1 3 w ONXWOtNSMChTtP Kon. brons voor H. F. Gaastra I Kreymborg R n 5 0 0 „ONS STADJE": GOEDE VERTOLKING VAN STUK, DAT TE DENKEN GEEFT Sport en spel in de Leidse Hout Raadsstukken van Leiderdorp BEURS VAN AMSTERDAM Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 23 mei 1961 Tweede blad no. 30360 Veertig jaar bij N.Z.H. In de koffiekamer van het Stadhuis heeft burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot vanmorgen aan de heer H. F. Gaastra Maredijk 32, de bronzen me daille verbonden aan de Orde van Oran- je-Nassau, uitgereikt in verband met zijn veertigjarig jubileum bij de N.Z.H.V.M. De heer Gaastra is daar ambachts man III. Hij begon zijn loopbaan bij deze vervoermaatschappij als wegwer ker te Rijnsburg. De burgemeester, die commissaris is van de N.Z.H., bracht in een waarderen de toespraak tot de heer Gaastra de grote veranderingen in herinnering die ook de N.Z.H., vooral de laatste jaren, heeft doorgemaakt. Bij zulke verande ringen moet de leiding kunnen rekenen Jong orkest krijgt eerste prijs Op het Nationaal Muziek- en Zangcon cours te Lienden, uitgeschreven door de Harmonievereniging „Amicitia" aldaar, heeft het. Leidse Accordeon Jeugd-Or- kest Vivace o.l.v. Joop Lancel, eep 1ste pry's in de wacht gesleept. Dit orkest is op 21 januari van het vorig jaar opge richt. Gezien het feit, dat de jonge or kestleden voor het eerst in het open baar optreden, mag het op 20 mei be haalde succes een bijzondere prestatie heten. De jury bestond uit bekende toon kunstenaars. Deze kenden de Leide- naars 312 punten toe, hetgeen resul teerde in de hierboven vermelde eerste Prijs. Zuid-Hollands Landschap zag dubbele wens vervuld De Stichting „Het Zuid-Hollands Landschap" zag in het afgelopen jaar twee wensen in vervulling gaan. Het technische en administratieve apparaat dat het bestuur der Stichting in haar moeilijke taak om het landschapsschoon in ons zo druk bevolkte Zuid-Holland te behouden, bijstaat, kreeg een vaste zetel. De heer J. Landmeter nam de lei ding over een ruim kantoor aan de Schiedamse Vest te Rotterdam op zich Tevens wist de Stichting en dit is voor bewoners van de Sleutelstand van groot belang het bos rondom het „Huys te Warmont" aan te kopen. Deze aankoop, is mogelijk geworden door fi nanciële hulp van Rijk en Provincie. De Stichting prijst zich gelukkig dit fraaie stuk binnenduin met een opper vlakte van 22ha. thans tot haar be zittingen te mogen rekenen. „In het algemeen is de activiteit, die het provinciaal bestuur op het gebied van streekplannen toont, voor een goede ontwikkeling van het Hollandse land schap verheugend", aldus het jaarver slag van de Stichting, die thans doende is verdere plannen vaste vorm te geven. Die omvatten o.m. een reconstructie van het recreatiegebied de Brielse Maas en het inrichten van een recreatiegebied langs de Oude Maas. Kort geleden is voor een dergelijk recreatiegebied langs de Rotte een commissie aan het werk gegaan. Voor de bollenstreek werd in het afge lopen jaar een streekplan ter visie ge legd. Tegen enkele onderdelen daarvan werden door de Stichting bezwaren in gebracht, die tot detailverbeteringen in het plan hebben geleid. Inbraak In de nacht van 21 op 22 mei is in een directiekeet van de Ned. Heide Maatschappij staande op een terrein m het verlengde van de Pie'ter Both- straat, ingebroken. De daders hebben zich toegang verschaft door een raam. De keet is doorzocht, maar tot dusverre is nog niets vermist. