Peek&Cloppenburg VERKEER VROEG VELE LEVENS Sociëteit „De Witte" voor deel in vlammen elke woensdag jongensmarkt KATOENEN PAKJES Autobus reed kamer binnen Luilakviering in Amsterdam gaf aanleiding tot veel baldadigheid Trieste balans van pinksteriveekeinde Zolder door het vuur verwoest Enorme schade in twee zalen Kerkelijk Leven Hoe de brand ontdekt werd Hoewel de eerste melding aan de i brandweer vermoedelijk door een voor bijganger werd gedaan, die rook uit het dak zag komen, waarschuwde óók de portier, de heer Holtkamp, de brand weer. Hij kreeg een waarschuwing van de heer H. van Vianen, die als bediende dienst deed in de speelzaal. Een aantal leden van „De Witte" zat daar te brid gen. Op een gegeven moment hoorde één van hen geknetter. Samen met de heer Van Vianen ging hij kijken op de boven de zaal gelegen zol der. Toen zij de deur openden, was het daar al één vlammenzee. Zij holden terug om de portier te waarschuwen en gingen daarna het vuur te lijf met snel- blussers, maar dat hielp niet meer. On der leiding van de commandant van de brandweer, de heer J. van Houten, pak te men het vuur onmiddellijk stevig aan. Men zag al direct, dat de enige moge lijkheid om uitbreiding van de brand tegen te gaan, was, het vuur in te slui ten. Met zes stralen en 2 nevelstralen, die binnendoor het gebouw en buitenom werden geleid, slaagde men er in de brand aan drie zijden te stuiten. Van twee ladderwagens af bestreed men het „vliegvuur", dat met de heersende har de wind gevaarlijk had kunnen worden voor de omgeving. Op de zolder waren meubelen opgesla gen en er liepen kolossale buizen van de hete-luchtverwarming. Dit alles en de houten kap van de zolder brandden fel en bovendien nestelde het vuur zich tussen de vloer van de zolder en het plafond van de er onder gelegen speel zaal. Omdat de zaal wel zes meter hoog is, was het vuur moeilijk van onder af te bereiken. Toch slaagde de brandweer er in te voorkomen, dat méér dan enkele vierkante meters van het plafond in stortten. Dit gebeurde tegen acht uur. Ook op de zolder was het moeilik vechten tegen de vlammen, want overal waren hoeken en gaten, waar zij zich konden „verstoppen". Als men dacht ze gedoofd te hebben, laaiden zij ineens weer op. De brandwachts, die gebruik maakten van een groot aantal pers luchtmaskers, wierpen zich onversaagd in de strijd, met het resultaat, dat om ongeveer 10 uur gemeld kon worden, dat men de brand meester was. Waterschade De speelzaal was natuurlijk een chaos geworden. Van het meubilair was niet veel meer over, evenmin als van de lichtkronen, die onlangs vernieuwd wa ren. De biljartzaal, die onder de speelzaal op de begane grond is gelegen, had even eens enorm te lijden van het water, dat als een tropische regenbul op de kostba re biljarts (er stonden er tien) neer kletterde. Dat was niet alleen bluswater, maar ook water uit de waterleiding, die doo" de hitte van de vlammen was ge smolten. In allerijl trachtte personeel van „De Witte" nog het een en ander In veilig heid te brengen, hetgeen In het half donker moest gebeuren, omdat in een deel van het gebouw de lichtinstallatie veiligheidshalve was uitgeschakeld. Er was één gewonde onder het brand weerpersoneel. de brandwacht G. C. Jansen (31) uit de Coevordenstraat, die met de voet in een draadnagel trapte. Er was enorme belangstelling. Aan alle kanten stonden mensen te kijken naar het spectaculaire werk van de brandweer, op een afstand gehouden door de politie. RUSSISCH - BRITS KERNAKKOORD Engeland en de Sowjet-Unie hebben in Londen een akkoord getekend voor samenwerking bij het vreedzaam gebruik van kernenergie. De overeenkomst, die de uitwisseling van niet-geheime gege vens inhoudt, is voor vijf jaar aange gaan. De oorzaak Vermoedelijk Is een storing in de elektrische leiding in het plafond van de bridgezaal de oorzaak van de brand ge weest. Om 10.45 uur konden twee autospuiten inrukken, om 4 uur des nachts rukte nog een spuit in, waarna er nog een achterbleef, om op alles voorbereid