HARINGRACE BEGONNEN... Ongeval bij autocrosses te Katwijk is nog betrekkelijk goed afgelopen Katwijkers als laatsten naar zee yiaggetjesdag in IJmuiden had een sterk Katwijks accent Declamatorium Onbemande wagen reed in volle vaart op de toeschouwers in Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 23 mei 1961 Derde blad no. 30360 Buisjesdag werd ingeluid door drukbezochte en uitermate feestelijke vlaggetjes dagen in IJmuiden, Scheveningen en Vlaardingen. „De persoonlijke vriendschap, die er tussen Katwijk's burgemeester en mij bestaat, draag ik graag over op alle Katwijkse vissers. Het is voor de eerste keer, dat ik deze handeling, het hijsen van de produktschapswimpel verricht. Ik hoop het nog vele malen te doen als blijk van mijn warme belangstelling voor de vissers". Deze sympathieke woorden van burgemeester mr. J. Chr. Bührmann, sedert 1 december van het vorig jaar eerste burger van de gemeente Velsen, waartoe ook IJmuiden behoort, klinken nog na in de oren van de opvarenden van de Katwijkse vloot nu zij volle kracht vooruit op weg zijn naar de haring- gronden beoosten de Schotse kust. Zü werden gesproken op het achter-/ 7„lf,1 l-„„' schip van de „Robert William" KW 123, IjGIIOG KI 111S di-» de produktschapswimpel verdiende door vorig jaar voor Katwijk de best verzorgde gezouten haring aan te voe ren. Het was in het kader van de vlag getjesdagfeesten, georganiseerd door het IJmuidense vlaggetjesdagcomitè in sa menwerking met de Katwijkse reders- vereniging „Vuurbaak", dat Velsen's burgemeester deze handeling verrichtte. Met de circa veertig bevlagde Kat wijkse schepen in de Vissershaven heeft IJmuiden zaterdag, ondanks de koude noordenwind, van Vlaggetjesdag een geslaagd feest gemaakt. Er was ook nu weer een optocht naar de haven en dit was eigenlijk het enige onderdeel, dat minder goed dan andere jaren uit de verf was gekomen. Het aantal vereni gingen was deze keer maar gering en vooral voor het publiek, dat in groten getale langs de drie kwartier lange route stond, was dit een teleurstelling. Veel werd echter vergoed door de deelname van de Rijkspolitiekapel aan deze op tocht. Deze kapel had in het gehele pro gramma van de middag een werkzaam aandeel. Onder leiding van de reserve officier, der Rijkspolitie eersteklasse, H. Oh. Hoogervorst, werd meegewerkt aan het declamatorium, dat bij de bevlagde vloot een nieuw element in de feestelijk heden vormde en later op de middag werd ook nog een Amerikaanse exercitie verzorgd op het IJmuidense Stations plein, door zeer velen gadegeslagen. In een declamatorium met op de ach tergrond en als wezenlijk onderdeel in het spel de .Robert William" KW 123, werd de lof bezongen van de visserman envan de haring. Declamaties vanaf de brug en van de bak, zang op het achterschip. En op de wal meisjesgroe- pen van de Chr. Gymnastiekvereniging „IJmuiden", die ritmische oefeningen brachten, geïnspireerd op de visserij. Nadat twee groepen meisjes zich ter weerszijden met vlaggen hadden opge steld. dansten 32 meisjes met borden, waarvan de letters aaneen werden ge voegd tot ,De vloot gereed tot haring- vangen". Leden van het zeekadetten- korps „Umond" betrokken de wacht aan boord van de .Robert William", een groep meisjes voerde een kotsoefening uit. waarin de knotsen waren gesierd met vlaggetjes en er was maar weinig fantasie voor nodig om deze knotsen te vereenzelvigen met de joons, die de uitstaande vleet in zee markeren. Zeekadetten „bestormden" joelend en juichend het schip om de bemanning te huldigen en presentjes uit de reiken, si garen en sigaretten en een bloemetje voor de vrouw van de schipper. De eerste Katwijkers verlaten de IJmuidense vissershaven om even als de Scheveningers en de Vlaar- dingers d$ race op de haring in te zetten L (Foto LektecU Dagblad) Het was in het kader van dit declama torium dat burgemeester mr. J. Chr. Bührmann werd uitgenodigd de pro duktschapswimpel te hijsen. De burge meester wees er in zijn korte toespraak op. dat in het wapen van Amsterdam drie keer het St.