CALVE „De Heilige Daacl^-fuiictioiiarisseii morgen voor Amsterdamse rechter Chefarine 4 Hervormers fantasten of oplichters taktvolle twee-takt rijders Esso 2-T motor oil CALVE SLASAUS Krachtige bestrijding van pijn of griep Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 24 mei 1961 Vierde blad no. 30361 Kelner en filosoof leefden goed van Socrates-geld (Van onze Amsterdamse correspondent) Precies een half jaar nadat de „deken" en de „ambassadeur" van de mysterieuze organisatie „De Heilige daad" werden gearresteerd zal de Amsterdamse rechtbank zich donderdag de gehele dag bezig houden met de merkwaardige financiële manipulaties, die de „deken" en de „ambassadeur" heb ben gepleegd met gelden, die voor een belangrijk deel afkomstig waren uit het eveneens zo myste rieuze Socrates-concern van mil joenengoochelaar Nicolaas den Besten. Een half jaar lang hebben hoofdin specteur H. Molenkamp, chef van de afdeling zwendel van de Amsterdamse gebruiken Zelfmengend Beperkt slijtage tot minimum Voorkomt lagercorrosie Ideaal voor alle typen 2-takt motoren Verkrijgbaar in bussen van 'I, en 1 liter Het klaargemaakte produkt van ESSO benzine en 2-T Motor Oil MET ESSO BENT U BETER UIT! Ode aan de vissers Een rasechte Katwijker zond ons ter gelegenheid van buisjesdag het volgende gedicht, dat wij gaarne een plaatsje in onze kolommen geven. Weer trekken ze van huis en stee met auto's en met bussen mee met pak en zak beladen. Hun vrouw en kinderen incluis z'ontvluchten allen nu hun huis ze willen zich verzaamlen bij d'uitvaart van de haringvloot die hun verschaft het daaglijks brood Dit feit herhaalt zich ieder jaar zoals voorheen gaat 't nu ook naar de haven van IJmuiden. De haven waarop Katwijk wacht het is een noodkreet in de nacht. De sombere geluiden die men vanuit Den Haag nu hoort ze schijnen wel het slotakkoord. -te A- Maar nu jammer en geklaag na weer een blijde buisjesdag De vloot is weer gaan varen De schepen gister nog aan de kant met stoere visserslui bemand doorklieven weer de baren 2e gaan weer met goede moed ioat Katwijk weer herleven doet. A: it Ar Reeds van geslacht op geslacht heeft Katwijk vissers voortgebracht met zeemansbloed in d' aad'ren Hun wieg stond eenmaal dicht aan zee ais bracht het hun bestemming mee te volgen hunne vaad'ren die eens hun bom vanaf het strand «aar zee zwoegden met hand en tand. Ar Ar Hoera, hoera! de vloot vaart uit ft hoor weer 't stoten op de fluit ft hoor motoren ronken ten afscheidsgroet vanaf de kant matrozen klimmen in het want ft zie ook ogen lonken naar hen die hoog vanuit de mast %i liefste met een groet verrast. Centrale Recherche, en diens medewer kers in Nederland, Duitsland en Zweden gezocht naar de oplossing van de in gewikkelde Heilige Daad-puzzel, die ten slotte voor dë officier van justitie mr. J. F. Hartsuiker aanleiding is geweest zowel „deken" als „ambassadeur" we gens oplichting te vervolgen. Voor de rechtzaak van donderdag, die als een voorspel kan worden beschouwd van het op 20 juni aanstaande te be ginnen Socratesproces met Nicolaas den Besten als hoofdverdachte be staat grote belangstelling. Zijn de geld verslindende activiteiten van de extre me figuren rond de Socrates-affaire een gevolg geweest van ziekelijke fantasiën of van geraffineerde oplichterstrucs? Bekende Van de „ambassadeur", een corpu lente. joviale veertiger, staat vast, dat hij bijna anderhalf jaar op kosten van de N.V. Socrates door Europa heeft ge reisd en in die tijd op zeer royale voet leefde. Enkele jaren tevoren was hij werkzaam als kelner. Hy staat bekend als een van de oprichters van de jeugd organisatie ANJV, maar hij zegt deze vereniging te hebben verlaten, toen de ze een communistische mantelorganisa tie werd. Het bestuur van de ANJV heeft echter verklaard, dat hij uit de leiding is gestoten omdat hij gefrau deerd zou hebben. Hy werd op 1 februari '59 aangesteld als procuratiehouder en bedrijfsdirec teur by de N.V. Socrates, hoewel hij toen reeds tweemaal met de justitie in aanraking was geweest. Blijkens de inschrijving in het handelsregister mocht hyi voor de N.V. verbintenissen aangaan tot een bedrag van f. 20.000,-. Voorts was hij ingeschreven als bedrijfs directeur van de door het Socrates- concern