te zijn. Het was naar het oordeel van de brandweer nog altijd mogelijk, dat hier of daar de vlammen nog eens zouden oplaaien. Ongeveer 35 man van de brandweer zijn in touw geweest om deze brand in één van de meest eerbiedwaar dige instellingen van Den Haag de kop in te drukken. In sociëteit „De Witte" in Den Haag heeft een felle brand ge woed. Brandweerlieden waren tweeëneenhalf uur in de weer voor dat zij het vuur meester waren. Van hun belangstelling gaven blijk burgemeester mr. H. A. M. T. Kolfscho ten en de hoofdcommissaris van politie, de heer J. H. A. K. Gualtherie van Wezel. De aangerichte schade, die door ver zekering wordt gedekt, wordt geschat op f 100.000. Een deel van de sociëteit zal voorlopig wel buiten gebruik moeten worden ge steld. v. leuke modellen in kleurige ru'tjes en streepjes. gemakkelijk wasbaar Speciaal verlaagde J. M. prijs leeftijd 2 Jaar kleine stijging per maat In verband met vijfdaagse Sittard gaat nu ook koelkasten verhuren (Van onze Limburgse correspondent) Het in verband met het invoeren van de vijfdaagse werkweek door de PLEM (Provinciaal Limburgse Electriciteits- maatschappij) en een aantal Limburgse melkfabrieken genomen besluit om bij de gezinnen, die tot hun clientèle beho ren, koelkasten te gaan plaatsen begint in Limburg navolging te vinden. Ook de gemeente Sittard koestert plannen In deze richting. Een dienovereenkom stig door het College van B. en W. in gediend voorstel werd door de gemeen teraad instemmend ontvangen. Men is van oordeel, dat men de huismoeders te gemoet dient te komen, die vooral straks in de zomermaanden zullen worden ge confronteerd met het probleem hoe de voor het lange weekeinde ingeslagen zuivelprodukten, vleeswaren enz. zo lang goed te houden. Uitdrukkelijk liet de Sittardse gemeenteraad e oh ter uitkomen dat men de PLEM en de combinatie van Limburgse melkinrichtingen geen concurrentie wilde aandoen. Deze zijn Jongen omgekomen bij zeilen te Loosdrecht Bij het zeilen op de Loosdrechtse plas sen is de 17-jarige A. Orscl uit Weesp verdronken. Hij was met twee metgezel len aan het zeilen en sloeg over boord toen de fokkeschoot van het scheepje brak. Een van zijn vrienden sprong hem na, maar de redder moest zich van de jongen losmaken, omdat deze zijn redder mee naar de diepte dreigde te trekken. Bij een tweede reddingspoging kreeg de vriend de drenkeling wel onder con trole, maar toen de boot naderbij kwam, was hij zo vermoeid, dat hij de drenke ling moest laten glippen. De politie te water heeft het lichaam van het slacht offer later opgedregd. voornemens de koelkasten in huurkoop te plaatsen. De gemeente Sittard wil ze slechts aan haar inwoners verhuren. Verder is nog bepaald, dat de keuze in grootte en uitvoering slechts zeer be perkt zal zijn. Voor luxere koelkasten zullen de inwoners zich bij de handela ren moeten vervoegen. Over de huur prijs zal de gemeente zich nog nader beraden. Het klappen van een band heeft gistermorgen omstreeks elf uur de 46-jarige mevrouw J. Blom—van Barneveld het leven gekost. Zij zat naast haar man in de auto, die op Rijksweg 12 in de gemeente Bun- nik door een andere auto werd ingehaald. Een band van de in halende auto klapte tijdens deze manoeuvre. De wagen ging daar door slingeren en botste tegen de door de heer Blom bestuurde auto aan. Deze verloor daardoor de macht over het stuur en sloeg over de kop. Zwaar gewond werd mevrouw Blom naar het Diacones- senhuis in Utrecht overgebracht, waar ze kort na aankomst is over leden. Vanzelfsprekend is het tijdens de pink sterdagen niet bij dit ene ongeluk ge bleven. Het is niet te schatten, hoeveel verkeersongevallen er hebben plaatsge had. De tol, die het steeds intensiever wordend verkeer eiste, was zeer zwaar. Het kostte vele mensenlevens. De 61-jarige weduwe M. Wijling uit de Haagse Kemperstraat, die vrijdag avond als fietser was geslipt en tegen een geparkeerde auto was gevallen, is in haar woning aan de bekomen kwetsuren overleden. In het ziekenhuis had men