezitten stad en pro vincie van Groningen nog vele praktisch onaangetaste exemplaren, die interna tionale bekendheid genieten. Na een officiële ontvangst door B. en W. van Groningen werd de 71ste alge mene vergadering gehouden in restau rant De Faun. De stemming werd geheel bepaald door nogal luidruchtige discus sies over de slechte sociale positie van de organist, die aan de heer Westra, de algemeen voorzitter, de uitlating ont lokte dat de toestand niet veel beter is dan 100 jaar geleden. Tenslotte werd een resolutie goedge keurd waarin grote ontevredenheid wordt geuit over de volstrekt ontoerei kende salariëring en sociale voorziening welke de organist in de protestantse kerken in het algemeen ten deel vallen. De vereniging meent dat een en ander in geen verhouding staat met de vakbe kwaamheid die voor het uitoefenen van het organistschap is vereist en dat de positie van de organist niet is meege groeid met de toegenomen welvaart na de tweede wereldoorlog". Tragische val van oude dame (Van onze correspondent) De 88-jarige mevrouw Joh. Jubbink, Uit Winterswyk, die by haar dochter in Hi lversum logeerde, is zondagavond op tragische wijze om het leven gekomen. Menende dat zy de deur van het toilet, opende, stapte zy de kelder in. zy viel de trap af en kwam met het hoofd op de betonnen vloer terecht. Mevrouw Jubbink overleed terstond. w „Apartheidsactie,, in Amerika „Ik heb nog nooit een agressiever groep gezien", zegt oud-gevangenisdirectenr „Altijd vechten bij bekeringspogingen" James Bennett, die gedurende 24 jaar directeur is geweest van het federale bureau voor gevangenissen, heeft voor een ondercommissie van het Amerikaan se Congres mededelingen gedaan over n neger-sekte, de zg. „Zwarte Moham medanen", die streven naar totstand koming van een onafhankelijke, door ne gers bewoonde republiek op het grond gebied der V.S. Bennett deelde mede dat de sekte 70.000 aanhangers heeft, met hoofd kwartieren te New York, Chicago en Detroit. De zwarte mohammedanen ro ken niet, gebruiken geen alcohol en eten geen varkensvlees, zy zeggen de „ware nakomelingen" te zijn van de verloren gegane stam van Abraham. Bennett verklaarde dat thans drie honderd „zwarte mohammedanen" ge vangen zitten. „Zij veroorzaken een hele boel last. Ik heb nog nooit een agres siever en meer vijandig gezinde groep gezien dan deze", zei hij. Bennett zei ook dat de gevangen ge zette zwarte mohammedanen altyd met andere gevangenen aan het vechten zijn om deze te dwingen zich bij hun groep aan te sluiten. Een der „zwarte moham medanen" heeft verscheidene malen ge poogd een medegevangene, die zich niet by de sekte wilde aansluiten, aan het mes te rygen. TWEE DODEN DOOR KOLENDAMP De heer L. P. F. R. Leinweber en zyn echtgenote, mevrouw A. J. Lein- weber-Eckringa, zyn in hun woning aan de Kettingstraat in Geldrop dood op bed gevonden. Vermoedeiyk zyn zy het slachtoffer geworden van kolen dampvergiftiging. De man was 71 jaar en zyn echtgenote 66 jaar oud. Het echtpaar woonde alleen in huis. De schoonzoon, die zyn schoonouders een bezoek zou brengen, ontdekte het ge beuren. Dajal terug naar Kongo De speciale vertegenwoordiger van Hammarskjöld voor Kongo, de Indiase diplomaat Dajal, zal naar Leopoldstad terugkeren, aldus heeft zyn plaatsver vanger Mekki Abbas voor zyn vertrek uit Kongo aan president Kasavoeboe meegedeeld. Dajal verbiyft sinds 10 maart in New York. Het bericht van Dajals terugkeer is in kringen van de regering in Leopoldstad slecht ontvangen. Men beschuldigt hem van tegenwerking en vreest dat de over eenkomsten die sinds zijn vertrek waren gesloten zullen worden teniet gedaan. Advertentie OP VERZOEK VAN DUIZENDEN: NU OPNIEUW DE F 1.25 20 MERKJES OF NAAR KEUZE (Van onze Haagse correspondent) Het is aan de oplettendheid van een 15-jarig meisje te danken, dat de recherche zo snel de hand heeft kunnen legggn op twee daders van de mislukte roofoverval, die op 15 mei in een woonhuis aan de Haagweg te Loosduincn werd gepleegd. Toen drong daar 's avonds om een uur of zes een met een hoed en motorbril getooide v\an binnen, die om geld vroeg. Omdat de zaken niet geheel naar zijn zin verliepen loste hij 5 A 6 schoten met traangas- cn waar schijnlijk ook alarm-patronen. De heer des huizes, zijn dochter en zijn vrouw werden door de wegspringende splinters licht gewond. Oplettend meisje Onmiddellyk na de overval de da der vluchtte toen de vrouw op het bal kon luidkeels alarm sloeg begon de recherche in de buurt naar aankno pingspunten voor het onderzoek te zoe ken. Zij stiet daarby op een meisje van 15 jaar, dat zich herinnerde dat zy op de Loosduinsekade, ongeveer tegenover de woning waar de overval zich afspeel de, een auto had zien stoppen. Het was een opvallende in twee kleuren blauw geschilderde niet meer zo nieuwe wagen met witten banden. Er was één man uitgestapt, die over de brug naar de Haagweg was gelopen; de ander was biyven zitten. 's Nachts werd zoveel mogeiyk politie personeel de straat op gestuurd met de opdracht naar deze auto uit te kyken. Het onderzoek stond onder leiding van commissaris H. van Harskamp, die zelf ook 's nachts op straat was. Inderdaad werd de auto in de Isingstraat aange troffen. De recherche combineerde de vondst op deze plaats met het feit, dat dicht in de buurt een oude bekende van haar woonde, een man die reeds meer malen is veroordeeld wegens diefstallen en inbraken. Langs andere wegen kreeg zy bovendien te horen, dat deze 23-Ja- rige man, die zich voor particulier de tective uitgeeft, kort tevoren in Am sterdam een traangaspistool had ge kocht. Samen leken deze belde feiten voldoende grond voor een aanhouding op te leveren. Toen de detective de vol gende avond thuis kwam werd hy ge pakt. posten. Toen was er zelfs nog een derde bij, doch die is tot zyn geluk een week later niet meegegaan. De overvallers hebben het pistool in de Trekvliet gegooid. Er wordt nog naar gedregd. De hoed. de motorbril en een regenjas werden thuis in de kachel ver brand.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 13