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 23 mei. Vette varkensmarkt Aanvoer 97. Noteringen (in guldens per kg levend gewicht)zware varkens f 1.70-1.74, lichte varkens f 1.75-1.81; slagersvarkens 1 1.82-1.85. Handel tamelijk. BARNEVELD. 23 mei. - Kalverenmarkt Aangevoerd 226 vette kalveren en 28 nuch tere kalveren. Notering le kwal. f2.60- 2.85; 2e kwal., f 2.40-2.60, 3e kwal. f 2.20- 2.40 per kg. Handel langzaam. BODEGRAVEN, 23 mei. Kaasmarkt. Aanvoer 50 partijen. Noteringen; le kwal. f 2.30-2.35; 2e kwal. f 2.25-2.29; extra kwal. f 2.50. Handel matig. ROTTERDAM, 23 mei. Veemarkt. Totale aanvoer 4792. Vette koelen en ossen 1100; gebruiksvee 803; vette kalveren 444; graskalveren 112; nuchtere kalveren 1090; varkens 609; lopers 40; paarden 111; veu lens 1; schapen of lammeren 49; weide/ Zuiglammeren 410; bokken of geiten 23. Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot speldt de Koninklijke onderscheiding op. Rechts de echt genote van de jubilaris. op ijverig en toegewijd personeel. De heer Gaastra heeft zich als zodanig doen kennen, waarvoor de heer Van Kinschot hem dank brengt. Directieleden woonden de huldiging bij. De directeur van de N.Z.H.V.M. de heer Hortensius., overhandigde de heer Gaastra de draagmedaille. De jubilaris werd ook thuis nog gehuldigd. SUCCES VOOR CONCORDIA Op het te Rhenen gehouden concours van de Bond van Harmonie- en Fanfare gezelschappen heeft de Chr. Harmonie vereniging „Concordia" alhier in de af deling Uitmuntendheid een eerste prijs behaald. De Prot. commissie voor gerepatri- eerden houdt donderdag in „De Laken hal" een contactavond, waar Guido van Deth met zijn poppentheater een opvoe ring geeft van „De vreemdeling". ERE-TENTOONSTELLING KEES VERWEY „Handhaaft in werk Hollands karakter' Zoals wy reeds hebben gemeld, heeft de jury de door de gemeente Leiden beschikbaar gestelde Rembrandtprijs voor de schilderkunst voor 1961 toege kend aan de Haarlemse kunstschilder Kees Verwey. B. en W. stellen zich voor de uitrei king van deze prijs aan de heer Verwey te doen samenvallen met de opening van een te zijner ere in te richten tentoon stelling in de Lakenhal. Deze expositie zal van 15 juli tot 4 september worden gehouden. De jury heeft de toekenning van deze prys als volgt gemotiveerd: „Kees Verwey werd in 1900 te Am sterdam geboren en woont thans te Haarlem. Zijn oeuvre omvat schilde ryen in olieverf, aquarellen en tekenin gen. Hij beoefent bij voorkeur het por tret en het stilleven. De veelzijdigheid van zijn werk, zowel in technische als thematische zin, maar vooral de hoge kwaliteit ervan, hebben de jury bij haar aanbeveling geleid. Zijn sterke persoonlijkheid heeft Ver wey in zijn werk tot uitdrukking ge bracht, zodat hij door zijn niet af latende werklust een omvangrijk oeuvre bijeen heeft gebracht. Hoewel hjj in ztfn werk het experi ment nooit geschuwd heeft, werd hij daardoor niet van zijn eigen weg ge bracht, integendeel, tegen de vervlak kende internationale modestromingen in, handhaafde hy een uitgesproken Hollands karakter. Door zijn persoonlijk standpunt, zijn groot meesterschap en zijn levendige fantasie zijn zijn werken verre boven ieder provincialistisch karakter