-Andrieskruis staat. Ook in het wapen van Katwijk staat dit kruis van de patroon van de zeeman. Voor beide plaatsen vervult IJmuiden een dienende functie. Na zijn in de aan hef vermelde woorden van vriendschap wenste de burgmeester de opvarenden een goede vangst en behouden vaart. De wimpel werd gehesen. Het volkslied klonk. En even later waren het de gymnastiekmeisjes, die met de borden het declamatorium hadden geopend, nu om het te sluiten met de woorden, die de burgemeester tot besluit had gespro ken. 's Avonds was het feest op het Sta tionsplein in Oud-IJmuiden. Het zag er ondanks de koude zwart van de mensen. Zij waren niet vergeefs gekomen. Alle plaatselijke muziek- en tamboerkorpsen, negen in getal, werkten aan een geva rieerde show mee. De Ofmano's, twee meisjes en een jongen, brachten ter af wisseling rijwiel- en parterre-acroba- Op deze wijze brachten meisjes van een gymnastiekvereniging in de haven van IJmuiden haar beste wensen tot uitdrukking. tlek. En opnieuw oogstte der Chr. Gym nastiekvereniging „IJmuiden" succes met enige speciale „visserij-nummers". Tjjdens het pinkster-weekeinde, vooral tweede pinksterdag, is het bijzonder druk geweest rond de IJmuider Vissers haven, waar de vloot opgedoft en va- rensgereed te pronk lag. In de avond uren werden de bevlagde schepen over spoeld door het licht van veie schijn werpers, die aan de halzijde waren ge monteerd. En boven dit feestelijke beeld sloeg de vuurtoren zijn rusteloze lichten- kruis tegen de nachtelijke hemel. En nu is de vloot naar zee. Woensdag- aan schot, donderdagmorgen om één uur halen. En als de haring zich heeft laten vangen, begint om een uur of zeven 's morgens de haring-race. huis toe. Dan kan in de loop van vrijdag morgen de eerste Hollandse Nieuwe van de teelt 1961 geproefd worden. Weergod Pluvius is Scheveningen niet welgezind. Nadat hij bij de pieropeningi voor regen en een koude wind had ge- zorgd. heeft hij gisteren getracht vlag- j getjesdag „in het water te doen vallen". Hij is daar niet volledig in geslaagd, Wei is de jaarlijkse vaartocht van de loggers met gasten aan boord niet door gegaan, maar regen of geen regen, de andere festiviteiten zijn doorgegaan. Ouderwetse afslag „Pièce de resistance" hierbij vormde een optocht van afgevaardigden van Nederlandse vissersplaatsen. Vooraf ge gaan door het muziekkorps „Klein maar Dapper", wandelden de in prachtige tra ditionele klederdracht gestoken verte genwoordigers van Marken, Volendam, Huizen, Ierseke, Veere, Arnemuidcn, Hindelopen, Makkum, Katwijk, Noord- wijk, Zandvoort, Bunschoten, Spaken- Georganiseerd door de Eerste Nederlandse Autocrossers Organi satie (E.N.A.C.O.) werden giste ren, op een weiland in de Hoornes- polder te Katwijk aan den Rijn, nationale autocrosses gehouden, waaraan vijfentwintig coureurs deelnamen. De crosses bestonden uit een eerste wedstrijd, een her- kansingswedstrwd, een halve finale en een finale. Bovendien werd er nog een afvalrace gehouden. Tjjdens de eerste manche van de her kansingswedstrijd deed zich een ongeval voor, dat, de omstandigheden in aan merking genomen, nog vrjj gunstig is afgelopen. Een van de wagens was de fect geraakt en werd op de baan door de coureur gerepareerd. Op dat moment werd deze wagen door een van de an dere deelnemers aan de achterzijde aan gereden, hij kwam in beweging waar door de motor startte en met steeds toenemende snelheid verliet het onbe mande voertuig de baan. recht op het dicht samengepakte publiek toestormend. Velen wisten een goed heenkomen te zoeken, doch enkele toeschouwers konden de wagen niet meer ontwijken. Een