opgeslokte N.V. gebr. Overbeek. die een steenfabriek en gronden in Hengelo beheerde. Enig constructief werk heeft hij in dienst van Socrates niet verricht. Het personeel kan zich herinneren, dat hij met „een miljoenenproject" bezig was, waarvoor hij grote bedragen nodig had. In de Beursstraat te Amsterdam, waar het Socrateshoofdkantoor was gevestigd, werd hij dikwijls gesignaleerd in een grote auto, die voorzien was van het kenteken CD (Corps Diplomatique). Dit zou verband houden met zijn benoe ming tot t.ambassadeur" van de inter- kerkelyke organisatie „De Heilige Daad". Toen hij eind november j.l. werd gear resteerd, bewoonde hij met vrouw, drie jarig dochtertje en zijn ouders de ka pitale villa Amersfoortsestraatweg 57 te Bussum. De villa was hem toegewezen door Nicolaas den Besten die ook voor de» meubilering zorgde. Voorheen was hier een „internationale mannequin- school" gevestigd en huisveste Den Bes te er de mannequins, die voor de So- crates-dochtermaatschappij Imotex N.V. badpakken moesten showen voor bui tenlandse inkopers. Volraat von Greifen-Klaue De tweede verdachte uit het proces van donderdag, is een wat vager figuur. Hij woonde met zyn ouders aan de Haarlemmer Houttuinen 8a te Amster dam, in welke buurt hij bekend stond als een vreemde man, die nooit werkte. Hij noemde zich een filosoof en het is gebleken, dat hij o.m. contacten heeft gehad met de neofascistische groepering van Paul van Tienen en met de gods dienstige organisatie van „Lou" Voort huizen, de palingboer uit Muiden. Wie de geestelijke vader Is geweest van „De Heilige Daad" is tot dusver nog niet tot klaarheid gekomen. Presi dent van deze organisatie was de zich ingenieur noemende Arnold Dreis in Wiesbaden. Hy bevindt zich in Duits land in arrest. De „deken" en Dreis hebben elkaar en kele jaren geleden ontmoet in een bar te Wiesbaden. Het contact tussen de beide mannen ontstond uit de belang stelling, die Dreis toonde voor een grote ring, die de Nederlander droeg „ten bewyze", dat hy van adel was. Hy was sterk in het bedenken van adeliykc titels, waarmee hy indruk probeerde te maken. Hy noemde zich meestal „Voi- raat von Greifen-Klaue". Uit dit contact zou tenslotte „De Hei lige Daad" zijn ontstaan. Spoedig daar op werd de „ambassadeur" in deze „we reldorganisatie" (doel: sociale, econo mische, culturele en religieuze coördi natie) opgenomen. In hoeverre hebben deze drie welbespraakte mannen elkaar het hoofd op hol gebracht? Vaststaat, dat zij ook anderen, kapitaalkrachtige mensen, wisten te interesseren. Zy maakten lange en dure reizen en zou den o.a. op Majorca een stuk grond hebben gekocht voor de bouw van een universiteit, waar het toekomstige ka der van „De Heilige Daad" zou worden opgeleid. De .deken" kocht voor de somma van één gulden de lege „Universal Mercan tile Bank", die werd gevestigd te Am sterdam, aan de Haarlemmer Houttui nen 8-aen met een doodernstig ge- zich verklaarde hij aan persvertegen woordigers, dat deze bank, die zijn per soonlijk eigendom was, de honderd mil jard dollars zou beheren, die Ame rikaanse banken aan „De Heilige Daad" hadden toegezegd in ruil voor garan ties van Europese bankhuizen. Drie ton „Nicolaas den Besten ls een moord- kerel", plachten beide verdachten te SIASAUS zeggen. En geen wonder: deze verstrek te niet minder dan f. 300.000 uit de Socrates-kas, deels als gift, deels als lening, om de opbouw van „De Heilige Daad" mogelijk te maken. Was de Socrates-directeur te goeder trouw? Hechtte hij geloof aan de gladde praatjes van de beide mannen, zoals hij omringd als hij was door louche avonturiers zo dikwijls bereid was geld te steken in projecten, die slechts in de fantasie van anderen bestonden? De justitie heeft zich overigens ook geïnteresseerd voor de vraag of „De Heilige Daad" wellicht een noodsprong was om het laatste geld van de met faillisement bedreigde N.V. Socrates over te brengen naar het buitenland. De gelden, die door „De Heilige Daad" zijn aangetrokken, waren niet uitslui tend van Nicolaas den Besten afkom stig. Gebleken is, dat daarnaast van diverse Nederlanders een bedrag van f. 150.000 is „losgepraat" en dat in het buitenland leningen zijn gesloten tot een bedrag van f. 100.000. Niet altijd had de