ver heven. Het oeuvre van Verwey, die zich ook thans weer in een bijzonder creatieve en zichzelf vernieuwende periode be vindt, bevat werken die tot de beste be horen die gedurende deze eeuw zijn ontstaan en thans reeds als klassiek gelden. GROTE BEWONDERING VOOR VERSTER Als voortzetter en vernieuwer van de beste tradities in onze kunst komt deze schilder, wiens grote bewondering voor Flores Verster een bijzonder accent ver leent aan deze Leidse prys, terecht voor de hoge onderscheiding van de Rem- brandtprijs in aanmerking", aldus het rapport van de jury. Alleen geldig woensdag 24 mei Jongens ondergoed ijzersterke, elastische Interlock, per stel, slip en singlet 4 jaar nu l.^S 04 H/a^nAcy^ •HAARLEMMERSTRAAT 143 LEIDEN Prijzen (resp. voor le, 2e en 3e kwal.): vette koeien (In ets per kg: 3.10-3.45, 2.80- 3.10, 2.50-2.96; vette kalveren 2.70-2.95; 2 50-2.75; 2.35-2.50; graskalveren per stuk J6o 360 260; nuchtere kalveren la. 67, 55, 45; varkens (levend gew.) per kg 1.80, 1.75 170; lopers per stuk: 140 110 100; biggen 'o 65 en 50; slachtpaarden per kg: 2.55 245. 2.20; schapen per stuk: 120 105 90; lammeren 75 65 50; kalf- en melkkoeien Per stuk: 1270 1140 950; varekoelen 920 770 6<0; vaarzen 900 700 600; pinken 560 460 en 400 gld. Aanvoer: vette koeien ruim; handel: lustig; prijzen: als vorige week; vette kal keren minder, vlot, iets hoger; graskalve ren iets korter, kalm, als vorige week; nuchtere kalveren minder; lui; onveran derd; varkens (levend gew.) minder; kalm hger dan vorige week, prima vleesvarkens boven notering, zware varkens van 165- 167; slachtzeugen 155-160; lopers en blg- Een iets meer, kalm, onveranderd; slacht- paarden als vorige week, lui, iets lager; «hapen en lammeren minder, lui. als vo rige week; kalf- en melkkoeien als vorige *eek, kalm, stabiel; vare koeien Iets rui mer, lui, niet geheel prijshoudend; vaar- en pinken matig, stroef, constant. Op de slotavond van het Geref. Jeugd verband heeft de Christeliijke toneel groep „Imperium" zaterdag in de tot de laatste plaats bezette Schouwburg het toneelstuk „Ons Stadje" van de Ameri kaanse auteur Thornton Wilder opge voerd. Na te zyn voorgegaan in gebed, sprak de voorzitter, de heer G. H. Hoogen- kamp in zijn welkomstwoord zijn vol doening uit over de grote belangstelling voor deze laatste avond van het seizoen. „Ons Stadje" worden de toeschouwers door een explicateur meegenomen naar een willekeurig stadje. Dit stuk gaat over het dagelijks leven van gewone mensen. In het eerste bedryf zien de toeschou wers de dagelijkse gebeurtenissen in de gezinnen van dokter Pitt en hoofdredac teur Weber. LIEFDE In het tweede bedryf wordt de aan dacht gevraagd voor de liefde en het hu welijk. Liesbeth Weber en Robert Pitt zijn zich hun liefde bewust geworden en trouwen. Hoewel zij beiden nog zeer jong zijn wordt hun huwelijk min of meer bespoedigd door het feit, dat Robert reeds jong aangetrokken tot het boeren leven elders op de boerderij van zijn kinderloze oom kan gaan werken met de erfopvolging in het vooruitzicht. Men hoort de gesprekken van de geliefden en beluistert de levensfilosofie van twee jonge, onervaren mensenkinderen, als mede de reacties van de wederzijdse ouders op hun huwelijksplannen. STREKKING Het derde bedryf heeft het sterven tot thema. Daarbij komt voor den dag in de vraag „Zijn