geen ernstig letsel kunnen vaststellen en haar naar huis gestuurd. In het Wilhelmina Gasthuis te Am sterdam is in de nacht van vrijdag en zaterdag de 14-jarige Andrean Jager overleden, die de avond tevoren bij on voorzichtig oversteken door een perso nenauto op het Leidseplein was aange reden. Op de rijksweg in Franeker reed zaterdagochtend een personenauto in volle vaart tegen een boom. De 24-jarige bestuurder R. Post uit Wijnaldum was op slag dood. De auto werd totaal ver nield. Geslipt De heer L. H. Busman uit Amers foort, 56 jaar oud, kwam bij Pier in West-Duitsland om het leven. Hij slipte zaterdagochtend met zyn auto op een natte weg en vloog tegen een boom. Zyn echtgenote werd gewond. Op de Laageinderweg te Kootwijker broek werd zaterdagmiddag de 8-jarige wielrijder H. J. Vonk uit Kootwijker broek ingehaald en aangereden door een bestelauto. De jongen kwam zo ongeluk kig te vallen, dat hy ter plaatse overleed. Een 15-jarige bromfietser uit Krim pen aan de IJssel botste zaterdagmiddag op de Molendijk tegen een personenauto en viel zo hard tegen de wagenkering, dat hij onderweg naar het ziekenhuis overleed. Twee auto's botsten zaterdag onder Hoornsterzwaag. Een van de auto's schoot de Schoterlandse Compagnonsvaart in. De inzittenden konden zich in veiligheid brengen, behalve de 30-jarige M. Hui zing, die verdronk. Zondagmorgen om vier uur vloog in de Birkstraat te Soest een Duitse auto met grote snelheid tegen een boom, draaide om zijn as en kwam tegen een andere boom tot stilstand. De motor werd door de botsing uit de wagen ge slingerd. Een der inzittenden, een 21- jarige jongeman uit Osnabrück overleef de het ongeval slechts korte tijd Enkele uren later overleed hij in het ziekenhuis. Een 24-jarige Duitse deelneemster aan een rally, georganiseerd door de Tlburgse scooterclub, verleende zondag in Dongen geen voorrang aan een personenauto. Een botsing was het gevolg, welke aan haar kaartlezer, de 16-j. Peter Maas, die ach terop zat, het leven kostte. Zij had de jongeman als partner toegewezen gekre gen. De rally werd uiteraard terstond afgelast. Roekeloos De 16-jarige scholier Franklin Advo caat uit Rotterdam wc :d gisteren het slachtoffer van zjjn eig-.n overmoed. Op zUn bromfiets hield hU met twee vriend- Daarby kwam hij plotseling uit een zij straat de Putselaan opstuiven en vloog pardoes tegen een autobus aan. Bij aan komst in het ziekenhuis bleek de Jonge man te zijn overleden. Een 64-jarige bromfietster uit Bun- nik werd gisteren omstreeks het middag uur in de Utrechtse Kanaalstraat ge schept door een personenauto. Zy was vrijwel op slag dood. Op de Witteweg in het Friese dorpje Blija kwam gistermiddag het driejarig zoontje van de landarbeider B. van der Hoek plotseling de ouderlijke woning uitgehold. Het kind werd gegrepen door een personenauto en meer dan veertig meter weggeslingerd. De dood moet on middellijk zyn ingetreden. Op de onbeveiligde spoorwegovergang in de Zwarteweg te Enschede is gister avond een bestelauto gegrepen door een trein. De 18-jarige H. W. Benneker uit Enschede werd hierbij op slag gedood. Zijn 25-jarige broer werd zwaar gewond. De auto werd volkomen verpletterd. Wonder boven wonder liep een onge val gisteravond te Oude Pekela vrij goed af. De uit tien personen bestaande fami lie De Lange had juist de woonkamer verlaten, toen een zware autobus door heg en tuin de kamer binnendaverde. De bestuurder van de bus en zyn verloofde (verder zaten er geen personen in de bus) zijn ernstig gewond in een zieken huis opgenomen. Oorzaak: vermoedelijk veerbreuk. Op de onbewaakte overweg in. Leus den bi) Amersfoort heeft een goederen trein zaterdagavond een personenauto gegrepen en ongeveer honderd meter meegesleurd. Drie van de vier inzitten den uit Utrecht werden ernstig gewond in een ziekenhuis opgenomen, twee ver keren in levensgevaar. Slechts de be stuurder bleef ongedeerd. Op tweede pinksterdag heeft de Was- senaarse Verkeerspolitie druk werk ge had met een reeks aanrijdingen, waa*- van twee met ernstige gevolgen. Op de Katwjjkseweg ter hoogte van Dutch Inn kwam 's avonds omstreeks 7 uur een 64-jarige bromfietser uit Rot terdam in aanraking met een auto, waar door hjj over de kop sloeg en zeer ern stig werd gewond. Onderweg naar het ziekenhuis overleed hü aan de verwon dingen. 