kruistocht van de tweeman suc ces. Hoofdinspecteur Molenkamp heeft tijdens zyn onderzoek o.a. in Zweden contact gehad met zakenlieden, die weliswaar door de Heihge-Daad-func- tionarissen waren benaderd, maar die de portemonnee dicht hadden gehouden. Bij de arrestaties bleken beiden geen cent meer te bezitten. Is een deel van het Heilige Daad-kapitaal in veiligheid gebracht of is het geheel opgegaan aan de vele dure vliegreizen, verre autotoch ten en hoge hotelrekeningen? Niets bekend Het faillissement van de N.V. Socrates bracht de beide mannen in een moei lijk parket. Niet alleen raakten zy hier door hun belangrijkste geldschieter kwijt, maar bovendien wilde de curator in de Socrates-affaire, mr. C. D. van Vliet, wei eens weten wat er was over gebleven van de drie ton, die Nicolaas den Besten in die merkwaardige orga nisatie had gestoken. In hun hotel in Zürich bliezen zij voor het laatst hoog van de toren. Zij zeiden het te betreu- 1 ren, dat de werkzaamheden van „De Heilige Daad" nu reeds in de openbaar heid waren gekomen. Zij hadden nog graag een half jaar in stilte willen werken om de voorbereidende werkzaam j heden te kunnen afsluiten. Zij scherm den ook met een „erkenning" door de r.k. kerk. I In Rome was „De Heilige Daad" echter niet bekend en de „deken" spoed- de zich naar het vaticaan om. zoals hij zei, persoonlijk bij de Paus bevestiging te krygen van die erkenning. Het zal niemand verbazen, dat hy een gesloten j deur vond. Ook de bisschop van Mainz door hem genoemd als bemiddelaar tus sen „De Heilige Daad" en Rome, ont kende zich ooit met deze zaak te heb ben ingelaten. President: hotelrat Het onvermijdelijke gebeurde: zij wer den bij1 hun terugkomst in Nederland gearresteerd. De enige man, die nog fets over „De Heilige Daad" kon zeggen was toen nog Arnold Dreis in Wiesbaden. Deze haastte zich te distantiëren van de beide Nederlanders zyn „deken" en „ambassadeur" die hij ronduit „Jubeldag" 1916-1961 gevierd te Baarn Opening door mevrouw E. den HaanGroen Met 200 autobussen zyn gistermorgen 8.000 padvindsters uit alle delen van ons land naar Baarn gebracht, om daar een „Jubeldag" te vieren ter gelegen heid van het negende lustrum van het Nederlands Padvinstersgilde. Het feest werd gevierd »n het padvlndsterscen- trum „Buitenzorg". Mevrouw E. den Haan-Groen (Lei den). voorzitster van het Padvindersgil- de. opende de dag. die o.m. werd bijge woond door de minister van Binnen landse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, Prins Vongsamahip, ambassadeur van Thai land in ons land. de burgemeester van Baarn. mr. F. J. van Beeck Calkoen en diens echtgenote en afgevaardigden van padvindsters uit België. Frankrijk, Luxemburg. Groot-Brittannië, Duits land. Suriname en Nieuw-Guinea. „De ze dag", zo zei mevrouw Den Haan, wordt gevierd met een goede daad, door jullie gesteld. Deze bestaat hierin, dat aan 6.500 kinderen op Sicilië en in Thai land door jullie zelf gemaakte en ver sierde kistjes, waarin zich geschenken bevinden, zullen worden aangeboden. Door een kabouter, een padvindster, een pionierster, een blauwe vogel en een padvindster uit Surinamfe werden hier de kistjes overhandigd aan de vertegen woordigster van het Jeugd Rode Kruis, mevrouw J. C. M. Geldens. Het Jeugd Rode Kruis zal voor de verzending van de geschenken zorg dragen. Mevrouw E. Oosthoek-Robyns, vice- presidente van het hoofdkwartier voor technische zaken, en mevrouw J. van den Dussen-Biegel, vice-presidente van de afdeling Dordrecht, ontvingen hierna de hoogste onderscheiding van het pad- vindstersgilde, namelijk de Zilveren Vis. Het nieuwe openbluchttheater van „Buitenzorg" werd hierna officieel in gebruik genomen met een „Jubelspel", geschreven en geregisseerd door Guido van Deth uit Den Haag. In dit spel werd ieder wetsartikel door een tiental meisjes met een kleur uitgebeeld. In het geheel namen ongeveer 150 kinderen aan dit spel deel. Over elk artikel in de padvindsterswet werd een aantal ge dachten uitgesproken. Omdat het open luchttheater aan niet meer dan 2.500 per sonen tegelijk plaats biedt, moest het spel driemaal achtereen worden opge voerd. Toewijzing van premie- en woningwetwoningen Van de 2500 gesubsidieerde woningen, die onlangs aan het woningbouwpro