er eigenlijk wel mensen, die zich er ooit rekenschap van geven, dat zij leven?" Liesbeth, die bij de geboorte van haar tweede kind is gestorven, wordt begraven en voegt zich bij de doden. Zij wil echter terug, omdat zij de grote overgang van het drukke leven naar de rust van de dood nog niet kan verdragen. Zij mag inderdaad één dag terugkomen in de le vensdag, die zij zelf hiervoor uitkiest. Zy kiest haar twaalfde verjaardag. De ontgoocheling komt als blijkt, dat zy én haar ouders het dagelyks leven nu ge heel anders beleven dan yroeger. Hierin ligt dus de strekking van "het stukLies beth wil deze ene dag waarlijk intens be leven, terwijl haar ouders hun gewone dagelijkse, zakelijke manier van doen hebben. Liesbeth is bitter ontgoocheld, nu zij bemerkt, dat er van een echt innig contact geen sprake is en gaat terug i naar de doden. „Ons Stadje" is een dringend appèl op I de toeschouwers om oog te krijgen voor 1 het echte leven, dat schuil gaat achter de alledaagse gewone handelingen en ge sprekken. GOEDE VERTOLKING De toneelliefhebber zal hebben geno ten van dit stuk, waarin realiteit en dichterlijke visie hand in hand gaan. Met de hulpmiddelen die de spelers ter beschikking hadden, hebben zij alle ze ventien figuren uit het stuk zo realis tisch uitgebeeld, dat er niet alleen soms hartelijk kon worden gelachen, doch ook momenten waren waarop de toeschou wers door een diepe ontroering werden bevangen. In verband met de ruime be zetting van „Ons Stadje" werd „Impe rium" ditmaal versterkt door leden van de amateurtoneelvereniging „Thalia" te Noordwijk. Alle spelers hebben hun spel tot hoog niveau opgevoerd in een voor treffelijke samenwerking tussen de beide toneelgroepen. Regisseur Jan Chr. Bartelsman, die ook nog de rol van hoofdredacteur Weber vertolkte, heeft alle eer van zijn lang durige en inspannende werk gehad. De woorden van dank, die voorzitter Hoogenkamp aan het slot van de avond tot het gezelschap richtte, werden met een langdurig applaus en bloemen voor de dames onderstreept. Geen voorrang verleend Gistermiddag zijn omstreeks één uur op het kruispunt DriftstraatAmbon- straat een scooter en een personenauto in botsing gekomen. De scooter, die na derde uit de Ambonstraat, verleende geen voorrang. De inzittenden van de auto. de 28-jarige leraar H. Timmerman met zijn vrouw en drie kinderen, kregen snijwonden aan het gelaat. De duopas- sagiere van de scooter, mej. J. Hogenes, liep schaafwonden aan de knie alsmede een snijwond aan de arm op. De scoo- terryder zelf kwam er zonder enig lichamelijk letsel af. Beide voertuigen liepen beschadigingen op, terwijl een lantaarnpaal ter plaatse sneuvelde. Tienjarig bestaan Chr. Geref. Zangver eniging Ter gelegenheid van het 10-jarig be staan van de Chr. Geref. Zangvereni ging „Alles ter ere Gods" wordt donder dag avond in de Chr. Geref. Kerk (Steenschuur) onder leiding van de heer J. Ar noldus een zangavond gehouden, waaraan alle leden hun medewerking verlenen. OECSTGEEST W. de Roode overleden Zaterdagavond is onverwacht te zijner huize overleden de heer W. de Roode, tot voor kort secretaris van de Protes tants-christelijke Middenstandsvereni ging. De heer De Roode heeft zich o.m. in het bijzonder verdienstelijk gemaakt bij de in Oegstgeest georganiseerde bra- deries. Hij was voorts vele jaren ach tereen