van hen was de echtgenote van een tand arts uit Den Haag. die zwaar aan het hoofd werd gewond. Per ambulance auto werd zij naar het Academisch Zie kenhuis te Leiden overgebracht, van waar zij later naar het Rode Kruis Zie kenhuis te Den Haag werd vervoerd. Ook een jongeman van omstreeks 18 jaar werd naar het Academisch Zieken huis te Leiden overgebracht, doch bij onderzoek bleek hij geen letsel van ern stige aard te hebben opgelopen. Hij kon naar huis terugkeren. Een derde toe schouwer werd door de auto meege sleurd in een achter het publiek lig gende sloot, doch hen kwam er met de schrik en een nat pak af. Uitslagen De uitslag van de eerste wedstrijd luidde als volgt: le manche: 1. J. Boor- da te Hoorn met Ford; 2. W. Pater te Zwaag met Ford; 2e manche: 1. K. Een beeld van de autocross in de Hoornespolder te Katwijk a. d. Rijn. (Foto LD./Jaap van Duyn, Katwljk-Z.) Bakker te Wervershoofd met Ford; 2. G. Middelman te Utrecht met Citroen; 3e manche: 1. J. Snel te Oudewater met Ford; 2. J. Ooievaar te Blokker met Ford; 4e manche: 1. D. van den Berg te Haarlem met Ford; 2. C. Messing te Utrecht met Ford; 5e manche: 1. A. van den Berg te Hoorn met Citroen; 2. A. Rijkers te Alkmaar met Ford. Bij de herkansing luidde de uitslag; le manche: 1. J. Groot te Blokker met Gatso; 2. A. van der Hadelkamp te Lin- schoten met Ford; 2e manche: 1. N.van Kleef te Wormer met Gatso; 2. J. van den Berg te Spanbroek met Ford; 3e manche: F. Snellenberg te Den Helder met Buick; 2. W. Ruijtenbeek te Den Haag met Ford. In de halve finale kwamen nog zes tien coureurs tegen elkaar uit. Hierbtf luidde de uitslag: le manche: 1. W. Pater te Zwaag met Ford; 2. G. Middel man te Utrecht met Citroen; 2e man che: 1. J. Ooievaar te Blokker met Ford; 2. A. Rijkere te Alkmaar met Ford; 3e manche: 1. J. Groot te Blok ker met Gatso; 2. J. van den Berg te Spanbroek met Ford. Bij de finale verschenen zes renners aan de start. Winnaar werd J. Groot te Blokker met Gatso, die hiermee de wis selbeker van W. Ruijtenbeek overnam. De verdere uitslagen luiden als volgt: 2. W. Pater te Zwaag met Ford; 3. A. Rijkers te Alkmaar met Ford; 4. J. van den Berg te Spanbroek met Ford; 5. G. Middelman te Utrecht met Citroen. J. Ooievaar te Blokker met Ford viel in de finale uit. De uitslag van een afvalrace, welke tussen de halve finale en de finale werd ven eden, bracht als winnaar L. Moore te Haarlem met Ford; tweede werd P. Vries te Burgerbrug met Ford. Dividend I.B.B. Commissarissen en directie van de N V. Ingenieursbureau voor de Bouw nijverheid (I.B.B.i te Oegstgeest-Rotter- dam zullen aan de op 14 Juni te houden algemene vergadering van aandeelhou- dersvoorstel het dividend over 1960 te bepalen op 12 procent (onveranderd). Hoewel de Katwijkse vissersvloot vanmorgen om zes uur zee zou kiezen om de jacht op de Hol landse Nieuwe te openen werd het half negen voor het eerste schip de trossen onder luid gejuich en getoeter los gooide. Het was de KW 41 van de combinatie Kennemerland Parlevliet, direct ge volgd door de KW 40 en de KW 74, beide van dezelfde combinatie. Hierna was het „hek van de dam" en volgde het ene schip na het andere. Hoewel om zes uur nog geen enkele schipper aanstalten maakte om het zeegat te kiezen was het op dat tijdstip toch drukker dan gewoonlijk langs de kant. De eerste bussen met vissers arriveerden. Plunjezakken werden aan boord gebracht en een eenzame ijsverkoper(I) stond te wachten op zijn eerste klanten. De Scheveningers waren al heel wat eerder vertrokken. Om zes uur voer het eerste schip, de Adriana Johanna, de haven uit. Eerder in de nacht waren reeds enkele kleinere schepen vertrokken. Zij kregen een voorsprong in verband met hun geringe motorvermogen. Het eerste Vlaardingse schip, de VL 172 „Clara" voer eveneens om 6 uur uit. Opmerkelijk was, dat dit