gramma zijn toegevoegd, heeft de mi nister van Volkshuivesting en Bouwny- verheld 500 premiewoningen bestemd voor de huisvesting van militairen. De andere 2000 (750 premiewoningen en 1250 woningwetwoningen) zijn als volgt over de provincies verdeeld: Groningen 75. Friesland 75. Drente 75, Overyssel 225, Gelderland 100. Utrecht 200, Noord- Holland 400, Zuid-Holland 400, Zeeland 50, Noord-Brabant 250, Limburg 150. Een deel van de haven van IJmui den vanuit de door pech getroffen hektreiler genomen. De winchin- stallatie, waarmee de netten door de opening in de achterzijde naar binnen worden getrokken, begaf het voordat de proefvaart van het IJmuidense schip een feit was. IJmuiden moet er vaart achter zet ten wil het deze hektreiler eerder in de vaart brengen dan de hek treiler, die thans in Woubrugge voor N. Parlevliet uit Katwijk aan Zee wordt gebouwd. (Foto Leidsch Dagblad) Het moet een pretje zijn om op een hektreiler te werken. De vermoeie nissen bij het binnenhalen van de netten zijn tot een minimum be perkt, terwijl de vis benedendeks verwerkt en gesorteerd wordt, in een beschutte en verwarmde ruimte. Dit vreugdewekkend tafreel het is voor mij nooit te veel het doet mijn hoop herleven dat Katwijk nog eens in 't verschiet het eens met eigen ogen ziet wat ik niet zal beleven dat zoals nu nagestaard de vloot uit eigen haven vaart. D. H. sr.. v. d. Vegtstraat, Katwijk aan Zee Advertentie. zonder de maag van streek te makent leder tablet Chefarine „4" bevat 4 beroemde geneesmiddelen, die elk afzonderlijk in de hele wereld beroemd zijn geworden. Een van deze middelen is Chefarox en dient In het bijzonder om de maag te beschermen. Ook zij die een gevoelige maag hebben kunnen zonder be zwaar Chefarine „4" gebruiken. Het Is een ideaal middel om pijn of griep snel en doel treffend te bestrijden. Bij pijn, griep ol ..landerig" gevoel zorgt een enkel tablet, dal U mat plezier Uw werk kunt doen! Koker 120 tabletten 10.80. „fantasten" noemde. Hij zei nu alleen verder te zullen gaan met de uitwer king van zijn ideaal. „Wij gaan slechts uit van de schepping. Uit dat geloof in de schepping vloeit voort, dat de mens er is om samen te leven met de andere mens en niet om die dood te schieten, uit te buiten of te laten verkommeren". Het geld. dat hy de komende Jaren uit vele bronnen verwachtte, zou hij willen gebruiken om grote en kleine indus trieën op te richten, die over de ge hele wereld werk en welvaart kunnen brengen. Maar ook het spel van Arnold Dreis was daarmee uit. Op 7 december j.l. werd hij door de Duitse politie gearres teerd om een straf van vyf maanden uit te zitten. Arnold Dreis, president van „De Heiige Daad" bleek namelijk een ordinaire hotelrat te zijn, die na dertig hotelliers te hebben bestolen, ein delijk tegen de lamp was gelopen. Tij dens zijn hechtenis heeft de politie ge legenheid gekregen uit te zoeken in hoeverre Dreis heeft geprofiteerd van de kapitalen, waarover „De Heilige Daad" beschikte. Nog eenmaal zal „De Heilige Daad", de organisatie, die in feite nooit heeft bestaan, maar die desondanks tonnen gelds verslond, in het nieuws staan: donderdag, wanneer de „deken" en de „ambassadeur" hun welbespraaktheid kunnen aanwenden om de leden van de rechtbank een inzicht te geven over een affaire, die op waarheid, op fantasie of op oplichting berust. BEJAARDE MAN TE BREDA MISHANDELD (Van onze correspondent) De ongeveer 70-jarige Breda- naar J. Plasman is in de nacht van zaterdag op zondag op de Markendaal- seweg te Breda zeer ernstig mishandeld. Hij nam bij de voordeur afscheid na dat hy op visite was geweest, toen hy I iemand zag. die tegen het pand bezig heden verrichtte, waarvoor de gemeente hier en daar niet al te fraaie, maar wel doelmatige gebouwtjes instand houdt. I De heer Plasman maakte de overtre- I der in niet mis te verstane bewoordin- gen attent op een dergeiyk gemeente- lijk bouwwerk enkele tientallen meters verderop. De oude man werd daarop neergeslagen, waarna hy nog enkele schoppen na kreeg. Hy liep een gebro ken gebit, een gescheurde mond en en kele hoofdwonden op. De politie heeft de dader nog niet kunnen aanhouden, maar koestert wel ernstige vermoedens.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11