betrokken by de organisatie van de jaarlijkse rondrit voor ouden van dagen. Doordat hij van zijn belangstel ling op velerlei gebied blijk gaf, was hij in onze gemeente een bekende persoon lijkheid. VOORSCHOTEN Gouden trouw Het echtpaar J. de Wit en N. de Wit- Wassenaar. Leidseweg 130d, hoopt 31 mei zijn 50-jarig huwelijksfeest te vie ren. De heer de Wit is in Leidschendam geboren. Na het volgen van de Normaal school in Den Haag heeft hy het on derwijs gediend in Transvaal (waarheen de huwelijksreis ging) en Batavia. In 1930 ging de heer de Wit met pensioen, maar als bestuurslid van verschillende verenigingen heeft hij het onderwijs verder gediend. Ouderling der Geref. Kerk was de heer de Wit verder zowel in Transvaal als in Voorschoten. Het echtpaar had drie kinderen. Een 5-jarig dochtertje werd in Indië verloren, maar hun zoon is een bekend specialist-arts in Nijmegen en een dochter is zojuist van een 3-jarig verblijf in Nw-Guinea teruggekeerd. Dankzij een lofwaardig initiatief van j hun leerkrachten in lichamelijke oefe ning, mej. E. van Rhijn en de heer A. Lagerweij, hebben de leerlingen van de U.L.O. Pieterskerkstraat in het Sport park van de Leidse Hout genoten van een geslaagde schoolsportdag. Het dagprogramma omvatte in de ochtenduren een driekamp bestaande uit hardlopen, vérspringen en bal wer pen .terwijl 's middags diverse balspe len werden gehouden. Alle leerlingen deden mee in de drie kamp. Zy waren hiertoe verdeeld in drie leeftijdsgroepen. Voor elke prestatie op ieder van de drie nummers werd een aantal punten toegekend, zodat de leer ling. d'ie in de drie nummers het hoog ste aantal punten verzamelde in zijn of haar groep, groepskampioen(e) werd. SPANNENDE STRIJD. De middagwedstrijden gaven span nende strijd te zien tussen de klassen- In september 1958 heeft de raad van Leiderdorp besloten de molen in de Kalkpolder te kopen. Het is nodig ge bleken deze molen te restaureren. De totale kosten bedroegen f. 5.213.04. Ryk en Provincie zijn bereid subsidies te verlenen van resp. f. 2000 en f. 750, onder bepaalde voorwaarden. Het college stelt voor deze subsidies te aanvaarden. Loketten werden verbeterd De loketten voor betalingen bij de gemeente-ontvanger blijken in de prak tijk ondoelmatig te zijn. De gemeente ontvanger kan slechts met moeite het publiek te woord staan, omdat deze loketten te laag zijn. Het college meent, dat de situatie verbeterd kan worden door de bestaan de loketten te vervangen door glasdeur tjes en vraagt de raad f. 235 beschikbaar te stellen voor de kosten. Voor sommige woningen geen huurverhoging De huur van de 24 woningen aan het Van Leeuwenpark is met ingang van 3 april 1960 met 20% verhoogd. Zoals be kend, zijn hiervoor verklaringen van de Huuradviescommissie vereist, waaruit blijkt, dat de woningen geen gebreken vertonen. Deze verklaringen zijn echter maar voor veertien woningen afgegeven, voor de overige tien zijn afwijzende beschik kingen binnengekomen. De gemeente-architect heeft inmiddels opdracht ontvangen de geconstateerde gebreken te herstellen. Aangezien thans nog niet vaststaat, dat alle vereiste verklaringen na herstel zullen worden afgegeven en bovendien niet bekend is met ingang van welke datum zij zullen worden afgegeven, stellen B. en W. de raad voor het raads besluit van 6 mei 1960 zodanig te wijzigen, dat de algemene huurverho ging 1960 géén toepassing zal vinden voor de woningen Van Leeuwenpark nrs 1. 