's Middags kwart voor 5 kwam op de Rijksstraatweg naby de Maaldrift een 58- jarige bromfietser uit Worm er te vallen toen een band van zijn bromfiets sprong. De man liep een schedelbasisfractuur op. Hij werd naar het Academisch Zie kenhuis te Leiden vervoerd. Het vierjarig dochtertje van de familie M. de Olde uit Barsbeek (ge meente Vollenhove) is gisteravond door een auto aangereden, toen het onver wacht de straatweg ter plaatse overstak. Het kind was op slag dood. Talrijke vernielingen door de jeugd Naar schatting ongeveer 20.000 jongens en meisjes hebben zaterdagochtend in Amsterdam deelgenomen aan de Luilakviering, die op sommige plaatsen echter is ontaard in ernstige baldadigheden, die door de politie met de gummistok de kop moesten worden ingedrukt. Reeds tegen vier uur trokken groepjes jongelui door de straten om als vanouds op deze zaterdag vóór Pinksteren te tonen, dat zjj geen „langslapers" zijn. De overige circa 900.000 Amsterdammers die dat naar de mening van deze jongelui wel waren, werden dan ook vanaf dit vroege uur voortdurend wakker gehouden door het lawaai, dat de jongens en meisjes met allerlei instrumenten ontketenden door het gerinkel van de huisbel of van de telefoon en bovenal door het „luilak" geroep. In tegenstelling tot andere jaren waren er slechts op sommige punten ln de stad optochten en wedstrijden voor de jeugd georganiseerd. De wijk centra die het dit jaar eens wilden aanzien en daarom geen festiviteiten op touw hadden gezet, hebben dit vertrou wen in de jeugd evenwel moeten beko pen met een overmaat aan baldadighe den. Door de gehele stad werden tiental len ruiten vernield en sneuvelden hon derden lantaarn-lampjes. Van de fiet sen die 's nachts buiten stonden, zul len er vele niet meer in dezelfde straat waarin ze verkeerden door de eigenaren zijin teruggevonden,' aangezien de jon gelui het vooral op deze rijwielen had begrepen en er barricades mee opwier pen. De politie was veelvuldig genoodzaakt in te grijpen, veel meer dan vorig jaar: tussen vier en zeven uur 's ochtends kwamen er op het hoofdbureau gemid deld twee meldingen per minuut bin nen! Vooral In „De Pyp" moesten de agenten herhaaldelijk optreden tegen al te agressive jongens, van wie er één zelfs een agent met een boksbeugel te lijf ging. De agent moest ln het zie kenhuis verbonden worden, de jongeman is ingesloten. Een meisje werd bewus teloos geslagen. In de Waalstraat hebben kinderen voor enige honderden guldens schade veroorzaakt door het in brand steken van een werkkeet, waarin olie en rub berslangen waren opgeslagen. Op vele punten voerde de politie charges uit met de gummistok om de jeugd tot bedaren te brengen, maar hoe vroeg de agenten ook waren opgestaan en hoe uitgeslapen ze ook waren de balans toon de een zware verliespost onder het hoofd „vernietigd door baldadige jeugd". In tien politiebureaus in Amsterdam zaten vele jongelui ingesloten, die opgevallen jes een wedstrijd in het hardrijden, waren als raddraaiers en die zich schul dig hadden gemaakt aan vernielingen. In de kleine cellen konden zijn naden ken over de gevolgen van hun Luilak viering ROMEO EN JULIA Een 17-Jarige Amsterdamse scholier klauterde zaterdagochtend, kort nadat het middernachtelijk uur had gesla gen, via de balkons van een huis aan het Johann Ammanhof naar de vierde verdieping om met een daar wonend meisje een afspraak voor een fuifje te gaan maken Bijna op zijn punt van bestemming aangekomen greep hij mis en viel van 12 meter hoogte van een balkon. De Jongen kwam op het gras terecht en moest met een open been breuk in het Binnen Gasthuis worden opgenomen. (Van onze Haagse correspondent) Zaterdagavond om veertien minuten over zeven