jaar paal en perk aan het pleziervaren met familieleden en vrienden was gesteld, hetgeen een gevolg was van de aanvarin gen, die vorig jaar tussen vissersschepen voor de Scheveningse kust plaats hadden. burg. Stellendam en Vlaardingen over de Scheveningse boulevard. Na de wan deling daalden ze af naar het strand. Daar namen ze deel aan een ouderwetse visafslag. zoals die omstreeks 1900 aan het strand gehouden werd. Scheveningen had toen nog geen ha ven en de bómmen en zeilloggers moes ten zo dicht mogelijk bij het strand trachten te komen om daarna de vis met vletten naar het strand te brengen. Daar speelden zich dan toneeltjes af zoals die gisteren werden nagespeeld. Met rood verhitte hoofden werd er om de vis geboden. Afslager en stokhouder hadden vaak moeite om aan het woord te komen. De vissersvrouwen liepen on dertussen met keurende ogen tussen de manden met vis rond Voor de jeugd die achter de touwaf- zetting had moeten toezien, was dit alles zo interessant dat ze steeds weer onder de touwen doorkroop en in horden op de vissers afstormde. De enkele politie agenten, van wie een te paard, tracht ten ze terug te drijven. Zonder ons niets Na afloop van de afslag ging men naar de binnenhaven. Hier werd het spel „Ter haring zal ik varen" opgevoerd. Nettenboetsters, „Jongmaatjes" en „af zetters" kuipers en de agfe vaardigden van de vissersplaatsen brachten hier de gedachte in beeld: „zonder ons komt er geen visje uit de zee". Zang en dans door een atletiekvereniging en de aan komst van een zeer groot formaat ha ring, waaruit een waardige Willem Beu- kelszoon van Biervliet stapte, volgden. Tot slot voer de SCH 102 de haven in en legde aan. Met hulp van een takel wagen werd een platvormpje uit het ruim getakeld met twee knappe „haring koninginnen" er op. Zij boden schipper A. de Niet van de SCH 16, die in 1960 de best verzorgde haring van de Scheve ningse vloot aanvoerde, een geschenk aan. Stuurman A. de Bruin deelde in de hulde. Met een mars door het jacht hoornkorps garderegiment Jagers, een concert door de Kon. Militaire Kapel en een vuurwerk langs de haven werd vlag getjesdag 1961 besloten. De feesten ter gelegenheid van vlagge tjesdag in Vlaardingen begonnen gister middag met een stertocht van vier mu ziekkorpsen vanuit het centrum van de stad naar de Koningin Wilhelmina- haven. Daar verwelkomde de voorzitter van het comité, de heer P. de Goede, de menigte die er opeengepakt stond te wachten op de dingen die komen zouden. Cobi Schrijer, gekleed in Westfries kos tuum, zong hierna op de 'brug van het prijswinnende schip, de VL 142, liedjes van de zee en de haring, waarna een damesgroep gymnastische oefeningen uitvoerde. Estafettelopers Onverwachts verscheen een groep es tafettelopers met een grote vlag in de Vlaardingse kleuren, welke werd over handigd aan de locoburgemeester, de heer H. K. van Minnen, die deze namens het gemeentebestuur aanbood aan schipper F. van Schoor van het nieuwe motorloggerschip „Voorwaarts" van de Doggermaatschappij N.V., omdat deze onderneming voor de derde achtereen volgende maal de Produktschapswimpel voor de best verzorgde haring van de Vlaardingse vloot in de wacht wist te slepen. Op de KW 123 Robert William wordt de vlag gehesen voor de best verzorgde haring. Links (met bril) de reder, de heer D. Ouwehand, in het midden (met hoed) de bur gemeester van Velsen en rechts (omkijkend) schipper L. Kuyt. Tussen de reder en de burgemees ter staat de vrouw van de schipper. (Foto L.D./Jaap van. Duljn, Katwljk-Z.) Onder de tonen van een pittige mars werden zowel de wimpel als de Vlaar dingse vlag in top gehesen, de eerste door de loco-burgemeester, de tweede door dc vrouw van de reder. Schipper F. van Schoor toonde zich verrast door deze pontane hulde.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5