3. 5. 17, 23. 25. 33, 37, 39 en 41. en het College te machtigen de huur dan te verhogen, als de Huuradviescommissie de desbetreffende verklaringen afgeeft. Uitgaven hoger dan inkomsten Uit het overzicht van de jaren 1958 tot 1960, betreffende de exploitatie van de Leiderdorpse brug blykt, dat de uit gaven de ontvangsten belangrijk over treffen namelijk resp. met f. 20.953.84; f. 16.435.49 en f. 16.286.74. Daarom stel len B. en W. de raad voor de concessie te verlengen, daar deze per 8 juli as. expireert. Het doorvaartrecht bedraagt f. 0.25. Het laatste te behandelen agenda punt betreft een subsidie-aanvrage van f. 75 t.b.v. de Stichting „Het Zuid-Hol landse Landschap". Het College vraagt toestemming deze subsidie te verlener;. teams daar hierbij eveneens het school- kampioenschap op het spel stond. Alle wedstrijden werden gefloten door leer lingen onder het toeziend oog van een onderwijzer en gezien het feit, dat geen enkele wanklank werd gehoord, hebben de jeugdige scheidsrechters zioh goed van hun taak gekweten. Daar mej. Van Rhijn door ziekte ver hinderd was, berustte de leiding bij de heer Lagerweij. De sportdag werd geopend door het schoolhoofd, de heer D. Voortman. die in ieen korte toespraak de initiatiefne mers hulde bracht en allen een ge slaagde sportdag toewenste. Toen het laatste fluitsignaal had geklonken, ver zamelden allen zich om de tafel van de wedstrijdleiding, waarna de heer Lager weij de uitslagen bekend maakte. De heer Voortman oogstte daarbij een drie werf „hoera". Na de prijsuitreiking sprak de heer Voortman een slotwoord. UITSLAGEN Driekamp: groep I meisjes: 1. Carla Fruneaux, 155 p„ kampioene (medaille), 2. Geertje Boelen 144 p., 3. Elly Taverne 144 p., 4. Bep van Beek 142 p. Groep II, meisjes: 1. Els Klay 218 p., kampioene (medaille), 2. Janny Kante been 189 p., 3. Hanny Oosterom, 165 p. Groep III meisjes: 1. Hanna Geile- kom 316 p., kampioene (medaille), 2. Loes Snel 161 p., 3. Janny de Mey 157 p. Groep I jongens: 1. Ton Leune, 1300 p., kampioen (medaille), 2. Karei Dorre- paal 1006 p., 3. Reinier Hardeman 862 p. Groep II jongens: 1. Ap van Doorn. 1578 p. .kampioen (medaille), 2. Albert van Duuren 1267 p., 3. Winnie Herrier 1090 p. Groep II Jongens: 1. Jan Weduwer 1904 p., kampioen (medaille), 2. Watse Tiesma 1660 p., 3. Gerrit Roosing 1574 p. WEDSTRIJDEN Softball Jongens: 1. klas 4 A 4 pnt., kampioen (medaille); 2. klaè 4C 2 p.; 3. klas 4C 0 pnt. Volleybal jongens: 1. klas 3 A 6 pnt., kampioen (medaille); 2. klas 3C 2 pnt.; 3. klas 3 B 0 pnt, Volleybal meisjes: 1. klas 3C 6 pnt., kampioen (medaille)); 2. klas 3 A 2 pnt.; 3. klas 4 ABC 0 pnt. Trefbal jongens: groep 1: klas IC 4 pnt., kampioen (medaille; groep 2 klas IC 4 pnt., kampioen (medaille); groep 3: klas 3 A 3 pnt., kampioen (medaille). Trefbal meisjes: groep 1: klascomb. 