kreeg de brandweer melding van een brand, die was uitgebroken op de derde verdieping van de befaamde nieuwe of litteraire sociëteit „De Witte" op het Plein te Den Haag. Men rukte aanvankelijk uit met twee autospuiten en een ladderwagen, maar later, toen de brand een „grote uitslaande brand" bleek te zijn, kwamen hier nog eens twee autospuiten, een ladderwagen, een materiaal wagen en de commandowagen bij. Het vuur woedde op een zolder, waar meubelen lagen opgeslagen, op de hoek van de Lange Houtstraat en de (smalle) Doelenstraat. De brandweer slaagde er in het vuur aan alle zijden in te sluiten, waardoor de brand beperkt bleef tot de 30 x 10 meter grote zolder. Men was het vuur meester op 10.02 uur. De zolder brandde geheel uit. Er was grote waterschade ln de er onder gelegen speelzaal (eerste etage) en biljartzaal (begane grond). De schade loopt in de tienduizenden guldens. De oorzaak is vermoedelijk kortsluiting in een schakelkast. DINSDAG NED. HERV. KERK Beroepen te Loon op Zand T. Lekker- kerker. vicaris te Lunteren. Bedankt voor Loon op Zand W. Vroeglndewey te Biels- wijk voor Renkum J. Koele te Nijkerk. Beroepen te Aarlanderveen (toez.) A. J. van Blnsbergen, vicaris te Utrecht. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Aalsmeer M. W. Nleuwen- huljze te Amsterdam-West. LANDDAGEN EN DE ZONDAGSHEILIGING B. en W. van Apeldoorn hebben de gemeenteraad hun standpunt kenbaar gemaakt met betrekking tot een brief, die het college enige tijd geleden heeft ontvangen van de Nederlandse vereni ging tot bevordering van de zondagsrust en de zondagsheiliging te Ede. In de ze brief werd bezwaar gemaakt tegen de door het college aan de Vara ver leende vergunning om op zondag 25 Juni in Berg en Bos een landelijke bij eenkomst te houden. In hun schrijven aan de raad zeggen B. en W. dat alles in het werk wordt gesteld om de bijeen komst zo rustig mogelijk te laten verlo- 3 MEI 1961 Uitzending kadetten Leger des Heils Tijdens een op tweede pinksterdag in het Concertgebouw te Amsterdam ge houden samenkomst van het Leger des Heils is de traditionele „uitzending" van kadetten gehouden. Twintig kadetten van de cursus „Sol daten van Christus" werden tijdens deze uitzending door de commandant van het Leger des Heils, lt-commissioner W. F. Palstra, bevorderd tot heilsofficier en uitgezonden naar tal van instellingen in het geestelijke en maatschappelijke werk van het Leger des Heils. Op de avondbijeenkomst deed com mandant Palstra een hernieuwde oproep tot de Jonge mannen in en buiten het Leger des Heils om „hun leven te wij den aan de meest grootse zaak, n.l. de totstandkoming van het Koninkrijk Gods op aarde". pen. De Vara heeft toegezegd bij haar organisatie ernaar te zullen streven de zondagsrust zo veel mogelijk te ontzien. De landdagen, zoals de Avro en de Vara die in Apeldoorn organiseren, aldus zeggen B. en W., zijn voor deze ge meente van grote propagandistische waarde. Er heeft naar aanleiding van een reeds eerder ontvangen verzoek van het ministerie en van predikanten van de hervormde gemeente van Apeldoorn nog overleg met de Vara plaats gehad om een zomerfeest op een zaterdag te houden, maar verandering van de datum bleek niet meer mogelijk, omdat de bur gemeester van West-Berlijn, Willy Brandt, die op het zomerfeest zal ko men spreken zich alleen op 25 juni kan vrij maken. Op de reeds aan de Vara gegeven toestemming tot het houden van een landdag op 25 juni kan derhal ve niet meer worden teruggekomen. De ligging en de beslotenheid van Berg en Bos zullen er, naar B. en W. vertrou wen, toe bijdragen dat aan de zondags rust zo min mogelijk afbreuk wordt gedaan. Op tweede pinksterdag is op de Rijksweg nabij Bunnik een ongeluk gebeurd, waarbij de 42-jarige mevr. Blom om het leven is gekomen. Door het springen van een band tijdens een inhaalmanoeuvre, ont stond een botsing, waardoor de auto van het echtpaar Blom over de kop sloeg en naast de weg te recht kwam.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7