1B-2B 6 pnt., kampioen (medaille). Handbal jongens: 1. klas 2D 6 pnt., kampioen (medaille); 2. klas 2A 2 pnt.; 3. en 4. klassen 2 C en 2 B met 0 pnt. Korfbal: groep 1: 1. team klas 1D, kampioen (medaille); groep II: 1. team klas 1B, kampioen (medaille). Westerse gezapigheid is voedsel voor communisme Voor de P. v. d. A. sprak In Voor schoten mr. M. van der Stoel, lid van de Eerste Kamer, over: „Vraagstukken van Buitenlandse politiek". Spreker liet eerst de gebeurtenissen in Azië, Laos, Zuid-Vietnam, Thailand, Malakka, Afri ka en Cuba de revue passeren. Hij vond de machtsuitbreiding van het commu nisme alarmerend. De oorzaak van de Russische succes sen weet spreker aan de armoede, de ontevredenheid en vooral aan de uit zichtloosheid van de situatie, waarin vele achtergebleven gebieden verkeren, maar ook aan de verdeeldheid inzake hulpverlening door de westerse landen, aan onderdrukking van het vrijheids- streven en apartheid. Maar de doelbe wuste, goed geplande opzet van de Sow- jettactiek, gericht op drie fronten, na melijk het politieke, economische en vooral psychologische front, maakt de successen van de communisten zo groot. Volgens spreker leeft het westen ge zapig voort in zijn welvaartsdroom en het wenst daarin niet gestoord te wor den. Drie voorwaarden stelde mr. Van der Stoel om aan de communistische machts uitbreiding een halt toe te roepen: vol ledige liquidatie van het kolonialisme, het met uiterste inspanning streven naar het ter zijde leggen van onderlinge ge schillen en prioriteit verlenen aan ef ficiënte hulpverlening aan onderont wikkelde gebieden. Het westerse blok zal deze drie voorwaarden gezamenlijk die nen te aanvaarden, aldus mr. Van der Stoel. WARMOND Raad 30 mei bijeen De gemeenteraad zal deze maand bijeen komen op dinsdag 30 mei. De burgemeester is verhinderd don derdag as. zijn wekelijks spreekuur te houden. Advertentie Zoekt U een schoorsteenklok, wandklok of wekker, v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. De beste merken. Junghans - Kienzle - Mauthe. Soekarno thans in Wenen President Soekarno is zaterdagmiddag voor een particulier bezoek van zes dagen aan Oostenrijk in Wenen aange komen. BEURSOVERZICHT Licht verdeeld Amsterdam, 23 mei De stemming was vanmiddag op het Damrak bij de opening voor de inter nationals licht verdeeld met Aku hoger, Hoogovens goed prijshoudend, terwijl Philips, Kon. Olie en Unilever lager no teerden. vergeleken met het voorgaande slotniveau. De tendentie van gisteren in Wall Street, waar de markt iets luier sloot, kon moeilijk tot een haussestemming op het Damrak bijdragen. Ongunstige fac toren, die de koersen konden beïnvloe den. waren niet aanwezig. Aandelen Philips zetten in op 1093, (v.k. 1105). Later werd 10904 gedaan. Unilever min 2 punten op 860. Hoogovens daalden van 1155 tot 1152 (1154). Kon. Olie onder ging een vrij gevoelig koersverlies op f 130, na een opening op f 130,80. De vorige slotkoers was f 133,20. Ook in deze hoek was weinig te doen. Het geringe aanbod van Parijs was reeds voldoende om een vrij flink koersverlies te bewerk stelligen. De olie-aandelen liggen de laatste paar weken zwak in de markt. Volgens de beurs zijn hiervoor geen ver klaarbare redenen. Aku's zakten in van 481 tot 477. Op dit niveau verbeterden de rayonaandelen circa 2 punten als gevolg van aankopen van het publiek. De Scheepvaartaandelen waren door- elkaar 1 tot 2 punten lager met mini male affaire. Van de leidende cultures werd HVA op 134, ex 9% dividend, ge adviseerd. De vorige koers was 144 cum dividend. Staatsfondsen iets luier. Ko ninklijke Zout kreeg een hogere advies- koers op de 30% hogere nettowinst over 1960. WISSELKOERSEN Amsterdam, 23 mei. Londen 10.03%—10.03%; New York 3 59A3.59ft; Montreal 3 63*;—3.64; Parijs 73.30—73 35; Brussel 7.19—7.19',4 Frankfort 90.47 4—90.52 4; Stockholm 69.70—70.20; Zürich 82.954—83 004; Milaan 57.884—57.934Kopenhagen 51.824—51.874: Oslo 50 13—50.18; We nen 13.7a—13.79; Lissabon 12.51%— 12.524. Dinsdag 23 mei ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad flOOO - Vorige Slotkoers koers v. heden 103% 103 1034 103 1034 103 Ned. '60 n 44 1034 103 Ned. 59 44 102ft 102 GB Ned. '60 44 102ft 102 GB 102 J 102 GB 99% 99% GL Ned. Grtb. obi. 34 844 B 954 954 984 98 >4 Ned. 53 I-II 34 97% 96% 964 96 Vi 934 Ned. bel. cert. 3% 94 Ned. 50 I-n 34 934 93 GL Ned. 54 I-n 34 934 93 934 93 Ned. '55-11 34 95ft 94% Ned. 57 3 94% 944 Ned. Grtbk. obi. '46 3 954GL Ned doll. In '47 3 914 91 Ned. Inv. cert. 3 99HGB 99 %GB 1004 100ft 99H Indië 57 A 3 97ft 97 Ned. won. bJ. 57 6 111ft 1114 Ned. won.bJ. 58 44 1024 102% ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 1154 115 GB Ver. HVA-mij 144 1344exd. AE.Ü 475 4804 Dell Mi) cert 166.70 167 Hoogovens cert 11524 11514 Philips gem. bez. 1104 1094 Unilever cert 8624 861 580 exd. 595 Kon. Petr. (60 A f 20) 133.20 130.40 Holl. Amer. liJn 174 171 GB Java China Paket 184 183 93 20 92 60 Kon. Ned. Stoomb. 212% 211 Kon. Paket Mi) 178 176 Stoomvaart Mij Ned. 198 1994 Nievelt Goudr. cert. 161 159 v. Ommeren cert. 3464 356 Kon. Rott. Lloyd... 168 1644 Ned. Scheepv Unie 173 GL 1704GB NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (34) 3 97% dem '48 (34) 97% 974 R'dam 52-1 (44) 102% 1024 id Id. 57 I-n (34) 97 Z.-Holland 55 44 102ft Bankwezen Bank N. Gem. 58 64 107ft 1074 id. NW.B. '52 44) 1024 1014 BVG rspbr f.500 1834 184 B BVG rspbr 52 1474 Industr. Obligaties Philips Dollarlng 51 93% 93% Premieleningen Vorige 81otkoera koers v. beden A'dam *53 8 iosb 1084 Adam 51 I 24 90 894 A'dam '56 I 24 844 844 A'dam *56 n 24 954 954 A'dam 24 954 954 Eindhoven 54 24 84% Enschede'54 2 4 85 804 Den Haag '52 I 24 944 Idem n 24 98 98% R'dam *52 I 24 954 96% Idem n 24 954 Idem "57 24 102 102 Utrecht '52 2 4 94% Z.-HoU. 1957 24 994 99% Zuid-Holland 59 24 103% 103% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstellingen Robeco 256 50 256 50 Amst. Bank405 406 Cultuurbank 32% 324 Holl. Bank Unie eert 217 217 Ned. Handelmt) 326 327 Rott. Bank 390 3994 Twentsche Bank 333 333 Senembah535 530 Industrie Ondernemingen Albert Heyn690 L 645 Berkel's Patent (v.) 358 362 BorsumJJ424 Calvé Delft eert 884 865 Electrolasmi)400 400 Kon. Pap v. Gelder 421 421 Kon. Ned. Grofsm 189 188 Holl. Constructie 530 532 Ing. bur. v. BouwnUv 311 310 Internatlo 1844 1754exd. Int. Kunststof! Ind 79 v. Kempen en Begeer 140 140 Leidse Wolspinnerij 665 668 Mtiller en Co N.B 568 4 580% Ned. Kabelfabr 718 715 Philips pref305 308 Rott. Droogdok Mi) 590 580% Sikkens Groep 901 910 Ver. Touwfabrleken 382 Walvisvaart 105 106 Wemlnk's Betonmij 210 211 Wilton Feyenoord 306 4 307 Van Wijk en Heringa 137% 137 Zaalberg 162 B 160 L Mijnbouw en petroleum Biliton 2de r559 562 Kon. Petr. (f.20) 136 30 135 Amerik. fondsen Canadian Paclflo R 25f| 26 H Intern. Nickel 7980 Anaconda 634 634 Bethlehem Steel 48% 48% Cities Service 584 584 General Motors 48 46A Kennecott92 9 It*# Republic Steel 634 634 Shell Oil 424 434 Union Pacific 33 33>*« Un. States Steel 89% 88%

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3